„MR. KING SIZEs" 'S WERELDS KLEINSTE GROTE ZAKENMAN Mislukte priester stichtte een eigen „orthodoxe kerk" 1 Wekelijks toegevoegd aan alle edities van arlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant en IJmuider Courant VAN GOOI- EN SMIJTFILM KOMIEK TOT LEIDER VAN WERELDCONCERN fabrieken, meet - op zijn kousevoeten maar nauwelijks een meter 42 centimeter, hetgeen hem in de internationale tabaks industrie de bijnaam van „Mr. King Size" bezorgd heeft. Maar George Harris heeft geen hinder van zijn geringe lichaams lengte. Integendeel: hij is er trots op en zo denkt zijn vrouw Zona (1 meter 59) er ook over. „Voordat ik met haar in het huwelijk trad, was ik verloofd met een model. Zij mat ruim 1 meter 70", zegt de nu 63-jarige tabakker, „maar zij gaf er geen zier om. Als we door Londen wan delden, riepen ze ons soms na: „Hé, dame, waar heb je die baby opgepikt? Maar Mae vertrok geen spier. En ik denk dat ook Zona nu wel zo langzamerhand gewend is om over mij heen te kijken ALS DE HEER GEORGE HARRIS, 's werelds kleinste grote zakenman, een van zijn klanten bezoekt, moet hij eerst een opstapje hebben om over de toonbank te kunnen reiken. Als hij een paar nieu we schoenen nodig heeft, komt hij bij de kinderafdeling van de schoenwinkel terecht, want hij heeft maat 34. Zijn pakken moeten speciaal voor hem ge maakt worden, de bestuurdersstoel van zijn Jaguarauto is met een dik leren kus sen opgehoogd en op stafconferenties en andere vergaderingen krijgt hij een stijve nek van het opkijken naar zijn mede- vergaderden. Want de welgestelde, in vloedrijke heer Harris, directeur-gene raal van de Londense vestiging van een der grootste Amerikaanse sigaretten- -"a'";. .A x. .A A.A A ■- c)'1- V' V -.vf-- SMM- W. *L - x x)^ 7 x 'i;: Avx 7x (Van onze correspondent) BONN Niet alleen in de Ver enigde Staten schieten de religieuze sekten uit de grond als paddestoelen na een herfstbuitje. Ook in de Duit se bondsrepubliek kan men er van meepraten. Sinds enige jaren bestaat daar n.l. de „Orthodoxe kerk van Duitsland", die zijn ontstaan dankt aan de mislukte studie voor priester van de nu 34-jarige Herbert Rothe- mund, alias „aartsbisschop Boris". Waarom Rothemund. wie het niet aan hersens schijnt te ontbreken, mislukte op het Münchense priester seminarie, is onbekend. Vast staat dat hij er niet tot priester gewijd werd en toen maar zijn eigen kerk stichtte met bovengenoemde naam en met een aan de Russische en Griekse orthodoxie ontleende litur gie. Daarmee ontpopte hij zich als concurrent van de al bestaande orthodoxe kerkgemeenschappen in Duitsland. Tot bisschop werd Rothemund „gewijd" door een andere sectarische bisschop, wiens wijding door geen kerk wordt erkend. Maar dat bleek de inmiddels door Rothemund nijver aangeworven gelovigen der „Ortho doxe kerk van Duitsland" onver schillig te laten. Zij brachten geld bij elkaar voor de aartsbisschoppe lijke residentie van Rothemund alias Boris en deze kon zich weldra vesti gen in het kasteel Aurolzmünster, omgeven door kostbare ikonen, die door kunstkenners alom bewonderd worden. ROTHEMUNDS zakelijke succes sen werden mogelijk gemaakt door de verbreiding van zijn kerk. In vele delen van de Bondsrepubliek telt de sekte aanhangers, ondanks het jeit dat de geestelijken van de kerk zich nogal eens ongunstig onderscheiden. Zo werd de 32-jarige „archiman driet", leider van de kerk in Noord- Rijnland-W estfalen, enige tijden ge leden verminderd toerekeningsvat baar verklaard, omdat hij aan gods dienstwaanzin blijkt te lijden. Twee broeders van Rothemunds kerk kwamen al in aanraking met de justitie. Een van hen werd gearre steerd op verdenking van zedenmis drijven, de andere wegens oplich ting. De laatste, die tot drie jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, noemde de „Orthodoxe kerk van Duitsland" voor de rechtbank zelf een „oplichtersvereniging". INMIDDELS heeft „aartsbisschop" Boris nu ook zelf moeilijkheden ge kregen met de justitie. Eind juli werd hij op last van de officier van justitie in Augsburg gearresteerd onder verdenking van zedenmisdrij ven. Rothemund^zelf zegt dat hij het slachtoffer is van een lastercampag ne, die uitgaat van de andere in Duitsland vertegenwoordigde ortho doxe kerken. Een ondoorzichtige zaak. Het op vallendste eraan is wellicht de be reidheid van de (meestal in geloofs zaken sterk traditionele) Duitsers om zich in het avontuur van een gloed nieuwe orthodoxe kerk te storten. En daarvoor, R othemunds aarts bisschop pelijk bestaan bewijst het, blijken Zij ook nog financiële offers over te hebben. Little big businessman" George Harris bespreekt met zijn directiesecretaris John Primrose een nieuwe reclamecam pagne voor een van zijn sigarettemer- ken. In het vak zijn zij bekend als Watt en Halfwatt, maar ook als een duo van keiharde zakenlieden. wond geweest: er was te weinig raak vlak". Na de oorlog ging George terug naar de sigarettenindustrie, eerst als verkoopsdirecteur voor California en Ohio, later als nationale verkoopschef. In 1956, 33 jaar na zijn intrede in het bedrijf, stichtte hij een nieuwe onder neming voor het concern in Australië. Nauwelijks een halfjaar later volgde zijn aanstelling als directeur-generaal van Phillip Morris-Engeland, waar door hij een der „Grote Drie" van dit wereldconcern geworden is. „Ik heb geleerd de nadelen van het klein zijn te overwinnen', zegt hij. „Ik heb ervaren dat de meeste mensen veel consideratie hebben voor klein tjes als ik. Een ander voordeel is dat kinderen gek op mij zijn en ik op hen, hoewel (of misschien juist door dat) mijn eigen huwelijk kinderloos bleef. En dan heb ik altijd vermeden de fouten te maken die vele kleine mensen doen mislukken. De fout met name om jezelf op te blazen tot -ge wichtigheid of verwaandheid bij wijze van compensatie voor je tekort aan centimeters. Daar trappen de men sen niet in. Keer de zaak om, treëdt iedereen met sympathie tegemoet en ze zullen je met dezelfde munt be talen, of je nu 1 meter 42 of twee meter zeven bent.Dat is mijn hele filosofie en je ziet: 't heeft gewerkt!' Bernssen commandeerd was, greep iedereen zijn pioniersschop en brachten ze mij een theelepeltje.Toch heb ik ook wel nut van mijn 1 meter 42 gehad. Ik heb Okinawa en alle grote slach tingen aan den lijve meegemaakt. Maar bij acties te velde, landingen en junglepatrouilles kon ik altijd veel gemakkelijker dekking vinden dan de grote en zware mannen die met mij oprukten. Ik ben dan ook nooit ge- Links: een souvenir uit Harris' film carrière. Het is een opname uit de film „Three bad men" waarin de kleine man met George O'Brien optrad als een tweetal avonturiers uit de pionierstijd van het Wilde Westen. De film werd in 1925 bekroond met de Golden Award Medal. Rechts: George was de kleinste sergeant in het Amerikaanse leger tijdens de tweede wereldoorlog en maakte de gehele campagne in de Stille Oceaan mee. hun wat verkopen. Jezelf, je grollen of mijn sigaretten. Zeg ja en ik garan deer je een grote toekomst en meer geld en invloed dan je ooit in de show business bij elkaar kunt krijgen!" George vroeg een paar dagen be denktijd. Toen besloot hij de kans te grijpen. Hij moest het tabaksvak van de grond af leren en begon als dood gewoon vertegenwoordiger in New York, waar hij in enkele jaren tijds een respectabele nieuwe klantenkring opbouwde. Lyon promoveerde hem tot hoofdvertegenwoordiger, rayon inspecteur en algemeen verkoopschef voor New York City. Pas had hij die laatste functie aanvaard, toen de tweede wereldoorlog uitbrak. Na de overval van de Jappen op Pearl Har bor gaf hij zich op als vrijwilliger voor frontdienst. Driemaal meldde hij zich bij de recruteringsbureaus en driemaal werd hij op grond van zijn lichaamslengte afgewezen. Toen werden relaties ingeschakeld en met hun voorspraak kreeg George een speciale dispensatie van het Pentagon en werd hij ingedeeld bij de Zesde Infanteriedivisie. Hij werd de klein ste sergeant in het Amerikaanse leger en maakte alle grote veldslagen in de Pacific mee. „Natuurlijk werd ik braaf gejend door mijn slapies, door de manschappen en zelfs door de officieren, maar het was goed be doeld. Een van de geijkte geintjes was dat bij het graven van mansgaten of loopgraven. Zodra er „ingraven" ge- Als hij een klant bezoekt, moet George op een sigarenkist gaan staan om over de toonbank te kunnen reiken. GEORGE HARRIS leerde al vroeg dat men een handicap ah de zijne kan uitbuiten. Reeds als jongen van tien maakte hij zijn entree op de planken, in een Engels vaudevilletheater. „Na tuurlijk was ik, in allerlei vermom mingen, de cloivn. Ik hoefde niet ééns een goede tekst te hebben. De zaal begon al te brullen als ik opkwam en al gauw was ik „die gekke dwerg". Nu is het niet leuk, uitgelachen te worden, maar ik verdiende aardig. Een fikse douw kreeg mijn moreel toen ik in 1917 afgekeurd werd voor de frontdienst, voor alle militaire diensten zelfs. Maar ook daar groeide ik overheen. Ik maakte een tournee door Engeland en Australië en op een goede dag kreeg ik een uitnodiging uit Hollywood om eens te komen praten. Drie weken later stond ik on der contract bij Mack Sennett de koning van de gooi- en smijtfilm voor twintig hoofdfilms met de be- Thuis met zijn vrouw Zona die bijna een hoofd boven hem uitsteekt. faamde Keystone Cops (de gekke politieagenten die thans nog in Comedy Capers over de Neder landse beeldschermen buitelen). ALS FILMKOMIEK was hij een kasmagneet. Na de Mack Sennett- periode speelde hij, in kluchten'ërt filmkomedies, onder andere zij aan zij naast topstérren als Janet Gay nor, Charles Farrel, Tom Mix, Victor Mc- Laglan, Rona.d Coleman, Lionel Barrymore en ?"dere groten van het eerste uur. In^ wierven alle grote filmmaacsehaj hi jen om zijn gunsten. Hij overleefden dfs de revolutie van de sprekende fh'K'en maakte „talkies" voor Metro èdfn)w)'n> '"ox Films, RKO en Unityjat jrtists. Zijn grootste succes was dewiioofdrolvertolking in de eerste sprekende kleurenfilm van M.G.M., „The International Revue". George Harris ging met zijn tijd mee. Wetend, hoe vluchtig de gunst van het bioscooppubliek is, dook hij in de Engelse en Amerikaanse televisie toen deze nog in haar eerste kinderschoe nen stond en werd ogenblikkelijk een favoriet. Een buitengewoon suc ces werd zijn serie shows voor het Amerikaanse sigarettenconcern Phil lip Morris Inc. voor de commerciële t.v. Alfred Lyon, president-directeur van dit concern, was geïmponeerd door de opgetogen reacties van de kijkers. Hij ontbood Harris en bood hem een baan in zijn tabaksimperium aan. „Wat jij met het miljoenenpu bliek van de televisiekijkers kan doen, dat kan je ook met ieder ander audi torium: de mensen laten lachen en A

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13