HALF ZWAAR - HSL LIKKER Grootste t.v.-studio van ons land komt op de „Firato" AGENDA 3 NIBBELTJE EN Z'N PRETPILLEN POLLE, PELLI EN PINGO 4ktr Kort en bondig Justitie stelt een onderzoek in Kermisbedrijf verbrand op feestterrein in Nijmegen Nijmeegse arts begint proces tegen Briels Onhebbelijke Duitser KLM-chauffeur gaf zijn directeur een klap J. Panman nam afscheid van de NRV Hengelo beleeft tien gouden dagen Staatssecretaris van Onderwijs beëdigd Negen doden in het verkeer Wensen van leraren Amerikanen beroofd van geld en papieren Gee'n verbetering TINNEROY COLBERTS £ckte WITTE KRUIS la DINSDAG 3 SEPTEMBER 1963 2 De „Planta-affaire" Haarlem IJ mond Kerkelijk nieuws WITTE KRUIS lie 11 De officier van Justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. S. J. van der Hoeven heeft aan de directie van de firma Van der Berg en Jurgens een kennisgeving van vervolging gestuurd inzake de „Planta-af faire". Of het Openbaar Ministerie spoe dig met een dagvaarding zal komen is me de afhankelijk van de vraag of een be zwaarschrift zal worden ingediend. Mr. Van der Hoeven achtte dit laatste wel waarschijnlijk. In dat geval kan het nog maanden duren eer de opzienbarende „Planta-affaire" in een openbare zitting van de Rotterdamse rechtbank zal worden behandeld. De afsluiting van het vooronderzoek in> zake de „Planta-affaire" is sterk ver traagd door de moeilijke wetenschappelij ke bewijsvoering. In juni 1961 zijn vijf deskundigen, onder leiding van de Rotter damse huidarts prof. dr. E. H. Hermans de dossiers gaan bestuderen om na te gaan of er een direct verband heeft be staan tussen de in 1960 door Van den Berg en Jurgens gebruikte nieuwe emulgator M.E. 18 in de Planta-margarine en de „jeukziekte", die na gebruik van Planta optrad. Tot welke conclusies de vijf deskundigen zijn gekomen is tot dusverre niet bekend gemaakt. In de afgelopen nacht zijn in Nijmegen, op het terrein waar de „Europese markt" is gehouden, drie grote vrachtauto's en twee aanhangwagens in vlammen opge gaan. De wagens bevatten de „Autoscoo ter" van de exploitant D. Sipkema. Deze kermisattractie (botsauto's) zou vandaag naar Leiderdorp worden ver voerd. De heer Sipkema, die in een kampeer wagen sliep, werd midden in de nacht wakker door een hevig geknetter. Tot zijn grote schrik zag hij dat de wagens met de „Autoscooter" in lichter laaie stonden. Drie personeelsleden, die in een der wa gens sliepen, konden nog juist bijtijds vluchten. De schade wordt door verzekering ge dekt. Onder leiding van de officier van Justi tie is een onderzoek naar de oorzaak van de brand ingesteld. Een arts in Nijmegen, die reeds een aanklacht wegens mishandeling heeft in gediend tegen Carel Briels, die hem tij dens een woordenwisseling een klap in het gezicht had gegeven, heeft zijn advo caat opgedragen ook een oiviele proce dure tegen de heer Briels te beginnen we gens belediging. De arts acht zich in zijn eer eri goede naam beledigd door de be wering van de heer Briels, dat hij de arts had geslagen omdat deze zijn (Briels') vrouw had beledigd. Advertentie f er DRUM Tijdens de internationale tentoonstel ing voor radio, televisie en elektronica „Firato 63", die van 13 tot en met 22 september in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam gehouden wordt, zal de gehele Oosthal veranderd worden in de grootste televisiestudio van ons land. Met een speelruimte van 600 vierkante meter zal deze studio alle bestaande Bussumse en Hilversumse studio's overtreffen Dage lijks zullen er repetities en voorstellingen gehouden worden, die voor het Firato-pu bliek te bezichtigen zijn. Op deze wijze zullen de N.T.S. en de omroepverenigin gen de belangstellenden een „kijkje achter de schermen" geven. Alle uitzendingen zullen tijdens de ten toonstelling te zien zijn op de in de R.A.I. aanwezige toestellen. Een gedeelte zal tevens over het Nederlandse tv-net wor den uitgezonden. Van een grote tribune af zal het publiek de voorstellingen en re petities kunnen gadeslaan. Ook zal men achter glazen wanden kunnen kijken naar Een Duitse mijnwerker uit Gelsenkir- chen heeft zich in Winterswijk tijdens een kranslegging bij het monument ter her denking van de in de oorlog omgekomen Winterswijkers bijzonder onhebbelijk ge dragen. De christelijke Oranjevereniging herdacht de gevallenen met een krans legging. Juist tijdens het spelen van het Wilhelmus, toen honderden schoolkinde ren, onderwijzers en andere omstanders de gebruikelijke stilte in acht namen, schar relde de Duitser, die zware tassen met inkopen zeulde, dwars door de kinder schare heen, waardoor hij de plechtigheid op ergerlijke wijze verstoorde. Nadat de herdenking was geëindigd, haalde de poli tie de Duitser uit een bus en bracht hem naar het politiebureau. Daar werd in zeer duidelijke bewoordingen getracht hem van het onbetamelijke van zijn gedrag te doordringen. Hij gaf echter te kennen met de plechtigheid niets te maken te hebben. Toen de politie zijn pas van het bij de Duitsers beruchte rode stempel voorzag, dat hem vooreerst van een reis naar ons land zal weerhouden, merkte hij veront waardigd op: „Onze tijd komt ook wel weer eens!'' i. ri«H te c Grote Kerk, vandaag 20 u.: Orgelconcert door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 uur: „Kid Galahad", a.l. Frans Hals, vandaag 14 en 20 u. en overige dagen 14, 19 en 21.15 u-: „Meisjes langs de weg", 18 jaar. Lido, 14 en 20 uur: „55 dagen in Pe king", 14 jaar. Luxor, 14, 19 en 21.15 uur: „De doden lijst van A.M.", 14 jaar. Minerva, 20.15 u.: „Eclips", 18 jaar. Rembrandt, 14, 19 en 21.30 uur: „Minna ressen en intriges", 18 jaar. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 uur: „Hyena's van de nacht", 18 jaar. Studio, 14.15, 19 en 21.15 uur „D'r moet nu maar 'ns getrouwd worden", a.l. Monopole (Zandvoort), 20 uur: „Der Vogelhandler", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19e eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon en feestdagen van 13-17 u. Tot 8 september avondopen stelling van 20.30-22.30 uur. Prentenkabi net: Etsen van Rembrandt. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van tekeningen van Cor Hak. Tot en met 30 september. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u„ en zaterdag en zon dag tot 1 u. Dagelijks klassiek grammo- foonplatenconcert van 21-22 u.: Beethoven. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositiezaal: Zomertentoonstel- ling. Tot en met 8 september. H. F. Boot zaal: Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-22.30 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Linnaeushof, Bennebroek: Openlucht tentoonstelling van zomerbloemen. Mini- corso in tropentuin. Tentoonstelling van beeldhouwwerken van de „Carolus Kring" uit Den Haag. Dagelijks geopend van 9-18 uur. Bloemenheuvel (Bloemendaal): Tentoon stelling van werk van Julia Giesberts. Dagelijks van 10-17 u. en 's zondags van 14-17 u. Tot en met 22 september. DIVERSEN „Waagtaveerne", Damstraat/Spaarne Iedere avond (behalve maandag) van 20 u. af: Internationaal liederenrepertoire door Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer. Raadhuis Halfweg, woensdag 19.30 u.: Gemeenteraadsvergadering Haarlemmer- liede. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 30 augustus). DINSDAG 3 SEPTEMBER VELSEN-IJMUIDEN City, 20 u.: „55 dagen in Peking". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 17 en 14 tot 16.30 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 u.; wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan, Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 ufiliaal Wijkerstraatweg 77, Veisen-noord: 19 tot 21 u. R.K. leeszaal: dinsdag gesloten. HEEMSKERK 900 JAAR „Dr. M. J. Prinsenhal", Maerelaan, 20 u.: turndemonstratie. Beurs „H 900', tot 01 u.: „Het Atlas kwar tet" met Willeke Alberti. BEVERWIJK Kennemer theater, 19 en 21-15 u.: „Voor Johnnie geen liefde". Luxor theater, 19.30 u.: „55 dagen in Peking". WOENSDAG 4 SEPTEMBER VELSEN-IJMUIDEN City, 20 u.: „55 dagen Peking". Pieter Vermeulenmuseum: zie onder dinsdag. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-noord: 14 tot 17 u. (jeugd); filiaal Wiistelaan 79, Sant poort: 14 tot 17 u. (jeugd). R.K. Openbare leeszaal en bibliotheek; Jozefhuis, Banjaertstraat, Velsen-noord: 14 tot 17 u.; filiaal Wiistelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 u. HEEMSKERK 900 JAAR Slot „Assumburg", 20 u.: openluchtspel door plaatselijke toneelverenigingen. Schoolplein J. S. Bachschool, 20.30 u.: openluchtbal voor teenagers. Beurs „H 900", tot 01 u.: „Het Atlas kwartet". Kennemer theater, 19 tot 21.15 u.: „Voor Johnnie geen liefde". Luxor theater, 19.30 u.: „55 dagen in Peking". de werking van de beeldregistratie-appa- ratuur. Eveneens zal men een blik kun nen werpen in de requisieten-afdeling, de decor-afdeling en in de presentatie-ruimte, waar de omroepsters de programma's aan- en afkondigen. De „Firato 63" is de dertiende in de reeks Firato-tentoonstellingen. Zij wordt ditmaal georganiseerd door de n.v. R.A.I.- gebouw. Honderdzesenveertig deelnemers uit meer dan tien landen zullen hun pro- dukten exposeren. Nieuw is o.a. de deelneming van de Britse „Audio Manufasturers' Group", die zich voor de eerste keer op de Euro- markt zal presenteren. Een apart gedeel te zal gevormd worden door de elektro nische afdeling, die in de Westhal een plaats krijgt. Onder de naam „Het Elek tron" zal daar educatieve voorlichting over de elektronica gegeven worden en zullen de praktische toepassingen van de elektronica worden getoond. Daar zullen Philips, P.T.T., de drie legeronderdelen, de N.R.U. en het bedrijfsleven vertegen woordigd zijn. In de Zuidhal wordt een „presentatie bedrijfselektronica" ingericht. Deze zal slechts toegankelijk zijn voor vakmensen. Advertentie Herenmaten 49.75 Jongensmaten v.a. 8 j. 30.50 Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Haarlem Telefoon 54679 Een buschauffeur van de K.L.M. wond zich gisteren zo op over een automobilist die zijn wagen 'op de parkeerplaats van de autobus had geplaatst, dat hij hem een draai on» de oren gaf. Hij kreeg daarop de schrik van zijn leven toen de automo bilist zich bekend maakte als ir. Besan- con, directeur vap de K.L.M. Ir. Besancon had zijn auto even neer gezet voor de uitgang van de aankomst hal op het stationsplein van Schiphol, wel ke ruimte is gereserveerd voor de K.L.M.- bussen, die voor het vervoer van passa giers naar Amsterdam zorgen. De chauf feur van de even later voorrijdende bus maakte zich hierover kwaad, boog zich uit zijn raam en wees de overtreder er in kernachtige woorden op dat de auto ver keerd geparkeerd stond. De K.L.M.-direc teur liep naar de bus en probeerde de chauffeur te kalmeren. Toen hij de man daarbij gemoedelijk op de arm tikte stap te deze uit de bus en gaf de ander een fikse draai om de oren. Later op de dag heeft de chauffeur zijn verontschuldigingen aangeboden. Deze zijn door ir. Besancon aanvaard. Er zullen geen maatregelen tegen de chauffeur wor den genomen. De heer J. Panman, sinds 1938 alge meen directeur der Nederlandse Reisver eniging, heeft gisteren tijdens een hem door het hoofdbestuur der N.R.V. in Den Haag aangeboden receptie afscheid geno men. De heer Panman, die o.a. onderwijzer is geweest in Haarlem, werd in 1922 lid van de N.R.V. Kort daarna werd hij in de schoolvakanties reisleider van deze ver eniging. In 1930 kwam hij in het hoofd bestuur, eerst als secretaris, later als voorzitter. Hij is jarenlang redacteur ge weest van het verenigingsorgaan „Reizen en Trekken". Tijdens de receptie heeft de heer Panman van velen afscheid geno men, van afgevaardigden van zusterorga nisaties, van toeristische instellingen en ondernemingen, van directeuren van reis bureaus, van leden van het corps diplo matique en van organisaties op het gebied van de hotellerie. Hij ontving talrijke ge schenken. Hengelo is met hoorngeschal en vuur- werkgeknal de tentoonstelling „Tien Gou den Dagen" geopend. Deze expositie wordt gehouden ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe stadhuis. De ten toonstelling, waarop tal van industriële pro- dukten te zien zijn en die een sterk voor lichtend karakter heeft, is ingericht op twee terreinen aan de rijksweg Hengelo-Ensche- de. Zij zijn verbonden door een luchtbrug waarop een groot restaurant met terras is ingericht. Op één van de terreinen heb ben architecten een grote hal gebouwd, waarin zij de problemen die met de ver stedelijking van ons land samenhangen, hebben uitgebeeld. Binnen- en buitenlandse steden laten er met maquettes en fotopa nelen zien, hie zij zich de toekomstige uitbreidingen voorstellen. Burgemeester jhr. mr. L. M. von Fissen- ne heeft de tentoonstelling geopend na dat een Britse militaire band een rond gang door de stad en over het tentoon stellingsterrein had gemaakt. Door op een knop te drukken stelde de burgemeester een installatie in werking, waardoor veel vuurwerk boven de stad losbarstte. De Hengelose jeugd bood daarop de bur gemeester twee honden aan, die hij op zijn beurt overdroeg aan hét Blindegelei- dehondenfonds in Amsterdam ten behoe ve van twee Twentse bliqden. De jeugd heeft de bonder) bekostigd uit de 'opbrengst van doppen van melkflessen. Ter gele genheid van de opening van het nieuwe stadhuis is Hengelo versierd en verlicht. De nieuwe staatssecretaris van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, is vanmorgen door de koningin in paleis Soestdijk beëdigd. Evenals zijn voorganger is mr. Grosheide in het bij zonder belast met de zaken, die liggen op het terrein van de hoofdafdelingen lager onderwijs, nijverheidsonderwijs en voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs, alsmede van de afdelingen sociaal-pedago gisch onderwijs en vormingsinstituten voor de leerplichtvrije jeugd. Het salaris- beleid zal ook voor deze sectoren, bij de minister blijven berusten. 66-67. Nibbeltje vloog dus terug naar de plaats, vanwaar hij vertrokken was. Hij daalde vlak voor de deur van meneer Ozam, de uitvinder; daar klopte hij aan. Wel, wel! lachte meneer Ozam. Daar hebben we vriend Nibbeltje terug. Hoe is het gegaan? Kom gauw binnen! In de kamer van meneer Ozam vertel de Nibbeltje wat hij met de pretpillen had gedaan. De uitvinder knikte goedkeurend. Je hebt je opdracht goed uitgevoerd, Nibbeltje! zei hij. NOU, HU DRINKT MET ZIJN NEUS DRINK MAAR, BABY, HIJ KIJKT AIS DE FLES LEE6 IS, NIET VROLIJK HALEN WE MEER (DAT KONDEN W5 V NIET WETEN PIB T267-D De 32-jarige mevrouw K. J. Janssen Jebsen uit Amsterdam en haar tienjari ge zoon Sebastiaan zijn gistermiddag om het leven gekomen bij een ongeluk op de rijksweg Utrecht-Amsterdam, even bui ten Utrecht. Twee dochtertjes van 8 en 6 jaar werden vrjj ernstig gewond. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. Er is geen sprake geweest van een inhaalmanoeuvre. De auto die geheel rechts reed, is plotseling gaan slingeren door de heg op de middenberm geschoten en omgeslagen, waardoor de inzittenden eruit geslingerd werden. Gelukkig was er op dat moment geen verkeer op de andere rijbaan, daar anders de gevolgen van het ongeluk nog ernstiger geweest zouden zijn Bij Leerdam is gisteren de 68-jarige vrachtautochauffeur M. G. Temmink uit Renoy (Gld) om het leven gekomen toen zijn wagen in botsing kwam met een personenauto. De 60-jarige mevrouw M. C. Kossman Van der Hoop is gisteren op de rijksweg bij Overschie om het leven gekomen toen de door haar bestuurde auto werd geraakt door een inhaler. Haar wagen botste tegen een lichtmast. Bij Maaseijk is de 26-jarige P. Teer lings uit Stamproy met zijn motorfiets te gen een boom gebotst. Korte tijd later is hij overleden. In Lichtenvoorde kwam een 23-jarige mo torrijder om het leven toen hij tegen de achterkant van een bespannen wagen reed. De 85-jarige A. ter Stege uit Otterlo is in een ziekenhuis in Apeldoorn overle den nadat hij bij het oversteken van de weg was aangereden door een auto. In Hengelo kwam gisteren de 48-jarige mevrouw M. A. Drenth-Hoek met haar bromfiets ten val, juist voor een naderen de auto. Zij werd aangereden en zo ern stig gewond dat zij later in een ziekenhuis is overleden. Vlak bij zijn woning in Nispen is de 50-jarige chauffeur C. Aarts tijdens een hevige regenbui aangereden door een auto bus en in een sloot geslingerd, waardoor hij om het leven is gekomen. De algemene vereniging van leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs heeft in -Zeist haar jaarverga dering gehouden. De voorzitter, drs. J. van Dijk uit Rotterdam, sprak o.m. over de salarispositie van de leraren, die zijiïs inziens in sommige opzichten nog te wensen laat. Hij dacht daarbij aan de achterstel ling van het v.h.m.o. bij het middelbaar nijverheidsonderwijs. Collega's met meer werkelijke dienstjaren worden voor hun arbeid financieel minder gewaardeerd dan anderen, die later bij het onderwijs zijn gekomen en bovendien zelfs nog onbe voegd kunnen zijn. Drs. P. Hoogenboom, redacteur van het weekblad van de vereniging, hield een betoog over de tegenstellingen tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs en zei o.m. dat beide partijen niet meer zo prin cipieel tegenover elkaar staan als voor heen. ..Wanneer wij doorgaan met een ver zuiling bij het onderwijs plegen wij in we zen verraad aan onze principes. Steeds meer wordt het duidelijker dat het bijzon der en het openbaar onderwijs elkaar no dig hebben", aldus drs. Hoogenboom. In Driebergen heeft het genootschap van leraren aan Nederlandse gymnasia en lycea zijn jaarvergadering gehouden. De voor zitter, dr. K. Huibregtse. zei onder meer dat minister Cals de weg heeft geopend voor de aanpassing van ons onderwijssy steem aan de snel veranderende wereld. De onderwijskundige problemen zijn vol gens de heer Huibregtse echter niet tot hun recht gekomen, evenmin als de ver antwoordelijkheid van de leraren. Bij de regeling van het overgangsrecht dreigt nu weer een gevaar. Een zo omvangrijke en ingewikkelde materie zou niet in een keer aan de volksvertegenwoordiging voorgelegd moeten worden, aldus de heer Huibregtse, die pleitte voor een behandeling, waarbij van het gemakkelijke object naar het moeilijke wordt voortgeschreden, zodat ook letterlijk de mogelijkheid tot verandering, anvulling en correctie op grond van op gedane ervaringen mogelijk blijft. Een Amerikaan, die eind vorige week met zijn gezin in Nederland arriveerde om hier te komen werken, is in Den Haag beroofd van vrijwel al zijn bezittingen. Uit zijn op de Badhuisweg in Schevenin- gen geparkeerde auto verdwenen 40.000 lires, 200 Franse en 80 Zwitserse francs, papieren, geboorte-akten, vijf paspoorten, een kentekenbewijs en een belastingkaart, etenswaren, lakens, slopen, flessen wijn en whisky. Het ruitje van de auto was inge slagen. Op een terrein aan de Strandweg vond de politie een deel van de gestolen goederen terug, o.a. de vijf paspoorten, de etenswaren en de lakens en slopen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Ermelo J. Kampman te Rijnsburg. Geref. Kerken Beroepen te Emmeloord (vac. J. Schou ten) R. Ypma te Amersfoort te Leeu warden (vac. H. van Benthem) dr. J. Rin- zema te Aalten. Geref. kerken vrijgemaakt Tweetal te Kantens A. Doornbos, kand. te Rotterdam en J. Geertsema, id. te Gro ningen. Burgemeester. Aan de heer P. M. J. S. Cremers is op zijn verzoek met ingang van 1 oktober 1963 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Helden, met dankbetuiging voor de goede en lang durige diensten door hem als burgemeester bewezen. Buit van 25 000. Een inbreker heeft kans gezien uit de kluis van café-restau rant Royal san het Willemsplein te Arn hem ongeveer 25.000 te stelen. Vermoe delijk heeft hij zich laten insluiten om 's nachts zijn slag te slaan. Maastricht opgebroken. Herbestra- tingswerkzaamheder, en vernieuwing van gas-, water- elektriciteits- en telefoonlei dingen in een groot deel van het centrum van Maastricht zullen de komende maan den alle autoverkeer daar onmogelijk ma ken. Het verkeer zal buiten de binnenstad worden omgeleid. Men hoopt voor het be gin van het r.oeristenseizoen 1964 de straten weer dicht te hebben, zodat de binnenstad weer open zal zijn. Na val van paard overleden. De 48- jarige heer J. Bonthuis uit Middelburg is op de weg bij Veere van zijn paard ge vallen en zeer ernstig gewond. In een zie kenhuis is hij later overleden. Hij maak te deel uit van een gezelschap dat een tocht te paard maakte. Duitse week in Rotterdam. Blijkens mededelingen van de burgemeester van Rotterdam is het de bedoeling volgend jaar september in Rotterdam een Duitse week te houden onder auspiciën van de Duits-Nederlandse Kamer van Koophandel. Bankfraude. De officier van Justitie heeft een accountant-boekhouder in ver band met de onregelmatigheden bij dé Twentse Bank in Katwijk doen aanhouden voor een verhoor. In juli werd de direc teur van de bank aangehouden in verband met het eigenmachtig verstrekken van kredieten tot een bedrag van f 360.000. De hoofddirectie heeft de directeur uit zijn functie ontheven en de heer A. N. Plug, procuratiehouder van het bijkantoor in Haarlem, in zijn plaats benoemd. Advertentie DE PIJNSTILLER Rugpijn... maar ook andere pla gende pijnen vaagt u. prompt weg met WITTE KRUIS, (poeders, ta bletten of cachets). Salicyl-vrlj en daardoor geen maagklachten. Het K.N.M.I. deelt mee: Het weer stond vandaag onder invloed van een lagedrukgebied, waarvan het cen trum op de Noordzee ligt. Er kwamen buien voor, die soms van onweer verge zeld gingen. Vanochtend vielen de buien vooral in de kustprovincies. Op de. oceaan is de depressie-activiteit weer toegenomen. Een nieuwe depressie, die vanochtend na bij de zuidpunt van Groenland lag, zal waarschijnlijk in de richting van de Brit se eilanden trekken Het weer behoudt een wisselvallig karakter, ook op iets langere termijn bezien. wkkkRAPPORTEN Maxim um-temperaturen Qt c binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. So 2 a3 Den Helder geh. bew. zw 18 9 Ypenburg regen zzw 19 2 Vlissingen zwaar bew. zzw 17 1 Eelde geh. bew. z 20 0.4 De Bilt geh. bew. zzw 18 8 Twente half bew. z 21 2 Eindhoven zwaar bew. z 20 1 Zd-Limburg onbewolkt zzw 19 0.4 Helsinki onoewolkt 0 20 0 Stockholm half bew. zo 22 0 Oslo geh. bew. windst. 17 0.6 Kopenhagen mist zw 18 1 Aberdeen regen nw 15 24 Londen zwaar bew. w 20 1 Amsterdam geh. bew. zw 19 1 Brussel geh. bew. zzw 19 1 Luxemburg zwaar bew. zw 18 1 Parijs zwaar bew. zw 19 0 Bordeaux zwaar bew. windst. 20 0 Grenoble half bew. windst. 22 0 Nice half bew. n 24 0 Berlijn half bew. z 24 0.1 Frankfort onbewolkt zzw 22 0 Munchen regen wnw 21 7 Zurich mist windst. 18 0.1 Geneve licht bew. zzw 21 0 Locarno zwaar bew. windst. 16 129 Wenen mist windst. 26 0 Innsbruck regen windst. 23 1 Rome onbewolkt windst. 29 0 Ajaccio zwaar bew. ono 30 0 Madrid zwaar bew. windst. 28 0 Mallorca zwaar bew. no» 27 0.5 Lissabon onbewolkt 23 0 Dinsdag 3 september Zon op 5.53 uur, onder 19.25 uur. Maan op 19.45 uur, onder 04.57 ur. Woensdag 4 september Zon op 5.54 uur, onder 19.23 uur. Maan op 20.09 uur, onder 06.18 uur. Maanstanden 3 sept. 20.34 uur Volle maan 10 sept. 12.43 uur Laatste kwartier 17 sept. 21.51 uur Nieuwe maan. 26 sept. 01.39 uur Eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 september Hoog water 3.13 uur en 15.39 uur Laag water 11.20 uur en 23.39 uur Woensdag 4 september Hoog water 3.54 uur en 16.21 uur. Laag water 12.01 uur en Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2