I Moord op Majorca ,Welk kind in Rusland gelooft nog in God?" PUZZEL NUMMER 1 PANDA EN DE MEESTER* F LES SER SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVEN Ons vervolgverhaal door Paul Tabori r V ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1963 11 inmimnmtmi/MimtttmnnmmmmmnmtmmmmmmmHiimm Beiaards verroesten door luchtvervuiling Pijnlijk verhaal I Pijnlijk verhaal II Beekbergen Geneesmiddelen I V - il 6) „Aha, hier bent u dus", zei de oude Demarest terwijl hij in een schom melstoel ging zitten. In plaats van de stapel papieren had hij nu een opge vouwen krant onder zijn arm. „De Herald-Tribune, Parijse editie", zei hij, ermee op tafel tikkend, „ik krijg die iedere dag nagezonden maar één dag oud". „Ik heb mezelf beloofd geen kran ten te lezen terwijl ik hier ben", ant woordde Barrett. „Wat denkt u van de Suez-crisis?", ging de kolonel verder, zonder acht te slaan op Barretts opmerking. „Weet u, ik heb een idee hoe deze crisis is op te lossen". „Werkelijk?" „Het is doodeenvoudig. Egypte heeft geld nodig en Nasser moet pro beren zijn gezicht te redden dat is namelijk erg belangrijk voor Ooster lingen, zoals u weet. Dus dacht ik zo geef hem geld voor zijn ver- vloèkte dam, en wij krijgen het Suez- kanaal als onderpand totdat hij heeft afbetaald. Eenvoudig, hè?" „Bijzonder eenvoudig. Het enige dat u nog te doen hebt is de partijen zo ver te krijgen dat ze deze oplossing accepteren". „Hou me niet voor de gek, jonge man. Ik weet waar ik over praat. Ik ben geen politicus. Hij zeurde verder en Stephen, die vele internationale conferenties had meegemaakt en zich de kunst had aan geleerd te doen alsof hij luisterde terwijl hij met zijn gedachten elders vertoefde, onderging de zachte een tonige stem gelaten. Maar de kolonel stelde zich niet. tevreden met een en kel „ja" of „nee"; hij bemerkte dat Barretts aandacht er niet bij was. „Ik geloof dat ik u zit te vervelen", zei hij plotseling. „De zaak is, dat ik mezelf verveel als ik het iemand anders niet doe. De oudedag, denk ik". „Volstrekt niet", protesteerde de Engelsman. „U zei zojuist dat de con ventie van 1888. „Och, het' doet er niet toe. De gas ten hier zijn niet veel bijzonders. Meest Duitsers ze schreeuwen al Zitten ze maar een meter van elkaar af en ze gedragen zich of zij de enige belangrijke mensen hier op aar de zijn. Moffen zijn kort van memorie zij hebben nu al vergeten dat wij ze zo kort geleden hebben verslagen. blauwe blazer aan had en een zwart strikje op zijn overhemd droeg, in de gaten houden. Hij was vast van plan hem de rest van de avond te ontlopen. Terwijl hij de kleine, maar bijzonder smakelijke biefstuk veror berde, kreeg hij de hond in de gaten. Het was een dier van twijfelachtig ras; een kruising tussen een peki nees en een keeshond, veronderstelde hij, hoewel er ook nog enige kenmer ken van andere rassen in te herken nen waren. Het dier had kromme po ten, een dikke zwarte vacht met een glanzend witte borst, de oren van een spaniel en twee pikzwarte ogen. Hij had aan de poten van het tafel tje naast dat van Barrett staan snuf felen; nu kwam hij naar hem toe en ging pal voor hem zitten met een smekende blik in zijn ogen. Stephen brak een stukje van het harde brood af Spanjaarden waren de slechtste bakkers ter wereld! en bood hem dat aan. De hond rook eraan, stond op en schudde zijn kop alsof hij wil de zeggen: „Dat meen je vast niet!" Stephen aarzelde en sneed toeneen stukje vlees af. Dit werd aangeno men en ogenblikkelijk verorberd. Maar hij vond het kennelijk nog niet genoeg. Stephen keek bedroefd naar zijn biefstuk en sneed er een groter stuk af. Dit was eveneens in één tel verdwenen. Stephen vermande zich en at de rest zelf op. Niettemin had hij de genegenheid van de hond kennelijk gewonnen, want deze bleef bij hem liggen, ging zo af en toe op zijn achterpoten zitten en staarde hem aan met de blik van een uitgehonger de bedelaar. „Het spijt me, ouwe jongen", zei Stephen. „TenzijHij veegde met een stukje brood de jus van de schaal. Na een korte aarzeling werd dit geaccepteerd Voodat hij hem ech- i ter nog een stukje kon geven, riep S een stem op de weg onder de ve- 5 randa. „Whisky! Schaam je je niet?" Stephen keek naar beneden maar S kon niemand onderscheiden; de hond reageerde echter onmiddellijk. Hij S liet zijn staart tussen zijn poten zak ken alsof hij zich zijn schuld bewust was. „Whsiky!" De stem was diep maar helder; een vrouwenstem die de woorden als het ware zong. Bij de tweede sommatie keek de hond Stephen spijtig aan als of hij wilde zeggen: „Neem me niet kwalijk je ziet het wel hè?" Toen (Van onze correspondent) WENEN. De strijd tegen de gods dienst in de Sovjet-Unie wordt onvermin derd voortgezet, juist omdat blijkt dat een groot aantal kinderen niet vatbaar is voor de anti-religieuze propaganda. Het tijdschrift „Nauki i Religija" (we tenschap en godsdienst) geeft dit vol mondig toe. Een artikel met de titel „Welk kind gelooft nog in God?" geeft verschillende wenken voor het onder wijzend personeel. HET IS GEBLEKEN, dat de kinderen hun godsdienst tegenover buitenstaanders en vooral tegenover hun leraren trachten te verbergen. Voor de buitenwereld geven deze kinderen de antwoorden, zoals ze die geleerd hebben en zoals die van hen wor den verwacht. Maar in feite denken ze heel anders over de godsdienst. OM NU DIE WEZENLIJKE opvattingen te achterhalen, moeten de onderwijzers en onderwijzeressen volgens het tijdschrift voorzichtig te werk gaan en de kinderen handig uit hun tent lokken. Bij de vraag over de oorsprong van het mensdom moe ten zij de kinderen zelf laten praten; dan blijkt bijvoorbeeld opeens, dat zij Adam en Eva noemen, ofschoon ze daarvan op school niets hebben gehoord. Dat is hun dus thuis bijgebracht. Wat de Spanjaarden betreft, die zijrw waggelde hij weg op zijn .belachelijke >va J 1 Ir brtl /\a+J /Jot llr ir,isr,v 1 r -v»*-» w-\ w* r, v-\ 4- -i nn CfrtioViftn n AAVn O Ar> zo uitzonderlijk beleefd dat ik ieder ogenblik- een mes in m'n rug ver wacht. De Engelsen hier in het hotel, het spijt me het te moeten zeggen, zijn niet veel zaaks. En wat de Fran sen betreft die schijnen alle Amerikanen te haten omdat we niet bankroet zijn gegaan.Hij wees met zijn hoofd naar de slanke Duitse vrouw met het harde gezicht. „Die daar houdt er twee mannen tegelijk op na ze slaapt iedere nacht om de beurt in één van de twee kamers, houdt er een vast systeem op na. Ik hou er niet van als overspel zo goed georganiseerd wordt.Barrett kon niet nalaten te lachen. „Ziet u die dikke vrouw daarginds", de kolonel wees op de Engelse dame die geweigerd had zwemlessen te ne men. „Ze klaagt altijd dat ze geen trek heeft. Maar ze eet als een paard". Het Franse echtpaar was vervol gens aan de beurt. „Zij zet hem af tot en met. Sleept hem altijd mee naar de „merceria". Ze heeft genoeg sieraden gekocht om er drie kerstbomen mee op te sie ren. Barrett begon er genoeg van te krijgen. Hij stond op. „Ik denk dat ik me maar eens aan ga kleden en een wandelingetje ga maken", zei hij. Hij knikte tegen de kolonel, wachtte geen antwoord af en liep met grote stappen weg. HOOFDSTUK III Stephen wachtte tot hij zag dat de kolonel zich installeerde aan een van de tafeltjes in de eetzaal, en vroeg toen om een tafeltje op het terras. Hier vandaan kon hij de kleine man, die voor deze gelegenheid een marine- kromme pootjes. Stephen hoorde op nieuw de stem. „Heb ik je al niet duizend maai gezegd dat je niet mag bedelen? De mensen zullen nog denken dat ik je niet genoeg te eten geef schaam teloze veelvraat". Whisky antwoordde met een ver ontschuldigend geblaf en verdween in het duister. Barrett begon aan zijn portie hazelnootijs en vergat zijn be zoeker. Terwijl hij een sigaar rookte en kleine slokjes van zijn „Cali- say" nam, voelde hij zich tevreden met de hele wereld en hij was bijna in staat de kolonel op te gaan zoe ken. Op het laatste moment schrok hij er echter voor terug; toen hij de oude man van zijn tafeltje zag oprij zen, stond hij op en verdween snel van de veranda. Enige meisjes liepen gearmd over de stoffige weg. De paar lampen die er waren gaven een zwak licht: elec- triciteit was nog een luxe in Spanje en de kleine bolletjes konden nauwe lijks de duisternis doorboren. Maar aan de hemel stond een heldere maan en de lucht was bespikkeld met lichtjes, precies als de vorige nacht. Hij wandelde de pier af. Aan het eind ervan bevond zich een kleine lichtbaak; langs de kade lag een zes tal jachten gemeerd. Van sommige lag de loopplank uit. Drie ervan wa ren grote zeewaardige schepen met alle moderne comfort één met een Amerikaanse en twee met een Engel se vlag de rest was kleiner. De laatste op de rij was kennelijk eer verbouwde vissersboot, de lelijke ge drongen romp lag hoog op het wa ter. (Wordt vervolgd' Advertentie N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Tel. 02500 - 60002, 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook In Delft is een „uit de lucht gegrepen" bewijs geleverd dat onze atmosfeer zorg wekkend snel vervuilt. Dezer dagen hebben de deskundigen van de klokkengieterij B. Eijsbouts te Asten ontdekt dat de klokken van het carillon uit de toren van de Delft- se Nieuwe Kerk in bijzonder slechte toe stand verkeren. Ze zijn veel ernstige ver roest dan men had vermoed, en dat moet aan de luchtvervuiling te wijten zijn. De Delftse beiaard wordt thans voor het eerst in zijn driehonderdjarig bestaan ge restaureerd. Maar de heer Lehr van de Eijsbouts is van mening dat dit in de toekomst met kortere tussenpozen zal moe ten geschieden. Er zijn bewijzen dat het optreden van corrosie aan de klokken de laatste jaren aanmerkelijk sneller verloopt dan vroeger. Het carillon van het paleis op de Dam te Amsterdam, dat ook ongeveer 300 jaar oud is, verkeerde vijftig jaar geleden nog iq. iffijpa staat, maar is nu dringend aan restauratie toe. Hetzelfde heeft men gecon stateerd met de beiaard van Oudewater, die uit 1601 dateert. Ongeveer een eeuw geleden kon een Amsterdams meisje nog haar naam in het brons krassen nu zijn deze inkervingen door een dikke laag roest bedekt. De restauratie van de Delftse klokken, 47 in totaal, zal aanmerkelijk langer du ren dan men aanvankelijk had berekend, in het vroege voorjaar van 1964 zullen ze weer kunnen beieren. Als bijvoorbeeld in een vertelling van Tsjechov het woord „obra"-voorkomt, kan het gebeuren dat een van de kinderen z'n vinger opsteekt en zegt: „Dat is een ikoon, we hebben er zelf een thuis". Andere kinderen sluiten zich daarbij aan. WANNEER HET WOORD „kliros" ter sprake komt, weet een betrekkelijk groot aantal kinderen te vertellen, dat dit „een soort toneel in de kerk" is. Ook kan de onderwijzer veel belangrijks over het godsdienstige peil te weten ko men, wanneer hij over feesten begint te spreken. Veel kinderen noemen dan niet alleen de officiële feestdagen van de par tij, maar ook Pasen, Pinksteren, de eigen naamdag en andere kerkelijke feesten. OVERROMPELEND noemde het tijd schrift de volgende ontdekking op een school. Kort voor pasen bemerkte de on derwijzeres, dat vier van de kinderen in haar klas tijdens de pauze koffie zonder melk dronken. Op haar vraag waarom ze geen melk wilden nemen, antwoordden de school. Kort voor Pasen bemerkte de on- Maar op de tweede paasdag dronken ze opeens weer koffie met veel melk. Ze had den dus in de laatste dagen van de goede week gevast en wisten dat dit eigenlijk niet mocht. NATUURLIJK ZIJN DIT uitzonderingen kinderen dat ze er geen trek in hadden veel te denken, omdat eruit blijkt dat de antireligieuse propaganda beslist niet over al succes heeft. De school blijkt machte loos te zijn, wanneer de ouders hun kin deren godsdienstig opvoeden. In Venetië is de jaarlijkse historische regatta voor gondeliers gehouden. De romantische vloot op het befaamde Canale Grande. Horizontaal: 1. Plaats in Gelderland; 6. plaats in Friesland; 11. twijg; 12. voeg woord; 13. wereldtaal; 14. voegwoord; 15. soort hond; 16. steen; 17. landbouwwerk tuig; 19. matig, karig; 22. insekteneter; 25. de geest van de rijstcultuur; 26. aanwij zend voornaamwoord; 28. mist; 30. voor schrift; 31. plaats in Groningen; 32. sten gel; 34. hoog bouwwerk; 37. twijg; 38. hoofddeksel; 40. slaapziekte; 41. stok bij 't kaartspel; 43. meervoud (afk. Lat.); 45. land in Europa (afkorting); 46. katachtig roofdier; 47. lidwoord; 48. telwoord; 50. zijtak Donau; 51. insekteneter; 52. plaats in Overijsel; 53. naast. Verticaal; 1. Stad in Duitsland; 2. rivier in Nederland; 3. overblijfsel bij verbran ding; 4. zoon van Seth; 5. stad in Brits Nigeria; 6. livreiknecht; 7. gast; 8. muziek noot; 9. gem. in Gelderland; 10. plaats in Limburg; 18. vreemde munt; 20. muiter (Ind.); 21. zoek, verloren; 23. gebaar; 24. drukte; 26 duivel; 27. visnet; 29. deel van het oor; 30. knaagdier; 32. hoop; 33. eike schors; 35. bedorven; 36. stad in Italië; 38 omlijsting; 39. land in Europa; 41. zwakke; 42. interval van negen tonen, 44. jongens naam; 47. rivier in Rusland; 49. staatsbe drijf (afkorting); 51. voornaamwoord. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor donderdag a.s. in ons bezit te zijn. Hoe is hei mogelijk dat de „Welt am Sonntag" melding durft te maken van de dood van slechts 411 Duitse burgers, die door onze schuld zijn verdronken in de Indische Oceaan in 1942. Hoe durven de Duitse moordenaars, die de dood van miljoenen onschuldige men sen op hun geweten hebben klagen over zo'n bagatel. Hebben zij niet altijd de stelregel gehuldigd „Krieg ist Krieg". Ik hoop, dat het zondagsblad met zijn artikel geen medelijden gaat opwekken in de harten van Nederlandse burgers. T. H. HOEKSEMA, Santpoort-Noord Diep getroffen was ik door het „Pijnlijk verhaal voor ons land". Maar niet in dien zin door het stuk bedoeld. Al keur ik ter reur tégen terreur ten scherpste af, zo kan ik begrijpen dat een verkeerd na tionaal gevoel de bemanning van de „Van Imhoff" heeft bezield. COP. MACTEM TOONDE* 28. Louis Sjekboek keek met diepe verwondering naar de fles die Joris hem voorhield. „Is IEDEREEN hier dan gek geworden?" vroeg hij geërgerd, „die fles is leeg, man.' En wat is dat voor vreemd merk: „Goede Gaven". Wat heeft dat te betekenen?" „Het is een ge heel nieuw merk", legde Joris uit, „en dat die fles leeg is, dat..ehlijkt maar zo. Snuif nog maar eens diep!" Nu zag de miljonair er er een ijl wolkje uit de fles opsteeg en geschrokken deinsde hij achteruit. „Wat is dat?" hijgde hij. „hoepel op. Ik vertrouw je niet'. Weg, zeg ik of ik zal je.Hij slikte en ver volgde op geheel andere toon: „Vergeef me. Ik ben te ruw, te wantrouwend. Maar ik zal het goedmaken. Toe, laat me het goedmaken, opdat ik weer rustig lapen kan!" Joris, die met ingehouden adem had afge wacht, knikte opgelucht. En zijn tevredenheid ging over in blijde aanmoediging, toen de miljonair zijn brand kast opende. Misschien hadden zij vóórdien berichten opgevangen van h£t bombardement van Rotterdam en de bezetting. Maar hoe kunnen lieden, die zóveel boter op hun hoofd hebben dit Nederland ver wijten? Steek uw hand in eigen boezem, zo staat er geschreven. Vertelt „Welt am Sonntag" zijn 450.000 lezers ook, hoe Duitsland in de jaren 1939-1945 de krijgs gevangenen uit vele landen heeft behan deld? Door nekschoten afgemaakt, door martelingen en experimenten geliquideerd! Hoevele burgers mannen, vrouwen, kinderen, zelfs baby's zijn door de schoorsteen gejaagd? Zelf was ik bijna vier jaar in Ravensbrück waar 92.000 vrouwen omkwamen. Vergeten we niet Auschwitz, Bergen- Belsen, Buchenwald, Theresienstadt en zo vele kampen meer. En in Nederland Amersfoort en Vught. Wat is gebeurd met de schepen in Altona, die vol met ge vangenen gestopt werden uit de kampen, bij de nadering van de Amerikanen. Zij wisten dat de Engelsen daar herhaaldelijk bombardeerden? Waarom ook geen verwijt aan de Japan ners, die het schip bombardeerden? Gaat Duitsland zelf vrijuit als zij met onder zeeërs schepen troffen, redde die onder zeeërs dan de mensen? Wil „Welt am Sonntag" horen, wat ons in de kampen steeds toegesnauwd werd: „Halt 's Maul, Krieg ist Krieg!" Dat men in Duitsland stemming maakt tégen Nederland, daar zal wel wat achter zitten. Straks eisen ze wéér een stukje van Nederland of een tweede legerplaats als Budel als „zoen offer". Nogeens, ik keur de handelwijze af, maar geef Duitsland niet het recht ons dit voor de voeten te gooien. Met hun vuile handen moeten zij niet uit schoon maken gaan! Als vredesvrienden of anti-fascisten Nederland daarover inlichtingen hadden gevraagd, was het wat anders, maar West- Duitsland H. v. d. PLIGT-v. d. WAGT, Haarlem Naar aanleiding van het stuk Otfer Beekbergen van 29 augustus wil ik graag mijn' mening'geven, aangezien ik onder de categorie „jongelui die buiten gezinsver band kamperen" val en het met de maat regel van de heer Peters helemaal niet eens ben. Ik vind het zeer vreemd, dat bona fide jongere kampeerders weer eens de dupe moeten worden van nozems, zeker nu het hier kamperen betreft. Uit het stuk blijkt niet, dat de heer Peters „goedwillende kampeerders" wil beschermen, neen, hij wil goedwillende kamperende gezinnen be schermen. Verder neemt hij de weg van In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uitdrukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaarden tot publikatie zijn: 9 Het onderwerp dient van genoeg zaam algemeen belang te zijn en uit het oogpunt van dat algemene belang te zijn beschouwd. 9 De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudoniem of initialen). 9 De brief moet gesteld zijn in be hoorlijk Nederlands en in begrijpe lijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te be korten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief betekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte me ningen of argumenten. Te uitvoerig wordende discussies met re- en duplieken worden door de redactie gesloten, zodra kan worden aangenomen dat het betrokken onder werp genoegzaam belicht is. Brieven die na donderdag binnen komen zullen als regel niet meer in de rubriek van de betreffende week kunnen worden opgenomen. IWWW PMi WM WMMMWWmMmiiWI,**»» de minste weerstand en vergeet de an deren maar, omdat zijn „systeem" niet meer werkt. Met een regeling als die van de N.K.C. behoeven de goeden toch niet onder de kwaden te lijden? Wanneer de heer Peters moeilijkheden heeft met kampeerders, moet hij de „wegens wangedrag ingetrokken" kampkaart niet na een paar maanden terugsturen aan de ouders. Dat helpt im mers niet meer? Waarom worden de kaar ten niet opgestuurd naar de N.K.C., waar ze misschien op een „zwarte lijst" kunnen worden gezet? De kaarten dienen dan ook niet meer te worden uitgereikt en de ter reinbeheerders moeten kampeerders-zon- der-kaart weren! Het kan toch schijnbaar niet anders? Op déze manier beschermt men iedere bona fide kampeerder, maar zeker niet door te lankmoedig op te treden en de kaarten te retourneren aan de boos doeners. Anders kan men de N.K.C. beter opheffen, want dan zie ik het alleen maar als goudmijntje en niet als regelend or gaan. De heer Peters heeft mijns inziens nu maar halve maatregelen genomen en heeft daarmee vele kampeerders ge dupeerd. Waar blijven wij, als iedere kampbeheerder op deze manier te werk gaat? Nogmaals: laat de heer Peters han delen naar het „bericht voor terreinbeheer ders" op de kampkaart. De N.K.C. moet de kampkaarten welke ingenomen zijn diep wegstoppen en aan deze mensen niet meer uitgeven! Ook de jongelui willen overal kunnen kamperen!!! A. P. UNI, Haarlem Vorig jaar werd de wereld opgeschrikt door de gevolgen van 't zgn. chemisch ge neesmiddel Softenon" dat het giftige tha lidomide bevat, waardoor kinderen mis maakt ter wereld komen. Nu worden de ouderen onder ons het slachtoffer van een chemisch middel, hetwelk dinitrophenol bevat. In de dagbladen heeft men kunnen lezen en ook de radio heeft dit bekend gemaakt, hebben in België vrouwen, die op voorschrift van de arts dit middel slik ten om te vermageren, hierdoor de oog ziekte „grauwe staar" kregen. De vrouw van de arts, stond erbij vermeld, was de grootste aandeelhoudster van het labora torium waar dit middel geproduceerd wordt. Hierover is een proces in Brussel nu aan de gang! Waarom komen er toch geen leerstoelen aan de rijksuniversiteiten in de oudere be proefde natuurgeneesmethodes (Homoeo- pathie, enz) opdat de arts veelzijdiger wordt ingelicht en ontwikkeld, en bij ziek te niet alleen hoeft te grijpen naar voor het lichaam gevaarlijke middelen. G. PLAT-VINCENT, Laren. Advertentie PIANO'S [\WvJ X VLEUGELS HAARLEM - ZIJLWEG 57 - TEL. (02500) 11036 HUURPIANO'S - geschikt voor beginnende leerlingen voorradig.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11