Rode Kruis gaat bemiddelen bij internationale conflicten Frankrijk gaat dreigende inflatie drastisch aanpakken Nieuwe belastingen en een renteverhoging tot 4 pet Wellicht leken op Concilie HET WEER Ingreep van president Kennedy zet gouverneur Wallace mat Nationale garde van staat nu onder federaal gezag De 100.000 op 14799 Inbrekers maken zeventig mille buit Caltex gaat op Ameland boren Anderhalf jaar salaris voor ontslagen vliegers Tarievenstelsel Hoogovens op de helling SCHERK Tweede match van Daan Schrijvers Polen betaalt Nederland 9 min schadevergoeding 48e JAARGANG NUMMER 260 WOENSDAG li SEPTEMBER 1963 «WMORRIS "before you êuy! Het woord is aan Betrokken staten moeten er samen om vragen Met Qiitokrik gat in kluismuur gedrukt In de krant van heden: Voorstel KLM Vier punten f f f Gezondheid voor uw gezicht Wisselend bewolkt Troepen terug j Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. T T—8 M_ f m mtow Ifl JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I I T 1 CU i fj j T f| |j T Abonnement per week 62 cent, per ^kwartaal Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. 8.—, franco per post f 8.50. Losse Telef redactie 5389 na knntnnmren ïnsf) nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Haarlem: hoofdred. en alle afd Telef. 15295.' DAGBLAD VOOR V E LS E N - IJ M ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie; P. W. Peereboom^en^Mr^L^GjmnjlerMij^ Advertentie BARTAST HAARLEM TEL. 13439 LEIOSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMS'ERDAM TEL 223596 FALCON MONTY-COATS - Mu 11 a t u 1 i Er is maar één zonde: gebrek aan hart. september werd behaald, niet kunnen te niet doen. Het zou interessant zijn de mening van een zenuwarts te vernemen over de hyste rische verklaring/ die Wallace heeft uit gegeven nadat president Kennedy hem heeft mat gezet. De gouverneur verklaar de dat hij geen bajonetten kon bevechten met blote handen. De centrale regering ontwikkelde zich, volgens de hoogste ge zagsdrager van Alabama, tot een militaire dictatuur en presidentt Kennedy dreigde hem, Wallace, als een politieke tegenstan der in de gevangenis te gooien. Dit waren, toestanden, aldus nog steeds Wallace, die deden denken aan de sfeer van een Mid- denamerikaanse bananenrepubliek. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie antwoordde echter op de vraag, of Wallace wegens ongehoorzaam heid aan de rechtbank zal worden ver volgd: „Het ligt aan de rechtbanken om dat te beslissen. In feite zijn de negers zonder tegenstand de scholen binnenge gaan en dus zie ik niet in hoe men zou kunnen zeggen dat hij zich feitelijk met de opheffing van de rassenscheiding heeft bemoeid." Het is voor Schrijvers de tweede wed strijd in het oranjeteam. Hij debuteerde vorig jaar september in de wedstrijd tegen de Nederlandse Antillen. Het Luxemburgs team herbergt 4 „bui tenlanders". Het zijn de betaalde spelers Conter, „geschonken" door Anderlecht. Pilot afkomstig uit Standard Luik, Schmitt, de razendgevaarlijke aanvaller uit Sochaux en Kohn, beter bekend als „Spitz" uit Enschede. Deze laatste semi-prof voelt zich weer geheel fit. Om 5 voor 8 stappen verslaggevers Bob Spaak en ir. Ad van Emmenes via de VARA de ether binnen. De wedstrijd zelve begint om klokke 8. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is op nummer 14799 de hon derdduizend gevallen. Het winnende lot is in zes series verkocht in respectievelijk Hilversum, Rotterdam, Den' Haag, Pur- merend, Tilburg en Gouda. GENèVE (Reuter) Dinsdag, de laat ste dag van het honderdste congres van het internationale Rode Kruis, is een Frans voorstel aangenomen om te bemid delen bij een conflict tussen staten, mits de betrokken staten daarom gezamenlijk verzoeken. Het voorstel werd aangenomen met 49 stemmen vóór. vier tegen en vier onthoudingen. Tegen stemden Cuba, com munistisch China, Noord-Korea en Zuid- Afrika. Tevoren was een rappört van de inter nationale commissie van het Rode Kruis behandeld over de voorwaarden waaron der de commissie vrij zal zijn tussenbeide te komen. Dit zal het geval zijn als er een atoom oorlog dreigt, als de Verenigde Naties de onmogelijkheid erkennen alleen te bemid delen. als eerbiediging van de beginselen van het Rode Kruis op het spel staan en als alle belanghebbende partijen in- Inbrekers hebben in de afgelopen nacht in het gebouw van de landbouwcoöpera tie te Hengelo ongeveer 70.000 buitge maakt. Zij haalden dit geld uit de kluis, waar van de stalen deur zich in het kantoor bevindt. De kluis, ongeveer drie meter diep, is uitgebouwd in een opslagplaats. Tussen de bovenwand van de kluis en het plafond van de opslagruimte bevindt zich een ruimte van ongeveer 50 cm. De inbrekers zijn de opslagplaats binnenge komen via een raampje aan de achter zijde. Zij hebben toen waarschijnlijk een krik van een vrachtauto tussen de boven wand van de kluis en een betonnen pla- fondbalk geplaatst. Een vernuftig idee, want zij behoefden het apparaat toen maar in werking te stellen om in de twaalf cm. dikke kluiswand een gat te drukken, waardoor een van hen naar binnen kon kruipen. Daar lag ongeveer 70.000 bank biljetten. Toen het personeel vanmorgen om half acht arriveerde, werd de inbraak ontdekt. Met outillage aangevoerd uit de Spaanse Sahara gaat de Caltex binnenkort boren naar.olie en' gas in de noordelijke duin streek van het eiland Ameland. Dit heeft de maatschappij vandaag bekendgemaakt. stemmen met bemiddeling door het Rode Kruis. De kwestie is vorig jaar herfst voor het eerst ter sprake gekomen, toen secreta ris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties het Rode Kruis verzocht Russische schepen te inspecteren, die op weg waren naar Cuba. De crisis, was echter voorbij voordat het Rode Kruis aan dit verzoek kon voldoen. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws13 Op de Praatstoel 3 Feuilleton 11 Radio en t.v9 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit stad en omgeving 5, 7 Beurs 13 Langs sluizen en havens5 Scheepsberichten 13 Kunst' 9 Sport 15 In de Vishal en op zee5 Beeldverhalen 2, 11 Uit het binnenland 2, 4 Buitenlands nieuws 3, 4 Topsy 6 Luidsprekers7 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's De directie van de K.L.M. heeft voor gesteld aan de ongeveer 150 vliegers die nog van de personeelslijst moeten worden afgevoerd anderhalf tot maximaal twee jaar salaris mee te geven, in plaats van de meer dan drieëneenhalf jaardie tot dusver golden. In een brief van de direc teur, de heer E. H. Larive aan het be stuur van de vereniging van K.L.M.-vlie gers wordt gezegd, dat de bestaande af- vloeiingsovereenkomst voor het bedrijf te duur is en dat zij daarom na 11 april 1964 precies twee jaar na de ingang niet meer zal gelden. De vereniging van de K.L.M.-vliegers vraagt zich af of deze opzegging van een in gemeenschappelijk overleg tot stand ge komen contract juridisch wel juist is. Het bestuur beraadt zich thans op een ant woord, maar het heeft wel begrip voor het feit dat de K.L.M. de honderdvijlfcg overtollige vliegers kwijt moet. 4: zal dan de dienstplicht weer worden verkort teneinde zowel het gebrek aan ar beidskrachten als de staatsuitgaven te kunnen verminderen. (Van onze correspondent) Hoewel het anti-inflatieplan van de Franse regering pas morgen officieel en volledig uit de doeken zal worden ge daan, zijn er gisteren toch wel weer zo veel «nieuwe details uitgelekt dat het beeld zo ongeveer rond lijkt te zijn ge worden. Na de conferentie met zijn vijf collega-ministers van Financiën van de E.E.G., heeft de Franse schatkistbe waarder, Giscard d'Estaing, tegenover de pers bevestigd dat de inflatie in Frankrijk proporties begint aan te nemen die een krachtige en veelzijdige druk op de prijzen nodig zullen maken. In een interview met het weekblad Paris-Match heeft van zijn kant premier Georges Pompidou onthuld dat, in tegen stelling met de aanvankelijke ontkennin gen van Giscard d'Estaing, het regerings plan ook wel degelijk in nieuwe belastin gen voorziet. Het plan welks grote lijnen gisteren de vertegenwoordigers van het patronaat en der vakverenigingen bekend werden gemaakt, zal voor een deel bij regerings-decreet en voor een ander deel via de parlementaire wegen in daden wor den omgezet. Ook .de E.E.G-conferentie werd gisteren voor een belangrijk deel aan de nieuwe Franse economische moeilijkheden gewijd. Naast Frankrijk wordt momenteel trou wens ook Italië door inflatie bedreigd. In beide gevallen wordt die inflatie wel voor een ruim deel als de terugslag van een op zichzelf verheugende expansie ver klaard. De Franse bewindslieden spreken dan ook ook in het bijzonder bij voorkeur van een tijdelijke crisis die het gevolg zou zijn van een overmaat aan econo mische groei en gezondheid. Een visie die door andere deskundigen echter niet wordt gedeeld. In de ministerconferentie werd gisteren Met ingang van november aanstaande wordt bij Hoogovens IJmuiden een nieuwe regeling met betrekking tot de tarieven in gevoerd, zo ligt althans in de bedoeling van de directie. Het tariefstelsel bij Hoog ovens en aangesloten bedrijven heeft zich ontwikkeld op een wijze, welke aanleiding geeft tot een nadere bezinning over. de verdere mogelijkheden, die dit belonings stelsel, als middel tot bevordering van de produktiviteit, te bieden heeft en door wel ke andere wellicht betere methoden dit doel zou kunnen worden bereikt. Nadat de vakverenigingen overleg met hun leden hebben gepleegd, zal binnen kort de directie van de K.N.H.S. opnieuw een bespreking hebben met de vertegen woordigers der vakbonden. Advertentie ook de Nederlandse situatie onder ogen gezien en speciaal de verhoging der kos ten van de woningbouw gesignaleerd. De vice-president van het executieve orgaan van de E.E.G., de Fransman Robert Mar- jolin, heeft de verschillende rapporten over de economische stand van zaken in de zes landen 's middags nader voor de mi nisters toegelicht. 0ok Nederland ried hij aan een serieuze strijd tegen de prijsver hogingen aan te binden. Ondertussen slaat Frankrijk toch wel weer het record onder de westelijke lan den met 15V2 percent prijsstijging in twee jaren tijds. Volgens een rapport dat gis teren ook gepubliceerd werd door de OESO (Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling) is de Fran se inflatie niet alleen aan een verhoogde expansie toe te schrijven die gepaard gaat met gebrek aan arbeidskrachten en een versnelde geldcirculatie, doch eveneens aan een slechte organisatie van de bin nenlandse markt en aan de excessieve winstmarges die de vele tussenhandelaren zich permitteren. De Franse regering wil haar actie nu in verschillende richtingen gelijktijdig ont plooien. 1een poging de medewerking van werk gevers en -nemers en van de handelstand te verkrijgen om te voorkomen dat het wankele evenwicht tussen lonen en prij zen door salaris-eisen of prijsverhogingen opnieuw en nog ernstiger zou worden ver stoord. 2: een directe druk op de prijzen, eventueel door middel van taxaties. 3: ofschoon dat punt nog niet officieel erkend is, een verhoging van de rente voet van 3V2 tot 4 percent om de om loop van geld te kunnen remmen. VATICAANSTAD (AP) - Vaticaanse zegslieden hebben .vandaag meegedeeld, dat paus Paulus VI overweegt bepaalde bêvöegde r.-k.-leken toe te staan het Vaticaans concilie bij te wonen. Speciaal uitgenodigde leiders van ver schillende katholieke lekenorganisaties zouden volgens deze zegslieden worden toegelaten tot zittingen als toehoorders of waarnemers maar niet als deelnemers. Vermoedelijk zouden zowel Italiaanse als niet-Italiaanse .organisaties worden ver tegenwoordigd. HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ Vierde klasse - vijftiende lijst f 100.000: 14799 5.000: 15008 164404 1.500: 1031 1.000: 2982 4603 6148 11304 11638 15568 17479 17849 19411 400: 4153 5182 5824 6284 6652 8332 8950 13784 15834 16825 19128 19840 21888 200: 1204 1734 1750 2066 2815 4111 6321 6614 6838 7325 9074 9414 10174 10957 11063 1,1065 11201 12114 13848 13980 14031 14119 15004 15147 16201 16728 17064 18411 20355 21430 Het is belangrijk dat uw huid 's nachts vrij kan ademen. Om zich te herstellen. Om de volgende dag weer gezond en stralend te zijn. Daarom is het goed om de huid 's avonds te reinigen met Scherk Lotion. Omdat Scherk alle stof-, crème- en poederresten verwijdert, de poriën binnendringt en de onderhuidse bloedcirculatie stimuleert en activeert! Be gin direct met Scherk! Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met slechts een enkele verspreid Voorkomende bui. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. In flacons v.a. f 2.95 In de plaats van Van Wissen, die afge lopen zondag in de wedstrijd ADO-PSV geblesseerd raakte, heeft bondscoach Schwartz de speler van DWS Daan Schrij vers aangewezen voor de wedstrijd Luxem burg-Nederland, die vanavond in het Olympisch stadion in Amsterdam zal wor den gespeeld. In elk geval wijzen deze verschillende verschijnselen er nu toch wel duidelijk op dat de Franse economie veel zwaar der wordt bedréigd dan men officieel tot voor kort nog erkennen wilde. Niemand onderschat nu meer de inspanningen en de offers die van de Fransen zullen wor den geëist. En het ligt wel voor de hand dat die eisen hun directe weerslag ook op het vlak der sociale en politieke ver houdingen zullen doen gelden. In ver band met die beproevingen die de rege ring en indirect) ook de positie en de po pulariteit van het staatshoofd komende maanden te wachten zouden staan, wordt in politieke kringen al voorspeld, dat ge neraal De Gaulle zijn huidige ambtsperio de vrijwillig zou willen verkorten om in- plaats van in 1965 zich reeds dit jaar voor een tweede zevenjarige termijn kandidaat te kunnen stellen. De strijd van de negers om in Ala bama hun kinderen naar „blanke" scholen te krijgen is lang en hevig geweest. Tot president Kennedy dinsdag ingreep, beletten troepen van de nationale garde op bevel van gouverneur Wallace negerkinderen de scholen te bezoeken. Dat overkwam ook de zestienjarige Richard Walker. Hij wilde zich laten inschrijevn voor de middelbare school in Birmingham, doch werd door het kordon gardisten tegengehouden. Links kijkt zijn moeder gespannen toe. (Van onze correspondent WASHINGTON. - Gouverneur Wallace heeft zijn verzet tegen de toelating van negerleerlingen zo lang mogelijk volgehouden. President Kennedy heeft echter korte metten met hem gemaakt. De nationale garde van Alabama is bij order van de president onder federaal gezag geplaatst. Bovendien is de mogelijk heid geopend dat onderdelen van het leger kunnen ingrijpen. Daarmee staat Wallace schaakmat. Twintig negerkinderen konden nu samen met blanken naar school gaan. De bevolking hield zich in het algemeen rustig. Alleen Wallace gedroeg zich als een bezetene. Schakers kennen waarschijnlijk het zo genaamde ..gekkenmat". Wit begint en doet twee zulke domme zetten dat zwart bij de tweede zet reeds de overwinning be haalt.--Gouverneur Wallace,. die uit prin cipe natuurlijk alleen met wit wil spelen, deed een paar zetten met zijn pionnen de agenten van de staatspolitie maar de tegenpartij, reeds lang door Wallace zwart gemaakt, wist haar koningin in casu Vrouwe .Tustitia achter Wallace's pionnen te brengen en daarmee was het spelletje uit: gekkenmat Dinsdagochtend, voordat het licht was, gaf Wallace het bevel dat de nationale garde de scholen te Birmingham, Mobile en Tuskegee zou omsingelen en wanneer de deuren opengingen alleen blanke kinde ren zou doorlaten. Maar reeds om kwart over zeven gaf president Kennedy in^ Washington het bevel de staatspolitie en de nationale garde in Alabama 17.000 man onder de - Federale Regering te stellen. Verder kreeg McNamara, de mi nister van Defensie, machtiging zonodig Amerikaanse troepen te gebruiken voor de handhaving van de wet. De troepen die de scholen omringden, kregen vervolgens van de centrale rege- kilometer uit de kust „gedropt". ring het bevel zich terug te trekken naar hun hoofdkwartieren. Daarmee was de weg naar de scholen vrijgemaakt. De plaatselijke bevolking had zich erbij neer gelegd dat een bescheiden begin aan de in tegratie zou worden gemaakt. Voor Wal lace was het pijnlijk dat de locale politie aan negerkinderen een veilig geleide bood op weg naar school. Slechts in één geval werd een luidruch tige demonstratie gemeld van blanke leer lingen, die hun school verlieten. Voor het overige gedroeg de bevolking zich voor beeldig en kalm. Wallace bereikte echter één van zijn doeleinden: hij dwong de centrale regering tot ingrijpen, maar dramatisch was die in terventie allerminst, eerder zo beheerst en geluidloos mogelijk. Nooit tevoren heeft de rassenwaan van gouverneur Wallace zo weinig weerklank gevonden bij de inwoners van zijn eigen staat en dit moet men beslist een bemoe digend verschijnsel noemen. Evenals bij vorige gelegenheden kan een enkele ge welddaad van een fanaticus de zaken weer belangrijk achterop brengen, doch zelfs zulk een incident zou de winst, die tien Polen zal Nederland gedurende de eerst volgende .jaren een bedrag van 9.050.000 betalen als schadevergoeding voor genatio naliseerde belangen. Een akkoord hierover is, naar het ministerie van Economische Zaken mededeelt zaterdag geparafeerd. Zeven leden van de luchtmacht heb ben bij wijze van proef een et maal in een' rubbervlot rondgedob berd op de Noordzee om na te gaan in welke situaties de bemanning van een in zee gestort vliegtuig kan komen te verkeren. De mannen wer den door een marinevaartuig dertig

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1