Regering Amerika wil andere koers varen in Zuid-Vietnam Politiek onweer in Bonn over schending grondwet érmaat WERELDNIEUWS Strategisch belang voor Zuidoost-Azië en Australië geeft daarbij de doorslag lÉ UNO-waarnemers blijven in Jemen Kabinetswijziging in Zuid-Vietnam nieuwe wereld Caravelle brandde al bij de start Transatlantische luchtvaarttarieven Oud-premier van Finland overleden raatótoel Overstromingen in Ghana Ut) odé-! MAANDAG 9 SEPTEMBER 1963 (door John M. Hightower) WASHINGTON (AP) De Amerikaanse regering is begonnen met een totale herziening van haar betrekkingen met Zuid-Vietnam. Het doel is de wegen te vinden om de hervormingen tot stand te brengen die president Kennedy nood zakelijk vindt voor de overwinning in de anti-communistische oorlog in Zuidoost- Azië. Het is een kritiek probleem, niet alleen wegens de situatie in Zuid-Vietnam zelf, maar ook omdat de Verenigde Staten'hun invloed in 'geheel Azië zien teruglopen. Zendstation Indië Voorzichtig laveren Iedereen heeft zo eigen genoegens. Z het leven kleur en bieden ontspanning. Zoals Arsenal: een grote sigaret in formaat, smaak en aroma. Kort nieuws Gaat u met vakantie „Contra-spionage draagt grondwet niet onder arm" XOp de Marjan van Beek Advertentie Effectieve invloed het vermogen om andere landen te laten handelen zonder hen te dreigen of onder druk te zetten wordt bedoeld met Amerikaans prestige in het buitenland. Door verschillende re cente gebeurtenissen is aan de capaciteit voor krachtige leiding schade toegebracht. Zo is het niet gelukt om Ngo Dinh Nhu te verwijderen uit zijn machtspositie in de regering van zijn broer Ngo Dinh Diem. Verder heeft de militaire junta van Zuid- Korea met verachting Amerikaans advies en critiek naast zich neergelegd. De betrekkingen tussen de V.S. en Pa kistan zijn wat waardiger, maar als poli tieke realiteit kunnen zij niet veel slechter worden zonder dat het tot een breuk komt. Onder-minister van Buitenlandse Zaken, met lege handen terug van zijn bespre- met lege handen terug van zijn btspre- kingen met president Mohammad Ayub Khan van Pakistan. De geschillen van Amerika met zijn belangrijke Aziatische bondgenoot concentreren zich rond het bit tere verzet van Pakistan tegen de Ameri kaanse hulp aan India en rond het daar uit voortvloeiende flirten van Pakistan met communistisch China. Zelfs in hun betrekkingen met Indië, die door Washington reeds sinds lang met gro te zorg zijn behandeld, zijn de Verenigde Staten niet in staat geweest om de hulp verlening tot een zaak van twee richtin gen te maken. De Indiërs hebben zich ver zet tegen Amerikaanse pogingen om een zendstation in hun land te vestigen, omdat zij vrezen dat zij daarmee inbreuk maken op hun neutraliteit in de koude oorlog. De moeilijkheden in de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en landen waarmee zij nauw zijn verbonden beperken zich na tuurlijk niet tot Azië. In Europa is Frankrijk het duidelijkste voorbeeld. Maar Frankrijk hangt niet van Amerikaanse hulp af, en evenmin die an dere NATO-bondgenoot Portugal. De situa tie is daar eerder andersom omdat de Ver enigde Staten het gebruik van de lucht- bases op de Azoren dringend nodig blijven hebben, ondanks de breuk tpssen Lissabon en Washington over het Portugese kolo niale beleid in Afrika. Voorzover men in Washington kan na- i gaan, komt Ball ook met lege handen uit Portugal terug, ofschoon er hoop is dat de Portugezen de bases op de Azoren niet tot sluiten zullen dwingen. Autoriteiten van het Witte Huis en het ministerie van Buitenlandse Zaken die zich met de moeilijkheden bezig houden, ver klaren dat er een belangrijk verschil is tussen de twisten met bondgenoten in Azië en die in Europa. In Azië kan een rege ring gelijk die van Zuid-Vietnam het argu ment gebruiken, dat zij zo zwak is dat zij ineen zal storten en dat dan de commu nisten zullen winnen als de Amerikaan se hulp drastisch wordt besnoeid. Deze zwakheid is in feite de grootste bron van kracht van Ngo Dinh Diem en zijn broer Dhu, chef van de geheime poli tie. Zij weten dat de Verenigde Staten het niet op 'n krachtproef kunnen laten aanko men, welke hen zou vernietigen zonder dat als gevolg daarvan Zuid-Vietnam zou wor- I den verlaten en overgegeven aan de Viet Congtroe'pen, die gesteund worden door Noord-Vietnam en communistisch China. Het probleem voor Kennedy bestaat hierin dat hij de middelen voor het uit oefenen van druk moet vinden welke mis schien zelfs de positie van Nju onhoudbaar kunnen maken zonder dat de politieke structeur van Zuid-Vietnam wordt vernie tigd en de weg voor de communisten wordt geopend. Dit heeft Kennedy bedoeld toen hij zei dat zonder beleidswijzigingen de oorlog in Vietnam niet gewonnen kon worden, maar hij zei ook, dat het een tragische fout zou zijn om de militaire bijstand af te snij den. Sommige autoriteiten zien een ruime keuze aan tactiek beschikbaar voor de Amerikaanse regering bij het ontwikkelen van de dwangmiddelen om haar politieke doeleinden te bereiden. Hiertoe behoren waarschijnlijk de fondsen die betaald wor den aan de regering-Diem ter ondersteu ning van operaties, waarvan Diem en Nhu tot op zekere hoogte afhankelijk zijn voor het uitoefenen van hun eigen macht. Herhaaldelijk is er, zelfs -al eerder dan de tegenwoordige crisis, wrijving ge weest tussen Amerikaanse autoriteiten en Nhu over de eis van de Amerikanen om all? uitgaven te controleren en de wacht te houden bij de ontwikkeling van econo mische en politieke hervormingen. Indien er zulk een apparaat aanwezig is, moet het niet al te moeilijk zijn om de financiële schroeven bij de regering- Diem aan te draaien, indien dit kan ge beuren zonder dat er een nieuwe politieke crisis wordt teweeggebracht. Nhu heeft de crisis wegens zijn aanval op de boeddhisten overleefd. Hij overleefde haar ondanks het feit dat de Amerikanen willen dat hij de regering verlaat en zelfs bereid waren om, zo nodig, een militaire revolte te steunen. Maar deze revolte is nooit gekomen. De Verenigde Staten hebben in Zuid- Vietnam 14.000 officieren en manschappen en besteden er een half miljard dollar per jaar. DP is een enorme belegging in een vergelegen land, maar Zuid-Vietnam wordt als strategisch belangrijk be schouwd, omdat het in zekere zin de stop is in de fles van het Chinese communis me in Azië. Als de fles open gaat bestaat de vrees, dat de communistische macht geheel zal uitvloeien over Indo-China en verder naar Indonesië en Australië en Nieuw-Zeeland. In het kleinê Zuid-Vietnam wordt een spel met grote inzetten gespeeld. De uiteinde lijke sanctie welke Kennedy in handen heeft is om de militaire bijstand te ver minderen of geheel te staken. In Wash ington meent" men, dat dit op een of andere wijze aan Diem en andere leiders in Zuid-Vietnam aan het verstand moet worden, gebracht. Het is niet te verwachten dat Kennedy zelf tot zulk een extreme maatregel zal besluiten. Maar wat mogelijk is, dat als gevolg van voortwoekerende desinte gratie in Zuid-Vietnam de Amerikaanse openbare mening en het Congres zich te gen voortzetting van de hulp gaan uit spreken en in dat geval zou de Ameri kaanse regering gedwongen zijn haar po litiek te wijzigen. Alpinist. Een Italiaanse reddingsploeg heeft het stoffelijk overschot van de 39- jarige Zwitserse alpinist Henry Zimmer- mann geborgen. Zimmermann is om het leven gekomen bij hét beklimmen van de 2535 meter hoge Velo Delia Madon na. Hij was-in gezelschap vah een land genoot, die het er levend afbracht en later zelf naar beneden klom. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden 7 Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen 7 DE ADMINISTRATIE Het stoffelijk overschot van Robert Schuman, de „vader van Europal', en voormalig minister-president van Frankrijk, is zaterdag ter aarde be steld. In de indrukwekkende kathe draal van Metz werd een plechtige rouwdienst gehouden. Meer dan tweehonderd genodigden, uit Frank rijk en vele andere landen, woon den die dienst bij. Onder de offi ciële belangstellenden bevonden zich onder andere eerste rij van links naar rechts: Louis Joxe, namens de Franse regering: de Luxumburger Werner; de Duitser Krone, de Ita liaan Piccioni en minister Luns. Op de tweede rij Pleven, Pinay, Meyer en Mollet. Op verzoek van de over ledene werd er niet gesproken en werd er in de kathedraal geen her denkingsrede gehouden. De stoffe lijke resten van Schuman zijn voor lopig begraven op een klein kerkhof in de buurt van zijn landhuis. Er zal te zijner tijd een graftombe met een monument worden gebouwd. NEW YORK (Reuter, AFP) De secre taris-generaal van de UNO, Oe Thant, heeft in een rapport aan de Veiligheids raad meegedeeld dat de Verenigde Arabi sche Republiek en Saoedi-Arabië erin heb ben toegestemd het verblijf van de UNO waarnemers in Jemen met twee maan den te verlengen. Hij had beide landen ge wezen op de noodzaak van een snellere en betere uitvoering van de bepalingen van de overeenkomst die zij in april ge sloten hebben. De UNO-waarnemers hebben hun taak SAIGON (Reuter) President Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam en zijn broer en voornaamste adviseur Ngo Dinh Nhoe werken aan een belangrijke reorga- nisatie van de regering. De waarnemende stafchef, generaal- majoor Tran Von Don, zou onder-minis ter van Defensie worden, onder president Ngo Dinh Diem die zelf aan het hoofd van (je landsverdediging staat. Deze wij ziging zou enerzijds ten doel hebben, een genoegen te doen aan Amerika, dat reeds lang op een reorganisatie in Saigon aan dringt. Anderzijds zouden de president en zijn broer het bewind willen verster ken door de strijdkrachten meer invloed te geven. Generaal Tran Von Don zou in de plaats komen van Ngoejen Dinh Thoean die overigens wel staatssecretaris bij het bureau van de president zou blijven. Een in de vastgestelde periode niet kunnen vol- andere zeer machtige figuur, de minis tooien Uit recente waarnemingen blijkt ter van Binnenlandse Zaken Boei van dat de gevechten niet zijn opgehou- Loeong, zou op zijn post blijven. De 46 den De toestand in het gebied van Saada jarige generaal Tran Von Donis m Frank is dusdanig slechter geworden dat waar- rijk geboren en opgeleid. Hij is hooli neming niet langer mogelijk zou zijn. De van de militaire veiligheidsdienst geweest, waarnemers hebben meegedeeld dat aan Hij heeft ook een cursus in Amerika ge- Saoedi-Arabische kant troepen in de buf- volgd ferzone blijven en dat er nog steeds met wagens en vrachtdieren goederen over de \I pj-i VlGrllIlQ!' lil grens worden gebracht. „In Jemen ver-1 J O blijven troepen van de Verenigde Arabi sche Republiek in de bufferzone en aan gezien de (Jemenitische) koningsgezinden actief blijven, worden de acties tegen hen op de grond en in de lucht door de Ver- enigde Arabische Republiek voortgezet aldus Oe Thant. Het rapport van Oe Thant maakt geen melding van een onderzoek van de waar nemers naar het beweerde gebruik van gifga- door de Egyptenaren tegen de 1 Jemenieten. CARACAS (Reuter) Een 35-jarige vrouw in Maracaibo Venezuela heeft zaterdag het leven geschonken aan een vijfling. De toestand van de pasgeborenen allen jongens, ig bevredigend. In Jackson Mississippi is zaterdag een meisjesvierling geboren. (Van onze correspondent) BONN. Höcherl, de Westduitse mi nister van Binnenlandse Zaken, zorgde het afgelopen weekeinde voor een poli tiek onweer door in een interview met de Deutsche Presse Agentur luchtig op te merken dat de leden van de onder zijn bevoegdheid vallen de „contra-spinoagedienst ter bescher ming van de grondwet" niet de hele dag met de grontwet onder de arm kunnen lopen, maar zich bezig moeten houden met het bestrijden van links- radicalisme, rechts-radicalisme en spio nage". Hocherl zei dit naar aanleiding van be schuldigingen dat bovengenoemde dienst de grondwet zou schenden door het laten afluisteren van telefoongesprekken en het openen van brieven, zaken die volgens ar tikel tien van de Westduitse grondwet ver boden zijn. Het weekblad „Die Zeit" onthulde vo rige week dat Höcherls spionage-diensten het artikel schenden door via de gealli eerde bezettingstroepen telefoons te laten afluisteren en brieven te laten censure ren. De geallieerden hebben namelijk vol gens artikel 4 lid 2 van het troepenver drag het recht deze dingen te doen voor zover zij nodig zijn om de veiligheid van de geallieerde strijdkrachten in de Bonds republiek te waarborgen. Na een bespreking met enigen van zijn naaste medewerkers in zijn huis in Re gensburg verklaarde Höcherl ook nog dat zijn contra-spionagedienst geen wettelijke bepalingen heeft geschonden, een mede deling, die uiteraard vooruit loopt op de resultaten van het onderzoek, dat Höcherl pas afgelopen week donderdag naar deze kwestie instelde. De socialistische opposi tie sprak hierover al haar verwondering uit. S.P.D.-perschef Barsig zei zondag dat niemand verwacht dat de beschermers van de grondwet de hele dag met de tekst hiervan onder de arm ^lopen, maar wel dat zij de belangrijkste daarin genoemde grondrechten in hun hoofd hebben. De kri tiek op Höcherl komt overigens niet alleen van socialistische zijde. Ook de liberalen hebben weinig op met deze minister, die tijdens de Spiegelaffare al eens naam maakte met de opmerking dat een en an der „een beetje buiten de legaliteit" was gebeurd. Daar komt nog bij dat de libe rale partij het ministerie van Binnen landse Zaken in de komende regering Er- hard graag zou zien toevallen aan haar voorzitter Mende, die als vice-kanselier in elk geval in het kabinet intrede zal doen Ook het zeker niet oppositionele toon aangevende dagblad „Die Welt" schrijft naar aanleiding van Höcherls jongste uit latingen dat zijn optreden lichtvaardig ;is en dat het tijd wordt dat hij uit de re gering verdwijnt als minister van Binnen landse Zaken, die immers over de nale ving van de grondwet te waken heeft. Höcherl hoort echter tot de Christelijk Sociale Unie, de Beierse partij, die er nog niet overheen is dat haar voorzitter Franz Josef Strauss het belangrijke ministerie van Defensie heeft moeten verlaten. Het staat dan ook wel vast dat de C.S.U. het niet zonder meer zal slikken dat haar tweede belangrijke ministerpost in andere handen valt. ZüRICH (AFP) De luchtvaartmaat schappij Swissair heeft bekendgemaakt, dat met een zekerheid van negentig per cent is vastgesteld dat de schade opgelopen aan het landingsgestel bij het opstijgen van het vliegveld Zürich geleid heeft tot het verongelukken van de Caravelle, waar bij vorige week tachtig mensen om het leven kwamen. Uit het onderzoek is gebleken dat de be schadiging van het landingsgestel brand veroorzaakt heeft in de hydraulische appa ratuur. Het vuur heeft zich na korte tijd uitgebreid tot de brandstoftoevoer, waar door het toestel brandend neerstortte. Ge bleken is dat de twee straalmotoren nor maal hebben gewerkt en dat zich daarin geen brand heeft voorgedaan. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se Raad voor de Burgerluchtvaart heeft twee officiële waarnemers naar de ver keersconferentie van de International Air Transport Association (IATA) gezonden om kracht bij te zetten aan de Ameri kaanse eis voor een forse verlaging van de transatlantische luchtvaarttarieven. De verkeersconferentie wordt vandaag te Salzburg geopend. Het doel van de con ferentie is de vaststelling van nieuwe transatlantische tarieven, die op 1 april a.s. voor een periode van 1 jaar zullen in gaan. De beide vertegenwoordigers van de Amerikaanse Raad zijn Alfred R. Stout hoofd van zijn tarievenafdeling. en Joan Coward, buitengewoon medewerker van Alan S. Boyd, voorzitter van de raad. HELSINKI (AP) Professor Edwon Linkomies, -president Van de universiteit van Helsinki en voormalig Finse premier is zondag aan een hartaanval' overleden Hij was 68 jaar, -. Professor Linkomies werd in 1894 gebo ren en wds van 1943 tot 1944 premier van een conservatieve Finse regering. Tijdens zijn premierschap wees hij een Amerikaanse aanbod voor bemiddeling tussen Finland en de Sovjet-Unie van de hand en brak de onderhandelingen met de Russen af. In de tweede wereldoorlog werd hij als oorlogsmisdadiger veroordeeld en in 1946 tot vijf en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. In 1948 kreeg hij gratie en werd uit de gevangenis ontslagen. Profes sor Linkomies, die in Europa ook bekend staat als deskundige in de geschiedenis van de oudheid, werd in 1962 tot president van de universiteit van Helsinki benoemd. Hij was sedert 1956 vice-president van de ze universiteit. Het oudste beroep Heeft u er wel eens over nagedacht wat het oudste vrouwelijke beroep in de we reld is? Tien tegen een, beste lezers, dat u allen denkt aan de bussiness, waarin miss Keeler haar sporen op zo succesvolle wijze heeft verdiend. Maar dit beroep, hoe vrouwelijk ook, kan nimmer het eerste, niet het oudste zijn geweest. Kunt u zich miss Keeler voorstellen als kind? Miss Keeler als baby? Wie verschoonde het lie ve wicht, zo vraag ik u? Wie kleedde, wie voedde, wie verzorgde het? Dit heeft waar schijnlijk mrs. Keeler gedaan en mrs. Kee ler was een huisvrouw. Hieruit mogen wij gerust concluderen, dat het aller-alleroud- ste beroep dat van huisvrouw moet zijn geweest. De holbewoonster uit de ijstijd heeft ook haar kinderen verzorgd. De EtruskiscKe huisvrouw zal zo'n^2700 jaar geleden pre cies zo haar bezem hebben gehanteerd als ik dat nu doe. In de middeleeuwen dweilden de vrouwen hun woonvertrek net zoals ik en ze verstelden de kleren van hun gezin zoals ik. Nee, ze hoefden geen w.c. te schrobben, want die hadden ze niet. En er waren ook niet zoveel ramen te lappen. Maar zij moesten het water zelf gaan halen. Er zijn wat bezigheden bijgekomen en er is wat afgegaan. Maar eigenlijk is er niet zoveel veranderd. Dit alles overdenkend, ontmoette ik de afkeurende blik van mijn oudste dochter, die toezag hoe ik een vuile luier van de jongste onder de kraan schoonspoelde. „Wat is er?" vroeg ik, „en geef me de soda eens uit dat kastje!" Ze deed wat ik haar vroeg, maar beantwoordde mijn vraag niet dadelijk. „Wat is er?" vroeg ik daarom nogeens „waarom kijk je zo?" „Ik wil later nooit moeder wor den!" Ze zei het vastberaden en ook een beetje uitdagend, alsof haar opmerking niet helemaal behoorlijk was. Maar ik be greep haar onmiddellijk. Ze bedoelde, dat ze geen huisvrouw wilde worden. „Je hebt gelijk" zei ik vriendelijk „het hoeft heus niet, hoor! Er zijn nog zo veel andere be roepen, waaruit je kunt kiezen!" Tevreden huppelde ze weg en ik bleef peinzend achter met de luier en het soda water. Had ikzelf vroeger niet dezelfde ge dachten uitgesproken? En waren toen de woorden, waarmee mijn moeder mij ge ruststelde, ook niet dezelfde geweest? ACCRA (Reuter) Het noordelijke ge bied van Ghana is als gevolg van zware overstromingen nagenoeg afgesloten van de rest van het land. Volgens in Accra ontvangen berichten zijn duizenden men sen dakloos, terwijl duizenden anderen ge heel zijn geïsoleerd. Er zijn bruggen weggeslagen en wegen overstroomd. De verbindingen zijn verbro ken*¥4+egtui-gen zijn begonnen met het overbrengen van voedsel, medicamenten en brandstof naar het getroffen gebied. Advertentie de g'eh.elewee'k: 50 gr.Roomboter Leonora's van£1,10vooi> 97ct. 10 grote Speculaas-stukken. van 75voor..69ct. 5Kwattarepen vanf1,-voor 69ct. Gr ote zak snoep voor slechts 49 ct. Grote zakTaai-Taai voor..49ct, Leergierige Chinezen. Twee Chinese kern geleerden komen voor ongeveer een jaar studeren aan het Deense instituut voor theoretische fysica, zo heeft het instituut in Kopenhagen meegedeeld. Hun ver blijf in Denemarken zal voor een deel worden betaald uit het fonds dat de Deense regering heeft gesticht voor hulp aan ontwikkelingslanden. Huwelijksbes. Tot een verzameling Fran se meubelen die 17 en 18 oktober bij Sotheby in Londen zal worden geveild, behoort het huwelijksbed van Napoleon en keizerin Marie-Louise. De collectie heeft toebehoord aan wijlen René Fri- bourg uit New York. Kogelregen. Tijdens een razzia tegen Duits sprekende extremisten in de omgeving van Merano is een politieauto beschoten, waarbij een politicagent werd gewond. De wagen werd door veertig kogels ge troffen. De politie heeft in het gebied dertig mensen voor ondervraging aange houden. Ongewenst. De gouverneurs van de Brazi liaanse staten Gunabara en Sao Paulo, hebbpn laten weten, dat zij president Tito niet willen ontvangen als de Joego slavische leider in de loop van deze maand Brazilië bezoekt. Maarschalk Ti to zal nu waarschijnlijk alleen Brazilia, de nieuwe hoofdstad bezoeken. Modern. De universiteit van Kharkov, de oudste hoger onderwijsinstelling in de Oekraïne, heeft een nieuw gebouw be trokken dat aan 12.000 studenten plaats biedt. Er bevinden zich in dit gebouw meer dan 2.500 amfitheaters en zalen voor conferenties, voordrachten en proef nemingen. Verder is de universiteit ver rijkt met een ultra moderne wetenschap pelijke uitrusting. Klachtenbureau. Het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft een dienst in het leven geroepen die klach ten en incidenten waarbij buitenlandse diplomaten zijn betrokken, zal behande len. De dienst zal bijzondere aandacht besteden aan de problemen van diploma ten die met rassendiscriminatie kampen. Naar beneden. Vier negers die in een kraan op een bouwterrein in New York waren geklommen en zich aldaar op vijf tien meter hoogte met kettingen hadden vastgebonden uit protest tegen de ras sendiscriminatie in de bouwvakken, zijn door de politie naar benederi gehaald en gearresteerd wegens het betreden van verboden terrein. Ook een achttienjarig blank meisje dat zich aan een kraan had vastgebonden werd in hechtenis ge nomen. Alle vijf werden laten op borg tocht vrijgelaten. Uitkijken. Een Oostduitse arbeider is naar West-Duitsland gevlucht nadat hij gedu rende drie dagen en nachten verborgen in het struikgewas de bewegingen van de grenspatrouilles had gadegeslagen. Uitgeput meldde de jongeman zich bij de Westduitse politie. Smokkelbende. De Westduitse politie heeft een Duitser en twee buitenlanders gear resteerd die volgens haar deel uitmaken van een internationale smokkelbende. Bij een inval in Pforzheim ontdekte de politie diamanten en zilvererts, gouden horloges en bankpapier. De internatio nale politieorganisatie in Parijs zou de mening zijn toegedaan dat een groot aantal personen in verscheidene West- europese landen bij het komplot zijn be trokken. Onderstreping. De ministers van Buiten landse Zaken van de vijf Noordse landen die in Stockholm vergaderen, hebben de scherpe veroordeling door hun regerin gen van de Zuidafnkaanse apartheidspo litiek onderstreept. In een communique spreken de ministers hun tevredenheid uit over de beslissing van de Veiligheids raad er bij de leden-landen op aan te dringen wapenuitvoer naar Zuid-Afrika te verbieden. Tegenspraak. De Tsjechoslowaakse rege ring heeft in een verklaring, die door het persbureau Ceteka werd verspreid, westelijke persberichten tegengesproken dat het land wapens aan Zuid-Afrika zou leveren. Volgens de verklaring ver oordeelt Tsjechoslowakije de Zuidafri- kaanse apartheidspolitiek. Noodweer. Een groot deel van Noord-Ita- lië wordt geteisterd door stormen en overstromingen. Zeker een tiental plaats jes tussen Vincenza en Mantova zijn ge troffen door overstromingen van rivie ren. De totale schade aan huizen en oogsten wordt op meer dan één miljarc lire (zes miljoen gulden) geschat.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3