r Brief- en telefoongeheim in Duitsland niet veilig Amerika kan zeker kernwapens gebruiken in geval van oorlog Oostenrijk verdraait de feiten over Zuid-Tirol opzettelijk Zweeds meisje ontvoerd en na 12 uur weer ongedeerd thuis Wereldnieuws Van dag tot dag Turkije en de EEG Geallieerden luisteren af en geven veiligheidsdienst van Bonn informatie Truman tegen huwelijken van blank en zwart State-department worstelt kennelijk met moeilijke probleem Z.-Vietnam Integratie nu ook in het bankwezen Door mijnenvelden naar Opa en Oma Zware shag tè zwaar? neem dan Hans Globke gaat gauw met pensioen V.N.-commissie ziet meerderheid voor Maleise Federatie Vermoorde vrouw in Methodistenkerk <~Praatótoel Losprijs; van tien mille in restaurant ontvangen J DONDERDAG 12 SEPTEMBER 196 3 f Nooit gevraagd President Kennedy verklaart: Italiaanse regering zegt in nota: Twee maten lichter dan zwaar pittiger dan halfzwaar. Niemeyer garandeert de kwaliteit Finse kabinetsformateur Op de Floris Flaneur ««■■lEial BEZOEK DE GROTE AUTO -SHOW MG 1100 MORRIS 1100 KRELAGE GARAGE Vandaag is in de Turkse hoofdstad An kara een associatieverdrag tussen Turkije en de Europese Economische Gemeen schap getekend. Het doel van dat verdrag is, de banden tussen Turkije en de E.E.G. geleidelijk nauwer te maken, zodat er op den duur (wellicht omstreeks 1980) een volledige binding door middel van een douane-unie tot stand kan zijn gebracht; daarna zou Turkije eventueel als gelijk gerechtigd lid tot de Gemeenschap kun nen toetreden. Na het verleden jaar ondertekende asso ciatie-verdrag met Griekenland is deze overeenkomst met Turkije dus weer een nieuwe stap in de richting die tot uiteinde lijke uitbreiding van de E.E.G. kan lei den. Men kan het betreuren dat die ont wikkeling zich, op zo weinig voor de hand liggende wijze, nu allereerst tot het verre zuidoosten van Europa uitstrekt, terwijl de zoveel meer logische uitbreiding van de Gemeenschap met de Scandinavi sche landen, Groot-Brittannië en Ierland nog altijd op zich laat wachten. Maar de redenen van deze vertraging zijn welbe kend en vermoedelijk zullen die redenen geen al te lange bestaansduur hebben. Het is daarom best mogelijk, en zelfs waar schijnlijk, dat de meeste van genoemde West-Europese landen al lang volledig lid van de E.E.G. zullen zijn voordat dit het geval is met Griekenland en Turkije. De associatie met Turkije betekent in de praktijk dat dat land, in de eerste fase van de samenwerking, allerlei financiële en economische hulp van de Gemeenschap krijgt en dat het de Turken gemakkelij ker wordt gemaakt, hun produkten met name tabak, rozijnen, gedroogde vijgen en hazelnoten op de Europese markt af te zetten. De E.E.G. verwacht natuurlijk dat dit zal leiden tot een zodanige versterking van de Turkse economie dat Turkije op den duur ook een belangrijk afzetgebied voor produkten uit de Gemeenschap wordt. Reeds nu is de Gemeenschap de groot ste leverancier van Turkije. Maar dat is voornamelijk het gevolg van de intensie ve bewerking van de Turkse markt door Westduitse exporteurs. Voor ons Nederlan ders rijst daarbij de vraag, hoe het komt dat Turkije's invoer uit de Gemeenschap de laatste vier jaar met 20°/o kon stijgen, dat het Westduitse aandeel daarin nog van 53°/o tot 57%> kon toenemen, maar dat het aandeel van Nederland tegelijkertijd ver minderde van negen tot nog slechts zes percent. In 1959 exporteerde ons land goe deren ter v/aarde van 14,1 miljoen dollaij naar Turkije; in 1962, ondanks Turkije's toegenomen welvaart en versterkte im portpositie, nog maar voor 11;9 miljoen. Nu Turkije geassocieerd ié met de E.E.G., en ook Nederland daardoor be paalde verplichtingen ten aanzien van Tur kije op zich moet nemen, wordt het naar onze mening hoog tijd dat èn onze ex porteurs, èn onze economische autoritei ten zich wat meer gelegen laten liggen aan Turkije als afzetgebied, alvorens Neder land daaruit door onze E.E.G.-partners he lemaal wordt weggedrongen. (Van onze correspondent) BONN. De geallieerden luisteren in West-Duitsland telefoongesprekken af, openen brieven en geven nu en dan gegevens hierover door aan de Duitse dienst ter bescherming van de grondwet. Het vorig jaar is dat in dertig gevallen gebeurd. Er is echter geen sprake van dat de Duitsers zelf aan de geallieerden vragen bepaalde mensen af te luisteren of hun brieven te openen. Dit alles deelde perschef Von Hase woensdag in Bonn mee. Minister HöcherI zei hetzelfde tegen vertegenwoordigers van de drie in de Bondsdag vertegenwoordigde partijen, die een ontmoeting met de minister hadden over de kwestie. De Westduitse regeringswoordvoerders zeiden verder nog dat de dienst ter be scherming van de grondwet noch het recht noch de technische mogelijkheid heeft tele foons af te tappen. Dat de geallieerden dat doen is geba seerd op artikel vijf van het troepenver drag, dat hen het recht geeft telefoons af te luisteren en brieven te openen, voor zover dat nodig is voor de veiligheid van de geallieerde troepen op Duits grondge bied. Volgens artikel drie van de toevoe ging aan dit verdrag mogen zij hun ge gevens aan de Duitsers doorgeven, indien voor de gemeenschappelijke veiligheid van belang. Minister HöcherI stelde met nadruk vast dat zijn ministerie een diepgaand onder zoek heeft ingesteld maar dat men geen enkel geval heeft kunnen vinden, waarin de Duitse dienst de geallieerden om af tapping heeft gevraagd. Het weekblad „Die Zeit", dat de he le zaak aan het rollen heeft gebracht, heeft daarover andere informaties. In de uitgave van vandaag meldt het blad dat de dienst ter bescherming van de grondwet speciaal gedrukte formu lieren gebruikt voor aanvragen aan de geallieerden om telefoons af te luisteren. Vaststaat voorts dat de geallieerde auto riteiten in West-Duitsland' als 't graf zwij gen over de hele zaak, ondanks het feit dat minister HöcherI ook al heeft gepro beerd hun steun te krijgen bij zijn po gingen de beschuldigingen van overtredin gen van de Duitse grondwet op dit punt op de geallieerden af te wentelen. HöcherI is namelijk nog lang niet uit de moeilijkheden. Zowel de socialisten als de liberalen hebben gisteren verklaard niet bevredigd te zijn over het onderzoek. Men wil nog verdere opheldering. Een netelig punt is voor HöcherI dat hij in de Bonds dag, naar aanleiding van vragen over het afluisteren van telefoons tijdens der Spie- gelaffaire, meedeelde dat de Bondsrepu bliek het brief-, post- en telegraafgeheim volkomen waarborgde. Nu hijzelf heeft toegegeven dat zijn dienst gegevens krijgt over de geallieerde afluisteractiviteiten, betekent dit dat zijn bewering in de Bondsdag destijds onwaar was. Indien men aan kan topen dat Hö cherI toen geweten heeft dat hij onwaar heid sprak, wordt zijn positie even onhoud baar als van zijn Britse collega Profu- mo enige tijd geleden in Londen. NEW YORK (AFPi Tijdens zijn och tendwandeling heeft oud-president Harry Truman, teen hij door journalisten hier over werd ondervraagd, zich uitgespro- sproken tegen gemengde huwelijken tus sen blanken en negers. Kruising van ras sen is volgens Truman in strijd met de Bijbel. Toep Truman op zijn beurt aan een der journalisten vroeg, of hij zou willen dat zijn dochter met een neger trouwde antwoordde deze, te hopen, dat zijn doch ter de man zou trefuwen van wie zij hield „Dat is geen antwoord op mijn vraag", antwoordde de vroegere Amerikaanse pre sident. „Zij zal niet verliefd kunnen wor den op iemand van een andere kleur, want u behoort uw dochter met niemand van een andere kleur, wie dan ook, te laten uitgaan. Ik heb het de mijne ook niet toe gestaan en zij heeft de man getrouwd, die bij haar hoort". Truman's dochter, Mar garet, is getrouwd met Clifton Daniels, ad junct-hoofdredacteur van de „New York Times". (Van onze correspondent) WASHINGTON. President Kennedy heeft op verzoek van leiders van de belde partijen in de senaat een officieel antwoord gegeven over de kwesties, die sceptici onder de senatoren nog steeds verontrusten. Sensationeel was het antwoord niet. Hij herhaalde in feite wat vooraanstaande vertegenwoordigers van de regering en de militaire macht reeds eerder hadden verklaard. President Kennedy achtte het niet alleen veilig, doch tevens noodzakelijk dat de Senaat het kernstopverdrag zou ratifi ceren. Oud-president Eisenhower, die het verdrag misschien niet goed had gelezen, heeft zich bezorgd getoond omdat hjj niet zeker is, of Amerika's opperbevelhebber nu nog wel kernwapenen kon.gebruiken ih gevgl van oorlog. President Kennedy kon hem op dat punt geruststellen. ROME (Reuter) De Italiaanse rege ring heeft bekendgemaakt dat zij tot Oos tenrijk „zeer sterke vertogen" heeft ge richt tegen wat zij noemt de „onaanvaard bare" Oostenrijkse verklaringen over de kwestie Alto Adige (Zuid-Tirol), die een „opzettelijke verdraaiing" van de feiten zouden zijn. De verklaring werd uitgegeven na een kabinetsvergadering. Gezegd wordt dat Oostenrijk niet heeft samengewerkt bij het onderzoek naar en bestraffing van de ver antwoordelijken voor de recente terroris tische aanslagen in Alto Adige. Oostenrijk heeft met de onlangs gehou- WASHINGTON (AFP) De Amerikaanse regering heeft vergunning verleend voor de oprichting van een door negers geleide bank in New York. De „Nationale Bank van de Vrijheid" zoals zij heet, zal in de New Yorkse negerwijk Harlem gevestigd zijn en een kapitaal van anderhalf mil joen dollar hebben. In de raad van be heer zullen enige blanken zitting hebben. Een der directeuren is Jackie Robinson, de eerste negerbaseballspeler, die tot een blank team werd toegelaten. BRUNSWIJK (AP) Twee Oostduitse jongens zijn een mijnenveld overgestoken en hebben zich door prikkeldraad gewron gen, omdat zij een bezoek wilden bren gen aan hun grootouders in West-Duits land. De jongens van tien en vijftien jaar werden in het grensgebied door de West duitse politie van Brunswijk aangehouden Zij vertelden alleen maar een kort bezoek aan Westduitsland te willen brengen. Zij zullen over een paar dagen langs een minder gevaarlijke weg via een officieel oversteekpunt naar huis in Oost-Duitsland terugkeren den redevoeringen van verantwoordelijke personen „de spanning sterk verhoogd aldus de verklaring. De Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken, Bruno Kreisky, heeft on langs kritiek geuit op een proces in Tren- to, waarin een groep carabinieri werd vrij gesproken van mishandeling van, van ter rorisme verdachte, personen. Zij zouden „onmenselijke martelingen" hebben toege past. De naam van Kreisky wordt in de Italiaanse verklaring nieP genoemd. De Italiaanse regering zegt in haar ver klaring dat zij „de ongegronde bewerin gen en ontoelaatbare oordelen over de Ita liaanse rechterlijke macht betreurt en verwerpt." Dergelijke beweringen en oordelen zijn onverenigbaar met de nationale soeverei niteit, en kunnen buitengewoon nadelig zijn voor de pogingen het geschil tussen béide landen te regelen, omdat zij de ex tremisten en de misdadigers aanmoedigen terwijl het juist noodzakelijk is dat beide partijen blijk geven van grote evenwich tigheid en verantwoordelijkheid", aldus de verklaring. De Italiaanse regering zal zich van haar pogingen tot het vinden van een op lossing niet laten afbrengen en verwacht dat de Oostenrijkse regering eenzelfde houding zal aannemen en onbuigzaam zal zijn bij de strijd tegen het terrorisme. Volgens waarnemers in Rome kunnen tal van Italianen zich, politieke overwegin gen daargelaten, niet indenken hoe Oos tenrijk kan protesteren tegen de behande ling van terroristen zonder ook maar een woord van veroordeling uit te spreken over die terroristen zelf. Velen in Italië geloven, dat de terroristen ir^ Oostenrijk een toevluchtsoord hebben. Alto Adige is een klein bergdistrict met een bevolking van ongeveer 230.000 zie len. Het maakte vroeger deel uit van de Oostenrijks-Hongaarse monarchie en staat sinds zeventien jaar onder Italiaans be stuur. Oostenrijk heeft reeds herhaalde malen grotere autonomie voor de Duits sprekende bevolking geëist. Dit jaar zijn ongeveer tweeduizend Italiaanse politie mannen en militairen betrokken geweest bij de jacht op een aantal extremisten die afgelegen grensposten aanvielen en hoog spanningsmasten opbliezen Advertentie NIEMEYER BONN (AP) Hans Globke, de omstre den naaste medewerker van bondskanse lier Adenauer is 65 jaar geworden, de pensioengerechtigde leeftijd voor West duitse ambtenaren. Globke zal nog een maand in functie blijven totdat zijn chef zich ook terugtrekt. De verjaardag is rustig gevierd in het Schaumburg, de kanselarij. Adenauer had zijn gelukwensen uit zijn vakantieverblijf aan het Comomeer gestuurd. HELSINKI Prof Esa Kaitila, de lei der van de liberale volkspartij, is door de Finse president, Urho Kekkonen, aange wezen om de mogelijkheden van een nieu we coalitie te onderzoeken. 30 augustus trad het vorige kabinet af naar aanleiding van de omstreden vraag, of de staat of de consument de prijsverhogingen zou moe ten dragen. Senator Goldwater, die misschien Ken-' nedy's republikeinse tegenstander zal wor den in de strijd om het presidentschap in 1964, heeft voorgesteld het verdrag alleen te bekrachtigen, indien de Russen Cuba verlaten. President Kennedy verklaarde dat dit geen zaak is die in het kernstop verdrag kon worden geregeld, doch over Cuba had hij wel iets van belang te zeg gen: mocht dit eiland gebruikt worden om direct of indirect dit verdrag te ontduiken of te annuleren, dan zou Amerika als ant woord daarop tot alle noodzakelijke acties overgaan. Het debat in de Senaat over het verdrag zal zeker nog tot begin volgende week du ren. Dramatisch zijn de zittingen tot dus verre allerminst. De senatoren verstrek ken hun speeches doorgaans tevoren aan de pers, vandaar dat de perstribune slecht bezet is. Om de vijftien minuten worden groepen toeristen op de publieke tribune toegelaten. Die toeristen moeten wel een vreemde indruk krijgen van Amerika's doorluchtige volksvertegenwoordiging. Ze zien een enkele senator, die een fraaie speech voorleest, maar doorgaans zijn er slechts een paar collega's in de zaal om naar hem te luisteren en die er zijn luiste ren nog niet eens altijd. De algemene opinie is thans dat het verdrag zeker de vereiste tweederde meerderheid zal halen en de toespraken, die de senatoren houden dienen vooral om op de kiezers in hun De toestand in Zuid-Vietnam betekent nog steeds een uiterst moeilijk dilemma voor president Kennedy. De actie van Diems broer en schoonzuster, het echt paar Nhu, heeft de regering zeer in dis krediet gebracht bij de boeddhisten. In dien Diems regering er niet in slaagt enigszins de sympathie van het volk terug te winnen, wordt dit regiem vrijwel waar deloos als centrum van het verzet tegen de communisten. Vandaar dat de Amerikanen reeds lang aandringen op een compromis tussen de katholieke regeringsfamilie en de overgro te meerderheid boeddhisten onder de be volking. Te Washington circuleren geruchten dat de C.I.A., de Amerikaanse spionage dienst, steun zou hebben verleend aan het dictatoriaal optreden van het echt paar Nhu. Zouden die geruchten waar heid bevatten, dan zou de C.I.A. in een andere richting hebben gewerkt dan de regering in Washington in het algemeen gewenst acht. President Kennedy heeft echter wat kon hij anders doen verklaard dat de actie van de C.I.A. gecoördineerd is met het algemeen beleid. Men kan zich voorstellen dat de Ame rikanen althans Diem zelf aan het be wind willen houden, omdat men tot nu toe geen andere krachtige leider voor het land heeft gevonden. Maar dan moet Diem er in slagen het vertrouwen bij het volk te herstellen. Niets zou daartoe meer kunnen bijdragen dan dat Nhu met zijn echtge note van het toneel en uit het land ver dwenen. Mevrouw Nhu is reeds op reis en vol gens een bericht van een nieuwsagentschap zou de nieuwe Amerikaanse ambassadeur. Cabot Lodge, er bij Diem op hebben aan gedrongen dat ook zijn broer het land zou verlaten. Op 't State Department gaf men toe dat Lodge opnieuw een gesprek met Diem heeft gehad, doch over de inhoud daarvan kon men zich niet uitlaten. Zou- Lodge inderdaad pressie hebben uit geoefend in bovengenoemde richting, dan zou het inderdaad onmogelijk zijn voor de Amerikanen dat officieel toe te geven. Want een dergelijke pressie zou uiteraard een vrij pijnlijke inmenging betekenen in Vietnams zaken. Ik wil daarmee niet zeg gen dat zulk een pressie niet mogelijk of gewenst is, maar zij moet ten allen tijde ontkend worden. Men moet zich zelfs af vragen hoe een figuur uit de omgeving van Lodge zo tactloos kon zijn er toe bij te hebben gedragen dat het bericht over een dergelijke stap in de pers verscheen De situatie is dus nog vrij duister en alleen indien Nhu zijn echtgenote binnen kort achterna reist, kan men vermoeden wat zich afgespeeld heeft en in welke rich ting Amerika naar een oplossing zoekt. NEW YORK (AP) Een commissie van onderzoek van de Verenigde Naties heeft secretaris-generaal Oe Thant mede gedeeld, dat de'meeste mensen in Noord- Borneo en in Serawak vóór een samen gaan met Malakka en Singapore in de on afhankelijke statenbond Maleisië zijn, al dus hebben diplomatieke zegslieden woens dag te New York verklaard. Zij zeiden, dat de commissie van ne gen een rapport aan Oe Thant had over handigd, waaruit blijkt, dat de gehele be volking van Noord-Borneo en 75 percent van de bevolking van Serawak de staten bond steunt. Thant heeft het onderzoek op verzoek van Malakka, Indonesië en de Philippijnen laten instellen. Groot-Brittannië had toe stemming gegeven. Te Honoloeloe heeft de Philippijnse mi nister van buitenlandse zaken Salvador Lo pez woensdag kritiek geleverd op de com missie die hij een gebrek aan zorgvuldig heid bij het bepalen van de gevoelens over Maleisië verweet. Hij zei, dat de Philip pijnen Maleisië niet zullen erkennen, in dien het rapport adviseert tot de opne ming van Noord-Borneo en Serawak in de statenbond. LONDEN (AP) Het deerlijk ver minkte lichaam van een 25-jarige vrouw is woensdag aangetroffen in de kelder van een methodistenkerk in het zuiden van Londen. De politie is thans op zoek naar een maniak. Het alarm werd geslagen, toen patiën ten zich in de rij opstelden voor een kli niek van ouden van dagen, die is onder gebracht in de kelder van de kerk in Springfield Hall. Zij vonden de vrouw in een hoek van de kelder. Het slachtoffer vertoonde die pe snij wonden, die met een ontleedmes wa ren toegebracht en identificatie moeilijk maakten. .Volgens sommige b^ren is 4j eep, pe dicure, gehuwd en moeder van twee kin derqn. JVIen heeft haar .ongeveer.een.half uur voor~Hi~gruwelijke vondst nöar bin nen zien gaan. Een der omwonenden, herinnert zich in de nacht een scherpe gil te hebben ge hoord, die haar hond aan het blaffen maak te. Alle toegangen tot het grote gebouw uit de Victoriaanse tijd, waarin de kerk en de zendingspost zijn ondergebracht, worden door de politie scherp bewaakt. Permanente zwartkijker Er is een ontmoedigend werkje versche nen: The Perpetual Pessimist geheten, de permanente zwartkijker. Het is uitgege ven door Hutchinson of Londen en het kost 12,20; tamelijk prijzig voor 128 pagina's, maar als u naar de hoeveelheid pessimis me rekent die u daarvoor thuis gebracht krijgt, is het een schijntje. Het motto is het woord van Dante: Al wie hier binnen treedt, late alle hoop varen. En dat wordt dan gevolgd door een spreuk voor iedere dag van 't jaar. Pre cies genoeg om u iedere dag van 't jaar grondig te vergallen. Ik zal er een paar mooie voor u uitpik ken: Iedere dag die voorbijgaat is de ver jaardag van een volstrekt onbelangrijke gebeurtenis (Oscar Wildé). Jeugd is een blunder. Middelbare leef tijd een worsteling. Ouderdom is spijt. (Disiaeli). Verreweg de meeste van al die lieve kindertjes worden oerdomme volwassenen. (Allingham). Vooruitgang is de vervanging van de ene ellende door de andere (Havelock Ellis). Alleen op de grondslag van onwrikbare wanhoop kan het gebouw van de ziel worden opgetrokken ,(Bertrand Russell). De optimist beweert dat wij in de best mogelijke wereld leven en de pessimist vreest dat dit waar is (Jam.es Cabell). Wie zou het leven willen leven als hij bij het einde moest beginnen? (Madame de Maintenon). Het leven zou misschien dragelijk zijn als het geen amusementen had (Lewis). Er zijn geen goede vrouwen. Op z'n hoogst vrouwen die de invloed van goe de mannen hebben ondergaan (Sir Almorth Wright). Het leven is een ziekte, waarvoor de dood het enige geneesmiddel is (Cham- fort). Het beste huwelijk zou dat zijn van een dove man met een blinde vrouw (De Mon taigne). Er is geen dier dat doodt om het plezier van het doden, behalve de mens (J. A. Froudi) Viaag u zelf of u gelukkig bent en u zult ophouden gelukkig te zijn (J.S. Mill). Het tragische van onze tijd is dat hij niet alleen zoekt naar de waarheid van alles, maar dat hij die ook vindt (De Goncourt). De beste manier om de ellenden der mensen te ontdekken is naar hun plezier tjes te kijken (George Eliot). De worm is de eeuwige overwinnaar. (Francis Bacon). Alle mensen zijn gek. Als u wilt leven zonder een gek te zien, sluit u dan op in een kamer zonder spiegel (Markies de Sade). Ik wens u verder een prettige avond, goeienacht en wel te rusten. Doordat het water van de Rio de la Plata, opgejaagd door een wind met snelheid van zeventig kilometer per uur, bijzonder hoog is gestegen, zijn sommige voorsteden aan de noord zijde van Buenos Aires door over stromingen getroffen. Een familie, die een huis op palen bewoont, wordt door redders in een bootje uit haar netelige positie bevrijd. GAEVLE (AP) Woensdagochtend vroeg is een achtjarig Zweeds meisje door onbekende misdadigers ontvoerd. Dit heeft de Zweedse politie gemeld. De ontvoer ders eisten voor het kind een dochter van een welgestelde zakenman in Gaevle een losprijs. Het geëiste bedrag werd be taald en het meisje is woensdag onge deerd teruggekeerd. De vader betaalde 12.000 Kronen (10.480 gulden). De acht-jarige Ann-Marie Engwall heeft de politie verteld van haar ontvoering en de twaalf uur, die zij is vastgehouden. Ann-Marie is op weg naar school ont voerd. Twee mannen en een vrouw in een auto hielden haar aan en zeiden haar, dat haar klas op een schoolreisje zou gaan Volgens het kind namen de ontvoerders haar mee op een rit door het platteland waarbij zij goed werd behandeld. Zij zei dat de ontvoerders enkele malen stilhiel den om haar ouders op te bellen. Toen zij de verzekering kregen dat het losgeld zou worden betaald, brachten zij haar te rug naar Gaevle, zeiden haar om uit de auto te stappen en reden weg. Het losgeld werd in een restaurant Gaevle achtergelaten, waar het door een medeplichtige werd opgehaald. Ontvoerin gen komen sporadisch voor in Zweden en een dergelijke misdaad, waarbij geld op het spel staat, heeft zich daar nooit eer der voorgedaan. Het meisje heeft een nauwkeurige be schrijving gegeven van haar ontvoerders die in een witte auto van het merk Saab reden. Advertentie 10 t/m 15 september UIT VOORRAAD LEVERBAAR LEIDSEVAART 10 - HAARLEM Kinderen. In de Verenigde Staten zijn vorig jaar 4.167.362 kinderen geboren. Dit is het jaagste aantal sinds 1956. Het geboortecijfer was in 19622 22,4 per dui zend of het laagste sinds zeventienjaar. Verdovend middel. Op een bijeenkomst van het Amerikaanse genootschap van chemici is gesproken over een nieuw verdovend middel het uit koolteer ver vaardigde pentazocine dat enerzijds een krachtige werking heeft en ander zijds geen gevaar oplevert van versla ving. Bezuiniging. Sinds de Amerikanen die rei zen naar het buitenland maken bij te rugkeer nog maar goederen ter waar de van honderd dollar vrij van rechten mogen invoeren in plaats van vijfhonderd dollar, zoals vroeger, hebben zij per jaar 123 miljoen dollar (bijna 450 mil joen gulden) minder in het buitenland uitgegeven. Gevlucht. De Westberlijnse politie heeft bekend gemaakt, dat twee Oostduitsers naar West-Berlijn zijn ontkomen door een kanaal tussen de beide helften van de stad over 'te zwemmen. Mijnwerkers. In een mijn in Hongarije zijn door een gasontploffing 500 kiepwa- gens met kolen en sterten in een gang van de mijn gestort waardoor vier mijn werkers bedolven werden en zijn omge komen. Hakenkruisen. Op de muren van een mid delbare schopl in Geneve zijn haken kruisen en anti-joodse leuzen geklad. Noodweer. Het noorden van Formosa is getroffen door een wervelstorm. Laag gelegen streken kwamen blank te. staan. Hier wonen 30.000 mensen. Vijf perso nen zijn omgekomen. Schoolmeester. Een schoolmeester op het Indonesische eiland Flores is veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf, omdat hij voor de klas Soekarno had beledigd. De president is een goed rede naar doch hij is een leeghoofd, zo had hij gezegd. Auto. Soviet-premier Kroesjtsjev heeft premier Fidel Castro van Cuba een Russische auto cadeau gegeven. De auto werd de Cubaanse leider aangeboden door de Russische ambassadeur in Ha vanna. V

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3