I I Moord op Majorca X CREATIES VOOR DE NACHT PANDA EN DE MEES TER-F LESSER I STOMP VAN NEUS EN BREED VAN HAK i i Ons vervolgverhaal door Paul Tabori SPORT, SPEL EN GOEDE VOEDING <0 VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963 11 id Kosmetologisch Congres Radicaal Laarzenrage 'W Moeite Nog had hij de tijd zich terug te trekken; het was niet erg netjes om de zaak te begluren. Vooral niet om dat hij geen enkele zakelijke reden ervoor had. Wel kon hij voor zich zelf verschillende excuses5-aanvoeren, geen van alle erg steekhoudend maar wel bruikbaar. Als ze hem in de ga ten kregen zou dat niet zo prettig zijn; hij interesseerde zich voor het meisje en wilde zijn nieuwsgierig heid bevredigen enzvoorts, enzo voorts. Voordat hij alle verontschul digingen, bruikbaar of niet, door zijn gedachten had laten gaan, was het al te laat. De dikke man had de boot tot dicht bij de treden van de trap getrokken. Stephen kon nu het meis je, dat gekleed was in een lichte jurk, bij de mast onderscheiden. De eer ste woorden die ze wisselden, gingn voor hem verloren; maar de rest klonk duidelijk genoeg. laat", zei de eigenaar van ho tel Miramar. „Erg laat." „Ik kan het niet helpen, Paco", antwoordde het meisje in haar voor zichtig uitgesproken Spaans. „Is alles in orde?" „Ja. Maar ik zou wel willen we ten. „Je hebt beloofd geen vragen te zullen stellen". „En jij hebt beloofd dat ik ant woord zou krijgen zodra. „Het is nog niet de tijd". Ze bromde wat en de dikke man lachte. „Vrouwen! Jij bent net als de rest, Netta". „Werkelijk? Je scheen er eerst an ders over te denken"- „Ik bedoelde het niet als een bele digingHeb je nog een boodschap?" „Nee". „Ga je morgen terug?" „Moet dat?" „Niet als je niet wilt. Ik kan Pe dro of iemand anders sturen". „Dat lijkt me wel beter". Het was een ogenblik stil. „Je had toch geen - last met 'm?" „Nee. Nog niet. Maar waarschijn lijk zal ik hejt wel krijgen-als 't nog vaak gebeurt en ik alleen ben". Sotelo lachte weer. „Ja, waarschijnlijk wel. Göed, Pe dro kan alles brengen wat nodig is". „En het café? Wanneer zul je me nodig hebben. „Deze week niet, Netta". Stephen hoorde een lichte zucht. „Paco - ik dacht -", zei het meisje. „Dat moet je niet doen. Zo'n aar dig meisje - „Je hebt me beloofd dat het niet lang zou duren. Maar dat doet het wel". „Och, nog een paar weekjes..." „Hoeveel weken nog?" Haar stem klonk ernstig en gespan nen. „Maar ik dacht dat je het prettig vond om te zingen!" lachte de dik kerd. „Helemaal niet!", riep ze uit. „Ik heb soms het gevoel dat ik nooit meer kan zingen". Nu was het Sotelo'sbeurt om te zuchten. „Dat zou jammer zijn. En ook niet erg verstandig". Het meisje ging bij de mast van daan. Terwijl ze naar de verschan sing liep zei ze. met een toonloze stem: „Goeden avond, Paco". „Goeden avond Netta, Morgen wordt er gedanst in het hotel. Je moet ook komen". „Ik zal er over denken", antwoord de ze terwijl ze het touw, dat de man had losgemaakt, binnen boord begon te halen. Ze boog zich voorover, de motor begon te lopen en het bootje kwam los van de pier. Het draaide de baai binnen, dicht langs de kade en meerde aan de kant van het plein. De dikke man had hierop niet ge wacht; hij was de pier in de rich ting van het hotel al afgewaggeld voordat Stephen z'n ongemakkelijke schuilhoek verliet en de ijzeren tre den naar de muur afdaalde. Het was een eigenaardig gesprek geweest, maar het had hem niet veel wijzer gemaakt. Of misschien juist tè wijs. Wat had dit meisje, dat in ca- fé's zong en een kleine boot bezat, wat had deze Janet Ramsay te ma ken met Senor Francesco Sotelo, eige naar van hotel Miramar? Ze moesten elkaar goed kennen om geheime (of ieder geval vertrouwelijke) gesprekken te voeren op zo n stille plaats. Blijk baar had ze iemand ontmoet, van wie de dikke man- een boodschap ver wachtte en die niet te vertrouwen was met vrouwen. Vooral het gedeelte van het gesprek dat over zingen ging, ver wonderde Barrett nog het meest. Waarom moest ze de toestemming van Sotelo vragen om te mogen zingen? En over welke tijdsmiliet had den zij het het? Er zijn mensen die zich nooit verdiepen in mysteries, raadsels en geheimen. Dat zijn de gelukkigen; zij leven hun leven vre dig en alledaags. Al missen ze het opwindende, ze vermijden eveneens het gevaar, Stephen Barrett was niet zo'n gelukkige ziel; als dat wel het geval was zou hij, toen hij negentien was, een ander beroep hebben geko zen. Tijdens die tien minuten dat hij daar, met die scherpe stenen in zijn rug gepriemd, stond, was hij tot een besluit gekomen. Het kon niet klop pen dat Janet Ramsay er zo leuk uit- 3 zag, zo aardig kon zingen en tege- fc lijkertijd iets met die knappe kapitein Calvo en de dikke senor Sotelo te ma-.S ken had. Dat was niet eerlijk. Daar S moest iets aangedaan worden; en hij, Stephen Barett, ging er iets aan doen, j vakantie of geen vakantie, dokters- j voorschriften of niet. Toen hij besloten had zich ermee te gaan bemoeien, voelde hij zich plotseling veel gerus- ter en minder gespannen. Raadsels 3 oplossen was zijn hobby, geheimen B ontrafelen zijn dagelijkse bezigheid. Hiermee wist hij wel raad; andere 9 dingen, zoals verliefd worden of pas- sief toeschouwer zijn. vielen hem 3 zwaarder, omdat hij hiervan totaal 5 geen ervaring had. Hij keek hoe de „Wanderer", dichterbij de vissersbo ten gelegen, werd afgetuigd. Het licht in het kleine kajuitje ging uit. Miss Ramsay bad zich ter ruste begeven na een dag van hard werken aan een twijfelachtig, zo niet vuil zaakje. Sliep ze? Stephen hoopte het. Maar hij was niet van plan te gaan kijken of het zo was. Nu hij eenmaal een besluit had genomen, wist hij dat hij haar kon vinden wanneer hij dat wilde. En wel licht kwam ze op de dansavond. Dat zou dan de juiste plaats en tijd zijn. De dikke hotelier had zijn invitatie met zachte dwang gedaan.'Stephen dacht dat ze wel zou komen. Hij dronk nog een laatste cognacje in café Tur, dat nu bijna geheel leeg was en liep toen terug naar zijn hotel. Een troep Duit sers zat nog te schreeuwen en te lachen op het terras. Hij liep om ze heen alsof ze een mijnenveld waren en glipte de hal binnen. De oude portier zat achter zijn lessenaar te domme len. Op de sofa tegenover hem zat de kolonel met 'n krant op zijn schoot. Barretts eerste impuls was zich te rug te trekken voordat hij gezien werd maar er was iets in de houding van de man dat hem deed stilhouden. Demarest zat met een ernstig ge zicht naar de voorpagina van de krant te staren. Zijn geaderde handen, be- bezaaid met bruine vlekken, lagen op het blad. Hij kreunde zacht en deed toen iets dat Barrett nog nooit eer der had gehoord hij knarstandde. Stephen schraapte zijn keel. De oude man keek op maar zijn ogen bleven zonder uitdrukking. „Goeden avond, kolonel", zei Barrett. De dunne lip pen bewogen op en neer voordat er geluid kwam. ,.G-goeden avond. Toen, zonder nog iets te zeggen, stond hij op en liep met stramme benen naar de trap. Hij liep naar boven, zich optrekkend aan de leuningen. Ste phen aarzelde of hij -hem zou hel pen of niet, maar besloot het niet te doen. Wat het ook mocht zijn, het was 'n p-rivé-a-mgelegenheid. Stephen wachtte even en ging toen naar bo ven. Op de eerste overloop vond hij een krant. Hij raapte hem op. Het was de Parijse editie van de Herald- Tribune. Hij keek naar de kop op de voorpagina: „NASSER ZEGT NEEN". (Wordt vervolgd) VOORAL VOOR „Booties" in suède en nubuck. De dikke rubberzooi zorgt voor droge voeten (Bala Internationaal). Hoe later het uur hoe hoger en slanker de hakken. Op het 12e jaarlijks Internationaal Kosmetologisch Congres 1963, dat van 811 september in Baarn werd gehou den zijn onderscheiden met het certifi caat: Nederlands Laureaat van de Arbeid: Mevrouw C. M. Vrouwe-Delis- sen, mej. A. J. M. Loos en de heer Antoon Boon. Alle drie afkomstig uit Haarlem. ook wij er aan zullen moeten geloven. Ons zal het aanzienlijk meer moeite kosten de nieuwe leest te accepteren dan het de Italiaanse gedaan heeft. In Italië zijn de vrouwen al weer uitge keken op de spitse leest, terwijl wij hem nog maar ternauwernood voor lief hebben genomen. Toch zijn Bata Inter nationaal en de Nederlandse schoen- en lederbranche er kennelijk van over tuigd dat het niet lang zal duren of de stompe leest is er bij ons ook in. Zij vertrouwen erop dat de degelij'k- heidszin het uiteindelijk weër zal winnen. De firma Bata Internationaal is het meest radicaal. De nieuwgeleeste schoe nen die zij toonde, zijn uit Italië ge ïmporteerd, doch geen concessie en zijn alle stompneuzig en dik van hak. De Nederlandse schoenfabrikanten zijn nog wat gematigder. Ook bij hen zijn de neuzen rond en de hakken dik maar om ons nog even te laten wennen dia- bolo-vormig. De dikke hak doet vrij ouderwets aan, de diabolo geeft er een modern tintje aan. Maar weest u niet bang, de spitse leest met naaldhak ver dwijnt nog niet geheel. De nieuwe leest is voorlopig alleennog maar bedoeld voor overdag. Met spit se schoenen en naaldhakken, die echter een hoogte van 5 centimeter niet over schrijden kunnen we ons 's avonds ribg tooien. Het voorblad wordt bij alle soor ten schoenen hoger. Laaguitgesneden schoenen zal het modebeeld weinig meer te zien geven, daarvoor in de plaats zullen v.aak de zijkanten diep uitgesneden zijn. Voorts voorspelt men voor deze win ter een ware laarzenrage. Zijn bij* de strenge winter van vorig jaar al vele vrouwen hals over kop overgegaan tot het aanschaffen van een paar laarzen, dit jaar zullen velen van ons het niet bij één paar laten/ Zo mag men ten minste concludereri uit de grote sorte ring in laarzen die alle winkels er op na houden of zullen houden. In alle hoogtes zullen ze verkrijgbaar zijn, van „booties" tot lieslaarzen toe. De laat ste zullen hier wel weinig kans maken, maar de kniehoge-laarzen zullen er hier vast en zeker wél in komen. En met NET NU de Nederlandse vrouw haar instelling van degelijkheid heeft overwonnen en gewend begint te raken aan schoenen met spitse neus en spitse hak, zal zij zich weer om moeten schakelen naar schoenen met brede hak en ronde neus. Al een paar jaar geleden heeft Frankrijk de eerste stoot naar de stompere neus gegeven door de zogenaamde „carré-neus" te lanceren. Die stoot bleek echter Je weinig kracht te bezitten om het schoenenbeeld blijvend te kunnen veranderen. Parijs mag het dan in de kleding voor het zeggen hebben, voor een toonaangevende schoenenmode moeten we in Italië zijn. DE ITALIAANSE ontwerpers decre teren dat de schoenen weet stomp van neus en breed van hak worden, dat bo vendien het voorblad aanzienlijk ho ger wordt. En het ziet er naar uit dat die tegenstrijdige slanka hakken onder die hypersportieve laarzen, die voor ve len nog een beletsel vormden om tot aankoop van laarzen over te gaan, is het afgelopen. Nederlandse laars van veulenbont met lakrand. In de vakantie hebben uw kinderen weer voldoende energie opgedaan om flink aan de slag te gaan. Misschien vraagt u, zich af hoe u ervoor kunt zorgen, dat ze van de nieuw-opgedane gezondheid en werklust zo lang moge lijk profijt trekken en,hoe/'ze kunnen vpldoen aan de eisen, die hun groeiende lichaam stelt. Om goed te groeien en daarnaast nog fit en energiek genoeg te blijven om te leren, te spelen, thuis een handje te helpen, sport te beoefenen en wat niet al, heeft uw kind een verzorging nodig die op 3 belangrijke dingen neerkomt' voldoende nachtrust (ongeveer 10 uur voor 612 jarigen), spel en sport op z'n tijd en een goede voeding. Het is in het algemeen niet zo belangrijk, dat kinderen veel eten, als ze maar eten wat goed voor ze is. Maakt u dus niet te gauw ongerust als de verorberde porties u te klein lijken. Probeer er wel voor te zorgen dat uw kind dagelijks de hieronder genoemde porties gebruikt. Al kunnen groente en fruit bij iedere maaltijd gfegeven worden, toch is de warme maaltijd de gelegenheid bij uit stek om de kinderen de portie groente te geven, die ze nodig hebben (2 a 3 flinke lepels). Groente is de voornaam ste bron van sommige vitamines en veel voedingszouten. Het zal u geen moeite kosten Uw kind iedere dag een vrucht te laten eten. En als u die eens vergeten bent in huis te halen, dan brengt een boterham met rozenbótteljam uitkomst. Deze jam bevat evenveel vitaminen c als één sinaasappel. Kaas verdient net als melk, iedere dag een plaatsje bij de broodmaaltijd: voor de 6—9 jarigen zeker één boterham met kaas, voor de oudere kinderen tènmin- ste twee. Melk, karnemelk of yoghurt hebben schoolgaande kipderen dagelijks nodig. En wêl'% a. 5? liter. Een éi is een lekkernij voor veel kin deren en het is ook een goed voedings middel. Als ze er van houden, dan kan het geen kwaad ze er iedere dag één te geven. Het is gewenst de hoeveelheid vlees of vis, die per week gebruikt wordt, niet over 1 of 2 dagen te verdelen, maar over alle dagen, die de week telt. Aan bevolen wordt tenminste 50-75 gr. per dag. Aardappelen en brood (liefst bruin- brood of een combinatie van wit en bruin) horen er natuurlijk ook bij. Hoe veel de kinderen hiervan nodig hebben hangt af van hun eetlust. Niet alleen kan de eetlust door snoep bedorven worden, maar het is 'ook heel slecht voor het gebit, zeker als de snoepjes kleverig zijn (toffees, noga, lollies). Stop ze dus liever een peentje of een handjevol krenten of rozijnen toe en beleg de „zoete" boterham eens met vruchten of groente, b.v. tomaat, kom kommer, radijs, banaan of appel. Wen ze eraan weinig suiker te gebruiken. Stijlvol nachthemd in driekwart lengte met aangeknipte pofmouwen. Langs de V-hals en middenvoor zorgt een band van broderie voor een fr CLCLXQ QCLTTlQTiïlQ (model Hermann Fend - Bessie Becker) COP MARTEN TOONDER 33. Joris knoopte de zak los en begon onder de gretige blikken van Panda smakelijke etenswaren uit te stal len. „Ziet u wel, manneke," sprak hij onderwijl, „ik heb de flessen met Goede Gaven gebruikt om prettige spijzen voor u te bemachtigen. Goede Gaven voor goe de gaven, vat u wel? De Moerheer zal er toch stellig geen bezwaar tegen hebben dat zijn goedgeefse gedach ten zo passend worden gebruikt, dunkt me." Panda was hier eigenlijk niet helemaal zeker van maar hij had zo'n honger dat hij zich niet de tijd gunde tegenwer pingen te maken. „Laten we het daar straks maar eens over hebben," mompelde hij, zijn tanden in een mals boutje zettend. „Juist," antwoordde Joris, „eerst maar eens flink gegeten. Dat is goed voor u. Ik ga intussen even wat van het uitzicht genieten." En met grote passen liep hij naar de kelder, waar hij zijn blik ken hoopvol langs de rekken liet glijden. Doch weldra kwam er een teleurgestelde trek op zijn gelaat. „Ei, ei", prevelde hij, „de voorraad Goede Gaven is uitge put. Helaas, het was juist mijn lievelingsmerk Nu zie ik maar één oplossing." Ineens is de nachtmode voor de vrouw wakker geschud. Nadat zij jaren lang heeft gesluimerd in twee klassieke creaties van de massaconfectie: de py jama, bedoeld voor de jongere vrouw met modern-sportieve opvattingen en het aloude nachthemd voor elke andere vrouw. In die toestand is ineens veran dering gekomen, doordat enkele mode meesters een flinke kei in dat gezapig voortkabbelende beekje hebben ge smeten. Ze komen uit Italië, het land van de bad- en strandcouture, waarop de nachtmode-ontwerpers zich kennelijk graag inspireren. Men ziet bed-bikini's, luchtige niemandalletjes vol kantjes en strookjes. Men ziet Saint Tropez- babydolls en pyjama's met heuppanta lon en kort hesje die de maagstreek on bedekt laten. Bij de bed-bikini past een kort „kamerjasje" geïnspireerd op het badmanteltje van dezelfde dik wijls ijle stof. Ook ziet men veel „shor ties". korte wijde nachthemdjes met een klein slipje dot er niet (zoals bij de babydoll) onderuit komt. Maar de nieuwste creaties voor de nacht zijn de bizarre Duitse „sleep- shirt" en de Amerikaanse „shiftpon". In enkele maanden tijd is de zogenaam de „sleep look" in "Duitsland zeer po pulair geworden. Men ziet er korte nachthemdjes in van slechts 100 cm lang, gemodelleerd naar het herenshirt met ronde splitten opzij en manchetten met twee knoopjes. Naar de Mozart- Stil zijn deze „sleepshirts" afgewerkt met ruches en kantjes langs mouwen en sluiting. De nieuwe „shiftpon" uit Amerika is eigenlijk een korte nachtpon in shift- stijl een rage die vooral onder jonge re vpouwen woedt Met behulp van een simpel ceintuurtje kan men zo'n koker japon allerlei vormen geven, door slechts het ceintuurtje hoger of lager te plaatsen. De „shiftpon" ziet men in fel- Ie kleuren, in bloemmotieven en ab stracte dessins, met bijpassende hemd jes, beha s en slips. Juist vanwege die kleuren i= de „shiftpon" ook bedoeld om gewoon in huis te dragen. En daar mee heeft de al enkele jaren bestaande huispyjama er dan een zusje bij ge kregen, dat óók uit de nachtniode is voortgekomen. Het nachthemdje rechts, uitgevoerd in fijne batist met satijnstrepen, heeft een stetk verhoogde ingerimpelde taille. De pyjama in een ruitstreep heeft grappige strikjes aan de onderkant van de knie broek (modellen van Getzner, Muiter Cie). 1

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11