Scholieren in Saigon door het leger gearresteerd NELLE'S theebuiltjes Veel overeenstemming tussen Willy Brandt en Harry Wilson Wereldnieuws 't Gaat om één ding... WASAUTOMATEN 1298.- Vliegtuig in India verongelukt Twaalf kilometer Alpen-autoweg Afternoon t Aardbevingen kan men voorspellen Negen mensen dakloos door boerderijbrand Twee aspirant-premiers confronteren hun meningen voor onze reisredacteur CPraatótoel Jongen van 17 jaar moet een been missen Vijf doden in het verkeer -Dp de WUËNSDAG 11 SfPTEMSER 1963 de geconcentreerde kwali teit in zo'n Van Neile's thee builtje (grootformaat). De fijne geur en smaak van de beroemde Van Neile's "Afternoon" melange zijn daar zó volkomen in bewaard dat u 'n grote pot heerlijke, geurige thee kunt zetten met één builtje. En 't is zo handig! (groot formaat) Doos yan 20 stuks 98 ct 'im ENGLISH ELECTRIC Bekneld geraakt in draaiende betonmolen BEZOEK DE GROTE AUTO -SHOW MORRIS 1100 MG 1100 KRELAGE GARAGE SAIGON (Reuter/AFP) Op sommige scholen in Saigon, waar dinsdag naar schatting honderd leerlingen werden gear resteerd in verband met betogingen tegen de regering, zijn pamfletten verspreid waarin tot een onmiddellijke boycot van het onderwijs wordt opgeroepen, totdat godsdienstvrijheid is gegarandeerd en boeddhistische monniken en nonnen zijn vrijgelaten. De pamfletten zijn deels getekend door het door de autoriteiten ontbonden comité voor de verdediging van het boeddhisme en deels door de leerlingenvereniging. De regeringsleiders worden verraders ge noemd. Op een persconferentie verklaarden twee meisjes van een school die na veel ru moer was gesloten, dat zij op communis tische instructies de boeddhistische crisis hadden geëxploiteerd en betogingen had den georganiseerd. Zij behoorden tot een der communistische cellen op de school. Een regeringswoordvoerder zei dat de communisten begonnen waren met her or ganiseren van stakingen op meisjesscholen omdat zij verwachtten dat de jongens dan wel zouden volgen. In sommige Vietnamese kringen heeft men de bewering van de regering dat communistische agenten de leiding van de stakingen op de scholen hebben, bestre den. De technische hogeschool, waarvan de studenten het meest strijdlustig zouden zijn, is door vierhonderd parachutisten be zet. Voor het overige was er dinsdag min der machtsvertoon dan zaterdag en maan dag, toen de scholen werden bestormd en de leerlingen in vrachtwagens werden weggevoerd. De scholieren zijn maandag door de regering gewaarschuwd, dat zij voor de militaire dienst opgeroepen of in arbeidskampen zullen worden onderge bracht wanneer zij hun demonstraties voortzetten. Het republikeinsetsenaatslid Frank Carl son en zijn democratische collega Joseph Clark hebben bij de senaat van de Ver enigde Staten een door acht andere sena toren mede ondertekende ontwerp-resolu- tie ingediend, waarin beëindiging van de Amerikaanse economische en militaire hulp aan Zuid-Vietnam wordt geëist. Senator Carlson noemde president Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam een „mee dogenloze dictator" en gaf verder als zijn oordeel te kennen, dat de Verenigde Sta ten de uitdaging van mevrouw Ngo Dinh Noe moeten aannemen. Senator Clark ver klaarde deze mening te onderschrijven. NEW DELHI (AP) Een Viscount van de Indiase, luchtvaartmaatschappij met dertien passagiers en een bemanning van vier koppen is onderweg van Nagpoer naar New Delhi op ongeveer 53 km afstand van Agra neergestort. De passagiers waren Indiërs en Japanners. Er zijn vermoedelijk geen overlevenden. AOSTA (AP) De werkzaamheden aan de langste autoweg door een tunnel welke Frankrijk en Italië via de Alpen verbindt, beginnen in de zomer 1964. Het werk wordt uitgevoerd door de Sitrame-bouw- maatschappij. Het boren begint in de zo mermaanden onder de berg Ciriegia. De tunnelweg zal 12.35 km lang worden en de wegen verbinden tussen Cuneo en Nice. Mevrouw Ngo Dinh Noe, schoon zuster van de president van Zuid- Vietnam, is „de vrouw achter de schermen" in het politieke leven van haar land. Zij is daardoor ongetwij feld de belangrijkste vrouw van Zuid-Vietnam. Zij is fel anti-com muniste en een groot voorvechtster van de rechten van de vrouw. Zij is 38 jaar en heeft vier kinderen. Zij leidt op het ogenblik een parlemen taire delegatie van haar land die een conferentie in Belgrado bijwoont. Op het vliegveld van Saigon neemt zij voor haar vertrek naar Europa afscheid vpn haar kinderen. Advertentie (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) AMSTERDAM. Het is een zelzaam doublet: aan een klein tafeltje in het Minerva-paviljoen in Amsterdam schuiven twee mannen aan die het misschien binnenkort in Groot-Brittannië en West-Duitsland voor het zeggen zullen hebben. Harold Wilson, met grote waarschijnlijkheid reeds komende lente de overwinnaar van Macmillan, klein, pijprokend, ontzaglijk gewoon doende met opperste rust. Willy Brandt, de mogelijke opvolger van Ërhardt in 1965, de frontstadburgemeester, die altijd half gespannen is, een beetje hees en moe. Dit is de sociaal-democratische aflos sing van de wacht in Europa, zo hoopt het achtste congres van de socialistische internationale in Amsterdam. Maar men had begrepen dat'zij het niet óp alle pun ten eens zijn,- in het Oost-West-conflict en hpt begin van de ontspanning willen Duit se'en Britse belangen wél eehs "vefscnil- lend liggen. En één verschil is er zeker. Wilson's po sitie in zijn partij en daarbuiten is sterk, hij kan vrijuit spreken. Achter Brandt staan miljoenen onzichtbaren, hun ogen prikken in zijn rug, het verdeelde Duits land met zijn verdeelde partijen is gereed om hem bij de minste toegeeflijkheid van landverraad te beschuldigen. Hij ontwijkt daarom veel en vlucht soms in vaagheid. De onenigheid dan van deze nog niet, regerende leiders, waar zo zwaar aan ge tild is? Zij noemen elkaar nog wat on wennig „Willy" en „Harold", hun karak ters en achtergrond verschillen zeer, zij zijn elkaar nog vreemd. Maar in wat zij tijdens de discussie zeggen ligt veel meer overeenstemming dan verschil. Trekt men van dat verschil nog de formele standpun ten af die Brandt moet uitspreken, dan is de overeenstemming nog groter: die tussen twee onorthodoxe socialisten die op modernisering uit zijn en een gezamen lijk idool hebben: de niet-socialist Kenne dy. Wil Wilson Oostduitsland erkennen en wil Brandt Ulbricht voor eeuwig negeren? Nee. voor beiden is de Duitse hereniging op Basis van vrije verkiezing de uiteinde lijke oplossing die niet voor morgen en ook niet voor overmorgen is. Inmiddels wensen beiden geen onbeweeglijkheid. In tegendeel, zij willen zonder eenzijdige ver zwakking met groot geduld alle mogelijk heden voor ontspanning tussen Oost en west blijven aftasten, vooral op het ter rein der geleidelijke ontwapening. Wilson zegt in gesprekken met Kroesj- tsjev en Gomoelka de indruk te hebben gekregen dat het Sovjetblok niet uit is op voorspoedige regeling van de Duitse kwes tie. Waar het haast mee heeft, is de nu cleaire dreiging de tanden uit te trekken. Raakt men tot precisering van dit ter rein, dan spreekt Wilson hardop'in de zin van de Eden- en Rapacki-plannen: een Advertentie MOSKOU (Reuter) Geofysici van de Russische academie voor wetenschappen hebben verklaard dat het mogelijk is aard bevingen enkele dagen voordat zij zullen plaats hebben, te voorspellen. Deze geleer den hebben in Tsjechoslowaakse mijnen een studie gemaakt van scheuren in de aardkorst op een diepte van ongeveer 1300 meter, en menen thans aan de hand van bepaalde geluiden en het toenemen van kleine en grote scheuren, dat aan be vingen in de aardkorst vooraf gaat, een komende aardbeving twintig dagen tevo ren te kunnen voorspellen. De moeilijk heid. is echter nog om vooraf te bepalen waar het centrum van de beving zal lig gen. In de afgelopen nacht heeft een hevige brand de boerderij van de familie M. Splinter in Holysloot nabij Amsterdam ge heel in de as gelegd, waardoor het uit negen personen bestaande gezin dakloos is geworden. Toen de brand omstreeks vier uur uitbrak waren acht leden van het gezin in huis. Een der zeven kin deren logeerde elders. Allen konden tijdig de boerderij verlaten. Ook slaagde men er in de varkens uit hun hok te krijgen. De kippen en konijnen konden eveneens naar buiten worden gebracht. De brand, die door hooibroei op de hooi zolder is ontstaan werd door de vrijwil lige brandweer van Holysloot en door de Amsterdamse brandweer met veertien stralen bestreden. kernwapenvrije zone in centraal Europa en vermindering van de conventionele be wapening langs de spanningsgrens. Voor Brandt is dit politiek-dynamiet. Hij verwerpt het niet, maar hij vindt dat het idee „geleidelijke militaire losmaking" nog niet voldoende is uitgekristalliseerd. Hij geeft advies: geen regelingen voor een te smalle strook, voorzichtigheid met va cuums. Maar hij verwerpt de gedachte, dat Bonn een veto-recht zou moeten heb ben over' Westelijke ontspanningsvoorstel- len. De Duitsers kunnen niet voorwenden, dat zij alleen weten wat goed is voor het westen. Zij willen slechts geconsulteerd worden. De Oder-Neisse-grens zal een twistpunt zijn tussen de leiders-in-spe. Wilson heeft al water in Gaitskells wijn gedaan. .De Oder-Neisse-lijn moet Polens westgrens blijven, maar dat kan pas worden ge normaliseerd als de allesomvattende Duitse vredesregeling er is. En Brandt? Onze reisredacteur W. L. Brugsma heeft in Amsterdam een exclusief vraaggesprek gehad met Harold Wilson en Willie Brandt. Kort ha zijn terug keer uit Moskou heeft hij de meningen over het oost-west probleem kunnen peilen van deze twee socialistische lei ders. Die meningen winnen aan belang, omdat Wilson en Brandt een duidelijke kans hebben, respectievelijk in 1964 en 1965 de leiders van de Britse en West- duitse regeringen te worden. Zij krij gen ook relief omdat er van menings verschil tussen hen sprake was. Dit vraaggesprek wordt vanavonddoat rTe N.T.S. uitgezonden om half elf. earn zegt zelfs te begrijpen, dat de Polen, na „het verschrikkelijke verleden", niet te vreden zijn met de Duitse verklaring, dat er nooit geweld zal worden gebruikt om die grens te wijzigen. Maar hij wijst ook op een onlogisch element in de Poolse gedachtengang. Als Warschau volhoudt, dat er twee Duitse staten zijn, dan moet het niet van West- Duitsland verlangen, dat het de grens van Oostduitsland garandeert. Op één punt vallen Brit en Berlij- ner elkaar volledig bij: geen afzonderlij ke Europese kernmacht. Geen alliantie binnen de alliantie. Brandt zegt, dat Duit- Niet zonder stoutmoedigheid zegt hij, dat een Duitse hereniging geen territoriale kwestie is, maar dat het Duitse volk moet worden herenigd, daar waar het woont! Voor de vorm, zo krijgt men de indruk, zegt hij tegelijkertijd wel „enige wijzigin gen" in die grens te wensen. De Polen kunnen dus gerust zijn over dat derde deel van hun huidige grondgebied, dat achter de Oder-Neisse-lijn ligt. Brandt Willy Brandt sers en Amerikanen over de multilaterale polarisvloot hebben gediscussieerd, niet omdat zij dachten dat die zo'n uitsteken de oplossing vormde, maar omdat zij over en weer veronderstelden dat de andere het zo graag wilde. Wilson legde er de nadruk op, dat de Labourpartij geen neutralistische partij is, dat zij volledig achter de NATO staat, dat zij „the great western determent" wil, de grote gezamenlijke westelijke atoommacht. Beiden dringen wel aan op betere plan ning, grotere eenheid, die de Amerikaan se president aan wie het veto voorbe houden moet blijven de zekerheid geeft, dat hij namens allen al of niet op de knop drukt. Eén thema blijft centraal: het nastre ven van de ontspanning lussen Oost en West, zonder eenzijdige verzwakking, het klimaat verbeteren, zodat oplossingen, die nu nog onmogelijk lijken, op den duur mogelijk worden: voor Duitsland en voor de rest van de wereld. Beiden geloven, dat het Kroesjtsjev ernst is met de vreedzame coëxistentie en dat hij daarbij naar vermogen moet worden geholpen- tegen minder vreedzame heren in het communistische kamp. Beiden ook breken zich het hoofd over de Noord-Zuid- tegenstelling, die tussen de ontwikkelde en de onderontwikkelde, de steeds rijker en de steeds armer wordende landen. Dat zijn in het kort de overeenkomsten en de verschillen tussen Harold Wilson en Willy Brandt. Aan die verschillen is steeds maar gebreid door hun politieke tegenstan ders, mogelijk omdat hun staat van dienst op het stuk van eenheid binnen de alliantie niet al te briljant is. Het is zeker onbescheiden te veronder stellen dat zelfs deze discussie, waarin zij hun meningen hebben kunnen confronteren hen heeft opgelucht. Maar toch lijkt daar iets van zichtbaar. Het is spijtig vast te stellen, dat zij als zij hun verkiezingen winnen niet gemakkelijk nogeens sa men met een journalist aan één tafeltje willen schuiven. Want nu mogen zij nog de ideeën heb ben, straks hebben zij de werkelijkheid. Harold Wilson In Rotterdam is de 17-jarige kalkblus- ser H. Scheerhoorn op het terrein van een kalkmortjelfabriek in de Spaanse polder in Rotterdam, doordat hij uitgleed, met zijn rechterbeen in een draaiende kalkmo len geraakt. Het been raakte beklemd. Twee chirur gen uit het ziekenhuis Dijkzigt hebben de jongen ter plaatse verdoofd en bloedtrans fusies gegeven, terwijl de brandweer de betonmolen uit elkaar brandde om het been te bevrijden. De jongen is naar het Dijkzigtziekenhuis vervoerd, waar het been geamputeerd moest worden. In Ede is gisteren het tweeëneenhalf- jarig zoontje van de familie Kettenis door een vuilnisauto overreden. De kleine kwam met zijn step onder de wielen en was op slag dood. Een auto met twee inzittenden is gisteren op de weg Otterlo-Ede tegen een links van de weg staande boom gereden. De bestuur der, de 19-jarige J. van Beek uit Otterlo, was op slag dood. Een neef, die bij hem in de oude zat, de 19-jarige R. Elbertsen uit Harskamp, werd ernstig gewond. De 75-jarige mej. Verstraelen uit Venray is gisteravond, toen zij voor een hotel in Tegelen uit een auto was gestapt, aange reden door een bromfietser. Zij werd zeer ernstig gewond en is enkele uren later in het ziekenhuis in Tegelen overleden. De bromfietser, een inwoner van Nijmegen, is gewond in hetzelfde ziekenhuis opge nomen. In een ziekenhuis te Amsterdam is de 73-jarige heer J. van der Velde overleden, die vorige week maandag op een zebra pad in de Jan van Galenstraat door een bromfietser werd aangereden. Voorts overleed in een Amsterdams zie kenhuis de 65-jarige bromfietser T. Anne- ma, die zondagavond op de Meeuwenlaan werd aangereden door een auto toen hij Onverwacht naar links uitweek. Argwaan Hoe komt het toch, dat de mensen zo wantrouwend zijn? We kunnen jaren met iemand omgaan, we hebben misschien juist iemand leren kennen en ineens, tjoép, daar steekt de argwaan zijn duivels kopje op. Altijd ongewenst, meestal zonder re den, is het wantrouwen daar om onheil te stichten. En wij laten ons willig bij de neus nemen, waarbij wij ons om beur ten de dupe voelen. Een alledaags voorbeeld kan deze uit spraak wellicht wat verduidelijken. U kent „de man van het electra" toch wel? De man, die op gezette tijden onder Uw gangmat, achter Uw kapstok en in Uw gangkastje kruipt om de stand van water- electriciteit- en gasmeter op te nemen? Welnu, deze man kwam mij een aanmaning aanbieden (derde en laatste aanbieding, op paarse kaart). Ik, zei, dat de rekening inmiddels be taald was, waarna mij vriendelijk werd verzocht, de datum van girering op te ge ven. Ik ging dus de huiskamer binnen, onderzocht snel de inhoud van enige laat jes, en moest toen onverrichterzake terug keren. „Ik kan het niet vinden" zeiik spijtig „maar ik weet zeker, dat het al lang gegireerd is!" Dat woordje „allang" had ik niet moeten zeggen. Zijn gezicht verstrakte. „Allang!, ja allang! Dat kan niet, want dan had ik hier niet gestaan, mevrouw!" Daar was niets tegen in te brengen. Ook niet tegen de woordenstroom die nu volgde. Het ging over een dame, die hem ook niet had willen betalen, en die dezelfde middag haar schuld aan het kantoor was komen voldoen om niet af gesneden te worden. „Wat had dat mens er nou aan om mij van de deur te sturen!" riep de man verbitterd uit. Hij wond zich op. Dat was duidelijk te zien. Om hem wat milder te stemmen ten opzichte van de mensheid in het algemeen en die da me in het bijzonder zei ik: „Misschien dacht ze écht, dat ze wel betaald had. Zoiets komt heus wel meer voor. Laatst nog kwam de ziekenfondsman, die voor twee keer geld wilde hebben, omdat hij met vakantie ging. Ik wist met zekerheid, dat ik hem al voor twee keer betaald had, maar toen hij weg was schoot het mij te binnen, dat ik hem verward had met de glazenwasser. Ziet U nou wel hoe je je kan vergissen?" Het bewijs was hiermee geleverd, vond ik, maar hij dacht er blijkbaar anders over. „Kom, mevrouwtje, ik zou nu maar betalen!" zei hij alleen. Hij geloofde mij niet. Het wantrouwen had bezit genomen van zijn ziel, dat was duidelijk. En zelfs al heb ik gegireerd waarvan ik achteraf toch niet zo zeker meer was, deze man zal mij nooit geheel vertrouwen, dat voel ik. Elke keer opnieuw zal hij mij met argewaan bezien als hij weer de meter komt opnemen, of ik nu betaald heb of niet. En waarom vraag ik u. Waarom zijn de mensen toch zo wantrouwend? Marjan van Beek Advertentie 10 t/m 15 september UIT VOORRAAD LEVERBAAR LEIDSEVAART 10 - HAARLEM Buit. Inbrekers baanden zich het afgelo- pen weekeinde moeizaam een weg via het dak in een bank in de Engelse plaats Whitchurch. Ze slaagden er niet in de kluisdeur met springstof op te blazen. Daardoor bedroeg hun buit slechts 3,50 aan postzegels. Gemaskerd. Drie gemaskerde mannen be roofden op klaarlichte dag een juweliers winkel in Londen. Zij sloegen de eige naar neer en maakten zich uit de voe ten met ongeveer f 50.000 aan edelste nen. Vluchtelingen. 95 Cubanan onder wie 21 kinderen zijn in een gestolen boot op een Mixicaans eiland aangekomen. Zij waren om politieke redenen uit hun land gevlucht en hadden vijf dagen op zee doorgebracht. Narcotica. De politie vond bij een inval in een flat in Hoboken, in de Verenigde Staten, een partij verdovende middelen die bijna twee miljoen gulden waard was. Drie personen, twee mannen en een vrouw, zijn ter plaatse gearresteerd. Grondverschuiving. In een bergoord bij Manilla zijn acht mensen door een grondverschuiving bedolven. Redders hebben de stoffelijke resten van vijf hunner geborgen. Er is één zwaar ge wonde. Manhaftig. In de Franse stad Beziers heeft een veertienjarig meisje met een mes twee gemaskerde bandieten op de vlucht gejaagd, die haar ouderlijke wo ning binnendrongen toen zij alleen thuis was. Het meisje schrok later hevig, toen een van de twee machinegeweren die de bandieten bij zich hadden, werd gevonden en echt bleek te zijn. Zij had namelijk gedacht, dat het plastic speel goedwapens waren. Desertie. 23 compagnieën politie en grens wachten in totaal 2.700 man zijn naar het westen gedeserteerd sinds dn Berlijnse muur twee jaar geleden op gericht werd. Dit heeft het minister» voor al-Duitse zaken van de Bondsrepu bliek berekend. Vliegers. De Britse luchtvaartmaatschappij BOAC heeft haar 126 oudste vliegers vervroegd pensioen aangeboden, voor zover zij dit wensen. Een woordvoerdsr zei dat de maatschappij een overschot heeft van driehonderd vliegers, die jaar lijks tien miljoen gulden kosten.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3