iiord op Majorca Lartgehaanschieten met de handboog, 'jt nieuwe sport met een grote toekomst PANDA EN DE M EESTER* F LESSER GENIET VHM SAN0VITE 'rflMIPtBifrf Ons vervolgverhaal door Paul Tabori Pas getrouwd paar wint kwart miljoen mtm 3 10) S »Ja"- Dick J. Dijs Fijn besnaard Grote plannen Familiesport Sanovite! Altijd kernvers! Slechts 52 ct. per pak! - op huwelijksreis DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1963 ■*'T, Staand in een doel, richtend op een ander doel. Het zijn niet allemaal Wilhelm Tells die u hier ziet. Maar zij schieten met evenveel overgave als de legendarische Zwitserse vrij heidsheld moet hebben gedaan 3 „Helaas werd ik bezig gehouden. Stephen kon niet nalaten te zeggen: 3 „Ze was trouwens erg aardig". 5 De kapitein grinnikte. 3 „U heeft ons dus gezien". 3 „Miss Ramsay is een volmaakte 3 jongedame". 3 „Ze zingt erg goed". 8 Hij sprak achteloos; om verdere S vertrouwelijke mededelingen te voor- 8 komen. Maar het was onmogelijk ka- S pitein Calvo de mond te snoeren. 3 „Zeker. Alleen niet genoeg, vind ik". 3 „Woont ze in Puerto?" Waarom zou hij ook eigenlijk geen 3 gebruik maken van de knappe kapi- 3 tein? Calvo bestelde een cognacje. Hij 3 kreeg het opvallend snel gebracht. 3 Langzaam dronk hij ervan. 9 „Nee, ze is maar een bezoekster. 3 Maar ze is al geruime tijd op Ma- 3 jorca. Ze zeilt hier veel in de buurt 3 en gaat zelfs dikwijls naar Ibiza en 8 Minorca". 3 „Is ze een Engelse?" 3 „Schotse, zo ver ik weet. Men heeft J mij eens verteld dat ik die twee nooit mag verwarren". 3 „Nee, dat kunt u ook beter niet 3 doen". 3 De kapitein nam een slokje van 3 zijn cognac. „Ze is een buitengewoon 3 meisje" 3 „Is het werkelijk?" 3 Calvo lachte. 3 „Bedoelt u, dat u graag kennis met 3 haar zou willen maken?" 3 „Mijn beste kapitein. 3 „Prima. Dat kan wel geregeld wor- 5j den". 3 Stephen voelde zich plotseling vre- 3 selijk kwaad worden. Hij stond op. 3 .„Ik hou niet van regelingen". 3 De kapitein had een sigaret opge- 3 stoken en keek door de rook heen fnaar hem op. „Waarde kolonel, u begrijpt me 3 verkeerd. Ik ben geen koppelaar. Ik moet trouwens eens met u praten. 5 Gaat u toch zitten". 3 Stephen besefte dat hij nogal kin- 8 derachtig deed door zo aan zijn woe- 3 de toe te geven. g „Neemt u me niet kwalijk", zei hij. „Ik ben waarschijnlijk een beet je. prikkelbaar". Hij ging weer zitten. „Als u er gens over wilt praten, laat u Miss Ramsay er dan buiten". „Heel goed". Calvo vertrok geen spier van zijn gezicht. „Ik heb altijd het geloof van de Engelsen bewon derd hun geloof dat het mogelijk is om iets te overwónnen«,door er niet. aan te. denken of over te spreken. Maar ik dacht dat het volgende u misschien zou interesseren. Ik heb die plek nog eens opgezocht de plaats van uw ongeval". „Heeft u iets gevonden?" „Niet veel. Een beetje bloed. Maar dat kan van alles zijn. Van een geit bijvoorbeeld". „Denkt u nog steeds dat Manuel en ik het gedroomd hebben?" „Ik hou er geen theorieën op na, amigo. Maar ik heb de zaak opge nomen met Palma. Blijkbaar is er ongeveer op dezelfde tijd een vlieg tuig boven het eiland geweest. Geen vliegtuig van een vaste lijndienst. „Ongeïdentificeerd" noemden ze het. Het werd waargenomen bij Pont d'In- ca. Het cirkelde bijna een half uur rond en verdween toen weer boven zee". Stephen zweeg en verwerkte deze mededeling. Hij herinnerde zich nu dat hij een vliegtuig gehoord had het had heel hoog gevlogen en zon der navigatielichten. Of het enig ver band hield met het gevonden li chaam. Maar toen vermande hij zich. Het was niet zijn zaak. Hij was met va kantie. Maar hij kon toch niet na laten te vragen; „Wat bent u van plan te gaan doen?" De kapitein spreidde zijn goedver zorgde handen voor zich uit. „Wat kan ik doen? Niets. Ik kan moeilijk een onderzoek instellen naar een moord alleen omdat er een paar druppels bloed zijn gevonden. Even later excuseerde hij zich, hoe wel de kapitein hem ertoe probeer de over te halen nog een glas met hem te drinken. Stephen drentelde de straat uit. De lichten leken nog zwak ker dan tevoren, maar de maan be scheen helder de huizen en de ste nen van de stoffige weg. Hij pas seerde een bazaar, die nog open was, en zag een glimp van een dikke man, die stond af te dingen op een breedgerande strooien hoed; zacht klonk muziek uit een café vlak bij de kerk. Hij hield even stil onder aan de paar treden, die naar de in gang leidden; in plaats van een deur had het eenzelfde kralen-gordijn als de huizen en de winkels. Hij zag bin nen kaarslicht flakkeren en in het huisje ernaast de pastorie, ver moedde hij waren twee vrouwen met schelle stem aan het kijven. Hij keerde om en liep de donkere nau we straat weer af in de richting van de waterkant. Het was heet en Stephen wist dat het hem onmogelijk zou zijn in slaap te komen. Hij begon de pier af te lopen; halverwegen sprong hij over het lage muurtje en ging op de ruw uitgehakte stenen liggen. Er stond hier een licht briesje en terwijl hij zijn hoofd op zijn armen legde, voel de hij de onredelijke woede en de spanning verdwijnen. Boven hem scheen het hemel-vuurwerk in over- minderde pracht. Er waren hier geen. mensen en het lawaai op het plein klonk als een veraf gefluister Voor aan de baai flitste onvermoeid het vuurtorenlicht. Langzame voetstappen weerklonken; Stephen tilde zijn hoofd iets op, waar door hij onzichtbaar bleef. Hij zag een bijzonder dikke man voorbij wag gelen, die hem bekend toescheen en meteen herinnerde Barrett het zich: het was senor Sotelo, de eigenaar van hotel Miramar bezig aan zijn avondwandelingetje. Of wellicht geen wandelingetje Stephen kon zich niet goed voorstellen dat deze man tot onnodige inspanning zou overgaan. De dikkerd wandelde tot het einde van de pier en was toen verdwenen. Lichtelijk nieuwsgierig liep Barrett, zich met moeite in evenwicht hou dend, langs de muur tot aan de hoek waar hij evenwijdig aan het strand liep. Hier bevond zich een kleine toren, waarlangs een ijzeren ladder naar de top voerde; het moest een vuurtoren zijn die waarschijnlijk werd gebruikt als de andere defect was of misschien als extra licht tijdens slecht weer. Stephen aarzelde een ogenblik; toen greep hij de ladder vast en e-ven la- Af r was hij boven op lage balustrade was TIEN MILJOEN georganiseerde beoefenaars in de ge hele wereld, zes miljoen daarvan in Amerika en 43 in Neder land cijfers die wel aantonen dat het lange-afstandschieten met pijl en boog in ons land nog in de kinderschoenen staat. Maar wie de enthousiaste getuigenissen van de schutters aanhoort, die kan er nauwelijks meer aan twijfelen of de~,e voor ons land nog betrekkelijk nieuwe sport zal binnen niet al te veel jaren schoenènmaat 48 nodig, hebben. „Ik ben er heel ernstig mee besmet", zegt antiquair F. M. Spoor uit Den Haag. „Als je dit eenmaal hebt leren kennen, raak je er niet meer van los", bevestigt kantoorbediende Corrie Brink uit Oister- wijk, zittend in haar rolstoel. „Dit ziektevirus zit er bij mij diep in', bekent mevrouw C. Lanson uit Amsterdam. „Ik heb zelfs mijn man en mijn zoon aangestoken'. „Ik kan er ook echt niet meer buiten", getuigt verkoop leider C. F. Arnold uit Haarlem. moeilijkheden buiten haar schuld: de Oost- duitse schutters werd geen uitreisvisum verstrekt. Op het laatste ogenblik nam Fin land de organisatie op zich. Drie Neder landers reisden naar Helsinki: de gloei lampenfabrikant M. v. d. Wouw uit Haa- ren (toen nog nationaal recordhouder), an tiquair F. M. Spoor uit Den Haag en prof. J. O. F.,C. von Jessen uit Nijmegen. Volgend jaar echter zal de OLAS de Europese kampioenschappen verzorgen. De strijd zal in Amersfoort worden gehou den. Nederland heeft zich ook kandidaat gesteld voor de organisatie van de wereld kampioenschappen, die voor 1965" op het programma staan. Wie verwacht heeft dat de Nederlanders in Helsinki in de prijzen zouden vallen, is verkeerd uitgekomen. ..Zo ver zijn wij nog niet," zegt de 45-jarige heer Spoor. „Wij gaan er alleen heen om te leren. Dit jaar bij voorbeeld heb ik het gebruik van de klikker onder de knie gekregen. Ik heb er ook mijn handstand kunnen verbeteren. Die ervaringen heb ik hier overgebracht en het prompte gevolg was dat de score van de andere leden 20 tot 30 percent om hoog ging." De eerste wedstrijd na Helsinki, eind augustus in Amersfoort verschoten, lever de al rente op: de heer Spoor schoot als eerste Nederlander meer dan duizend pun ten bij elkaar. Dit aantal maakt hem dra ger van de felbegeerde internationale on derscheiding: de FITA-ster. De heer Spoor scoorde een totaal van 1028 punten. Hij snoepte daarmee het nationale record af van de heer Van der Wouw uit Haaren die lange tijd met 998 punten aan de top van de ranglijst gestaan heeft. Het schieten met pijl en boog is een eeuwenoude, ook in vooral het zuiden van ons land vrij druk beoefende sport. Maar tot voor enkele jaren werd er uitsluitend op de korte baan geschoten: 25 meter was de enige in gebruik zijnde afstand. Nederland en België volhardden daar steevast in. Maar in Engeland, in Duits land, in Frankrijk en in tal van andere landen schoot men ook op andere af standen: 90, 70, 50 en 30 meter. Uitko men op internationale wedstrijden was er voor Nederland niet bij: niemand waag de zich aan de lange baan. Totdat vijf jaar geleden de eersten een overstapje maakten. Zij willen nu niet geringschat tend spreken over de 25-meterbaan, maar hun geestdriftige uitlatingen over het lan- ge-baanschieten laten niet veel ruimte over voor de „ouderwetse" afstand. Het verschil onder woorden brengen kunnen platform aan de kant van de zee S aangebracht. 'Stephen kon zich sjwist tussen deze balustrade en de vuur toren in wringen. Aanvankelijk kon hij niets onder scheiden omdat de maan achter een wolk was verdwenen. Het water lag als een donkere schaduw onder hem. Maar langzaam-aan begonnen zijn ogen aan het donker te wennen. Hij zag de dikke man rustig op de trap zitten, onbewegelijk starend naar de zee. Hij leek precies een bronzen Boeddha, alleen een licht ademhalen verraadde dat hij leefde. Ongemakke lijk tegen de stenen geperst, begon Stephen zichzelf belachelijk voor te komen. Waarom zou hij senor Sote lo, die waarschijnlijk een aanneme lijke reden had om een luchtje te scheppen op deze eenzame plaats, be spioneren? Waarschijnlijk had hij ge noeg van de herrie die de Duitse gas ten maakten. Juist stond Stephen op het punt de toren weer om te lopen en terug te gaan naar de ladder, toen een licht geluid zijn aandacht trok. Even later ontdekte hij de mast en het lichtje van een bootje dat van de kant van de vaste wal kwam. Het gleed geluidloos dichter en dichter bij. Nu was het zo vlak bij dat hij de zeilen en de kleine lage kajuit kon onderscheiden. Er klonk een zachte waarschuwing en toen vloog een touw door de lucht. De dikke man greep het en maakte het vast aan een ij zeren ring, die zich in de trap be vond. Even later lag de boot ge meerd en Stephen herkende hem met een schok: het was de „Wanderer". (Wordt vervolgd Haarlem telt ook enkele lange- afstandschutters. Hier ziet u de heer C. F. Arnold de pijl richten. „Ik kan echt niet meer buiten deze sport," zegt hij. 32. Joris verborg de goede gaven van Louis Sjek- boek op een veilig plekje en glimlachte gelukkig. „De goedgeefse gedachten van de Moerheer hebben bijzonder nuttig werk gedaan," peinsde hij. „Ik moet trachten nog meer flessen van dat merk te bemachtigen. Het is dan echter wel van belang, dat de gedachten van de jeugdige Panda jegens mij vriendelijk blijven." Maar toen Joris het kasteeltje van de Moerheer nader de, werd hem duidelijk dat Panda allesbehalve vrien delijk gestemd was. „Bah, wat lelijk van je, Joris!" riep hij, boos op hem toesnellend. „Mij laat je hier verhongeren en zelf steel je je rijk met de gedachten van de Moerheer! Je moest je schamen!" „Tut, tut," sprak Joris sussepd. „Niet zo heetgebakerd, makkertje! Ik heb enkel vriendelijke goedgeefse gedachten jegens u gekoesterd." „Ja, dat zal wel," hernam Panda. „Wat zit er in die zak? De buit zeker?" Joris trok pijnlijk verwonderd de wenkbrauwen op. „Hoe komt u daar nu bij?" vroeg hij. „Er zitten goede gaven in! Voor zij niet. Veel verder dan een „Dit is veel fascinerender, veel levendiger, veel meer open" brengen zij het niet. Wel is het voor hen heel belangrijk dat op de lan ge baan de prestaties primair zijn. Op de 25 meter daarentegen is „de gezellig heid" punt één zoals dat ook veelal bij het kegelen het geval is. „Het lange-afstandschieten is een bij zonder gezonde sport" zegt de heer T. Hogewoning uit Amersfoort, een van de (oorlogs)invaliden die in een revalidatie centrum deze sport hebben leren kennen. Hij is er nu de promotor van. „Het is zo gezond omdat je tijdens een wedstrijd een gehele dag buiten bent. Je moet na een serie schoten steeds zelf je pij len gaan halen, zodat je veel moet lo pen. En je moet je uitstekend kunnen concentreren. Concentratie is bij ons punt één. Wij hebben een zenuwarts als lid die elke week per se een paar uur.moet chipten. Slaat hij een keqr uf ij uit zijn, gs#Ae: doen. Hét t5"Vöor hem hét middel om alles af te reageren. Hel, lange-afstandschieten kan „ck aobr e-' dereen worden beoefend: bij ons doen dames en heren, jongens en oude kerels, hoofdwerkers en handarbeiders, validen en invaliden mee. Bij een wedstrijd kun nen een professor en een mijnwerker naast elkaar staan. Zij praten verschil lend, maar even enthousiast over hun liefhebberij". Het lange baanschieten is een aanste kelijke sport. Je moet het eerst eens een paar maal hebben geprobeerd, de pees tussen je vingers hebben gehad, de pijl horen wegsuizen. Dan wordt de roos op het „blazoen" voor je als een vuurrode bal voor de baby: dat rooie ding wil het ten koste van alles in handen hebben. Zo ook wil een beginnend schutter het mid delpunt van het blazoen binnen zijn be reik krijgen. De heer C. J. Bergmans uit Amster dam (de eerste nationale kampioen van-boven-de-rivieren) heeft het eens zo gezegd: „Voor de prestaties bij het schieten is uitsluitend van belang wat het mannetje achter de boog doet. Er is niemand die zegt: ik ga aan meet staan en schiet tien rozen. Elk schot is nieuw, je begint een nieuw leven en dat moet heel diep uit je zelf komen". Voor het schieten moet je dus, kortom, wel fijn besnaard zijn. WIE BIJVOORBEELD de heer Spoor uit Den Haag met pijl en boog in actie ziet, die begrijpt wat de heer Bergmans bedoelt. Hij neemt plaats aan het begin van de baan, concentreert zijn gedach ten ernstig op het komende schot, kijkt daarbij uitsluitend naar de grond, laat de boog losjes in de handen hangen. Dan richt hij langzaam, spant de pees, legt hem tegen de getuite lippen (als om de pijl een geheimzinnige stuurkracht mee te geven), laat dan het projectiel los. Daarbij plant hij de wijsvinger te gen het achterhoofd, alsof hij zo de pijl nog wat na kan sturen. Hoe „besmettelijk" dat alles is kunt u hieraan afmeten: in Nederland hebben 43 dames en heren het lange-afstandschie ten als hobby gekozen. Twintig van hen wonen in Amersfoort. Daar dus heeft het virus heftig om zich heen gegrepen wat voor de mensen in andere steden een hoopvolle ervaring is. Opvallend is dat het merendeel van de schutters (de kortebaanders meegerekend dan) in het zuiden van het land woont. In Friesland, Groningen en Drente is het boogschieten geheel onbekend. „Het wordt tijd dat we de mensen daar eens gaan bekeren" zegt de heer Hogewoning. ook veel groter. Men heeft er veel varia ties ingevoerd. Je kunt er schieten op een gewone vlakke baan. maar ook in een be boste omgeving. Het instinctief schieten (op borden die op- een niet bekende af stand staan) eist meer gevoel dan bere kening. Het vèrschieten brengt weer ande re moeilijkheden met zich mee. Bij dit „füght-shooting" heeft men afstanden tot dicht bij de kilometer bereikt. Verder kun je er schieten in staande of in liggende houding, je mag er de boog spannen met je handen of met je voeten. En je kunt zó richten dat de pijl met een bocht de plat op de grond liggende schijf moet ra ken. Aanmerkelijk minder sympathiek naar ons gevoelen is het jachtschieten: het met pijl en boog doden van in het wild levende dieren. In veel Amerikaanse deelstaten hebben leden van boogschuttersverenigin gen zelfs recht tot jagen voordat het jacht seizoen officieel geopend wordt. Zo gaat mefr*# op uit om ;hazen, herten, zwijnen, steenbokken., beren (in Alaska), vogels en zelfs vissen termieten. Mr. C. G. Clare uit Phoenix in Arizona is een beroemdheid geworden: hij doodde met één pijl een wilde poema. Hoewel de OLAS (de Onderafdeling Lan- ge-Afstandschieten van de Nederlandse i Bond van Handboogschutterijen) nog geen vijftig leden telt, had zij dit jaar bijna de Europese kampioenschappen mogen organiseren. Het evenement stuitte af op Handboogschieten op de lange afstand is een enerverende sport, die zowel door validen als door in validen beoefend kan worden. Een paar sterke armen en een groot con centratievermogen zijn ervoor nodig. De heer T. Hogewoning uit Amers foort hier in actie. IN AMERIKA is het boogschieten een wijd verbreide familiesport geworden. Tijdens de weekeinden trekken hele ge zinnen met pijl en boog bewapend er op uit. Er worden ook jeugdcompetities ge houden. Je hebt daar zelfs professionals: topschutters die in dienst staan van gro te boogfabrieken, om demonstraties te ge ven en stunts te vertonen. De wereldti tels zijn tot nog toe steeds door Ameri kanen veroverd. De mogelijkheden zijn daar trouwens Advertentie de Nederlandse gezondheids voeding met wereldfaam. Eet dagelijks enkele Sanovietjes als brood, dus besmeerd en/of belegd. De zuivere voltarwe smaak combineert voortreffelijk met "zoet" en "hartig". Sanovite wordt bereid uit de hele tarwekorrel, mèt da kiem en verrijkt met diverse edelvoedingsstoffen. Regelt de spijsvertering. Zet niet aan. (Ook zoutarm overal s verkrijgbaar). LONDEN (AP) De exploitanten van een voetbalpool informeren in alle vakan tie-oorden naar een pas gehuwd paar op de huwelijksreis, dat 250.000 gulden in de voetbalpool heeft gewonnen. Het paar, de 27-jarige Peter Evens en zijn 21-jarige bruid. Jacqueline, weet er niets van. Het heeft vermoedelijk in de drukte en de feestvreugde van de bruiloft vergeten zijn formulier te controleren. De pooldiiectie heeft verklaard, dat er geen kwestie van is, dat zij hun geld niet zullen krijgen, al zul'en ze nog wel op zijn minst twee weken wegblijven.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 17