Textielindustrie moet Europees terrein agressief verdedigen Goudproduktie in de wereld op nieuw hoogterecord Nederland lijkt aangewezen weer een rol te spelen Woningbouwfabrieken in Gelderland en Brabant Slecht weer bederft oogst in België De Beurs Fa B. ENGELENBERG J. C. BOTTENHEIMIN UTRECHT: Toenemende importdruk uit derde landen samen aanpakken Eindhovens Dagblad overgenomen 20.000 onvervulde arbeidsplaatsen in Amsterdam Consumentenbond heeft remedie tegen duurdere boter Russische verkopen aan West- Europa geschat op 200 min Studiegroep aan Indonesië meent Twee nieuwe licentiehouders voor baksteen-montage H. A. de Vries' IJzer verlaagt het dividend EEG-ministers van financiën bijeen SCHEEPVAARTBERICHTEN Uitvoerverbod naar ons land nu opgeheven T abaksverkoop weer terug naar Amsterdam? Hogere produktie van Ngombezi Brits graan verregent op de akkers MAANDAG 9 SEPTEMBER 1963 11 Dekens KRL-industrie JAARVERSLAG 1962 VAN IMF OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN PLAKCRÈPE EN BAND Brits vakverbond voor een veertigurige werkweek De voorzitter van de Stichting Neder landse Textiel jaarbeurs, de heer J. C. Bottenheim, heeft vandaag in Utrecht gepleit voor een betere samenwerking „door de textielbedrijfskolom heen". Industrie, confectie en handel zullen zich moeten gaan realiseren dat zij com pagnons zijn. De heer Bottenheim zei dit op een persconferentie ter gelegen heid van de Najaarsbeurs in Utrecht, waarvan de textieljaarbeurs een onder deel vormt. Hij merkte op, dat ook in Europees verband de gemeenschappelijke moeilijk heden en gevaren bij de besprekingen meer nog dan de onderlinge wedijver een uit gangspunt moeten vormen. Een van de gemeenschappelijke problemen is een toe nemende importdruk uit derde landen. De totale Europese textielindustrie heeft sinds de oprichting van de gemeenschap pelijke markt een jaarlijks produktiegroei- cijfer van gemiddeld 4 percent te zien gegeven, terwijl de omzet van de textiel handel binnen de E.E.G alleen al in 1962 16 percent groter is geworden. De export naar derde landen stagneerde, maar de import uit die landen nam met meer dan 15 percent toe. De overzeese export verdient dan ook alle aandacht, aldus de heer Bottenheim, en dat geldt temeer voor Nederland om dat onze totale export 40 percent van het nationale inkomen bedraagt. Een groei ende agressiviteit ter verdediging van het eigen Europese terrein acht hij eveneens strikt noodzakelijk. Voor de sector woningtextiel ziet hij in de toekomst verdere groeimogelijkheden. Het is in ons land nog wel niet zo als in de Verenigde Staten, waar men ge middeld eens in de vijf zeven jaar de gehele wooninrichting vervangt, maar ook hier is de mode een grotere invloed gaan uitoefenen. De produktie van dekens lag in 1962 ten opzichte van het jaar daarvoor 15 per cent hoger en deze tendens zette zich in de eerste maanden van 1963 voort. De heer Bottenheim zei voorts, dat ook de tapijtindustrie nog steeds voor de wind gaat. In 1962 werd een rekord-produktie van 8,4 miljoen vierkante meters bereikt, een stijging met 10 percent ten opzichte van 1961. Op het ogenblik is de orderpo sitie nog beter dan vorig jaar. De snelle uitbreiding van db export in de vloerbedek kingssector noemde de heer Bottenheim opvallend. De produktie-index van de wolindustrie steeg Sinds 1953 met 30 percent tegen over een stijging in de gehele Nederland se industrie en de textielindustrie van res pectievelijk 65 en 23 percent. Het afgelo pen jaar gaf een vrij .belangrijke daling te zien in de produktie van industriële kamgarens, maar dit jaar is reêds een duidelijk herstel merkbaar. De handbrei- Van onze correspondent De holding company, bestaande uit het Brabants dagblad in Den Bosch, de Geïl lustreerde Pers en uitgeverij Malmberg. behorende tot de N.V. Teulings heeft alle aandelen van het Eindhovens Dagblad overgenomen. Nadat voor de oorlog in Den Bosch de provinciale Bossche van Arkesteijn op ging in „Het Huisgezin," eigendom van Teulings, ontstond uit deze concentratie tenslotte het Brabants Dagblad. Verdere concentratie werd bereikt door de overna me van „Oost-Brabant" te Eindhoven, welke drukkerij ook de „Sirene" uit Oss uitgaf. Sindsdien verschenen in Zuid-Oost Brabant „het Helmonds dagblad" en de „Nieuwe Eindhovense Krant" als neven uitgaven. De holding company ging intussen in Eindhoven tot de bouw van een nieuwe drukkerij en de daarbij behorende admi nistratie- en redactiekantoren over. De concentratie van dagbladen bij de holding company kon zich sindsdien weer verder voltrekken met de aankoop van het stede lijk algemeen verbreide Eindhovens Dag blad. Het is de bedoeling dat het enig overblijvende dagblad te Eindhoven de naam „Eindhovens Dagblad" zal dragen. garen-produktie neemt van jaar tot jaar toe. In de eerste helft van 1963 werd 2829 ton handbreigarens geproduceerd, 522 ton meer dan in de eerste zes maanden van 1962. Meer dan 50 percent van de produk tie wordt geëxporteerd. De katoen-, rayon- en iinnenindustrie (K.R.L.) heeft de laatste jaren zoals bekend een minder gunstige tijd door gemaakt. Volgens de heer Bottenheim was dit enerzijds een gevolg van de „textiel- cyclus" terwijl anderzijds ook de slechte zomers een zeer nadelige invloed hebben gehad. Thans schijnt er echter een gun stiger periode aan te breken: er is een einde gekomen aan de dalende lijn van de produktie van de laatste jaren. Het zelfde geldt voor de export van K.R.L.- weefsels. De uitvoer van K.R.L.-garens steeg in de eerste vijf maanden van dit jaar zelfs met 25 percent ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1962. De invoer van garens nam met 2 percent af, maar de import van K.R.L.-weefsels had in die periode een omvang van 10.241 ton, zes percent meer dan in 1962. De heer Bottenheim zei, dat de bedrijvigheid van de K.R.L.-industrie geleidelijk jhet peil van verleden jaar begint te overtreffen, terwijl de omvang van de orderportefeuille groter wordt. Uit voorlopige cijfers valt af te leiden, dat de tricot- en kousenproduktie dit jaar een bedrag van 400 miljoen gulden beslist zal overschrijden. Het verbruik van ver werkte garens is met 20 percent toegeno men, hetgeen voornamelijk werd veroor zaakt door de toepassing van gebreide produkten in branches waar men dit tot voor kort niet deed. Dit geldt met name voor de tricot-nylon overhemdstof en voor de gebreide terlenka vitrage. Daar naast is ook de fabricage van wollen jer sey en wevenitstoffen weer sterk gegroeid, waardoor in het eerste half jaar van 1963 een dubbel zo grote produktie tot stand kwam als in de eerste zes maanden van 1961. De dameskousenproduktie steeg ook met 20 percent. In de eerste helft van 1963 werden ruim 26 miljoen paar dameskou sen gefabriceerd. De gemiddelde Neder landse vrouw koopt achttien paar kousen per jaar. De naadloze kous maakt thans tweederde van de produktie uit. De pro duktie van overkleding is gestegen tot 32,5 miljoen stuks in het eerste half jaar. De Nederlandse heren droegen hiervan 10,5 miljoen stuks. De produktie van bovenkleding bleef vrij wel gelijk en beliep 6,65 miljoen stuks waarvan twee miljoen voor babies en 1,5 miljoen voor kleuters en kinderen. De verwachting is, dat de toeneming van de kledingconsumptie, die door het Cen traal Planbureau voor 1963 weer op 4 a 5 percent wordt geraamd, ten dele door de sterk stijgende invoer zal worden afge roomd. In verband hiermee vroeg de heer Bottenheim grote aandacht voor de export bevordering door samenwerking en geza menlijk optreden in het buitenland en kos tenbewaking en kostprijsverlaging door een goed opgezette research. De directie van het Gewestelijke Ar beidsbureau te Amsterdam schat het reële tekort aan manlijke en vrouwelijke ar beidskrachten in de hoofdstad op totaal circa 20.000. Er was eind augustus een ge registreerde aanvraag voor mannen en vrouwen tezamen van circa 15.000. Het reële tekort aan mannen wordt geraamd op 11 a 12.000 (geregistreerd was een totaal aanvraag voor 8.726), en dat aan vrouwe lijke arbeidskrachten op 8.000 a 9.000 (de geregistreerde aanvraag was 6.289). Bij let G.A.B. hadden zich vorige maand 975 jon gelui gemeld, die van de lagere Jechnische scholen waren afgekomen. De aanvraag van werkgevers voor deze categorie be droeg echter het drievoudige, namelijk 2.920. De totale beroepsbevolking van de hoofdstad omvat 375.000 personen (280.000 mannen en 90 a 95.000 vrouwen. De Nederlandse Consumentenbond meent, dat de verbruikers een botertekort en de prijsstijgingen als gevolg daarvan niet lijdelijk behoeven af te wachten. „Als we, indien de prijzen nogmaals stij gen, met z'n allen het verbruik drastisch beperken, wordt de verdere prijsstijging automatisch afgeremd", zo schrijft de bond in de „Consumentengids." Een der gelijke beperking is heel wat mogelijk, want boter is niet onvervangbaar, aldus de bond, die hieraan toevoegt, dat mar garine een zeer goed substituut is en dat eens een paar weken of maanden terwille van het goede doel van boter afzien nie mand zal schaden. Uit de voorlopige cijfers over het eerste half jaar blijkt dat de levensverzekeringmaatschap pijen een belangrijke rol op beleggingsgebied spelen. De waarde van de beleggingen nam in deze periode toe met 467 miljoen en bereikte een totaal van 10,4 miljard. De Amerikaanse werkloosheid heeft vorige maand het laagste punt van dit jaar bereikt. Het cijfer daalde toen tot 3,9 miljoen werklozen. Van 15 t/m 26 juli heeft een studie groep van het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het buiten land een bezoek gebracht aan Indonesië. De groep, die onder voorzitterschap stond van mr. J. J. Oyevaar, vice-voorzitter van het centraal orgaan en lid van de raad van beheer van Phs. van Ommeren NV te Rotterdam, zegt in een verslag zich ervan bewust te zijn dat het beeld van de huidige economische situatie van Indo nesië niet anders dan vrij somber kan worden genoemd. Daarnaast heeft de groep gewezen op een aantal positieve elemen ten, die een ontwikkeling van de Indone sische economie in opwaartse richting mo gelijk en zelfs waarschijnlijk' maken. Ver der valt te bedenken, dat de economie van het merendeel der ontwikkelingslanden, als zij aan een soortgelijk kritische onder zoek zou worden onderworpen, niet of nau welijks een gunstiger beeld zou opleve ren, terwijl Indonesië in de groep dezer landen wellicht het meest met natuurlijke rijkdommen, en dus potentiële mogelijk heden, is gezegend. Indonesië zal deze potentie echter slechts kunnen verwezenlijken in nauwe technisch-financiële samenwerking met de geïndustrialiseerde landen. Gezien de historisch gegroeide verwevenheid der bei de economieën, lijkt Nederland aangewe zen hierbij een belangrijke rol te vervul len. Voorwaarde aan Nederlandse zijde is daarbij, aldus het verslag, dat men zich bij voortduring bewust blijft van de rea liteit der staatkundige verhoudingen zo als die thans liggen. Aan een goed klimaat aan Indonesische zijde wordt dan door de studiegroep niet getwijfeld. De Nederlandse bijdrage aan de eco nomische ontwikkeling van Indonesië zal zich niet dienen te beperken tot de in het verslag besproken kredietfaciliteiten. Even wezenlijk en welkom lijkt de studiegroep een aanbod voor Nederlandse rekening een aantal Indonesische afgestudeerden in Ne derland een specialistische afronding ge durende b.v. 2 jaar te geven, alsmede een groep jonge Indonesiërs in de gele genheid te stellen zich voor technische ka dervorming te bekwamen. Een nauwe sa menwerking tussen regering en bedrijfs leven in Nederland zal bij dit alles gebo den zijn. De studiegroep zegt ervan over tuigd te zijn, dtt zowel Indonesië als Ne derland hierbij slechts wel kunnen varen. Het verblijf van de studiegroep in Indo nesië heeft zich volgens het verslag ge kenmerkt door een uitstekende organisa tie van de zijde der Indonesische gast heren, en door een opvallend goede ge- De directie van de N.V. Nedcrlandsch Bouwsyndicaat heeft gister op een pers conferentie in Amsterdam meeegedeeld, dat in het komende jaar in ons land twee nieuwe fabrieken zullen verrijzen, waar in licentie het geoctrooieerde bouwsysteem „baksteen-montage-bouw" vervaardigd zal worden. Voor Noord-Brabant en het Noorden van Limburg is de licentie verleend aan de N.V. Heymans' Bouwmaatschappij „Hebo- mat", die als vestigingsplaatsen Eindhoven, een stad in West-Brabant en een stad in Noord-Limburg op het oog heeft. Deze N.V. wil beginnen met een fabriek en zo mogelijk korte tijd later een tweede bou wen. In totaal zal de capaciteit dan 750 mohtagewoningen per jaar zijn. De licentie voor de provincies Gelder land en Overijssel is verworven door de nieuw opgerichte N.V. Kinsan in Arnhem die onderhandelingen voert met Lochem, Brummen, Zutphen en Zevenaar voor de vestiging van een fabriek, die in het begin 500 woningen zal opleveren met de mo gelijkheid tot uitbreiding tot 1000 wonin gen per jaar. In beide gevallen is de rijks goedkeuring nog niet verleend, maar die wordt binnen twee maanden verwacht. De nieuwe fabrieken zullen dan in augustus van het volgende jaar met de produktie kunnen beginnen. Ir. L. Naar, technisch directeur van het bouwsyndicaat, zei, dat de bestaande vijf systemen van montagebouw in ons land thuis jaarlijks ruim 4000 woningen opleve ren. Zijn prognose is echter dat er over tien jaar een capaciteit van 20.000 in dustrieel vervaardigde woningen mogelijk zal zijn. zindheid bij alle Indonesiërs, met wie de groep in contact heeft kunnen treden. Terugziende kan de groep zeggen dat het doel van het bezoek is bereikt. Drie ele menten: een grote aandacht voor onder wijs en opleiding, een ernstig zoeken naar een consequente economische politiek, en een uiteindelijk verkregen interne politieke rust, kunnen als factoren van klimaatver betering voor de economische ontplooiing Indonesië worden beschouwd. Als men erin zou slagen de inflatie te beteu gelen en het thans stagnerende apparaat van industrie, mijnbouw, transport, en voor de export producerende landbouw weer in beweging te brengen, dan zou misschien vrij spoedig het punt kunnen worden bereikt, waarop Indonesië de blik voorwaarts kan richten. Veel van wat dit land aan menselijke en materiële moge lijkheden biedt, is onaangetast gebleven. Advertentie Doclstraat 59 - Haarlem Tci. 1525? In het jaarverslag van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) wordt gemeld dat de wereldproduktie van goud exclusief de produktie van de Sovjet-Unie en hiermee geassocieerde landen, in 1962 is gestegen met iets meer dan 7 percent tot een nieuw hoogterecord. De stijging in 1962 bedroeg 2,5 miljoen fine ounces, waarmee de pro duktie voor dit jaar kwam op ongeveer 37,2 miljoen oz tegen 35 Amerikaanse dol lar per fine ounce. Bedroeg de waarde der produktie in 1962 ongeveer 1,3 miljard dollar tegen 1.215 miljoen dollar in 1961 en 1.178 miljoen dollar in 1960. De stijging in 1962 van de goudvoorraden aangehouden door de monetaire autoritei ten in de gehele wereld wordt geraamd op ongeveer 305 miljoen dollar tegen stijgin gen van ongeveer 630 miljoen in 1961, 335 miljoen dollar in 1960, 695 miljoen dollar in 1959, 680 miljoen dollar- in 1958 en 230 miljoen dollar in 1951, de kleinste stijging na de oorlog. Deze cijfers zijn exclusief het goudbezit van de Sovjet-Unie en aan gesloten landen, doch omvatten wel de goudvoorraden van het Internationale Monetaire Fonds, de Bank voor Interna tionale betalingen en het Europese Fonds. Einde 1962 bedroegen de monetaire goud reserves in de wereld ongeveer 41,5 mil jard dollar. De Russische verkopen van -goud jn West-Europa fn 1962 worden geraamd op ongeler 200 rqjljoen dollar De totale toe^* jasrvqisfadéïipg, neming in de hoeveelheid nieuw goud be schikbaar in de rest der wereld bedroeg De directie van H. A. de Vries' Ijzer handel n.v. te Amersfoort verwacht, ge zien de resultaten over het boekjaar 1962- 1963, geëindigd per 30 juni, dat aan aan deelhouders zal worden voorgesteld uit de winst over dat boekjaar een dividend uit te keren van 7j/2 (v.j. 9) percent. Wellicht zal het voorstel behelzen dat daarvan des gewenst 2y2 percent in belastingvrije agio- aandelen kan worden ontvangen. ongeveer 1,5 miljard dollar Bij vergelij king van dit bedrag met de geraamde totale stijging van ongeveer. 305 miljoen dollar in de officiële goudvoorraden blijkt dat in 1962 het equivalent van ongeveer 1.195 miljoen dollar werd opgenomen door particulieren houders, de industrie en voor het kunstambacht, of ongeveer 335 miljoen meer dan in 1961. De afvloeiing van goud naar andere dan officiële doeleinden heeft in 1962 bijna 80 percent bedragen van het nieuw beschikbare aanbod. Dit grote per centage wordt toegeschreven aan de poli tieke en economische Onzekerheid in een aantal landen. De grote afvloeiing van goud naar par ticuliere houders baart de monetaire auto riteiten echter veel zorgen. Volgens het verslag zijn er aanwijzingen dat de af vloeiing van goud naar particulieren in 1963 kleiner zal zijn dan in 1962. De rege ringen van India en de Verenigde Staten hebben maatregelen genomen voor het tegengaan van het oppotten van goud. Vandaag en morgen zijn de ministers van financiën van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap (E.E G.) in Parijs bijeen voor hun gebrui kelijke kvifartaalbijeenkomstj.. De samen komst staat dit keej: in het teken van de i het l£|££paj£jinaal Monetaire Fonds (I.M.F.j eind september in Washington. De agenda bevat onder meer een gesprek over de conjuncturele ontwikkeling; de politiek van hulpverle ning aan de landen die met de gemeen schap zijn geassocieerd en een gesprek over de harmonisatie van de begrotingen binnen de E.E.G. Zoals gewoonlijk zal de Franse minis ter Marjolin de discussies over de ontwik keling van de conjunctuur openen. In de gemeenschap ziet de conjuncturele ont wikkeling er voldoende bevredigend uit. maar zoals bekend is de stijging der prij zen in Frankrijk en Italië verontrustend. Hoewel de buitenlandse handel van Frank rijk en zijn betalingsbalans bevredigend blijven, is echter voor Italië een aanzien lijk handelstekort ontstaan. Aagtekerk 7 240 m. z. Dakar n. Kaapstad. Aalsum 7 v. Trinidad n. Bucksport. Achilles 8 te Rotterdam. Acmaea 9 te Curasao. Adonis 6 v. Po rtof Spain n. Guanta. Acteon 8 v. Point a Pitre n. Kingston. Almkerk 7 v. Manilla n. Tabaco. Alnitak pass. 7 Ouessant n. Las Palmas. Alphacca 7 te Marseille v. Bremen. Alphard 8 v. Hamilton n. Cleveland. Amerskerk 7 580 m. w. Cochin n. Cochin. Amnion 7 v. Hamburg n. Antwerpen. Amsteldiep 7 350 m. o. Rockhampton n. China. Amstelmeer 7 90 m. z.o. Christmas eiland naar Chittagong. Amstelveld 7 80 m. o. Singapore n. Chinwangtao. Archimedes 8 v. Corral n. Antofagasta. Argos 8 v. Klaipeda n. Rotteradm. Asmidiske pass. 7 Finisterre n. Antwerpen. Avedrecht 7 50 m. n.o. Tunis n. Rotterdam. Averdijk 9 te Port Elisabeth verwacht. Banda 7 te Paita v. Huacho. Banggai 7 dwars Laccadive eil. n. Chittagong. Bantam 7 te Singapore v. Port Swettenham. Bintang 7 240 m. n.w. Azoren n. Montreal. Burl S. Watson 7 130 m. o.z.o. Kp. Goede Hoop naar Philadelphia. Calt. Amsterdam 7 280 m. n.n.o. Finist. n. P. Said. Caltex Arnhem 7 170 m. n.o. Socotra n. Bahrein. Caltex Gorinche 7 110 m. n.o. Bornholm naar Brunsbüttel. I Caltex Leiden 7 v. Singapore n. Saigon. Caltex Naples 7 te Fredericia v. Port Said. Caltex Nederland 7 84 m. n.o. Aden n. Perz. G. Ca ltex Pernis 8 te Visagapatnam v. Bd. Mashur. Caltex Rotterdam 7 150 m. o.z.o. Massawa naar Rastanura. Caltex Utrecth 7 120 m. w.z.w. Kreta n. Pt. Sajd. Camphuys 7 v. Dar Es Salaam n. Mtwara. Carrillo 8 te New York. Cartago 8 te Southampton v. Port Antonio. Castor 7 430 m. w. Lissabon n. San Juan. Celebes 7 305 m. w. Marmagoa n. Suez. Charis 7 640 m. n.o."Bermuda n. Nassua. Cinulia 7 190 m. nm. Azoren n. Curagao. Cities Serv. Vall. iForge 7 v. Marseille n. P. Said. Colytto 7 v. Dakar n. Antwerpen. Congokust 7 v. Hamburg n. Antwerpen. Grania 7 350 m. w. Landsend n. Stanlow. Daphnis 7 te Santo Domingo v Amsterdam. Diogenes 8 te Guayaquil. Doelwijk 7 60 m. z.w. Djedda n. Mena. Dorestad 7 v. Stanlow n. Curasao. Eemland 8 te Puerto Alegre. Eenhoorn 7 v. Hamburg n. Caen. Eos 8 te Derince. Fina Nederland 7 v. Lour. Marques n. Abadan. Forest Town 7 35 m. w. Kreta n. Venetië. Fravizo 7 v. Rotterdam n. Antwerpen. Gaasterdijk 7 610 m. w. Landsend n. Charleston. Gaasterkerk 7 v. Aden n. Port Said. Ganymedes 7 v. Hamburg n. Antwerpen. Geertje Buisman 7 2^0 m. z. Kp. Finisterre naar Liverpool. Geeststar 8 te Barbados. Graveland 7 210 m. n. Fern. Noronha n. A'dam Gulf Hansa 7 v. Suez n. Mena. Gulf Swede 8 v. Mena Al Ahmadi n. Manilla. Hecuba 8 te San Juan. Heemskerk 8 v. Rotterdam n. Stettin. Helicon 7 v. Tunis n. Tripoli. Hilversum 8 te Brownsville. Holendrecht 8 te Port Said verwacht v. Augusta. Hoogkerk 7 te Lissabon v. Marseille. Houtman 8 v. Sydney n. Melbourne. Irazu 8 te Tampico. Isis 9 te Puerto Cabello verwacht. Ittersum 9 te Savannah. Ivoorkust 8 te Rostock v. Hamburg. Izalco 9 te Guayaquil. Japara 9 te Madras v. Colombo. Jason 8 v. Georgetown n. Nickerie. Kabylia 7 195 m. n. Azoren n. Curasao Kalydon 10 te Belem verwacht. Kasimbar 9 te Singapore verw. v. Chittagong. Katelysia 7 360 m. w.z.w. Bermuda n. Curasao. Katendrecht 7 v. Hamburg n. Amsterdam. Kenia 7 25 m. z.w. Beachyhead n. Curagao. Kerkedijk 7 v. R'dam te Antwerpen n. N. York. Kieldrehct 7 te Rotterdam. Kinderdijk 8 v. Rotterdam n. Bremen. Koningswaard 7 te Stanlow v. Puerto Miranda. Kopionella 7 v. Curagao n. Landsend. Koratia 7 dwars Ouessant n. Dakar. Korenia 9 Finisterre gepass. n. Thameshaven. Korovina 9 v. Rotterdam n. Nordenham. Kosicia 8 v. Curagao n. New York. Kreeft 7 120 m. n.w. Lissabon n. Rotterdam. Kryptos 8 te Curagao v. Stanlow. Kylix 7 v. Curagao n. Puerto Miranda. Ladon 8 te Rotterdam. Leiderkerk 9 te Rotterdam. Liberiakust 7 180 m. n.n.o. Las Palmas n. Dakar. Loppersum 7 330 m. w. Landsend n. Le Havre. Maasland 8 te Suez v. Port Sudan. Maaslloyd 8 te Suez. Madisonlloyd 7 te Yokohama v. Keelung. Mataram 7 430 m. o. Recife n. New Orleans. Medon 7 1400 m. n.o. Barbados n. Barbados. Memnon 7 Bonaire gepass. n. Maracaibo. Mentor 7 35 m. z.z.w. Wight n. Madeira. Merseylloyd 7 v. Rotterdam, 8 te Hamburg. Merwede 7 15 m. n.w. Finisterre n. Abidjan. Mississippilloyd 7 200 m. w. Key West n. N. York. Montferland 8 te Hamburg. Moordrecht 7 v. Punta Cardon n. New York. Moh. Reza Shah 7 150 m. z.w. Ouess. n. Nynasham. Munttoren 7 v. Puerto Miranda n. Landsend. Naess Command. 7 125 m. o. Malta n. Port Said. Naess Lion 7 v. Rotterdam n. Bartias. Naess Tigre 7 60 m. o. Gibraltar n. Antwerpen. Neder-Rijn 7 v. Suez n. Djibouti. Neder-Waal 8 te Napels v. Port Said. Ommenkerk 7 500 m. z. Kp. Guardafui n. Aden. Ondina 7 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Oostkerk 8 te Dublin v. Teneriffe. Ootmarsum 7 1080 m o.n.o. Newport N. (best.). Oranje Nassau 9 te IJmuiden. Overijsel 8 v. Rotterdam n. Amsterdam. Palamedes 7 900 m. o.z.o. Bermuda n. Antwerp. Pendrecht 8 te Bremerhaven. Pericles 7 400 m. n.n.o. Azoren n. Sto. Domingo. P. G. Thulin 7 9 m. w. N.foundl. n. Contrecoeur. Philidora 7 te Le Havre v. La Skhirra. Pieter S. 8 te Rotterdam. Prins Casimir 9 te Milwaukee verwacht. Prins Frederik Hendrik 9 te Montreal verwacht. Prins Fred. Willem 7 230 m. o. Belle n. Londen. Prins Willem III 7 240 m. n.o. Belle n. Le Havre. Prinses Margriet 7 240 m. z.o. Halifax n. N. York Pygmalion 8 te Lattakia v. Beyrouth. Rempang 7 60 m. z. Barcelona n. Antwerpen. Riouw 9 te Hamburg. Rossum 7 160 m. z.w. Barranquilla n. Aruba. Rotte 7 140 m. w. Freetown n. Antwerpen. Rotti 7 400 m. o.z.o. Aden n. Aden, Sarpedon 7 v. New York n. Curagao. Schielloyd 8 v. Penang n. Colombo. Schouten 7 te Ummsaid n. Das eiland. Siaoe 7 5 m. o. Sydney n. Sandakan. Siberoet 7 v. Calcutta n. Moulmein. Sinon 7 te Norfolk v. Charleston. Sinoutskerk pass. 9 Ouessant n. Antwerpen. Skadi 7 v. La Curuna n. Ceuta. Sloterkerk 8 te Kaapstad v. Lissabon. Stad Amsterdam 7 64 m. n.o. Oran n. Catania. Stad Delft 7 te Lulea v. IJmuiden. Stad Gouda 7 85 m. z. Kp. Finisterre n. Pepel. Stad Zwolle 7 60 m. n.w. Dakar n. Pepel. Statue of Lib. 7 35 m. w. Lissabon n. Liverpool Steven 7 v. Bordeaux n. Antwerpen. Straat Chatham 7 te Durban v. Kobe. Straat Colombo 8 te Yokohama v. Hongkong. Straat Cumberland 8 te Zanzibar v. Beira. Straat Madura 7 v. Dar Es Salaam n. Mtwara. Straat Singapore 8 te Adelaide n. Fremantle. Straat Soenda 6 v. Saigon n. Singapore. Sumatra 7 360 m. o.n.o. Aden n. Bahrein. Tacana 9 te New Orleaons verwacht. Tahama 7 85 m. z." Rhodos n. Ravennna. Tera 7 34 m. z.w. Kp. St. Vine. n. Bromborough Tjikampek 8 te Beira v. Dar Es Salaam. Tjimanuk 9 te Melbourne verwacht. Tjimenteng 8 te Durban v. Porto Alexandrië. Tjipanas 7 3 m. w. Congorivier n. Port Harcourt Tjitarum 6 v Abidjan n. Lagos. Tjitjalengka 7 39 m z.z.o. Colombo n. Singapore Tweelingen 8 te Rotterdam v. Narvik. Ulysses 8 te Antwerpen. Van Heemskerck 7 v. Lagos n. Port Harcourt Van Spilbergen 9 v. Durban n. Lorenco Marques Viana 8 te Rotterdam. Videna 7 367 m. z.o. Mombasa n. Bandar Mashur. Vitrea 7 v. Thameshaven v. La Skhirra. Vivipara 7 te Mena v. Mombasa. Vlieland 7 te Stanlow v. Rotterdam. Vlist 8 te Londen v. Swansea. Waibalong 7 24 m. w.n.w. Das eil. n. Ummsaid Westerdam 9 te Rotterdam. Willemstad 7 960 m. w.z.w. Madeira n. P. of Spain Wonogiri 7 v. Curagao n. Southampton. Wonosari 7 320 m. z.z.o. Suez n. Djibouti. Zaanland 7 20 m. n. Cherbourg n. Las Palmas Zaria 8 v. Rotterdam n. Tripolis. Zeeland 8 te Greenbay. Zuiderkerk 7 te Stavanger. KLEINE VAART Ank T. 6 5 m. o. Sandhammern n. Zaandam. Appingedam 6 8 m. o. Dungeness n. Antwerpen Areas 7 35 m. z. Finisterre n. Antwerpen. Ardeas 7 5 m. n. Terschelling n. Amsterdam. Bab T. pass. 6 JE-8 v. Hudigsval n. Zaandam. David 7 te Kp. Gris Nez n. Rouen. Elsa 6 v. Yxpila n. Zaandam. Flevo 7 dwars Belle eil. n. Amsterdam. Inspecteur Mellema 7 te Beachyhead n. Lulea. Joost pass. 6 Borkum n. Gefle. Jupiter 6 v. Barry n. Brest. Kaap Falga 6 v. Rundvik n. Amsterdam. Marie Christine pass. 6 Holtenau n. Naantali. Markab 7 150 m. o.z.o. Madeira n. Las Paumas Strabo 7 2 mO. n.o. Ouessant n. Bilbao. Thaletas 7 dwars Dover n. Antwerpen. Wilpo pass. 4 Kiel n. Karskar. SLEEPVAART Cycloop, Friesland en Junior, 5 te Marsa Brega Groningen 5 nog te Amsterdam. Help 5 werkz. met wrakopruiming te IJmuiden Nestor, Simson, Stentor, 5 te IJmuiden, Titan 5 te Barrow met baggermolen. Utrecht 5 te IJmuiden. DJAKARTA (AFP) De Indonesische regering heeft het verbod op uitvoer naar Nederland officieel opgeheven, aldus een mededeling van het betrokken departe ment. De opheffing is van terugwerkende kracht tot 21 augustus. De maatregel is gebaseerd op een wisselkoers van' 12,43 roepiahs per Nederlandse gulden voor kre dietbrieven en afleveringskosten. De aanhoudende regen heeft in Enge land zeker een miljoen ton graan ver nietigd. Voor de Engelse graanboeren betekent dit een schadepost van zeker 250 miljoen gulden. Vele graanakkers zien er troosteloos uit. Harde wind en voortdurende stromepde regen hebben vooral onbarmhartig huisgehouden in de haverakkers. Die zagen er in juni en juli nog veelbelovend uit. In verband met deze catastrofale toestand zijn de dankdiensten-voor-het-gewas in vele plattelandskerken voor onbepaalde tijd uitgesteld. ,Het is niet uitgesloten dat weer een behoorlijk deel van de tabaksverkoop bin nen niet al te lange tijd uit Bremen naar Amsterdam terugkeert". Dit zei zaterdag de president-commissaris van Entcomayer N.V. (Tabakshandel) de heer G. E. van der Wcrff sr. tijdens de jaarvergadering. Hij was er in ieder geval van overtuigd dat te zijner tijd Nederlandse 'erperts naar Indonesië zuleln gaan om over fermenta tie en sortering van de Java en Sumatra tabekken te adviseren, zodat de kwaliteit in de toekomst zal verbeteren. Die kwali teit heeft namelijk de laatste jaren sterk geleden. Zeer goede resultaten heeft Ent comayer weten te bereiken met tabaks soorten uit Kameroen, waarvan de in schrijvingen in Parijs worden gehouden. Er werd door de vergadering een statu tenwijziging aangenomen waardoor het mogelijk wordt het kapitaal te verhogen. Voorts wordt een primair dividend vast gesteld van 4 percent en het toekennen van het recht tot het uitbrengen van een stem aan ieder aandeel. Het dividend over '62 werd vastgesteld op vijf percent en de heer Han Kian Kie te Parijs werd als commissaris herkozen. De directie van de N.V. Cultuurmaat schappij „Ngombezi" deelt mee, dat de sisalproduktie van haar in Tanganyika ge legen ondernemingen heeft bedragen ge durende de maand augustus 1963: 502 ton (vorig jaar 428 ton). De produktie gedu rende de maanden januari t/m augustus 1963 heeft bedragen: 3.415 ton: voor de overeenkomstige periode van 1962 was dit cijfer 3.116 ton. BRIGHTOïSHTIfeuter)-*Het Britse"Vak- verbond TUC heeft aan het slot van zijn jaarvergadering in Brighton nogmaals ge pleit voor een veertigurige werkweek voor alle arbeiders. De afgevaardigden werden gewaarschuwd dat praten alleen niet vol doende zou zijn om dit te verkrijgen. Een vakbondsleider zei, dat het werk van com missies en het houden van openbare de monstraties „doeltreffende wapens zouden zijn bij de aanspraken op een kortere werkweek." Een resolutie van de bond van winkel personeel om een beroep te doen op een volgende Labour-regering gelijke vergoe ding voor mannen en vrouwen bij gelijke arbeid wettelijk te verzekeren, werd zon der tegenstemmen aanvaard. (Van onze correspondent) BRUSSEL De verregende zomer is ook voor de Belgische oogst ongunstig ge weest. In enkele streken van het land ont kiemt het koren nu op de akker. Het ren dement van de wintergerst wordt door deskundigen „rampzalig" genoemd, de op brengst per hectare is vierhonderd kilo gram minder dan werd verwacht. De sla is duur, want ook zij heeft van de regen geleden. Men is bezorgd over de kwaliteit van de oogst van aardappelen en suikerbieten, hoewel de hoeveelheid vrij overvloedig is. Er zijn wel veel appels en peren, maar het zoetgehalte is lager dan normaal. Wat de graanoogst betreft: één of twee weken droog, zonnig weer zou nog een ramp kunnen voorkomen. Zo niet, dan ziet het er lelijk voor de boeren uit. Nor maal gesproken had de oogst vóór 1 sep tember binnen moeten zijn. Het slechte weer van de laatste dagen heeft echter het werken met maai- en dorsmachines belemmerd. Vooral de tarwe is op sommige plaatsen aangetast door een zwam. De kieming (die moeilijk is te zien) overtreft op som mige velden de toegelaten vijf percent met tien percent en meer. Daarbij komt dat er niet genoeg drooginstallaties bij de boeren zijn. De wintergerst, waafvan de opbrengst op 3310 kilogram per hectare was geschat, heeft een rendement dat zeker vierhonderd kilogram lager ligt. De brouwerijen heb ben totnutoe reeds vele aangeboden par tijen geweigerd, omdat ook de kwaliteit beneden de normen lag. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. 498—499 49C 618—619 617 171,30—171,40 gl 171,30 160—160,50 159,50 183,80—184,50 184,30 A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever t

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11