Strijd laat, maar extra fel ontbrand in eerste etappe wielerronde van IJsselmeer I Spelpeilverbetering door vermenging DE OPSTELLINGEN Vijf Nederlanders zijn nog zonder strafpunten Schaaktoernooi van Het Oosten Mister Wilfred de grote favoriet voor de St. Leger Meike de Vlas op de vijfde plaats Donner staat half punt achter McKinley naar de halve finales Europees record Maria Itkina Zaterdagelftal ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1963 19 Motorzesdaagse Spencer wereldkampioen bij verplichte figuren County-cricket verliest drie spelers van naam BETAALD VOETBAL AM ATEURVOETBAL Oneven en even Beslissend seizoen Jan Dassen Semi-profs Amateurs HANDBAL KORFBAL BADMINTON CRICKET Het was een tamelijk ongewoon beeld voor een amateur-koers. Meer dan 100 ki lometer had de karavaan reeds afgelegd in de eerste etappe van de Ronde van het IJsselmeer en nog altijd had zich geen ontsnapping van betekenis voorgedaan. Kennelijk vreesden de renners de vrij harde wind, die zij van Amsterdam tot aan de kop van Noord Holland schuin te gen hadden. Het peloton bleef tenminste gegroepeerd tot ongeveer vijf kilometer voor het begin van de Afsluitdijk. Toen ontbrandde eindelijk de strijd, maar het was meteen goed raak. De sterksten in de twaalfde ronde van het IJsselmeer wilden een duidelijke af scheiding en kregen hun zin. Ineens gingen vijftien man veel te snel voor de rest. Binnen enkele kilometers namen zij een halve minuut winst en op dat moment hadden nog slechts drie van de zeven ploegleiders reden tot lachen. Zij hadden tezamen veertien van de vijftien koplopers geleverd. Henk Lakeman had maar liefst vijf van zijn mannen voorin bij wie Henk Comelisse en Gerben Karstens. Gerard Peters ontwaardde onder de eersten na Cees van Espen en Coen Visser nog drie van zijn coureurs en Wim van Beek was ook al best tevreden aangezien Bart Zoet, Cor Schuuring en Martin van Ginneken deel uitmaakten van de kopgroep. Met zoveel klasse in de eerste formatie moest de winst wel groeien en dat gebeur de dan ook. Een open brug bij de sluizen van Komwerderzand dreigde echter de voorsprong teniet te doen. De achtervolgers naderden snel maar met nog veertig se conden speling kon de kopgroep weer ver der en daarna was er niets meer dat hen nog tegen kon houden. Integendeel, de winst nam hand over hand toe en was in Sneek al weer opgelopen tot 2. minuten. Een verrassende demarrage van Jurrie Schouten bracht tenslotte voorin de beslis sing. Zijn ploeggenoten stopten namelijk de concurrentie kundig af en mede daardoor zag de Noordhollander zijn poging be kroond met de etappezege. Voor de rappe Leidenaar Gerben Karstens viel er in de Vijf Nederlanders hebben met nog slechts één dag te rijden hun strafpunten- lijst blanco weten te houden in de 38ste internationale motorzesdaagse in Tsjecho- slowakije. Het zijn Selling, Van der Hoek en Van Olst, die uitkomen voor het Vaas team A en Rob Selling en Wendelgelst van het Vaasteam B. Beide teams zijn kans loos voor een hoge plaats in de ploegen- rangschikking omdat zij op de eerste- da gen één rijder verloren. Individueel ma ken deze rijders echter een goedé kans op het goud, waarmee degenen worden getooid, die deze zware krachtproef zon der strafpunten hebben uitgereden. In tegenstelling tot de vorige dag liet het weer zich vrijdag van een vriendelijke kant zien, zodat het niet moeilijk was de 282,6 km. volgens het z.g. „goedweer- schema" uit te rijden. Tenminste als men geen pech had, of een verkeerde weg in sloeg zoals Wendelgelst deed. De Amster dammer, die met zijn „doorregen" voor band souvenir van een ongelukje op de vorige dag een bezienswaardigheid in de karavaan vormt, herstelde zijn fout echter en finishte nog juist op tijd. De Nederlandse individuele rijders heb ben geen van allen nog een kans op goud. Vrijdag werd hun aantal met drie ver minderd. Van Heugten, die de vorige dag te laat was binnengekomen, kreeg wel zijn startkaart, maar bleek niet te mogen rij den. Plevier kwam met zijn Jawa 250 cc. ten val. Hijzelf mankeerde niets. Maar het stuur was gebroken, zodat hem niets anders overbleef dan de strijd te staken. Boom, die tot dusverre een prima wed strijd had gereden, kreeg kort na het be gin van de tweede ronde ontstekingsmoei lijkheden. Moederziel alleen ploeterde hij een tijdlang voort, kreeg toen hulp van fabrieksmonteurs, maar dezen wisten het euvel evenmin te verhelpen, zodat uitval len de enig overgebleven mogelijkheid was. Bewonderenswaardig was de prestatie van Jansen, de junior van het Nederland se gezelschap, die met zijn nietige 50 cc. Kreidler de strijd nog steeds volhoudt. De Veenendaler kwam bij het klimmen in grote moeilijkheden omdat hij één van zijn versnellingen niet kon gebruiken. Soms „meebenend", soms duwend hield hij vol en arriveerde nog binnen de vastgestelde tijd. Het schaaktournooi van de Haarlemse schaakvereniging „Het Oosten" is begon nen. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter van de vereniging, de heer De Mare, niet alleen de wethouder van Sport en Jeugdzaken van de gemeente Haarlem, de heer Voskuilen, maar ook de 15 Joego slavische spelers en speelsters. De partij Ljuca Mirsad tegen Zanic Ivan eindigde reeds spoedig in remise. De partij tussen de andere kanshebbers Faase en Steijn, was van geheel ander allure Hierin werd verbeten om de winst ge streden; uiteindelijk ging laatstgenoemde met de volle winst naar huis. Uitslagen hoofdgroepen: Groep 1: Ljuca MirsadZanic Ivan remise; P. A. van DrielJ. Wilmink re mise; K. SteijnR. N. A. Faase 1-0. Groep 2: Barbulovic StevanT. Slagt 1-0; E. W. F. LuderJ. J. van Kampen afgebr.; Ivanovic MilisavA. C. v. d. Tak afgebr. Groep 3: Divic StojanA. Zwemstra afgebr.; Doljanin TomislavA. Herfst re mise; J. BlokkerF. O. van Maanen remise. Groep 4: Zmic JovanG. H. Grünfeld 1-0; Divic MicaJ. C. Moltzer 1-0; S. HerfstP. Roubos 1-0. Het vertrek van de renners van de Lindengracht in Amsterdam. spurt nog slechts de tweede plaats te ver dienen. Henny Peters uit Heemstede fi nishte als derde. De uitslag van deze eerste etappe, die over een afstand van 176 kilometer van Amsterdam naar Sneek voerde luidde: 1. Schouten (Wognum) 4.29,58 met boni ficatie 4.28,58; 2 Karstens (Leiden) 4.30,06 met bonificatie 4.29,36; 3 Henny Peters (Heemstede) z.t. met bonificatie 4.29,51; 4 Van Lachterop (Amsterdam) z.t.; 5 Koopmans (Amsterdam) z.t.; 6 Van Es pen (Arnhem) 4.30,21; 7 Zoet (Sassen- heim); 8 Visser (Santpoort); 9 Cornelisse (Amsterdam); 10 Van Ginneken ('t Schijf); 11 Schuuring (Amsterdam); 12 Van Smir- ren (Amsterdam); 13 Boog (Laren); 14 Zomer (Halfweg); 15 Jonker (Amsterdam) allen in dezelfde tijd als Van Espen. De 14-jarige Amerikaanse scholier Spen cer is vrijdag in Vichy wereldkampioen waterski op het onderdeel verplichte fi guren geworden. Hij verzamelde 3188,56 punten, waar mee hij ruim voorbleef op zijn landgenoot Stearns, die tweede werd "roVt reen 'töta~a 1 varf- 3134,05 punten; Dd Fransman Lugot eindigde met 3022,67 punten als derde. De Nederlandse verte genwoordiger Braskamp bezet met 1590,39 punten de 28ste plaats in de algemen rang schikking. Zondagmiddag (half twee) staat op Duin- digt het laatste grote klassieke nummer voor de driejarige volbloeds. Het is de St. Leger, die te vergelijken is met de Derby, echter met dit verschil dat de af stand 500 meter langer is en dus komt op de respectabele lengte van 2900 meter. Slechts zes paarden zullen zich dan c-ok achter de kabels van de starting-gate op stellen en uiteraard is hierbij de Derby- winnaar Mister Wilfred, het succesvolste paard van zijn generatie en wederom huizenhoge favoriet. Voor de sterke Miss Willy opent de zware baan onverwachte perspectieven, waardoor zij „de eeuwige tweede" Caliph S naar de derde plaats kan verwijzen. De tweejarige dravers hebben eveneens hun grootste nummer, dat vrij zeker door Chantiago gewonnen zal worden. Dit zal dan zijn zevende overwinning in successie zijn. Christine Mae kan op de tweede plaats eindigen en Con Brio op de derde. De grote K.L.M.-prijs brengt Midas G thans in een sterker gezelschap. Niettemin is deze grote hengst weer de favoriet, vóór IJsloper en Vlieger D. Outsider is Sjakie Scott. De Vliegende Hollanderprijs zal weder om een hardnekkig duel te zien geven tus sen Zaroline G en Z the Saint, dat de merrie in haar voordeel kan beslissen. Wanda en X Signal zullen in de eindstrijd eveneens in de voorhoede te vinden zijn. Na haar geweldige verrichting op Mere- veld is Anne Emilie in de Plesmanprijs te kiezen boven Zarak en Be Happy. Out sider is de verbeterde Zatopeka B. In de beide overige draverijen is door de zeer grote velden de keuze moeilijk. Daar haar concurrenten uit de achterhoede slecht zullen opschieten ligt er in het eer ste nummer een kans voor Barones Julia, vóór Brasilia en Black Lady, waardoor de onfortuinlijke Byou van 's Gravenhof slechts weer een outsiderskans heeft. Zoon van Calumet is weer geheel her steld van zijn val en zal dit met een twee de zege kunnen bewijzen door Astrid Hol- landia en Zombrewer te overmeesteren. Outsider is Zypani, die na een jaar van af wezigheid zijn rentree maakt. In de rennen worden voorts nog over winningen verwacht van Binear, Roman March en stal Marja (Marina, Remus II). Drie spelers van naam zijn verloren voor het county-cricket in Engeland. Het zijn fastbowler Peter Loader van Surrey, Brian Parsons, batsman van dezelfde county en Alan Moss, pacebowler van Middlesex. Loader, die in dertien testmatches uit kwam en meer dan 1300 wickets nam in county-cricket, verdwijnt naar Australië, Moss (1293 wickets in countycricket in 13 jaar) en Parsons (sinds 1958 bij Surrey in welke periode hij meer dan 6.000 runs scoorde) kunnen de weerstand van hoge salarissen buiten de sport niet langer weerstaan. Het boksgevecht om het we^eRlkan)- pioenschap in het junior middengèWioht tussen titelhouder Ralph Dupas (VS) en de Italiaan Sandro Mazzinghi, dat vrij dagavond in Milaan zou worden ge houden, is een dag uitgesteld. De hevige regenval in de late middaguren dwong de organisatoren tot deze maatregel. In Moskou is vrijdag een begin gemaakt met de strijd om de Europese roeititels voor dames. De Nederlandse skiffeuse Meike de Vlas kon het in de eerste serie niet verder brengen dan de vijfde plaats. Ook de gestuurde vier kwam niet verder dan een vierde plaats in de eerste heat. De uitslagen luidden: skiff, eerste heat: 1. Tsjechoslowakije, 2. Hongarije, 3. Frank rijk, 4. België, 5. Nederland. De tijden wer den niet opgenomen. Tweede heat: 1. Rus land 4.25.9, 2. G.B., 3. Duitsland, 4. Bulga rije. De afgebroken partij uit de achtste en voorlaatste ronde van het I.B.M.-toernooi in Amsterdam tussen de Nederlanders Donner en Kuypers is door eerstgenoem de gewonnen. Donner bezet nu de tweede plaats met 5 punten, een half punt achter leider Portisch. Hij deelt die tweede plaats met de Joegoslaaf Udovcic en de Israëliër Czerniak. In de laatste ronde zal Donner tegen Portisch uitkomen. Chuck McKinley heeft zich vrijdag ge plaatst voor de halve finales van de Ame rikaanse tenniskampioenschappen in Forest Hills. Hij versloeg de achttienjarige niet- geplaatste Braziliaan Thomas Koch met 6-4, 4-6, 4-6. 8-6, 6-4. In de halve finales zal de Amerikaan nu uitkomen tegen de winnaar van de ont moeting Osuna (Mex.)Riessen (VS). Maria Bueno vierde geplaatst was in zeer goede vorm en versloeg de als vijf de geplaatste Nancy Richey (VS) vrij ge makkelijk met 6-3, 6-2. Ann Jones had slechts veertig minuten nodig om de Ame rikaanse Darlene Hard met 6-4, 6-3 té verslaan. Bij atletiekwedstrijd in Kiev liep de Rus sische atlete Maria Itkina vrijdagavond de 400 meter in 53,2 seconden. Zij bleef daar mee 0,2 seconde onder het Europese re cord, dat sinds 1959 op haar naam staat met 53,4 seconden deze tijd gold tot be gin van dit jaar als wereldrecord. Op 11 maart jl maakte de Australische Betty Cuthbert in Melbourne echter een tijd van 53,1 seconden, waarmee zij de snelste ter wereld werd. Maria Itkina bleef daar vrijdag dus slechts 0,1 seconde van ver wijderd. Als oefenwedstrijd voor de interland tegen Zwitserland (2 oktober waarschijn lijk in Leeuwarden) zal een bondszaterdag- elftal op dinsdag 10 september in Amers foort tegen HVC een oefenwedstrijd spelen. De samenstelling v^n het- hoodsteam als -vfflgtr 'doeK-'Woudsma (DES); achter: Korving (SHS) en Koelewijn (IJselmeer- vogels); midden Tocht U3e Quick '28), Vis ser (Heerjansdam), Kerdijk (Sparta); voor: Zuiderveen (CVSB), Nieuwstraten (Zwart Wit), Kiel (Go Ahead), Pannen (WVF) en Slagboom (De Zwerver). Sport tijdens het weekeinde Haarlem, nu definitief zonder spelver deler Angenent, vertoeft na twee wed strijden zonder een enkel verliespunt in de hem zo bekende hoogste regionen. Op de belangrijkste plaats heeft echter Alkmaar beslag gelegd en juist die formatie krijgt morgen bezoek van de roodbroeken. Voor waar dus een zware opgave voor Haarlem. Een geruststellende gedachte voor 't thuis front vormt de zege van afgelopen zondag op ZFC. Dezelfde Haarlemspelers ver schijnen ook morgen op de grasmat. Voor RCH valt vanavond een toch wel vér reikende beslissing: zal Maslo tegen Tubantia als midvoor kunnen meespelen of noopt een blessure hem nog tot een weekje rust? Zonder de Duitser, dat mag (met een zijdelingse blik op de ranglijst) wel zó worden gesteld, loopt het saldo van eigen goals niet erg hard op. De kwieke dribbelaar Meyer staat wegens een bles sure buiten het team. Mocht Maslo het nog niet aandurven, dan opereert Van der Berg als aanvalsleider. Tegenstander Tu bantia heeft de „bittere" smaak van een nederlaag tot op heden niet geproefd. Tot slot dan het dit seizoen vriend en vijand verbazende EDO. Met zijn nieuwe binnenspelers rijst de ploeg bij tijd en wijle tot grote hoogte. Nijmans blessure blijkt achteraf nogal mee te vallen: in de thuiswedstrijd van zondag tegen Be Quick draagt hij het vertrouwde rugnummer 4. Wat Be Quick betreft, de Groningers struikelden bij Haarlem en ook van het bezoekende RCH kon niet worden gewon nen. Een stimulans voor de rood-zwarten uit Haarlem-Noord. Telstar probeert het zondag tegen Elink- wijk met een iets gewijzigde opstelling. Als linkshalf speelt in Utrecht Daniels. Rechtsbuiten is de teruggehaalde Immers en op de midvoorplaats staat ook al een oude bekende: André. De stand in de eerste divisie: Sittardia 2 4 Fortuna (VI.) 2 2 Velox 2 4 Telstar 2 1 DHC 2 4 RBC 2 1 Eindhoven 2 3 Willem II 2 1 Elinkwijk 2 3 Veendam 2 1 Excelsior 2 3 VVV 2 1 Ensch. Boys 2 2 BW 2 0 SHS 2 2 Volewijckers 2 0 De ranglijst in de tweede divisie A: Alkmaar 2 4 't Gooi 2 2 PEC 2 4 KFC 2 1 Haarlem 2 4 RCH 2 1 Zwartemeer 2 4 Be Quick 2 1 Tubantia 2 4 Hilversum 2 0 EDO 2 3 Heerenveen 2 0 Leeuwarden 2 2 HVC 2 0 Zwolse Boys 2 2 ZFC 2 0 De tweedeklassers uit Haarlem en om geving zullen het zondag in de eerste competitiewedstrijden heel wat beter moe ten doen dan in de oefenpartijen, want anders kon de oogst aan punten wel eens heel mager zijn. Op de Molenwerf in Heemstede krijgt HBC bezoek van het de buterende Hillegom en die streekontmoe- ting zal stellig veel publiek trekken. De jecombineerden, hebben weer een, beroep gedaan op Gied 'Warmerdam om het doel te verdedigen. Van Hillegom moet men het nog zonder de schutters Bob de Jong en Snoeks stellen. De nieuwe aanwinst Bel- froid (ex-VSV) speelt wel met de blauw- witten mee. Aan de Schalkwijkerweg in Haarlem „Ja, het is eindelijk zo ver!", zegt de heer J. W. Rogge opgewekt, alsof er iets heel bijzonders en heerlijks nabij is. „Dit weekeinde begint het nieuwe korfbalseizoen. En dat niet alleen, maar dan begint ook de definitieve gang naar één landelijke hoofdklasse voor de korfballers. Dat is al een jaren lang slepende kwestie in het bestuur van de KNKB, waarvoor een speciale commissie werd benoemd, die nu ein delijk de oppositie overwonnen heeft, 't Werd tijd De heer Rogge gaat er eens goed voor zitten. „Kijk," zegt hij, „elke sportbe oefenaar wil vooruitgang in zijn sport. Nationale vooruitgang. Zoiets kun je krij gen door je te meten met het buitenland, door van anderen te leren. Wij korfbal lers kunnen dat niet. Dat is voor ons een groot nadeel. Korfbal in het buiten land Engeland, België, Duitsland staat op een lager peil dan het onze. Wij moeten ons dus zelf opheffen. Daar is uiteraard zwaar over gediscus sieerd." „Enkele jaren geleden stelden wij twee hoofdklasse-afdelingen in, waarin de sterkste korfbalclubs uit het gehele land speelden. Toen al hadden we de bedoe ling om enige tijd later tot één hoofd klasse te komen. Daarmee wilden wij de sterkste clubs van ons land in één af deling onderbrengen om zodoende in die afdeling1 topkorfbal te verkrijgen." „Toen we dat plan op tafel legden, kre gen we vooral veel oppositie van de Zuid hollandse clubs, die hoewel dat nooit met zoveel woorden werd gezegd bang waren door de Noordhollandse clubs ge wipt te worden uit de hoogste afdeling. In ieder geval een ongeschikte rol vreesden. Volgens mij en vele ande ren is dat een soort minderwaardig heidscomplex van die Zuidhollandse ver enigingen. Wie zegt mij dat die Zuidhol landse clubs in doorsnee zwakker zijn dan de Noordhollandse. Mijn persoonlij ke mening is, dat men in Zuid-Holland zelfs veel mooier korfbal speelt dan in het noorden, al speelt men hier misschien directer, produktiever. Maar ook die me ning is nog nooit helemaal getoetst." „Eerverleden jaar achtte men in het hoofdbestuur de tijd gekomen tot het in stellen van één hoofdklasse. Nee zei voor al Rotterdam. Nog niet. Laten we eerst eens een seizoen vermengen. Alle clubs door elkaar hutselen, twee vermengde ho'ofdklasses maken. Goed, zei de alge mene vergadering, maar na dit seizoen moet het er dan werkelijk van komen." „Die vermengingskuur beginnen we dus het komende weekeinde. Dat is alle maal in feite heel eenvoudig tot stand gekomen. We hadden dus al twee hoofd klassen. Van die afdelingen hebben we beide eindranglijsten van het vorig sei zoen naast elkaar gelegd, de oneven nummers van de ene lijst bij de even nummers van de andere gevoegd en om gekeerd. Op die manier hebben we dus Noord- en Zuid door elkaar gezet." „En nu gaat het er om voor de clubs. Dit seizoen is elke wedstrijd, elk punt belangrijk want aan het einde van de competitie worden de zes bovenste van elke hoofdklasse, tesamen dus twaalf teams overgeheveld naar de nieuwe, enkele hoofdklasse. De onderste vijf van elke afdeling, samen dus tien teams, zul len volgend jaar dan uitkomen in de overgangsklasse een nieuw begrip in de korfbalsport een klasse, die gecom pleteerd zal worden tot twee afdelin gen met de twee bovenste uit de huidige districts-eerste klassen. We heb ben vijf districten, dat worden er dus ook tien in totaal, zodat we twee af delingen overgangsklasse kunnen vormen van elk- tien clubs". „De instelling van die ene hoofdklasse zal ons onherroepelijk spelpeil verbetering brengen. Natuurlijk niet dit seizoen, waarin de clubs alleen maar aan pun ten zullen denken en op alle mogelijke en toelaatbare manieren zullen trachten in die ene hoofdklasse te komen. Maar wel beginnend met het volgende seizoen, niet alleen omdat de sterke clubs dan steeds andere sterke clubs tegenover zich zul len hebben, elke wedstrijd wordt dan zwaar, maar ook omdat elke club zal moeten vechten voor lijfsbehoud, want de twee laagstgeplaatste in die nieuwe enkele hoofdklasse zullen automatisch de graderen naar de overgangsklasse en de beide kampioenen van de twee over gangsklassen zullen automatisch promo veren naar de hoogste afdeling. Dat be tekent dus dat er elk seizoen fris bloed in de hoofdklasse zal komen". „Een prognose te maken over dit sei zoen is als altijd onmogelijk. Men kan zijn gedachten uitspreken, gedachten die echter ieder moment kunnen worden ge- loochenstraft. Ik denk bijvoorbeeld dat de pas naar de hoofdklasse gepromoveer de clubs Stanfries uit Friesland en Sa- mos uit Utrecht nog te weinig ervaring zullen hebben in topmilieu om zich in de hoogste afdeling te handhaven. Maar wat zal een Wordt Kwiek uit Jubbega doen. Die ploeg kan er net zo goed net in- als uitwippen. Wat zal ZKC uit Zutphen doen, dat vorig seizoen zo slecht begon maar veel goed maakte in de laatste wedstrijden? Zal Deto uit Eindhoven de sprong over de streep halen. Rightèrs- bleek en DOS uit Enschede hebben een reële kans zich te handhaven". „De grote vraag, die bijna iedereen zich stelt is natuurlijk, in hoeverre de vrees van de Zuidhollandse clubs verdron gen te worden door de Noordhollandse zal worden bewaarheid. Niemand kan daar iets positiefs over zeggen. Ik denk dat het enorm mee valt." „Als hoofdbestuurslid zou ik natuurlijk het liefst zien dat in die komende enke le hoofdklasse zich clubs uit alle delen van het land plaatsen. Dat is immers al tijd de mooiste propaganda voor je sport. Maar wij sluiten onze ogen niet voor de grote kans dat door instelling van die ene hoofdklasse het topkorfbal weer meer gecentraliseerd zal worden." „Daar staat echter tegenover, dat door de instelling van twee overgangsklassen meer clubs uit de districten met beter korfbal in aanraking zullen komen. Dat is dan ook de reden, dat uit district Noord, Zuid en Oost weinig tegenkan ting kwam toen we met ons plan tot in stelling van dit nieuwe competitiebestel kwamen. Die meeste tegenwerking kwam zoals gezegd van de Zuidhollandse clubs. Maar dat is al een oud zeer. „Iedere vereniging wist dat het er eens van zou komen, heeft genoeg tijd gehad om maatregelen te nemen om deze zware strijd zo sterk mogelijk te begin nen. Om een voorbeeld te noemen: het Amsterdamse Blauw Wit heeft enkele jaren geleden al het eerste twaalftal dras tisch verjongd met de opzet een krach tig team te hebben voor een beslissend seizoen als dit komende." „Het wordt voor iedere vereniging een heel zwaar seizoen, waarin van ieder een het uiterste in elke wedstrijd zal worden gevergd. Dat weet men. Nie mand verspilt daar verder nog woorden aan. Wel hebben de hoofdklasse-clubs een gezamxlijk verzoek aan de bond gericht om steeds de besté scheidsrechters te sturen. Een begrijpelijk verzoek. Maar al sturen we de meest ideale scheids rechters, de komende hoofdklasse com petitie korfbal kan alleen goed verlopen als elke speler en elke speelster voor ogen houdt dat hoe belangrijk de pun ten ook mogen zijn sportiviteit altijd nog veel belangrijker is. Bang ben ik daar echter niet voor Haarlem (uit tegen Alkmaar): Vader; Duwel en Duyster; Boom, Berendregt en Clavan; Van der Berg, Vreeken, Bons, Jaski en Jonker. RCH (thuis tegen Tubantia): Van der Voort; Nanai en Wullems; Liefhebber, Koning en Euwes; Hendriks, Engel- sma, Maslo of Van der Berg* Dahrs en Doesselaar. EDO (thuis tegen Be Quick): Amama; Disselköter en Spiers; Nijman, Kroo- der en Koene; Van Beekum, Jonker, Peters, Wiertz en Hopman. Telstar (uit tegen Elinkwijk): Stuy; Jager en Pirovano; Van Wooning, Kort en Daniels; Immers, Farenhorst, André, Allart en Van Weerlee. HBC (thuis tegen Hillegom): G. War merdam: Joh. Duindam en Hageman; Böhm, Brouwer en A. de Graaf; Rotteveel, Kemp, Duivenvoorden, C. Duindam en Veenboer. Hillegom (uit tegen HBC): Van der Waal; Blokker en Duyzers; Belfroid, Tol en Van der Berg; De Groot, Ar- noldi, Dirk de Jong, Van Braam en Stroombergen. Schoten (uit tegen Celeritudo): Hooning; Dinkelberg en Verschure; Kossen, Van Elk en Flader; Blankensteyn, Kops, Otte. Kollaard en Blom. Zandvoortmeeuwen (uit tegen Quick): Vlug; Stokman en Water; S. Stobbe laar, Kerkman en Kraayenoord; Nij- kamp, Paap, Halderman, A. Stobbe laar en Oosterbaan. Ripperda (uit tegen Ultrajectum): Ger- ritse; Heesemans en Haak; Koene, Boekelaar en Lasschuit; De Vries, Houtkamp, Jansen, Kuyer en Pie- terse. TYBB (thuis tegen UVV): Woonings; Van Honschoten en Nunnink; Riet vink. Veldhuizen en Pebesma; Van der Klugt, Blom, Jansen, Van Dijk en Meyer. speelt TYBB tegen het gedegradeerde UW, Schoten en Ripperda reizen naar Utrecht om het respectievelijk op te ne men tegen Celeritudo en Ultrajectum. Zandvoortmeeuwen trekt naar Amersfoort om Quick A. te bekampen. Voor eigen publiek maakt ETO zondag zijn debuut als derdeklasser. Het krijgt in Hoofddorp bezoek van Always Forward. In 4 C van West I treedt Renova als gastheer op van Bloemendaal en aan span ning zal het daarbij niet ontbreken. THB gaat op bezoek bij St. Pancratius, Onze Gezellen trekt naar IEV en Hoofddorpse Boys heeft een uitwedstrijd tegen Water loo. Met belangstelling ziet men in deze afdeling het optreden van Stormvogels te gemoet, dat voor zijn eerste wedstrijd als vierdeklasser op bezoek gaat bij NAS in Halfweg. Verder wordt in 4 C nog gespeeld de ontmoeting Wijk aan Zee—Zaanlandia. Zondag begint ook voor de handballers de competitie. De damesploeg van De Blinkert start in Utrecht tegen Athleta, de club van Gien van Maanen, de na tionale doelvrouwe. Van de Haarlemse voorwaartsen wordt een zuiver schot ver wacht. Gien is in staat om een wedstrijd te winnen. Voor de districtscompetitie is IJmond in Velsen-Noord om elf uur de gastheer van het niet te sterke hoofd stedelijke Unitas. In de districtstweede klasse treffen we alle Haarlemse heren- ploegen. Belangwekkend is hier het plaat selijke duel tussen De Blinkert en Con cordia. Veel krachtsverschil verwachten we in het Noordersportpark niet. De wed strijd begint om één uur. Voor Rapiditas, dat om kwart voor elf aan de Van Oosten de Bruijnstraat in Haarlem tegen de reserveploeg van AHC speelt, achten we de start minder zwaar dan voor Zandvoortmeeuwen. De Meeuwen duelleren om halfeen voor eigen publiek met Vriendschap. Bij de dames is Con cordia op eigen terrein de gastvrouwe van VZV. De aanvang is bepaald op twee uur. IJmond start met een bezoek aan het de buterende SEW 2. Voor de hoogste afdelingsklassen luidt het programma bij de heren: De Blinkert 2—Concordia 2 en HOC—Rapiditas 2 en bij de dames: Samen EenTIJBB, De Blin kert 2—HBC en IEV—DSO. Zondag begint de korfbalcompetitie. In de eerste klasse brengt Watervliet een be zoek aan de oud-hoofdklasser Swift en speelt Haarlem op eigen veld tegen Koog Zaandijk. Voor de tweedeklassers Animo Ready en O'kwartier staan uitwedstrijden op het programma: eerstgenoemde speelt in Am sterdam tegen MEO, en O'kwartier ont moet in Oostzaan het pas gepromoveerde OKV. Aurora speelt voor eigen publiek tegen KVD, voor Nieuw Flora I is geen wed strijd vastgesteld. Daar de sterkte van de ploegen nog niet bekend is, wagen wij ons nog niet aan prognoses. Ook de internationale badmintonfedera- tie (IBF) kent wedstrijden voor landen teams. Nederland gaat voor het eerst aan deze wedstrijden, waarbij de verliezer af valt, deelnemen. De eerste tegenstander wordt Ierland en deze strijd zal hoogst waarschijnlijk medio november in Haar lem plaatsvinden. Voor de samenstelling van het team voor de „Thomas-cup" wordt zondag in de badmintonhal „Duinwijck" in Haarlem, een selectietoemooi gehouden. Hiervoor zijn de 32 sterkste herenspelers in ons land geïnviteerd. De Nederlandse Thomas-cup-ploeg zal na de samenstelling worden getraind door de Engelse trainer M. Robinson, die enige weken in dienst is van de Nederlandse Badmintonbond. De cricketers beleven dit weekeinde op het veld van Rood en Wit aan de Span jaardslaan in Haarlem het slotstuk van het seizoen met de match van het Nederlands elftal tegen de Engelse county Middlesex. Goede wijn behoeft geen krans, zo ook niet deze krachtmeting waarin men als het weer tenminste meewerkt cricket van hoge kwaliteit kan zien. De aanvang is ook op zondag elf uur.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 19