Aanslagwerk r Robert Schuman wordt zaterdag in alle eenvoud begraven Me, X Wereldnieuws Van dag tot dag Opportunisme Kladje redt leven van zieke vrouw UNO-werk gereed in Noord-Borneo Senaatscommissie akkoord met het kernstopverdrag Werner Heyde had willen vluchten <~Praatótoel DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1963 3 Geen toespraken, geen bloemen en geen kransen 't helpt en't Is lekker Indonesië protesteert Serawak beschuldigt Op de Kacheltje 'n vondst... en 25 voor 1 gulden! Toestand Heuss licht verbeterd Verdedigingswerken langs Chinees-Russische grens? Cri Stellweg BETROUWBAAR W, G. TWEEHUYSEN De politiek van de Sovjet-Unie ten aan zien van het Nabije Oosten is altijd een volstrekt opportunistische geweest; het ve to, waarmee de Russische vertegenwoordi ger in de Veiligheidsraad Syrië heeft be- behoed voor een (toch maar indirecte) te rechtwijzing wegens de moord op twee Israëlische boeren, toont aan dat het Krem lin nog steeds op die weg voortgaat. Het onderzoek door de bestandscommissie van de Verenigde Naties had onomstotelijk uitgewezen dat het neerschieten van de twee Israëliërs, die dicht bij de grens be zig waren hun land te bewerken, een on- geprovoceerde misdaad was, begaan door een „bende op Syrisch gebied" (zoals de Brits-Amerikaanse resolutie het voorzich tig had gesteld om de Syrische regering nog de kans te geven zich van die misdaad te distanciëren). Niettemin heeft Moskou niet kunnen besluiten, de resolutie te steu nen, en zelfs niet, zich van stemming te onthouden met 't gevolg dat de Veilgheids- raad voor de zoveelste keer tot niets-doen is veroordeeld. Men kan het niet enders dan pure de magogie noemen dat de Russische afge vaardigde beweerde, de resolutie te hebben verworpen omdat deze tot „gevaarlijke verergering van de toestand langs de Is- raelisch-Syrische grens en in het hele gebied" had kunpen leiden. Want precies het tegendeel is waar: de onmacht van de Veiligheidsraad om zelfs maar een te rechtwijzing uit te spreken kan voor Sy rië en voor Israels andere buurlanden met name voor het laatstelijk in de Je- ruzalemse sector weer zo schietlustige Jor danië slechts een aansporing zijn om de agressiviteit van hun grenstroepen vooral niet te beteugelen. Immers, waarom zou den zij zich iets gelegen laten liggen aan de opinie van een wereldorganisatie die door één van haar leden kan worden ver hinderd, ook maar een woord van afkeu ring te spreken? Een opportunistische politiek, zo hebben wij deze houding van Moskou genoemd. Want de Russen kunnen tot dit jongste veto slechts zijn gekomen op grond van de overweging dat zij daardoor bij de Arabische regeringen in een goed blaadje komen te staan. Wellicht laten zij zich vooral hierom van hun anti-Israelische kant zien omdat zij hopen, daardoor de revolutionaire tendensen in de sociaal zo achterlijke Arabische landen te bevorde ren en zodoende hun eigen greep op de Arabische wereld te vergroten. Maar het middel, dat zij voor dat doel dinsdag in de Veiligheidsraad hebben aangewend was zo bijzonder doorzichtig en verwerpelijk dat geen enkele niet-Arabiër er waarde ring voor kan hebben gehad. Wat de Veiligheidsraad had bedoeld als een morele veroordeling van Syrië is nu, door deze Russische houding, een morele veroordeling van de Sovjet-Unie zelf ge worden. (Van onze correspondent) PARIJS Robert Schuman, Frankrijks oud-minister-president, die meer dan enig ander de erenaam „Vader van Europa" -verdiende en die woensdag op 77-jarige leeftijd is gestorven, zal zaterdag op het kerkhof van zijn laatste woonplaats, Scy- Chazelles, vlakbij Metz, in Lotharingen, worden begraven. De begrafenis zal, ge heel in de geest en naar de wens van de grote staatsman, wiens bijna nederige eenvoud spreekwoordelijk was geworden, met weinig plechtigheid gepaard gaan. Men acht het in Parijs niet uitgesloten, dat bondskanselier Adenauer, die het le gendarische trio dat hij samen met Schu man en de Italiaan De Gasperi na de laat ste wereldoorlog vormde om de basis voor een verenigd Europa te leggen, als oudste lid heeft overleefd, zaterdag bij de begra fenis van zijn grote geestverwant en ge- loofdsgenoot aanwezig zou zijn. Adenauer, die deze maand in Parijs in ieder gaval een afscheidsbezoek aan generaal De Gaulle zal brengen, vertoeft 'voor een kor te vakantie in zijn buitenhuis aan het Co- mo-meer. Waarschijnlijk zal de Westduit- se regeringsleider zich echter door zijn minister van Buitenlandse Zaken Schroder laten vertegenwoordigen. Op een persconferentie werd een brief van Schuman voorgelezen waarin hij ver zoekt om een begrafenis zonder bloemen, kransen en toespraken. Het woord toespra ken was enige malen onderstreept. „Per sonen die aldus van de mogelijkheid zou den zij.n verstoken van hun sympathie voor mij te getuigen, zouden er godvruch tige en liefdadige doeleinden mee kunnen dienen." De brief was in 1950 geschreven. Een van de eerste bewijzen van deel neming, die een naast familielid van de ex-president die nooit getrouwd is ge weest, ontving, was afkomstig van de pre sident van de Franse republiek, generaal Charles de Gaulle. De Gaulle, die in het verleden de staatkundige denkbeelden van Schuman altijd te vuur en te zwaard Advertentie RED BAND- ROOSENDAAL De tegenwoordigheid van geest van een arts en de prompte actie van spoorwegpersoneel hebben dezer dagen het leven gered van een ern stig zieke Engelse v ouw. Zij werd per trein overgebracht van een ziekenliuis in Londen naar een kliniek in Leeds. Een uur na het vertrek bemerkte de begeleidende arts dat haar ademhaling zwakker werd. Hij schreef een Korte mededeling. De conducteur wierp het stukje papier met het bericht op het perron, toen de sneltrein met een vaart van honderd kilometer per uur Peters- borough voorbij raasde. Enkele ogenblikken later werd het bericht reeds doorgeseind naar Don- caster, 110 kilometer verder. Daar waarschuwde men onmiddel lijk de gemeentelijke geneeskundige dienst. Die zorgde ervoor dat alles gereed stond, toen de trein arri veerde. De arts kon daardoor onver wijld zuurstof toedienen. Daarna werd de vrouw in een ziekenauto naar een ziekenhuis gebracht. De trein had in Doncaster slechts drie minuten vertraging. NEW YORK (Reuter) De UNO- groep die in Serawak en Noord-Borneo de mening van de bevolking over de voorge nomen aansluiting bij de federatie Malei sië heeft gepeild, is met Haar werk ge reed gekomen. Morgen gaat zij naar New York om de secretaris-generaal Oe Thant verslag uit te brengen over haar bevin dingen. DJAKARTA (Reuter) Indonesië heeft bij de Britse regering een formeel pro test ingediend tegen het inbeslagnemen door de autoriteiten van Serawak van een radiozender van de groep Indonesische waarnemers, in Serawak. Volgens de woordvoerder behoren alle leden van de groep tot de staf van het ministerie van Buitenlandse Zaken en ge nieten zij diplomatieke onschendbaarheid -KOEALA LOEMPOER (AP) De re gering van Serawak heeft Indonesië be schuldigd van „systematische pogingen om de vreedzame bevolking" van Sera wak te intimideren" met een reeks gewa pende overvallen op grensnederzettingen. De beschuldiging gold de gevangenneming van drie terroristen, nabij de grens met Broenei. De botsing, die aan hun gevan genneming vooraf ging heeft aan een grenswachter van Serawak het leven ge kost. bestreden heeft, bracht in zijn boodschap niettemin een eresaluut aan „de uitzonder lijke plichtsbetrachting waarmee Schu man een eminente bijdrage aan de zaak van het verenigd Europa" heeft geleverd. Tal van andere vooraanstaande Franse politieke figuren hebben Schuman, „Lu xemburger van geboorte, Germaan van opvoeding, Romaan van bloede en Frans man van hart," zoals hij zich bij voor keur definieerde, eveneens hulde gebracht. President Kennedy heeft Schuman in een verklaring geprezen als een man, die visie aan realisme paarde. Uit het buitenland arriveerden in het postkantoortje van zijn woonplaats ontel bare telegrammen uit vrijwel alle hoofd steden der wereld. Ook de Nederlandse regering betuigde haar deelneming. Intussen is het lichaam van Schuman, op wiens borst een zilveren kruis werd gedeponeerd, tot zaterdag opgebaard in een rouwkamer in een gemeentegebouw in Metz, waar 'het publiek de laatste eer kan bewijzen. De uitvaartdienst zal in de kathedraal van Metz worden gehouden. WASHINGTON (AFP) De commissie van buitenlandse zaken van de Amerikaan se Senaat heeft een rapport uitgebracht, waarin wordt gezegd dat de Verenigde Staten het gedeeltelijke kernstopverdrag moeten ratificeren, ondanks bepaalde risi co's die de overeenkomst inhoudt. De commissie stelt vast, dat de strate gische middelen waarover de Verenigde Staten beschikken voldoende zijn om een aanval met kernwapens op de Verenigde Staten ongeacht zijn omvang te be antwoorden met represailles, die de ver nietiging van de Sovjet-Unie inhouden. De opstellers van het rapport achten het mogelijk, dat de Sovjet-Unie door het ne men van ondergrondse proeven langza merhand de voorsprong die de Verenigde Staten op bepaalde technische kanten van de kernbewapening hebben, zal inlopen. Deze kloof zou echter veel sneller kunnen worden overbrugd, wanneer het nemen van kernproeven zonder beperking zou zijn toegestaan, aldus het rapport. De tekst van het rapport, die vorige week met een meerderheid van 16 tegen één door de commissie werd goedgekeurd, zal de grondslag vormen voor het debat, dat maandag in de Senaat begint. FRANKFORT (Reuter-AFP) De Duit se psychiater Werner Heyde, alias Sawa- de, die spoedig terecht zal staan op be schuldiging van medeplichtigheid aan moord op meer dan 100.000 mensen tij dens de oorlog, heeft getracht uit de ge vangenis te ontsnappen, maar zijn plan nen zijn tijdig ontdekt. Heyde zit reeds meer dan drie jaar in voorarrest. Uit papieren die op hem wa ren aangetroffen is gebleken, dat hij van plan was met hulp van buitenaf te ont snappen. Twee wekten geleden is een van de twee medebeklaagden van Heyde, de gewezen advocaat Bohne, verdwenen uit zijn woon plaats waar hij om gezondheidsredenen mocht blijven. Bohne wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan moord op 15.000 personen. Advertentie mokum T»J met steeds weer andere, leuk getekende stadstafreeltjes op elke verpakking •STUTTGART (AP) De doktoren heb ben vandaag gemeld dat er een lichte ver betering in de toestand van oud-president Theodor Heuss gekomen is. „Het hart van de patiënt geeft minder reden tot zorg dan in de voorgaande dagen", aldus het me dische bulletin dat vanmorgen uitgegeven werd. De secretaris van Heuss heeft verteld dat dagelijks driehonderd fc. c. en 1 grammen ontvangen worden van mensen die de oud-president beterschap wensen Het kacheltje heet Queen Stove, een wonderlijk naampje, dat wel goed past bij zo een allerwonderlijkst kacheltje. Héél klein is het, maar 45 cm. hoog, daar tegenover is het 50 cm. breed en 50 diep. Vreemde afmetingen dus maar wat kon men anders verwachten van een kachel tje dat uit Bonnybridge in Schotland af komstig is en dat zoals z'n naam aan geeft door koninginnen gestookt werd? Het niet moeilijk het je voor te stellen: een vrouw in rijke Stuartdracht, parel op het blanke voorhoofd, kanten kapje op het haar en rokken, ach zóveel rok ken, twee handen daarop, beringd tot en met de wijsvinger. Zij zat bij het kacheltje. Ze tuurde met, door de warmte strak en droog getrok ken ogen in de ijverige vlammen die hun druk spel speelden tussen de brandstof in het open kachelbuikje. De lijnen van het kacheltje pasten bij haar beivegingen, sierlijk, gracieus en stijlvol; z'n versie ringen waren even druk als de hare, aan de fantasie ontsproten kopjes, noch mens noch dier, ter linker en rechter zijde, krul letjes, rankjes, randjes o.an de deksel, aan de pootjes. een rumoerig, schilderach tig kacheltje uit een rumoerige, schilder achtige periode. Ik wil dat kacheltje, deze Queen Stove uit Bonnybridge Schotland, hebben. Ik wil het neerzetten in mijn eetkamer, op de plaats waar nu de strak zakelijke, doel matige, eigentijdse haard staat. Zijn plaats je is hem al bereid want de evenzeer strakke, eigentijdse schoorsteenmantel gaat sinds kort schuil achter tientallen oude tegeltjes, wit met groene figuurtjes. Wat moet zo'n schoorsteen nog met die doelmatige haard? Wat moeten die strak ke, inkt-zwart gemoffelde lijnen tegen de achtergrond? Het is geen gezicht. Het is een ruziënd contrast van twee stijlen. Eén moet verworpen worden ter meerdere glo rie van de ander. Dat het de strakke, ei gentijdse zal zijn staat vast want wat moet ik met kil, strak, zakelijk? Ben ik 't zelf niet genoeg? Ben ik 't al niet veel te veel? Ik wil mijn strak zakelijke eigen tijdse Ik omringen met weelderige sierlijkheid. De gratie die ik mis, moet mij door m.'n omgeving geschonken wor den. Warm diep-donker hout van meu bels wil ik om mij heen, de ranke lij nen van een oud beeldje, van een sil houetje, een miniatuur aan de wand, de warme glans van koper hier en daar, 't schilderachtige, bekoorlijke rumoer van een dwaas kacheltje. Op de keper beschouwd is het natuur lijk een onding. Het heeft niet voldoende potentie om alleen een kamér te verwar men, 't is maar bijverwarming, het giet ijzer moet gepolijst, het zal iedere och tend aangemaakt moeten worden, het open buikje zal stof en rommel rondzen den in het veftrek.De eigentijdse haard was zoveel praktischer, brandde uren, dagen zelfs, zonder dat men er naar om keek, hoefde alleen afgestoft en had een capaciteit voor een uitgebreid aantal kubieke meters. Maar het kan mij niet schelen. Heb ik geen overvloed van tijd waar zoveel mij uit de handen genomen wordt? Ik doe mijn was in een handom- I draai, elektrische, apparaten besparen mij het werk van peterselie hakken, koffie HONGKONG fAFPi Voleens het inhmalen' Remden strijken,, beslag maken. i, L ii.j c„„«, nui-IDe winkels schrappen mijn aardappels, rangen en snijden m'n bonen, maken mijn blinde vinken en mijn huzarensala- lieden naar de provincie Sinkiang gezon-1 f.% Jf?1 «d TL^rLrbrln' den waar zij zouden moeten meewerken ^dse. doelmatigheid. Ik zal die doorbren- aan de bouw van verdedigingswerken langs ^^ij^^Xkï schüdta MheTd de Chinees-Russische grens. De jongelui sierlijkejchilderachtiheid Hongkong verschijnende blad „South Chi na Morning Post" hebben de Chinese auto riteiten een kleine honderdduizend jonge zouden merendeels afgestudeerde scholie ren van mi idelbare scholen zijn, die geen werk kunnen vinden. Advertentie Hoe gaat u tewerk, wanneer u tot het besluit bent gekomen u een lolly aan te schaffen? Aangezien de lolly in de vrije, particuliere nering te koop pleegt te zijn, is de procedure van eigendomsverwerving er van tamelijk eenvoudig. U neemt het bedrag van de ver moedelijke aanschaffingsprijs in uw hand, stapt naar een winkel althans verkooplokaal althans tot vrije nering inge richte lokaliteit of standplaats, wacht op uw beurt en verzoekt de verkoper u in ruil voor uw geld in het bezit te stellen van een lolly. Nu is het, ondanks deze langdradige en naar juridische terminologie neigende om schrijving, een hartverwar mende constatering dat de aankoop van lolly's 'n demon stratie van wederzijdse goede trouw, ruim begrip en een voud is. Men zou bijvoorbeeld ook kunnen meemaken, dat de winkelier u op uw vraag streng aanziet en zegt: „Het woord en dus ook het voorwerp „lolly" is mij te enenmale onbekend, maar ik meen uit uw begerige en tegelijk kinderlijke blikken te mogen opmaken dat u een uit suiker, siroop en bindmiddel samengesteld tongvormig con sumptieartikel bedoelt, dat ter vergemakkelijking van de handelingen die de koper aanstaande eigenaar van dit artikel op het oog heeft, is voorzien van een houten aan- vatsteel, die zich tot ongeveer de helft in het binnenste van het artikel bevindt". Waarschijnlijk zouden u en ik bij een dergelijke toespraak onze lolly-neigingen in de schoenen voelen zakken en achterwaarts naar de deur retireren, vrezend dat de waanzinnige man aanstonds over de toonbank naar onze strottenhoofden zou vliegen. Natuurlijk is dit ook alle maal fantastische onzin en het zou geen enkel doel hebben zulke situaties te bedenken, wanneer men niet dé ervaring had en die heb ik! 1dat een dergelijke manier van koop en verkoop nog heden ten dage in volle ernst wordt bedreven. Om duidelijker te zijn: wij stellen ons een ogenblik voor dat meergenoemde lolly-han del niet aan het particuliere bedrijfsleven is toevertrouwd, doch dat de afzet in overheids bedrijf wordt geëxploiteerd. Weet u wat er dan wérke lijk gebeuren zou? Dit. In de eerste plaats zou de aspirant-lollybezitter een schriftelijke aanvrage moeten indienen. Ik geef onmiddellijk toe dat de fervente lollylief hebber daar nog wel genoegen mee zou kunnen nemen, al moet de behoefte aan een lolly dan toch wel zeer drin gend, zo niet onhoudbaar zijn geworden. Na enige tijd zou de lolly in functionele verpakking door een auto van de gemeentelijke lollydienst worden thuisbe zorgd, wonderlijk genoeg ver gezeld van alleen maar een te ondertekenen bevestiging van ontvangst en niet van een rekening. Dat is, met betrek king tot een overheidsbe moeiing, een verbazingwek kend blijk van vertrouwen. Nog gissende over de reden waarom dp autoriteiten hem op deze coulante en bijna zor geloos aandoende wijze in het bezit van een waarde-artikel stellen, zou de lolly-eigenaar echter worden verrast met een grote, groene envelop-van- dienst, waarin zich een bijzonder gevaarlijk aandoend document zou bevinden, dat met grote Kapitaalletters het opschrift droeg: „AANSLAGBILJET RETRI BUTIE VERSTREKKING ZOET CONSUMPTIE-AR TIKEL MET HOUTEN STEEL, KLEUR ROOD, STEEL ONGEKLEURD". Nauwelijks bekomen van deze aanslag op zijn geestelijke evenwicht zou de lolly-gebrui ker het volgende te lezen krijgen: „Dit aanslagbiljet is gedag tekend 30 september 1963. Eerste vervaldag: 30 oktober 1963. Laatste vervaldag: 28 februari 1964. Betaalgelegen- heid: gemeenteontvanger (be lastingen). Bij betaling ver melden: lollyretributie, 1963, kohiernummer 22254332334567 Retributieschuldige: u of ik. Totaal verschuldigd: 0.20. Aantal lolly's: 1. Volgnummer: 22254332334567. Uittreksel uit de verorde ning op de heffing en invorde ring van een lolly-retributie. ARTIKEL 1. Er wordt onder de naam van „lolly-retributie' een recht ge heven voor het in eigendom verkrijgen van consumptie suikerwerk-met-steel, welke van gemeentewege worden verstrekt voor het zoethouden van kinderen c.q. glenotkunstig voeden van kinderen en/of volwassenen. ARTIKEL 5, derde lid. Het in artikel 1 bedoelde recht bedraagt 0,20 per artikel. ARTIKEL 10. Behoudens de uitzonderin gen daaromtrent in artikel 11 gemaakt, zijn de aanslagen in deze heffing invorderbaar in vijf gelijke termijnen, verval lende op respectievelijk de laatste dag van de eerste tweede, derde, vierde en vijfde maand na de dagtekening van dit aanslagbiljet. ARTIKEL 11. De aanslag is dadelijk en ineens invorderbaar, indien de belastingschuldige in staat van faillissement is verklaard, naar het buitenland vertrekt, of op zijn roerende of onroe rende goederen executoriaal b*slag is gelegd cn eindelijk, indien vanwege de gemeente ontvanger een vordering is be tekend bijv. op loon of huis huur. De verplichting tot betaling wordt niet opgeschort* door het indienen van bezwaarschrif ten of verzoekschriften. BEZWAARSCHRIFTEN. Bezwaren tegen ommestaan- de aanslag kunnen binnen twee maanden na de dagteke ning van het aanslagbiljet door de aangeslagene schrifte lijk worden ingebracht bij het hoofd van de secretarieaf deling financiën en belastin gen. In het bezwaarschrift te vermelden: lolly-retributie, alsmede het volgnummer van de aanslag". Dit is, tamelijk in het kort en met weglating van naar mijn mening overbodige uit weidingen (zoals het feit dat men op Nieuwjaarsdag niet aan het kantoor moet komen om te betalen, aangezien het dan gesloten is) een letterlijke weergave van wat de koper van een door de overheid ver kocht gebruiksartikel te wach ten staat. Nu zal men wellicht betogen dat het artikel lolly hier wel zeer subjectief ge kozen is, maar dat is het toch werkelijk niet. Want deze tekst is afkomstig van een document dat de verkoop van een ander zeer eenvoudig artikel, namelijk een vuilnis emmer, tracht te regelen. Een lolly is geen vuilnis emmer, maar 'n vuilnisemmer kost een bedrag dat in tegen woordige verhoudingen geen rib uit het lijf kan betekenen. De huisvrouw die een vuilnis emmer koopt, koopt de dag daarna een wasmachine of een fiets of een ameublement of een wasbak, en bij al die aan kopen is het zonder meer een kwestie van: „Mag ik een.... van u?" „Alstublieft me vrouw". „Hoeveel is 't?" „Zo veel, mevrouw". „Dank u, ge-, dag mevrouw" Het particu liere bedrijfs- 'en verkoop apparaat gaat heel eenvoudig en handig te werk Daarom wordt er ook zoveel omgezet. Maar de overheid kan dat niet. Zij kan niet eenvoudig een overheidswinkel van vuil nisemmers openen, waar over de toonbank wordt verkocht en betaald zonder verder om haal van woord of papier, Daar moeten aanslagen voor worden gepleegd, kohieren voor worden aangelegd, wets artikelen voor worden ge citeerd, reglementen voor wor den opgesteld en bedreigin gen voor worden geuit. Bovendien vraag ik mij bezorgd af, of ik na al deze avonturen in de jungle der vuilnisemmer-retributie wel degelijk en onbetwistbaar eigenaar van die emmer ben geworden. Dat staat namelijk nergens. Betaald is ie, maar verder? De radio en de televi sie en de wasmachine en de fietsen en de wasbakken zijn ook allemaal betaald, zonder aanslagen of documenten, maar met een onmiskenbare kwitantie. De vuilnisemmer echter, die op io'n ingewikkel de en onnavolgbare wijze op mijn stoep is gekomen, maakt op mij altijd nog de indruk van een geadopteerd kind, wiens echte vader vuiligheid jes zit te bedenken om het bij mij ongestraft te kunnen weg halen. De vuilnismannen echter, overheidsdienaren in de volle betekenis des woords, nemen hem op, maken hem leeg en zetten hem neer met een vro lijke groet. Zij zijn eigenlijk de enige ovepheidsmensen die op volkomen simpele en logi sche manier werken. Alsof ze lolly's verkopen RIJDEN RIJDEN Bloemendaalseweg 200 - Overveen Tel. 55602 Redder. De Libanese Arabische hladen hebben Rusland vanwege zijn veto over de anti-Syrische resolutie in de Veilig heidsraad geprezen als „de redder" der Arabieren. De resolutie veroordeelde Sy rië wegens moord op twee Israëlische boeren in de grensstreek. Olifant. Bij graafwerkzaamheden voor de Autostrada del Sol in Italië zijn de beenderen van een prehistorische olifant gevonden. Geschat Wordt dat deze een miljoen jaar oud zijn. De hulp van des kundigen van de universiteit van Genua is ingeroepen om het skelet te bergen dat 80 km ten zuidoosten van Florence gevonden werd. Mars. Russhche natuurkundigen zouden hebben ontdekt, dat de concentratie kool-dioxyde op de planeet Mars 80 pet minder is dan tot dusver is aangenomen. De natuurkundigen, die de planeet be studeerd hebben vanuit een observato rium op de Krim, zeggen, dat de op pervlakte van de helderë gebieden van Mars, die soms „de rode planeet" wordt genoemd, blijkbaar bestaat uit een soort ijzeroxyde. Dieptebommen. Een Brits oorlogsschip heeft woensdag bij de kust van Devon in het Kanaal zes scherp-gestelde diepte bommen verloren. De bommen ontplof ten niet. De scheepvaart in de omgeving is gewaarschuwd. De bommen zijn voor al gevaarlijk voor vissers. Samenzwering. Roy Cohn, de rechterhand van wijlen de „communistenjager" se- nato* McCarthy, is woensdag door een federale jury in staat van beschuldiging gesteld. Cohn en een andere advocaat, Murroy Gottesman, worden beticht van „samenzwering om de justitie in haar werk te hinderen en meineed te plegen" bij getuigenverklaringen voor de jury.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3