Onderzoek naar de lees gewoonten van het kind i i AANTAL ACADEMICI SINDS 1930 VERDRIEVOUDIGD DE PROGRAMMA'S NIEUWE PLANNEN VAN VLAAMSE TELEVISIE DE WÊKÊTWi „Leesexplosie" vóór het achtste jaar van groot belang P. C. Hooftprijs 1962 voor Theun de Vries Gouden Leeuw voor Italiaanse film Rumoer op Bossche vocalistenconcours Deense protestactie tegen Keeler-filtn Geen officieel verzoek uit Djakarta NEGEN MUZEN Ruim twee percent der mannen afgestudeerd A TERDAG 7 SEPTEMBER 1963 „Leesexplosie' Boekenbonnen Claude Figus overleden Eerlijke kinderen Rembrandt of Seen Rembrandt Matige tovertuin Ezra-Pound wil terug naar huis Bartje was jarig A W nabeschouwingen Indrukwekkend forum over negervraagstuk T .v.'document air es van EEG'landen De radio geeft zondag Publiek kwaad op jury Britse auteur bij ,,Centrum"*premiëre Pottenbakkersechtpaar naar Suriname Teruggave van unica's De radio geeft maandag Televisieprogramma (Van een onzer verslaggevers) dervraagd als het gaat om de vraag waar om zij boeken lezen. De kinderen noemen in grote meerderheid het ontspanningska rakter in de eerste plaats (fijn, prettig); de ouders voeren vooral het nuttigheids karakter van het lezen aan (goed voor de ontwikkeling). Slechts weinig ouders (5 pet.) noemen de ontspanningsfunctie van het kinder boek; zij zien het heil van de kinderlectuur In opdracht van de Stichting Speur- I vooral in bevordering van de algemene i ontwikkeling (68 pet.) en taalbeheersing (19 pet.). Bij de vrije-tijdsbesteding staat zowel bij ouderen als bij kinderen het lezen voorop. Daarna volgt bij kinderen spel en sport. werk betreffende het Boek heeft de Nederlandse Stichting voor Statistiek een onderzoek gehouden naar het lezen van boeken door kinderen van 7 tot en met 17 jaar. Hoewel het onderzoek in de eerste plaats was bedoeld als een „marktanalyse" ten behoeve van de boekhandel, zijn de resultaten tevens be doeld een algemeen maatschappelijk be lang te dienen. Aan het onderzoek, dat „Kinderen en boeken" is genoemd, ging twee jaar gele den een onderzoek „Mensen en boeken" vooraf. Beide zijn onderdelen van een nog niet afgesloten speurwerk naar de lees-, koop- en studiegewoonten van het Neder landse publiek, waarachter de Vereeni- ging ter bevordering van de belangen des boekhandels de drjjvende kracht is. Voor het eerst is hier een wetenschap pelijke benadering gegeven van de lees gewoonten van het kind en van zijn ge drag als boekenconsument. Alleen al aan dit feit ontleent het onderzoek een belang rijke waarde, nog afgezien van de con clusies die men uit het dikke rapport kan trekken. Hoe jonger het kind met het lezen van boeken is begonnen (vooral vóór het acht- -,te jaar), des te hoger is jde leesbereidheid. De kinderen met een grote leeslust blij ken, toen zij thuis begonnen te lezen, dit scheidene lege buisjes slaapmiddel ge- Voor de boekhahdel biedt het onderzoek hoopgevende uitkomsten: 66 pet. van de kinderen leest graag boeken, tegen 60 pet. van de volwassenen. Van de kinderen heeft slechts 12 pet. niet van de boekenbon gehoord (tegen 27 pet. van de volwasse nen). De meeste kinderen prefereren een boekenbon boven een boek als geschenk. Als leuk geschenk staat het boek bij de kinderen op de eerste plaats. Ruim 40 pet. van de kinderen leent boe ken uit bibliotheken (tegen 25 pet. van de volwassenen). Van de ondervraagde kin deren zegt 58 pet. graag stripverhalen te lezen. De belangstelling hiervoor neemt af bij hoger opleidingsniveau Het onderzoek „Kinderen en boeken" zal een van de uitgangspunten zijn voor het Kinder- en jeugdboekencongres dat op 25 en 26 oktober in het Prinsenhof in Delft wordt gehouden, onder voorzitterschap van prof. dr. N. Beets uit Utrecht. Daar wordt op 25 oktober ook Kinderboeken week geopend. De jonge Franse zanger-componist Claude Figus is donderdag dood aange troffen in zijn woning te Saint-Tropez, waar hij met vakantie was. Er zijn ver- -neestal direct met een grote intensiteit te hebben gedaan; zij vertoonden een „lees explosie". Deze reactie op de eerste er-1 varing van het eigen leesvermogen is kennelijk van groot belang voor de hand- vonden, zodat men vermoedt dat Figus zelf een eind aan zijn leven heeft gemaakt. Toen men hem vond, moet hij al 48 uur dood zijn geweest. Claude Figus is vroeger secretaris van having van een hoge leesbereidheid later. 1 Edith Piaf geweest. Hij kwam voor het Bewuste pogingen van de ouders om het kind op wat latere leeftijd tot lezen te stimuleren hebben meestal weinig invloed. Grote leeslust treft men vooral aan bij kinderen met goede schoolprestaties, bij eerste naar voren in een programma met Johnny Hallyday in oktober 1962 in Parijs. Van zijn werk zijn verscheidene grammo foonplaten gemaakt, maar hij werd vooral bekend doordat hij eens een ei heeft ge- kinderen waarvan het opleidingsniveau bakken op het graf van de onbekende sol van de ouders hoog is, en bij kinderen uit gereformeerde gezinnen (in tegenstelling tot vooral rooms-katholieke gezinnen). Bij het onderzoek zijn enquêtes gehou den onder 1007 ouders, 815 leerkrachten en I 654 kinderen uit de vijfde klas L.O. en ho ger. Daarbij blijkt, dat de ouders niet al tijd een juist beeld hebben van de lees voorkeuren van hun kinderen. Met name hebben zij de neiging de belangstelling van de meisjes in de puberteitsjaren als kinder achtiger en romantischer te zien dan de- ze in werkelijkheid is. De kinderen blijken heel wat eerlijker te zijn dan de volwassenen, die bij het on derzoek van twee jaar geleden werden on- De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de Staatsprijs voor Letterkunde (P. C. Hooftprijs 1962) toege kend aan de letterkundige Theun de Vries te Amsterdam voor zijn gehele oeuvre. De uitreiking van deze letterkundige prijs zal plaats vinden op het Muiderslot op maan dag 23 september. De jury bestond uit mevrouw E. van Lokhorst, lid en voorzitster, en de heren drs. G. Borgers, C. J. Kelk, J. Panhuysen en B. Stroman. Boeken van het jaar. In het Museum van het Boek in Den Haag wordt van 11 mt 28 september de tentoonstelling „The "ïfty books of the year 1962" (de best ver- orgde 50 boeken van 1962 uit de Verenig- 'e Staten). BRUSSEL (ANP) De strijd over de ^ag, of het onlangs in België ontdekte hilderij een werk van Rembrandt is, >iurt onverminderd voort. Volgens het Brusselse blad „Het Laat ste Nieuws" zouden er nieuwe aanwij- 'igingen zijn, dat „De overspelige vrouw wel degelijk van de hand van de Holland se meester is. De vorige week werd het doek door Nederlandse deskundigen toege schreven aan een Haarlemse leerling van Rembrandt, Jacob de Wet. Uit een onderzoek zou zijn gebleken, dat het schilderij in de 18e eeuw door een Belgische kunstschilder werd ontdekt en naar Frankrijk is overgebracht. Door een erfenis kwam het in bezit van een Brus selse notaris. De Brugse restaurateur C. Leegenhoek, die bij het verwijderen van een vernislaag de handtekening van Rembrandt ontdekte, handhaaft zijn me ning dat het schilderij echt is. „De tovertuin van Nederland" heet een documentaire, vervaardigd in opdracht van de Staatsmijnen. Het is een film in kleu ren en zwart-wit naar een scenario van Ted de Wit en onder regie van Ronny Erends. De tuin is uiteraard het Westland; via de (kolen) stookinstallaties van de tuin ders aldaar komt men tenslotte in Lim burg, waarom het tenslotte gaat. „De to vertuin" is, vooral in het begin, zeker aan trekkelijk met vaak verrassend en ge slaagd camerawerk en als regel goede kleuren. Eenmaal in het Zuiden (al krijgt men van het zwoegen van de „kompels" wei- daat onder de Are de Triomphe in Parijs, om een weddenschap te winnen De Italiaanse film „Le mani sulla cit- ta (handen over de stad) van Francesco Rossi is door de jury van het filmfestf val te Venetië op haar voorlaatste verga dering eenstemmig aangewezen voor de „gouden leeuw". De onderscheiding zal heden worden uitgereikt. Italië heeft dit jaar op internationale ■filftifêstlimls een record aantal prijzen itf de wacht gesleept. Het won de grote prij zen van Cannes (de gouden palm). Moskou (de gouden medaille), Berlijn (de gouden beer), San Sebastian (de gouden schelp) en nu ook nog de gouden leeuw in Vene tië. Bovendien werd aan een Italiaanse film op het festival van Locarno de zil veren sluier toegekend en verwierf Italië op het festival van Mar del Plata de prijs voor de beste regie. VENETIë (AP) De Amerikaanse dichter Ezra Pound, die zijn geboorteland eens vergeleek met een gekkenhuis, heeft verklaard te hopen, nog eens een bezoek aan dat land te brengen. Aan Pound, die wegens landverraad, gepleegd in de twee de wereldoorlog, veroordeeld werd, omdat hij radio-uitzendingen uit Italië verzorgde, werd vier dagen geleden voor zijn poë tisch oeuvre de onderscheiding toegekend van de academie van Amerikaanse dich ters. In zijn huis in Venetië heeft de 77-jarige dichter zichtbaar bewogen verklaard: „Ik was en ben nog steeds zeer verbaasd en getroffen. Het feit dat de Amerikaanse schrijvers en dichters mijn werk en mijn persoon eren met deze prijs is van groot belang voor mij. Dit verandert veel. Als ik me goed voel, als het weer goed en de omstandigheden gunstig zijn geloof ik dat ik naar Amerika zal gaan, na ok tober.' Met een feestmuts op zijn krullen en een koek onder de arm heeft de stenen Bartje, het geesteskind uit het gelijk namige boek van de schrijver Anne de Vries, donderdag in Assen zijn negende verjaardag gevierd. Honderden kleine en oudere ingezetenen legden aan de voet van het beeldje, dat destijds is ver vaardigd door de beeldhouwster Suze Bosma-Berkhout, ontzaglijke hoeveel heden fruit, die bestemd zijn voor de kinderen in de Assense ziekenhuizen, sanatoria en inrichtingen. Des middags hebben de drie plaatse lijke jeugddrumbands een gekostumeer de optocht opgeluisterd, waaraan door een groot aantal Assense schoolkinderen is deelgenomen, 's Avonds werd een tienerfeest gehouden, waarvoor enorme belangstelling bestond. Met pittige Dixieland-muziek, gespeeld door Kenny Ball and his Jazzmen, begon een door de AVRO verzorgde t.v.-vrijdag- wij weer naar de Parijse „kwajongen' Zizi Jeanmaire, die met het ballet van Roland Petit optrad in de daaropvolgende, door Intertel geproduceerde show. Pikant I en ondeugend was opnieuw haar technisch zo knappe „truc en plume"; ontroerend haar liedje „A quoi bon s'aimer" en mee slepend het slotnummer „Eh, l'amour!" hoewel deze nummers goeddeels reeds avond, die spanning en ontspanning van v„„ hphr>nrliik Pphaltp bood De N V RiDCord eerder op het beeldscherm kwamen, heb- muziek. 15.45 Eigen weg, cabaret kreeg w^r^ns een vreemde passagier-1 ben wij wel geboeid naar deze Franse zie* (grj, ,6,0 Sport revue, ye* - - 1 show" gekeken. vreemde parachutespringer, een goede misdadiger I in dit geval. Verwend als wij zijn op het stuk van gefilmde valschermsprongen, spijt het ons niet. dat deze wat geforceerd aandoende t.v.-serie met deze aflevering ten einde liep. Graag keken en luisterden binnen de maatschappijwetenschappen moeten de juristen nu delen met econo men, bijna 7 pet van de academici, en be oefenaren van de sociale wetenschappen, die na dertig jaar hard studeren nu van 0,2 pet tot 1,8 pet zijn opgeklommen. Op 31 mei 1960 telde ons land rond 68.700 afgestudeerde academici. Sinds I Minder godgeleerden 1930 is hun aantal bijna verdrievoudigd. »t n mm -.Tor. De godgeleerden vertonen de sterkste Nu zijn er op elke 10.000 inwoners van dalmg.ë hun sterkte nam af van 9,6 pet 25 jaar en ouder 110 die zich kunnen in 1947 tot 7 6 pct jn jggo. Hun totale tooien met het gezag van een titel. Op aantal blijkt daarmee echter toegenomen elke 100 academici zijn er slechts I te zÜn van 3.925 tot 5.200. De positie van 13 vrouwen; in 1930 waren dat er nog maar 9. Het Centraal Bureau voor de Statistièk, dat deze cijfers bij de volkstelling van 1960 verzamelde, onthult verder dat het aantal van 110 op de 10.000 de laatste dertien jaar na de oorlog met 2,4 percent toenam. Op het ogenblik zal de jaarlijkse toename al groter zijn, zodat in het jaar 1963 21 a 22 mannen van de duizend boven de 25 jaar een universitaire graad behaald de humaniora bleef de laatste dertien jaar met rond 8 pet nagenoeg ongewijzigd. Zelfstandigen en werknemers MAAR ER verandert nog meer. In de- I ze laatste dertig jaar is het aantal acade misch gevormde beoefenaren van een vrij beroep in verhouding tot het aantal in dienstbetrekking werkzamen aanzienlijk afgenomen. In 1930 was nog ongeveer 40 pet van I de afgestudeerden zelfstandig werkzaam. Het gebruik van de Duitse taal, de wij ze van acteren en enige komische trekjes maakten het ons wat moeilijk te geloven de Engelse sfeer van de nieuwe serie thriller „Aangenaam mijn naam is Cox"; het begin van dit moordverhaal van de Beckers was niettemin zo boeiend in elkaar gezet, dat wij graag naar de volgende afleveringen zullen kijken. De minder goed getroffen „couleur locale' nemen wij dan maar op de koop toe. Het Amerikaanse forum, dat als een verrassing na de tweede nieuwsuitzending door de N.T.S. op de beeldbuis werd ge bracht, werd een zeer sterke dagsluiting. In dit t.v.-gesprek, dat opgenomen werd om in vele landen uitgezonden te worden, gaven de filmkunstenaars Marlon Brando Charlton Heston, Joseph Mankiewicz en Sidney Poitier en de befaamde neger auteur James Baldwin en de zanger Harry Belafonte hun reakties weer op de recente „mars naar Washington", waaraan zij al len deelgenomen hadden. De getuigenis sen van deze vaderlandslievende blanke en zwarte Amerikanen vormden een eens gezind pleidooi voor een snelle, geweld loze oplossing van het rassenvraagstuk. Gouverneur Wallace en zijn „racisten' vinden gelukkig steeds meer blanke land genoten als tegenstanders tegenover zich. Dat was één van de uit deze hoopgevende trekken. conclusies, die wij uitzending konden J. Damshuizer hebben of nog behalen zullen. Het aantal In 1947 was dit nog 30 pet en in 1960 was dat wiskunde, natuurkunde en techniek gestudeerd heeft is met ruim 30 pet het grootst. Sinds 1947 is dit percentage slechts 1 pet groter geworden. Minder „medicijnen" het aantal zelfstandigen gedaald tot 25 pet, al zal bij de hoger geplaatsten onder hen de afhankelijkheid slechts gering zijn, zo- als het C.B.S. opmerkt. I Inkomen De maatschappijwetenschappen hebben met ruim 27 pet in 1960 de medische we- tenschappen (26,5 pet) overvleugeld. In 1930 was nog bijna 30 pet aan de medi sche wetenschap toegewijd. Het aantal I rechtsgeleerden, in absoluut aantal in der- 17 pct. De overheersende plaats van 1930 De landbouw in de E.E.G. is het on derwerp van een door de Franse televisie vervaardigde documentaire, die dinsdag 24 september van 21.15 tot 22.00 uur door de N.T.S. wordt uitgezonden. HILVERSUM I. 402 m. 8.00 VARA. 10.00 vpRO 10.30 IKOR. 11.45 VPRO. 12.00 AVRO. 17.00 VPRO. 1.30 VARA. 20.00—24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws, postduivenberichten en socialistisch strijdlied. 8.18 Weer of geen weer. gevarieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toe spraak. VPRO: 10.00 Voor de kinderen. IKOR: 10 30 Remonstrantse kerkdienst. 11.30 Vraag en antwoord. VPRO: 11.45 Fliten: Nieuws van eigen erf. AVRO: 12.00 Popularis: gevarieerd platen- programma. 13.00 Nieuws; daarna eventueel post- duivenberichten. 13.17 Mededelingen of grammo- foonmuziek. 13.20 Klankjuwelen (gr.). 13.50 Boek bespreking. 14.00 Lichte muziek. 14.25 Het einde van de reis, hoorspel. 15.10 Pianoduo: klassieke aret. 16.00 Jazzmu- _i_VPRO: 17.00 Bèta: nieuws uit de wereld van de natuurwetenschap- 17.15 Stad en land, gesprek. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws, sportuitslagen en sportjournaal 18.30 Salonorkest en zangsolist 19.00 Boeketje romantiek: liedjes. 19.25 Klassieke grammofoonmuziek. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.0d Licht instrumentaal ensemble en zangsolist: op treden voor Hilversumse scholieren. 20.40 Kol derkeuken: amusementsprogramma. 21.10 Gram mofoonmuziek uit verschillende windstreken. 22.00 Beschouwing over Der Ring des Nibelungen. 22 30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten en mededelingen. 23 00 Lichte muziek uit Zuid-Amerika. 23.25 Lich te orkestmuziek. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 NCRV 9.30 KRO. 17.00 IKOR 19.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. NCRV: 8.00 Nieuws en weeroverzicht. 8.15 Sweelinckorgelbespeling: klassieke muziek. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Samenzang, met begeleiding van orgel en koper-ensemble. KRO: 9.30 Nieuws. 9.45 Klassieke pianomuziek (gr.). 9 55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Plechtige Hoogmis. 11.30 Fragmen ten uit het klassieke en romantisch repertoire (gr.). 12.05 Paris et ses vedettes (opn.). 12.25 Lich te grammofoonmuziek. 12 50 Buitenlands com mentaar. 13.00 Nieuws en mededelingen. 13.10 Lichte grammofoonmuziek. 14.00 Kamerorkest en solist, klassieke en moderne muziek. 15.00 De Vliegende Hollander, praatje. 15.10 Lichte gram mofoonmuziek, sportreportages,•commentaren en uitslagen. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Blijf zitten waar je zit. radio-drive-in voor jonge mensen. 17.15 Zingt het voorbedachte lied: gedeelten uit een oecumenische zangavond. 17.45 Mensen, praatje. 18.00 Het geladen schip, rubriek in het raakvlak van kerk en cultuur. 18.30 De kerk aan het werk: actualiteiten van het kerkelijk erf. 18.40 De kerk en sociale vragen, kanttekeningen bij de kansel boodschap die deze zondag op ver zoek van de oecumenische raad in de aangeslo ten Nederlandse kerken is voorgelezen. NCRV: 19.00 Nieuws uit de kerken. 19.05 Vocaal ensem ble en orgel: oude en moderne liederen. 19.30 Gesprekken over de Heldelberger, lezing. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Een moeilijk afscheid, hoor spel. 21.00 Strijkkwartet en cello: klassieke mu ziek. 21.50 Lichte grammofoonmuziek. 22.20 Mgr. dl". J. A. E van Dodewaard 25 jaar priester, ge sproken portret. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondgebed. 22.50 Limburgs sym fonie-orkest: klassieke en moderne muziek. 23.35 Moderne pianomuziek (gr.). 23.5524.00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 245,3 m. - 1223 kC/S. 9,30 ds. P. N Kruyswijk van Bloemendaal. 11.00 ds. G. Toornvliet - uitzending dienst voor be langstellenden, gehouden op 1 september. 16.00 ds. P. N. Kruyswijk. Het inkomen van de academici lag in 1960 voor 34,6 pct van de 75 pct, die in dienstbetrekking werkten onder de 12.000, per jaar. Onder dit aantal zijn uiteraard vele jongeren. Interessant is ook de verdeling. Van de tig iaar gestegen van 9100 tot 11.750, is godgeleerden verdient bijna 88 pct minder nen)autovervoer in de E.E.G.-landen. Lu- nercentsgewijs afgenomen van 22 pct tot dan 12 mille, daarna komen de sociale we- xemburg bepaalt zich tot de sport in Euro- 1 tenschappen waarvan 40 pct en de beoefe-pa, terwijl Italië zijnaandacht op de Eu naten van de schone leteren, opvoedkunde andere humaniora, waarvan ongeveer de helft een inkomen van 12.000,- het zij ne mag noemen. Van de economen is on geveer 45 pct ook niet welvarender. Dich ter aan de bron laven zich de diergenees kundigen, waarvan een grote meerderheid zieh jaan, -da. goede kant van deze grens weet. Ook de tandarts weet een groter in- komen-dan 12:000,-Aiit uw tanden en kie zen te boren. Dit is het eerste programma van een serie van zes, die door de televisie-organi saties van de zes E.E.G.-landen werd sa mengesteld. Duitsland belicht het bouwen en wonen in Europa, België het (perso- ropese mode zal richten. Nederland ten slotte heeft het toerisme in de E.E.G. op zich genomen. De Nederlandse bijdrage is in februari a.s. aan de beurt. De jury van het internationaal vocalis tenconcours te 's-Hertogenbosch, heeft tot de finale, die heden plaats vindt," toegela ten de tenoren Jean Jacques Schreurs uit België, Marius Kemler uit Nederland en de sopranen Margot Nisita uit Amerika, Reneke Cornelissens uit Nederland en Nel ly van der Spek, eveneens uit Nederland. Het oordeel van de jury heeft bij het in I de zaal van het concours aanwezige pu bliek, onder wie enige muziekcritici, grote ergernis teweeg gebracht. Vrij algemeen vroeg men zich af, waar om twee „middelmatige tenoren" tot de finale toegelaten worden en twee Neder- landse sopranen die „nog volkomen aan het begin van hun zangcarrière staan' terwijl prestaties van de Israëlische Sho- sanna Arzooni, de Oostenrijkse Rohtraud Halsmann, de Australische Patricia Woold- ridge en. de Spaanse Conchita Cabezon, door de jury niet werden gewaardeerd. KOPENHAGEN (AP) Inger Hansen, lerares aan de kweekschool te Haslev ten zuiden van Kopenhagen en haar vrienden, hebben honderden afschriften van een protestresolutie over de opname van de film „The Christine Keeler Story" door geheel Denemarken verspreid. De film, waarin de Britse filmster Yvon ne Buckingham de hoofdrol vertolkt, wordt momenteel in alle stilte opgenomen in een studio ten westen van Kopenhagen. Men was aanvankelijk van plan, Chris tine Keeler zelf in de film te laten spelen, maar dit plan werd na protesten van de Britse acteurs opgegeven. In de Deense protestresolutie tegen de film wordt bij de Men sprak van een zeer ongelukkige uit I regering aangedrongen in te grijpen en de spraak van de jury, die een domper zal zijn op de ontwikkeling van dit concours, dat in de afgelopen tien jaren in de inter nationale muziekwereld een goede naam had verworven. De jury bestaat uit Manus Willemsen Hilversum, voorzitter, Frans van Amels- opname van de film te verhinderen, om dat deze „remmend zal werken op de ka raktervorming van de Deense jeugd." „Alleen degenen, die op financiële win sten of de omverwerping van de democra tie speculeren, zullen deze film misschien opgenomen, en over de hele wereld ver voort uit 's-Hertogenbosch, Annie Delorie spreid willen zien," aldus de resolutie. uit Amsterdam, Lode de Vos uit Brussel, Keith Falkner uit Londen, Ilse Hollweg van de „Deutsche Oper am Rhein", Elisa beth Höngen uit Wenen, Domenico Messi na uit Bologna, Janie Mischeau uit Parijs en Frans Vroons uit Amsterdam. (Van onze correspondent) IN HET NIEUWE seizoen zal de Vlaam- - televisie het verhoudingsgewijs groot ste percentage van haar zendtijd (die on veranderd blijft) namelijk 21 percent be steden aan speelfilms, toneel en feuille ton. Ontspaning zoals show, quiz-program ma's en lichte muziek krijgen 14 percent die zendtijd toebedeeld. Evenals de jeugdprogramma's en de algemene infor matieve en documentaire uitzendingen. Verder is 12 percent gereserveerd voor al gemene culturele uitzendingen, 9 percent voor zuiver educatieve en nog een klein percentage voor zogenaamde gastuitzen dingen waaronder ook de kerkdiensten zijn begrepen. Dit is gisteren op de jaar lijkse persconferentie van de Belgische ra dio en televisie medegedeeld. Voorts is men bezig aan een opinie-on derzoek. Doch dat zal tijd vergen. Er werd aan herinnerd, dat van een dergelijk on derzoek in Nederland, dat zich in oktober nig te zien) wordt het minder. Soms daalt van dit jaar zal beperken tot 2.000 kijkers het niveau tot dat van een reclamefilm- en dan alleen voor het programma tijdens nie. dat aandikt hoe goed en goedkoop het weekend, eerst in het voorjaar van r-n bedrijfszeker aangevuld met nog een 1965 de resultaten bekend zullen zijn. Voor handvol voortreffelijke hebbelijkheden, de uitlopend op het Belgische onderzoek heeft stookinstallaties, gevoed door vaderland-de leiding reeds besloten te veel vast weer- se kolen, wel zijn. De film werd vervaar digd door Carillon in Rijswijk. uitgezonden te vullen met educatieve pro gramma's en taallessen en de zogenaam de toneelprogramma's eveneens in het lichtere genre uitgezonden. Speciale pro gramma's die voor een beperkt publiek zullen zijn, zullen 's avonds na tienen wor den uitgezonden. IN DE "EERSTE vier maanden van dit jaar zijn er meer dan 100.000 .vergunnin gen gekomen bij de 1 miljoen, die er reeds waren. Het gecombineerde kijk- en luistergeld is in België 960 Belgische francs per jaar (circa 70). Dat is dus 34 meer dan bij ons. Maar daarvoor heeft men in België ook de keus uit twee De kweekschool te Haslev staat bekend als het geestelijke hoofdkwartier van de Indre-missie, een machtige christelijke le kenorganisatie, die bij de lutherse kerk en haar leden aandringt op een letterlijke naleving van het evangelie. Op verzoek van de „Sticusa" vertrekt maandag het pottenbakkers-echtpaar Truus en Meindert Zaalberg uit Leider dorp naar Suriname om in Paramaribo een tentoonstelling in te richten van Ne derlandse toegepaste kunst en om in Suri name het handdraaien op de pottenbak kersschijf te demonstreren. Op de tentoonstelling zal werk worden geëxposeerd van Pieter v. Gelder, Ria v. Oerle, Jan de Melker, Boris van Wijk, v. d. Vaart, Sonja' Landweer, Jan van Stolk en Zaalberg. Bovendien zal een col lectie edelsmeedwerk worden getoond. Bijzonder interessant zal zijn dat In diaanse pottenbaksters het handkneden zullen demonstreren naast de Europese handdraaischijf waarop Meindert Zaalberg zijn potten, kruiken en schalen zal maken. De Europese werkwijze is in een groot deel van Zuid-Amerjka en ook in Surina me niet bekend. Op uitnodiging van de toneelgroep Cen trum die zo'n mooi opgebloeide ver houding heeft met de Haarlemse Stads schouwburg vertoeft op het ogenblik de Engelse toneelschrijver Philip Levene in ons land. Hij is de auteur van de thril ler „Twee in één klap", waarvan Centrum vanavond in Haarlem de première geeft. Gistermiddag woonde de Brit de repeti tie bij van het stuk, waarover Guus Her mus de regie voert. Philip Levene was zeer ingenomen met de Nederlandse op voering. De bezetting en de sfeer van het decor vond hij beter dan die van de En gelse voorstelling, die nog steeds succes oogst. De 35-jarige Levene is van huis uit ac teur en begon te schrijven toen hij speel de in „Reluctant heroes", dat 4Vz jaar lang in Londen liep. Hij schrijft vooral voor televisie en radio. „Twee in één klap' is zijn tweede toneelstuk. Centrum brengt er de continentale première van. Enkele maanden geleden is het stuk gespeeld in Nairobi (Nigeria). Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft naar aanleiding van een Indone sisch verzoek om teruggave van oudheid kundige unica's verklaard dat van Indo nesische zijde tegenover de Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta, drs. Barkman, in zeer algemen zin het denkbeeld van de overdracht aan Indonesië van cultu rele voorwerpen wel eens ter sprake heeft gebracht. Een officieel verzoek om over dracht van bepaalde culturele voorwer pen heeft de Nederlandse regering echter niet ontvangen. Zoals bericht is heeft het hoofd van de afdeling culturele zaken van het Indonesische ministerie van Onderwijs en Cultuur de hoop uitgesproken dat Ne derland een aantal culturele voorwerpen uit de oudheid zal willen teruggeven. Vol gens deze ambtenaar was een daartoe strekkend verzoek tot de Nederlandse re gering gericht, maar een reactie op dat verzoek was tot dusver niet ontvangen. Francoise Vetter. De in Amerika wo nende Nederlandse celliste Franqoise Vet ter zal op 9 september van Schiphol ver- volledige t.v.-programma's (één Neder-1 p i TI Snnnk-nnis JJf I ^en voor een concertreis door India, ia„H« tón Fw.nctaH.rt en uit zes radio-I 1 aill-I 1C111 1 ^pdclK pi IJS Uil Ceylon, Tha'.and en Japan. Tevens kreeg zij van de Indiase danseres Rukmini Devi de uitnodiging enige concerten in haar BRUSSEL (DPA-AP) Burgemeester I muziekschool bij Madras te geven. Fran- Willy Brgndt van West-Berlijn heeft van Qoise Vetter beeft op haar programma Ook de Paul-Henri Spaak-stichting de prijs ge kregen, die de Belgische minister van Bui- lands en één Franstalig) en uit zes radio programma's (twee nationale, twee ge westelijke en twee van het zogenaamde derde programma). DE SAMENWERKING met de Neder landse televisie wordt goed genoemd. In kerende rubrieken te schrappen, de za terdagochtend waarop tot nu toe niet werd nieuwe benoeming volgen. het begin van het volgend jaar zal een I tenlandse Zaken jaarlijks beschikbaar stelt tijdschrift over televisieproblemen ver- voor personen die zich verdienstelijk ma- schijnen. Een speciale „gezant" van de ken bij de bevordering van de internatio- Belgische radio en televisie in Hilversum nale vrede De prijs zal 18 oktober in zal binnenkort worden benoemd. De func- Brussel worden uitgereikt. Bij vorige ge- tionaris, die enige tijd geleden was aan- legenheden werden de Oostenrijkse bonds- gewezen, heeft namelijk zijn kandidatuur president Scharf en de voormalige Fran- ingetrokken en er moet dus thans een se minister van Defensie Jules Moch door enkele Nederlandse werken, o.a. van Hen drik Andriessen. 1 de stichting onderscheiden. Klaus Grothprijs. De Nederduitse schrijver Norbert Johannimloh heeft in de kloosterkerk van Medingen in Westfalen de Klaus Grothprijs voor 1963 in ontvangst genomen. De 33-jarige leraar kreeg de prijs, waaraan een bedrag van vijfduizend mark was verbonden, voor zijn Nederduit se gedichten en hoorspelen. (DPA). BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Harmonie- en fanfaremuziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Instrumentale muziek. 12.50 Programma-overzicht. 13.00 Nieuws en weer bericht. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Nieuws. 14.03 Opera- en Bel Cantoconcert. 15.30 Gevarieerd programma, met sportberichten en -reportages. 17.00 Nieuws. 18.00 Nieuws. 18.03 Gevarieerde mu ziek. 18.30 Godsdienstige uitzending. 19.00 Nieuws. 19.30 Amusementsmuziek. 20.00 Muzikaal pro gramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Kamermuziek. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 De groenteman. .05 Viool en piano: klassieke muziek (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeids vitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Even bijpraten, programma voor de vrouw. 12.00 Dans- orkest en zangsolisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.40 Elektronisch orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel ac- -tueel 'of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberich ten. 13.30 Licht instrumentaal ensemble en zang solisten. 14.00 Pianorecital: moderne en klassieke muziek: 14.30 Voordracht. 14.45 Kleurrijke klan ken: muziekreVtie. 15.45 Radiomatinee: klassieke orkestwerken (gr.). 17.15 Voor de padvinders. 17.30 Country nad Western Music (gr.). 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actu eel. 18.20 Metropole-orkest. 19.00 Licht instrumen taal ensemble. 19.15 Actualiteiten 19.30 Van, voor en door amateurs. 19.45 Grammofoonmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Bayreuther Festspiele 1963: Der Ring des Nibelungen - Das Rheingold, opera. 22.55 Nieuws. 23.05 Beursberichten en mededelin gen. 23.10 Nieuwe grammofoonplaten. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Dag opening. 7.20 Oude muziek (gr.). 7.35 Sportuitsla gen van zaterdag. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Lichte grammo foonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Lichte grammofoonmuziek. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Klassieke grammofoonmuziek. 10.45 Rondom het Woord: theologische etherleergang. 11.05 Oude Italiaanse liederen (gr.). 11.20 Lichte muziek. 11.50 Lichte grammofoonmuziek. 12.25 Voor boer en tuinder 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Meisjeskoor en licht instrumentaal kwintet. 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel ac tualiteiten. 13 00 Nieuws. 13.15 Licht ensemble. 13.45 Lichte grammofoonmuziek. 14.05 Schoolra dio. 14.35 Moderne orkestmuziek (gr.). 15.20 Mo derne grammofoonmuziek. 15.35 Vocaal ensem ble. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Fluitensemble: oude muziek. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram mofoonmuziek voor de kleintjes. 17.30 Lichte grammofoonmuziek. 17.40 Beursberichten. 17.45 Lichte ammofoonmuziek. 17.50 Regeringsuit zending: Ingenieurswerk in Suriname, door ir. J. Kuiperbak. 18.00 Populaire orgelbespeling. 18.20 Zendtijd politieke partijen: KVP. 18.30 Met band en plaat voor u paraat: klassieke muziek. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Lichte grammofoonmuziek voor de teenagers. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte gram mofoonmuziek. 20.25 Sneltrein ingesloten, hoor spel. 21.25 Pianorecital: Spaanse muziek. 22.05 Voordracht. 22.15 Beiaardmuziek uit de Neder landen 22.30 Nieuws en herhaling SOS-berich- ten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespre king. 23.05 Promenade-orkest. 23.35 Lichte gram mofoonmuziek. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12 00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weer bericht. 12.35 Voor de landbouwers. 12.42 Lichte muziek. 12.50 Beursberichten en programma overzicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Ka mermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Lichte muziek 14.30 Symfonisch concert. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursbericht. 16.09 Voor de zieken. 17.00 Nieuws. 17.15 Liederen. 17.40 Orgelmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Lichte muziek. 18.18 Paardesportberichten. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Radiokroniek. 19.00 Nieuws 19.40 Operamuziek. 20.00 Opera- en Bel Cantöcortcert. 21.20 Pianorecital. 21.15 Mister Pre sident, musical. 22.00 Nieuws. 22.15 Volksdansen en -zangen. 22.35 De zeven kunsten 23.00 Nieuws. 23.05 Kamermuziek. 23.35 Nieuws. 24.000.45 Voor de zeelieden. VOOR ZATERDAG NCRV: 15.00 Schermutselingen, TV-film. 15 25 Filatelistisch allerlei. NTS: 15 45 Parels van Aals meer: Bloemencorso. NCRV: 16.30 Dier in 't vi zier, maandelijks programma over dieren. 17.00 17.45 Voor de kinderen. 19.30 Lassie, TV-film. 19.55 Het Manneke. TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo 20.35 Hocus Focus, gevarieerd programma. 21.05 Meisjeskoor: lichte muziek. 21.15 De Lucille Ball Show. 22 05 Rustdag op en aan de Hudson, film over de zondagsviering van een congregationalistische negergemeenle van New York. NTS: 22.3522.40 Journaal. VOOR ZONDAG NTS: 15.00 Eurovisie: Rechtstreekse reportage van de wereldkampioenschappen waterskiën te Vichy. 15.45 Paardesport: reportage van de St. Legerren op Duindigt. 16.15 Eurovisie: Voortzet ting reportage waterskiën te Vichy. 17.0018.15 Eurovisie: Reportage van de laatste ronden en de finish van de Italiaanse Grand Prix te Monza. 19.30 Weekjournaal. 20 00 Sport in beeld. VARA: 20.30 Hou 't fijn!, cabaretprogramma. 21.10 Ach ter het nieuws. 21 35 Getroffen dorp. film uit de Dick Powell-serie. 22.25 Signalement: figuren en verschijnselen uit de wereld van muziek, toneel, litteratuur en beeldende kunst. NTS: 22.5022.55 Journaal. VOOR MAANDAG NTS: 19.30 Huckleberry Hound, tekenfilm. 19.52 Muzikaal intermezzo 19.58 Het Manneke. 20 00 Journaal en weeroverzicht 20.20 Politieke par tijen: G P V. 20.30 Cyrano de Bergerac, speel film 22 20 Dat ziet men alleen in Californië, filmreportage. 22.40—22.45 Journaal.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7