mm r President Kennedy waarschuwt de Zuidvietnamese regering De Gaulle's adviezen maken de Amerikanen kregelig Schoolbestuur negeert bevel van gouverneur G. Wallace HET WEER Aardbeving in Kasjmir eist 100 levens Borst „Contact met de bevolking vertonen „Stijging kolenprijs zal meevallen" Westduitse brief naar Nederland goedkoper Koningin met drie dochters terug uit Italië Foreign Office discrimineert vrijgezellen Dwangsom van 600.000 van de staat verlangd li sfee MORRIS'!before ifou êuij! DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DI NS DAG- 3~S EPTEMBER 196 3 HET IJ MUIDER PONTPLEIN IN DIORAMA Het woord is aan NH SUÊDE DAMES- en HERENJASJES Rassenscheiding in Verenigde Staten Predikanten helpen Nog buien Robert Kennedy over rassenstrijd Lasten Haarlemse groothandel Nonsens EEN BRIL VAN KEI P DAT IS GOED GEZIEN In de krant van heden: MOHAIR MEISJESMANTEL 1 48e JAARGANG NUMMER 253 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef Bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C^anjer^Mije^ Abraham Lincoln: Wie niet in staat is een fout te ma ken is tot niets in staat. '\'y Onder directie van Rijkswaterstaat zijn de werkzaamheden ten behoeve van de nieuwe pontverbinding tussen Velsen Noord en ÏJmuiden in volle gang. Op de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal wordt hard gewerkt aan het grote verkeersplein (nieuwe pontplein), dat door een nieuwe brede weg verbonden zal worden met het Brinioplein en verder via de Noo- straat met het Plein 1945 in het hart van ÏJmuiden. De Nederlandsche Spoorwegen zal voor rekening van de gemeente Velsen ten zuiden van de bestaande spoorbaan een nieuw spoorwegviaduct bouwen. De nieuwe verbinding met het Brinioplein waar van links op de foto iets te zien krijgt een breedte van dertig meter en be staat uit een dubbelbaans autoweg twee fietspaden en twee voetpaden. Het nieuwe verkeersplein zal verder aansluiten op de stationsweg, de autoweg naar ÏJmuiden West en de sluizen en verder op de nieuwe minis ter Van Houtenlaan die uitkomt op de Waterloolaan. Zodoende wordt een nieuwe en snellere verbinding tot stand gebracht tussen ÏJmuiden en Driehuis en verder via Santpoort met Haarlem. De nieuwe oeverver binding (op de foto rechts) zal ver zorgd worden door twee ponten die in de eerste plaats bestemd zijn voor het langzame verkeer, dus niet voor auto's. Maar over dit laatstpunt is nog geen definitieve beslissing gevallen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 HYANNIS PORT (Reuter en AFP) - President Kennedy heeft in een vraag gesprek voor de Amerikaanse televisie gezegd, dat hij eraan twijfelt of de oor log tegen de communisten in Zuid-Viet- nam gewonnen kan worden „tenzij de Zuidvietnamese regering zich sterker inspant om de steun van het volk te ver krijgen". Kennedy zei, dat de Verenigde Staten bereid zijn de hulp aan de re gering van president Ngo Dinh Diem voort te zetten, maar volgens hem heeft die regering de afgelopen twee maan den het contact met de bevolking ver loren. De „onderdrukkingsmaatregelen" tegen de boeddhisten in Zuid-Vietnam noemde Kennedy bijzonder onverstandig. Hij voeg de hieraan toe: „Wij geloven niet dat dit de manier is om te winnen." „Ik hoop, dat aan de regering (van Zuid-Vietnam) in toenemende mate duidelijk wordt, dat zij stappen moet ondernemen om de steun TUSKEGEE (Reuter-AP) Gouverneur George Wallace van de zuidelijke Ameri kaanse staat Alabama heeft maandag een openbare school in Tuskegee door twee honderd militairen laten omsingelen om te verhinderen dat vandaag voor het eerst negerkinderen zouden worden toegelaten. De gouverneur, een fervent voorstander vèn rassenscheiding, gelastte de opening van het nieuwe schooljaar een week uit te stellen. De school was de eerste in Ala bama, waar de rassenscheiding zou wor den opgeheven. Dertien negerkinderen hadden zich laten inschrijven. Over enke le dagen werden nog elf negerleerlingen verwacht. Het Amerikaanse Hooggerechts hof had bepaald dat alle scholen ook voor negers moeten openstaan. Het schoolbestuur van de school heeft daarna besloten het bevel van de gou verneur te negeren. De schoolopziener zei dat de lessen ver moedelijk vandaag zullen beginnen. „Naar de mening van de leden van het school bestuur zal elke andere gang van zaken ertoe leiden dat er federale troepen in ons gebied komen," zei hij. In een andere stad van Alabama, Hunts- ville, is de opening van vier scholen over eenkomstig de wens van Wallace uitge steld tot vrijdag. Ook daar zouden voor het eerst negerkinderen worden toegelaten. FOLCROFT (AP) Predikanten in Fol- croft, blanken zowel als negers, hebben zondag hun gemeenteleden opgeroepen geld te geven met het doel een negerecht paar te helpen bij het herstel van hun wo ning die is beschadigd door demonstran ten. Vrijdagavond hebben demonstranten met stenen gegooid naar de woning van Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. het negergezin Baker, dat in een voorheen geheel „blanke" wijk was komen wo nen. Een woordvoerder van een groep van meer dan honderd voornamelijk blanke predikanten heeft meegedeeld dat de oproep in een nog onbekend aantal kerken is gedaan. Het resultaat van de collecte is nog niet bekend. De geestelij ken zelf gaven bijna vierhonderd dollar. Vele predikanten hebben gepreekt tegen de demonstratie. Baker heeft verklaard dat hij van plan is in zijn woning te blijven. Hij wil in Pennsylvanie een toekomst bouwen voor zijn gezin. „Ik ben immuun voor beledigingen. Ik ben geboren en opgegroeid in het Zuiden. Daar weet je tenminste hoe ze over je denken. Hier verbergen ze hun gevoelens achter een grijns." De minister van justitie, Robert Kenne dy, heeft een korte vakantie afgebroken en is naar Washington teruggekeerd voor het geval dat de Federale regering bij de ontwikkeling betrokken raakt. In de Ame rikaanse hoofdstad meent men dat deze tussenbeide zal komen, wanneer botsingen ontstaan tussen de plaatselijke autoriteiten en die van de staat Alabama. NEW YORK (AP) De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, heeft zondagavond voorspeld dat er meer rassenonlusten te verwachten zijn als het programma voor de burgerrechten van de regering niet door het congres wordt aan vaard. Hij sprak in een nieuwsprogramma voor de A.B.C.-televisie. Kennedy zei dat de wetten nodig zijn om onrecht dat tegenover de negerbevol king wordt begaan, goed te maken. „Als wij een dergelijke stap niet doen, dan zullen degenen die het mikpunt vor men van deze onrechtvaardigheid, naar mijn oordeel gedesillusioneerd zijn over het systeem en het land", zei hij. Hij wees er verder op dat er in de afgelopen tien weken in dertig staten 1.200 rassen- demonstraties zijn gehouden. Hij gaf te kennen van mening te zijn, dat ook het krachtigste programma voor burgerrechten geen oplossing biedt voor alle aspecten van het rassenprobleem. „Het principiële antwoord is een vol ledig bezette economie. Als de mensen werk kunnen krijgen en zij er zeker van kunnen zijn dat de komende vier of vijf jaar een oplossing zullen brengen". van de bevolking voor de zeer belangrij ke strijd (tegen de communisten) te her winnen." Kennedy zei, dat het „een grote vergis sing" zou zijn wanneer Washington zijn militaire hulp aan Zuid-Vietnam zou stop zetten. „Ik ben het niet eens met dege nen, die zeggen, dat wij ons (uit Zuid- Vietnam) moeten terugtrekken." Over hét voorstel van president De Gaul le dat alle buitenlandse invloed uit Viet nam zou worden teruggetrokken, zei Ken nedy, „Ik denk, dat dit een uiting van zijn algemene inzicht was, maar hij heeft daar geen strijdkrachten en ook verleent hij het land geen economische bijstand." „De last wordt, zoals gewoonlijk, gedra gen door de Verenigde Staten en het Ame rikaanse volk. Alles wat president De Gaulle zegt is overigens het aanhoren waard en wij luisteren naar zijn voorstel len," aldus Kennedy. De Amerikaanse president merkte nog op, dat niet ver geten moet worden dat president De Gaulle „onze vriend, een ware vriend" is, al doen zich wel eens moeilijkheden voor. „Het maakt de Amerikanen echter enigs zins kregel nu, na achttien jaar de lasten gedragen te hebben, adviezen te krijgen. Wat wij graag zouden krijgen is hulp, werkelijke hulp," aldus de president. Over het wetsontwerp op de burgerrech ten zei Kennedy, dat zijn politiek hem tij dens de presidentsverkiezingen in 1964 in De voor het a.s. winterseizoen aangekon digde prijsverhoging voor huisbrandkolen zal meevallen. De zojuist per 1 september vastgestelde winterprijzen zullen over het algemeen niet hoger dan zeventig a vijf en zeventig cent per mud boven de zomer- prijzen van 1963 liggen. Dit is ons des gevraagd verzekerd van de zijde van een belangrijke Haarlemse groothandel. Zoals gemeld heeft minister Andriessen de vorige week de kolenhandel toestem ming verleend de prijs van een mud kolen met tachtig cent tot een gulden te ver hogen. de zuidelijke staten stemmen zou kunnen kosten. Hij zei echter te hopen, dat „de Republikeinen en de Democraten zullen samen gaan om gelijke kansen voor ieder een (ongeacht ras) te scheppen". SAIGON (Reuter) Het in de Engelse taal verschijnende dagblad Times of Viet nam heeft de Amerikaanse geheime dienst (CIA) er van beschuldigd een samenzwe ring te hebben gefinancierd, die ten doel had de regering van president Ngo Dinh Diem ten val te brengen. Waarnemers ge loven dat het verblijf van de boeddhis tenleider Thich Tri Quang, die wordt be schouwd als de belangrijkste leider van de boeddhistische oppositie tegen de rege ring, in de Amerikaanse ambassade het prestige van de Verenigde Staten bij de bevolking zal doen toenemen. De verhou ding tussen Saigon en Washington zal er echter waarschijnlijk slechter door wor den. De beschuldiging van de Times of Viet nam is door een woordvoerder van de Amerikaanse regering „nonsens" ge noemd. SRINAGAR (Kasjmir) (Reuter-AP) Politiemannen, militairen en leden van burger-reddingsploegen zijn in de gehele nacht van maandag op dinsdag bezig ge weest met het zoeken naar overlevenden en het bergen van doden in de 58 dorpen in Kasjmir, die maandagochtend door een aardbeving zijn getroffen. De beving, die veertig seconden aanhield, heeft, naar men vreest, aan honderd personen het leven gekost, terwijl er ongeveer vijfhonderd werden gewond. Er zijn tot nu toe 73 doden geborgen. De aardbeving is de ergste die deze streek sinds mensenheugenis heeft getroffen. De aardschokken hebben vooral plattelands gebieden getroffen. De stad Srinager, die minder dan zestien kilometer van het ge troffen gebied ligt, heeft niet in het minst van de aardbeving te lijden gehad. Honderden mensen in het getroffen ge bied hebben de nacht ondanks de koude uit vrees voor nieuwe aardschokken in de open lucht doorgebracht. Ook veel vee is onder het puin van de ingestorte huizen bedolven. De regering heeft grote veldkeukens ingericht om dak loze dorpelingen te voeden. (Van onze correspondent) BONN Het zal niet lang meer du ren of voor brieven tussen West-Duits- land enerzijds en Nederland en Italië an derzijds zal alleen nog het binnenlandse portotarief van 20 pfennig geheven wor den. Een dergelijk tarief geldt al voor het briefverkeer tussen West-Duitsland, Frankrijk, België en Luxemburg. Dit heeft de Westduitse minister van Posterijen, Stücklen gisteren in München meegedeeld, bij de opening van een Euro pese posterijen-conferentie, waaraan twee honderd gedelegeerden uit negentien lan den deelnemen. De „Europa-brief", die uit West-Duitsland aan alle landen van West- Europa gestuurd kan worden voor een porto van 20 pfennig, is een van Stück- len's wensdromen. De posterijen-conferen tie in München zal zich onder andere uit voerig bezighouden met de Europese deel neming aan het op stapel staande wereld telefoonnet via satellieten. Verder wil men spreken over verdere mechanisering van de girodiensten en andere sectoren van de posterijen. Lovend sprak minister Stücklen over de ervaringen in de bonds republiek met de enige tijd geleden inge voerde kengetallen voor plaatsen. Een adrèS is in WêSt-Duitsland niet meer vol ledig zonder vermelding van het postken- getal van de plaats van bestemming. Stücklen deelde mee dat de Verenigde Staten het Westduitse voorbeeld hebben gevolgd en sinds kort een Soortgelijk sys teem hebben ingevoerd. Het is nog niet bekend of de verlaging van het Westduitse Driefporto met Neder land op basis van wederkerigheid zal ge schieden. Gistermiddag is de koningin tezamen met de prinsessen Beatrix, Margriet en Christina van haar vakantie in Italië pér vliegtuig in Nederland teruggekeerd. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR De politie van Plaquemine in de Amerikaanse staat Louisiana heeft traangasbommen gegooid en brand spuiten gebruikt tegen negers, die na een demonstratie tegen de rassen scheiding een kerk waren binnen gevlucht. Een politieman (rechts) vuurt een traangasgranaat af, terwijl een van de negers (links) bij een in gang van de kerk de vuist opsteekt. (Telefoto) Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Topsy6 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch niéuws11 Beurs 11 Scheèpsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's LONDEN (AFP) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Defensie heeft meegedeeld, dat voortaan bij de Britse ambassades „in bepaalde buiten landse hoofdsteden" geen vrijgezellen meer in dienst zullen worden genomen. Deze maatregel werd genomen op grond van een aanbeveling van Lord Radcliffe, die een rapport heeft uitgebracht over de zaak Vassall, een voormalig lid van de Britse ambassade in Moskou, die onder druk van chantage voor de Sovjet-Unie spioneerde en daarvoor tot een langdurige gevangenisstraf werd veroordeeld. Vrijge zellen zijn kwetsbaarder voor chantage dan gehuwden, aldus de Britse woordvoer der. Mr. A. G. Maris uit Den Haag heeft de Staat der Nederlanden gesommeerd tot be taling van de dwangsom van 50.000 voor eik van de twaalf Ambonese gezinnen, die na de overdracht van het gebied aan In donesië op Nieuw-Guinea zijn achterge bleven. De président van de rechtbank in Den Haag had eind april de Staat der Neder landen veroordeeld tot een dwangsom van f 50.000 per gezin indien zij in gebreke bleef al het mogelijke te doen om deze gezinnen naar Nederland te doen over brengen. Mr. Maris verlangt thans van de Staat der Nederlanden betaling van deze dwang sommen, totaal dus 600.000. Advertentie Shawlkraag, rug met door gestikte plooigarnering. 7 jaar 56.20 12 jaar 67.50 't is betaalbaar bij BABY- EN KINDERKLEDING Anegang 19 Haarlem tel. 21413 HOOFDPRIJZEN 560ste STAATSLOTERIJ 4e klasse - 10e lijst Prijzen van 10.000 12144 5.000 11786 1.500 15080 f 1.000 4479 11896 17033 20063 20490 ƒ400,— 2366 2578 10794 11794 13351 13972 17358 200,2149 2860 3380 3471 4288 5593 6376 6407 7213 7361 7450 8273 9114 9647 9763 9772 10018 10223 10285 10599 11288 12562 12665 13472 14276 16861 18246 "90O 19259 19390 20720 20903 21573

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1