HELP MET Hansaplast GRATIS UW RODE KRUIS Nieuwe prijzenslag in Frankrijk op komst Brits vakverbond voor besluit over loonbeleid Hoogleraar uit Oost-Duitsland gevlucht WERELDNIEUWS Van dag tot dag Spook der inflatie steeds duidelijker Geheel Boedapest besmet gebied Malaya verzet zich tegen Singapore's onafhankelijkheid Ex-Gestapo-chef staat terecht in Hannover Regen van resoluties en amendementen 1 Praag wil twee Chinezen kwijt Thant niet zelf naar Lissabon <~Pracitótoel DINSDAG 3 SEPTEMBER 1963 3 Honderd jaar Internationaal Rode Kruis! Koop een étuitje Hansa plast tegen de normale prijs van 75 ct. De netto opbrengst is voor het Rode Kruis. Let op de raam biljetten bij apotheker en drogist Kort nieuws Zes doden i "*m Kroesjtsjev vandaag uit Joegoslavië vertrokken (Dp de OE lekkerste PINDAKAAS' Staking in Southampton Op een verbluffend eenvoudige wijze heeft president Kennedy, naar aanleiding van de crisis in Zuid-Vietnam, de enig bruikbare basis voor een vruchtbaar ver zet tegen communistische invloeden ge schetst. Ofschoon zijn uitlatingen enkel op Vietnam slaan, zijn ze eigenlijk van toe passing op elk territoir waar de dreiging van communistische invloed en macht storm loopt tegen een anti-communistisch regime. Hij zeide ongeveer, dat de regering van Diem in Zuid-Vietnam onmogelijk kan ho pen, succes te hebben bij haar pogingen om de communistische storm te keren, als zij geen contact met en hulp van de ge hele bevolking heeft. Men kan deze korte kenschetsing van de toestand in de raak- en strijdgebieden tus sen Oost en West vertalen met de stelling, dat de schuld van een vercommunisering in vele gevallen ligt bij de regeringen zelf, die nalaten hun verdediging op te bouwen in overeenstemming met de ver langens en behoeften hunner onderdanen. Een politiestaat, geschraagd door geweld en terreur, kan op den duur de commu nisten niet tegenhouden. Integendeel, juist die dwang- en terreurmethoden maken de bevolking rijp voor de aanvaarding van radicaal-linkse denkbeelden, omdat zij in deze denkbeelden de (weliswaar vervalste) idealen ener bevrijding gaat vinden. Het meest navrante en betreurenswaar dige voorbeeld daarvan heeft in onze re cente wereldgeschiedenis China geleverd, dat door de Kwo Min Tang-terroristen van Tsjang Kai Tsjek in versneld tempo ont vankelijk werd gemaakt voor de proleta rische revolutie. Op dit moment staat de wereld voor de dreiging van een geheel op radicaal-communistische leest ge schoeid continentaal China, dat de meest elementaire omgangsvormen op inter nationaal politiek gebied heeft afgezworen en bezig is zich mentaal voor te bereiden op de eertijds door Rusland voorgenomen proletarische wereldoverheersing. Dat de Sovjet-Unie in de na-oorlogse jaren in han den van verstandiger topmannen is ge raakt, zou men alleen maar een voor het Westen gelukkig toeval kunnen noemen. Het radicale Stalinisme viert nu in China hoogtij en daartegen is de Sovjet-Unie in zekere zin een bondgenootschappelijk compromis met het Westen aangegaan. Maar niet nadat de mannen in het Krem lin hadden beseft dat zij snel te kiezen hadden tussen een voortzetting van hun ge- weldpolttiëk Rónder steifn Van? toAtJct rfiet en veiligheid voor het Russische volk, of een mildere nationale evolutie in de rich ting van coëxistentie met de andere grote machten der wereld, die deze democrati sche levensbeginselen eveneens hadden aanvaard. Niet alleen Vietnam, maar ook Korea en zelfs Frankrijk, Japan, Zuid-Afrika, Duitsland en Italië léven op het scherp van de snede tussen democratie en radi calisme. In het ene land heerst willekeur tegenover volksverlangens en bewustwor ding, in het andere worden sociale en politieke mistoestanden als infectiehaar den onvoldoende bestreden. Maar zowel het een als het ander betekent, dat volk en regering in hun doelstellingen naar bui ten niet eensgezind en niet vervuld zijn van eenzelfde idealisme. Dat is de toe stand die president Kennedy brandmerkte als een dodelijke zwakte in de defensie tegen het linkse gevaar en men zou daar bij kunnen voegen dat in zo'n geval dol lars niet meer helpen. De miljarden dol lars die Truman in China heeft gepompt, zijn aan de Chinese communisten toege vallen. Misschien heeft de huidige presi dent van de Verenigde Staten ook daar aan nog mistroostig gedacht. Advertentie Nieuwe Duitse ambassadeur. Naar het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn heeft medegedeeld, zal de Duitse ambassadeur in Nederland, dr. J. Löns zijn land gaan vertegenwoordigen in We nen. Tot opvolger van de heer Löns in Nederland is benoemd de huidige ambas sadeur in Kopenhagen, de heer H. Berger. Begrotingstekort. De Surinaamse mi nister van Financiën heeft de Surinaam se miljoenennota ingediend. Het totale be grotingstekort is 13.1 miljoen. Surinaamse guldens. (Van onze correspondent) PARIJS De ongeveer driekwart mil joen Parijzenaars, die dezer dagen in ver pieterde staat terugkeerden van hun troosteloze en verregende vakanties, wor den door hun kranten verwelkomd met een golf van berichten en artikelen die nu niet bepaald geëigend zijn om hun stem ming te verbeteren. Berichten, die mel ding maken van de prijsstijgingen in bijna alle sectoren en die de even traditionele als geheimzinnig-dreigende woorden infla tie en devaluatie weer op veler lippen brengen. Volgens de regering is het ni veau der detailprijzen over het afgelopen jaar met 5,8 percent gestegen. De officiële woordvoerders wijzen, om de publieke opinie te kalmeren, echter op landen als Italië of Nederland waar de prijzen vrij wel in hetzelfde tempo zijn gestegen. Bo vendien herinneren ze aan de verhoging van de salarissen met gemiddeld 9 per cent, waardoor de stijging van de levens standaard toch nog verzekerd zou zijn. De vakverenigingen ontkennen de juist heid van de regeringscijfers. Deze zouden nogal geflatteerd zijn. Doch zelfs op de basis van die officiële gegevens is de re gering, volgens de vakverenigingen, nog in gebreke gebleven. Aanvankelijk werd immers een verhoging van de levensstan daard met vier percent per jaar door de regering gegarandeerd. Naast de acties, die nu door de vak verenigingen op het sociale en op het agrarische front worden voorbereid, staat de Franse regering thans bovendien nog onder pressie van de vijf bondgenoten van de Euromarkt, die steeds ernstiger bezwaren maken tegen de openlijke of verkapte subsidiëringen waarmee Parijs zijn boze boeren tevreden hoopt te kunnen stellen. Het zijn dus weer twee vuren waartus sen het bewind van generaal de Gaulle zich ziet geplaatst en verschillende teke nen wijzen dan ook op de nervositeit waar door de verschillende bewindslieden mo menteel worden bevangen. Na diverse be sprekingen tussen generaal de Gaulle, premier Pompidou en andere direct be- WENEN (Reuter-AP) Volgens het Oostenrijkse ministerie van Sociale Zaken hebben de gezondheidsautoriteiten in Hon garije geheel Boedapest tot besmet gebied verklaard. Volgens officiële Hongaarse be kendmakingen hebben zich geen nieuwe gevallen voorgedaan. De Oostenrijkse politie heeft meegedeeld dat zij nog drie personen opgespoord heeft die in hotel Royal verbleven toen het ge val van pokken ontdekt werd. De drie Oostenrijkers vertrokken voordat de qua- rgntauje-werd opgelqgd aan driehonderd gasten. Zij werden onmiddellijk ingeënt en on der medisch toezichtgeplaatst. Zij moe ten thuis blijven en mogen niet met an dere mensen in aanraking komen. Vijfentwintig andere Oostenrijkers die in een nabij gelegen hotel vertoefden zijn eveneens ingeënt en onder medisch toe zicht geplaatst. Het Joegoslavische ministerie van Volks gezondheid heeft bevolen dat alle perso nen die naar Hongarije reizen of er van daan komen ingeënt moeten worden tegen pokken. Het Nederlandse ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mee, dat reizigers uit Boedapest bij aankomst in Nederland worden gecontroleerd en gere gistreerd en dat reizigers naar deze stad wordt aangeraden zich vooraf tegen pok ken te laten inenten. Nederlanders, die in hotel Royal in Boedapest gelogeerd heb ben, wordt aangeraden zich zo spoedig mogelijk met de regionale inspectie van de volksgezondheid of met de geneeskun dige hoofdinspectie in 's-Gravenhage (Parkweg 10, tel. 514301) in verbinding te stellen. KOEALA LOEMPOER (Reuter) Ma laya heeft op verrassende wijze bekend gemaakt, dat het „krachtige stappen" on derneemt bij Groot-Brittannië tegen de verlening van onafhankelijkheid aan Sin gapore. In een communiqué, dat na een spoedzitting van het kabinet van Malaya werd uitgegeven, wordt gezegd, dat het verlenen van onafhankelijkheid aan Singa pore wettig noch grondwettelijk is. Ook wordt opheldering gevraagd aan de Brit se regering omtrent het grondwettelijke verlenen van zelfbestuur aan Brits Noord- Borneo en Serawak. Het kabinet vraagt waarom Groot-Brittannië deze daad, „die in strijd is met de overeenkomst over Maleisië", nodig achtte, veertien dagen voordat de federatie een feit zal worden". Zaterdag kregen Brits Noord-Borneo en Serawak zelfbestuur en trok Singapore, dat reeds zelfbestuur heeft, de behartiging van zijn buitenlandse zaken en defensie aan zich. Tot op heden was dit in Britse handen. Groot-Brittannië protesteerde ech ter niet. Goerka-soldaten hebben tijdens een ge vecht in het oerwoud van Serawak zes, uit Indonesië afkomstige, terroristen ge dood, zo heeft een Britse legerwoordvoer- der meegedeeld. DJAKARTA (Reuter) Generaal-ma- joor Jani, de stafchef van het Indonesi sche leger, heeft op een conferentie in Bandjermasin de Britse beschuldigingen van Indonesische deelneming aan de guer rilla-oorlog in Serawak „leugens" ge noemd. De Indonesische regering heeft bij de regering van Malaya „krachtig geprotes teerd" tegen haar besluit tot afkondiging op 16 september van de federatie Malei sië. Indonesië beschuldigt de regering van Malaya in het protest van „een eenzijdige handeling, in strijd met letter en geest van de door de topconferentie in Manilla gesloten overeenkomsten." De woordvoer der noemde de afkondiging van de nieuwe federatie roekeloos en voorbarig. trokken ministers is er voor de volgende week een nieuw plan in uitzicht gesteld, waarmee de regering de inflatie nog hoopt te kunnen keren. Het plan zou zijn geïnspireerd door het voorbeeld van Antoine Pinay, die in 1952 als minister van Financiën de franc tijde lijk te redden wist en dat onder andere op afspraken met de industriëlen en op een lening van kleine spaarders was geba seerd. Geruchten, dat De Gaulle Pinay die drie jaar geleden zijn regering kwaad ver liet als minister van Financiën, terug zou willen roepen, worden in Parijs echter met stelligheid tegengesproken, ofschoon zich tussen beide mannen sedert kort wel een kleine toenadering voltrokken heeft. Het nieuwe anti-inflatieplan dat door de jonge conservatieve minister van Finan ciën, Giscard d'Estaing, ontworpen wordt schijnt niet direct radicaal te zijn. De grote industrie zou enkele fiscale tege moetkomingen krijgen in ruil voor de be lofte de prijzen niet te verhogen en zo mogelijk nog wat te verlagen. De regering zou zelf afzien van de zo veelste verhoging der transporttarieven en van de posttarieven, en voorts bereid zijn de huren opnieuw tijdelijk te bevriezen. De arbeiders en de ambtenaren zou ten slotte minzaam worden verzocht hun ziel nog enige tijd in lijdzaamheid te bezitten en verdere acties tot loonsverhoging achterwege te laten. Zelfs wanneer deze verzoeken zonder meer en zender morren zouden worden ingewilligd, waarop nauwelijks te rekenen valt, mag de regering van haar plan, volgens de meeste deskundigen, maar ten hoogste een zeer tijdelijk soulaas verwach ten. Er zijn teveel inflatoire factoren, die de regering niet tijdig heeft weten te be zweren. De enorme financiële steun die de Al gerijnse repatrianten en de Franse boeren het laatste jaar hebben ontvangen heeft voor de nationale economie geen of onvol doende produktief tegenwicht geschapen, zodat de prijzen van tal van artikelen ge stegen zijn. Een andere, zo mogelijk nog zwaardere last vormen de nog altijd gi gantische uitgaven die door de militaire sector in het algemeen en de kernbewa pening in het bijzonder worden geëist. De inflatie, die ook door de regering niet meer ontkend kan worden, is, voor een groot deel, de vrucht van haar eigen mateloze aspiraties in de militaire en bui tenlandse politiek. Zolang ook hier de te ring van de grandeur niet naar de nering van de nationale economie wordt gezet, moet men betwijfelen of met de lapmid deltjes van het zoveelste saneringsplan het spook van een nieuwe inflatie zal kun nen worden verjaagd. In elk geval zijn bijna alle waarnemers het er wel over eens dat nationaal-econo- misch gezien Frankrijk hetzelfde punt is genaderd waarop het in 1958 tot zijn laatste devaluatie van de franc werd ge dwongen HANNOVER (Reuter) De zeventig jarige voormalige chef van de Gestapo in de Poolse plaats Lodz, dr. Otto Brad- fisch, heeft voor zijn rechters in Hannover verklaard niet schuldig te zijn aan mede plichtigheid aan de massamoord op Poolse Joden tijdens de tweede wereldoorlog. Bradfisch staat tezamen met een onder geschikte officier, de 52-jarige Günther Fuchs, terecht wegens medeplichtigheid aan het vermoorden van 85.700 Poolse Jo den in het concentratiekamp te Chelno. Fuchs is nu drie jaar onder arrest. Daarvoor werkte hij op het ministerie voor vluchtelingen in de deelstaat Neder-Sak- sen. Hij wordt ervan beschuldigd eigenhan dig 46 Joden, die zich tegen transport teweer stelden, te hebben neergeschoten. Aan meer dan honderd getuigen uit Israel en de Verenigde Staten is verzocht het proces bij te wonen. Vermoedelijk zal het twee weken duren. Bradfisch zit reeds sinds 1961 gevangen. In dat jaar werd hij veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf wegens medeplichtigheid aan moord op 15.000 Russische Joden. Het hoofd van de recherche in Flens burg, Wildemar Krause, is vrijdag gearre steerd onder verdenking van het plegen van oorlogsmisdaden in de Sovjet-Unie. Van K.L.M. naar V.V.V. Tot direc teur van de Vereniging van Vreemdelin gen Verkeer in Utrecht is benoemd de heer L. C. F. Wunder, thans werkzaam op de afdeling reclame van de K.L.M. HAMBURG (DPA) De 56-jarige Oost- duitse hoogleraar in de Duitse litteratuur geschiedenis, Hans Mayer, die al vijftien jaar aan de universiteit van Leipzig ver bonden was, heeft Oost-Duitsland de rug toegekeerd. Mayer, die in 1948 uit West- Duitsland naar Leipzig was gekomen, heeft de laatste tijd aan heftige critiek van de zijde van de communistische par tij in Oost-Duitsland blootgestaan. Hij wordt in West-Duitsland beschouwd als als een briljant marxistisch deskundige op het gebied van de litteraire historie en de kritiek. Volgens Mayer had de campagne, die de leiding van de universiteit tegen hem heeft gevoerd slechts ten doel zijn opvoed kundige en wetenschappelijke invloed op de studenten teniet te doen. Enige tijd geleden heeft ook een hoogle raar in de wijsbegeerte aan dezelfde uni versiteit, Ernst Bloch, Oost-Duitsland ver laten. In totaal zijn in de afgelopen vier jaar tenminste 1676 wetenschappelijk werkers uit Oost-Duitsland naar het Westen geko men. De artsen waren het talrijkst onder deze vluchtelingen 498 In het afgelopen weekeinde zijn tenmin ste negen Oostduitsers er in geslaagd in Neder-Saksen naar het westen te vluch ten. Het vluchten wordt de Oostduitsers steeds moeilijker gemaakt. In de omge ving van Boizenburg, waar de grens wordt gevormd door de Elbe, hebben Oostduitse militairen mijnen m de rivier gelegd. De draadversperring in de gebieden van Lü- neburg en Lüchow-Dannenberg is nage noeg gesloten, zodat vluchten ook hier vrij wel onmogelijk is. BRIGHTON (AP) In Brighton begint vandaaghet 59ste congres van het Britse vakverbond (T.U.C.). Afgevaardigden van 176 vakverenigingen, 8.315.000 leden ver tegenwoordigend, nemen aan het congres deel. Een van de voornaamste punten die het congres zal bespreken is het vraagstuk van de lonen en arbeidsvoorwaarden. De uitslag van dit debat kan grote invloed hebben op de kansen van de Labourparty om bij de volgende verkiezingen aan de macht te komen. Deze worden vermoede lijk in het voorjaar 1964 gehouden. Er zijn over het vraagtstuk van lonen en arbeidsvoorwaarden twee stromingen. De oude garde in het T.U.C. streeft naar een algemene campagne voor hogere lo nen en betere arbeidsvoorwaarden. De jon- v: 'fis Premier Kroesjtsjev neemt zijn hen gel in de aanslag tijdens een vispartij te Brdo in Joegoslavië. President Tito en zijn echtgenote hebben maandag avond eer. afscheidsdiner gegeven voor de heer en mevrouw Kroesjtsjev die vandaag naar hun land terug keren. Kroesjtsjev maakt zich er niet druk over, dat de vormen van de vrouwen in de socialistische landen een beetje te rond zijn. Tijdens een toast, die Kroesjtsjev zondag in Zagreb uitbracht zei hij: „Onze vrouwen schamen zich een beetje over hun gewicht, maar hun uiterlijk is het bewijs van een goed leven, een zeker leven en van de rijkdom van het land." Telefoto PRAAG (AFP) Het Tsjechoslowaak- se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bij de Chinese ambassade de terug roeping geëist van twee Chinezen, die in Praag wonen. In een communiqué wordt gezegd, dat de Chinezen (een employé van de handels afdeling van de Chinese ambassade en een student) illegale vlugschriften hebben verspreid, waarin de politiek van de Tsje- choslowaakse regering en de communisti sche partij op grove wijze werden aan gevallen. Ook de Russische buitenlandse politiek werd in de vlugschriften aangeval len. Het ministerie legt er de nadruk op dat de twee Chinezen zich met deze ontoelaat bare activiteiten hadden ingelaten gere generatie erkent dat looneisen moe ten worden gesteld met enig begrip voor de situatie waarin het land verkeert. Zij houdt daarbij rekening met de concurren- tie-mogelijkheid van Groot-Brittannië op de wereldmarkt. De duizend afgevaardigden zullen een rapport van 10.000 woorden over econo mische planvorming bestuderen, opgesteld door de algemene raad van het T.U.C. Hierin wordt betoogd, dat het noodzakelijk is „ervoor te zorgen dat de geldelijke inkomsten als geheel (lonen, salarissen en toeslagen) minder snel stijgen dan in het verleden".'Enkele vakverenigingen hebben reeds verklaard, zich tegen elke vorm van loonbeperking te verzetten. De voornaam ste van deze zijn de bond van ketelma kers die van de mecaniens en die van de mijnwerkers. Voor beperking van de looneisen zijn-de £poormannenr de gerpeen- tearbeiders en hét winkelpersoneel. rDe transportarbeiders hebben hun standpunt nog niet bepaald. Het congres moet voorts een stortvloed van 413 resoluties (waarbij nog 94 amen dementen) verwerken. In 26 resoluties wordt aangedrongen op een radicale wij ziging in de Britse buitenlandse politiek, wanneer de Labourpartij aan het bewind mocht komen. In vijf moties wordt onvoor waardelijke afschaffing van kernwapens en opheffing van de „Polaris"-bases in Engeland geëist, in vijf andere onverwijl de uittreding uit de NAVO. Voorts wordt in een aantal resoluties gepleit voor kern- wapenvrije zones in Midden-Europa. LISSABON (AFP) De secretaris-ge neraal van de UNO, Oe Thant, heeft beslo ten de Nigeriaan Godfrey Anachree naar Lissabon te zenden. Anachree is een van secretarissen onder Oe Thant. De Portugese regering heeft Oe Thant uitgenodigd voor een bezoek aan Lissabon. Oe Thant, die in principe de uitnodiging had aanvaard, is echtër door drukke werk zaamheden niet in de gelegenheid New- York te verlaten. Bedrogen illusie Sinds iemand op de gedachte is geko men, geïllustreerde briefkaarten te ver vaardigen, is de wereld vele illusies rijker geworden. Ik bedoel nu niet zozeer die kaarten waarop men aanminnge of smach tende paren, dan wel fraaie bloemstukken, lachende babys of andere bloeiende arti kelen ziet afgebeeld. Ook zij scheppen en handhaven illusies. In deze vakantietijden zijn het echter vooral de al dan niet ge kleurde, maar altijd glanzende weergaven van steden- en landschapsschoon, die bij dragen tot verhoging van het levensgenot. Vanmorgen is weer zo'n vreugde-ver meerderaar door mijn brievenspleet ge gleden. De plaatjeskant voldeed aan alle eisenkleurig, visioenen oproepend, zo niet van bovenaardse schoonheid, dan toch van een omgeving waarin iedere moede ster veling spoedig een volkomen geestelijke en lichamelijke ontspanning moet vinden. Edoch, de worm der onvolmaaktheid had ook dit paradijs aangevreten. Op de adreszijde had de afzendster in korte, doch indringende woorden het wedervaren van haar en haar gezin in dit gerenommeerde vakantie-milieu samengevat. Na een week van heel veel regen was er een periode van egale grijsheid begonnen, die op het ogenblik van afzending der kaart nog voortduurde. Gelet op de vele mogelijk heden die in de natuur verscholen liggen, mag men althans hopen dat het vakantie oord inmiddels eens een tipje van zijn nevelsluiers heeft opgelicht ten gerieve van de vele duizenden die daar of daar omtrent de zonaanbidding wilden beoefe nen. De geringe oppervlakte van de kaart bood nochtans gelegenheid tot het luchten van andere klachten. De kamers waarin mijn vrienden, ongetwijfeld voor een be hoorlijke som, gastvrijheid genieten, zijn dermate bekrompen dat ze aan scheeps- hutten herinneren, zodat botsingen er zelfs bij de grootste behoedzaamheid niet kun nen uitblijven. Ik heb na lezing van een en ander de kaart nog eens omgedraaid en mijn blik ken andermaal over het lieflijke tafereel laten glijden. Papier is en blijft gedul dig, dus was het plaatje nog even mooi als bijde eerste aanblik. Alleen was bij mij de aanvankelijke vreugde nu getem perd door een streepje weemoed. Niet omdat ik meende dat die kaart onwaar heid sprak, maar omdat ik me de ziele- pijn voorstelde van mensen die, op de plaats zelf, de zonnigheid daarvan uitslui tend via een prentje in zich op kunnen nemen. Gedoemd tot een gedetineerden- bestaan onder lekkende afdakken, zitten ze op een klamme stoel aan een klamme tafel lachende kleurigheden met hun klach ten vol te schrijven. Voorwaar, een gedachte om iedere va kantieneiging voorgoed de kop in te druk ken. Maar stel u gerust: ik ben van deze neiging niet genezen en ook mijn thans onfortuinlijke vrienden zullen te gelegener tijd weer trachten het heil deelachtig te worden, dat ons allen op prentbriefkaar ten wordt voorgespiegeld. Want sterker dan de uitwerking van het bedrog dat in dgze kaatsen schuilt, is die van de illusie die'zij ópivekken,. M. Mok. Advertentie J Vissers. 141 Japanse vissers zijn maandag naar huis teruggekeerd uit de Sovjet- Unie. Enkele vissers zijn twee jaar vast gehouden. Allen werden beschuldigd van het vissen in Russische wateren. Staking. In de grote Braziliaanse koffieha- ven Santis is maandag een algemene staking uitgebroken, waardoor meer dan honderd schepen worden opgehouden. De staking is uitgeroepen door 40 vak bonden uit sympathie met het zieken huispersoneel dat reeds een week staakt voor hoger loon. Havens, openbare diensten en de straten in de stad wor den door soldaten bewaakt. Maandag werden meer dan honderd arrestaties verricht. De politie heeft bevel vak bondsleiders te arresteren. Samenwerking. Het onafhankelijke Lon- dense dagblad „The Times" heeft, be richt, dat is overgegaan tot een nieuws- uitwisseling met de „New York Times". Beide kranten zullen de nieuwsgaring onafhankelijk van elkaar blijven voort zetten, maar van eikaars berichten en speciale artikelen gebruik mogen ma ken. SOUTHAMPTON (Reuter, AP) Twee duizend havenarbeiders in de haven van Southampton zijn maandag voor twee da gen in staking gegaan. Zij willen een toe slag voor het lossen van houtschepen. De staking wordt niet door de vakbonden ge steund. Van de staking zal onder andere het Nederlandse schip Oranje, dat van daag in Southampton aankomt, last onder vinden. De Queen Elizabeth was het eerste transatlantische lijnschip dat getrof fen werd door de plotselinge staking. Vergissing. Een Nederlandse uitgever heeft een Amerikaans boek over Polen, getiteld „15 jaar onder slavernij", dat hij op de najaarsbeurs in het Oostduit se Leipzig had tentoongesteld, weer snel verwijderd. De Amsterdamse uitgever verklaarde maandag, dat dit boek bij vergissing op de tentoonstelling is te rechtgekomen. Hij heeft met dit boek niemand willen uitdagen en het was hem bekend dat anti-communistische littera tuur in Oost-Duitsland niet gewenst wordt, zei hij. Klokken. De inwoners van Fidenza in Ita lië kunnen voortaan rustig slapen. De kerkelijke autoriteiten hebben besloten dat tussen acht uur 's avonds en zeven uur 's morgpns de klokken van het uur werk in de toren van de cathedraal het zwijgen zal worden opgelegd. De klok ken luiden namelijk elk kwartier, het geen de omwoners uit hun slaap hield Goud. Negen gouden staven ter waarde van ruim 36.000 gulden zijn gestolen uit een straalvliegtuig van de British Euro pean Airways. De politie van Frankfort meent dat de diefstal voor het vertrek van het toestel werd gepleegd. Kat. Een vrachtwagen-chauffeur in het Engelse Norwich moest uitwijken voor een kat. Hij reed een geparkeerde auto aan, waarna hij nog een ijzeren hek, vier benzinepompen en twee reclamepa- len voor een garage omver reed. Ten slotte bezweek er nog een etalageruit. De vrachtauto raakte in brand en werd volkomen vernield. Het garagepersoneel wist de brand bi i de benzinepompen te blussen, waarbij zij het gevaar van een explosie van duizenden liters benzine riskeerden. Jachtseizoen. Zondag is het Italiaanse jachtseizoen geopend. Twee jagers wer den gedood en een zestal liep verwon dingen op.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3