Minister Veldkamp verklaart tweetal CAO's onverbindend Supralux HET WEER China beschuldigt Russen van mensenroof Collectie - Van Tussenbroek (gaaf of kapot) in museum pa HORECA EN WASSERIJEN Dodelijk ongeval op Schipholweg Dr. W. Ploegsma overleden Peking eist de eer op van neerslaan van de Hongaarse opstand in 1956 Tij in Birmingham ten kwade gekeerd De poppen aan het dansen Ochtendblad zou gelogen hebben Dow Jones index op record hoogte Geneesmiddel tegen pokken jgeMORRlS "êeforeyou êuy! DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPO O RT, DRIEHUIS, BEVERWIJK-EN OMGEVING VRIJDAG 6 SEPTEMBER 196. 1 Vijf doden in het verkeer Djakarta stelt bezoek aan West-Irian onder controle FALCON TWEEDJASSEN Meer wind OMGEKEERDE R AS SE N M E N GING Gouverneur Wallace laat drie scholen sluiten Zenuwlijder Het woord is aan In de krant van heden: Topconferentie 48e JAARGANG NUMMER 256 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons -bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 98, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. G. M. J. Veldkamp heeft vandaag een tweetal C.A.O.'s on verbindend verklaard, te weten die voor het Horecabedrijf en die voor de wit- wasserij-industrie, chemische wasserijen en ververijen. Minister Veldkamp heeft hierbij het advies gevolgd van het Col lege van Rijksbemiddelaars. Op een ge lijk advies voor de C.A.O. bereide verf industrie is de minister niet ingegaan. Zowel de wasserijen als het Horecabe drijf hebben zich bij de minister beroepen op de achterstand die èr in hun sectoren heerst. De minister is echter van oordeel, dat ook wanneer men de wenselijkheid van het inhalen van achterstand in de Horeca-sec- tor niet in twijfel trekt, van de CAO in haar geheel geëist moet worden, dat haar verwezenlijking past in de voor 1963 voor de loonkostenontwikkeling gestelde De 59-jarige accountant J. M. A. de Beer uit Roosendaal, is gistermiddag bij een auto-ongeluk in Wouw om het leven gekomen. Hij wilde een auto inhalen, maar toen hij een tegenligger ontwaarde, remde hij zo krachtig dat zijn auto slipte en dwars op de weg kwam te staan. De tegemoetkomende auto, waarin vijf inwo ners van Vlissingen zaten, botste tegen de op de weg staande auto, die in tweeën brak.De voorste helft werd in de sloot geslingerd. De heer De Beer was op slag dood. De vijf inzittenden van de auto uit Vlissingen moesten allen min of meer ernstig gewond in een ziekenhuis in Ber gen op Zoom worden opgenomen. In Amsterdam is de 37-jarige caféhouder J. Lodewijks 's nachts in de Plantage Mid denlaan met zijn auto tegen een tram- mast gereden. De politie trof hem in be wusteloze toestand en ernstig gewond achter het stuur aan. Tijdens zijn over brenging naar een ziekenhuis is hij over leden. In Didam is de 28-jarige A. J. Kelder man met zijn bromfiets tegen een boom gebotst. Ernstig gewond werd hij eerst naar het r.k. ziekenhuis in Zevenaar ver voerd en later naar een ziekenhuis in Utrecht. Daar is hij overleden. In Rotterdam is de zeventigjarige M Rokers met zijn fiets tegen een tram wagen gebotst. Hij viel met zijn hoofd op een stoeprand en is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleden. Op de kruising van de Schipholweg en de Spieringweg is vrijdagmorgen om streeks half tien de 68-jarige tuinder H. Langeveld uit Haarlem toen hij komende uit de richting Vijfhuizen plotseling de Schipholweg overstak aangereden door een personenauto, die werd bestuurd door de heer E. K. uit Bussum. De heer Langeveld is met ernstige ver wondingen overgebracht naar het St. Eli- sabethsgasthuis te Haarlem, waar hij kort na aankomst overleed. Op het moment van het ongeval kwam ovêr de Schipholweg uit de richting Haar lem een rode Volkswagen, waarvan de be stuurder na te zijn gestopt nog enkele woorden wisselde met de heer E. K. en vervolgens verder reed. De korpschef van de gemeentepolitie van de Haarlemmermeer verzoekt de be stuurder van deze auto zich met hem in verbinding te stellen. De korpschef is te bereiken onder nummer 02503-6141. grenzen. De minister meent dat het niet verantwoord moet worden geacht deze achterstand in te halen op de wijze als in het contract is geschied, zonder de gren zen te overschrijden. Daarbij voert de minister aan, dat de stijging van de loonkosten tot 20 pet., zo wel op zichzelf genomen als in vergelij king tot andere contracten waarbij bijzon dere overwegingen in aanmerking zijn ge nomen om een grotere loonkostenstijging dan 2,7 pet te aanvaarden, aanzienlijk uit gaat boven dit percentage. Ten aanzien van de CAO voor de Was serijen hebben partijen zich ook beroepen op de noodzaak tot het optrekekn van vrou wenionen tot een hoger niveau. De vrou wenionen bedragen in de wasserij-industrie namelijk slechts 63 pet van het mannen- loon. De minister heeft evenmin als het college de noodzaak van de optrekking van vrouwenionen, waarmee een loonkos tenstijging van 11 pet gemoeid zou zijn, in twijfel getrokken. Hij heeft zich echter ook hier op het standpunt gesteld, dat het niet mogelijk is gelijktijdig in 1963 recht te doen aan de noodzaak tot het optrek ken van vrouwenionen en het inhalen van van de aanwezige achterstand op de in de CAO voorziene wijze, zonder de voor 1963 gestelde grenzen voor de loonkosten stijging te overschrijden. Immers ook de daarmee gemoeide stij ging van de loonkosten met ingang van 1 augustus 1963 tot een beloop van 17 pet gaat, zowel op zichzelf genomen als in ver gelijking tot andere contracten, waarbij bijzondere overwegingen in aanmerking zijn genomen om een grotere loonkosten stijging dan 2,7 pet te aanvaarden, aan zienlijk uit boven dit percentage. In een toelichting op zijn besluit zei de minister vanmorgen dat blijkens de thans DJAKARTA (Reuter) West-Irian, het vroegere Nederlands Nieuw-Guinea is tot quarantainegebied" verklaard, zo is in Djakarta bekendgemaakt. Alle bezoekers van het gebied, zowel buitenlanders als In donesiërs, moeten toestemming hebben van dr. Soebandrio, die behalve ministér van Buitenlandse Zaken ook minister voor West-Irian is. De reden waarom de maat regel werd genomen is niet bekendge maakt. Advertentie Advertentie BArT^S" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESIRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Tijdelijke opklaringen, maar vooral in de kustprovincies ook enkele buien, plaatselijk met on weer. Tamelijk koude nacht met hier en daar mist. Morgen over dag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag en tot matig of krachtig toenemende wind tussen west en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. ter beschikking staande gegevens de loon kostenstijging over 1963 reeds 3,2 percent bedraagt en op die wijze de berekende macro-economische ruimte van 1963 (1,2 pet) dus al met 2 percent overschrijdt. De minister heeft overwogen, dat als de CA.O.'s zoals deze thans door de Stich ting van de Arbeid zijn goedgekeurd, van kracht zouden worden, naar redelijker wijs moet worden aangenomen een aan merkelijke overschrijding van de aandui ding van de toelaatbaar geachte loonkos tenontwikkeling voor 1963 daarvan het ge volg zou zijn. De minister achtte dit in strijd met het algemeen belang. In Santpoort is op 56-jarige leeftijd over leden dr. W. Ploegsma, eerste geneesheer directeur van het Provinciaal Ziekenhuis bij Santpoort, welke functie hij sedert be gin 1953 heeft vervuld. De heer Ploegsma werd in Amsterdam geboren en studeerde aan de Gemeente- universiteit aldaar. In 1940 promoveerde hij tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift „Autonoom zenuwstelsel en dwarsgestreept spierweefsel". Promotor was professor G. C. Heringa. Dr. Ploegsma heeft gewerkt aan de psy- chiatrische-neurologische kliniek van het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam, eerst onder professor dr. K. H. Bouman en na diens dood onder professor dr. L. van der Horst. Vervolgens was dr. Ploegsma, tot zijn benoeming in Santpoort, directeur van het door de gemeente Amsterdam ge subsidieerde Instituut voor medische psy chologie. Ook oefende hij in de hoofdstad een praktijk als psychiater-neuroloog uit. Sedert dr. Ploegsma directeur was van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, heeft hij zijn krachten gegeven aan vele reorganisaties en veranderingen. De ge bouwen en inrichtingen waren verouderd en onder leiding van dr. Ploegsma kwa men vele restauraties en verbeteringen tot stand. Die werkzaamheden zijn nog niet afgelopen en op het ogenblik worden nog belangrijke werken uitgevoerd, aan wélker voorbereiding dr. Ploegsma heeft meegewerkt. Vandaag heeft ""op de begraafplaats Zorgvlied in Amsterdam de begrafenis plaats gehad. PEKING (Reuter en AFP) - Commu nistisch China heeft de Russische leiders ervan beschuldigd, „enkele tienduizen den" Chinese burgers ertoe te hebben overgehaald of gedwongen, uit Sinkiang naar de Sovjet-Unie te vertrekken. De beschuldiging over het „uitlokken van moeilijkheden aan de Chinees-Russische grens" was vervat in een uitvoerig ar tikel in het Volksdagblad en „De Rode Vlag", dat wordt aangeduid als het eerste van een serie artikelen over de geschillen tussen China en de Sovjet- Unie. Volgens het artikel hebben de Russische leiders in april en mei 1962 hun organen en personeel in Sinkiang gebruikt „voor het op grote schaal ontplooien van onder mijnende activiteit in het Ilidistrict, en haalden zij enkele tienduizenden Chinese burgers ertoe over, of dwongen hen daar toe, naar de Sovjet-Unie te gaan." On danks herhaalde protesten had de Rus sische regering geweigerd, de Chinezen te repatriëren en „tot heden is het incident nog onafgedaan. In het artikel wordt voorts beweerd, dat de Russen tijdens de Hongaarse opstand van 1956 gedurende enige tijd „van plan waren een politiek van capitulatie te vol gen en socialistisch Hongarije aan de con trarevolutie over te leveren." „De Chinese partij keerde zich destijds vastbesloten te gen deze onjuiste methoden en deed voor stellen die juist bleken te zijn." De Russische leiders hadden, aldus het artikel, deze voorstellen aanvaard „maar latere gebeurtenissen wezen uit dat zjj wrok koesterden jegens de Chinese par tij." Het grootste gedeelte van het artikel gaat over de Chinees-Russische betrekkin gen sinds 1956, toen Kroesjtsjev op het Russische partijcongres het bewind van Stalin veroordeelde. De Sovjet-Unie doet het wel voorkomen, alsof de moeilijkhe den tussen beide landen pas in 1960 be gonnen met een serie Chinese artikelen, „maar in werkelijkheid is de hele reeks meningsverschillen over beginselkwesties in de internationale communistische be weging reeds meer dan zeven jaar gele den begonnen," aldus het artikel. lijke strijd tegen de vijand." De partij van de Sovjet-Unie en China zullen hun standpunten „in alle objectiviteit" aan alle communistische partijen moeten voorleg gen „opdat deze partijen daaruit de juiste conclusies kunnen trekken." „Voor de com munisten is het van het grootste belang eeti duidelijke scheidslijn te trekken tus' sen de vijand en onszelf, tussen de waar heid en de leugen," zo zegt het artikel Een demonstrant mordt in de vlag, waarmee hij in Birmingham betoog de door een politieagent weggevoerd. (Telefoto) Van onze correspondent) WASHINGTON - Eén bom was voldoen de om het getij in Birmingham weer ten kwade te doen keren. Gouverneur Wallace profiteerde gedurende de nacht van de toegenomen angst in Birmingham en wist het schoolbestuur ertoe te bewegen al thans tijdelijk de drie scholen te sluiten waar de rassenscheiding is opgeheven. Intussen trachten zowel sommige blan ken als negers langs wettelijke weg een oplossing te vinden die hun past. Drie blanke echtparen, waarvan de kinderen op de scholen in kwestie gaan, hebben het federale hóf verzocht negerkinderen voor onbepaalde tijd te weren. Negers daaren tegen hebben een eis ingediend dat geslo ten scholen worden heropend. De staatspolitie is tot nu toe niet in Bir mingham opgetreden. Afdelingen van deze politie vertrokken donderdag naar Mobile, waar de integratie juist begonnen is en naar Huntsville, waar de integratie voor vandaag op het programma staat. De regering te Washington, met name de minister van Justitie, Robert Kennedy volgt de ontwikkeling in Alabama met gro te nauwlettendheid. Men blijft in Washington bij de uitspraak dat de integratie zal moeten doorgaan. ZO mogelijk wil de centrale regering het ge bruik van federale troepen echter vermij den. Gouverneur Wallace is er kennelijk op uit president Kennedy dwars te -zitten bij de verkiezingen van 1964 en Kennedy is er zich van bewust dat vooral in het zuidoosten de rassenkwestie hem reeds aanzienlijk geschaad heeft in zijn popula riteit. De Democratische senator Wayne Mor se heeft in de Senaat gezegd dat gouver neur Wallace een „zenuwlijder" is, die na de tweede wereldoorlog een staatspensioen heeft aangevraagd en gekregen omdat hij door de oorlog in „psycho-neurotische staat" is geraakt. „Omdat hij na novem ber 1956 niet meer medisch is onderzocht, lijkt het nu de juiste tijd voor hem om dit vrijwillig te laten doen," aldus Morse. De zesjarige Stevens Fitts gaat naar de lagere school voor negerkinderen te North Little Rock in Arkansas. Niet alleen omdat zijn moeder vindt dat de school voor blanker kinde ren te ver af ligt, maar ook omdat zij een overtuigde voorstandster is van gemengde scholen. Telefoto Anastasius Grün: Het leed van een volk door oorlog te willen genezen is hetzelfde als iemand onthoofden die kiespijn heeft. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag8 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 In de Vishal .en op zee4 Films 4 Uit stad en omgeving4, 7 Kennemer Kruimels5 Medische vèrzorging 5 Topsy 6 Dagboek van een Dialoog door W. L. Brugsma7 Kunst 9 Radio en t.v9 Uitgaan in Haarlem9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina s (Van een onzer redacteuren) „D« gisteren door een landelijk och tendblad gepubliceerde berichten over een vernietiging van de poppencollectie- Van Tussenbroek door mijn man zijn in hoge mate onjuist en verdraaid", zo ver telde ons vanmorgen mevrouw Flier te Huissen, vrouw van Van Tussenbroeks executeur-testamentair. (De heer Flier was zelf niet bereikbaar). „Alles wat mijn man en mijn dochter gedaan heb ben, is in overeenstemming met de laatste wil van de overleden kunste naar de poppen van hun harde delen te ontdoen, omdat Van Tussenbroek in zijn testament vernietiging van de col lectie had bedongen. Maar tot die ver nietiging is het nooit gekomen, omdat er voordien beslag op de collectie ge legd is. De marionettencollectie is ge heel intact; aan de poppen ontbreken veelal alleen de flessen, waarop Van Tussenbroek ze had opgemaakt; als hij nog leefde, zou hij ze zo weer in orde kunnen maken". „Het genoemde ochtendblad heeft in zijn verhaal van gisteren dus schrome lijk overdreven en de waarheid verdraaid. De man die mijn echtgenoot hierover te- Ten slotte wordt voorgesteld, in novem ber te Moskou een -algemene conferentie van communistische partijen te beleggen voor het opstellen van een programma, „waarmee wij allen zullen moeten instem men, een programma voor ónze gezamen- lefonisch benaderde, heeft zich trouwens daarbij niet als verslaggever bekend ge maakt, maar als een oude relatie uit „De Planckeniers" een Gooise toneelvereni ging - red.).- Mijn man heeft hem een en ander verteld van het verwijderen der flessen uit de poppen, maar erbij gezegd, dat dit niet gepubliceerd mocht worden. En hu stónd allés toch, zwaar aangedikt en verwrongen, gisteren in .dat ochtend blad." Aldus de lezing van mevrouw Flier, die overigens persoonlijk van mening was, dat niemand anders dan Van Tussenbroek de poppen nu nog in hun oorspronkelijke staat zou kunnen herstellen; een mening die niet gedeeld wordt door de raadsman van de heer Flier. Deze heeft namelijk vanochtend meege deeld, dat de poppen zich in over het al gemeen gave staat in het Amsterdams Toneelmuseum bevinden. In dergelijke geest uitte zich ook de Rotterdamse wet houder J. U. Schilthuis, die gisteravond in zijn gemeenteraad meedeelde dat de poppen precies zo in het museum liggen als de heer Flier destijds aan de president van de rechtbank verklaard heeft, in goede staat dus. Overigens besloot de Rotterdamse raad gisteravond in diezelfde vergadering na urenlange debatten, de gehele zaak maar te laten vallen. Met name werd besloten de procedure om het behoud (en bezit) van de collectie-Van Tussenbroek te sta ken, met dien verstande dat (op een P.v.d.A.-motie die werd aangenomen), het gemeentebestuur niets in de weg zal leg gen aan eventuele derden die vernieti ging van de unieke collectie willen trach ten te voorkomen. Maar is die collectie er np nog, of is zij inderdaad min of meer onherstelbaar vernietigd? Een duistere zaak, waarin naar onze smaak al veel te lang om de waarheid heengedraaid en gemarchan deerd is. Bij een zeer levendige handel bereikte gisteren het Dow Jones-gemiddelde voor industriefondsen een historisch hoogtepunt. Het gemiddelde steeg met ruim 5 punten tot 737.98, waardoor het oude record van 735 uit december 1961 ruimschoots werd overtroffen. Men had in Wall Street al enige dagen met spanning naar dit ogen blik uitgekeken. Hiermee heeft de beurs zich nu volledig hersteld van de scherpe koersdaling, die vorig jaar mei plaats vond, alsmede van de dalingen die het gevolg waren van de Cubaanse crisis in oktober '62. Voor meer nieuws verwijzen wjj naar de economische pagina. LONDEN (AP) Het Britse medi sche tijdschrift Lancet bericht dat een nieuw geneesmiddel (b.w. 33-57) mis schien de belangrijkste stap vooruit zal blijken in de strijd tegen de pokken sinds Edward Jenner in 1796 de inenting uitge vonden heeft. Tijdens een pokkenepidemie in Madras is het geneesmiddel aan 100 mensen toegediend. Slechts drie kregen een goedaardige vorm van pokken. Bij een ongeveer even grote groep mensen, die aan besmetting bloot gestaan had die het geneesmiddel niet hadden ingeno men was het aantal gevallen daarentegen 78, waarvan 12 met dodelijke afloop. De volledige naam van het geneesmiddel is n-methylisatin beta thiosemicarbazone.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1