Lonen van bouwvakarbeiders dienen verhoogd te worden HET WEER Zwitserse Caravelle bij Zürich neergestort Gouverneur Wallace sluit scholen in Alabama Drie weken oogstverlof voor boerenzoons en landarbeiders Morgen kunt u mooier zijn Voorzitter Bond van Aannemers: Schuman overleden Twee arbeiders omgekomen Hoofdprijs toto in 26 delen Alle tachtig inzittenden omgekomen Russisch veto in Veiligheidsraad SCHERK Auto van Rijswijkse arts in Zwitserland in ravijn gestort Vijf arrestaties na gouddiefstal in Thailand In juli 6891 nieuwe woningen gereed jee MORRIS "iefore you iuy! WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1963 Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 1 lil IJ I X \aT wX X 'Wil 11 1 f 8_' franco P61 P081 1 8-5ü' _Losse DAGBLAD VOOR V ELS E N - IJ M UID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZZZ. Betonplaat waarop zij stonden viel bij het ophijsen uit de takel Het woord is aan Drie doden FALCON MONTY-COATS Regen en wind Troepen van Tuskegee naar Birmingham Hardnekkige gouverneur Veroordeling van Syrië ging niet door Drie KLM-employes onder verdachten Moeilijke democratie ORDER VAN MINISTER VAN DEFENSIE In de krant van heden: t v>lV BIRMINGHAM (Reuter/AP) Honder den leden van de staatspolitie van Alaba ma zijn de stad Birmingham binnen ge trokken om op last van gouverneur Wal lace te beletten, dat er scholen worden geopend waar voor het eerst negerleerlin gen zullen worden toegelaten. Dinsdag hielden de politiemannen in Tuskegee leer lingen, ouders en onderwijzers tegen bij de openbare school waar de rassenschei ding is opgeheven. Daarna stuurde Wal lace de politiemannen naar Birmingham waar vandaag drie scholen op basis van rassenintegratie zouden opengaan. Van el ders kwamen nog enkele honderden leden van de staatspolitie naar Birmingham. In Washington zei een woordvoerder van het ministerie van Justitie'. „Zoals gou- Advertentie BARTOD»" HAARLEM TEL. 13439 lElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596^ verneur Wallace weet zullen de scholen worden geopend en zullen de negerleerlin gen er worden toegelaten overeenkomstig de uitspraken van de gerechtshoven. Wij hopen dat dit snel door de inwoners van Alabama en hun autoriteiten tot stand zal worden gebracht. Deze verklaring werd afgelegd, nadat de minister van Justitie, Robert Kenne dy, met zijn medewerkers had beraad slaagd. Volgens sommige waarnemers in Washington wil Wallace op opnieuw laten komen tot een krachtmeting met de fede rale regering, zoals enkele maanden gele den het geval was toen hij zonder suc ces rassenintegratie op de universiteit van Alabama trachtte te voorkomen. In andere zuidelijke staten verliep de rassenintegratie op de scholen dinsdag op vreedzame wijze. Het enige incident deed zich voor in Charleston (Zuid-Carolina) waar een middelbare school moest worden ontruimd nadat een mededeling was ont vangen dat er een bom in het gebouw was gelegd. In de school werd echter niets ge vonden. Onder de vijfhonderd leerlingen bevonden zich twee negers. 48e JAARGANG NUMMER 254 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. I I W| lil Q jf 1 fl I 1 W fT Tl T Abonnement per week. 62 cent, per kwartaal Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Nir^L^^vanderMije PARIJS (AFP) De voormalige Franse premièr, Robert Schuman, is overleden. Schuman, die de leeftijd van 77 jaar be reikte, stierf in zijn landhuis te Scy-Cha- zellês, aan de Moezel. Hij leed reeds ver scheidene maanden aan een hartkwaal. Zijn toestand verergerde in augustus ten gevolge van hersentrombose. (Levensbe schrijving op pagina 3). Ambrose Bierce: Een vooroordeel is een zwervende me- nihQ tonder zichtbaar middel van be staan. Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met tijdelijk regen. Aanvankelijk matige zui delijke wind, later ruimend naar west en mogelijk toenemend tot krachtig. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Voor de sporttoto van het afgelopen weekeinde hebben 539.474 deelnemers een bedrag van 641.812 ingelegd, waardoor voor de eerste prijs 116.490,beschik baar was. Er hebben zich 26 kandidaten voor deze prijs aangemeld die allen ƒ4.480,zullen ontvangen. Maar liefst 536 deelnemers hadden twaalf van de dertien uitslagen goed. Vijf van hen hadden twee kolommen met twaalf juiste voorspelling, twee zelfs vier. De tweede prijs was 63.540,groot zo dat per kolom een bedrag van rond 116 gulden zal worden uitgekeerd. HOOFDPRIJZEN 560ste STAATSLOTERIJ 4e klasse - 11e lijst Prijzen van: 5.000 7403 11417 1.500 3772 1.000 4575 5276 11752 11812 12732 20873 21677 400 10314 12133 12705 15888 16963 20983 21744 200 1102 1357 5065 5179 6024 6147 6199 6287 7301 7435 7594 7677 10295 10460 12189 12277 12314 12439 14213 14320 14828 15531 15978 16163 16229 16304 17382 17726 17885 19636 20032 21051 21477 21832 „De lonen van de bouwvakarbeiders moeten worden verhoogd om aan het wegtrekken van werknemers naar an dere bedrijfstakken en naar het buiten land een einde te maken. Een wijziging in de Nederlandse loonpolitiek is daar toe noodzakelijk". Dit zei gisteren de voorzitter van de Bond van Aannemers in de Bouwnijverheid (B.A.B.) ir. H. Sorgdrager in een rede, die hij in Baarn hield bij de opening van de zomerver gadering van deze bond. „Wil men de prioriteit, die in het re geringsprogramma aan onze bedrijfstak is toegekend, waar maken, dan is in de eer ste plaats een beloningsniveau noodzake lijk, dat het bouwbedrijf in staat stelt op de arbeidsmarkt een concurrerende posi tie m te nemen. Alleen dan zal het proces van afvloeiing van arbeiders naar andere bedrijfstakken en naar het buitenland tot stilstand kunnen worden gebracht en kan een voldoende toeloop van bekwame ar beidskrachten worden verzekerd. Dit vergt aldus dr. Sorgdrager uiteraard een aan passing van de nationale loonpolitiek aan de bijzondere situatie in onze bedrijfstak, waarvan eerst op langere termijn effect te verwachten is". We zien bovendien dat het opleidings stelsel en de training in de bouwnijverheid nog te kort schieten, zo zei ir. Sorgdrager verder. Het is daarom duidelijk dat wij niet behoeven te hopen op vergroting van het aantal bouwvakarbeiders op korte ter mijn. Voorozver nieuwe investeringen no dig zijn, moeten deze als het ware gedekt worden door een bouwprogramma op een zeer lange termijn. Men mag van een ondernemer niet ver wachten, dat hij bij het thans geldende aanbestedingsstelsel en bij het thans be kende discontinue vergunningsstelsel tot ZURICH (AP, AFP en Reuter) Een Caravalle van de Zwitserse luchtvaart maatschappij Swissair is vanochtend om kwart over zeven neergestort bij Zürich. Alle tachtig inzittenden, waaronder de zes leden van de bemanning, zijn om het leven gekomen. Het toestel was om vijf minuten over zeven vertrokken van het vliegveld Kloten bij Zürich. Het maakte een vlucht naar Rome en moest in Genève een tussenlan ding uitvoeren. Vier minuten na de start viel het ra diocontact met de verkeerstoren van Klo ten uit. Boven het See-dal sprong de Caravelle uit elkaar. De brandende wrakstukken sloe gen een grote krater in de grond. Zij kwamen terecht in het dorp Dürrenasch Nabij gelegen boerderijen werden erdoor getroffen en vlogen in brand. Het vuur kon snel worden geblust. Onder de ongeveer negenhonderd inwoners van het dorp vie len geen slachtoffers. Boeren hebben verklaard aan boord van innnnjinnfirfirvyirn— Gouverneur Wallace van de Ame rikaanse staat Alabama is een hard nekkig man. Maandag stuurde hij eerst staatstroepen naar Tuskegee om daar de middelbare school, waar negerleerlingen zouden worden toe gelaten, te sluiten. Vervolgens ging hij naar een bijeenkomst ter gelegen heid van de nationale feestdag (Labour Day) waar hij liet weten dat hij zich zal blijven verzetten tegen de rassen- menging op scholen. (Telefoto) NEW YORK (Reuter-AFP) De Söv- jet-Unie heeft in de Veiligheidsraad haar veto uitgesproken over de Brits-Ameri kaanse ingediende ontwerpresolutie, waar in de moord op twee Israëliërs wordt ver. oordeeld. De twee Israëliërs werden op 18 augustus aan de grens tussen Israel en Syrië vermoord. Het was het 101ste veto van de Sovjet-Unie. De Russische afgevaardigde verklaarde na de stemming, dat zijn land zich op het standpunt stelt, dat aanvaarding van de resolutie had kunnen leiden tot een .gevaarlijke verergering van de toestand langs de Israelisch-Syrische grens en in het gehele gebied." De Amerikaanse ver tegenwoordiger antwoordde het veto te be treuren maar dat het niets afdoet aan het oordeel van de meeste leden van de Vei ligheidsraad. De Israëlische afgevaardigde: „Mijn re gering acht zich van alle blaam gezuiverd en beschouwt Syrië als moreel veroor deeld". TEL AVIV (Reuter/AFP) Ik hoop dat de rust weerkeert aan onze grenzen want anders zullen wij gedwongen zijn te laten zien dat wij nog kunnen schieten zo heeft generaal Zvi Tsoer, stafchef van de Israëlische strijdkrachten, verklaard in een commentaar op de jongste grensinci denten. BANGKOK (Reuter/ANP) In Thai land zijn in verband met de verdwijning van haren goud ter waarde van ru/ru 175.009 gulden uit een vrachtzending van de K.L.M. vijf personen aangehouden voor een verhoor. Het goud is vrijdag geroofd uit de dou aneloods op het vliegveld van Bangkok. Volgens de politie zijn drie van de gear resteerden employé's van de K.L.M. Alle goudsmeden en lommerdhouders in Thai land zijn gewaarschuwd uit te kijken naar het vermiste goud. Het zijn zeven baren van elk vijfenenhalve kilo. De zending kwam donderdag uit Zwitserland in Bang kok aan met het K.L.M.-lijnvliegtuig voor Tokio. De vermissing werd ontdekt nadat het vliegtuig de reis naar Tokio had voort gezet. In het parlementsgebouw van de Argentijnse deelstaat Tucuman ont aardde een verkiezing van een gou verneur in een vuistgevecht waar aan de politie met traangas een ein de moest maken. Voordat de politie ingreep werd deze opname gemaakt: op tafel een christen-democraat en daarachter twee andere vechters bazen, respectievelijk van de radi cale Volksvartij en de neo-peronis- tische partij van de Witte Vlag. Telefoto De nieuwe minister van Defensie heeft aan de militaire bevelhebbers op gedragen daarvoor in aanmerking ko mende dienstplichtigen onverwijld met oogstverlof te zenden voor een tijdvak van 21 dagen. Dit besluit is genomen in overleg met de minister van Landbouw in verband met de ongunstige situatie bij de oogstwerkzaamheden door de zware regenval.- Voor buitengewoon verlof voor het ver richten van oogstwerkzaamheden in de landbouw en de gemengde bedrijven ko men boerenzoons en landarbeiders in aan merking. Zij krijgen niet alleen verlof ten behoeve van bedrijven waar zij vóór hun opkomst in militaire dienst werkzaam waren, maar ook ten behoeve van bedrij ven waar zij hulp kennen verlenen aan familie, vrienden Of kennissen. De regeling geldt niet voor de militai ren in de depots en in opleidingsinrich tingen en ook niet voor de militairen die cursussen volgen, die voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen zijn, die in het buitenland verblijven of die op het punt staan naar het buitenland té vertrekken. De 21 dagen oogstverlof kunnen de mi litairen van de drie krijgsmachtonderde- len aaneensluitend opnemen. De Landbóuwvoorlichtingsdienst heeft meegedeeld dat alleen al in de Wieringer- meerpolder nog 55 a 60 percent van de graanoogst op het land staat. Als gevolg van de slechte weersomstandigheden loopt de kwaliteit van de granen zienderogen achteruit. De graanoogst is abnormaal laat en naar het zich laat aanzien zal de schade, die reeds van grote omvang is, zeer ernstige vormen gaan aannemen. De boeren zijn ook zeer bezorgd over de aardappels. De pootaardappelen zijn weliswaar in de meeste gevallen al ge rooid, maar de consumptieaardappelen zitten voor het grootste gedeelte nog in de grond en worden in deze zeer natte omstandigheden ernstig belaagd door ziek ten. Veel vlas staat er ook nog in schelven óp het land. Sommige percelen graszaad én erwten kunnen als bedorven worden af geschreven. Doordat vele werkzaamheden door hét slechte weer opeenhopen, komt men op vele bedrijven handen te kort. De boeren zijn dan ook verheugd over de maatregel van minister De Jong. Advertentie Uw huid wint elke dag aan zuivere schoon-: heid met Scherk Gezichts-Lotion. Scherk verwijdert alle stof-, crème- en poederresten, dringt zacht, maar intens de poriën binnen, stimuleert en activeert de bloedcirculatie. De vrouw die Scherk gebruikt, herkent u direct aan haar gave, zachte, verrassend-mooie huid. En u? Begin direct met Scherk 1 In flacons v.a f2.95 De Rijswijkse arts dr. M. Blok, zijn echtgenote, mévrouw Blök-Blomberg en een 13-jarig dochtertje zijn gistermiddag in Zwitserland om het leven gekomen toen hun auto over de muur langs de grote Sint Bernhardroute schoot. Een vijftien jarig dochtertje is met ernstige verwon dingen opgenomen in hét ziekenhuis in Martigr.y. Het ongeluk gebeurde tussen de plaatsen BoUrg Saint Pierre en Liddes. De auto is in een driehonderd meter diep ravijn gestort. W èêrrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Feuilleton 9 Radio en t.v7 Kunst 7 Topsy 10 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Spört 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's belangrijke arbeidsbesparende investérin- gen overgaat. Ir. Sorgdrager bepleitte ook een andere regeling van de verhoudingen tussen de werkgevers onderling in het bouwbedrijf. Hij wil een functioneel organisatiesysteem, waarin de diverse sectoren, zoals de wo ningbouw, de utiliteitsbouw, de waterbouw, de wegenbouw en het baggerbedrijf elk door representatieve organisaties verte genwoordigd zijn. Alleen op deze wijze kan men ook als reële gesprekspartner van de overheid optreden. Ook schonk de voorzitter aandacht aan de arbeidsverhoudingen. Het B.A.B.-be stuur streeft er naar met de werknemers- oragisaties nauw samen te werken ten einde voor de arbeider werkomstandighe den te scheppen, die een belangrijke ver hoging van de arbeidsprestatie mogelijk maken. Met name wordt hierbij gedacht aan uitbreiding van opleidingsmogelijkhe den, verschil in beloningsniveau tussen ongeschoolde en gediplomeerde vaklieden, toeslagen bij langdurig dienstverband, be perking van ondoelmatig pendelen en de toepassing van beloningssystemen die ge differentieerd zijn naar gelang de aard van het werk. het straalverkeersvliegtuig een hevige ont ploffing te hebben gehoord. Daarna za gen zij het toestel brandend neerstorten. Het toestel is volkomen vernield. Wrak stukken ervan liggen over een grote af stand verspreid. De stoffelijke resten van de inzittenden zijn ernstig verminkt. Iden tificatie van de slachtoffers is daardoor bijzonder moeilijk en zal. zo neemt men aan, geruime tijd in beslag nemen. Het was nog niet bekend of er zich onder de passagiers Nederlanders bevonden. Robert Schuman (ANP) Het ministerie van Buitenland se Zaken heeft het volgende meegedéeld: „De Nederlandse regering betreurt het heengaan van een vooraanstaand Frans staatsman en groot Europeaan die een voorname rol heeft gespeeld bij het leggen van de grondslagen voor de Europese een wording. De achting van de Nederlandse regering voor de heer Schuman kwam in 1950 tot uiting in zijn benoeming tot Grootkruis, in de orde van de Nederlandse Leeuw. In de nagedachtenis van Robert Schu man eert de Nederlandse regering één van de grote zonen van Frankrijk die de nauwe verbondenheid van dat land met alles wat zich in Europa afspeelt door zijn onver moeid streven gestalte heeft gegeven". In Harculo bij Zwolle zijn twee arbei ders om het leven gekomen, toen een gro te plaat van beton, waarop zij stonden, bij het ophijsen uit de takel viel. De slachtoffers zijn de 45-jarige heef J. Smit uit Zwolle en de 40-jarige heer A. Rijkeboér uit Mêppel. De betonnen plaat moest met een torenkraan naar het 25 meter hoge dak van een elektrisché cen trale worden gehesen. Dé heer Rijkeboer overleed kort na aan komst in het r.k. ziekenhuis te Zwolle. De heer Smit stierf enkele uren later in het Sophia-ziekenhuis aldaar. Naar de Oor zaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn in juli 6891 woningen opgeleverd. In juli 1962 kwamen 6565 nieuwe woningen gereed. In de eerste zeven maanden van 1963 kwamen 36.957 woningen gereed tegen 41.281 in de over eenkomstige periode van 1962. Van de in juli voltooide woningen werden er 387 in systeembouw uitgevoerd. In de eerste 7 maanden van dit jaar kwamen 3.Ó79 sy steemwoningen gereed. Gerekend tot en met juli 1963 zijn sedert de bevrijding 1.051.061 nieuwe woningen gebouwd. Het aantal woningen, met de bouw waarvan in juli 1963 werd begonnen, bedroeg 5307 tegen 6565 in juli 1962. In de eerste zeven maanden van 1963 werd begonnen met de bouw van 48.367 woningen,, tegen 48.275 in de overeenkomstige periode van 1962. Daar het aantal gereedgekomen woningen in juli groter was dan dat van de in aan bouw genomen woningen, daalde het aan tal in aanbouw zijnde woningen tot 133.604 op het eind van die maand. i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1