Op beleid van paus nog geen peil te Paulus valt trekken (0SEh.7b?:,"Het niet gemakkelijk een heiligeop te volgen „Mens overal zelfde rechten" Engelse liberalen voor belangrijke beslissingen veilige beschermende norac Oostenrijkse Volkspartij voor zware beslissing Een etmaal in rubbervlot op de Noordzee In Frankrijk wonen half miljoen joden IVVV wil optreden tegen de apartheid 35 gewonden in VS bij ontsporing trein Crisis door aftreden van voorzitter Klacht tegen blad over Keelerverhaal Proefneming van de Luchtmacht Franse BB rekent op 15 miljoen helpers Koffie K R E M E R Thee Ghanese studenten uit auto gesleurd WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1963 Voorzichtig Kardinaal Wyszynski: Zij kunnen conservatieven lelijk dwars zitten Curie-kardinaal T weedracht Grote moeilijkheden Gaat u met vakantie (Van onze correspondent) kort zeggen, welke richtlijnen hij volgen zal Hij heeft enkele redevoeringen uitge sproken, maar behalve de mededeling, dat het oecumenisch concilie in het na jaar zal worden voortgezet, bevatten die niet veel nieuws. Bij het officiële bezoek van het Italiaanse staatshoofd, president Segni, heeft hij zeer uitdrukkelijk het concordaat tussen Italië en de Heilige Stoel geprezen, hetgeen in lekenoren nu niet zo prettig klinkt. Want dit concor- daat door Mussolini aanvaard waar schijnlijk met de bedoeling er alleen rekening mee te houden, waar dat in zijn kraam te pas kwam wordt door vele Italianen beschouwd als een blok aan het been van hun republiek. Er staan bepalingen in, bijvoorbeeld over de huwelijkswetgeving en over de wijze waarop personen behandeld moeten worden die, eenmaal tot geestelijke ge wijd, voelen dat hun roeping onvoldoen de is en het geestelijk habijt afleggen, die door heel wat Italianen, ook door goede rooms-katholieken, worden be schouwd als onaanvaardbaar voor een moderne staat. De waarheid is, dat Paulus VI de naam heeft van een progressief denkend geeste lijke te zijn, zonder dat hij daarvan, voor al in de laatste jaren, het bewijs heeft geleverd. Tijdens het eerste deel van het concilie heeft hij zeer zelden het woord genomen en nooit koos hij partij, noch voor de progressieve, noch voor de conser vatieve groep. Het is waar, dat paus Jo hannes hem bovenaan op de lijst heeft ge zet van de eerste groep door hem gecre- eerde kardinalen. Maar daarmee deed hij eigenlijk niet anders dan een onrecht goedmaken, dat Montini was aangedaan door Pius XII. Ge durende een lange reeks van jaren was hij tezamen met monseigneur Tardini „waarnemend staatssecretaris", maar al was hij dan nummer één in de Romeinse Curie, Pius XII door Montini met zoveel toewijding gediend, beantwoordde die toe wijding met een uitgesproken voorliefde voor de fijna diplomaat, die Montini was, zonder hem ooit tot staatssecretaris aan te stellen en zonder hem de rode hoed te geven. In 1954 wist de Curie Montini weg te werken, naar het heette omdat hij te vrijzinnig was. Hij werd aartsbisschop van Milaan, een zetel waaraan sedert eeu wen altijd het kardinalaat verbonden is geweest, maar het kardinalaat bleef uit. In de jaren, dat kardinaal Roncalli patriarch was van Venetië en Montini aartsbisschop van Milaan, hebben zij elkaar veel ont moet en iets van de brede visie en de moderne instelling van Roncalli ging op de jongere collega over. Maar in wezen zijn de twee sterk verschillend en. mis schien is dit wel de reden, wie zal het zeggen, waarom het Heilig College kardi haal Montini fot opvolger van paus Joan nes heeft gekozen. In de jaren toen hij waarnemend staats secretaris was, hebben wij monseigneur Montini meermalen ontmoet. Wat ons al tijd weer trof was zijn scherpe intelligen tie, de uiterst nauwkeurige manier, waar op hij de dingen weet te formuleren en daarndast zijn volkomen gebrek aan ge voel voor humor (dit viel te meer op, als men hem vergeleek met een zo geestig man als monseigneur Tardini) en ook een zekere verlegenheid, of was het alleen maar aristocratische en diplomatieke te rughoudendheid? Als men zijn leven na gaat, begrijpt men waarom paus Joannes eens gesproken heeft over „de Hamletis sche aartsbisschop van Milaan". De grote voorzichtigheid, die veleItaliaanse prela ten kenmerkt, vooral juist in de hoge re gionen van de Curie, maken hem tot een man, die niet gauw een besluit neemt en die in sommige gevallen op een genomen besluit terugkomt. Een kenmerkend geval is dat met de voortvarende burgemeester van Florence, La Pira. In 1953 had La Pira de zaak van de stakende arbeiders van de grootste hoogovens van Florence, II Pignone, zo zeer ter harte genomen, dat hij niet alleen de stakers met geld en levensmiddelen hielp, maar ook des zondags aan de ar beiders (voor het merendeel communisten) die de fabriek bezet hielden, het evange lie ging uitleggen. Monseigneur Montini zond hem uit naam van de paus een bij valsbetuiging, maar alvorens die brief te verzenden,vervroegde hij de datum, zodat het leek alsof het stuk in het alge meen La Pira's handelwijze prees en geen betrekking had op de Pignone-affaire. In 1954, kort voor hij tot aartsbisschop van Milaan werd benoemd, koos hij in een conflict tussen de tirannieke leider vari de Italiaanse rooms katholieke Actie, dr. Ged- da en de tegen hem in opstand gekomen Mario Rossi, de partij van Rossi, die hij later weer verloochende. Een geval, dat vooral in Milaan sterk de aandacht heeft getrokken, is de ophef fing in september 1962 van het tweeweke lijkse tijdschrift „Adesso", een voor rooms katholieke begrippen, tenminste in Italië, moedig tijdschrift, opgericht door Don Primo Mazzolari en na diens dood voort gezet onder leiding van Mario Rossi. Kar dinaal Ottaviani, dus het Heilig Officie, vond dit tijdschrift wel erg ver gaan. Er werden zelfs artikelen in overgenomen uit Franse (rooms-katholieke) tijdschriften als „Esprit" en „Témoignage Chrétien". En de aartsbisschop verbood het blad. In een korte verklaring schreef de hoofdredac teur: „Wij willen geen schandaal verwek ken en zwijgen liever stil dan dat wij een „Adesso" ter perse leggen, waarvan de inhoud niet stroken zou met onze over tuigingen. Misschien geeft men in Italië de voorkeur aan een ander soort leken, meer bereid bevelen uit te voeren of meer in de oppositie". Dit was weinige dagen voor de kardinaal naar het concilie afreisde. Is paus Montini dus een conservatief? Ook dat kan men niet zeggen, want het feit blijft, dat de Curie hem in 1954 heeft „weggewerkt" als te progressief. Ook heeft hij de werken van Jacques Mari- tain in Italië doen kennen, hoewel (en dit Paus Paulus VI, de vroegere kardi naal Battista Montini. Advertentie WARSCHAU (AFP) De rooms-katho lieke primaat van Polen, kardinaal Wys zynski, heeft bij een kerkwijding in War schau gezegd dat „wij alleen van co- existentie kunnen spreken wanneer de rechten van de mens worden geëerbie digd in het binnenland, tussen de landen onderling en op internationale schaal". De kardinaal keerde zich tegen bepaal de „pseudo-katholieke organen, die zeggen dat de bisschoppen het huidige politieke systeem moeten goedkeuren, wil men duur zame goede betrekkingen tussen de kerk en de staat bereiken". „De mens heeft reeds eeuwen lang geleefd en wat hij wil, kan men in geen enkele gevangenis op sluiten", aldus de kardinaal. Hij haalde de woorden aan van paus Joannes in diens encycliek „pacem in terris", die ,ook door onze rode communistische broe ders is geprezen", dat de mens overal de zelfde rechten heeft: het recht op de volle waarheid en op voorlichting in waarheid. Wij bisschoppen en priesters zullen het verzet tegen de moderne slavernij aan moedigen en stimuleren", zo zei de kar dinaal. „Geen machine noch industriële kongsi kan mensen in slavernij voeren die voorgoed besloten hebben niet meer voor keizers te buigen en die er nooit mee akkoord zullen gaan weer slaven te wor den. „De kerk is de grootste revolutio nair en daarom zijn zij die de aarde be zeten hebben, er zo bang voor". MONTREAL (AP) Frankrijk telt na de Verenigde Staten, Rusland en Israel de grootste joodse bevolking. Dat heeft dr. Sidney Nelson, voorzitter van de Franse commissie voor hulp aan joodse immi granten gezegd. Hij vertelde dat sinds 1956 200.000 joden uit Algerije, Egypte en Hongarije naar Frankrijk gekomen zijn, zodat de joodse bevolkingsgroep er gegroeid is tot een half miljoen. BRUSSEL (Reutei) Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen, waar van meer dan 56 miljoen arbeiders in de niet-communistische landen lid zijn, heeft de Socialistische Internationale die in Am sterdam bijeen is, uitgenodigd tot samen werking in de strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika. „Wij vragen ons af, of de Socialistische Internationale door de hoge positie die en kele van haar organen innemen, de leve rantie van wapens aan Zuid-Afrika niet gestaakt kan krijgen. Die wapens zullen uiteindelijk tegen het onderdrukte volk van Zuid-Afrika worden gebruikt", aldus het telegram van het IVVV. HUDSON Dinsdagavond zijn bij de stad Hudson, in de staat New York, vfjf rijtuigen van een personentrein door onbe kende oorzaak ontspoord. Vijfendertig per sonen'werden gewond. Van geen hunner is de toestand ernstig. Vijf personen wor den in een ziekenhuis verpleegd. BRIGHTON (AP) Vandaag is de jaarlijkse conferentie van de Britse Libe rale partij geopend. Er zijn 1600 afge vaardigden naar Brighton gekomen. Par tijfunctionarissen hebben plannen onthuld voor de in oktober 1964 te houden alge mene verkiezingen. Reeds vierhonderd kandidaten zijn aanvaard of in overweging genomen. Tegen de verkiezingsdatum zul len er wellicht nog vijf Jig bijkomen. Het aantal kandidaten wordt dus veel groter dan bij de verkiezingen van vier jaar ge leden, toen er 216 liberale kandidaten wa ren. Dit houdt verband met het optimisme van de partijleiding, en het feit, dat het aantal leden van de partij sinds 1959 on- Advertentie Norac neutrali seert veilig het over tollige maagzuur. Norac legt een be schermend laagje op uw gevoelige maagwand. De apotheker of drogist heeft uw doosje Norac op z'n toonbank staan. is weer typerend) hij dit deed door de vertaling juist van het meest tegen de re formatie en tegen de lekenwereld gerichte boek van de schrijver: „Drie hervormers Luther, Cartesius en Rousseau". Hoewel geen historicus, zoals paus Joannes, is de nieuwe paus toch ook goed thuis in de ge schiedenis van de kerk en zijn grote be wondering gaat uit naar de Contra-Refor matie. Altijd weer stuiten wij op tegen stellingen in deze moeilijk te omlijnen fi guur en waarschijnlijk zullen wij pas in staat zijn hem juister te beoordelen, wan neer straks het concilie weer op volle toe ren draait. Het zou kunnen zijn, dat hij zich tot nu toe zo sterk boven en buiten de partijen heeft gehouden, om bij het conclaaf, dat gezien de hoge leeftijd van paus Joannes, niet lang kon uitblijven, de stemmen zo wel van progressieve als van gematigde kardinalen op zich te kunnen verenigen. De keuze van zijn naam, Paulus, wijst er in ieder geval op, dat hij voornemens is te streven naar samenwerking, althans met de kerken van het Nabije Oosten. Is zijn afkeer om een eigen mening uit te spreken, alleen berekening geweest om niemand voor het hoofd te stoten? Of is zij het uitvloeisel van een weifelend, be sluiteloos karakter? Dat zal moeten blij ken. Als paus neemt Montini een zo hoge positie in, dat hij, zo hij slechts wil, lei ding kan geven aan het concilie. Dat heeft zijn voorganger, die op de hem eigen vriendelijke, maar vastberaden, manier ingreep, wanneer de goede gang van za ken dit vereiste, ten volle bewezen. Men mag echter niet vgrgeten, dat paus Paulus voortkomt uit de Curie en het grootste deel van zijn leven op het staats secretariaat heeft gewerkt. Die Curie mag hem dan op een zekere dag, met de tact en de inachtneming van alle vormen, die in het Vaticaan altijd de scherpe kanten wegnemen hebben verstoten, hij blijft iemand voortgekomen uit dat milieu. En in de Curie vormen de conservatieve ele menten de meerderheid, ook al omdat paus Joannes in zijn alomvattende vader lijkheid, nooit de „Pacellianen" van hun posten heeft verwijderd. Gewoonlijk bete kent de benoeming van een nieuwe paus een soort revolutie in het Vaticaan. Bij paus Joannes, die wel degelijk ook de kwaliteiten waardeerde van personen, met wie hij het niet eens was, bleef ieder op zijn plaats en'alleen benoemde hij op vrij gekomen posten jongere elementen, die meer inzicht hebben in de behoeften van onze tijd. De huidige paus is 'in ieder geval een grote tegenstelling tot zijn voorganger. Paus Joannes had een synthetische blik, begreep de noden van deze tijd, die grote noodzaak de kerk ten spoedigste aan te passen aan een eeuw, die geen overheer sing van het blanke ras (om maar één ding te noemen) meer duldt. De nieuwe paus denkt analytisch en heeft meer oog voor bijzonderheden dan voor de grote lijn. Hij zat dan ook zijn leven lang „tus sen al die paperassen daar in Rome",' om zijn voorganger nog eens aan te halen. En om het Rooms-katholiek tg zeggen men kan niet verwachten, dat op een paus, die een heilige was, een tweede heilige zal volgen. Iemand als paus Joannes zou men in het huidige Heilig College tever geefs zoeken, zeker onder de Italianen. En het is stellig niet benijdenswaardig zulk een bijzondere figuur op te volgen (Van onze correspondent) WENEN. Weldenkende Oostenrij kers zijn bezorgd over de naaste toe komst v,an hun land! Nog tijdens zijn vakantie heeft minister-president Gor- baeh zijn aftreden als voorzitter van de r.-k. Volkspartij bekendgemaakt. Dit wi nog niet zeggen dat hij ook als premier zal aftreden, maar eigenlijk komt het daarop neer, omdat deze twee functies altijd met elkaar verbonden zijn geweest. Bovendien kan een minister-president in Oostenrijk persoonlijk aftreden zonder dat ook het kabinet heengaat. Zodra hij aftreedt, komt de partij weer op de voorgrond die hem indertijd heeft be noemd en die nu een opvolger zal moe ten aanwijzen. De vraag waarom Gorbach zich heeft teruggetrokken is gemakkelijk te beant woorden. Ingewijden hadden dit reeds lang verwacht. Gorbach is ziek, noch moe of oud. Hij is een intelligent en scherpzin nig politicus maar hij heeft de kracht niet gehad om de eenheid in de Volkspartij te herstellen. In zijn argumentatie is hij te subtiel en hij mist de autoriteit van een Raab. Die zweeg meestal, maar wanneer hij sprak, was dit ook het laatste woord. Juist dit gemis aan eenheid is de oor zaak geweest van de vele fouten die de Volkspartij de laatste tijd heeft gemaakt. Daardoor heeft zij bovendien aan presti ge verloren. Natuurlijk zou Gorbach kun nen zeggen dat niet uitsluitend h'ij verant woordelijk is voor de fouten die de partij of een groot gedeelte daarvan heeft ge maakt, maar hij is nu eenmaal geen kei harde figuur die ook op z'n tijd van zich kan afbijten. De tweedracht komt voort uit een crisis die in de z.g. generatie-overgang bestaat. Er zijn twee groepen: de ouderen die veel verdienstelijk werk hebben gedaan, zoals Raab en Figl, en die nog altijd van me ning zijn dat men beter op tactische ma nier met de socialisten kan omgaan. Vol gens hen moet men dan ook concessies doen. De groep jongeren echter, die geschaard staat rondom de felle en energieke secre taris van de Volkspartij Withalm, wil van geen concessie weten en verwijt de oude ren dat zij veel te veel hebben gelaveerd en daardoor terrein moesten verliezen. Of schoon de Volkspartij de algemene ver kiezingen in november 1962 met een voor sprong van vijf zetels van de socialisten had gewonnen, verloor zij toch de kabi netsformatie. De socialisten bleven namelijk tijdens de onderhandelingen zo hard, dat zij on danks hun verlies geen enkele belang rijke functie of portefeuille moesten af staan zelfs niet Buitenlandse Zaken, welke portefeuille door de jongere vleugel van de Volkspartij als offer was opgeëist. Toen er later een nieuwe staatspresident moest worden gekozen, maakte de Volks partij de fout een kandidaat te stellen wiens gezondheidstoestand zoveel te wen sen overliet dat hij nauwelijks een kans maakte. Ook hier waren de socialisten weer de winnaars. Tenslotte heeft de Volkspartij in de kwestie Habsburg een lans gebroken voor het recht en dit kan niet hoog genoeg worden aangeslagen. Maar daarbij bleef het! Zij ging niet tot activiteit over zoals de socialisten die een geweldig initiatief en offensief open den. Door het voor 't recht op te nemen en dus een juridisch standpunt in te ne men wint men wel aanhangers onder in tellectuelen, maar niet onder net volk. Dat deden de socialisten! Zij bleven actief in tegenstelling tot de Volkspartij. Nu worden al deze fouten aan Gorbach geweten. Hij is als voorzitter afgetreden. Maar op hetzelfde ogenblik beginnen de grote moeilijkheden. Een nieuwe voorzit' ter (en premier) zal moeten beginnen met het herstel van de eenheid. Het moet een betrekkelijk jonge en krachtige persoon lijkheid zijr). Men noemt o.a. de minister van O., K. en W„ dr. Drimmel, en ook dr. Hartmann van Landbouw. Maar juist deze twee be kwame figuren hebben reeds verklaard voor deze functie te zullen bedanken. De enige die overblijft is de zeer deskundige dr. Klaus, de.vroegere gouverneur van de provincie Salzburg, die tevens een jaar mi nister van Financiën is geweest. Zijn be leid en vooral zijn begroting werden ech ter zodanig door de socialisten en ook door een deel van de Volkspartij gesaboteerd dat Klaus zijn ontslag nam - zonder dat Gorbach hem wist te handhaven. Nu maakt Klaus een behoorlijke kans, omdat de jongere vleugel hem steunt, maar het is de vraag of de socialisten met deze vroegere minister van Financiën als premier willen samenwerken. Zij zijn nu reeds met een campagne begonnen en dreigen al lang met een „kleine coalitie", dus een samenwerking van socialisten en de Vrijheidspartij, waardoor de Volkspar tij in de oppositie zou komen. Er gaan echter in de socialistische partij steeds meer stemmen op om toch weer een „gro te coalitie" met de Volkspartij te vormen. Doch voor deze „concessie" zullen de so cialisten zich ongetwijfeld laten honoreren en zal de Volkspartij een offer moeten brengen. Dit offer zal tenminste daarin bestaan dat dr. Klaus geen premier wordt. Andere opvallende en bekwame kandi daten heeft de Volkspartij niet. Zij moet in alle gevallen een sterke persoonlijkheid kiezen die de eenheid herstelt. Wanneer de Volkspartij deze man niet vindt en weer een zwakke overgangsfiguur be noemt, loopt zij kans om een deel van haar aanhang te verliezen Dan zou Oos tenrijk na verloop van tijd misschien een socialist als minister-president krijgen. WELLINGTON (Reuter) Een lezer van het Nieuw-Zeelandse dagblad Tarana- ka Daily News heeft bij een rechtbank een aanklacht ingediend, waarin hij dit blad beschuldigt van een onzedelijke re portage. Het verwijt van deze lezer, vader van zes kinderen, betreft een bepaald nummer van het blad, waarin dit een verslag geeft van de rechtszaak tegen de Britse arts Stephen Ward. Volgens de raadsman van de klager doet zijn cliënt geen poging de persvrijheid aan te vallen. Hij spreekt uit naam van alle ouders die krantenlezende kinderen hebben, aldus de raadsman, die verder mededeelde dat de man de steun van vele krantelezers heeft. geveer is verdubbeld en thans 300.000 be draagt. Ook de successen, door de partij behaald bij gemeenteraadsverkiezingen en het winnen van conservatieve en labour- stemmen bij tussentijdse verkiezingen voor parlementszetels spelen een rol. De liberale partij bezet thans nog.slechts ze ven zetels in het parlement. De grootste optimisten ook in hun eigen gelederen verwachten dat dit aantal bij de komende verkiezingen tot niet meer dan dertig zal stijgen, maar zelfs dat zou een grote vooruitgang zijn vergeleken met de afgelopen naoorlogse periode, geduren de welke de liberalen werden bespot als een partij, zo klein, dat zij in een telefoon cel kon. De meeste politieke waarnemers zijn er echter van overtuigd, dat de libera len een overwinning van MacMillan's con servatieven kunnen verhinderen. De con servatieven hebben thans 263 leden in het parlement. De labourpartij heeft er 256. De liberalen zijn vaak door hun politie ke tegenstanders becritiseerd als een par tij, die meer schermde met een allegaar tje van goede bedoelingen dan dat zij een doeltreffende politiek voerde. Als de conferentie tot zaken komt, zal onmiddellijk een debat worden gevoerd over hervorming van het parlement. Ve le liberalen willen het Hogerhuis met er felijk lidmaatschap vervangen door een gekozen kamer. Verder zal de conferentie zich hebben bezig te houden met voorstellen tot kies- rephthervorming en het in het leven roe pen van een „ministerie van Expansie" om de economische functie van verschil-f lende regeringsd,epartementen te coördine ren. n. en wilt u dat wij uw krant vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger beta len DE ADMINISTRATIE Dinsdagmiddag ls op de Noordzee een begin gemaakt met een proefneming, waar voor zeven mannen van de Koninklijke Luchtmacht 24 uur aan boord van een rubbervlot in open zee zullen blijven. De zeven mannen van de staf van het op de basis Soesterberg gevestigde vliegvei- ligheidsoefen en testcentrum (V.O.T.C.) zijn om halftwee in de boot gegaan. Als ze het zo lang kunnen volhouden zullen ze vanmiddag uit hun tijdelijk isolement wor den verlost. Toen de mannen aan hun lot waren over gelaten stond er een kalme zuidelijke wind. De zee was licht golvend. De hemel was licht bewolkt. De lucht had een tempe ratuur van 16 graden, het water was 14,3 graden. PARIJS (AP) De Franse regering heeft maatregelen genomen om ingeval van oorlog vijftien miljoen mensen te mo biliseren voor de bescherming van de bur gerbevolking. Regels voor de organisatie van de be scherming burgerbevolking zijn in de staatscourant gepubliceerd. Zij geven uit voering aan een decieet uit 1959. Firma's moeten nu lijsten bijhouden van mannen tussen de 38 en zestig jaar die voor dit werk kunnen worden opgeroepen. Advertentie Op het laatste ogenblik moest een der deelnemers van het experiment afvallen: de keuring bracht aan het licht dat eerste luitenant-vlieger G. E. C. Soons niet fit genoeg was voor de proefneming. In zijn plaats ging mee kapitein F. A. F. Cartens van de sectie Luchtvaartgeneeskundige Aangelegenheden van de Koninklijke Luchtmacht. Toen de zeven mannen per schip op de plek waren aangekomen, waar de proef zou beginnen, begaven twee van de zeven zich te water. Van boord af werd hun het pak nageworpen, waarin de opblaasbare „dinghey" verpakt was. De twee zich door watertrappen drijvend houdende mannen 'maakten zich meester van dit pak, open den de aan het pakket verbonden flessen met koolzuurgas en lieten de boot vollo pen. Zij klommen erin en hielpen hun in middels te water gesprongen collega's aan boord. Toen de mannen in het rubbervlot wa ren geïnstalleerd, hebben de twee schepen die hen naar buiten hadden gebracht, zich teruggetrokken. Er is echter radioverbinding met het vlot, om zonodig hulp te kunnen bieden. NASHVILLE (Reuter) Drie Ghanese studenten en twee blanken zijn door een groep van ongeveer twintig blanken met hun auto in de omgeving van Tuscaloosa in de Verenigde Staten aangehouden. Het vijftal werd uit de auto gesleurd en met stokken, riemen en vuisten bewerkt. Sommige van de aanvallers waren gewa pend met pistolen, ook waren er enkelen gemaskerd. De slachtoffers zijn voor hun schram men en builen in het ziekenhuis behandeld. Geen van hen was. echter ernstig gewond. De ambassade van Ghana is van het ge beurde op de hoogte gesteld. De F.B.I., stelt een onderzoek in. V

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4