Vakraad metaal brengt flinke slag toe aan de koppelbazen HET WEER Amerikaanse ambassade geeft asiel aan drie boeddhistische leiders China: Moskou heeft ons aan Washington verraden 98ct Verf met voldoening 1-58 Werknemers en werkgevers akkoord met een nieuw artikel in de CAO Arbeiders belegerden huis van koppelbaas Dodelijk ongeluk op de Rijksstraatweg Washington zou Saigon afvallen en een staatsgreep begunstigen Twee doden en 18 gewonden bij autoraces „Willem Teil" schiet zijn dochter dood Negers als vee behandeld in Louisiana Zoeken naar tas met 157.000,- is gestaakt Kind overleden na mishandeling Amerikanen in het geheim ingelicht ov-er het onthouden van kernwapens s&eMORRIS "ieforeyou êuy! DE WOLF van 1833 utter FALCON REGENJASSEN Een produkt van de Sikkens Groep Wisselvallig Scooter tegen auto Tien doden in het verkeer Coureur verloor wiel UN O-waarnemers warm ontvangen in Serawak Het woord is aan In de krant van heden: Kunst i edt 't este VOLOP VLEES voor weinig geld 3 slavinken 01 WOENSDAG GEHAKTDAG KEURSLAGERIJ BUTTER 48e JAARGANG NUMMER 252 MAANDAG 2 SEPTEMBER I960 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dadelijks befa. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije In de vakraad voor de metaalindustrie is zaterdag een akkoord bereikt over de wijze waarop het vraagstuk van de koppelbazen in die sector zal worden aangepakt. Werknemers en werkgevers hebben besloten daartoe aan de Stich ting van den Arbeid voor te stellen een nieuw artikel in de C.A.O. in te voegen, dat al met ingang van gisteren van kracht is geworden. Men verwacht hier bij dat de Stichting het artikel nog deze week zal goedkeuren, terwijl men verder hoopt dat het College van Rijksbemidde laars de regeling algemeen verbindend zal verklaren, zodat het ook betrekking gaat krijgen1 op de ongeorganiseerden. Het nieuwe artikel (20a) bepaalt, dat een werkgever alleen met vergunning van de vakraad geleende arbeiders mag ge bruiken, tenzij het gaat om werk dat ge woonlijk niet door eigen werknemers kan worden verricht. Een dergelijke vergun ning kan pas worden verleend, als de werkgever een verklaring van de koppel baas overlegt, waarin deze toezegt dat hij zich zal houden aan de loonregeling voor het uitlenen van arbeidskrachten van het College van Rijksbemiddelaars. Verder dient de ondernemers voor het aanvragen van de vergunning overleg te plegen met de Ondernemingsraad. De vakraad zal in geen geval vergun ning geven voor werk dat uitsluitend op zaterdag en zondag wordt gedaan door hen die ook elders in loondienst zijn. De werkgevers kunnen in geval van in breuken hun toevlucht nemen tot een kort geding, omdat men het er over eens was dat een procedure voor de geschillencom missie te veel tijd vergt. De voorzitter van de Algemene Neder landse Metaalbedrijfsbond de heer I. Baart zei dat de vakraad er bij de Stich ting op aan zal dringen, dat er ook har de maatregelen worden genomen tegen koppelbazen in andere takken van indus trie. Hij zei „vurig" te hopen dat het col lege de regeling verbindend zal verklaren, (Speciale berichtgeving) Een bekende Ridderkerkse koppelbaas heeft het zondagavond bijzonder benauwd gehad toen zijn woning door een aantal arbeiders werd belegerd. De mannen eis ten hun loon, maar de koppelbaas kon hun niet uitbetalen. Reeds zaterdagmiddag wa ren de arbeiders bij hem aan de deur ge weest. „Kom zondagmiddag maar terug," had hij toen gezegd, hètgeen uiteraard prompt werd gedaan. „Vanavond heb ik geld, jongens," be loofde de koppelbaas zondagmiddag, 's Avonds verschenen de mannen voor de dèrde maal om hun loon voor arbeid in Duitsland te ontvangen. De koppelbaas gaf echter niet thuis, terwijl hij het wel was. De werknemers begonnen tegen de deur te trappen en dreigementen te uiten. De Ridderkerker voelde zich zo bedreigd, dat hij op kousenvoeten aan de achterzijde van zijn woning over het balkon sprong en naar het politiebureau rende, waar men hem wel kent. Men ging met hém mee om de gemoederen wat te kalmeren, maar dé looneisers waren al verdwenen. Advertentie BARtÊuOrIsStT" HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie fleXa Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 3417 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met opklaringen en enkele ver spreide buien. Overwegend ma tige wind tussen zuid en zuid west. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. zodat ook de ongeorganiseerden onder de nieuwe regeling kunnen worden gebracht. Hij betreurde het dat niet reeds in 1961 de regering het meerderheidsadvies van de SER heeft opgevolgd, dan zou zo zei hij, het euvel van de koppelbazen niet zulk een omvang hebben gekregen. Hij deelde tenslotte nog mee, dat ook de Vakgroep Kleinmetaal, waarvoor de C.A.O. op 31 ok tober afloopt, hopelijk een soortgelijke clausule zal opnemen in hun C.A.O. De werkgeversrepresentant ir. Van der Pols wees nog op het verschijnsel van de zwarte lonen. „Er zijn bedrijfstakken waar het betalen van zwarte lonen nor maal is. Er zijn bedrijven die hier zijn gevestigd, maar in het buitenland hun moederbedrijf hebben, die zich aan het betalen van zwarte lonen schuldig maken. Vooral als een bepaald werk op tijd moet klaar zijn. De bindende loonregeling zal ook voor die bedrijven moeten gelden", al dus de heer Van der Pols. De vraag of de looncommissie van de Stichting van den Arbeid haar stand punt ten aanzien van de koppelbazen reeds had bepaald kon door de heer Baart noch door de heer Van der Pols worden beant woord. De laatste vraag betrof de voor keur van de vakraad voor een kort ge ding boven staking. De hec-r Van der Pols: „Omdat wij de paan stakin gen hebben en d eheer Baart: „omdat wie in overleg tot besluitvorming komt staking moet nalaten." Wij zullen ons zo dat nodig mocht zijn als eiser tot de rechter wenden, niet om een dwangsom te incas seren, maar om de bedrijfsvrede te kun nen handhaven. Op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord is vannacht om twaalf uur de 21-jarige C. Agenant uit Haarlem met zjjn scooter frontaal in botsing gekomen met een tegen- liggende auto, die bezig was een andere auto in te halen. Op weg naar het zieken huis is de jongeman overleden. De inhalende automobilist, een 38-jarige lasser uit Haarlem, zag vermoedelijk te laat, dat er van de andere kant een scooter kwam. De politie is nog bezig met het onderzoek en kon nog niet vertellen of de auto op de linkerweghelft is gekomen. Op de dag dat hij na 33 jaren met pen sioen ging is zaterdag de 65-jarige heer A. van Ginneken in Roosendaal veronge lukt. Hij stak op de fiets een kruispunt over, waarin hij werd aangereden door een Duitse personenauto. Hij was vrijwel op slag dood. Hij keerde van zijn huldiging terug om zijn vrouw te halen voor een feestje, dat bij zijn afscheid gegeven zou worden Zaterdagnacht is de 23-jarige stucadoor L. van den Broek uit Prinsenbeek op de rijksweg tussen Moerdijk en Breda om het leven gekomen. Hij stak op de fiets de weg over en werd aangereden door een personenauto. Hij was op slag dood. In dê Mathenessérlaan te Rotterdam is zaterdagavond de 77-jarige J. Otter, die verbleef in eén gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen toen hij weifelend de weg overstak, door een personenauto aangere den. De bejaarde man was vrijwel op slag dood. Een andere bejaarde Rotterdammer, de eveneens 77-jarige heer C. J. Kreling, die met zijn bromfiets Op de Vondelingeweg reed werd aangereden door een auto. Hij is later in een ziekenhuis overleden. In Groningen liep de 74-jarige heer S. Iéstra zaterdagavond tussen enkele ge parkeerde auto's de rijbaan van het Zui- derdiép op, juist toen ran auto kwam aan rijden. De chauffeur kon de bejaarde man niet meer ontwijken, die bij de aanrijding zo ernstig gewond werd dat hij korte tijd later is overleden. In Geleen is de 58-jarige bromfietser L. A. van Alphen uit Urmond hedenmorgen op een kruispunt om het leven gekomen. Hij gaf geen teken dat hij linksaf wilde slaan en werd overreden door een hem achterop komende kraanwagen. In een ziekenhuis in Drachten is de 7- jarige Sjoukje van der Wijk uit Augusti- nusga overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Zaterdagmiddag werd zij overreden door een bestelauto en zeer ern stig gewond. Zondagavond stak het 8-jarige meisje Geertje de Vrome in Bovensmilde zonder op te letten de weg over. Zij werd door een scooter aangereden en ernstig gewond. Zij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. In Nieuw-Schoonebeek is de 16-jarige Tinie Wesseling aangereden door een per sonenauto, toen zij achter een autobus om de straat overstak. Zij overleed tijdens haar overbrenging naar het ziekenhuis. SAIGON AP AFP) Drie boedhis- tische monniken hebben gisteravond toe vlucht gevonden in de Amerikaanse am bassade in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon. Alle drie zijn ontsnapt aan de pagoda-overvaflen door de regering op 21 augustus en hebben zich sindsdien schuil gehouden. Waarschijnlijk zal deze zaak nog meer wrijving veroorzaken tussen Sai gon en Washington. Het is zeer ongebrui kelijk, dat een Amerikaanse ambassade aan politieke vluchtelingen asiel verleent in een bevriend ïand. Een van de monniken wórdt beschouwd als de voornaamste organisator van het boeddhistisch verzet tegen de regering. Goedgeplaatste zegslieden identificeerden de monnik als de 44-jarige Thich Tri Quang. Dê „New York Times" meldt van zeer goed ingelichte diplomatieke kringen in Saigon te hebben vernofnén, dat de Ver enigde Staten op het punt staan een actie te ondernémen, die tot de omverwerping van de Zuidvietnamese regering zou kun nen leiden. Het blad schrijft, dat de Ver enigde State* in de richting van een con frontatie met de „familieregering" van president Ngc Dinh Diem schijnen te gaan. De meeste waarnemers in Saigon, aldus het blad verder, nemen aan dat Ameri kaanse functionarissen „aan militaire sleu telfiguren een seintje zullen geven en in bedekte termen te kennen geven, dat zij een andere regering verlangen". Functio narissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wilden niet meer zeggen dan dat alom bekend is, dat de Verenigde Staten van oordeel zijn, dat het optreden tegen de Boeddhisten afbreuk Twee personen werden gedood en acht tien gewond, van wie twee in kritieke toe stand verkeren, toen zondag tijdens auto races in de Amerikaanse stad Roseburg, een racewagen bij het passeren van de hoofdtribune een wiel verloor, door de om heining brak en op het publiek inreed. De bestuurder van de racewagen, de Ameri kaan Bud van Osten werd voordat hij de omheining bereikte uit de wagen geslin gerd. Hij werd eveneens ernstig gewond. doet aan de campagne tegen de commu nistische opstandelingen in Zuid-Vietnam. „De Vietnamese strijdkrachten staan gereed om elke poging tot samenzwering tegen de regering de kop in te drukken", aldus heeft de militaire gouverneur van Saigon, generaal Ton That Dinh, vandaag op een persconferentie meegedeeld. De belangrijkste pagode van Saigon, de Xa Loi, is zaterdag officieel vrijgegeven en overgedragen aan een nieuwe boed dhistische leiding, die wordt voorgezeten door de voornaamste „bonze". Thitsj Tien Hoa. Deze heeft bekendgemaakt dat van daag ter gelegenheid van het grote boed dhistische feest van de „dwalende zielen" een strikt religieuze plechtigheid zal wor den gehouden. De pagode werd zaterdag teruggegeven na een grote demonstratie ten gunste van de fegering in Saigon.De demonstratie verliep ordelijk. Ter voorko ming van ongeregeldheden was een stér ke politiemacht op de been die echter niet behoefde in te grijpen. De regering heeft alle 1400 studenten die sedert de politieactie van het vorige week einde in het militaire kamp Quang Trung werden vastgehouden, vrijgelaten. SAN FRANCISCO (AFP/AP) - Te Calexi- co. in Californië, heeft een circusartiest zondagavond ten aanschouwe van onge veer driehonderd mensen zijn vijftienjarig dochtertje tijdens een voorstelling door een pistoolschot gedood. De „scherpschutter", onder welke naam de man optrad, moest twee ballonnetjes die hét meisje aan een hoed op baar hoofd had kapotschieten. De eerste kogel miste zijn doel al en sloeg in het hout achter het meisje, de tweede t.rcf h?ar rmdden in het voorhoofd. Even tevoren had de man haar een stukje krijt tussen de tanden weggeschoten. Met knuppels en stenen dóen demon stranten in Si boe, in Serawak, een aanval op een politie-auto tijdens een felle demonstratie tegen toetreding van Serawak tot de Maleise Federa tie. De demonstratie waaraan drie duizend mensen deelnamen, begon bij de aankomst van een groep UNÓ- waarnemers, welke moet nagaan öf het volk voor of tegen opneming in de Federatie is. In de smalle Elsemoerstraat in de Haagse binnenstad is zondagmorgen een bouwvallig pakhuis ingestort. Drie kinderen die in het straatje speelden, werden door stukken steen geraakt. Twee van hen kwamen er met schaafwonden af, een driejarig meisje liep een gebroken been en een hersenschudding op. PLAQUEMINE (Louisiana) - (Reuter) Om zeshonderd tegen rassendiscriminatie betogende negers uiteen te jagen heeft zondag de politie van de Amerikaanse stad Plaquemine, in de zuidelijke staat Louisiana, gebruik gemaakt van elektrisch geladen schrikstokken waarmee in norma le gevallen vee bijeen wordt gedreven. De negers worden teruggedreven in de kerk waar zij hun betoging waren begon nen en toen bestookt met traangas en wa terstralen. Terwijl zij voor de bereden po litie vluchtten wierpen negers stenen naar huizen van blanken. Negergezin houdt vol „Noch door beledigingen, noch door in timidatie, noch door dreigementen zal ik me laten dwingen te verhuizen. Ik ben van plan te blijven". Aldus dé 26-jarigë Horace Baker nadat duizend omwonenden alle ruiten hadden ingegooid vah het huis, dat hij vrijdagavond met hulp van politie en militairen had betrokken te Folcroft, een voorstad van de Amerikaanse stad Philadelphia, met zijn gezin. Alle buizen aan de buitenkant van het huis werden losgerukt, de garagedeur werd vernield en de oprit met rommel versperd. Donder dag hadden betogers de auto van de heer Baker al tot een wrak gemaakt. Zaterdag zuiverde een blanke student van een se minarie de tuin van stenen en vuilnis, waarbij hij scheldwoorden van de omwo nenden kreeg te horen. Channing Pollock: Geluk is een tussenstation tussen te weinig en te veel. Het zoeken naar de tas met 157.000 van de Rotterdamsche Bank in de Kost- verlorenvaart te Amsterdam is zondag middag gestaakt. Het zal niet worden voortgezet. Bij het mysterieuze ongeluk van de 31- jarige chauffeur, die woensdagmiddag met zijn auto in deze vaart reed en ver dronk, zou dé tas in het water zijn geval len. De Rotterdamse kinderpolitie heeft een 32-jarige Hongaar en zijn 24-jarige echt genote aangehouden. Het echtpaar wordt ervan verdacht zijn tweeëneenhalfjarig zoontje zodanig te hebben mishandeld, dat het kind is overleden. De gerechtelijke des kundige dr. Zeldenrust, heeft geconsta teerd dat het kind ten gevolge van ernsti ge verwondingen, die door mishandelingen zijn veroorzaakt, om het leven is geko men. Het kind was tot eind juli in een inrichting opgenomen geweest. Het echt paar haalde het echter terug, waarschijn lijk om de kinderbijslag te kunnen incas seren. Het jongetje werd geboren voordat de man de vrouw leerde kennen. Een kind uit het huwelijk van de Hongaar en zijn vrouw werd vrij goed verzorgd. De man en de vrouw gaven elkaar aan vankelijk de schuld van de mishandelin gen, maar na langdurig verhoor bekende zij, zich beiden daaraan te hebben schul dig' gemaakt. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 In de Vishal en op zee4 Topsy 4 Uit stad en omgeving4, 5 Radió én t.v7 Feuilleton 9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Sport 11,12,13 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's TOKIO (AP) Communistisch China heeft de beschuldiging geuit dat de Sov jet-Unie de Verenigde Staten enige tijd geleden in het geheim heeft ingelicht dat zij de overeenkomst voor het leveren van kerngeheimen aan China niet zou nako men. Het lek in Washington zou 'n onder deel zjjn van een campagne van de Rus sische leiders om China te dwingen zich te onthouden van het fabriceren van kern wapens, aldus een uitzending van radio- Peking. Er werd in de uitzending herinnerd aan de onthulling van 15 augustus, toen Peking zei dat de Russen weigerden China tech nische gegevens te verstrekken in 1959 voor de fabricage van kernwapens. „On ze onthulling heeft de Russische leiders in woede doen ontsteken. Doet u zich alstu blieft niet onschuldig voor. U weet heel goed dat u lang voordat wij onze ver klaring publiceerden de geheimen over kernwapens tussen China en de Sovjet- Unie aan de Amerikanen heeft verteld". De verbitterde Chinese aanval is in zijn geheel door alle kranten te Peking ge publiceerd. De weigering van de Sovjet-Unie om een ander communistisch land te helpen en het lek naar Washington vormen „een geschenk aan de Verenigde Staten," aldus de radio-uitzending, die hierop liet volgen. „Omwille van grotere belangen hebben wij hiervan nooit eerder gewag gemaakt, zelfs niet onder zusterpartijen. Als het niet was omdat de Russische leiders-met de Amerikaanse imperialisten onder een hoedje hebben gespeeld in een poging om China te dwingen af te zien van de fa bricage van kernwapens, zouden wij er geen behoefte aan hebben gehad hierover te spreken." De Sovjet-Unie heeft, aldus de uitzen ding, „trouweloos en eenzijdig de overeen komst om communistisch China te voor zien van technische gegevens op kernge bied verscheurd en vervolgens openlijk steeds meer militaire hulp verleend aan de Indische reactionairen, die China vijan dig gezind zijn In de uitzending wordt verder geconsta teerd, dat Moskou niet in staat geweest is zijn ondertekening van het beperkte kernstop verdrag met de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië te rechtvaardi gen. „De hele wereld weet, dat het drie voudig verdrag ten doel heeft alle socialis tische landen buiten de Sovjet-Unie de handen te bindenen dat het geen en kele beperkende invloed heeft op het Ame rikaanse imperialisme." De Russische leiders hebben „een laf standpunt.een absurd standpunt. een reactionair standpunt" ingenomen, aldus de uitzending. HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ Negende lijst, vierde klasse 1.500: 12117 1.000: 2257 4345 6351 19215 400: 1634 4958 6113 13062 13390 13673 200: 1200 1339 1384 3359 7733 8038 9374 9591 9894 12657 12672 12804 14960 1602816247 18412' 19261 19767 8903 11952 15703 6811 7735 17018 17304 1416 8151 10112 14130 17373 21290 2227 8512 11103 14268 17862 21741 12203 20027 3240 8970 12656 14550 18170 B Advertentie Onze vakantie zit er weer op U kunt weer profiteren van onze VLUG-KLAAR ARTIKELEN 3 bjefburgers 01 4 Geld. schijven ot 4 Hamburgers o1 4 ballen gehaktoi 500 gram mager keurqehakt met kruiden Hierbij 2 pakjes margarine voor 39 ct KENNEMFRLAAN 43-45

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1