V.S. wil samenwerken op zeker negen gebieden I# Minister Louw van Zuid-Afrika gebeten op westerse landen KERKELIJK LEVEN Alphenaar Ambtenaar in beroep tegen ontslag wegens te laat komen Mijnwerkers roken bij hun werk Curacao komt drie miljoen tekort Delftse stadhuis wordt weer zoals Hendrik de Keyser het bouwde Hagenaar probeerde vrouw dood te rijden Dr. E. D. Kraan overleden Gereformeerde Synode hield receptie Waarschuwing aan de protestanten Protestantse kerk in Madrid Jongeren» congres in Utrecht DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1963 15 Dean Rusk over buitenlandse politiek Geen wonderen Negen punten VERLOOFDE MEISJES OPGELET! ZWEEDSE CASSETTES met kortingen tot 60 Ir Dreigen met militaire en economische sancties Boos op Amerika Staatstoezicht stelt uitgebreid onderzoek in a Kerkelijk nieuws Zeventig miljoen bomen MIAMI BEACH (AP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft een schets gegeven van negen gebieden, waarop Amerika bereid is om goede verstandhouding met de Sovjet-Unie na te streven. Rusk maakte echter duide lijk, dat de bondgenoten van Amerika geraadpleegd zullen moeten worden over aan gelegenheden, waarbij zij zijn betrokken. Hij zei verder in zijn rede op het congres van het Amerikaanse legioen van oud-strijders dat een afwijzing van het kernstop- verdrag „uiterst ernstige" gevolgen zou hebben voor de Amerikaanse positi.e in de wereld en de vooruitzichten van de vrede. Rusk verklaarde dat Amerika een al gemene superioriteit op het gebied van kernwapens heeft en zei vertrouwen te hebben in het Amerikaanse vermogen om een Russische aanval af te slaan. „Dus is het nu de tijd voor beperking van verdere kernproeven", aldus Rusk. Hij zei ook dat een verwerping van het verdrag door Amerika de Chinese be wering, dat vreedzaam samenleven met het Westen onmogelijk is, kracht zal bijzetten, Amerika het vertrouwen van vele landen in de niet-communistische wereld zou kosten, intensievere lucht verontreinigende atmosferische kern proeven zou veroorzaken, de bewape ningswedloop en de internationale spanning zou doen toenemen en de vooruitzichten voor een kernoorlog groter zou maken. Over het optreden tegen de Russen in de toekomst zei Rusk, dat het Kremlin heeft laten blijken dat het op niet-militaire wijze de strijd tussen Oost en West intensiever zal trachten te maken, daarbij nog steeds als doel het onderwerpen van niet-commu nistische gemeenschappen voor ogen hou dend. begrepen de vreedzame mogelijkheden die de ruimte en de kernenergie bieden. Dit zijn geen tweezijdige kwesties tus sen ons en de Sovjet-Unie. Zij gaan zowel onze bondgenoten als de niet-verbonden landen aan. Zij moeten dus een grote rol spelen en spelen ook een grote rol bij dergelijke besprekingen in de Ver enigde Naties, Genève en andere organi saties". Rusk zei verder: „In het streven naar een goede verstandhouding met de Sovjet- Unie op de punten, die ik heb aangegeven, verwachten wij geen wonderbaarlijke ver andering in de Russische houding. Ons doel is om het conflict binnen draaglijke grenzen te brengen om de vrijheid op te bouwen en te verdedigen, zonder een thermonucleaire algemene slachting" Rusk besloot met de verklaring dat de breuk tussen China en de Sovjet-Unie uit eindelijk gunstig is voor de uitbreiding van vrijheid, maar er is nog niets gebeurd om een ontspanning van het Westen tegenover de communistische bedreiging te recht vaardigen. Rusk sprak de hoop uit, dat het mogelijk zal zijn met de Russen tot overeenstem ming te komen over de volgende punten: 1. Garanties tegen het uitbreken van een oorlog per ongeluk, door verkeerde be rekeningen of onverhoedse aanvallen. 2. Een vermindering van het tempo der wapenproduktie en vermindering van de wapenniveaus, gepaard gaande met inspectie. 3. Vermindering van de spanning rond Berlijn en andere punten van wrijving in de koude oorlog. 4. Versterking van de vredestichtende macht van de Verenigde Naties. 5. Een vrijere stroom van zowel gegevens als mensen tussen de Sovjet-Unie, de Oosteuropese landen in het algemeen en de Verenigde Staten. 6. Uitbreiding van de bestaande overeen komsten voor uitwisselingen. 7. Een toenemende uitwisseling van men sen en gegevens tussen Rusland en de Verenigde Staten „op natuurlijke, nor male wijze". 8. Gezamenlijke ondernemingen tegen ziekten, natuurrampen, armoede en on wetendheid. 9. Gezamenlijke pogingen op diverse we tenschappelijke gebieden, waarbij in- Advertentie Wegens geannuleerde bieden wij aan exoortorder In staal en verzilverd Bijvoorbeeld: 6-pers. cassette, 56-delig van ƒ330voor 160.— LEVENLANGE SCHRIFT. GARANTIE Te bezichtigen a.s. vrijdagav., 13 sep tember 1963 van 7.30—10.30 uur in RESTAURANT BOLWERK Kennemerplein 5 - Haarlem RELLO-HOLLAND - Amsterdam Telefoon 0 20 - 736324 De Centrale Raad van Beroep in Utrecht behandelde een zaak van een voormalige ambtenaar uit Amsterdam, die het niet eens was met zijn ontslag, dat de directie van de Sociale Verzekeringsbank in zijn woonplaats hem had gegeven. De directie was hiertoe overgegaan wegens het her haaldelijk te laat komen van de ambte naar. Voor de zitting van de Centrale Raad kwam de ex-ambtenaar gisteren ook te laat... Zijn gemachtigde, mr. J. E. J. Bijle veld, zette uiteen dat de ambtenaar bij de bank de rang van schrijver A bekleedde Hij moest echter het werk doen van ad junct-commiees, een functie die hoger wordt gehonoreerd dan die van schrij ver. Hij vond dat hij recht had op het salaris van adjunct-commies en toen hij dit niet kreeg, nam hij „tegenmaatrege len." Hij kwam regelmatig opzettelijk te laat. De directie van de bank hield aanvan kelijke enige vakantiedagen van de amb tenaar in. Later volgde een voorwaarde lijk ontslag en toen de man doorging met het te laatkomen volgde een definitief ont slag. De gemachtigde van de Sociale Verze keringsbank verklaarde dat aan de voor waarden voor ontslag duidelijk was vol daan. De bank had volgens hem terecht van haar bevoegdheid gebruik gemaakt De ex-schrijver was het daar allerminst mee eens. „Er is een spelletje met mij gespeeld," meende hij. De centrale raad doet over drie weken uitspraak pi** M: BLOEMFONTEIN (AP en Reuter) De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Eric Louw, heeft de westerse mogendheden gewaarschuwd er niet al te zeker van te zijn, dat Zuid-Afrika hen zal steunen in hun strijd tegen het communisme. Louw viel het Westen en in het bijzonder Groot-Brittannië en de Verenigde Staten aan om hun onvriendelijke en soms zelfs vijandige houding tegen Zuid-Afrika. Deze houding kan de defensie-overeen komst van Simonstown een Brits- Zuidafrikaans akkoord over de gezamen lijke verdediging van de kaaproute in geval van oorlog en de verkoop van de Zuidafrikaanse goudproduktie aan Groot-Brittannië in gevaar brengen en te vens andere gevolgen hebben, die niet in het belang van de Verenigde Staten of Groot-Brittannië zijn, aldus Louw. Hij voegde hieraan toe, dat Amerika en Groot-Brittannië er vooral naar stre ven hun goodwill in de zwarte staten te bëhóuden, terwijl zij ménen dat hun mark-j ten en investeringen in Zuid-Afrika veilig zijn: Louw maakte zijn opmerkingen m een rede voor het congres van Oranje Vrij staat. Hij zei ook nog dat hij zich groter zor gen maakte over de vijandige houding van westerse landen, dan over de bele digende opmerkingen, die dooi Afrikaan se en Aziatische landen in de Verenigde Naties aan het adres van zijn land zijn gemaakt. „Ik denk hierbij speciaal aan de Ver enigde Staten, Zweden, Noorwegen en De nemarken. Ook de Britse vertegenwoor digers hebben soms op scherpe wijze stel ling tegen Zuid-Afrika genomen, doch geen der blanke landen is hierin zover gegaan al.. Amerika", zei Louw. Hij vervolgde: „Robert Kennedy, de Amerikaanse minister van Justitie en broer Op een afgelegen plaats in de onder grondse werken van de dominialc mijn in Kerkrade is een mijnwerker betrapt op het roken van een sigaret. Tijdens zijn verhoor kwam aan het licht, dat reeds geruime tijd op afgelegen ondergrondse plaatsen, waar bijna geen controle is. door tientallen mijnwerkers werd gerookt. Het Staatstoezicht op de Mijnen heeft nu een uitgebreid onderzoek ingesteld. Reeds zijn vijftig mijnwerkers aan een verhoor onderworpen. Onder hen zijn mijnwerkers, die meer dan tien jaren ondergrondse mijnarbeid hebben verricht en zeer goed op de hoog te zijn van de gevaren van het roken in mijngangen. Zodra het onderzoek is vol tooid worden de resultaten in een rapport bekendgemaakt aan de Justitie, die dan zal beslissen of tot vervolging zal wor den overgegaan. Het Staatstoezicht op dë Mijnen deelde mee, dat een dergelijke massale overtre ding van het mijnreglement nog nooit was voorgekomen. Het laatste geval dateert van vijf jaar geleden. Toen werd de over treder op staande voet ontslagen en door de kantonrechter zwaar gestraft. Het Mijn reglement verbiedt het bij zich hebben van rookartikelen. De overtreders zijn nog niet door de mijndirectie ontslagen of ge schorst. De voorzitter van de Nederland se Katholieke Mijnwerkersbond, de heer "Frans Dohmen, heeft het gedrag van de mijnwerkers „zèer onsolidair" genoemd Het nadelig saldo van de begroting van Curagao wordt op 3 miljoen Antilliaanse guldens geschat. Er zou bovendien sprake zijn van een tekort van ruim tien miljoen dat het huidige bestuurscollege bij zijn optreden aantrof. De Graymont Eelementary school, een lagere school in Birmingham (Alabama) is een van de drie scho len in de stad, die krachtens de op dracht van het Federale Hof van Justitie negerleerlingen toeliet bij het begin van de nieuwe cursus. Nadat op de Graymont-school twee negerjon getjes waren toegelaten, haalde deze boze blanke moeder haar zoontje van die school weg. van de president, die als het invloedrijk ste lid van het Amerikaanse kabinet wordt beschouwd, heeft nog kortgeleden een on derhoud toegestaan aan Patrick Duncan, een actief lid van het verboden onder gronds werkende panafrikaanse congres, die uit Zuid-Afrika is geviucht". „Wij moeten ervan uitgaan dat 't Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken volledig op de hoogte is van de en- wettige handelingen, waaraan Duncan zich n Zuid-Afrika heeft schuldig gemaakt. Ook kan worden aangenomen dat het doel van Duncans bezoek aan minister Kennedy was beschuldigingen te u'it'en aan hét adres an de Zuidafrikaanse regeringslid kan er mij slechts over verbazen en mijn leedwezen over uitspreken, dat de broer van de Amerikaanse president zich be reid heeft verklaard een schurk als Dun can te ontvangen. Ik kan dit slechts be schouwen als een onvriendelijke daad te genover de Zuidafrikaanse republiek, wearmede de Verenigde Staten vriend schappelijke betrekkingen onderhouden", aldus de Zuidafrikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Eric Louw. Patrick Duncan, die door minister Louw een schurk wordt genoemd, is de zoon van een gewezen gouverneur-generaal van Zuid-Afrjka. Dezer dagen begint het Delftse aanne mersbedrijf Huurman, specialist in histori sche verbouwingen, met de restauratie 't Delftse stadhuis. Het gebouw wordt teruggebracht in de staat waarin het door Hendrik de Keyser moet zijn ontworpen. De gemeenteraad heeft er 400.000,- voor beschikbaar gesteld. De voorburgse architect J. Kruger heeft het restauratieplan opgesteld, met gege vens er tekeningen van de oorspronkelijke toestand als basis. Er komen nu aan de marktzijde weer twaalf ramen, zes boven en zes beneden. Bij een restauratie in 1813 zijn twee maal vier ramen aange bracht. Het werk begint met een deel van de beide zijgevels met elk vier ramen en met de ramen aan weerszijden van de ingang. Vóór 1965 verwacht men hiermee gereed te zijn. Daarna komt de middenpartij van de voorgevel aan de beurt. Daarbij zul len hoofdingang en balkon aanmerkelijk smaller worden. De ramen, aanweerszijden dus drie, krijgen hun kruiskozijnen te rug. Voorts worden de ruitjes kleiner en zal het onderste deel van de ramen worden voorzien van luiken. Boven het balkon komt weer het wapen van Willem van Oranje. In Den Haag heeft een 25-jarige koop man getracht op de Gedempte Burgwal met zijn auto een 41-jarige vrouw, die daar een fietsenstalling heeft, met zijn auto dood te rijden. Sinds eind augustus had de man met de vroifw ruzie over het parkeren van zijn auto vóór de stalling. De koopman had al enkele keren gezegd dat hij haar met zijn auto zou doodrijden. Dit voornemen trachtte hij gisteren uit te In de ouderdom van 74 jaar is woens dag in zijn woning te Vlaardingen plotse ling overleden dr. E. D. Kraan, emeritps predikant van de Gereformeerde Kerken Hij promoveerde in 1922 aan de Vrije Uni versiteit tot doctor in de theologie op een dissertatie: „Wezen en waardering der re ligieuze ervaring." Hij was eerst predikant in Zuilen en van 1924 af tot zijn emeritaat in 1959 in Vlaardingen. Nadien was hij nog werkzaam als docent aan de Faculte libre de Protestante in Aix en Provence in Frankrijk. Tal van geschriften, voorna* melijk op l|tftjterrein van de ethiek, ver schenen van z'ijn hand. JB Door snel opzij te springen kon de vrouw aan de dood ontkomen. De koopman, die aanvankelijk wegreed maar later terug kwam, werd toeh door de politie opge wacht. Hij verzette zich zó hevig dat er zes agenten aan te pas moesten komen om hem te arresteren. Hij is opgesloten we gens poging tot moord en verzet tegen de politie. Advertentie BANDRECORDERS PLATENSPELERS EN BANDEN KRUISWEG 47-49 HAARLEM Voor het eerst in de geschiedenis van de Gereformeerde Kerken heeft de Gene rale Synode de vertegenwoordigers van de kerken in de stad, waarin zij bijeenkomt, officieel ontvangen. Daartoe hield zij woensdagmiddag een receptie in een res taurant in Groninger.. Niet alleen de verte genwoordigers van vrijwel alle protestant se kerken verschenen daar, maar ook de vicaris-generaal van het bisdom Gronin gen der r.-k. kerk, mgr. J. J. P. van Dijk, de priester van de Grieks-katholieke kerk, dr. J. Venema, de voorganger van de Joodse Gemeente, de heer J. Elburg en enkele officieren van het Leger des Heils. De voorzitter van de synode, dr P. G. Kunst, sprak een begroetingswoord Zijn toespraak werd beantwoord door ds M. A. Krop, Nederlands Hervormd predi kant te Groningen en voorzitter van de Raad van Samenwerkende Kerken in Gro ningen. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Dalen (Dr.) Y. Strikwerda te Marssum. Beroepen te Nieuw-Vennep-Abbenes (toez.) D. H. Bosma te Kortenhoef te Scharnegoutum (toez.) A. J. de Bue te Pes se (Dr.). Beroepen door de Generale Syno de als predikant voor buitengewone werk zaamheden flegerpredikant) B. Eysenga te Barneveld en L. de Vrijer te Eibergen. Be roepen door de Generale Synode als pre dikant voor ouitengtwone werkzaamheden (Hervormde Gemeente te Paramaribo) van der Werf te Zweeloo. Aangenomen de benoeming tot voorgan ger te Zuid laren (Rechtzinnige Hervorm den) J. van Vliet, bijstand in het pastoraat te Sirjansland. Geref. Kerken Aangenomen naar Edam M. Meijering. kand. te Noordeloos die bedankte voor Enumatil, Neede, Oosthem c.a., Tweede Exloërmond, Vlagtwedde, Zoutkamp en Zwaagwesteinde Aangenomen naar Ze venhuizen (Gron.) G. van der Meulen te Garijp, die bedankte voor Haamstede Aangenomen naar Vroomshoop (vac. K Ubels) E. C. Kim te Reitsum, die bedankte voor Bodegraven en voor Oudewater. Bedankt voor Zwaagwesteinde M. Meij ering, kand. te Noordeloos Karl Barth over het Concilie IN HET LAATSTE NUMMER van The Ecumenical Review schrijft de bekende Zwitserse theoloog Karl Barth uitvoerig zijn gedachten neer over het Tweede Vaticaanse Concilie. „Als ik het goed begrepen heb", al dus Karl Barth, „heeft de belangstel ling van de Wereldraad van Kerken zich tot nu toe bewogen rondom de vraag of, in welke mate en in welke vorm het resultaat van het Concilie zou kunnen leiden tot meer aan dacht en ontvankelijkheid van de zijde van de r.-k.-kerk voor de rest van de christelijke wereld". Barth wijst er evenwel op dat het doel van het Concilie de eigen innerlijke ver- nieuwihg van de kerk is, de ontwik keling van haar eigen grootheid. Het Concilie is niet bijeengeroepen om met ons (protestanten) te onderhan delen, maar om ons beter te leren kennen en om ons het ware wezen van de Kerk van Rome duidelijk te maken. Doen we er daarom verstan dig aan, zo vraagt de schrijver zich af, óm onze belangstelling voor het Concilie al te zeer of zelfs uitsluitend te richten op de contacten met an dere kerken? Hij wijst er vervolgens op dat het bijeenroepen van het Concilie een symptoom is van een zekere verschui ving, die bezig is zich in Rorrfe te vol trekken, een geestelijke beweging, waar mee niemand vijftig jaar geleden ge rekend had. Een teken hiervan is dat het oude boek van de Evangeliën bij de opening van het Concilie in het di recte gezichtsveld lag van de bisschop pen (en de waarnemers!). De Bijbel werd trouwens ai lange tijd opmerke lijk ijverig en met vrucht gelezen in clericale (en niet alleen in clericale) kringen van de Roomse Kerk. Kan men er verder aan voorbijgaan dat in de roomse kerken veelvuldiger en ernsti ger gepreekt wordt dan wij vroeger meenden? Barth wil er op wijzen dat wij onze aandacht veel meer moeten richten op wat een vernieuwingsbewe ging schijnt te zijn in de Roomse Kerk. In de huidige situatie zijn wij, niet- roomse- christenen, degenen .aan wie bepaalde vragen gesteld worden. Er woreft orfs^'n'ier gevraagd of wij „ka tholiek" willen worden maar wel of er met het oog op de geestelijke beweging die daar plaats vindt, iets in beweging gezet is in onze kerk. Barth noemt vervolgens een aantal „hinderlijke bewegingen" in enkele kerken, die niet verder zijn gekomen: de Evangelische kerk in Duitsland en haar geestelijke verlamming, die be gonnen is na het korte ontwaken ge durende de tijd van de kerkstrijd on der het nationaal-socialisme, zodat nu de progressieve elementen een minder heid vormen en met de rug tegen de muur staan. Wat te zeggen van het „HET CHRISTELIJK COMITÉ voor hulp aan Algerije", dat is een combi natie van zeventien kerken en kerke lijke organisaties, heeft op verzoek van de regering van Algerije besloten haar hulpverlening nog voor onbe stemde tijd voort te zetten, ook al zou zij volgens opzet in mei 1964 beëindigd worden. Bovendien heeft men het aan tal bijzondere hulpprojecten aanzien lijk uitgebreid. In de loop van de zeven jaar waarin het land door de oorlog werd geteisterd, werden duizenden hectares bos gerooid. Daarom betreft één van deze projecten het beplanten van deze gebieden met zeventig mil- lioen jonge bomen. Meer dan 78.000 in woners van dit land zullen bij deze be planting sarbeid betrokken zijn; zij worden beloond met voedingsmiddelen en kleding. BIJNA VIJFTIG JAAR later dan men berekend had, heeft men thans in Madrid de bouw kunnen voltooien van de protetantse kerk, de Jezus-kerk. Deze moet een bouwvallige kapel ver vangen, die in 1871 voor tijdelijk werd ingericht. De nieuwe kerk is deels door de protestantse gemeente van Madrid bekostigd, deels door de Weslduitse kerk, die met grote giften dit werk heeft gesteund. De Jezuskerk is wat achteraf gebouwd, omdat volgens Spaan se voorschriften het de protestanten niet is toegestaan hun godshuizen dui delijk zichtbaar te bouwen. Vóór deze kerk staat een wijkgebouw met zes verdiepingen met vertrekken voor jeugd en gemeentewerk, bibliotheek, enzo voorts. Het is ook mogelijk voor pro testanten van buiten de stad om hier te overnachten. feit dat in Denemarken' Grundtvig veel invloedrijker is geworden dan Kierke gaard? Of wat over het feit van de moedige verklaring van de Nederland se Hervormde generale synode over het vraagstuk van de kernbewapening, lie, in plaats van een verklaring van alle kerken te worden, alleen blijft jtaan9 Hoe komt het, zo vervolgt de schrij - /er, dat de stem van Rome veel groter ndruk heeft gemaakt dan de stem van Genève (centrum van de Wereldraad van Kerken)? Komt dit alleen vanwe ge de grotere historische en politieke stralenkrans, die Rome bezit? Is de reden niet dat in de encycliek van Jo annes XXIII niet alleen over de din gen gespróken werd, maar dat zij ook geproclameerd werden, dat de christe nen en de wereld niet alleen onderwé- zen, maar ook met bindend gezag opgeroepen werden tot de hoogste au toriteit, dat de encycliek meer het ka rakter had van een boodschap dan on ze oecumenische afkondigingen. „Daar om ben ik bang dat met betrekking tot de uiterlijke wereld, juist in dit beslis sende heden waarin wij leven, wij wel eens achter zouden blijven bij de kerk van de paus die een dynamisch herstel doormaakt, bullen wij moeten zien dat Rome een christelijk standpunt weet te bereiken ten aanzien van het Oost- Westconflict, een standpunt dat vrij er is en meer bevorderlijk voor de we reldvrede, voordat wij dit doen?". Barth besluit zijn artikel met te vra gen of ons gebed voor de eenheid van de Kerk niet bevrijd moet worden van de gedachte dat de broeders, die van ons gescheiden zijn „protestant" moe ten worden in de zin die wij aan dat woord hechten. Moeten wij niet bid den dat, met hef oog op wat aan de andere kant begint te bewegen als een geestelijke vernieuwing (onafhankelijk van de vraag over de diepte en de toekomst van die vernieuwing) er iets niéuws mag gebeuren onder ons, een nieuwe uitstorting van de Heilige Geest. Wat voor nut zou ons gebed hebben als wij bidden met een zijdelingse blik naar die anderen in plaats van met on ze blik vast gericht op onze kerken, op onze kerkorden, ons onderwijs, ons theologiseren, ons preken, op de bit tere ellende van ons gehele bestaan als Kerk?". OP HF.T OECUMENISCH jongeren- congres 1963, dat op zaterdag 28 sep tember in de Margriethal in Utrecht zal worden gehouden, worden ongeveer vijfduizend jongens en meisjes uit het gehele land verwacht. Als thema voor deze dag is gekozen „Vijf broden cn twee vissen" geïnspireerd op het bij belverhaal van de spijziging der 5000 door de wonderbare broodvermenigvul diging en om dit thema heen is een interessant gevarieerd programma gemaakt met als hoogtepunten een bal letuitvoering en een tentoonstelling. Het congres heeft tot doel de jonge ren rooms-katholieken, protestanten en buitenkerkelijken dichter bij el kaar te brengen. i De waarnemend voorzitter van de Oecumenische Jeugdraad, ds. J. M. Hoekstra, zal in zijn openingswoord on der meer prinses Irene welkom mogen heten, want zij, die al eerder blijk ge geven heeft van haar grote belangstel ling voor dit werk, heeft mede laten delen het congres te zullen bijwonen. Mr. M. I. P. G. van Thiel, voorzitter van de Katholieke Jeugdraad, zal ver volgens de leiding van het programma nemen, een programma met vele pun ten, die steeds afgewisseld zullen wor den door samenzang onder leiding van Wim ter Burg. De balletuitvoering zal worden uitge voerd door een groep van de school voor bewegingskunst van Rudi Mees uit Hil versum. Voor de choreografie tekent Rudi Mees en voor de muzikale bege leiding het trio Pim Jacobs (met pia no, bas en gitaar). Na een toespraak door dr. L. G. M. Alting van Geusau, gedelegeerde van de bisschop van Gro ningen voor oecumenisch werk en di recteur van het Documentatie Cen trum Concilie en een toespraak door ds. H. van Andel, secretaris van de Oecu menische Jeugdraad in Nederland, zal de expositie „Oecumene, een huis voor heel de wereld" bezichtigd kunnen wor den. Op deze tentoonstelling zal een beeld gegeven worden van wat er aan de hand is in de gehele bewoonde we reld, zowel de verdeeldheid als de een heid. De expositie zal tachtig meter lang zijn en onder artistieke en tech nische leiding van de heer P. Reek man vervaardigd worden door deelne mers aan het oecumenische werkkamp in Den Haag. Het programma voor de middaguren bestaat uitsluitend uit een gemeen schappelijke maaltijd. De deelnemers zullen per vijftig rond de tafels gegroe peerd worden en dan onderling in dis cussie treden over vragen, die op de servetten gedrukt staan. Onder dit pra ten zullen naast grote hoeveelheden vis, kaas, melk en fruit zo'n twintigduizend broodjes verorberd worden, klaarge maakt en aangebracht door speciale werkgroepen. Er zal tevens een openbare discussie zijn tussen beide genoemde sprekers en enige „verspieders", mensen die her en der opgetekend hebben wat bij de jongeren in verschillende levenssi tuaties leeft. Het congres zal ook bijgewoond wor den door een groep jongeren uit Bel gië en Oostenrijk endoor een 72- jarige meneer, die, omdat hèj bewogen is door het eenheidsstreven van de jon geren-generatie, gevraagd heeft op het congres aanwezig te mogen zijn.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15