Amsterdamse etnologe gaat voor een onderzoek naar de Salomons-eilanden Probleem voor adverteerders in de Verenigde Staten wiel Frankfurt toont de auto van 1964 Langs de weg gevonden... Nieuwe veiligheidsgordel margnct Meer samenwerking bij het oversteken op de zebra's Een jaar leven in een hut in Belaga Kasteel Duivenvoorde gerestaureerd Nieuwe salarissen van de brandweer JEROEN BOSCH-PENNINGEN UITGEREIKT 13 Negers vormen een groep aantrekkelijke kopers Salon licht tipje van sluier op I DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1963 Zending Ronselaars Zakenleven Schok Prijsspel bij jubileum Néderlandse Pianobond Ook met een grote maat kunt U goed gekleed gaan MODEHUIS De vorige maand is mejuffrouw drs M. A. de Koster, wetenschappelijk ambtenaar aan de universiteit van Am sterdam, voor een etnologisch onderzoek naar Small Nggela, één van de Salomons eilanden, vertrokken. Na een reis van zes weken per vrachtboot en een korte voorbereidingstijd in Honiara (het na oorlogse hoofdplaatsje van het gebied) hoopt zij omstreeks eind augustus op Small Nggela te kunnen beginnen. Het Britse bestuur heeft zeer veel me dewerking verleend en er onder meer voor gezorgd dat midden in het dorpje Belaga een met stro gedekte hut voor haar werd gebouwd. Het traditionele bouwloon be staat uit een varken dat zij na aankomst aan het dorpshoofd zal offreren ter fees telijke verdeling onder de bevolking. Me juffrouw De Koster hoopt een jaar in Be laga te kunnen blijven om het dagelijks le ven in al zijn aspecten te bestuderen en te zien welke veranderingen door de vele vreemde invloeden van de laatste honderd jaar zijn doorgedrongen. Als ontspanning zal zij voorts planten verzamelen voor het rijksherbarium te Leiden en insecten voor het zoölogisch museum te Amsterdam. De bewoners van de Salomons-eilanden leven als van ouds van landbouw en vis serij. De familiebanden zijn zoals bij de meeste zogenoemde primitieve volken zeer sterk en op Nggela bestaan nog clans die berusten op afstamming van moederszijde. In vroegere jaren speelde de oorlogvoe ring, inclusief de koppensnellenj, een grote rol. In de loop van de Negentiende eeuw kwamen steeds vaker Europese vissers en handelaars langs de eilanden. In ruil voor kokosnoten en ander voedsel brachten zij nuttige zaken als ijzeren bijlen en katoen, maar ook de felbegeerde geweren, die zelfs een verheviging van de koppensnelle- rij veroorzaakten. Omstreeks 1860 vestigde de Anglicaan se zending zich in de archipel en Small Nggela was één der eerste eilanden waar successen werden geboekt. Het geloof aan vooroudergoden, bosgeesten en bescher mende haaien moest wijken voor het Christendom en de initiatiefceremoniën voor de opgroeiende jongens met de daar bijbehorende maskerdansen (die juist in Belaga plaats vonden) werden na 1873 niet meer uitgevoerd. In dezelfde periode begonnen Australi sche plantagehouders koelies in de Zuid zee te werven, zodat honderden jongeman nen jarenlang in een verre vreemde we reld leefden, waar zij allerhande westerse goederen en nieuwe gewoonten leerden kennen en ook in vrede leerden leven met hun vroegere vijanden van andere eilan den. Helaas geschiedde dit werven vaak door een minderwaardig slag ronselaars die ware kidnapmethoden gebruikten. Zo overvoeren zij bij voorbeeld expres ka no's en pikten dan de drenkelingen op of voorzagen zij een hoofd van geweren voor het overvallen van buurstammen. Dit leverde buitgemaakte jongens op. Op die manier werd de koeliewerving tot een bron van onrust in de Zuidzee en de wens de orde te herstellen was één der redenen waarom Groot-Brittannië in 1893 een protectoraat over de Salomons-eilan den vestigde. De koeliewerving werd in goede banen geleid, de koppenSnellerij onderdrukt en de Salomons-eilanden veranderden na 1900 in een betrekkelijk veilig gebied, waar zich meer blanken vestigden (al is hun aantal ook nu nog geen achthonderd) en grote kokosplantages ontstonden. Dit betekende dat de Salomonners op hun eigen eilanden westers geld konden gaan verdienen en de meeste hunner wer ken thans in de tijd vóór hun huwelijk één of twee jaren als plantageboy. Na de oorlog vonden plantagehouders, bestuursambtenaren en zendelingen ande re mensen tegenover zich met meer wen sen en eisen. Het duurde een aantal ja ren voor de onrust, versterkt door een nativistische beweging, de „marching rule" genaamd, voorbij was. Het Britse bestuur stelde „native coun cils" en „native courts" in, door middel waarvan de Salomonners een groeiend aandeel in de regering van hun land ver krijgen. Het schoolbezpek gaat met spron gen vooruit en de eilanden kennen volle dig opgeleide onderwijzers, verpleegsters, botenbouwers, enzovoorts. In een centrum als Honiara ziet men deze versnelde ontwikkeling alom om zich heen. Om te onderzoeken wat dit al les voor de eenvoudige dorpelingen van een plaatsje als Belaga betekent, zal me juffrouw De Koster een jaar lang onder hen wonen en pogen hun leven zo veel mogelijk mee te beleven. Advertentie (Van onze correspondent) WASHINGTON In de dagen die voor afgingen aan de grote negerdemonstratie te Washington was er natuurlijk een grote groep neger-elite naar de Amerikaanse hoofdstad gekomen: leiders van vakver enigingen, juristen die negerrechten be hartigen, bestuursleden van belangrijke or ganisaties tot verbetering van het neger- lot enz. Het was interessant om hun onder ling sociaal gedrag gade te slaan. Uiter lijk verschilden zij in niets behalve in huidskleur van andere welgestelde en maatschappelijk geslaagde Amerikanen. De meesten kenden elkaar natuurlijk. Bij een ontmoeting sloegen de mannen el kaar op de schouder en, wanneer een man de vrouw van zijn collega begroette, gaf hij haar keurig een kus op de wang. Ook de luchtige conversatie verschilde heel weinig van de gebruikelijke cocktailpraat: „ja, de laatste keer hebben we elkaar in Los Angeles ontmoet" „hoe was je te rugreis?" en dergelijk oppervlakkig ge- praat. Ik bedoel dit allerminst onvriendelijk. Maar sociologisch is het interessant om te zien hoe deze negers er bewust of onbe wust naar streven, zo veel mogelijk te passen in het maatschappelijke kader van de bovenlaag der Amerikaanse samenle ving. Nu het vraagstuk van ras en kleur zo op de voorgrond is gekomen in Amerika, wordt ook het bedrijfsleven zich blijk baar meer bewust van de mogelijkheden di^.verkoop aan negers biedt. Een van de eerste vragen die daarbij rijst is: hoe moet men adverteren om bij negers suc ces te hebben? De bevolking van Washington D.C. be staat'voor 53 percent uit negers en in deze stad zijn vele winkelstraten, waar vrij wel alleen een negerpubliek koopt. Het is echter opvallend, dat de etalage-pop pen ook hier blank zijn. Grote maatschappijen schijnen er ech ter anders over te denken, dan die kleine winkeliers in Washington. De telefoon maatschappij van New York bijvoorbeeld beeldt in haar advertenties ook nu en dan In het bijzijn van vele genodigden is vrijdagmiddag het kasteel „Duivenvoor de" te Voorschoten, dat in vijf jaar tijd geheel is gerestaureerd officieel geopend. Uit- en inwendig is het teruggebracht in de staat waarin het slot in 1717 moet heb ben verkeerd. Daarmee is het kasteel wat architectonische en oudheidkundige waarde betreft bovenaan de ranglijkst van Nederlandse kastelen gekomen. Van het kasteel zijn gegevens bekend sinds 1226 toen Philips van Wassenaer, de eerste van de heren en vrouwen van Duivenvoorde, het goed in erfleen ontving. Sindsdien zijn het kasteel en het 200 ha grote landgoed met boerderijen uitsluitend door vererving van eigenaar veranderd. Toen in 1957 baron Schimmelpenninck van der Oye overleed, liet hij het na aan zijn zuster, jonkvrouwe L. H. barones Schim melpenninck van der Oye. Hoge succes- telefonerende negers af en T.W.A.,v een „gerechten, kosten van onderhoud maar grote luchtvaartmaatschappij, maakt het byooral de wens het kasteel te restaureren l iJ. J .1111- Jiij1 Artlr' nlo *1 i/vlr vnrtunlViOMf TTADV ADC iJlYlfi IP De tweede wereldoorlog bracht nieuwe schokken: de machtige Britten bleken door Japanners te kunnen worden weg gejaagd en toen de blanken terugkeerden bleken het Amerikanen te zijn, vergezeld van onvoorstelbare hoeveelheid goederen, van oorlogsschepen tot zakmessen, waar van ook de Salomonners hun deel kregen. via advertentie-platen duidelijk, dat ook negers met T.W.A. reizen Waarlijks, de advertentie-bureaus mo gen wel een psycholoog in dienst nemen om uit te maken, welke aanpak het meest bij de neger in de smaak valt. Als leek ik zeggen: zodra men het er te dik bovenop legt, dat men het negerpubliek aangenaam wil zijn, is het mis. Maar, wanneer op een reclame-plaat met een groep mensen, hier en daar een neger voorkomt, zal dat de negers toch wel ple zierig aandoen. Er zijn ongeveer twintig miljoen negers in de Verenigde Staten. Per jaar moeten die wel een goede mil jard dollar uitgeven. Het loont daarom wel de moeite voor de adverteerders om er over te denken, hoe men deze groep-in- opkomst het best benaderen kan. Dat den ken gebeurt uiteraard niet speciaal uit liefde tot de neger, maar integratie, ook in de reclame, kan er toch enigszins toe bijdragen, dat er in de status van de neger verbetering komt. en als uniek monument voor ons land te behouden deden haar besluiten het gehele goed aan een stichting te schenken. Dat kreeg in 1961 zijn beslag, maar in 1958 was, hangende de procedure, reeds aan de restauratieplannen begonnen. Toen men de zekerheid kreeg dat het rijk voor 90 pet zou subsidiëren (het kasteel was een mo nument en door een ontploffende V2-bom ernstig beschadigd) is architect E. A. Can- neman van de Rijksdienst voor Monumen tenzorg aan het omvangrijke en precieze werk begonnen. Nu zijn 15 van de 25 ka mers geheel teruggebracht in de staat waarin zij rond 1717 zijn bewoond juist het bewoonde heeft men tot uitdrukking willen brengen en de overige 10 ka mers zijn gereserveerd voor de 72-jarige ex-eigenaresse, thans voorzitster van de stichting. Drie dagen in de week, dinsdag, donder dag en zaterdag, tussen 10 en 15.30 uur is het kasteel te bezichtigen na telefonische aanvrage. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus heeft de gemeenten met beroepsbrandweerpersoneel de aan gekondigde circulaire gezonden waarin hij meedeelt, dat hij met betrekking tot de salariëring van het rijksbrandweerperso- neel tot een beslissing is gekomen. Hij zal thans een herziening van deze salarissen bevorderen, die voor de verschillende ran gen de volgende verbeteringen (exclusief compensatie AOW) inhoudt: adspirant-brandwacht was 442, wordt 472 (schaal 20); brandwacht 2de klasse was 467, wordt 526 (schaal 32)brandwacht 1ste klasse was 544, wordt 580 (schaal 45); hoofdbrandwacht was 574, wordt 652 (schaal 57); onderbrandmeester was 655, wordt 724 (schaal 71) en brandmeester was 714, wordt 838 (schaal 89) y" y 1 Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Nederlandse Bond van piano- en orgelhandelaren en -fabrikanten organi seert de bond een „Prijsspel" voor jonge pianisten. De selectie heeft plaats op 4 november in de Singerconcertzaal in La ren. Een week later zal het door de jury uitgekozen trio pianisten in een slotronde, daarna in het openbaar optreden, eveneens in de Singerconcertzaal. De jury wordt gevormd door Willem An- driessen, Hans Henkemans en Daniel Way- enberg. De drie prijzen bedragen 1000,-, 750,-, en 500,-. Aan het prijsspel mag worden deelgenomen door leerlingen van erkende onderwijsinstellingen voor muziek, die in de laatste drie jaren hun einddiplo ma piano behaalden met een prijs of on derscheiding. De onrust rond de scholen in Saigon duurt voort. Vele leerlingen zijn ge arresteerd door militairen en poli tie. Zij worden met vrachtauto's weggevoerd. Meisjes-leerlingen van een middelbare school zingen hier opstandige liederen. Zij worden door militairen ingesloten in afwachting van de arrestantenwagens. De nieuwe Mercedes.... compleet met koelkast... Opel Kadett Coupéhogere snelheid. Deze week heeft de automobielsalon in Frankfurt haar poorten geopend en daarmede een soort opening van zaken gegeven over de auto's die het publiek het komende jaar zullen worden voorgeschoteld. Nieuwe modellen, nieuwe ontwerpen, maar ook verbeterde, be staande constructies. En na Frankfurt komen dan nog de shows in Parijs, Londen en Turijn die samen met de laatste, maar belangrijke expositie in Genève het beeld van 1964 compleet zullen maken. Frankfurt opent dus de rij. De verwachtingen zijn hoog gespannen. Allereerst is daar NS.U. die zijn Wankelmotor eindelijk als kracht bron van eèn auto zal demonstreren. Volkswagen heeft een sterkere 1500 aangekondigd met een twee carburateurs-motor. Auto-Union brengt een sterk ére 1200 uit met een nieuwe carrosserie, maar geen noemenswaardige veranderingen in de tweetaktmotor. Mercedes-Benz heeft inmiddels reeds een nieuw groot model gepresenteerd. Een wagen die naar de fabriek hoopt de Rolls Royse van Duitsland wordt. De wagen biedt plaats aan acht personen, is ruim zes meter lang en bereikt een snelheid van 205 kilometer per uur. Een acht cilinder-motor (6.300 cc) van 250 pk staat bórg voor deze snelheid. Het zou te veel ruimte vergen alle accessoires op te noemen waarvan de nieuwe Mercedes is voorzien. Om u een indruk te geven van dè luxe: de auto bezit een koel kast voer verversingen. Het benzineverbruik wordt niet opgegeven, de prijs evenmin. Opel blijft bij dit alles niet achter. In deze rubriek heeft u reeds over de veranderingen van de verschillende mo dellen kunnen lezen. Daaraan kan worden toegevoegd dat er zowel een nieuwe Opel Rekord Coupé als een Kadett Coupé uitkomen. De motor in deze coupé-modellen is iets krachtiger en beide modellen krijgen nog een paar „extra's" mee. De Kadett Coupé bereikt een snelheid van 136 kilo meter per uur en bezit een gewijzigd front. Ford zal waarschijnlijk slechts enkele dateilveranderingen aanbrengen. BMW komt wellicht met een sportieve wagen waarin een 1.8 liter motor zit, terwijl Glas een 1500 op de markt heeft gebracht. De 1.5 liter vier-cilinder motor geeft deze wagen een snelheid van 145 kilometer per uur. De vierdeurswagen, waarin plaats is voor vijf personen, heeft schijfremmen op de voorwielen. Porsche exposeert in Frankfurt een nieuwe wagen met zes-cilinder-motor. Engeland In Engeland toont BMC zich uiterst tevreden over de modellen 850 en 1100, beide met voorwielaandrijving. Geen revolutionair nieuws dus. Vauxhall prepareert zich op het debuut van een kleine wagen, die wellicht de Engelse Opel Kadett wordt. In Italië blijft alles rustig. Fiat die aan de lopende band nieuwe modellen uitwerkt, zal waarschijnlijk wat adem scheppen voordat deze grootste Italiaanse auto- fabriek weer wat van de tekentafel laat komen. Men ver wacht geen nieuwe modellen van Alfa Romeo en Lancia. De Franse industrie is eveneens zuinig met nieuwe con structies. Renault heeft schijfremmen op de Dauphine aan gekondigd, maar houdt zich evenals Citroën en Peugeot bij detailverbeteringen. Simca houdt de seriewagens 1300 en 1500 vast. John Dunlop, een dierenarts uit Schotland, kreeg 75 jaar geleden het octrooi voor de eerste luchtband ter wereld. Thans heeft Dunlop meer dan honderd bedrijven. Twee Amerikaanse wagens krijgen schijfremmen in standaarduitrusting: de Studebaker „Super Hawk" en „Super Lark". In Nederland kwam onlangs een nieuwe Triumph Herald uit. Deze Herald 12150 „Skylight" heeft een sterkere motor, schijfremmen vóór en een roldak. De Japanse Honda-fabriek heeft een nieuwe bromfiets op de Nederlandse markt gebracht: de Honda 50. Deze bromfiets heeft een gedeeltelijke plastic ombouw. Glas 1500plaats voor vijf personen. De Britse onderneming Britax Ltd heeft voor de wagens van BMC een veiligheidsgordel ontwórpen, die zich bij krachtig remmen of een botsing automatisch om de drager klemt. Het mechanisme dat voor deze „vergrendeling" zorg draagt bestaat uit een stalen bal, die rust in het midden van een uitgeholde stalen plaat. Plaat en bal bevinden zich (uiteraard afgedekt) op de vloer van de wagen. Een plotse ling remmende beweging van de wagen doet de bal van positie veranderen, waardoor het „vergrendelings-mecha- nisme" in beweging treedt. De gordel is eveneens voorzien van een veer, waardoor de gordel in staat is de bewegingen van de automobilist te volgen. Wordt de veiligheidsgordel losgemaakt, dan trekt deze veer de gordel geheel op, waar door de inzittenden geen last hebben van een wirwar van riemen. De verkeersbonden gaan dus in samenwerking met de politie een zebra-actie voeren, die tot 20 september zal worden voortgezet. Zoals u hebt kunnen lezen heeft de invoering in 1961 van de voetgangersbepalingen op zebra paden weliswaar een gunstige invloed gehad op de ver keersveiligheid, maar toch ontbreekt er hier en daar nog wel iets aan de samenwerking tussen voetgangers en de overige verkeersdeelnemers. Deze actie heeft tot doel meer begrip te kweken tussen beide groepen weggebruikers. De hoofdinspecteur van gemeentepolitie in Amsterdam, de heer J. Kuipers, heeft in mei van dit jaar behartigenswaar dige dingen gezegd over dit zebra-probleem. Tijdens een politieverkeersleergang (georganiseerd door de ANWB) wees hij erop, dat in ruim 70 percent van het aantal ongevallen waarbij voet gangers waren betrokken, de schuld bij de voetganger lag. Het grootste percentage „schuldigen" werd gevon den onder de kinderen en de bejaarden. Kinderen die impulsief een zebrapad op hollen omdat er een vrien dinnetje aan de overkant staat, bezorgen automobi listen de schrik van hun leven. Maar vaak zijn die kinderen ervan overtuigd, dat een zebra hen altijd be scherming biedt bij het oversteken; een mening die het gevolg kan zijn van de lessen op school. Een an dere groep, de ouden van dagen, zijn zich de gevaren wel bewust en verkeren voortdurend bij het over steken in onzekerheid. Zij realiseren zich, dat ze slecht ter been zijn en de angst voor een aanrijding verleent hun houding een vaak noodlottige aarzeling. De angst die deze groep kent bij het oversteken, wordt bovendien gevoed door de fietsers en bromfietsers, die vaak omdat ze nu eenmaal een wendbaar vervoer!- middel hebben zich slingerend tussen de overstekende voetgangers doorbewegen. „Het aantal bijna-ongelukken, dat door deze categorie wordt veroorzaakt, is dan ook niet te tellen", aldus de hoofdinspecteur. De automobilisten gaan bij de ongelukken die op de zebrapaden gebeuren echter niet geheel vrijuit. Resoluut op een zebrapad afrijden en dan op het laatste moment voor de voetgangers stoppen, getuigt van een verkeerde instelling. Waarom niet even met een handgebaar duidelijk maken, dat de voetgangers kunnen oversteken? Beide partijen hebben elkaar dan begrepen. En dit begrip en de daaruit voortkomende samenwerking is dan het doel van Zebra-actie '63. Met als stok achter de deur: strenger optreden van politie tegen overtreders. Advertentie U behoeft daarvoor slechts een bezoek te brengen aan Modehuis Margriet, het enige modehuis dat zich speciaal heeft toegelegd op de maten 42 tot 57. Deze specialisatie betekent, dat U In elke maat keuze hebt uit tientallen modieuze ja ponnen, blouses, rokken etc. En ook, dat U wordt geholpen door verkoopsters, die weten wat U verlangt Het betekent beslist niet dat onze prijzen extra hoog zijn. Integendeel. AMSTERDAM, KINKERSTRAAT I43-M5. TEL 8Z14« HAARLEM, GEN. CRONJESTRAAT 9». TEL. «3944 De Zilveren Jeroen Bosch-penning, de stadspenning voor culturele verdiensten, is zaterdagavond in 's-Hertogenbosch uit gereikt aan Manus Willemsen uit Hilver sum, mej. M. Schill van de directie van het Nederlands impresariaat en aan Frans Vroons, directeur van de Neder landse Opera. De penningen werden dóór de burge meester van 's-Hertogenbosch mr. R. Lambooy, uitgereikt tijdens de prijsuitrei king van het Internationaal Vocalisten concours, dat tien jaar bestaat. Geduren de deze tien jaar was de heer Willemsen voorzitter van de jury. Mej. Schill en de heer Vroons werd de penning toegekend voor hun stimulerende medewerking aan het concours gedurende het bestaan er van. De Jeroen Bosch-penning werd eerder toegekend aan de initiatiefnemers van het concours, de heren A. Kuvers en F. van Amelsvoort. Zij ontvingen zaterdag avond evenals de secretaris van de stich ting ,,'s-Hertogenbosch-Muziekstad" mr. J. Coopmans, van burgemeester Lambooy een boekwerk.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13