Historische uitbundig optocht door 900-jarig feestend Heemskerk Viswedstrijd pier op IJmuider experiment IJmuiden besloot liet badseizoen met wedstrijden, dansen en vuurwerk Busdiensten voor en na vuurwerk op IJmuidense strand Weinig vis, Burgemeester Nielen krijgt ambtsketen van Heemskerks bevolking Havenberichten veel plezier Jong en oud feestte mee Ambassaderaden naar N oordzeekanaalgebied RIBLAPPEN MAANDAG 9 SEPTEMBER 1$63 Jongen uit Beverwijk in Bloemendaal aangereden Kort nieuws DINSDAG-VOORDEEL Botermalse van 2.38 voor 1.98 p. pond 150 gr. Boterhammenworst 45 ct GROENENDAAL'S SUPERSLAGERIJEN In liet kader van de feestelijkheden rond II 900 vonden zaterdag twee grootse evenementen plaats, die als een waardig besluit van dit uitbundige en toch stijl volle feest aangemerkt kunnen worden. In de eerste plaats was dit de historisch- allegorische optocht, die van drie tot half vijf door Heemskerk. Oorienvijk en Meerestein trok en het tweede evenement werd gevormd door de taptoe, die door de „Trommelaere van Roesendaele" en de IJmuider Harmonie op het terrein achter de nieuwe sporthal werd gegeven. In hel kader van de ieestweek in het 900-jarige Heemskerk hebben de Trommelaeren van Roesendaele en de IJmuider Harmonie zaterdagavond enkele duizenden toeschouwers ver gast op een taptoe, die een lust voor oog en oor was. De befaamde „Trom melaeren", wereldkampioen mars wedstrijden in 1958 en 1962, stalen de show met een optreden waar de vonken van af spatten. De bijna me chanisch aandoende perfectie waar mee de figuren werden uitgevoerd en de muzikaal-technische presenta tie van deze „zestigkoppige" eenheid van tamboers en koperblazers ont lokten terecht meermalen een open doekje aan het enthousiaste puljliek. De foto toont de Roosendaalse for matie tijdens een van haar nummers op het door schijnwerpers verlichte parkeerterrein bij het Heemskerkse winkelcentrum. Tienduizenden uit de hele omgeving heb ben genoten van het kleurrijke en boeien de schouwspel, dat de historische optocht bood. Ken achttal praalwagens, aangevuld met grote groepen ruiters, landlieden, he rauten te paard, gewapende voetknechten, hand- en voetboogschutters, lansdragers en vele anderen gaven de toeschouwers een overzicht van de geschiedenis van de ze streek, waarin Heemskerk op dit ogen blik zulk een grote rol speelt. Via Willem I van Gelder, bisschop van Utrecht, die Holland tot Stichtleen verklaarde en bij die gelegenheid de bul uitvaardigde van het eigendomsrecht .der kerken van Ech- ternach met de daarbij behorende kapel len (waaronder die van Heemskerk) kwam men bij de Kruistochten in 1096. Ook Ja- coba van Beieren, vergezeld van Hertog Jan II van Brabant, Heer van Kennemer- land was in deze optocht te zien, evenals Karei V (1515). De Spaanse overheersing (1559) en de opkomst van Oranje in 1568 leidden de Gouden Eeuw in. Aan praal wagen nummer 7, die de intocht van Wil lem Frederik, Prins van Oranje en Nas sau, voorstelde, ging de „Onafhankelijk heid 1813" vooraf. De stoet werd besloten met een allegorische voorstelling van Heemskerk. De welvaart werd uitgebeeld door de geldrondstrooiende ezel (Ezeltje strek je). Achter op de wagen werd de trouw van Heemskerk aan het huis van Oranje nog eens bevestigd. Mede door het fraaie en zonnige weer Om de grote stroom mensen voor en na het vuurwerk direct te kunnen verwer ken heeft de N.Z.H. de organisatoren van de sluitingsmanifestaties speciale ver- voersfaciliteiten toegezegd. Het is de be doeling dat zowel lijn 70 als 75 het strand als eindpunt krijgt Pane Het verkeer dat het IJmuidense strand wil bereiken kan dit slechts op een manier, via de norma le routfe naar het grote parkeerplein. De oude strandweg zal door de politie afge zet worden. Het is onmogelijk om over deze oude route het strand te bereiken. Hiervoor zal de slagboom van de ter reinen van de Bitumarin N.V. neergela ten zijn, waarbij slechts op vertoon van speciale bewijzen doorgang verleend wordt. Van'.1 is de laatste hand gelegd aan de magnifieke accommodatie in de Bitumarinloods. Degenen, die zo gelukkig zijn geweest om een van de 600 plaatsbe wijzen te kunnen bemachtigen voor de prijsuitreiking en het bal, wordt dringend verzocht om zo spoedig mogelijk na het vuurwerk naar de Bitumarinloods 'e gaan. Tijdens de prijsuitreiking, die circa kwart voor negen aanvangt, zal de loods gesloten blijven. Er is gezorgd voor een bewaakte gaderobe, terwijl de nood zakelijke sanitaire voorzieningen getrof fen zijn. De toegangswegen naar de loods zijn. feestelijk verlicht. Indien de organisatie nog tot afgelasting van het vuurwerk mochten overgaan, dan zal dit na de A.N.P.-nieuwsdienstbulletins medegedeeld worden om 18 of 19 uur. De festiviteiten in de Bitumarinloods zullen in ieder geval niet afgelast worden, vanwege de slechte weersgesteldheid. Pas in het uiterste ge val zal men het grote vuurwerk annule ren, daar met de medewerking van de IJ.R.B. en de firma Stolk dit spectacu laire gedeelte al klaar is om te worden ontstoken. Een van de groepen die de histori sche optocht in Heemskerk kleur ga ven. De stoet, die door het 900-jarige Heemskerk trok, bestond uit onge veer vierhonderd personen. Zondagavond om half zeven heeft een 33-jarige dameskapper uit Haarlem met zijn auto in Bloemendaal aan Zee een zes jarig jongetje uit Beverwijk, dat volgens de politie plotseling de weg overstak, aan gereden. Het jongetje kwam uit de zich daar bevindende consumptietent. De auto mobilist die uit de richting Zanavoort kwam en de zuidelijke rijbaan van de Zeeweg wilde oprijden kon een aanrijding niet meer voorkomen. De jongen kwam te vallen en brak zijn linkerbovenbeen. De jongen werd naar het I.Iarinehospi- taal in Overveen vervoerd en opgenomen. is een en ander bijzonder goed tot zijn recht .gekomen-, en kar. opty'it.^bui tengewoon gesfaa"gd "gSndè'hH wérden. Taptoe De voorlaatste dag van de feestelijkhe den werd besloten met een spectaculair schouwspel, dat gevormd werd door een taptoe, waarbij zowel dé ..Trommelaere van Roesendaele" als de IJmuider Har- i monie de talrijke toeschouwers èen beeld j gaven van hun kunnen op excercitiege- bied. Bij de „Trommelaere van Roesendaele" uitten de toeschouwers menigmaal hun be wondering voor de perfectie, waarmee zij van normaal marstempo overgingen in een slowstap, direct hierop weer gevolgd door een zeer snel gedeelte. Bij de uitgevoerde Rijsdijkmars, die ge componeerd werd ter nagedachtenis aan de eerste secretaris van het ensemble, de heer Rijsdijk, moest de slowpas uitdruk king geven aan het trieste van de situatie op dat ogenblik. Het snelle gedeelte geeft uitdrukking aah het feit, dat het leven met rasse schreden verder moet gaan. Ook de IJmuider Harmonie oogstte veel succes met hun tamboershow en de koraalmuziek, die in een taptoe toch On getwijfeld thuishoort. Door de fraaie uni formen en de fantastische verlichting bood een en ander een feeërieke aanblik. Dè dag werd besloten met êen door de HMC aangeboden vuurwerk. Bonte avond Het geheel der festiviteiten werd beslo ten met een in de Dr. Prinsen-sporthal gegeven bonte avond, waaraan o.a. werd meegewerkt door het Cocktail Trio, René van Vooren, Mieke Telkamp en vele an deren. Ruim 1509 personen woonden deze feestavond bij en hebben met elkaar voor een gezellig en joyeus einde van de fees telijkheden gezorgd. De Duitse gasten, burgemeester en mevrouw Nielen, de ge hele gemeenteraad met hun dames en de commissieleden van H. 900 hebben voor de volle honderd percent aan dit enthousiaste slot van de feestweek deelgenomen. Brand gesticht. De brand die donder- eSWw$d*%*'dde ir. de'«jwhiwtrisehe In richting te Wolfheze is aangestoken door een 26-jariga verpleegde van de inrichting. In de verwarring tijdens de brand is de brandstichte: er vandoor gegaan. Hij stal in Arnhom een fiets en ging naar Elfen, waar hij aan de grens werd aangehouden. Tijdens een in het kader van de festivi teiten en ter ere van Duitse gasten uit Ochtendung gehouden buitengewone open bare samenkomst van de Heemskerkse raad overhandigde de voorzitter van het actiecomité „Vrij Heemskerk", de heer A. W. van Kessel, namens de gehele Heems kerkse bevolking burgemeester Nielen een foto van het ontwerp van een nieuwe ambtsketen, welke hem zal worden ge schonken, zodra deze gereed zal zijn. Deze ambtsketen is een eenvoudig, maar uiterst smaakvol produkt van Schoonho- vens edelsmeedkunst geworden. De Heemskerkse bevolking wilde haar burgemeester dit geschenk geven om hier mee ha&r waardering te uiten voor de wij ze, waarop hij zijn ambt uitoefent en voor de manier, waarop burgemeester Nielen zijn taak als burgervader opvat; het woord „burgervader" is voor hem im mers geen holle frase. Voor de Duitse gasten gaf burgemees ter Nielen een uiteenzetting van het ambt van burgemeester in Nederland en over de werkzaamheden en problemen betref fende Heemskerk in het bijzonder. De burgemeester van Ochtendung, de heer Franz Serger, sprak zijn vreugde uit over de vernieuwing van de vriendschap tussen beide gemeenten. Hij wenste Heemskerk geluk met het 900-jarig be staan en sprak de hoop uit, dat Heems kerk haar zelfstandigheid Zou mogen be houden. Naast een geschenk van de gemeente Ochtendung. bestaande uit een fraaie hou ten schaal, overhandigde hij tevens een persoonlijk cadeau. Zichtbaar ontroerd dankte burgemeester Nielen.elke spreker afzonderlijk. Zaterdag kwamen ln IJmuiden aan: USA van Halmstad, hout voor Zaandam; Thorsteib, Sruns- büttel; Thorshoim, Immingham; Wtllemijn. Gran gemouth: Giovanella d'Amtco, Aruba; Amigo, Plymouth: Lindesfarne, Pepel, erts voor IJmui den: Blissworth. Londen, voor IJmuiden; Mode, Delfzijl; Uranus, Londen; Texelstroom, Grimsby; Liberty, Londen, schroot voor IJmuiden; Travia- ta. Immingham; Bab T„ Hudiksvall, hout voor Zaandam; Lady Sonnia. Ipswicn, voor IJmuiden; Whitbv Abbev, Goole; PolLendam, Par, bijlegger IJmuiden: Hinode. Londen; Hado, Par; Togo, Le Havre; Arkadia, Londen: Hoe Vinces, Londen; Bika, Londen: Abel Tasman. Burea: Marathon. Paramaribo; Berkersheim. Monrovia; Stad Vlaar- dingen. Pepel, erts voor IJmuiden: Ardeas, Ham burg; vorning, Kalmar: Neth. Coast, Newcastle. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Nagaria van Terneuzen: Bernhard, Fur; Robert Watt Miller, Venezuela; Hereford, Beacon, Freetown: Solon, Antwerpen: Lien, Teignmoüth; Eemstroom. Lon den: Niagara, Patiniemy, bijlegger IJmuiden; Sappemeer, Par; Sparta, Londen: Aalsund, Köge; Katendrecht, Hamburg; Cortia, Gothenburg; Leo. Kotka: Tank Prince, Augusto: Overijsel, Rotter dam. Bali, Bremen; Saple Palm, Freetown; Wit- tekind. Kristiansand; HontestrOom, Portsmouth; Nero, Aarhus: Herm. Helsinki: Bina, Mantyluoto, hout voor Beverwijk; Libertas, Kopenhagen. Deborah, Swansea; Oranje Nassau. Plymouth: Dianan V., Londen; TheanO, Dublin: Péter Meyer. Vasiervik: Mercürius H., Dagenham Maandag kwamen in IJmuiden aan: IJstroom Vznat?rrdaITemohkken'^fijmutden?'Tempo D Onder tltlgenóèg Utopische COllditieS naar Goes, bijlegger IJmuiden: Atland, Lulea, zaterdagmiddag. Op de IJmuidense van IJmuiden; Rhenania, Narvik; Viscount, - "j West-Hartlepool, walsmateriaal van IJmuiden; /jUlup 1&T uê grötë VlSW&u&tri]Cl têT tLf- Mombasa, Bremen; Vikaren. Hamburg; Nabob, r/7M U** rfirhen- Antweroen; Tarpenbek, Bremen: Caltex Ply- SlUlTMg tan liet StïanClSCUOCn VCrnen- mouth .Bahrein; Parma, Riga, van Velsen: Ruby, acid. Het WÜS ZOIlllig Oil (tlOée UUT Jang!) Boston, kunstmest van IJmuiden; Lens. Port V. - i Etien*. van IJmuiden; Peperkust, Bremen: Mar- droog. de belangsteliw.g rail hengelaars tha Ahrens, Hamburg; Jean E Loijden: storaar, niihbek u-en' hii-nndor CrOOt en de caribiar, Sea. Fehmarn, Stettin, van Zaandam: cn "',D ,rK urr< Olj-Onu.T 6 Comet, üddÉvalla, walsmateriaal van IJmmdén; organisatie door Velscns VVV, het Heriot. Leith: Ares, Brbados; Patria. Rotterdam; Travratar Immin^h^m; Pollendam. Oslo.bijleg ger IJmuiden; Marianne. Helsingborg; Uranus, Aberdeen; Wiliemijn, Fowey. Zondag vertrokken uit IJmüident Arkadia naar Le Havre; Bernhard Schepers, Helsinki: Rijn stroom. Huil; Zaanstroom. ShOreham: Vliestroom. Londen; Axel, Korka: Monte Almanzor, Bilbao, walsmaretiaal van IJmuiden: Frans van seume- ren. Londen Niagara, Manchester, bijlegger (Van een onzer redacteuren) strandcomien de-hengelaamnerenigmg Velsen klópte ah een bus. En zó ont brak er eigenlijk maar een ding: de gulle medewerking van de zeevis, die echter helaas goeddeels verstek liet gaan. Advertentie ZEEWEG 229 - CEPHEUSSTRAAT 31 JONGEN VERDACHT VAN DIEFSTAL De Beverwijkse politie heeft een zestien jarige jongen aangehouden, die ervan wordt verdacht vijftig gulden te hebben genomen uit een kast in de woning van een aardappelhandelaar. Ónder onverwacht gunstige weersom standigheden is zaterdag het Ijmuidènse badseizoen feestelijk besloten. Op het strand wérd een voetbalwedstrijd gehouden tussen Paviljoen Zuidpier (kampioen uit de strandvoetbalcompetitie) en All Stars, samengesteld uit de diver se elftallen die in de competitie waren uitgekomen. De rust ging in met dubbel- blanke stand, hetgeen de krachten goed weer gaf Daarna scoorden Wim Groote- boer en Stoker jr. voor All Stars, dat al dus verdiend won. Beide elftallen waren niet op volledige sterkte. De wedstrijd werd geleid door scheidsrechter Akker man. Vooordat de aftrap van deze wedstrijd gedaan werd, riep competitieleider Zuur bier spelers en leiding bij elkaar op het middenveld. Hij overhandigde aan iedere speler en scheidsrechter een taart. De ballonoplating door honderden kinde ren werd begunstigd dóór de Zuidwesten wind, welke voorkwam, dat de ballonnen naar de zeezijde afdreven. De altijd aanwezige strandhulpverle- ningsdiensten lieten de nieuwsgierige toe kijkers zien, op welke wijze zij hun nut tige en dikwijls gevaarlijke werk uitvoe ren. Zowel deze demonstraties van de IJmuider Reddingsbrigade en EHBO als de demonstratie met de amfie-car trokken grote belangstelling. Vele duizenden trokken naar het IJmui dense strand om het grote vuurwerk te zien. De extra bussen van de N.Z.H. wa ren afgeladen; het parkeerterrein en de fietsenstallingen waren tjokvol. Het mees terstuk van het grote, een halfuur durend vuurwerk kwam aan het slot: „Tot vol gend jaar", omgeven door allerlei kleuren en lawaai-effecten. Een opklaterend ap plaus vertolkte de dank van het publiek. Prijsuitreiking Wethouder A. de Jong verzorgde de prijs uitreiking yan de strandvoetbalcompetitie. Voor ieder team waren er persoonlijke prijzen voor de spelers Onder een lang durig applaus overhandigde hij de Noord- zee-Cup aan de coach van het winnende elftal van Paviljoen Zuidpier, Jan Ver baan. Hiervoor had Jaap Rol de Zeebad trofee in ontvangst genomen, als aanvoer der van Paviljoen Noordzee, dat door Zee zicht met 2-0 te verslaan deze trofee van de nederlagenserie won. Een regen van prijzen daalde over de deelnemers en me dewerkers neer. Dé Fair-Play-Cup van Paviljoen Zuidpier was voor de IJmuider Groentehandelaren. Zij krijgen bovendien een reis naar een brouwerij aangeboden. Er waren persoonlijke geschenken voor de scheidsrechters Akkerman en Vlieland, competitieleider Zuurbier, initiatiefnemer Jaap van de Steen en de vier paviljoen houders, de heren Verswijveren, Ramer- man, Schellinger en De Graaf. In zijn voorafgaande toespraak sprak dè wethou der de dank van het gemeentebestuur uit voor de prestaties van de strandex- ploitanten. In verband met het Zeèbad- plan is het prettig om ie constateren, wel ke geweldige gezamenlijke inspanningen de strandexploitanten zich getroost hebben om deze dag tot een overweldigend succes te maken. Hij hoopte voor de passieve en de actieve recreatie van de strandbe- bezoekers, daf het voetbaltoernooi het vol gend jaar wederom op dezelfde uitsteken de wijze georganiseerd wordt. Dansen Na dè prijsuitreiking kónden de danSlus- tigen in dè prachtig aangeklede Bituma rinloods de beentjes van de vloer doen, onder leiding van balmeester A. Zonne veld. Het was een duidelijk bewijs, dat er in Velsen, waar velen nogal sceptisch staan tegenover grote dansavonden, beslist zonder excessen gedanst kan worden. Het dans- en showorkest „The Broadway Stars" met vocale medewerking van Ri chard Lion verzorgde het muzikale gedeel te van dit geslaagde dansfeest, dat pas ver na het middernachtelijke uur zijn be sluit kreeg. Onder auspiciën van de Stichting Rijn- mond-Noord/eekanaal brachtén vandaag een twintig'al Nederlandse ambtenaren van de Buitenlandse Dienst van het Mini sterie van Buitenlandse Zaken een bezoek aan het Noordzeekanaalgebied. Deze am bassaderaden, ^secretarissen en -attachés, die binnenkort weer voor jaren Nederland in het buitenland zullen vertegenwoordi gen, werden door dit dit bezoek in de ge legenheid gesteld zich een indruk te vor men over hetgeen leeft en gepresteerd wordt in de gemeenten Haarlem, Velsen, Zaandam en Amsteidam. Het gezelschap werd ontvangen op het stadhuis te Haarlem waar wethouder W. F. Happé een inleidir.g hield en de heer G. H. Knap, lid van de Grote Commissie van de Stichting Rijnmond-Noordzeekanaal het een en andèr vei telde over het gebied in zijn geheel Daarna volgde een bezoek aan het voorlichtingscentrum van de stich ting te IJmuiden; ir. L. W. Lievense gaf hier een uiteenzetting over de werken aan de havenmond in IJmuiden. In Zaandam heeft wethouder M. J. Hille een causerie gehouden inzake de proble matiek van de Zaanse industrie. Ook werd een bezoek gebracht aan het Overslag Bedrijf „Amsterdam" N.V. Niet minder dan 158 verwoede henge laars, afkomstig uit alle delen des lands en gehuld, zoals de traditie vereist, in olie goed, leer of .plastic, waren komen opda gen. Om halfdrie betrokken zij hoopvol de genummerde gevechtsstations op 't pier- lichaam en klokke' drie werd met mach tige armzwaaien het aas te water gela ten. De aaskeuze was vrij, maar er mocht ten hoogste met een hengel annex vier Haken gevist worden. De meeste daarvan waren beaasd met zeepieren, een uitge- aochte delicatesse vöSr de Noordzeefauna. Stoere routiniers slingerden hun lood on der de bewonderende blikken der toeschou wers wel een meter of tachtig, honderd zee-inwaarts. Anderen kennelijk van het genus der. binnenvissers kwamen niet verder dan een meter of veertig. Maar hoe men ook wierp en sleepte, de vis liet het voorlopig afweten. En zo kon pas ruim drie kwartier na het startsein het eerste slachtoffer „geland" wórden een mager aaltje van 35 centimeter Over alles, dat in elk geval weer hoop bracht in de harten der hengelaars. Met lange tussenpozen werd er daarna nu hiér, dan daar nóg een scharretje, eên papierdun botje of een miniem puitaaltje binnengedraaid, maar het gröve wild, makreel en gul, liet ver stek gaan en over het algemeen was en bleef het „waardeloos". Overvloedig wa ren alleen de krabben, geniepige scharre laars, die Op slinkse wijze de haken leeg- vreten en elke hengelaar deswege een doorn in het oog zijn. Maar de natuur laat zich nu eenmaal niet dwingen èn zo berustte men tenslot te maar in het onvermijdelijke. Er werd troost gezóch' bij hete koffie, citroen en ouè klare, maar de pret was er niet min der om. Immers: de ware hengelaar is het vooral óm de sport, en nimmer om de vis begonnen. Tóen tenslotte om vijf uur het signaal verzamelen gegeven werd, waren er slechts vijftig van het legioen, die überhaupt wat gevangen hadden. De ijvèrigè wedstrijdleiding had dan ook niet veèl tijd nodig om de vangsten te registre ren «volgens eert even eenvoudig als doel treffend systeem: de maatlat. Elke vis, hetzij plat of rofid, werd van kop tot staart gemeten en wie hét hoogste aantal centi meters vergaard had, die kon zich win naar nöemen. Dè hoofdprijs een fraaie zeemolen blèef in éigen gelederen. Zij viel toe aan de politieagent P. Kalkman uit IJ- muiden-Óost, die met twee aaltjes en een piepklein scharretje de hoogste score 84 Centimeter óp hêt bórd bracht. Twee de werd eveneens een IJmuidenaar, de heer A. Bloemendaal (67 cm), derde de Zaankantèr J. Vèekens met 68 cm. Zij èn nog 25 andere gelukkigen werden be loond niet een keur van hengelsportarti kelen. van stalen landingsnetten tot olie lampen. En ondanks de magere „besommin gen" was geloof ik, wel iedereen het er mee eens dat het experiment in de toe komst vóOr herhaling vatbaar is. Want niet alleen nêemt het zeehengelen ook in ons land hand over hand toe, maar vrij wel nergens heeft hien voor deze spor tieve recreatie zo'n ideale accommodatie aan te bieden als de onvolprezen IJmui- dér Zuidpier. het breedste en langste wan- dêlhoofd van West-Europa, dat èn als pan toffel-promenade voor badgasten en dag jesmensen, èn alé domein voor gezonde ontspanning, een toeristische attractie van gelijke klasse is als bv. de Euromast, Ma- durodam en De Efteling, om van dat iele (en dure) Schgveningse wandelpiertje maar niet te spreken! BROMFIETSEN BOTSTEN Zaterdagmiddag kwamen op de krui sing Plesmanweg en Wijk aan Duinerweg in Beverwijk twee bromfietsers met elkaar in botsing. Een hunner, een inwoner van Beverwijk, werd met een hersenschudding opgenomen in het Rode-Kruisziekenhuis in Beverwijk. De andere bromfietser en zijn duopassagiere werden minder ernstig gewond.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5