Vonkenspetterende voorstelling van „De Schuchtere aan het hof Twee ie éée klap „Luitenant Herman Wigbold brengt ironisch „nieuwscabaret" u P DE PROGRAMMA'S Roemeens beeldhouwer Reder overleden I MAANDAG 9 SEPTEMBER 1963 Spaans blijspel waarover maar een schaduw hangt Orgelconcerten in de Grote Kerk nabeschouwingen Knappe Belgische show van Het Manneke 99 SEIZOENSOPENING DOOR CENTRUM Operette „Frühling in Wien" in Hilversum T elevisieprogramma Kort nieuws De radio geeft dinsdag Een oubollige satyre bij Theater De VARA-t.v. in de komende winter In de serie gemeentelijke gratis toe gankelijke) orgelconcerten in de Grote of St. Bavo Kerk zal op dinsdag 10 septem ber des avonds van 89 uur. Albert de Klerk een concert geven, waarvan het pro gramma luidt als volgt: Antonoio de Cabezon (15101566), 1. Diferrencias sobre la Gallarda Milanesa, 2. Canción Religiosa; Juan Bautista Caba- nilles (1644—1712), Tiento Lleno por B cudrado; Guilain (1706), Suite pour le Magnificat (Quatrième Ton) a) Plein Jeu b) Cromorne en taille c) Duo d) Basse de Cromorne e) Trio f) Dialogue g) Petit Plein Jeu; Joh. Seb. Bach (16851750), Praeludium und Fuge A dur; Johan Wee genhuis (1910), Passacaglia super „O glo- riosa Virginum"; Jehan Alain (19111940), Trois Pièces a) Variations sur un thème de Clément Jannequin b) Le jardin sus pends 3) Litanies. Op donderdag 12 september van 1516 uur zal Albert de Klerk uitvoeren; Samuel (1587—1654), Cantio sacra: „Warum betrübst du dich, mein Herz" a) Choralis in Cantu b) Choralis in Cantu c) Choralis in Tenore d) Bicinium contra- punctio duplici e) Choralis in Cantu f) Choralis in Basso g) Choralis in Cantu h) Choralis in Cantu colorato; Joh. Gottfr. Walther (1684—1748) Concert (1741 a) Ada gio-Allegro b) Largo c) Vivace d) Aria e) Vivace; Herman Strategier (1912), Tien inventionen a) Poco allegretto b) Andante tranquillo c) Allegretto d) Sostenuto e) Fuga f) Allegretto leggiero g) Deciso h) Alia marcia i) Adagio j) Allegro moderato (Fuga); Charles Tournemire (1870—1939), Suite Evocatrice a) Grave b) Tierce en taille et Récit de Cromorne c) Flüte d'echo d) eJu deux et voic humaine e) Caprice. Hans Croiset, Petra Laseur, Ton Kuyl en H. van Elteren in Tirso de Molina's blijspel „De schuchtere aan het hof" tijdens de première van de Nederlandse Comedie. DE NEDERLANDSE COMEDIE heeft het en naar de resultaten te oor delen, terecht! aangedurfd om de eerste grote première van het seizoen geheel te laten voorbereiden en spelen door de jongere en jongste leden van het gezel schap. De in 1959 van de toneelschool gekomen Hans Boswinkel werd heiast met de regie van een van de zeer talrijke komedies van de klassieke Spaanse toneelschrijver-monnik Tirso de Molina (1584-1648): „De Schuchtere aan het hof (El vergonzoso en Palacio). HOEWEL Boswin kel zich in werk groep-verband spe ciaal met ultramodern toneel heeft bezigge houden, verklaarde hij in een interview toch wel degelijk een hang naar de klassie ken te voelen. Hij heeft zich dan ook kennelijk met hart en ziel op de voor stelling geworpen waarvan zaterdag avond in de Stads schouwburg te Am sterdam de eerste op voering werd gege ven. Boswinkel is in zijn regie uitgegaan van de uiterst sobe re omstandigheden waarin dergelijke stukken in de 17e eeuw in Spanje op de dorpspleinen moe ten zijn opgevoerd. Hij werkt dus met een leeg toneel waar op soms één enkele stoel. Daarbij heeft hij de grappig wer kende inval gehad de vele „terzijdes" in het stuk iedere schijn van natuurlijkheid te onthouden, door ze vlak voor het voetlicht recht de zaal in te laten spreken. Weliswaar werd waarmee weer lichtelijk ridiculiserend afstand ge nomen van de overigens historische opzet, maar dat deed aan het geslaagde effect nauwelijks afbreuk. Een enkele maal kon men wel een iets te grote ijver constateren bij het ontwerpen van een beweeglijke mise en scène. Vooral in het begin konden de spelers nagenoeg geen zin zeggen of liet hele toneel moest er voor worden overge stoken. Toch lijkt het buiten kijf dat met deze voorstelling een begaafd jong regis seur zich heeft aangediend die, wanneer hij met de jaren zijn bruisende driften nog wat zal weten in te tomen, in zijn regie dat zelfde beheerste evenwicht zal weten te vinden dat hij nu al in een allereerste bijrol als acteur toonde. DE DECORS en kostuums waren van de al veel ervarener ontwerper Herman van Elteren. Zijn weelderige eA^'stijtvotl'e Spaanse hofkostuums waren onverbeterlijk en zijn praktisch draaiende decorstukken handig en charmant. Soms echter schoot ook zijn werk uit in een zekere onbesuisd heid we hoeven maar te denken aan de vreemde met vruchten des velds behangen kroonluchters en de taart met kaarsjes die Gerard Schild aan het slot tot kroon moest dienen. ER HING eigenlijk maar één schaduw over dit feestelijke geheel en dat was de schaduw van Don Gil met de groene broek, de Tirso-voorstelling die het vorige sei zoen van de Haagsche Comedie heeft ge opend. Op bijna ieder punt moeten verge lijkingen met de nog zo verse herinnerin gen aan die opvoering ten nadele van de Amsterdammers uitvallen. Ten eerste was „Don Gil" als stuk een veel gaver speci men van het klassieke Spaanse blijspel. De intrige was hechter van constructie, de situaties doller en de afwikkeling natuur lijker. In „De Schuchtere" krijgt men vaak de indruk van losstaande scènetjes die weinig functie hebben in de gang van het chaotische verhaal rondom twee liefdes paren die elkaar maar moeilijk kunnen krijgen. Weliswaar is het karakter van de hoofdpersoon die uit pure verlegenheid zijn liefde niet durft verklaren zodat de hertogsdochter heel wat moeite heeft hem de bekentenis te ontfutselen, een aardig, speelbaar gegeven, maar hier wel wat pri mitief van uitwerking. Ook de afloop deed, in de waarschijnlijk nogal ingekorte bewerking, slecht voorbereid en hopeloos geforceerd aan. TEN TWEEDE was indertijd de her schepping van Dolf Verspoor, zoals men zich zal herinneren een wonder van woordvirtuositeit, rijmtechniek en ver haalkunst. De Amsterdamse rijmende be werking van Hans Croiset (de tekst was uit het Spaans vertaald door Chris Fernig) had herhaaldelijk aardige vondsten, maar was speciaal in de hofscènes wel eens wat lomp en talrijke passages vervielen tot Sinterklaaspoëzie van het zuiverste water. Al te vaak was er sprake van „ogenrijm", wat voor het oor een erbarmelijk gezocht resultaat opleyert (b.v. „copla's oplas" en „in de piepzak op mijn gemak"). VERDER KON het spel in de meeste rollen ondanks goede en zeer goede pres taties niet halen bij de briljante Don Gil in de zonder meer meesterlijke regie van Joris Diels. Weliswaar was de ene cadens achtige solo-scène van Kitty Courbois al vrij virtuoos, maar miste toch volkomen het vanzelfsprekende gemak in overeen komstige scènes van Myra Ward. Bijzonder verfijnd en sierlijk van houding was ove rigens de rol van Petra Laseur die bemin nelijk wanhopig zat te wachten op haar schuchtere minnaar die volkomen aanne melijk werd in de opvatting van Hans Croiset. Door Herman van Elteren, Will van Seist en Lec Sthoorel werd wel eens wat al te hevig toneelgespeeld, terwijl Ton Kuyl en Gerard Schild als de beide hoog- geplaatsten zich kennelijk in het jeugdig elan van het geheel niet op hun plaats voelden en vervielen tot een wonderlijk soort underacting, dat klonk als het on geïnteresseerde opzeggen van huiswerk. Femke Boersma speelde een bijzonder aardig hofdametje, Wilbert Bank maakte wel iets geks van een Gregoriaans zingen de omroeper en Thérèse Steinmetz zong buitengewoon mooie Spaanse melodieën, op de gitaar kundig begeleid door Julian B. Coco, waardoor het er op deze avond nog wat Spaanser toeging dan door het jeugdig enthousiasme en de kundigheid van de meeste medewerkers toch al het geval was. Hans van den Bergh Wij moesten een beetje aan de kostelij ke dagdromer Walter Mitty denken, toen wij zaterdagavond in het prgoramma van de NCRV „Hocus Focus", de Belgische inzending voor het t.v.-festival van Mon- treux zagen. Het Manneke, de hoofdfiguur van deze Vlaamse fantasie-zonder-woor den, haalde het vergeleken bij Danny Kaye, dan misschien niet helemaal, maar toch raakte hij in menige kostelijke droom verzeild. Dolle anachronismen versterk ten deze produktie, die het gezien zijn he le opzet in Montreux wel beter moest doen dan de teveef op binnenlands verbruik in gestelde inzending van onze televisie. Lief en puur waren wederom de ta bleaux, die de „Sweet Sixteen" aan hun liedjes toevoegden. Hoe aardig deze meis- kes er ook uitzien, mogelijkheden voor een wat beweeglijker en pittiger optreden schijnen ze niet te hebben. Zou dit met een wat verouderde presentatie-opvatting van de NCRV te maken hebben? Ze behoeven heus niet te verschijnen als „Blue Bell Girls" hoe aardig die ook zijn maar wat meer vaart en beweging zou er nog best bij kunnen. Pretentieloze kolder, knap gedoseerd, werd weer geleverd in de show van de heerlijk clowneske Lucille Ball, een vrouw die niet bang is, voortdurend een gek fi guur te slaan. De rustdag, die wij met de congregationalistische negergemeente van Harlem aan en op de Hudson mee maakten, werd dankzij het knappe werk van een New Yorkse film-werkgemeen schap het beste deel van dit zaterdag avond-programma. De kleine genoegens van het leven, die deze diep gelovige zwar te Christenen zich op een zomerse zondag toemeten, werden vastgelegd in een poë tische film, die al was zij hier en daar wat geënsceneerd ons meer deed dan het vertrokken beeld, dat stunt-cineast Jan Vrijman kort geleden van Nederlandse dagjesmensen gaf. Zondagavond Wij hebben getracht de Henk Elsink- show „Hou 't fijn" te volgen zonder te rug te denken aan de successen, die de VARA veelal met de Dorus-programma's en met de t.v.-produkties van Rudy Car- rell had. Die poging mislukte, doordat El- sink er in tegenstelling metDorus en Car- :a -yronry-j L* - V HET NIEUWE TONEELSEIZOEN is in de Haarlemse Stadsschouwburg Zaterdagavond door-de Toneelgroep Centrum geopend met de préVnièrt* vaifegfl' Engels speurspel, „Twee in één klap" („Kill two birds") door Philip Levene. Het was niet de spectaculaire seizoensopening die men wellicht had mogen ver wachten ter viering van het feit dat dit gezelschap nu min of meer een pied-a- terre in Haarlem heeft gekregen. Maar het is in ons land nu eenmaal een (on gemotiveerde) traditie dat nieuwe seizoenen met een niemendalletje beginnen en bovendien valt te bedenken dat Centrum er juist op dit ogenblik wel moeilijk is komen voor te staan door het smartelijke verlies van Cruys Voorbergh, wiens overlijden de opvoering van Hans Keuls „Panggilan" voorlopig onmogelijk heeft gemaakt, en door het gedwongen uitstel om technische redenen van nog een andere première. (Men kan zich echter afvragen of Centrum, door zijn krachten aan drie stukken tegelijk te gaan wijden, niet al te veel hooi op zijn artistieke vork heeft willen nemen). PHILIP LEVENE's stuk, het tweede van deze jonge Engelsman, is een vrij on geloofwaardig maakwerkje, dat wel amu sante momenten heeft maar de naam thriller" niet verdient omdat geen ster veling erdoor tot huiveren of sidderen ?al worden gebracht, terwijl het voor een speurspel ook te weinig spanning geeft. Wij krijgen te zien hoe een nogal naïeve, goedaardige jongeman, wiens wetenschap pelijke carrière door de chantage van een collega wordt bedreigt, die collega tijdens een handgemeen „bij ongeluk" om het le ven brengt; maar daarna raakt hij ver strikt in de gevolgen van zijn eigen moordplannen want plannen in die rich ting had hij wèl, al zou hij zonder de hulp van dat ongelukje misschien niet in staat zijn geweest ze uit te voeren. Dit uitgangstpunt, het moge dan psychologisch aanvaardbaar zijn, is dramatisch bijzon der zwak, want daardoor is de vriendelijke jongeman geen vlees en geen vis; hij is noch helemaal schuldig, noch helemaal onschuldig, en deze halfslachtigheid is fnuikend voor de belangstelling waarmee men het verdere verloop van de handeling volgt. Bovendien laat de geloofwaardigheid daarvan op verscheidene punten veel te wensen over. GUUS HERMUS heeft als regisseur heel goed begrepen dat de zwakheden van dit stuk alleen met de mantel der liefde konden worden bedekt door het geheel over de komische boeg te gooien. Daarin is hij over 't algemeen in zo verre ge slaagd, dat althans het spel veel van de avond redde, al ging de blijspelstijl hier en daar (vooral bij Rob Milton als de con ciërge) wel heel dicht die van de klucht benaderen. Wim van den Heuvel kweet zich knap van de taak, de aanvechtbare rol Bernard Reder, de Roemeense beeld houwer die de laatste jaren in een tot studio verbouwde garage te Forest Hills, in de staat New York, heeft gewerkt, is zaterdagavond in het Mt. Sinai ziekenhuis aan kanker overleden. Hij is 66 jaar oud geworden. Twee seizoenen geleden had Reder veel succes met een tentoonstelling van 74 bronzen en stenen beeldhouwwerken in het Whitney-museum Voor hij in 1927 in Praag een eerste prijs voor architpctuurcompositie kreeg, ver diende hij als metselaar de kost. Een jaar later hield hij te Praag een eigen tentoon stelling. In 1943 kwam hij naar New York. Daar behaalde hij zijn eerste succes na 1958. van de moordenaar-niet-helemaal-tegen- wil-en-dank acceptabel te maken; voor zo ver zijn tekst het toeliet creëerde hij in derdaad een min of meer sympathieke en menselijke figuur. Hij werd daarin voortreffelijk bijgestaan door Karin Haa- ge, die met heel haar onstuimige speel vreugde de rol van de in stilte verliefde bibliothecaresse vol leven blies. Ook Mat- thieu van Eysden trof zoals bij hem gebruikelijk precies de goede toon om uit de man van Scotland Yard toch iets meer dan een cliché-type te halen. Maxim Hamel speelde glad en met oppervlakki ge routine de boosaardige administrateur. Els van Rooden had het, als debutante, wel bijzonder moeilijk met de rol van de fatale vrouw, terwille van wie de slecht aard chantage pleegt, een rol waarvoor zij van nature weinig meebrengt en die bo vendien als karakter zo oninteressant is dat zelfs een geroutineerde actrice er nau welijks iets van zou kunnen maken. Ben- Hulsman en Jan Grefe waren aardig als bijfiguren van de politie. Een talrijk en goedlachs publiek beloon de het gezelschap aan het slot met een langdurig applaus, waarvoor ook de schrij ver en de regisseur dankten. Er waren heel veel bloemen voor alle medewerken den. Vóór het begin van de voorstelling had de directeur van Centrum, Egbert van Pa ridon, in een korte toespraak Cruys Voor bergh herdacht en getuigd van het grote verlies dat diens heengaan voor de Ne derlandse toneelkunst, en voor deze toneel groep in het bijzonder, betekent. Simon Koster De hoofdstadoperette heeft zaterdagavond in Theater Gooiland in Hilversum de pre mière gegeven van de operette in drie bedrijven van August Reidhart, met mu ziek van Leon Jessel, „Frühling in Wien". Evenals in het seizoen 1962-'63 werd ook deze operette opgevoerd onder de regie van Walter Kochner, eerste regisseur van het Stadttheater van Sankt Gallen. De be zetting in de hoofdrollen bestond ut: Her man Valsner, Trude Bording, Lizzi Schöfmann, Claire Clairy, Martine Cox, Antonia Galli, Jan Handerson, Karl Frey, Margan Graf, Harald Harsten en Franz Stanner, Het hoofdstadoperetteorkest stond voor de eerste keer onder leiding van de di rigent Willem Rietveld. Het Theater Gooi land was, uitverkocht en het publiek toon de zich uitermate dankbaar voor de eer ste uitvoering van deze operette in het nieuwe seizoen 1963-'64. Wim van den Heuvel en Karin Haage in de Engelse thriller „Twee in een klap" waarvan Centrum zaterdag in de Haarlemse Schouwburg de première bracht. rell niet in slaagde, aan zijn programma een eigen karakter te geven. Zelf deed hij ons denken aan een wat zwakke imi tator van Sonneveld en Aznavour; zijn medewerksters met uitzondering van Jasperina de Jong zongen liedjes in de stijl van de dames Blok, Brokken en Stuart. Een beter soort dilettantenwerk kregen wij te zien van een artieste, die „effe" een juffrouw van een realistische tijdschriftenwinkel zou uitbeelden en van de conférencier René van Vooren, die wil de boeien met het nieuwste nummer: een niet-sprekende pop. Een sterke ontknoping had de nieuwe aflevering van de Dick Powell-filmserie, waarin wij naast de inmiddels overleden naamgever van deze reeks o.m. de Ne derlandse akteur Jack Gimberg alias John van Dreelen zagen. Henk de By's nieuwe rebriek „Signale ment," die in d'e plaats gekomen is van „De Spiegel der Kunsten," had een ver rassend goede start met een aflevering, gewijd aan het Danzi-blaaskwintet dat ge leid wordt door de in Spaarndam woon achtige fluitist Frans Vester. Het werk, de moeilijkheden en de betekenis van dit in- ternationaalvermaarde vijftal topmusici werden in dit documentaire programma duidelijk naar voren gebracht. Het was een veelbelovend begin van een rubriek, die voorzien wil in een meer uitgediepte culturele voorlichting, dan „De Spiegel der Kunsten" geven kon. J. Damshuizer VOOR MAANDAG NTS: 19.30 Huckleberry Hound, teken film. 19.ï2. Muzikaal intermezzo. 19.58 Het Manneke. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Politieke partijen: G.P.V. 20.30 Cyra no de Bergerac, speelfilm. 22.20 Dat ziet men alleen in Californië, filmreportage. 22.40-22.45 Journaal. VOOR DINSDAG AVRO: 19.30 Een reisje langs de Rijn, Rijn, Rijn.vakantie-impressie. 19.55 Het Manneke. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 De onzichtbare muur, documentair programma. 21.05 Leonard del Ferro. van Jazz naar Opera: interviews, opera fragmenten en jazz. 21.35 Even voorstel len? Mijn naam is Cox, detective-film. 21.55 Met 't oog op: vooruitblik op de nieu, we AVRO-winterprogramma's. NTS: 22.30 -22.35 Journaal. Nazorgcollecte t.b.e. De nazorgcollecte die dit jaar van 26 to' 31 augustus in Haar' lem is gehouden, heeft bijna 9.200 opge bracht. Dit betekent ten opzichte van ver leden jaar een stijging met ongeveer f 1.600. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 De Groenteman. 9.05 Klassieke grammofoon muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Licht instrumentaal ensemble en zangsolisten: Joodse muziek. 12.20 Rege ringsuitzending: Voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammofoonmuziek. 13.00 Nws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 14.00 Pianorecital: Moderne muziek. 14.35 Grammofoonplaatjes voor de kinderen. 15.00 Viool en piano, 15.30 Logboek 1947. 16.15 Lichte grammofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.25 New York calling, praatje. 17.30 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel ac tualiteiten. 18 20 Pianospel lichte muziek. 18.30 Radio-Volksuniversiteit: de volksuni versiteit in het leven van nu: Haar doel, haar programma's, door Mevrouw Mr. H. M. Scheltema-Blase. 19.00 Combo-Klanken. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerde gram mofoonmuziek. 20.40 Fragmenten uit La fleur Bleue. 21.30 Voordracht. 22.00 Piano recital: klassieke muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten en mededelingen. 23.00 Moderne orkestw. (g,'J. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture: lichte grammofoonmuziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kin deren. 10.15 Moderne orkestmuziek, (gr.) 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gram mofoonmuziek. 11.50 Volaan.vooruit, praatje. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.04 Operettemuziek (gr.) 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.31 Populaire plaatjes (gr.) 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.30 Operette- verzoekconcert (gr.) 14.05 Klassieke gram mofoonmuziek. 14.35 Voor de plattelands vrouwen. 14.45 Moderne grammofoonmu ziek. 15.15 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Programma voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Beurs berichten. 17.50 Regeringsuitzending: Nws uit de Nederlandse Antillen, door Henk Dennert. 18.00 Hawaiian ensemble. 18.20 Politieke lezing. 18.30 Country en Western Express (gr.) 18.50 Van klanten en wan ten weten, vragenbeantwoording. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Lichte grammofoonmuziek. 20.00 Sobba, een pro gramma over land en volk van de Massai. 20.15 Radiophilharmonisch orkest en solist, klassieke en moderne muziek. 21.20 „Soe- karno", klankbeeld over het politieke stre ven van Indonesië's leider. 21.50 Klassieke orgelmuziek (gr.). 22.15 22.25 Boekbe spreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Nederlandse plaatjes. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. ïoisdih rrsv Ito-. ACHTER IN DE JAREN twintig publi- Enigszins droefgeestig niettemin, zwerft ceerde de Russische Joeri Tynjanow een parodistisch verhaal met weemoedige on dertonen dat zich rond het begin van de Krim-oorlog in het verblijf van de tsaar en daaromtrent afspeelde. In 1933 werd er een film van gemaakt in de Belgo-Kino studio's, die echter vrij snel uit de circu latie verdween, waarbij Serge Prokoviev kort nadien de tot de suite „Luitenant Kijé" omgewerkte muziek componeerde. Pierre Gripari, de in Normandië geboren zoon van een Griekse vader en een Franse moe der liet de oorspronkelijke geschiedenis voor zich vertalen en maakte er een hoor spel van, dat in maart 1961 werduitge zonden en sterk de aandacht trof. Aan gemoedigd door dit succes, nam hij de stof nogmaals onder handen en daaraan is het te danken dat Parijs sinds oktober 1962 een nog altijd veel publiek trekkend blijspel rijker is. Onder de op het eerste gezicht merkwaardige titel „Luitenant Te nant" dient het thans als opening van het nieuwe seizoen voor de toneelgroep Thea ter. EIGENLIJK zijn er twee hoofdpersonen, waarvan de voornaamste onzichtbaar blijft omdat hij alleen bestaat bij de gra tie van een administratieve vergissing. Tengevolge van een verdubbeling van het misverstand moet de echte luitenant als ambtelijk gestorvene het leven door. Dat lijkt aanvankelijk een ongezellig lot, maar geleidelijk begint de doodverklaarde aan de toestand van zorgeloosheid te wennen. Uit de plannen voor het komende win terseizoen, die thans door de Vara- t.v. bekendgemaakt zijn, blijkt dat niet alleen Rudy Carel, maar ook Dorus alias Tom Manders althans voorlopig niet voor de camera's verschijnen. In hun plaats zijn Henk Elsink en Corrie Brok ken wisselend het middelpunt van amu sementsprogramma's, die op zondagavon den zullen worden uitgezonden. Voor de Brokken-shows heeft de Vara zich verze kerd van de medewerking van het koor en ballet van de René Sleeswijk-revue, dat 22 „man" telt. Het Haags Studentencaba ret van Rinus Ferdinandusse blijft één maal per kwartaal, op zondagavond, ga rant voor „K-wartaal". Een nieuw pro gramma, op de Vara-vrijdagavonden heet „Voorstelling". Het wordt gepresenteerd door Denise de Weert, de Eliza van de Vlaamse versie van „My Fair Lady". Vele vooraanstaande kunstenaars zoals Theo Baylé, Johan Kaart, Bill Coleman, Wilma Driessen, Charlotte Kohier en Geor gette Hagendoorn zullen haar gasten zijn. De zaterdagavondprogramma's van de Vara krijgen een geheel ander aanzien door twee nieuwe uitzendingen: een ru briek „In de schijnwerper", in het leven geroepen o.m. voor het doen optreden van artisten en ensembles die onverwacht be schikbaar blijken en een cabaret, dat on der leiding van Herman Wigbold met de nodige ironie en spot actuele zaken gaat behandelen. De Eimert Kruithof-thrillers, zijn ook naar zaterdagavond verhuisd. Door een t.v.-bewerking van de „detec tive „Moord in de trein" zal men ook in deze reeks de 40 jaar geleden gestor ven schrijver Herman Heijermans herden ken. Tot de televisie-spelen, die de Vara in voorbereiding heeft, behoren „De ge bochelde" (het oude romantische kasstuk) en „De Zwanen van de Theems" van Cees Nooteboom (beide onder regie van Willy van Hemert); verder: „Het leven dat ik U gaf" van Pirandello (regie: Theun Lammertse); „De onachtzame Adonis" van Cocteau (regie: Herman Fortuyn) en „De wijze kater" van Her man Heyermans in de voorstelling van de toneelgroep „Studio". De afdeling documentaires zal o.m. pro gramma's uitzenden over het onderwijs (onderwerp: de methodiek van het mid delbaar en voorbereidend hoger onderwijs) het vervoer op de weg, de binnenvaart,' de reklassering en over de reclame in de wereld van vandaag. Het baanbrekende werk der Nederlandse universiteiten en hogescholen, krijgt de aandacht in de nieuwe série „Aktuele Wetenschap hij doelloos rond in een soort schemertoe stand tussen hemel en aarde. Bernhard Droog vervult deze rol met veel stil spel van melancholie. Bijzonder vermakelijk van opzet (meer dan van de boertige uitwerking) is de car rière van de denkbeeldige titelheld, die eerst gegeseld en verbannen wordt, maar al gauw in ere hersteld, uitgehuwelijkt en vervolgens gepromoveerd tot kolbnel en vader van drie kinderen... «Het grappige is dat niemand hem meer weg kan denken. Zelfs na de ontploffing van een Turks kruithuis, dat volgens men selijke berekening zijn einde zou moeten be tekenen, herkent men deze legendarische figuur opnieuw. En zo wordt uit het onge rijmde de stelling bewezen dat in geslaag de gevallen schepselen der verbeelding het eeuwige leven op aarde genieten. Dit ge schiedt dan door middel van een bonte vaudeville, waar hoge officieren zich als malloten of marionetten misdragen. De aardigste typering in dit vlak wordt gele verd door de beweeglijke Jan Gorissen, welke Belgische acteur overigens een rui me kans zal moeten krijgen om zijn waar de voor het intussen aanzienlijk versterk te gezelschap aan te tonen. HELEMAAL in de cabaretsfeer van de „Brave soldaat Schwejk" komt deze oubol lige satyre met het optreden tussen de bedrijven door van twee simpele zielen in uniform, van wie de oudste zijn snoeven de onnozelheid tot opportunisme heeft ge cultiveerd. Hans Tiemeijer (hoewel iets te oud voor de rol) en Piet Kamerman heb ben er een luidruchtig stel dwazen van gemaakt, die de vrolijkheid als compères in een revue op gang houden. Ton Len- sink heeft het geheel nogal spullebazerig geregisseerd. In een vlot tempo en in kinderachtige zetstukken, gebruikmakend van een onversneden vertaling van A. van Zoest en met behulp van Kris van de Velde voor wat in het programma als „mouvementen" wordt aangeduid. Voor het begin van de première in Arnhem heeft directeur Ben Groenier de onlangs overleden acteur Cruys Voorbergh met en kele welgekozen woorden herdacht. David Kaning op de donderdagavonden van 19.30-20.00 uur op de beeldbuis komt. De „Spiegel der Kunsten" heeft plaats moeten maken voor de nieuwe rubriek „Signalement", die eveneens geredigeerd wordt door Henk de By. Dit nieuwe kunst programma biedt de mogelijkheid, dieper in te gaan op één onderwerp. De redak- tie van de rubriek „Achter het Nieuws" zal, nu voornoemde „Spiegel" verdwenen is, meer aandacht gaan schenken aan artistieke* actualiteiten. Het tiener-programma „Top of Flop" is verplaatst naar de VARA-woensdagavon- den. In de vrijdagavondprogramma's komt nu een uitzending voor twintiger, die in november begint. De schooljeugd tenslotte krijgt „Pipo de Clown" terug in een serie van 15 afleve ringen, waarin deze populaire figuur ken nis maakt met een diepzee-geheim. Naast Felicio spelen hierin ook Mik (overgestapt uit de „Mik en Mak"-serie) en een zeke- die re professor Piekhaar een belangrijke rol.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7