De v rouwen n h un zin IN DE VISHAL EN OP ZEE Gewijzigd tracé past zich aan bij Heemskerks bouwproject IJmuiden kon de haringstroom niet vlot genoeg verwerken Openluchtspel op Slot Assumhurg Sport in IJmond Bij Hoogovens deze maand: 28 jubilarissen Bij scheepsbotsing ging 60.000 liter benzine verloren Gekanteld op de middenberm Verlengde Coentunnelweg Weekoverzicht van de vishandel Schepen losten elders Dr. Martelli moet Engeland verlaten Blikseminslag in garagebedrijf Indisch Lagerhuis ingelicht over toestand leger Kort IJmondnieuws DINSDAG 3 SEPTEMBER 1963 5 99 99 Winterprogramma h— gezinsvoorlichting "Icon Ziektekostenvoorziening gemeentepersoneel Havenverkeer Amsterdam - A TOT HET ATTRACTIEF gevarieerde feestprogramma, dat ter gelegenheid van het negenhonderdjarig bestaan van de gemeente Heemskerk werd samenge steld, behoort ook een serie van drie openluchtvoorstellingen op de binnen plaats van het bekende slot „Assum- burg". Hiervoor werd uit de beide plaat selijke toneelverenigingen „Vrienden kring" en „Heemskerk" een speciaal ensemble gevormd, dat onder leiding van regisseur Jan Velzeboer de opvoe ringen voorbereidde van „De vrouwen krijgen hun zin", een blijspel in twee be drijven door Serafin en Joaquin Alvarez. Met de resultaten daarvan kwamen de spelers maandagavond voor de eerste maal voor het geïmproviseerde voetlicht. IN DE EERSTE PLAATS mag worden vastgesteld, dat het allerminst een gek idee is geweest, de binnenplaats van dit historisch kasteel voor het openluchtthea ter geschikt te maken. Weliswaar moet het aantal toeschouwers tot ongeveer tach tig blijven beperkt, doch daar staat dan weer tegenover dat dit een knus-intieme sfeer bevordert. Bovendien behoeft er geen gebruik van decor te worden gemaakt, in dien hier tenminste bij de keuze van het stuk enigszins rekening-mee wordt gehou den, omdat er reeds een pittoresk bordes met pilaren aanwezig is, dat het als ach tergrond uitstekend „doet". Ten overvloe ide genieten de bezoekers door de hoge muren rond de binnenplaats nog een ze kere beschutting tegen eventueel ongun stige weersomstandigheden, al heeft de re gen maandagavond gelukkig nog verstek laten gaan. OOK HET STUK leende zich er uitste kend toe in het kader van deze festivitei ten te worden opgevoerd. Men zou zich kunnen afvragen of het nu wel belangrijk genoeg was om uit het Spaans te wor den vertaald, daar het ongetwijfeld tot de klasse van de eenvoudige blijspelen be hoort. Doch wanneer een bekwaam re gisseur zich erop toelegt, zijn spelers eni ge uitzonderlijke typetjes te laten creëren en hij de opvoering daarnaast met behulp van lokale kostuums in een fleurig ;pak steekt, dan heeft hij het pleit al voor de helft gewonnen. Het nog ontbrekende deel De stichting voor huishoudelgjke en ge-i zinsvoorlrchting'te Velsen heeft in haar nieuwe winterprogramma weer diverse cursussen opgenomen, zoals acht naailes sen, acht lessen in koken en voedingsleer, vijf lessen in bloemschikken en planten- verzorging, acht lessen in kinderverzor ging, waaronder het vervaardigen van speelgoed en het organiseren van kinder feestjes, vijf lessen in schoonheids- en ge zondheidszorg, vijf lessen in het vervaar digen van lampekappen, vier lessen over huiselijke sfeer en woninginrichting, acht lessen over kleine reparaties, schilderen, timmeren en het vervaardigen van meu belstukjes, acht lessen in handwerken en stofversiering, acht lessen over ziekenver zorging in huis en acht lessen in handen arbeid. Aan deze cursussen, die allen door be kwame leerkrachten worden verzorgd, kan door dames boven achttien jaar wor den deelgenomen. Zij worden gegeven in IJmuiden, Velsen-Noord en Santpoort. Contactadressen hiervoor zijn respectieve lijk Troelstraweg 20 (telefoon 02550-7166), Ladderbeekstraat 64 (telefoon 02510-3250 en Cremerlaan 89 (telefoon 02460-7420. Het bestuur van het Instituut Ziektekos tenvoorziening Ambtenaren in Noord-Hol land te Alkmaar heeft B. en W. van Vel sen verzocht de raad een voorstel te doen tot wijziging van enige bepalingen der gemeenschappelijke regeling. Over de op de ambtenaren van de ge meente Velsen toepasselijke voorschriften is overleg gevoerd met het Centraal Or gaan voor de gemeenschappelijke behan deling van gemeentelijke personeelsaange legenheden. Dit orgaan adviseert de des betreffende wijzigingen en aanvullingen aan te brengen. In verband daarmede kan plaatselijk overleg achterwege blijven. B. en W. stellen de raad thans voor tot de ontworpen wijzigingen te besluiten. In april kregen de DCIJ-ers een smade lijke 13-27 nederlaag te slikken van de damclub Monster. Onlangs namen de DCIJ-ers met 22-18 revanche. Het eerste tiental won met 16-4 van Monster I, het tweede tiental verloor met 6-14 van Mon ster 2. De uitslagen luiden: Monster I—DCIJ I: 4-16. Van der EndeLaros 1-1, Huisman— Dukel 0-2, Van Dijk—Tielrooy 0-2, Van der Ende—Van der Berg 0-2, Hollaar—Gerre vink 0-2, VellekampBosma 1-1, Hoek- Van Straten 1-1, Timmers—Krijgsman 0-2, Van der Nol—Swier 0-2, De Jong—Pippel 1-1. Monster II—DCIJ II: 14-6. Langeberg— De Jong 1-1, Lievaart—De Steen 0-2, Van der Wel—Molemans 1-1, Bon—Ott 2-0, Van Bergen—Van der Does 2-0, Boekenstein- Winter 1-1, Van der Scheer—Gomes 2-0, Verwerve—Tijms 2-0, Oudendijk—Veld hoven 2-0, Van EykKaan 1-1. Tevens speelden nog voor DCIJ vriend schappelijk Van Aalst en Sas, doch beiden verloren hun partij tegen Vooys en Heider- man. Vrijdagavond aanstaande zal DCIJ haar 38ste algemene jaarvergadering (aanvang kwart voor 8) houden. Na afloop van de vergadering is er een snelheidstoernooi om prijzen. Achtentwintig personeelsleden van de Koninklijke Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en aangesloten bedrijven zullen in de loop van september het feit herdenken, dat zij vijfentwintig jaar geleden in dienst van de maatschappij traden. Het zijn de heren: S. Bol uit IJmuiden, werkzaam bij de afdeling Goudbandwal- serij, C. A. Verkerk uit Beverwijk, Kali- berwalserij, S. Slotemaker uit Beverwijk, Blokwalserij, J. C. van Hooff uit Heems kerk, afdeling Havens en Vervoer, J. C. van Hooff uit Heemskerk, Koudbandwal- serij, N. T. Metzelaar uit Heemskerk, Koud- bandwalserij, A. J. van Oevelen uit Heems kerk, Breedband, C. van Zwet Slotemaker uit IJmuiden, Hoogovens, J. van Kam pen uit IJmuiden, Breedband. Th. Stege- man uit Beverwijk, Oxystaalfabriek, W. Zwart uit Beverwijk, Technische Dienst Walserijen plat, A. Veerman uit IJmui den. Breedband, J. W. van Beek uit Bever wijk, Vertinningsbedrijven, W. J. Boon uit IJmuiden, Koudbandwalserij, S. W. de Reus uit Driehuis, Koudbandwalserij A. Zonneveld uit IJmuiden, Produktieplan- ning SF/BW, C. A. Vandenbosch uit Sant poort, Koudbandwalserij, K. H. Leguit uit Beverwijk, Wegvervoer, J. A. Monné uit Beverwijk, Kooksovens, J. Negrijn uit Beverwijk, Kookovens, H. C. Dullemans uit Beverwijk, Warmbandwalserij, W. N. Vlees,man uit Uitgeest, Martinstaalfabriek, C. P. Hensen uit Beverwijk, Bouwkundige Buitendienst, J. H. Mastenbroek uit Sant poort, Cemij, F. W. Thomas uit Beverwijk, Havens en Vervoer, P. J. Veenstra uit Beverwijk, Havens en Vervoer, W. H. Nu- man uit Beverwijk, Kwaliteitsafdeling Breedband en P. van Zut.phen uit Bever wijk, werkzaam op de afdeling Havens en Vervoer. In de week van 25 tot en met 31 augustus zijn in de hoofdstedelijke haven aange komen 172 zeescheper: (440.115 brt) en ver trokken 166 zeeschepen (412.144 brt). Maandag De aanvoer in IJmuiden bestond maan dag uit 16.030 'kistèn vis, waarvan: 396 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 10 griet, 3736 schol, 34 schar. 9305 haring, 131 ma kreel, 1210 schelvis, 975 wijting, 178 kabel jauw en gul, 26 haai en 7 diversen. Prijzen, per kilogram, in guldens: heilbot 4.80—3.40, gr. tong 7.40—6.40, grm. tong 6.20—5.40, kim. tong 7.106.20, kl. tong 1 7.20—6.50, kl. tong 2 6.50—6.10, tarbot 1 4.70—4.00, zalm 8.50—4.10. Per 50 kiro: gr. griet 104, kl. griet 96, tongschar 84, kim. schol 5237, kl. schol 1 40—35, kl. schol 2 31—8, schar 26—13, verse haring 17.20—11, makreel 52—12.60, gr. schelvis 6239, grm schelvis 4328, kim. schelvis 3626, kl. schelvis 1 3621, kl. schelvis 2 36—12, wijting 35—8, gr. gul 65— 50, mid. gul 51—40, kl. gul 42—18, kl. haai 2913, Per 125 kilo: gr. kabeljauw 280162. Besommingen van maandag, in guldens: HD 79 8750, KW 153 940. 122 14.400. 169 4360. 114 29::0, 10 1770, 166 5200, 77 2750, 46 7040, 128 3100, 91 3460, 103 2560, 139 1470, 80, 7560, 26 2310, 199 270, 158 2040, 160 2790, Zestigduizend liter benzine stroomde maandag in de Rijn, toen tussen Germers- heim en Speyer het Nederlandse tank schip „Wilhelmina" uit Rotterdam in aan varing kwam met het Duitse motorschip „Peter Jaegers". Het tankschip werd mid scheeps getroffen. Het met grint geladen motorschip zonk vlak bij de oever. Met het oog op het brandgevaar werd de scheep vaart op dit gedeelte van de Rijn enkele uren stilgelegd. Tussen Speyer en Ludwigs- hafen werd de bevolking gewaarschuwd, voorzichtig te zijn met vuur. Het Neder landse schip heeft na een noodreparatie de reis kunnen voortzetten. Een scène uit he eerste bedrijf van „De vrouwen krijgen hun zin", welk blij spel maandagavond op het slot As- sumburg in Heemskerk als open luchtvoorstelling in première ging. hebben de spelers aangevuld, die van dit blijspel een bijzonder vlotte vertoning ga ven. Zonder dan ook hun vorige prestaties in eigen vereniging met opzet te willen kleineren, heb ik mij toch wel eens af gevraagd of zij er, voor hun kennisma king met Jan Velzeboer in zijn geslaagd, tot een dergelijk goede voorstelling te ge raken. Want hun tempo was vrijwel on berispelijk en wat de typering van de verschillende figuren betreft, waren er en kele opmerkelijk goede bij. Zoals de bur leske bediende van Jan de Jong, de ge moedelijke dorpspastoor van Cor Beentjes en de placide dokter van Gerard Beentjes. Allemaal volgens duidelijk waar te nemen indicaties van de regisseur. Naast een beschaafde Adolfo van Boudewijn Keyser lieten de dames zich evenmin onbetuigd. Tiny Huisman-Visser bij voorbeeld, als de dove Sanita en Gré Bekker-Rens, die met ^Jfi.^rx^ns-Pekel.^e beide rióna's zulk een' geestig contrast lieien vormen. En dan fWfrtaSe f.verget.ep{ .Rfoi vam Veelen-tyeese- nius-, Corrie Niesten en Marja Veronden, van wie wij charmant-levendige Spaanse schonen zagen. Het laatste compliment geldt de voorbeeldige rolkennis, hetgeen trouwens noodzakelijk was, omdat de spe lers verplicht waren het zonder souffleur te stellen. Deze succesvolle voorstelling, waaron der meer ook burgemeester H. Nielen en zijn echtgenote getuige van zijn geweest, wordt woensdag en donderdag herhaald. Jan van Dam Een 51-jarige architect uit Den Haag is maandag omstreeks negen uur op de rijks weg nabij Santpoort met zijn auto in de middenberg geraakt en gekanteld. Hij kwam met de schrik vrij, maar de auto werd aanzienlijk beschadigd. Het ongeval gebeurde toen de architect een personenauto wilde inhalen, die werd bestuurd door een 52-jarige inwoner van Haarlem. Laatstgenoemde week tijdens deze inhaalmanoeuvre naar links uit waar door de bestuurder van- de andere wagen zijn stuur moest omgooien om een aan rijding te voorkomen. De provinciale planologische dienst van Noord-Holland heeft een tekening ontworpen die een aanvaardbare oplos sing om het project van zevenenzestig woningen in Heemskerk, waarvan de bouw reeds geruime tijd stil ligt toch te verwezenlijken, inhoudt. De Coentunnel- weg aanleiding van de Heemskerkse woningmisère is op deze tekening ten zuidoosten van de terreinen van de Heemskerkse woningbouwvereniging „Stichting Eigen Woningbezit Heems kerk"-geprojecteerd.,;*"""." ipgreep ^«llgji.idc ,^7,^eeds in aanbouw genomen woningen toch kunnen worden afgebouwd, en kunnen de overige huizen van het bouwplan ook worden ge bouwd, zij het dan, dat aan diverse wo ningblokken een andere situering is ge geven. Naar aanleiding van de Heemskerkse „woningzaak" heeft het lid der provinciale staten, de heer J. Harmsen vragen ge steld aan het college van Gedeputeerde Staten. De vragen komen in het kort hier op neer: „Weet het college, dat er vooral de laatste tijd ernstige kritiek wordt uit geoefend op het beleid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland? Is het bekend dat pers, radio en televisie de afgelopen dagen kritische aandacht hebben besteed aan het feit dat in Heemskerk nu al ge ruime tijd een belangrijk woningbouwpro ject stil staat? Achten Gedeputeerde Staten een op lossing mogelijk, waarbij met behoud van de essentie van het streekplan IJmond-Noord, de voltooiing van de woningen, althans van die, waarvan de bouw zich in een vergevorderd sta dium bevindt toch nog mogelijk wordt? In hoeverre denken Gedepu teerde Staten maatregelen te nemen om tot een spoedige oplossing van dit onverkwikkelijke probleem te ko men?". In an'twoord op deze grieven zetten Ge deputeerde Staten van Noord-Holland dui- Het klinkt ongelofelijk, maar IJmuiden is de vorige week niet in staat gebleken de aanvoer van haring vlot te verwer ken. Er zijn schepen geweest, die zondag binnengevaren waren, maar welker lading eerst woensdag aan de markt kwam. Twee Vlaardingse trawlers, die zondag middag vroeg waren gearriveerd, losten maandag wèl; omstreeks vier uur maan dagmiddag waren de restanten verkocht. Zo doende zijn de Vlaardingers toch nog volgens vaarschema kunnen vertrekken. Vele andere schepen zijn echter een et maal langer in de haven gebleven dan de bedoeling was, zó groot was de toeloop van vissersvaartuigen. Over de gehele week genomen, zijn er dertig trawlërs met haring aan de markt geweest, naast de grote kotters, die al dan niet in span op de haring waren geweest. In de loop van vrijdagmorgen werd het gedrang van dien aard, dat de halchef van het staatsvissersbedrijf tot een bij zondere maatregel moest overgaan: de spanvissers mochten alleen een monster van hun lading op de veiling brengen en eerst nadat de haring verkocht was, mocht tot lossen worden overgegaan, ech ter niet meer, dan de hoeveelheid die werkelijk verkocht was. Wat er dan aan boord van de schepen over bleef, werd verwezen naar de vismeelfabriek, waar wèl mocht worden gelost. Daar aange komen, kregen de spanvissers te horen, dat niet onmiddellijk kon worden gelost. Vele schepen hebben daarop de steven ge wend en zijn naar elders vertrokken. Een span bleef eenzaam en geduldig aan de steiger van de fabriek wachten tot het toegestaan was de haring te lossen. Er werden ruim zevenhonderd kisten gelost. De conservenfabrieken en de exporteurs naar België en Frankrijk waren vorige week wel de grootste haringafnemers. Duitsland had geen interesse: het kon zich nog steeds beter voorzien op de eigen markt en in de Scandinavische landen. De aanvoer van tong bleef ver beneden het gemiddelde. Zodat duizenden kilo's tong werden verkocht voor prijzen, die ver boven het gemiddelde uit gingen. De schol en zeer zeker de kleine schol liet zich goed vangen en de handel was er blij mee. Met de grotere soorten schol bleef het een zuinige bedoening. Tot grote teleurstelling van de exporteurs naar Engeland, dat nu elders heeft geprobeerd tong op te kopen, om de klanten toch nog te kunnen voorzien. Schelvis en wijting werden mondjesmaat aangevoerd, maar dit betekende geen ramp, want er was nauwelijks vraag naar. De grote afnemers hadden kennelijk nog genoeg goedkoop ingekochte en diepgevro ren voorraden, welke zij ook wel eens wilden opruimen. Het zelfde gold voor kabeljauw. De aan gevoerde stijve kabeljauwen waren bepaal niet duur. De gullen daarentegen vonden gretig af trek in het binnenland. delijk hun standpunt uiteen. Zij geven in hun brief een overzicht van de ontwikke lingen. Zij herinneren er onder meer aan dat de moeilijkheden ontstaan zijn door dat de Minister van Verkeer en Water staat zeer laat bekend heeft gemaakt dat de Coentunnelweg meer noordelijk op de Rijksweg 9 aangesloten zou worden, waar door de verbindingsweg van de Coentun nelweg en de Hoogovens ook meer noor delijk moest worden geprojecteerd. Terwijl deze kwestie aan het rollen was maakte Eigen Woningbezit plannen voor de bouw van de woningen. Dit geschiedde op basis van het uitbreidingsplan-in-onderdelen van Asewmbnrg, -dat geheel wav gebaseerd on de gemeentelijke visie van Heemskerk. Deze behelsde niet één ge^niegpqerde woongemeenfce in de IJmond-noord. maar twee zelfstandige woonkernen Heemskerk en Beverwijk. Volgens de tekening die nu door de provinciale planologische dienst ontworpen is zou de verlengde Coentun nelweg ten zuid-oosten van de genoemde Heemskerkse woningen komen te lopen. LONDEN (Reuter) Dr. Giuseppe Mar telli de Italiaanse kerngeleerde die be schuldigd is van pogingen tot spionage voor de Russen maar in juli op alle pun ten van de aanklacht werd vrijgesproken, zal zijn functie bij het Britse gezagsorgaan voor Kernenergie verliezen, zo heeft een woordvoerder van het gezagsorgaan mee gedeeld. Men hééft Euratoom, Martelli's werkgever, laten weten dat het dienstver band van de geleerde in Engeland niet zal worden verlengd, wanneer het eind sep tember afloopt. Sinds zijn arrestatie in april is Martelli „geschorst." Martelli zelf zei, dat hij zich de houding van het gezagsorgaan kan begrijpen om dat hij, hoewel onschuldig bevonden, toch bepaalde dingen heeft toegegeven die de Britse regering niet welgevallig waren. Men verwacht dat binnenkort een bevel tot uitwijzing zal worden uitgevaardigd te gen Martelli, tenzij hij het land vrijwil- v<H'la*t, •xoTtiswabaiT' *o loo.n'i-, Qedeputperde staten menen dat dit, -gis een' aanvaardbare- afwijking van het streekplan mag worden gezien. Aan de on verkwikkelijke woningaffaire in Heems kerk zal hierdoor een eind gemaakt wor den. G.S. hebben de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid van deze jongste ontwikkeling op de hoogte gesteld. 108 1490, 17 2760, 104 880. 57 131 3280 29 4250, 116 4150, 3740. 110 3400, 118 2000, 79 119 2380. 68 3090, 94 1950, 133 63 2580, 112 1080, 96 2730, 61 97 1670, 72 1220, 97 2090; KW 11.700, IIM 2 3980, 7 4480, 64 60 1660, 65 4590. 204 2290, 59 1110, 178 2390, 137 3950, 186 2270, 58 2820, 2440, 190 1400, 740, 113 2670, 164 en IJM 73 1850, 61 2440, 2050, 38 2630. Met een oorverdovende klap is vanmorgen om negen uur de bliksem ingeslagen in het pand Reinier Claeszenstraat 1 in IJmuiden, waarin een taxibedrijf is ge vestigd. Het hemelvuur veranderde de mo bilofooninstallatie. die in het kantoor op de eerste verdieping stond, in een wir war van verwrongen metaal en draden. Verder werd een groot gat geslagen in het plafond van de garage en werd door de luchtdruk een ruit verbrijzeld. Niemand van de zich in huis bevindende personen werd echter gewond. „Ik stond me net elektrisch te scheren toen er plotseling een enorme steekvlam uit het apparaat schoot en de kamer met Dit gat in het plafond sloeg de blik sem vanmorgen in een garagebedrijf aan de IJmuidense Reinier Claeszenstraat. een dikke rookwolk werd gevuld. Het eerst moment dacht ik dat er brand'was uitge broken", vertelde ons de heer C. P. M. Duyn, de chef van de garage die op de eerste verdieping van het pand woont. Vermoedelijk is de bliksem ingeslagen in de antenne van de mobilofoonappara- tuur en heeft hij vervolgens langs de elek trische leiding een uitweg naar omlaag gezocht. Enkele chauffeurs die op het moment van de blikseminslag in de ga rage waren stonden slechts enkele meters van de plaats waar een deel van het plafond met luid geraas omlaag stortte. Aanvoer van dinsdag Dinsdagmorgen zijn in IJmuiden aange voerd 9196 kisten vis, waarvan: 920 schel vis, 690 wijting, 80 gul en kabeljauw, 6000 haring, 700 kleine kistjes haring, 480 ma kreel, 690 schol, 20 tarbot, 240 varia, 20 rog. Voorts 380 gladde kabeljauwen en drie duizend kilogram tong. Prijzen van dinsdag Per kilogram, in guldens: tarbot 4.60 4.30, heilbot 4.604.50, grote tong 7.30—7, grootmiddel tong 5.805.50, kleinmiddel tong 6 706, tong I 76.50, tong II 6.50 6.20, zalm 5. Per 125 kilo: grote kabeljauw 180100, middel kabeljauw 170108, grote koolvis 180. Per tien stuks: grote kabeljauw 184140, middel kabeljauw 9470. Per hoop: rog 7250. Per 50 kilo: grote schelvis 5236, middel schelvis 3533, kim. schelvis 5029, schel vis I 4727, schelvis II 2410, schelvis III 8, kabeljauw I 7056, kabeljauw II 5446, kabeljauw III 4620, grote en middel schol 4640, kleinmiddel schol en schol I 3830, schol II 3224, schol III 158, schar 27 21, wijting gestript 3110, wijting dicht 8.908, haai 2621, haring 1611. makreel 4522, tarbot 154122, tongschar 11677, griet 116, heek I 110, inktvis 100. Op zee Van de vissende haringvloot kwamen in IJmuiden berichten binnen, volgens welke maandag trekken werden gedaan van 35 tot 60 kantjes. Diverse schepen meldden maandagavond dagvangsten van tien tot vijftien last. De VL 131 Petronella meldde aan haar rederij een dagvangst van acht honderd kisten. Besloten werd met deze lading de thuisreis te aanvaarden. De Petronella wordt woensdagnacht in IJmui den verwacht. Dinsdagmorgen werd nagenoeg geen haring gevangen. Enkele trawlers vingen een kist makreel. Deze schepen hadden maandag reeds een concentratie van ha ringschepen verlaten. De meeste haring is maandag na de middag gevangen. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 20 kisten schelvis. 50 wij ting, 30 gul en kabeljauw, 3.000 kilogram haring, 60 makreel, 180 schol en vijfhon derd kilogram tong. Haringvangsten KW 70-40, KW 37-70, KW 40-40, KW 22 geen vangst, KW 141 geen vangst, KW 170- 35. Gemiddelde vangsten: Katwijk 31 en Scheveningen 66. NEW DELHI (Reuter) De Indische minister van landsverdediging, Y.B.Ts,ia- van, heeft het Indische lagerhuis maan dag de voornaamste conclusies meege deeld van een onderzoek, dat de regering hééft iftgestéra Waar""de oorzaken van Me nederlagen, die de Indische troepen vorig jaar in oktober en november in de grens- oorlog met China hebben geleden. Tsjavan verklaarde dat hij het huis, uit veiligheidsoverwegingen en met het oog op de handhaving van het moreel der Indische grenstroepen, niet volledig kon inlichten over de resultaten van dit on derzoek. De voornaamste conclusies van het rap port zijn: 1. het Indische leger moet meer gehard worden. Het moet geoefend worden voor de strijd op het slagveld. Ook de leiding moet hierin meer ervaring opdoen; 2. het leger had in de grensgevechten met de Chinezen over de gehele linie te kam pen met een tekort aan militaire uitrus ting. Dit werd nog erger gemaakt door het schaarse wegennet in het grensgebied. De wapens zelf, waarover het Indische leger beschikte, waren goed. Een verge lijking met de Chinese wapens viel ten gunste van de Indische uit. In het koude klimaat van het Indische grensgebied zou het automatische geweer evenwel van waarde zijn geweest. Dit wordt thans bij het Indische leger ingevoerd; 3. geduren de het conflict is gebleken dat de hogere legerleiding in het grensgebied teveel de neiging had zich met bepaalde tactische operaties in te laten, waarvan het verloop beter kon worden bepaald door de bevel hebbers te velde; 4. de Indische militairen waren licha melijk geschikt voor een normale uitoefe ning van hun taak. doch zij waren niet gewend aan de strijd in berggebied, met een koud klimaat. Minister Tsjavan zei: „Het is de bedoe ling van de regering uit het gebeurde lessen voor de toekomst te trekken. Wij zijn echter niet van plan op ongebreidelde schaal naar schuldigen te gaan zoeken", aldus ,de minister. Wel hebben als resul taat van het onderzoek, verschillende wij zigingen plaats gevonden in de bezetting van de commandoposten in het grensge bied met China. Ook bestaan er plannen de oorlogsvloot van India uit te breiden. Aanbiedingen voor de bouw van schepen van Gj-oot-Brittannië en Zweden worden bestudeerd. BENOEMING BIJ ONDERWIJS B. en W. van Velsen stellen de gemeente raad voor met ingang van 1 september 1963 te benoemen tot onderwijzer, in vaste dienst, aan de Hugo de Grootschool voor uitgebreid lager onderwijs te IJmuiden de heer B. R. Smit, zulks onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit zijn be trekking van onderwijzer aan de openbare lagere Prof. v. d. Leeuwsehool. Op de Middensluisweg in IJmuiden zag een politieman een personenauto die on miskenbaar rijp was voor de sloop. De eigenaar een 48-jarige inwoner van Bever wijk bleek bovendien niet in het bezit van een rijbewijs. Ook betaalde hij geen wegen belasting. De Velsense politie moest maandag in een IJmuidens hotel er aan te pas komen om te zorgen dat de rekening van één der gasten betaald werd. Deze had een diner besteld voor twintig personen. Nadat alles in de beste verstandhouding was ver orberd weigerde de gulle gastheer de re kening te voldoen maar de politie wist hem er van te overtuigen dat hij beter over de brug kon komen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5