Zaterdagavond concerten in de Nieuwe Kerk te Haarlem Keelpijn „Ik heb Van Tussenbroeks poppencollectie vernietigd" Rumoer over een verdwenen schilderij in Leiden 't is weer tijd voor DE PROGRAMMA'S Goede daad Ovaties in Edinburgh voor Concertgebouw orkest Executeur-testamentair bezueert: Gezwegen op verzoek van advocaten neem SLECHTE PERS VOOR LIZ TAYLOR DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1963 9 Experiment van kerkvoogden en Haarlemse Musyckcamer nabeschouwingen Uitnodiging voor tournee door Engeland „The Vips" in Londen Sloper zou het doek hebben meegenomen Georges Braque begraven Achttien landen met 64 films naar Cinestud zo zacht zo geurig De radio geeft vrijdag T elevisie programma Pieter Saenredams befaamde schil derij van de Nieuwe Kerk te Haarlem. HET COLLEGE van kerkvoogden van de Nederlands Hervormde Gemeente in Haarlem heeft het plan opgevat om in 1963 en 1964, voorlopig als experiment, enkele concerten te organiseren in de Nieuwe Kerk. Men stelt zich voor, deze concerten te doen geven op zaterdagavonden om tegemoet te komen aan de wens om het tot nu toe door andere instanties en organisaties op deze avonden aan het publiek geboden amusement eens te doorbreken met culturele evenementen van een ander gehalte en niveau. Het uitstekende muziek- en zangkwintet van Ted Powder, dat ook in Zandvoort re gelmatig optreedt, bewees in het amuse mentsprogramma, waarmede de VARA- uitzending van gisteravond begon, dat het ook aardig acteren kan. Het verlangen, te ontsnappen aan een brave registratie van de muzikale en vocale prestaties, bracht de samensteller ertoe enige van de geko zen nummers in beeld te brengen; het re sultaat was, de dubbelrol van het kwintet ten spijt, niet altijd van dien aard, dat wij gewonnen werden voor de gedachte, dat van elk muzikaal optreden een show gemaakt dient te worden. De rubriek „Achter het Nieuws" kwam op het scherm met een zeer goede editie; een Oostenrijkse reportage over het leven tje, dat Koning Ibn Saoud en zijn kapitale hofhouding nu in Wenen leiden was wel het sterkste onderwerp van dit program ma. De regen, die in de daaropvolgende di recte reportage van het Jordaanfestival in stromen neerviel, had zichtbaar het vuur geblust, waarmede de bewoners van deze 350 jaar oude Amsterdamse volksbuurt volgens de overlevering plegen feest te VAN DIT PLAN werd tijdens een woens dag gehouden persconferentie mededeling gedaan door ',de heer H. van Marselis Hartsinck, president-kerkvoogd van de Nederlands Hervormde Gemeente te Haar lem. Er werd enige tijd geleden contact ge zocht met „Die Haerlemsche Musyckca mer" en dit ensemble werd bereid gevon den, drie van deze zaterdagavondconcerten te verzorgen. De voorzitter van de „Musyckcamer", de heer J. P. J. Stenger, deelde op deze conferentie mede, dat op het eerste con cert op 2 november a.s., als solisten zul len medewerken de violist Gijs Beths met zijn zoon Gijs Beths Jr. en zijn dochter Vera Beths. Zij zullen gezamenlijk met het orkest van de „Musyckcamer" concerten van Vivaldi en Torelli ten gehore brengen. Het tweede concert vindt plaats op 2 april 1964 met medewerking van Aerden- houts Vrouwenkoor en het derde op 30 mei met de organist Henk Lasschuit als solist en verder met zang van het Leidse Stu dentenkoor. De concerten zullen geleid worden door de dirigent André Kaart. Door folders zal de aandacht van het publiek op deze concerten gevestigd wor den en tevens hoopt men de belangstelling van de Haarlemmers voor de Nieuwe Kerk en het daarin aanwezige fraaie orgel dat uit het begin van de zestiende eeuw stamt te stimuleren. Een artikel van de hand van de stads-archivaris mejuffrouw dr. G. H. Kurtz, dat met een reproductie van een schilderij van de kerk door Saenredam gemaakt in de folder zal worden opgeno men, zal daartoe van betekenis blijken te zijn. Als de zaterdagavond concerten voldoen de waardering ondervinden, zullen zij in de toekomst met groter frequentie gegeven worden. Advertentie Het Amsterdamse Concertgebouworkest heeft dinsdagavond in de Usher Hall te Edinburgh onder leiding van Bernard Hai- tink zijn eerste concert in het Edinburgh Festival 1963 gegeven. Na de uitvoering van de eerste symfonie van Mahler (de 150ste uitvoering in de geschiedenis van het concertgebouworkest) brak een ova' tie los die ruim 5 minuten aanhield. Ook het Nederlandse werk „Mouvements Ré- trogrades" van Ton de Leeuw werd door het publiek goed ontvangen. Na afloop van het concert werd het ge hele orkest door de Lord Provost een ont vangst aangeboden in de City Chambers (stadhuis) Het Concertgebouworkest heeft in Edinburgh voor het laatst in 1957 ge speeld en in 1959 zijn laatste tournee door Engeland gemaakt. De hernieuwde ken nismaking met het orkest was voor de impresario aanleiding het Concertge- bouworkest onmiddellijk uit te nodigen voor een tournee door Engeland in 1964 of 1965. In Londen is deze week de première gegaan van de film „The Vip's", waarin Elizabeth Taylor, haar vriend Richard Burton, Orson Welles, Elsa Martinelli. Louis Jordan en verscheidene andere sterren spelen. De recensies zijn gunstig voor de film maar niet voor Liz. Anne Pacey schrijft in de Daily Herald dat zij „plomp als een kerstgans, en als actrice stierlijk ver velend" is. Beter was deze critica te spre ken over het spel en de aantrekkelijkheid van Richard Burton. Donald Zee van de „Daily Mirror" kon het maar moeilijk verwerken dat Liz nu ongeveer een miljoen dollar per film krijgt. „Als dit kolossale stuk loon betaald wordt voor de fysieke attributen van dit omstreden paradepaard, dan meen ik dat ze toch wel heel erg overbetaald wordt," aldus Zee, een van de weinige recensenten die niet over de film te spreken is. Weinig recensenten hadden veel te zeggen over „La Taylor" ofschoon de „Mail" schreef dat zij „een 18-karaats filmstervertolking had gegeven van de in luxe badende vrouw van een scheepsmagnaat". Tijdens de première gingen Liz en Bur ton naar Stratford-on-Avon om een uit voering van Julius Caesar in het Royal Shakespeare Theatre te zien. De poppencollectie van wijlen Harry van Tussenbroek, waarover in verband met de laatste wilsbeschikking van de overleden kunstenaar zoveel te doen is, bestaat wellicht niet eens meer. Het Algemeen Dagblad meldt vandaag, dat de heer J. C. Flier, executeur-testamen- „Een opgeblazen zaak," aldus het com mentaar van de adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, mr. J. G. van Rooyen, op de berichten omtrent „een kostbaar schilderij," van twee bij vierenhalve me ter dat eigendom is van de Kamer en op het ogenblik verborgen zou worden gehou den door de aannemer-sloper J. J. van de Akker. De sloper heeft het schilderij aan getroffen toen hij bezig was met de af braak, van het oude gebouw van de Kamer in Leiden. Hij heeft het meegenomen, om dat volgens hem in het sloopcontract was vastgelegd dat hij het gebouw in eigen dom zou verkrijgen met alles wat er zich op of aan bevond. Mr. van Rooyen zei ons echter woensdag dat de sloper te vlug met de afbraakwerkzaamheden is begonnen. Volgens mr. Van Rooyen was het schil derij al van de muur gehaald. „Het stond gereed voor transport naar de Lakenhal in Leiden, waar het voor ons zou worden bewaard tot het nieuwe gebouw van de Kamer klaar is." Overigens maakte de verbaasde heer Van Rooyen zich over deze kwestie wei nig zorgen. Hij verklaarde met nadruk dat het schilderij voor buitenstaanders weinig waarde heeft. Volgens hem heeft het doek, dat uit vier segmenten bestaat en een beeld geeft van de diverse sectoren van het bedrijfsleven in Rijnland, alleen en uitsluitend waarde voor de Kamer van Koophandel. De Kamer heeft het doek des tijds laten vervaardigen door de War- mondse kunstschilder P. Geraedts, ter ge legenheid van de herwinning van haar zelfstandigheid in 1951. De heer J. J. van de Akker, met wie wij later een onderhoud over deze zaak hadden, sprak van een „volkomen eerlij ke zaak." „Ik heb het schilderij, dat er verwaarloosd uitzag het was gescheurd en beschadigd bewaard en van de on dergang gered." „Een vriend van mij, het doet er niet toe wie, heeft het doek gerestaureerd", vervolgde de heer Van de Akker die naar zijn zeggen enige tijd geleden telefonisch contact opgenomen heeft met de gemeen te Leiden, omdat het schilderij volgens hem mooi zou passen in het stadhuis. Van gemeentelijke zijde zou men de heer Van de Akker toen hebben verwezen naar drs. J. N. van Wessem, de directeur van „De Lakenhal." Deze toonde zich op zijn beurt ietwat verbaasd, want kort te voren had de Ka mer van Koophandel hem verzocht, het schilderij in bewaring te nemen. Het doek is echter niet bij het museum aangeko men. De heer Van Wessem is op mijn aanbod niet ingegaan, zei de aannemer-sloper. Vol gens de heer Van de Akker is er tussen de Kamer van Koophandel en hem over deze hele affaire nog geen enkel contact geweest. Op de vraag waarom hij het schilderij niet teruggeeft, antwoordde hij: „Ik weet dat de Kamer er in het nieuwe gebouw geen prijs op stelt. Voor de Kamer is het waardeloos geworden." tair van de op 6 april gestorven kunste naar gezegd zou hebben dat hij verre weg het grootste deel van de poppen- verzameling al in de paasdagen van dit jaar heeft laten vernietigen, in overeen stemming met de laatste wil van de overledene. Slechts een vijftiental pop pen zou nog intact zijn en nu tezamen met een aantal kartonnen dozen met wat rommel erin, in het Amsterdamse To neelmuseum berusten, aldus zou de heer Flier aan een verslaggever van het Algemeen Dagblad verklaard hebben. De heer Flier, hoofdonderwijzer te Hui zen, zou naar zijn zeggen van jongsaf be vriend geweest zijn met Harry van Tussen broek. „Samen met mijn dochter", aldus verklaarde hij, „ben ik in de paasvakantie, een week na het overlijden van Van Tus senbroek, met de tenuitvoerlegging van diens laatste wil begonnen: het vernietigen van zijn poppen. Veertien dagen reisde ik op en neer naar Amsterdam om zijn levenswerk uit elkaar te halen. Ik had een vemietigingsbedrijf opgebeld dat mij vroeg, alle harde delen uit de poppen te ver wijderen, anders konden de machines het niet vermalen. Dat heb ik gedaan. De rest, draadjes, lappen, hout en papier heb ik in kartonnen dozen gedaan. Glas, ijzerdraad, botjes en schedels gooide ik in de vuilnis bak". „Een uur voordat de dozen voor ver branding naar het vemietigingsbedrijf zouden worden gebracht, volgde beslag legging", aldus de heer Flier in het onder houd met het Algemeen Dagblad. „Nu staan er acht kartonnen dozen in het To neelmuseum met wat rommel erin. Daar- Op het kerkhof van het Normandische dorpje Varengeville is woensdag het stof felijk overschot van de Franse schilder George Braque ter aarde besteld. De plechtigheid in de kerk werd bijgewoond door Franse schrijvers, schilders, kunst handelaars, functionarissen en oude vrien den van de overledene. Ook de 84-jarige wed. van Braque was bij de rouwdienst aanwezig. De Franse minister van Cultuur, André Malraux, had de baar vergezeld bij het vervoer van Parijs naar Varen geville, waar Braque enige van zijn beste schilderijen heeft gemaakt. tussen zitten de resten van 15 poppen. De overige 200 heb ik vernietigd". Op de vraag waarom hij totnutoe ge zwegen had, zei de heer Flier volgens het Algemeen Dagblad, dat dit gebeurd was op verzoek van zijn advocaat en die van Van Tussenbroek. Zij wilden bewezen zien dat een testament ten uitvoer moet wor den gelegd. „Door hun procedure heb ik erop los moeten liegen". (Bij het getuigen verhoor in juni heeft de heer Flier ver klaard dat de poppencollectie „niet onher stelbaar" was beschadigd"). Vandaag moet de Rotterdamse raad be slissen of het gerechtelijk beslag dat op zijn verzoek op de collectie gelegd is, ge handhaafd moet blijven of dient te worden opgeheven. Intussen zou aan B. en W. van Rotter dam door een der erfgenamen van wijlen Harry van Tussenbroek voorgesteld zijn, het voeren van een proces tot behoud van de poppen over te nemen. Blijkbaar heb ben deze verwikkelingen en de deining die over de collectie-Van Tussenbroek ont staan is, de heer Flier bewogen, zijn ver haal alsnog aan de openbaarheid prijs te geven. Prins Bernhard, beschermheer van de Internationale Filmstudiedagen, die van 13 tot en met 20 september in Kriterion in Amsterdam worden gehouden, heeft even als in 1960 een zilveren medaille als ere- prijs voor deze „Cinestud 1963" geschon ken. Voorts heeft de Nederlandse Bios coopbond een „Zilveren Roos" laten ver vaardigen, die een blijk van erkenning wil zijn voor bijzondere prestaties op het ge bied van de filmkunst. Voor dit festival van studentenfilms zijn thans 64 films uit 18 landen aangemeld Daarbij zijn reeds bekroonde produkties zoals de film „Assembly Line" uit de Ver enigde Staten, die op het festival van Venetië in 1961 een eerste prijs won en de Engelse film „Private View", die in een wedstrijd van de universiteit van Shef field een derde prijs behaalde. De landen van achter het ijzeren gor dijn zijn ditmaal minder goed vertegen woordigd dan in 1960. Uit Polen en Rus land zijn in het geheel geen films inge zonden. Oost-Duitsland is vertegenwoor digd met twee films, Tsjechoslowakije en Hongarije elk met een. De meeste films zijn door Nederland ingestuurd: achttien, Advertentie vieren. Het werd een armzalige en stun telige vertoning, die door leuke publiek- shots slechts af en toe het aankijken waard was. Geheel in stijl ging dit verslag als een nachtkaars uit. In de daaropvolgende dokumentaire be handelde Pier Tania, o.m. gesteund door Rienk Idenburg, op beheerste wijze de problemen, die ontstaan zijn na de vondst van minimaal 470 miljard kubieke meter aardgas in onze Nederlandse bodem. Uit stekend verweefde Tania een verklaring van de directeur van het Hilversumse gas bedrijf met enige vraaggesprekjes, die hij in de straten van de Gooise hoofdstad voerde. Goed was ook de montage van de interviews, die hij met de commerciële directeur van de Gasunie en met de di recteur van het gasbedrijf van Rotterdam voerde. Temeer daar de samenstellers zich niet voorbarig uitlieten over de afloop van de strijd om de aardgasprijs werd „Gas in Huis" een grotendeels objektieve weergave van deze zo aktuele en belang rijke zaak. De VARA stelde met het uit brengen van deze „moeilijke" documen taire een goede daad. J. Damshuizer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 22.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Klaarwakker: lichte grammofoonmuziek, reportages, mededelingen en commenta ren. (Om 7.35 Van de voorpagina, praat je). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Moderne VPRO: 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbe spreking. VARA: 10.00 Lichte orkestmu ziek (gr.). 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Pianorecital: mo derne muziek. 11.40 Elektronisch orgel- en pianospel stereofonische uitzending. AVRO: 12.00 Licht instrumentaal septet. 12.20 Regeringsuitzending: Voor de land bouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Sport en recreatie, afge wisseld met grammofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel ac tueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Amusementsmuziek. 14.00 Mannenkoor. 14.25 Water van de Helikon, literair programma. 14.40 Gastenavond: gevarieerd programma. VARA: 16.00 Mo derne grammofoonmuziek. 17.00 Voor de zieken. 17.30 Musette-ensemble. 17.50 Actu aliteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Operamu- muziek (gr.). 18.25 Licht instrumentaal kwintet. 18.50 Draaiorgelklanken (gr.). 19.00 Paulus de boskabouter. 19.10 Kinder koor. VPRO: 19.30 Moderne orkestwerken. 19.50 Vijftig jaar V.V.H., reportage van de Ver. v. Vrijz. Hervormden in Nederland. 20.00 Nieuws. 20.05 Vijftig jaar Vredespa leis Het volkenrecht in de Volkenbonds periode, lezing. 20.20 Pianomuziek: oude muziek (gr.). 20.30 Kerkdienst. 21.35 In strumentaal ensemble: moderne muziek (gr.). VARA: 22.00 Fragmenten uit de mu sical Oklahoma (gr.). 22.30 Nieuws. 22.40 Pianoduo: lichte muziek. 23.00 Socialis tisch nieuws in Esperanto. 23.10 Weer klank muziek-revue. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en herhaling SOS- berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Deense volks dansen (gr.). 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Oude muziek (gr.). 10.15 Morgendienst, 10.45 Sopraan, viool en piano: klassieke aria's. 11.05 Gewijde muziek (gr,). 11.15 Programma voor oudere luisteraars. 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrumentaal ensemble. 12.53 Gram mofoonmuziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instrumentaal kwintet. 13.35 Lichte grammofoonmuziek. 14.05 Schoolradio. 14.25 Jeugdensemble kest en solist: klassieke en moderne mu ziek. 15.25 Lichte grammofoonmuziek. 15.55 Meisjeskoor en licht instrumentaal kwin tet. 16.15 Wenken voor de tuin. 16.30 Ba- rokkoperensemble: oude muziek. 16.45 Klassieke grammofoonmuziek. 17.00 Voor dracht. 17.20 Vocaal ensemble: klassieke en moderne liederen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Lichte grammofoonmuziek. 18.00 Fanfare-orkest. 18.20 De hangmat: Een programma dat schommelt. 18.50 Rege ringsuitzending: Bescherming Bevolking. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Nieuwe Nederlandse liedjes. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gospel Songs (gr.). 20.00 Koninklijke militaire kapel. 20.30 Kamerorkest en so list: moderne muziek. 21.30 Bijbelverta ling in West Afrika, lezing. 21.45 Mu sette-ensemble en zangsolisten. 22.05 Koor zang: geestelijke liederen. 22.30 Nieuws en herhaling SOS-berichten. 22.40 Wijd als de wereld, lezing. 23.00 Kamerorkest en so list: klassieke muziek.23.40 Lichte gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Piano- en orkestmuziek 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerd programma. 14.00 Nieuws. 14.03 Kamermuziek. 15.20 Operettemuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte orkestmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Geva rieerde muziek. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Radiokroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Zang en dansmuziek. 20.00 Operaconcert. 21.05 Koor en orkest. 21.45 Volkskunde. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevarieerde muziek. VOOR DONDERDAG KRO: 15.00-15.45 Voor de vrouw. 16.00- 16.15 Voor de kinderen. 19.30 Vossen en otters, een nieuwe aflevering uit de BBC- serie Look. 19.50 Dat gaat van Den Bosch uit, filmbeelden van de zomercursus voor vocalisten. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Mussolini, CBS-produktie over de op komst en ondergang van de Italiaanse fas cistenleider. 20.55 Sodom aan de Noordzee, TV-spel. 22.35 Epiloog. NTS: 22.45-22.50 Journaal. VOOR VRIJDAG AVRO: 19.30 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Jazz-ensemble. 20.35 Ripcord, T.V.-film. 21.00 Amusementsprogramma. 21.30 In AVRO's Televizier. 21.45 Even voorstel len? Mijn naam is Cox, detectivespel (Dl. 1 en 2). NTS- ia •<a~02.3ü Journaal.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9