Vliegramp eist levens van 36 vakantiegangers HET WEER Spoedberaad bij NVV en Stichting van den Arbeid Overwerk bij V erschure geweigerd Soepel rijksgoedkeuringsbeleid opent ongekende perspectieven in de provincie Noord-Holland Nog geen actie in Haarlem Verf met voldoening Montycoats Parkacoats TELSTAR - VELOX Loonconflict in de metaalindustrie Positieve bijdrage voor leniging van woningnood Stroom van aanvragen voor de goedkope woningen verwacht IJmuider vishallen tjokvol haring Filters tegen uitlaatgassen «WMORRIS "èeforeyou êuyi DE WOLF van 1833 IIIIIÏ FALCON TWEEDJASSEN Droog weer Zeer ernstig SP0RTHUIS HAARLEM omringt u met goede raed 1.000,—2203 8120 (met premie van f 30.000,—) 200,— '9844 11733 12111 14589 15198 f 80,— 20243 (met premie van 3.000) Verborgen Speculaasbrokken 2 stuks voor slechts 58 ct VAN BREUKELEN 1e KLAS BANKETBAKKERIJ Kadar en Tito op jacht Het woord is aan Mgmmm Hm Boktrotaehnts* Ksiltdö#!» INMMJf m f» m Een produkt van de Sikkens Groep In de krant van heden: HET IS ER WEER! Roomboterspeculaas Roomboterbrokkenspeculaas Roomborstplaat in 3 smaken HAZENBERG TELSTAR-JEUGD VOLEWIJCKERS-JEUGD 48e JAARGANG NUMMER 262 VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1 9 3 Kantoor: Lans;e Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VE LS E N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post f 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., St: Hoewel de zon nu al drie dagen schijnt, begint de wateroverlast op de laag gelegen gronden bijna cata strofaal te worden. Akkers werden moerassen en grote hooigebieden zijn nu meertjes. In de Haarlemmermeer werkt men met man en macht om toch nog iets van het rottende graan te redden. Het hooiland in de buurt van Velsen, aan de rijksweg ter hoogte van de Veisertunnel, is er al niet veel beter aan toe: Het lijkt wel of het land ijlings verlaten is, of de boer zijn spullen in de steek gelaten heeft voor het opkomende water. PERPIGNAN IfAP en Reuter) Alle Inzittenden van het verkeersvliegtuig dat in de nacht van woensdag op donderdag tijdens noodweer bij Perpignan tegen een berg vloog 36 Britse vakantiegangers en vier bemanningsleden zijn omgeko men. Dit is gemeld door reddingsploegen die kortegolfzenders bij zich hadden. Zij waren uit Perpignan vertrokken on middellijk nadat bekend werd dat het ver miste Vikingtoestel op de noordelijke hel ling van de ruim veertienhonderd meter hoge Pic de la Roquette was neergestort. Zij meldden dat het toestel terecht was gekomen in een ravijn, ongeveer 150 me ter van de bergtop af. Het toestel is geheel uitgebrand. Resten van de i nzittenden, waarvan er velen verbrand zijn, en wrak stukken lagen over de gehele berghelling verspreid. Vlak voordat het ongeluk gebeurde meldde de Franse piloot dat zijn radio kompas niet goed werkte. Hij vroeg toen landingsinstructies. Het toestel was eigendom van een Brit se maatschappij en was voor deze vlucht door een Franse maatschappij gecharterd. Het had een Franse bemanning. Het gebied waar het ongeluk is gebeurd, is een waar vliegtuigkerkhof. In de afgelo pen twaalf jaar verongelukten er acht vliegtuigen, waarbij 97 personen om het le ven kwamen. Franse luchtvaartdeskundigen vragen zich af, waarom de piloot van het twee- motorige vliegtuig de 51-jarige Dunoyer ondanks de storm toch op het vliegveld van Perpignan wilde panden. Dit is des te vreemder, omdat de piloot van een ander vliegtuig van dezelfde maat schappij, eveneens onderweg van Gatwick naar Perpignan op dezelfde tijd, weigerde daar te landen. De ramp heeft vijf kinde ren tussen de zes en dertien jaar tot wezen gemaakt. Hun ouders zaten in het ramp vliegtuig. De wrakstukken van de veronge lukte Viking werden het eerst ontdekt door twee Fransen die aan het zoeken waren naar paddestoelen. Advertentie BARtÊüOrÏsSTr" HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 22359 Verwachting tot morgenavond: Enkele overdrijvende wolken velden en overwegend droog weer. In de komende nacht en morgenochtend plaatselijk mist. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige en in het waddengebied vrij krachtige westelijke wind. Iets lagere tem peraturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. schijnt vandaag weer tot het verleden te behoren. Van de nachtploeg bij Werkspoor liet alleen de apparatenfabriek verstek gaan: de rest heeft normaal gewerkt. De dagploeg is in zijn geheel aangetreden. De vakbonden blijven op het standpunt staan dat zij niet kunnen eisen de CAO voor 1 januari 1964 te wijzigen (open te bre ken). De eisen voor de nieuwe CAO 8 pet meer en twee extra vakantiedagen werden vandaag aan alle fabriekspoor ten in Utrecht uitgereikt. Tot korte stakingen kwam het gisteren ook bij de Amsterdamse scheepswerf Ver- Directeur Thomson van de Amster- damsche Droogdok Maatschappij is niet ek. Als men hem wil aanpakken wegens et betalen van» te hoge lonen, zou het schuren en Co en bij Fokker. In beide be zeer soed mogelijk ziin dat hij met cijfers drijven deelde de directie mee dat het zeer oeu uiugcuj j j J overleg over lonen en andere arbeidsvoor kan bewijzen lang met de enige te zijn waarden ajjeen ZOu geschieden via de nor- in Amsterdam". Dit verklaarde men ons maje kanalen. vanmorgen van zeer welingelichtezijde. ywR lddde dU bij Verschure tot Het enige wat men Thomson Jcan ver-1 een staking van een uur, zevenhonderd arbeiders waren hierbij betrokken. Zij verklaarden geen overwerk te zullen ver richten totdat de lonen, zoals bij de Am sterdamse Droogdok Maatschappij wor den verhoogd. In Rotterdam is het wel roerig geweest onder arbeiders van de scheepswerven, maar zonder werkstakingen. Een pamflet dat daar werd uitgedeeld, bepleitte „een doorbreking van het loonfront." Het pam- flet was opgesteld door een voormalige EVC-groepering wijten is overtreding van het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudingen. De C.A.O.-lonen zijn volgens het contract echter minimumlonen. Hij kan die ver hogen zoals hij wil". De onrust, die zich gisteren in diverse bedrijven in ons land heeft geopenbaard, (Van een onzer redacteuren) „Het is zonder meer te verwachten dat de nieuwe regeling die de minister an Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers heeft ge troffen om de goedkope woningbouw in de vrije sector te bevorderen een posi tieve bijdrage zal zijn om de woningnood in ons land te lenigen. Talrijke bur gemeesters, vooral die van kleinere gemeenten zullen een gat in de lucht springen en het staat vast dat zeker in de provincie Noord-Holland een grote belang stelling voor de nieuwe bouwmogelijkheid bestaat' Dit is een uitspraak van een official op woningbouwgebied, die door zijn werkzaam heden in de provincie en door zijn jarenlange ervaring de situatie op de juiste wijze onder ogen kan zien en die deze prognose niet uitgesproken zou hebben zonder ervan overtuigd te zijn dat zijn woorden vooral in een tijd van beklemmende woningnood terecht verlossend zouden klinken. Naar aanleiding van een brief van drie Brabantse aannemers in de gemeenten Neerkant. Fijnaart en Berghem aan de minister, waarin zij hem schreven, dat zij zich bereid verklaarden woningen te bouwen in de vrije sector die aan de eisen zouden voldoen voor een bouw som die beneden de 10.000 ligt, heeft de nieuwe minister van Volkshuisvesting deze zaak met kracht ter hand genomen. Hij is van oordeel dat woningen die juist aan de minimum eisen voldoen geen positieve bijdrage leveren tot leniging van de woningnood, omdat volgens hem, deze woningen binnen afzienbare tijd niet meer aan de eisen beantwoorden. Na intensief overleg en uitvoerige docu mentatie is de minister tot de slotsom ge komen dat dit wel mogelijk is indien de bouwsom van de huizen met veertig per cent wordt verhoogd, 14.000 dus). Onmiddellijk hierop heeft de minister bekend gemaakt dat hij de provinciale directies opdracht zal geven direct rijks goedkeuringen af te geven voor de bouw van dergelijke huizen, mits zij aan bepaal de voorwaarden voldoen. Advertentie Sterk, dik en warm ais vachten. Sportief, met kap voor hondeweer. En kéüs in coatsl Parka's van „hazewind", dubbele zware pop lin, bruin of marine, met uit- knoopbare wollen teddyvoering, voor 6 tot 60 jaar van 49,75 tot 82,50. Monty's van 1100 gram zuivere wol, met knopen of houtje touwtje, ook alle maten van klein tot groot 43,75 - 68,50 Grote Houtstraat 123 - Tel. 2 20 85 Marsmanplein 15 - Tel. 6 45 62 HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 4de klasse - 17de lijst Prijzen van Wat is nu de reden van deze plotselinge beleidsverandering? Reeds enkele jaren is het bekend, dat er in Nederland een niet onaanzienlijke „verborgen bouwcapici- teit" bestaat. Die capaciteit wordt ge vormd door een groot aantal kleine aan Advertentie rhet amandelen ouderwets gekruid - normaal 2 stuks 80 ct Alleen zaterdag, zolang voorradig LAGERSSTRAAT 13 - TELEF. 5362 achter de De Noostraat In de tuin van paleis Soestdijlc heeft de koningin gistermiddag deelnemers aan het in Amsterdam gehouden internationale kankercongres ontvan gen. In het midden prof. dr. L. B. W. Jongkees, voorzitter van het bestuur van het Nederlands kankerinstituut. nemers in kleinere gemeenten, die voor het bouwen van dure woningen in de vrije sector niet in aanmerking kwamen (van wege het kleine contingent: 25.000 wonin gen jaarlijks) en die niet konden inschrij ven op grotere woningwetbouwprojecten omdat zij daar te klein voor waren. Deze aannemersbedrijven die wèl in staat zijn per jaar twee of meer huizen te bouwen trachtten het hoofd boven water te houden door overal reparatiewerkzaam heden te verrichten, luxe voorzieningen in woningen aan te brengen, zoals dou ches, serres etc. Zij stroopten vaak het platteland af om bij de boeren te vragen öf er nog werk voor hen was. Deze aannemers, die de zogenaamde verborgen bouwcapaciteit vormen omdat zij niet bij het bouwproces konden worden ingeschakeld, zullen dus nu wèl een posi tieve bijdrage kunnen leveren. Het is de verwachting dat daarvan in Noord-Holland vooral in de kleine gemeenten een gretig gebruik zal worden gemaakt. (Zie verder pagina 7 onder „Aannemers in Noord-Holland") Het Staatsvissershavenbedrijf in IJmui- I den zag zich donderdagmiddag genood zaakt geen enkel schip toe te staan om voor de hallen te lossen: alles zit tjokvol met haring. Ook de opslagcapaciteit van de fabriek voor vismeel had de grens be reikt. Men liet binnenschepen uit Amster dam komen, maar deze arriveerden veel te laat en moesten bovendien eerst gerei nigd worden, daar ze onvoorstelbaar vuil waren. Drie vrachtauto's uit Gfonin^en zijn omstreeks het middernachtelijk uur| boordevol haring, bestemd voor vismeel- fabrieken, uit IJmuiden naar Duitsland vertrokken. Door de maatregelen van het Staats vissershavenbedrijf kregen de schepen I met verse vis althans een kans om hun lading te lossen, zij het laat. De moeilijke situatie in de grootste aanvoerhaven van verse vis in West-Europa, IJmuiden, duur de heden voort. Vele schepen zien geen andere oplossing, dan hun visbuit maar rechtstreeks naar de vismeelfabriek te brengen of over te laden op binnensche pen, die maar rustig moeten afwachten wanneer ze hun inhoud kwijt kunnen, waarbij het dikwijls nog een vraag is „aan wie?". De minister van sociale zaken, dr. Veld kamp, ziet de toestand zeer ernstig in. Hij zal op de kortst mogelijke termijn de Stichting van de Arbeid bijeenroepen. Reeds heeft hij een informeel gesprek ge had met de heren Bölger (C.S.W.V.), Mid delhuis (K.A.B.), Maurits (C.S.W.V.) en Nelemanns (N.V.V.). Dr. Veldkamp vreest dat het geheel na de oorlog opgebouwde loon- en prijssysteem dreigt uiteen te val len met alle gevolgen voor de landelijke economie. Ook het Nederlands Verbond van Vakverenigingen komt maandag in spoedvergadering bijeen. Voorzitter Roe mers is dan juist weer terug uit Pakistan, Duidelijk is inmiddels geworden dat de 8 pet-eis niet maar een onderhandelings getal is. De metaalvakbonden zijn vast besloten met niet veel minder genoegen te nemen. „Een halvering", zo verklaar de ons vanmorgen een der werknemers vertegenwoordigers, „zou bijvoorbeeld on denkbaar zijn. Er is maar één oplossing het optrekken van onze lonen naar Euro pees peil. .Dat gebeurt ook stukje bij beetje met de prijzen". President Tito van Joegoslavië en de Hongaarse prëbiier en partijleider Janos Kadar gefotografeerd nabij Karadjordjevo, in het noorden van Joegoslavië, waar president Tito een jachthuis heeft. Kadar is maandag in Belgrado aangekomen om bespre kingen met de Joegoslavische leider te voeren. (Telefoto) Burckhardt: Het zal nog zó ver komen met de mensen dat zij gaan huilen als zij niet minstens met hun honderden bijeen zijn. De moeilijkheden in de metaalionen hebben in Haarlem wel een ontevreden stemming onder de arbeiders doen ont staan, maar tot nu toe heeft dit nergens geleid tot acties. Wel is vanmorgen door de drie bonden bij de grote bedrijven een pamflet verspreid waarin het door breken van het loonfront wordt be pleit. FRANKFURT (DI>A) De Westduitse voetgangers zullen spoedig geen schade lijke uitlaatgassen van auto's meer in ademen. De Westduitse autoindustrie heeft besloten om met ingang van januari in alle auto's met benzinemotoren filters te bouwen die deze gassen tegenhouden. Ver schillende automerken hadden een derge lijke bescherming reeds. Advertentie Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 3417 Weerrapporten 12 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Medische verzorging 5 Films -5 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Radio en t.v. 9 Uitgaan in.Haarlem9 Kunst 9 Topsij 10 Beeldverhalen 2, 11 Feuilleton i. 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie met amandelen Advertentie ZONDAG 2.30 UUR: ZATERDAGMIDDAG 4.15 UUR tegen

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1