Vakbonden eisen 8 pet meer loon en drie weken vakantie Minister Veldkamp stuurt looncontroledienst naar A'damse Droogdok Mij. r HET WEER Looneisen en staking bij W erkspoor 1 Terstond rijksgoedkeuring voor woningen beneden de f 14.000 Bouw is echter aan tal van voorwaarden gebonden Felle strijd in Zuid-Vietnam tussen para's en communisten Verkade Ry-King knackebröd Situatie in de metaalindustrie spitst zich toe Spanningen onder de werkgevers Dow Jones gemiddelde op nieuwe recordstand Enorme haringaanvoer ook voor vismeelfabriek Vier prinsessen in de rijtoer op Prinsjesdag Frans vliegtuig verongelukt met 40 inzittenden JÊ I BESLISSING VAN MINISTER BOGAERS DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING s$ee MORRIS "ieforeyou êuy! SUÊDE DAMES- en HERENJASJES Het woord is aan Zonnige perioden Amerikaanse pers niet vöor stoppen van de hulp Spanning, in Saigon In de krant van heden: Een modern begrip voor lekker eten 48e JAARGANG NUMMER 261 DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 54S7, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: boafdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks bet. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Uitgave: Grafische Bedrijven Donate N.V, Grote Houtstraat 98,Haarlem Dhectiet P. W. Peereboom en Mr. HL C. van der Mije De situatie rond de lonen in de me taalindustrie heeft zich verder toege spitst. Als reactie op de loonsverhoging, die de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij (A.D.M.) heeft ingevoerd en die uiteraard ook in andere bedrijven grote onrust kan verwekken, hebben de werk nemersorganisaties gisteravond reeds hun twee belangrijkste eisen voor een nieuwe C.A.O. op tafel gelegd. Met in gang van 1 januari 1964 wensen zij een loonsverhoging ook voor de beambten van 8 percent en een vakantie van drie weken, dat wil zeggen: twee dagen I. Baart meer. De A.N.M.B., de C.M.B. en de N.K.M.B. hopen op deze wijze de ar- beïdsrust zoveel mogelijk te besten digen, in de korte periode, die nog moet verstrijken voordat de onderhandelingen over een nieuwe C.A.O. een aanvang nemen. De heer I. Baart, voorzitter van de ANMB, heeft dit gisteravond laat, namens de werknemersorganisaties meegedeeld aan het slot van een langdurige bespre king met een aantal leden van het be stuur van de afdeling sociale zaken van de Federatie Metaal- en Elektrotechni sche industrie (FME). Hoe ongewis de loonsituatie was geworden na de premie van 200.000 die de NDSM haar werk nemers in het vooruitzicht stelde en na het eenzijdig ingrijpen van de ADM blijkt wel uit het feit dat de heer Baart een in ternationale vergadering in Genève ijlings verliet teneinde de bespreking gisteravond te kunnen bijwonen. Eén ding is in dit overleg bijzonder duidelijk naar voren getreden: beide par tijen achten het van groot belang dat de CAO zoals die nu ls voor de nog reste rende looptijd ongewijzigd en volledig ge handhaafd wordt. Daarbij doet zich het wat vreemde beeld voor van werknemers bonden die zoals in Amsterdam is ge schied deelnemen aan het overleg om trent een loonsverhoging, die met de CAO niet in overeenstemming is. Naar de heer Baart verklaarde was dat noodzakelijk omdat er aanvankelijk plannen waren om via tariefswijzigingen een loonsvermeer- dering te bewerkstelligen. Toen hebben de vakbonden gezegd: als er dan toch meer loon met komen, doe het dan door een verhoging van de beloning per uur. Advertentie BArTÊuOrIsStT" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 22WL Een dergelijke omstandigheid zou zich weer kunnen voordoenen ook dan zul len de werknemersorganisaties een loons verhoging niet tegenhouden, ook al zijn hunnerzijds geen initiatieven op dit ge bied te verwachten. Wel zullen de dis trictsbestuurders van de bonden zich van zelfsprekend allereerst richten naar de belangen van hun leden. De premie die de NDSM vorige week beschikbaar stelde, is voor de werkne mersorganisaties vrijdag al aanleiding ge weest om te vragen, wat er nu met dit lid van de metaalbond de werkgevers vereniging zou gaan gebeuren. De heer Baart gaf er tijdens zijn uiteenzetting dui delijk blijk van niet erg te geloven in de NDSM-verklaring dat de 2 ton extra be loning door de reder van het schip waar aan wordt gewerkt, zijn gefourneerd. Hoe het ook zij: de NDSM is met ingang van jongstleden maandag voor vier maan den als lid van de metaalbond geschorst. Pal daarop kwam de ADM met 'n loons verhoging van ongeveer vijf percent. Maar de ADM verliet uit eigen beweging de me taalbond. Het laat zich denken dat ook an dere bedrijven, met name in Amsterdam en Groningen, zouden trachten op deze wijze de lonen op te vijzelen. De spanningen die momenteel in de werkgeversorganisatie optreden zijn dan ook niet gering. Openlijk is gisteravond tijdens een van werkgeverszijde belegde pérsconferentie uitgesproken dat daar wei nig bewondering bestaat voor de weg die de NDSM en de ADM heboen gekozen. In eigen kring zal alle aandacht aan handha ving van de CAO worden besteed, waar bij straffe maatregelen niet zijn uitgeslo ten. Intussen bleken de werkgevers ernstig gekant tegen het voornemen van de A.N.M.B., de C.M.B. en de N.K.M.B. om nu al hun voornaamste voorstellen voor een nieuwe C.A.O. te openbaren. Zij ach ten dit in het raam van het huidige loon systeem prematuur. De bonden menen echter slechts op de arbeidsmarkt te kun nen spelen, wanneer nu reeds bekend wordt welke wijzigingen noodzakelijk in de C.A.O. moeten worden aangebracht, nadat allerwegen de teleurstelling over de C.A.O. 1963 nog was vergroot toen de gang van zaken de prognoses aanmerkelijk bleken te overtrekken. Na een uitvoerig beraad in eigen kring, waarvoor de bespreking in het A.N.M.B.- gebouw werd onderbroken, hebben de werkgevers ten slotte de wensen van de vakverenigingen, onder handhaving van hun bezwaren aangehoord. Inmiddels heeft het ministerie van socia le zaken laten weten dat het de maatre gelen van de A.D.M. ziet als een ernstige inbreuk op het geldende loonrecht en het geldende loonsysteem. Minister Veldkamp heeft de looncontroledienst opdracht gege ven een onderzoek in te stellen, spoedig rapport uit te brengen en als er een strafbaar feit naar voren komt proces verbaal op te maken. Overigens hebben de bestuursleden van de vakbonden gister avond verklaard zeer weinig heil van de ze maatregelen te verwachten, omdat de procedure teveel tijd in beslag neemt en de boetes, die zouden kunnen worden op gelegd, graag worden betaaldMinis ter Veldkamp zal bovendien zo snel moge lijk in contact treden met de Stichting van den Arbeid om zich op de situatie te kunnen beraden. Otto von Leixner: In tijden, waarin de geestelijke krachten verslappen, hoort men veel m,eer spreken van mensenrechten dan van mensenplichten. Het Ulster Girls Choir, een koor van S veertig Ierse meisjes uit Belfort, dat f een toernee door ons land maakt, Mede dank zij grote vraag naar automo bielfondsen en chemische waarden is giste ren op de New Yorkse beurs het Dow Jo nes gemiddelde voor industrie fondsen dat toonaangevend is voor 'n recordstand, met bijna drie punten gestegen tot een nieuw alltime record van 740.34. De omzet ter beurze was met 6.68 miljoen shares we derom zeer hoog. ïmtnnnnvinnnnH"""'"'"— 'De strijd tegen de Boeddhisten in Zuid-Vietnam heeft uiteraard voor al in de nabuurlanden veel beroering en verontwaardiging gewekt. Overal houden boeddhisten betogingen en gebedsbijeenkomsten. In de Birmese hoofdstad Rangoon, bijvoorbeeld, stroomden dezer dagen niet minder dan drieduizend boeddhistische mon niken samen in de pagode van Schwe- dagon. Zij baden er voor de slacht offers van de vervolgingen in Zuid- Vietnam en lieten dat massale gebed volgen door een rumoerige betoging. De aanvoer van haring in IJmuiden en Scheveningen is zo groot, dat niet slechts de voor consumptie bestemde haring grote moeilijkheden veroorzaakt voor de lossing, maar de vismeelfabrieken kunnen de ha- ringstroom evenmin aan. De vismeelfa briek in IJmuiden ,.De Toekomst" heeft de aanvoer van haring uit Scheveningen gestopt, omdat! het plaatselijk aanbod nauwelijks te verwerken is. Juist gisteren is de anti-reuk-installatie van „De Toe komst", die een investering van ruim een ton betekent, gereed gekomen en de in woners van Velsen mogen verwachten, dat zij geen last zullen ondervinden van de dag en nacht doorwerkende fabriek. heeft gisteren in de tuin van kasteel Drakesteyn prinses Beatrix een zanghulde gebracht. De opening van de Staten-Generaal op 17 september zal ook wórden bijgewoond door de prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet. In de stoet met de gouden koets zul len zij in een calèche met postiljonbespan ning rijden. Aan de middagrijtoer door Den Haag zullen alle vier de prinsessen deelnemen. Het koninklijk paar en de prinsessen zullen gezeten zijn in twee open rode landauers, elk met vier paarden bespannen. Eindpunt van de rijtoer is Huis ten Bosch. Op Plein 1813 zal voor het mo nument worden gestopt. Daar zal het ko ninklijk gezin een zanghulde worden ge bracht. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige wind tussen noord en west. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De onrust in de metaalindustrie is thans ook overgekomen naar de stad Utrecht. Bij Werkspoor legden vanmorgen tussen 8 en 9 uur naar schatting 90°/cvan het oer- soneel het werk neer. Tevoren hadden zich enige honderden arbeiders verzameld in de kantine an de apparatenfabriek, waar door diverse werknemers toespraken zijn gehouden. Aan de directie is via de Ondernemers- raad meegedeeld dat het personeel dezelf de loonsverhoging eist als bij de Amster damse Droogdok Maatschappij. Ook van middag zou worden gedemonstreerd als de directie niet met bevredigende toezeggin gen zou komen. De vakorganisaties, die geen deel hadden aan de stakingsleiding, zijn inmiddels op de hoogte gesteld. Ook bij de DEMKA, het andere grote Utrecht se metaalbedrijf, is het roerig. Ook het personeel van de n.v. Verschure en Co's Scheepwerf en Machinefabriek in Amsterdam heeft vanochtend van 10.00 tot 11.00 uur het werk gestaakt als onderstre ping van de eis: verhoging van de lonen tot het peil waarop deze voor de werk nemers van de Amsterdamsche Droogdok- maatschappij zijn gebracht. PERPIGNAN (Reuter en AP). Een Frans Viking-toestel met 36 Britse vakan tiegangers en een bemanning van vier koppen aan boord wordt vermist. Het toestel was op weg van Londen naar Per pignan in Zuid-Frankrijk. Het tweemotorige toestel startte woens dagavond even voor negen uur en had om half twee vannacht zijn bestemming moeten bereiken. De weersomstandighe den in hef gebied waarover het toestel moest vliegen waren slecht. Het vliegveld Labanare bij Perpignan verloor in de loop van de nacht het radiografische contact met de Viking. Later meldde de politie van Perpignan dat in de nabijheid van de stad tegen de helling van de 1600 meter hoge Roe de la Roquette een vliegtuigwrak was I waargenomen. SAIGON (AP/Reuter) Communistische opstandelingen hebben twee grote plaatsen op het moerassige schiereiland Camaoe in Zuid-Vietnam aangevallèn en één van de twee vele uren bezet gehouden. Tegen zonsondergang wisten met vliegtuigen aangevoerde parachutisten d.e opstandelin gen te verdrijven, aldus Amerikaanse mi litaire kringen in Saigon. De valscherm troepen die uit Saigon kwamen, voerden óók hevige gevechten met guerrillastrij ders die een nabijgelegen plaats gedeelte lijk hadden bezet. Hierbij sneuvelden, vol gens berichten uit Saigon, 122 opstandelin gen. Aan de zijde der Zuidvietname troe pen liepen achttien militairen verwondin gen op. De Amerikaanse missie voor hulpverle ning heeft in allerijl 4.000 EHBO-pakket- ten met medicamenten, voedsel en kleren naar de getroffeh steden gezonden. Ka tholieke en andere hulpverleningsdiensten treffen ook maatregelen om te helpen. In aanvallen, die voor het aanbreken van de dag werden ondernomen, heeft de Viet Kong naar schatting vijfhonderd goed bewapende guerrillas in de strijd ge worpen... De communisten blokkeerden ook de weg tussen de provinciale hoofdstad en het noorden en vielen zes buitenposten aan. Het Vietnamese leger gaat door met ac ties tegen de middelbare scholen in Saigon. Met de punt van het bajonet probeert het verdere studentendemonstraties te voorko men. Troepen in volledig gevechtstenue bewaken alle belangrijke middelbare scho len in "de Vietname hoofdstad, waar grote spanning heerst. Zij houden de wacht bij de poort en patrouilleren langs de muren en bezetten de speelterreinen. Jongens en meisjes ontweken geweer kolven en mitrailleurspesten, toen zij zich naar school begaven. Hun stemming was opgewekt, maar zij durfden zich niet te verzetten tegen hét leger. In de Amerikaanse pers krijgt de toe stand in Zuid-Vietnam intussen steeds meer aandacht. De „New York Times" van vandaag schrijft dat de voornaamste hoop van de Amerikaanse regering schijnt te zijn dat president Diem zal inzien dat hij zich moet ontdoen van zijn broer en diens invloedrijke vrouw. „Wanneer zelfs kinderen van Saigon tegen zijn regering in opstand komen, zal het misschien tot het afgezonderde presidentiële paleis door dringen dat er iets mis is". De „Herald Tribune" zegt dat over de gehele wereld de indruk is gewekt dat de toestand in Zuid-Vietnam hopeloos is. „Van hopeloosheid naar hulpeloosheid en over gave is maar een kleine stap". Het blad keèrt zich scherp tegen de wens van sommigen in de Verenigde Staten de hulp aan Zuid-Vietnam stop te zetten. „Wij zouden Peking geen grotere dienst kunnen bewijzen dan Saigon te verlaten en daarmee de rode vloedgolf langs de Indische Oceaan ontketenen." Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 15, 17 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 15, 17 Radio en t.v4 Kunst 4 Fotopagina Wederzijds5 Inde Vishal êh óp zee6 Topsy 3 Uit stad en omgeving6, 7 Kennemar Kruimels7 Firato 9, H Weg en Wiel 13 Kerkelijk Leven15 Feuilleton -I. 17 Economisch nieuws19 Beurs - 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's De nieuwe minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, zal de hoofdingenieurs directeuren in de provincies machtiging verlenen onmiddellijk na aanvraag rijks goedkeuring te geven voor de houw van woningen voor eigen bewoning in gemeenten waar onbenutte bouwcapaci teit aanwezig is. De aannemingsom voor normale woningen mag echter een be drag van 14.000 niet overschrijden. Voor woningen voor grote gezinnen en bij een eventuele zware fundering kun nen hogere kosten worden aanvaard. De bouwkosten mogen niet ten dele in de grondoverdracht worden verwerkt en de kwaliteit van de woningen mag niet liggen beneden de eisen, die voor woning wetwoningen worden gesteld. De grond moet eigendom zijn van de aanvrager die de woning zelf gaat bewonen. Deze wo ningen zullen niet in mindering worden gebracht van de aan de gemeenten toe gewezen woningcontingenten. Het is de uitdrukkelijke bedoeling dat de hoofdingenieurs-directeuren hun be voegdheid alleen toepassen voor die ge meenten, waar de bouwcapaciteit van kleine aannemers onbenut is of dreigt te raken. De rijksgoedkeuring kan slechts voor één of enkele woningen tegelijk worden af gegeven en de aannemer moet ter plaatse gevestigd zijn of tot de als regel ter plaatse optredende bouwondernemers behoren. De plaatselijke bouwmarkt mag niet worden verstoord en de aannemer moet aantonen, dat hij voor de uitvoering van het plan over de nodige arbeidskrachten beschikt. Er zal geen medewerking worden ver leend aan de bouw van weekendhuisjes, de bouw van een tweede woning of aan andere projecten, die voor vermindering van de woningnood geen betekenis hebben. Minister Bogaers heeft waardering voor de in Deurne en Fijnaart genomen initia tieven tot het bouwen van goedkope wo ningen. Voor complexen van woningen, ook al blijven de kosten van elke afzonder lijke woning beneden de 10.000,is echter rijksgoedkeuring vereist. Alle po gingen om te komen tot goedkope woning bouw verdienen volgens de minister war me belangstelling en medewerking. Maar het algemeen belang van een verantwoor de woningkwaliteit mag niet uit het oog worden verloren. Ook de goedkope wo ningen zullen daarom moeten voldoen aan de eisen, die voor woningwetwoningen zijn gesteld. Bij het huidige bouwkostenpeil acht de minister het in het algemeen uitgesloten, dat woningen, die aan deze eisen voldoen, voor een bedrag beneden 10.000 kunnen worden gebouwd. De minister heeft een bespreking ge voerd met de drie Brabantse aannemers, die woningen voor tienduizend gulden wil len bouwen, en met de-burgemeesters van Deurne en Fijnaart, waar dergelijke wo ningen reeda gebouwd zijn. Bij deze bespreking bleek de minister van oordeel te zijn 'dat woningen, die niet meer dan 10.000 gulden kosten, onvoldoen de wooncomfort bieden. Bouwkundig mo gen zij dan san de eisen voldoen, de be woners zullen de eenvoudigste voorzie ningen ontberen. Zo is er in de plannen geen douche-apparatuur, lavet of vaste wastafel opgenomen. Er is geen deurbel, geen brievenbus en geen vrijstaand schuurtje. Op veertien punten tonen de plannen gebreken, aldus de minister. Hij meent dat deze voorzieningen, nu de grens met 4000 gulden is verhoogd, wel kunnen worden aangebracht. Advertentie prijs per pak f 0.85 (bruin of wi») HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ Vierde klasse - zestiende lijst 50.000: 10419 5.000: 3818 2.000: 1019 1.500: 2336 20226 21210 1.000: 3929 5656 10927 16198 16840 17721 17980 19256 400: 1123 2143 2911 5392 6062 6371 11125 11162 17676 17857 18523 200: 1256 1918 1929 5668 5821 6146 6262 6358 7095 7380 8032 8544 9150 10704 11027 11844 12Ö07 12648 12772 13152 13239 13862 14645 15071 15467 16321 17374 18004 19277 19730 2007* 20687 21005 21324 21332 2168* 21793

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1