Hevige onlusten in Birmingham na een rustige eerste schooldag Aanslag op woning van een negerleider; neger gedood HET WEER P«I2 i. „Treinroof hier niet mogelijk Nederland laat 4000 ton boter uit de VS komen Gouverneur Wallace haalde bakzeil Nuninga heeft zijn oranje-shirt Trein rijdt op arbeiders in; twee doden Vlucht van Oostduitser in treinwagon ein digde in Nederland Dr. Van der Wal weg bij Jaarbeurs Hongaarse zelfspot: N.T.S. weet niets van kijkgeld-verhoging In oktober al in de handel Produktschap vraagt subsidie op export van aardappelen Verkeer ondervond ruim anderhalf uur vertraging Starfighter nabij Losser neergestort; vlieger omgekomen Finse dubbeldekker' valt in de smaak DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1963 Langzaam tempo Ongeldig" huwelijk nWMORRlS "iefore you êuy! SUÊDE DAMES- en HERENJASJES Opklaringen Hongaarse communisten rekenen de bijhei tot hun cultuurbezit Het woord is aan In de krant van heden: „T.V. financieel gezond h moll weer vanavond 48e JAARGANG NUMMER 255 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdrad, en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent per kwartaal 8.—, franco per post f 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 98, Haarlem Dgectie:^^W^PeeTebooinei^Mi^^^^^^^^^^^^^ BIRMINGHAM (Reuter en AFP) - In de stad Birmingham, in de Ameri kaanse staat Alabama is het gisteravond, na een bomaanslag op de woning van een negerleider tot hevige onlusten ge komen, waarbij een 21-jarige neger door een geweerschot werd gedood en ten minste acht negers werden gewond. De politie zegt, niet te weten wie het dode lijke schot heeft gelost. Een opgewonden menigte negers verzamelde zich op straat nadat de stad was opgeschrikt door een ontploffing, die zich bleek te hebben voorgedaan bij de woning van de negerleider Arthur Shores, op wie enkele weken geleden ook al een aan slag werd gepleegd. Shores, zijn vrouw en hun zeventienjarige dochter bleven ongedeerd. De ontploffing, waarschijn lijk veroorzaakt door een dynamietlading op enkele meters van het huis, vernielde enkele ruiten. Negers in grote woede ontstoken, beko gelden de op volle sterkte uitgerukte poli tie met stenen. Er werden waarschu wingsschoten gelost om de menigte te ver spreiden, terwijl negerleiders via mega foons de mensen opriepen, naar huis te gaan. Enkele politiemannen werden ge wond. De politie sloot de wijk af. (Van onze correspondent) WASHINGTON Gouverneur Wallace van Alabama lijkt bakzeil te hebben ge haald toen hij wilde verhinderen dat ne gers en blanken dezelfde lagere middel- bare scholen zouden bezoeken in zijn staat. Woensdag begonnen twee negerkin deren in Birmingham hun schooljaar te midden van blanke klasgenoten en in Mo bile gebeurde hetzelfde. De bevolking van Alabama toonde zich redelijker dan haar gouverneur en dat ontnam Wallace de kans opnieuw nationale publiciteit te krij gen als tegenstander van president Kenne dy. De geleidelijke opheffing van de ras senscheiding op de scholen heeft in het algemeen vorderingen gemaakt bij het be gin van dit schooljaar. Ondanks al die vooruitgang, blijft het tempo overigens langzaam. Virginia als geheel heeft slechts één percent van alle negerleerlingen op geïntegreerde scholen en in Amerika's zuidoosthoek is nog slechts in een derde van alle schooldis tricten een begin gemaakt met opheffing van de discriminatie. Niettemin werkt deze geleidelijke inte gratie gunstig. Dit bleek duidelijk in Ala bama. Gouverneur Wallace wilde de staatspolitie gebruiken om de scholen ge sloten te houden die op bevel van het ge rechtshof moeten integreren. Wallace deed het voorkomen alsof opheffing van de dis criminatie tot wanordelijkheden zou lei den. De schoolbesturen wensten de scho len te openen en de blanke bevolking als geheel, hoewel uiterst conservatief, bleek toch liever een paar negerkinderen in de school te zien dan de staatspolitie om het schoolgebouw heen. Het zag er eerst naar uit dat Wallace met de staatspolitie in Birmingham demonstratief verzet zou bie den tot de centrale regering hem opnieuw voor de overmacht der federale troepen zou doen zwichten, maar de gouverneur vond ditmaal nauwelijks steun bij de blan ke bevolking. De vreedzame integratie in de buurstaten kan tévens als goed voor beeld hebben gewerkt. Aldus heeft Wallace afgezien van een theatrale verzetsvertoning, al verklaarde hij dan ook niet van gedachten te zijn veranderd en de strijd te zullen voort zetten. Dat de federale regering in Wash ington dit pleit heeft kunnen winnen zon der troepen naar Birmingham te zenden is een bemoedigend verschijnsel. (AP) De universiteit van Georgia heeft haar deuren gesloten voor een blan ke student die in het geheim is getrouwd met een negefstudente. De studente, de 21-jarige Charlayne Hunter, was in 1961 de eerste negerin die tot de universiteit werd toegelaten. Zij studeerde in juni van dit jaar af. Haar echtgenoot is de 25-jarige Walter Stovall uit Georgia, die nog een jaar college moet lopen. Het echtpaar is in het voorjaar gehuwd in het noorden Verrassend wees bondscoach Elek Schwartz gisteren op het K.N.V.B.-sport- centrum in Zeist de 22-jarige Groninger Nuninga aan als aanvalsleider in het Ne derlands voetbalelftal dat komende woens dagavond de opponent vormt van Lu xemburg. De nationale oefenmeester stel de overigens nog een midvoor op, al ope reert Van der Linden dan op de links binnenplaats. Bennaars, de eigenlijke linksbinnen naast de Utrechtse schutter, liet Schwartz buiten het team omdat de kleine man uit Rotterdam wat met zijn conditie sukkelt. Voor de rest wijkt de ploeg weinig af van hetgeen werd verwacht. Ajacied Swart en ex-ploeggenoot Henk Groot bezetten de rechtervleugel. Muller ondervindt nog hin der van een blessure. Op pagina 15 treft u meer aan over de samenstelling van het oranje- team. Advertentie BAREST HAARLEM TEL 13439 LEIOMSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM 1E1223W Verwachting tot morgenavond! Enkele opklaringen, maar ook plaatselijk buien, in hoofdzaak in de kustprovincies. Koudere nacht met plaatselijk mist. Mor genmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Over wegend matige westelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. „Wö zjjn weliswaar materialisten, maar wy moeten toch de bybel ken nen", aldus schryft het literaire blad yan de Hongaarse communistische par ty. „Men moet erkennen, dat de rooms- katholieke godsdienst en het Griekse pantheïsme sinds eeuwen de grondsla gen vormen van de Europese cultuur. Het is dus voor een ontwikkeld mens noodzakeiyk de Heilige Schrift en de Griekse mythologie te kennen". (AFP). Omstreeks kwart over elf vanochtend is tussen Winterswyk en Aalten een goe derentrein ingereden op een groep spoor wegarbeiders. Twee van hen kwamen daarby om het leven, een werd ernstig ge wond. Zij wonen nu in New York en verwachten in december een baby. De president van de universiteit ver klaarde dat beiden van de universiteit zouden zijn verwijderd als men daar van het huwelijk had geweten. „Hoewel wij het gerucht reeds enkele tijd geleden had den vernomen, waren wij zeer verrast en geschokt, in het bijzonder omdat beiden het bericht hadden ontkend." „Huwelijken tussen personen van verschillend ras zijn in de staat Georgia bij de wet verboden en geheime huwelijken zijn tegen de re gels van de universiteit van Georgia. De reglementen zouden zijn toegepast als het feit van hun geheime huwelijk bekend was geweest. Daarom zal geen van beiden naar de universiteit mogen terugkeren". In Atlanta verklaarde de procureur- generaal van de staat dat het huwelijk in Georgia ongeldig is. „Het is (in Geor gia) tegen de wet als een blanke met iemand trouwt die geen blanke is, en een huwelijk dat deze wet overtreedt is on geldig." Een 25-.jarige landarbeider uit Erfurt In Oost-Duitsland is woensdag in een trein wagon naar het westen gevlucht, nadat hij een oproep had gekregen voor de mili taire dienst. Zijn reis eindigde in Blerick. Hij is door de marechaussee als vreem deling zonder geldige papieren op de grens bij Venlo aan de Westduitse politie over gegeven. Op het station Blerick werd de aandacht van spoorwegpersoneel getrokken door klopsignalen die uit een verzegelde wagon kwamen. Toen zij de wagon openmaak ten, kwam er een schuwe en vermoeide jongeman uit, die^verklaarde uit Oost- Duitsland te zijn gevlucht. Hij was. zeer verbaasd toen hij hoorde dat hij in Neder land was. Toen hij wat op zijn verhaal was geko men vertelde hij dat hij zieh met een vriend in de wagon had la-ten insluiten in de hoop München te bereiken. Bij Neuren berg had zijn vriend de wagon verlaten, overigens zonder zeker te weten dat hij al in West-Duitsland was. Hijzelf wilde echter zekerheid hebben en bleef daarom in de wagon zitten tot hij er in Blerick genoeg van had. Jean de Boisson: Er zijn mensen wier enige deugd is, geen ondeugdén te bezitten. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3 Topsy 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 7 Kunst 9 Radio en t.v9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's De deelnemers aan het internatio nale congres van kernenergie-des kundigen, dat in Amsterdam wordt gehouden, bezochten gisteren het reactorcentrum in Petten. Dit zijn de drie Russische deskundigen V. A. Kosnessov, B. Semenov en K. A. Konoplev. De voorzitter van de raad van bestuur van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs, dr. G. van der Wal, zal deze functie neerleggen, wanneer de aandeelhouders van de K.L.M. definitief overgaan tot zijn benoeming als plaatsvervangend presi dent-directeur van de K.L.M. Dit is van middag meegedeeld door drs. J. H. D. van der Kwast, algemeen directeur van de Jaarbeurs, tijdens de persconferentie ter inleiding van de komende Najaars- beurs in Utrecht. Door de reusachtige taak die de heer Van der Wal op zijn schouders neemt, zal hij de functie van voorzitter van het be stuur van de Nederlandsche Jaarbeurs ze ker niet langer kunnen blijven vervullen, zo zei de heer Van der Kwast. Hij deelde voorts mee, dat definitieve mededelingen omtrent de mutaties in het jaarbeursbe- stuur pas over enige tijd kunnen worden gedaan. Het Hongaarse satirische weekblad „Lu- das Matyi" heeft in zijn laatste uitgave de vraag beantwoord, waarom een post- roof zoals die onlangs in Engeland is ge daan, in Hongarije onmogelijk is. „Daarvoor ontbreken hier alle nodige voorwaarden. Ten eerste zouden van de dertig man van de bende vier zich ziek gemeld hebben. Ten tweede zouden er acht bij vergissing naar een andere spoorlijn gegaan zijn. Ten derde zouden er drie van hen uit Plattensee het Hongaarse Zand- voort hebben getelegrafeerd dat ze pas over twee dagen konden komen." „Het zou bij ons ook niet mogelijk zijn De NTS meldt in een communiqué: „Naar aanleiding van een bericht in een ochtendblad, volgens hetwelk de directeur- generaal van de Belgische omroep ver klaard zou hebben, dat het kqkgeld in Nederland in de herfst van 1964 verhoogd wordt, deelt de NTS mede, dat haar van eventuele kykgeldverhoging niets bekend is. In generlei vorm heeft de Nederlandse televisie op kijkgeldverhoging aangedron gen en de financiële situatie geeft daar ook geen enkele aanleiding toe. Integendeel, de toeneming van het aantal kijkers, die snel ler verloopt dan was voorzien, wekt de verwachting dat de middelen nog verder zullen stygèn dan begroot was voor de toekomstige ontwikkeling". het groene seinlicht te bedekken, omdat daar nergens stof voor te krijgen is. Ove rigens zou de posttrein twee uur vertra ging hebben gehad en waar zijn er bandie ten te vinden die zulke sterke zenuwen hebben dat zij bij een dergelijke vertraging kalm blijven? De bandieten hebben het geroofde geld in een vrachtauto geladen. Dat konden ze in Engeland doen, maar waarin zouden zij bij ons, waar de werkplaatsen minstens drie maanden voor reparaties nodig heb ben, de zakken hebben moeten laden?" „Dat er bij ons geen premie voor het aanbrengen van de bandieten zou zijn uit geschreven, daar hoeven we niet eens over te praten. Daar is op onze begroting niet in voorzien. Zou men dan misschien de post „uitgaven voor diners" hebben moe ten schrappen?" aldus Ludas Matyi. Het stoffelijk overschot van Guy Burgess, die naar de Sovjet-Unie overgelopen Britse diplomaat die vrijdag op 52-jarige leeftijd in Mos kou overleed, is in Moskou ge cremeerd. Donald Maclean., de Britse diplomaat die in 1951 met hem naar Rusland ging en hier voor het eerst in de Sovjet-Unie gefotografeerd, hield een korte toespraak bij de plechtigheid, die door een vijftiental Britten en Russen werd bijgewoond. Toen de kist wegzakte, werd de „Internationale" gespeeld. Van links naar rechts bij de baar: De broer van de overledene. Nigel Burgess, mevrouw Melinda Mac lean, Donald Maclean en de Russi sche huishoudster van Burgess, de enige die huilde. (Telefoto) Het Produktschap Zuivel heeft besloten 4000 ton boter uit de Verenigde Staten te laten komen. Verwacht wordt dat de boter reeds in oktober aan de handel zal wor den afgeleverd tegen een prijs, die iets lager is dan de huidige prijs van de Ne derlandse boter. Dit is gedaan in de ver wachting dat de Nederlandse huisvrouw de Amerikaanse boter zal gaan kopen, zo dat er grotere hoeveelheden Nederlandse boter beschikbaar zullen blijven voor ex port. Op de vergadering van het produkt schap is gisteren de Amerikaanse boter ge kozen, omdat deze op de wereldmarkt het goedkoopst is. Voor de invoer in ons lans is de laatste weken ongeveer 40.000 ton aangeboden, afkomstig uit de Verenig de Staten, Frankrijk, Belgie en Oosteuro- pese landen. De gevraagde prijzen liepen uiteen van ongeveer 4,08 tot 5,50 per Het Produktschap voor Aardappelen wil ten spoedigste overheidssteun voor de export van aardappelen. In een gisteren gehouden vergadering van het produkt schap is besloten minister Biesheuvel te vragen om een regeling, waarbij gedurende twee maanden een export-subsidie van f 4,per 100 kg aardappelen zal worden gegeven. De kosten maximaal 3 miljoen moeten voor de helft door het ministerie van Landbouw en voor de andere helft door het consumptie-egalisatiefonds van het produktschap gedragen worden. Twee van de Nederlandse E.E.G partners, Frankrijk en België, geven dit, jaar regeringssubsidie voor de aardappel export naar derde landen. Volgens het produktschap heeft dit tot gevolg dat de buiten-Europese markten, die de Neder landse exporteurs hebben opgebouwd en waarop Nederland een overheersende positie innam, thans hoofdzakelijk werden voorzien met Belgische en Franse aard appelen. De exporteurs worden nu ge dwongen deze aardappelen aan tê" bieden, omdat het Nederlandse produkt relatief te duur is. Gehoopt wordt door de subsidies het contact met de buitenlandse markt te behouden. Botsing op Amsterdamsevaart Het verkeer op de Amsterdamsevaart ter hoogte van de Prins Bernhardlaan in Haarlem heeft woensdagavond omstreeks kwart voor zeven ruim anderhalf uur ver traging ondervonden door een botsing tus sen 'n militaire vrachtauto en 'n bestelauto. De bestuurder van de bestelauto, 'n 31-ja rige timmerman uit Haarlem, is met 'n her senschudding in het Groote Gasthuis op genomen. De militaire vrachtauto met aanhanger, bestuurd door een 20-jarige militair gele gerd in Haarlem, reed als vierde in een colonne van vijf op - de Prins Bernhard laan. Voor het kruispunt zou de colonne onderbroken zijn doordat 'n personenauto zich invoegde. Bij het kruispunt zouden beide voertuigen gestopt zijn om het op de Amsterdamsevaart rijdende verkeer voorrang te geven. Op het moment dat de militaire vrachtauto daarna de weg overstak kwam de bestelauto eraan. Bij de botsing werden beide voertuigen zwaar beschadigd. Er ontstond een grote chaos. Ze werden weggesleept door een militaire truck. kilogram. In deze prijzen zijn begrepen de invoerheffing op boter van 0.75 per kilo en het invoerrecht op boter, dat voor uit niet-E.E.G. landen afkomstige boter 17.7 percent bedraagt. De inleveringsprijs voor het Nederlandse produkt is ongeveer 3.55 per kilo. Het bestuur van het produktschap is er van overtuigd er tot het einde van het lo pende melkproduktiejaar evenwicht is tus sen het aanbod van Nederlandse boter en de hiervoor aanwezige, commercieel aan trekkelijke afzetmogelijkheden. Het heeft gisteren gemeend er goed aan te doen bij wijze van veiligheidsmaatregel 'n hoeveel heid boter te importeren, om zodoende een marge te scheppen tussen aanbod en vraag, waardoor de stabilisatie van de binnenlandse boterprijs wordt gediend. Vanmorgen omstreeks kwart voor elf is een Starfighter van de vliegbasis Twente nabij Losser neergestort. De vlieger is om het leven gekomen. De voorlichtingsdienst van de lucht macht deelt mee dat het ongeluk is ge beurd in de laatste fase van de landings manoeuvre op de basis Twente. Bij het indraaien voor de landing op de baan heeft de „Starfighter" een motorstoring gekregen. De vlieger heeft de schietstoel nog in werking gesteld en het vliegtuig daarmede verlaten. Hij heeft evenwel het ongeluk niet overleefd. Advertentie Nieuwe gewoonte, goede gewoonte. Twee plakken van dat heerlijke krokante Finribrod met boter besmeren. Hiertus sen beleg naar keuze: jonge of onde kaas, worst, tomaat met wat el of suiker, jam, hagelslag. Noem maar op! Heerlijke lichte en toch krachtige voe ding, die niet zwaar op da maag ligt. Finnbrod wordt bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk en ai (Finnbrod wit) of gist (Finnbrod bruin). Koop een pak! Ook uw levensmiddelen- bedrijf verkoopt kersvers Finnbrod. pak wit bruin 80 ct. Advertentie Noordhollands Philharmonisch Orkest Hedenavond - Concertgebouw - 8.15 uur Programma: Bach - Suite in h moll; Mo zart - Pianoconcert KV 466, solist: Johan van Beek; Brahms - Symfonie no. 2. Entrée 1. HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ Vierde klasse - twaalfde lyst 2.000: 1.500: 1.000: 400: 200: 7208 5921 15859 2391 8139 4300 8566 15027 1003 1921 6080 6196 7682 8400 11693 12589 15692 15753 18316 18773 21019 21059 11662 15717 9809 11492 3274 4347 6385 6522 8874 8916 13947 14039 16059 16280 19113 19655 21728 12788 13701 4554 6951 9716 14075 16496 20114 6006 7575 11226 15340 18118 20306 n

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1