HET WEER Een multilaterale en Europese kernmacht wordt afgewezen Tito van plan Kennedy te bezoeken Ben Bella overwint in volksstemming Algerije tó' MORRIS"éeforeyou fay! Auto tegen boom Drie leden van een Santpoorts gezin omgekomen Technisch ambtenaar onder de vloer door stroom gedood Najaarsbeurs in Utrecht geopend Wild-West aan Belgische grens Generaal Vanuxem vrijgesproken Bewind van één partij nu een feit Crematie van Cruys Voorbergh Resolutie van socialisten uit NAVO-landen Heroriëntering naar een grotere i politieke en militaire integratie binnen de NAVO 4$e JAARGANG NUMMER 258 MAANDAG 9 SEPTEMBER 1963 MAAK EEN PROEFRIT BIJ UW SIMCA DEALER FALCON REGENJASSEN Haari.™ hoofdred m alle aid Tdtf. 1529s! DACtLAB V00B VELSEN-IJMOIDEN, SANTPOO EI, DRIEHUIS. BEVERWIJK EN OMCEVING Cto^tafcg c»™* nd 129288. Veranderlijk In de krant van heden: Het woord is aan Advertentie BAREST HAARLEM TEL 13439 LEIDSëSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I T f mm HA A|i J* Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdaeen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. II lil T I Hl Gê. Tt W Hl I T Hl Tl T Abonnement per week 62 cent per kwartaal Telef. a dm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. X JL ^ranco P01 P05* I Losse Telef redactie 5389 na knnhwnren 5080 *i nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Hoofdredacteur: Simon Kost» Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige af en toe vrij krachtige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 Zwart op Wit 4 In deVishal en op zee6 Uit stad en omgeving5, 6 Topsy6 \Radio en t.v Kunst 7, 9 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 S port 12, 13, 14, 15 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's WASHINGTON (AFP, Reuter) Waar schijnlijk zullen president Kennedy en pre sident Tito van Joegoslavië half-oktober een onderhoud met elkaar hebben, zo de len bevoegde Amerikaanse bronnen in Washington mee. De Amerikaanse regering en de rege ring van Joegoslavië moeten nog uitma ken of dit gesprek bij de Verenigde Na ties in New York of in Washington gevoerd zal worden. Ook president Tito zelf heeft gezegd van plan te zijn de Amerikaanse president te bezoeken. Op een vraag van een verslaggever antwoordde hij: „Na mijn bezoek aan Mexico verwacht ik tussen vijftien en twintig oktober in Washington te zijn voor een bezoek aan president Kennedy en daarna een bezoek aan New York te brengen". De strijd om de opheffing van de rassenscheiding in de Amerikaanse staat Alabama gaat onverminderd door. Heel wat ouders wier blanke kinderen scholen bezoeken die de scheiding willen opheffen, zijn het niet eens met de opvattingen van gouverneur George Wallace. Zij willen dat hun kinderen de omstre den scholen bezoeken. Deze vader is één van die ouders. Hij forceert de bewaking die de gouverneur rond de school van zijn zoontje heeft ge posteerd. Dat gebeurde in Huntsville. Gouverneur George Wallace zelf schijnt zijn strijd nog steeds te willen doorzetten. Op een bijeenkomst van conservatieve Amerikanen die tegen de opheffing van de rassenscheiding zijn, heeft hij verklaard tot het uiter ste te zuleln gaan. „Ik ben bereid alle risico's te nemen, maar u moet hel pen de vrede te bewaren," zo zei hij. „Ik verzeker u dat wij de maat regelen zullen blijven nemen, die in het belang van de gehele bevolking van Alabama zijn." Hij verklaarde met nadruk dat zijn verzet ook in het be lang van de negerbevolking is. In tussen is de onrust in verschillende steden van de staat niet verminderd. In Birmingham werden zondag twee benzinebommen gegooid naar de woning van een rijke neger-indu- striëel. Er deden zich geen onge lukken voor. Drie leden van het gezin Van der Kolk uit Santpoort zijn zondagavond om streeks half tien om het leven gekomen, toen hun auto op de Schipholweg, ter hoogte van Badhoevedorp tegen een joom botste en totaal werd vernield. De auto werd bestuurd door de 67-jarige heer G. van der Kolk, die op slag dood was. Zijn 22-jarige dochter overleed bjj aan komst in het St. Elisabethsgasthuis in Haarlem en zijn 36-jarige zoon kort na aankomst aldaar. De toestand van de 64- jarige mevrouw Van der Kolk is zeer ernstig. Het gezin was op de thuisreis van een familiebezoek in een klooster. Gustave Flaubert: Wat is roem? Veel domheden over zich doen zeggen. De 25-jarige bouwkundig ambtenaar B. C. Kikkert is zaterdag dood aangetroffen onder de vloer van zijn ouderlijke woning aan de Ramplaan te Haarlem-West. De heer Kikkert had om zichzelf bij te lichten een verlengsnoer gemaakt aan een bureau lamp en kwam door kortsluiting om het leven. Hoe laat het ongeval gebeurd is, valt niet met zekerheid te zeggen, daar men om kwart voor een zijn lichaam vond en hij om kwart over elf met 't werk begonnen is. De heer Kikkert was technisch ambte naar bij de gemeentelijke dienst van Open bare Werken en zou deze week in het huwelijk zijn getreden. HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ Vierde klasse - dertiende lijst 2.000: 6796 1.500: 2777 6344 7065 15576 1.000: 7856 8892 10815 11397 12073 14049 14839 20444 21705 1076 3516 8624 8685 8759 9870 14456 18150 18218 19560 21543 1746 3146 4847 6802 8052 9648 11946 12074 12267 12561 13648 13926 15110 15825 15891 16284 17135 18580 18643 18933 19596 19804 20428 20783 21612 Gibraltar. Het in Madrid verschijnende blad „Ya" heeft als zijn mening te ken nen gegeven, dat Gibraltar behoort te komen onder de Spaanse soevereiniteit. Wellicht zou echter een manier kunnen worden gevonden om de vlootbasis tot een Spaans-Britse aangelegenheid te ma ken, zoals de basis in Rota een zaak van de V.S. en Spanje is. Zonder enig officieel vertoon is vanmor gen in Utrecht de internationale najaars beurs geopend. Aan deze beurs nemen ruim 1200 firma's deel, waarvan er 451 buiten landse produkten exposeren. De bezetting van de Vredenburggebou- wen geeft het bekende beeld van de ge bruiksgoederen. Men treft er kantoor-, schrijf- en tekenbenodigdheden aan naast baby- en kleuterartikelen, goud, zilver en bijouterieën, maar ook glas, porselein, kris tal en aardewerk. De gehele vierde verdie ping staat in het .teken van speelgoed en sportartikelen. Hiervan komt het grootste deel uit het buitenland. Van de 207 inzen dingen in deze sector presenteert West- Duitsland er 53, Engeland 19, Frankrijk 12 en de Verenigde Staten 10. Na een spectaculaire achtervolging is het zaterdagnacht de Belgische douane ge lukt een gepantserde vrachtauto met niet minder dan vijf ton Nederlandse smokkel- boter in beslag te nemen. Eeif drietal smokkelaars kon in het duister ontkomen. De vrachtauto was zaterdagavond door een Belgische patrouille aangehouden op de weg van Essen naaf Kalmthout. De chauffeur trok zich echter niets van het stopteken aan en verhoogde zijn snelheid. De smokkelaars richtten twee schijnwer pers op hun achtervolgers, strooiden grote hoeveelheden „kraaienpoten" op de weg en wierpen enkele rookbommen. De ge weerkogels van de Belgische gendarmen ketsten af op de pantserplaten van de auto. Ten slotte moesten zij echter hun inmiddels onklaar geraakte auto verlaten. PARIJS (Reuter) De 59-jarige Franse generaal Paul Vanuxem, die in Parijs te rechtgestaan heeft op beschuldiging van samenzwering tegen de staat, is zaterdag vrijgesproken. De openbare aanklager had gesteld, dat Vanuxem, die plaatsvervangend bevelheb ber van de Franse strijdkrachten in West- Duitsland is geweest, niemand anders is dan een zekere „Verdun", de leider van de O.A.S. de organisatie van het ge heime leger in Frankrijk zelf. Vanuxem heeft dit steeds ontkend. Zijn beide medebeklaagden, kolonel Herve de Barbier de Blignieres en Maurice Gin- gembre, trokken verklaringen in die zij eerder tegenover de politie hadden afge legd. In deze verklaringen werd gezegd, dat Vanuxem „Verdun" was. ALGIERS (AP/Reuter) Algerije is thans officieel een socialistische republiek geworden, geregeerd door een enkele par tij, de organisatie van de 47 jaar oude Achmed Ben Bella Door middel van een volksstemming heeft de regering een over weldigend grote meerderheid achter zich gekregen voor haar drastische hervor mingsplannen. De volksstemming die zondag gehou den werd was de climax van een jaar en twee maanden van moeilijkheden en touwtrekken sinds de onafhankelijkheids verklaring. In de oggn van de meeste waarnemers biedt de volksstemming ech ter geen enkele waarborg voor stabiliteit of betere toekomst. De einduitslag zal later bekend worden. De opgekomen 70 percent van de kiezers hebben vrijwel allemaal de voorgestelde regeringspolitiek goedgekeurd. Er hebben zich bij de volksstemming geen incidenten voorgedaan. In sommige delen van het land was er een opkomst van kiezers van tachtig percent. Politieke tegenstanders van premier Ben Bella hebben de voorgestelde grond wet heftig gekritiseerd, omdat er maar één partij wordt toegelaten. Fundamentele vrijheien, zoals die van meningsuiting, worden door de grondwet gewaarborgd maar zijn ondergeschikt aan het beginsel van het een-partij-stelsel. Later in de maand wordt nog een refe rendum gehouden waarbij Ben Bella wel haast zeken tot eerste president van de Algerijnse republiek zal worden gekozen. Een ondergrondse groep, die zich het Front van Socialistische Krachten noemt, verspreidde in de nacht van zaterdag op zondag pamfletten waarin werd opgeroe pen tot het boycotten van de volksstem ming. Er is niets bekend over de nume rieke sterkte van de groep. (Van onze correspondent) PARIJS De uitslag van het referen dum dat zondag in Algerije werd gehou den om het land. na veertien maanden on afhankelijkheid, ook een grondwet te schenken, wordt in Parijs beschouwd als een nieuwe, zo geen beslissende verster king van de persoonlijke positie van Ben Bélla. De grondwet voorziet in een bewind van één partij, waarbij ook het leger een po litieke rol wordt toegekend. De voornaam ste trek van de nieuwe Algerijnse consti tutie is echter wel dat de president der republiek wiens rol Ben Bella natuurlijk zichzelf heeft toegedacht aanstaande zondag zal hij in die functie bevestigd worden in de toekomst in feite vrijwel alle lakens krijgt uit te delen. De almachtige positie die de nog jonge Ben Bella nu stapje voor stapje verovert, is voor het moment echter ook nog niet geheel onaangevochten. Wel had hij vori ge week de gematigde elementen die be zwaren maakten tegen het versnelde tem po waarmee Ben Bella naar een Algerijns socialisme wil opstomen, uit de regering verwijderd om ze door radicalere figuren te vervangen. Maar in het parlement waar voor de kandidaatslij sten indertijd niette min door Ben Bella werden goedgekeurd, begint zich nu toch een zekere oppositie af te tekenen. Na het aftreden als kamerpresident van de voormalige leider van de Algerijnse emigranten-regering Ferhat Abbas die als een vertegenwoordiger van de kleine en de grote bourgoisie kan worden beschouwd heeft nu ook Belkacim Krim zijn mandaat als parlementslid ter beschikking gesteld. Krim behoort tot de Kabylse volksgroep en indertijd heeft hij, als minister van Bui tenlandse Zaken, een vooraanstaande rol gespeeld bij de onderhandelingen met de Fransen over de onafhankelijkheid van zijn land. Krim schijnt in Kabylie ook nog steeds op een niet onbelangrijke aanhang te mo- rekenen, want in dit land bereikten ag de neen-stemmers en onthoudingen het hoogste percentage. Krim heeft zich nu aangesloten bij het Front der Socialis tische Krachten, dat zich ten doel stelt Ben Bella te verdrijven. Het wordt in Parijs waarschijnlijk ge acht dat Belkacim Krim zich nu aan het hoofd zal stellen van een Algerijnse tegen regering die zich dan in Zwitserland of misschien in Frankrijk zou kunnen vesti gen. De Franse regering begroet de over winning van Ben Bella ondertussen even min met een onbegrensde vreugde. De radicalisering van het regiem die zich nu zeker verder gaat versnellen, zal in de eerste plaats ten koste gaan der belan gen der resterende Franse burgers waar door nieuwe complicaties tussen Algiers en Parijs over de samenwerkingspolitiek wel zeer moeilijk te vermijden zullen zijn. Vele honderden belangstellenden, waar onder tientallen bekende Nederlandse ac teurs en actrices, hebben vanmiddag op de begraafplaats „Westerveld" in Driehuis de crematie bijgewoond van de acteur Cruys Voorbergh, die verleden week in Den Haag tengevolge van een hartaanval plotseling Is overleden. Op het moment dat de kist met het stof felijk overschot in het crematorium stond opgebaard, nam Albert van Dalsum het woord, die zich wenste te verontschuldigen dat hij, ondanks de wens van de overle-» dene toch afscheid van hem wilde nemen. Dit was volgens spieker echter geschied volgens het verzoek van de nabestaanden en als gevolg van de algemene verslagen heid over zijn plotselinge dood. Vandaar dat spreker het „trotse alleen willen zijn" van de overledene moest doorbreken om hem te herdenken als een rusteloos ar beidzaam man, die opvallend individueel was ingesteld. Albert van Dalsum geloofde niet dat Cruys Voorbergh een bij uitstek gelukkig mens kon worden genoemd. Toch is hij uitermate gelukkig geweest, omdat hij in staat was de door hem geobserveerde mens op het toneel met een verbluffende vol maaktheid uit te beelden. Als het goed toneelspelen bestaat uit het tot in de per fectie in de huid van een ander kruipen, dan is Cruys Voorbergh een begenadigd acteur geweest, meende spreker, die verder wees op zijn verdere artistieke gaven, zoals het zelf maken van poppen, het smeden vah toneelsieraden en zijn uitzonderlijke kennis van het historische kostuum. f 400.—: 200.—: rM f t' mm W W Het achtste congres van de Socialis tische Internationale, dat vanmorgen in Amsterdam begon, wordt ook bij gewoond door burgemeester Willy Brandt van Berlijn, die bij zijn aan komst op Schiphol werd, begroet door oud-minister Suurhoff. Een aantal afgevaardigden uit acht Europese NAVO-landen heeft zich zondag avond, aan de vooravond van het achtste congres van de Socialistische Internatio- nale in Amsterdam, beraden over defen sievraagstukken op basis van een resolu tie, opgesteld door socialistische defensie- experts uit Engeland, Frankrijk, Italië, I Nederland, West-Duitsland en Noorwegen. In deze resolutie wordt gezegd dat de socialistische partijen van de Europese NAVO-landen van oordeel zijn, dat perma nente veiligheid slechts gewaarborgd kan worden door algehele en gecontroleerde ontwapening en door de tot standkoming van een waarlijk internationaal politiek gezagslichaam van de Verenigde Naties. De veiligheid kan slechts gewaarborgd worden door het defensiestelsel, zoals dat door het Atlantische Bondgenootschap tot stand is gekomen, in stand te houden en te verbeteren. Het bondgenootschap moet uitgerust worden met defensiemiddelen, die nodig zijn om het in staat te stellen de veilig heid van deze naties en hun grondgebied te waarborgen, zonder gedwongen te wor den zoals nu het geval is in bijzonder grote mate te steunen op kernwapens of het vroegtijdig gebruik daarvan. Om deze doeleinden te verwezenlijken dient de NAVO verbeterd te worden. Alle lid-staten dienen te worden betrokken bij het bepa len van de algehele strategie en bij het nemen van besluiten, die in tijd van nood van kracht zullen worden. Deze heroriën tatie in de richting van grotere politieke en militaire integratie binnen het bondge nootschap zou de mogelijkheid dienen uit te sluiten, dat er nationale kernmachten bestaan of zich gaan vormen en dat er ook maar enige organisatie van kern machten onder het NAVO-verdrag kan be staan, waaruit lidstaten hun eigen aandeel zouden kunnen terugtrekken. De federatie van Oosteuropese socia listen in ballingschap heeft zaterdag en zondag in het Minervapaviljoen in Amster dam vergaderd. Er namen 35 vertegenwoor digers van socialistische partijen in balling schap uit Bulgarije, Tsjechoslowakije, Est land, Letland, Litouwen, Hongarije, Polen, Roemenië, Joegoslavië en de Oekraine aan deel. De conferentie stond onder lei ding van de Pool Zygmunt Zaremba. Behandeld werden rapporten over actie ve socialistische politiek tegen het commu nisme, de internationale situatie en Oost- Europa en over de raad voor onderlinge economische hulp (de Comecon), de orga nisatie voor economische samenwerking van de communistische landen. In een resolutie, die in de slotvergade ring werd aangenomen, wordt gezegd dat Advertentie de vitale belangen van de landen achter het IJzeren Gordijn gediend worden met een politiek „die de deur tpt de vrije we reld open laat." De gedelegeerden waren van oordeel dat de „onderdrukte en uit gebuite landen een uitgebreide ruilhandel met de vrije landen willen, teneinde hun levenspeil te verhogen." De gedelegeerden laakten de druk, die de Sovjet-Unie op andere Oosteuropese sta ten uitoefent via de „Comecon", de Oost europese tegenhanger van de Euromarkt. „De Oosteuropese naties moet het recht gegeven worden in vrijheid en onafhanke lijkheid te beslissen welke opofferingen zij zich willen getroosten ten behoeve van de industrialisatie", aldus de resolutie. „In hooggestemde bewoordingen wordt gespro ken over de doeleinden van de Comecon, maar in werkelijkheid draait het uit op het tegenovergestelde resultaat", zo be sluit de resolutie. De secretaresse van de Vrouwenbond van de P.v.d.A., mej. R. de Bruyn Ou- boter, heeft in een toespraak tot haar par tijgenoten in ballingschap, o.m. gezegd dat dezen een bijzonder belangrijke taak te vervullen hebben „bij het levendig hou den van de wetenschap, dat miljoenen men sen nog onderdrukt zijn." „U bent in staat binnen het communistische kamp een nauwgezette studie van het communisme te maken, waarvan wij allen profijt kun nen trekken", zei zij.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1