Frankrijk meent dat de NAVO buiten V.S. kan oei uw smaaK met zachtheid Probleem Pakistan geeft regering Amerika zorgen IDMC Amerikaanse senatoren willen Zuid-Vietnam niet meer helpen WERELDNIEUWS komt morgen BLAUW KAMGAREN KOSTUUM F 138.- Oe Thant op persconferentie: Boete voor lijfarts van Paus Pius XII Kennedy op persconferentie: Huishoudster wint het van bisdom Belastingkantoor van Doornik mag niet meer bellen Franse vliegers klagen over de onveiligheid Blanke vrouwen in Zuid-Afrika leren schieten J In grote party-bottle j (niet 3/4 liter, maar een héle Modehuis JEDO NIEUWE NAJAARSCOLLEQTIE Fa, B, J. VAN HEMT Op de <^raatótcel VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963 3 die mooie Gero cassette A p* DE SIGARET MET HET NIEUWE MICRONITE FILTER Zuid-Vietnam niet overleveren aan communisme Grieks-Bulgaars overleg begint op 1 oktober HELANCA PANTALONS voor 19.75 De nieuwste modellen DAMESMANTELS ƒ69.00 DAMES- en KINDERCONFECTIE Aa-Be 195 x145 PLAIDS Zaalberg 100% WOL ƒ29.75 en ƒ43.75 Oe Thant keert zich tegen bewind der Ngo's Gaarne praten Socialistische internationale trapt Athene op de tenen een juweeltje van kwaliteit, coupe en afwerking BETERE HERENKONFEKTIE EN HERENMODE Zijlstr. 71 - Haarlem - Tel. 16963 STYLE NEW YORK (AFP) De secretaris generaal van de Verenigde Naties, de Bir maan Oe Thant, heeft op een persconfe rentie verklaard de indruk te hebben dat de huidige Franse regering de mening is toegedaan dat een tijdstip zou kunnen aanbreken, waarop deelneming van de Verenigde Staten aan het Noordatlantisch Bondgenootschap niet meer noodzakelijk zal zijn. Kongo nog wenst te handhaven, een des betreffend besluit op zijn laatst in de eer ste week van oktober nemen", aldus Oe Thant. BERLIJN. Oe Thant herhaalde dat het vraagstuk-P.erlijn „geheel en al buiten de bevoegdheid der Verenigde Naties valt." Hij voegde hieraan toe: „Dit vraagstuk kan slechts worden opgelost door overeen stemming tussen de vier grote mogend heden, die hier in de eerste plaats bij zijn betrokken. Er is tot nu toe nog geen enkele aanwijzing geweest dat ook maar één van deze staten bemiddeling van de V.N. wenst." KERNPROEVEN. Oe Thant drong er bij de ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië. de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie op aan om te pogen tijdens de besprekingen, die zij in New York zullen hebben, overeenstemming te bereiken over een veelomvattend verdrag, waarin het nemen van alle kernwapen proeven, dus ook van ondergrondse proef nemingen, wordt verboden. Hij zei ook: „Ik geloof dat dit het juiste tijdstip is voor verder overleg over con crete stappen, ten einde vorderingen te maken op de weg naar een algemene en volledige internationale ontwapening. Ik heb het ontwapeningsvraagstuk bovenaan de lijst met problemen gezet, welke de Algemene Vergadering dinsdag a.s. bij de openingszitting zal worden voorgelegd." Oe Thant Hij zei: „Indien ik de houding van Frankrijk juist beoordeel, is de Franse buitenlandse politiek gebaseerd op de over tuiging, dat er geen gevaar bestaat voor een Sovjet-Russische aanval met kernwa pens op Europa. De Franse regering meent dan ook dat de NAVO mogelijk niet meer in stand zou behoeven te wor den gehouden." „Zij gaat er ook van uit dat, ook al zou instandhouding van het Noordatlantische Bondgenootschap w e 1 noodzakelijk zijn, dat nog niet het geval behoeft te zijn wat betreft de Amerikaan se betrokkenheid bij dit verbond. Dit is de wijze waarop ik het Europese aspect van de Franse buitenlandse politiek zie Ook vele andere internationale proble men voerde Oe Thant aan. MALEISIë. Hij hoopte de regeringen van Groot-Brittannië, de Philippijnen, Ma- lakka en Indonesië te kunnen inlichten over de bevindingen van de V.N.-waar- nemers, die in Brits-Noord-Bomeo een onderzoek hebben ingesteld naar de me ning van de bevolking over een opnemen van dit gebied in de voorgestelde Staten bond Maleisië. KONGO. „Ik heb voorgesteld de V.N. troepen in Kongo eind 1963 terug te trek ken, omdat de kosten van een langere aanwezigheid niet door de Verenigde Na ties kunnen worden gedragen. (Verschei dene landen, waaronder de Sovjet-Unie en Frankrijk, hebben geweigerd een evenre dig deel van deze kosten voor hun reke ning te nemen.) De Kongolese regering heeft verzocht een drieduizend man V.N.-troepen nog tot dertig juli 1964 in haar land te laten. Mijn militaire raadgevers hebben mij echter meegedeeld dat er een troepenmacht van tenminste zesduizend man voor nodig is om de orde in Kongo te handhaven. Kan dat, om financiële redenen, niet, dab acht ik het beter alle V.N.-militairen uit Kongo terug te trekken. De algemene vergade ring kan, wanneer zij de V.N.-macht in Advertentie Uw leven lang gaat het mee Iedere dag opnieuw is het een genot een goed bestek op tafel te hebben. De eenvoudigste maal tijd wordt daardoor een feest diner. Waarom zoudt u ook niet zo'n zilvium cassette kopen Uw levensvreugde wordt er door ver hoogd. Onze collectie in diverse cassettes is groot. U weet het adviseert u goed het huis met het carillon Grote Houtstraat 49 Telefoon 2 00 49 ROME (AP) Riccardo Galeazzi List lijfarts van wijlen paus Pius de twaalfde, is woensdag door een rechtbank te Rome veroordeeld tot de betaling van een scha deloosstelling van acht miljoen lire 48.000 gulden aan zijn collega, profes sor Carlo Basilici. De- advocaten van professor Basilici voerden aan, dat hun cliënt twintig jaar lang onvoldoende gehonoreerd was voor het helpen van de vroegere pauselijke lijf arts bi] het schrijven van medische artike len. De rechtbank kW zich met dit betoog verenigen en gelastte de betaling van een schadeloosstelling als achterstallig hono rarium. Galeazzi Lisi baarde groot opzien door foto's te verkopen die hijzelf gemaakt had van de paus op zijn sterfbed. Dit had tot gevolg, dat hij geroyeerd werd als lid van de medische verenigingen van Italië. Advertentie KENT KENT CARETTES t VrccusiveJfL P. LORILLARD COMPANY. U.S.A. - FIRST WITH THE FINEST CIGARETTES - THROUGH LORILLARD RESEARCH WASHINGTON. President Kennedy heeft donderdag op zgn persconferentie het criterium geformuleerd dat gelden moet bi,j de beoordeling van de poiitiek voor Zuid- Vietnam: die politiek, die er juist toe bijdraagt de strjjd tegen het communisme te winnen, zo verklaarde hij. In Washington krjjgt men steeds sterker de indruk dat Amerika hoopt en wenst dat Diems broer, Nhu, Vietnam zal verlaten. President Kennedy onthield er zich wijselijk van z;jn mening te geven over details. Hij meende dat deze subtiele zaak het best ter plaatse door ambassadeur Lodge kan worden gedaan. Advertentie Een groep senatoren streeft er naar on der de huidige bmstandigheden de hulp aan Zuid-Vietnam stop te zetten. Presi dent Kennedy bleef echter bij zijn mening dat de Amerikanen in Zuid-Vietnam moe ten blijven en het land moeten bijstaan in de strijd tegen het communisme. Schoolintegratie Over het geheel was president ^Cennedy vrij voldaan over de schoolintegrétié'in hét zuiden. Hij wees erop dat tn "I5Ó stéden in het zuiden de rassènschèiding op Scho len is opgeheven en prees het üespect voor de wet, dat de burgers daarmede hebben getoond. Volgens een opinie-onderzoek meent vijftig percent van de volwassen Amerikanen dat de regering te snel han delt bij het streven naar integratie. Pre sident Kennedy achtte deze uitspraak niet eens al te somber. Hij wees erop dat over enige tijd de publieke opinie gunstiger zou kunnen zijn dan op het moment dat de rassenkwestie in het brandpunt der belang stelling staat. Hoewel het kernstopverdrag geen schip breuk zal lijden in de Senaat achtte Ken nedy het toch goed dat dit lichaam er voor zou waken niet in een soort mokken de stemming het verdrag goed te keuren. Cuba blijft 'voor vele Amerikanen een doorn in het vlees. President Kennedy toonde zich voorstander van vergaande iso latie van Castro, doch bleef uitdrukkelijk gekant tegen een militaire actie, die hij heel gevaarlijk noemde omdat deze brand ook naar elders zóu kunnen overslaan. Pakistans oriëntatie op China en het antagonisme India-Pakistan houdt de Amerikaanse regering de laatste negen maanden zeer bezig. President Kennedy zei zelfs dat niets de aandacht van de re gering meer in beslag genomen heeft dan deze problemen. Zou India vallen in de strijd met China dan zou dat een ramp zalige slag betekenen. Vandaar dat men India steun wil geven, al weet men dat Pakistan, waar de leidende figuren ge obsedeerd zijn door de strijd met India over Kasjmir, zich zeer ongerust maakt over wapenzendingen naar India. Het omgekeerde geldt voor wapens, die Amerika aan Pakistan levert: daardoor taakt India nerveus. Bij uitzondering wachtte de president ditmaal niet tot dat een der journalisten door hem te bedan ken een eind aan de persconferentie maak te. Hij bedankte zelf zijn gehoor en wilde daardoor wellicht bij het t.v.-publiek de indruk wekken dat hij ditmaal extra ver langend was om in het vliegtuig te stap pen om de avond bij zijn echtgenote door te brengen. De Kennedy's waren donder dag namelijk tien jaar getrouwd. ATHENE (Reuter) j—Griekenland en, Bulgarije zullen 1 okfobêr in Athene be sprekingen beginnen over alle bestaande 'kwesties- tussen beide -landen. Grieken land eist onder meer een bedrag van 150 miljoen gulden aan oorlogsherstelbeta lingen van Bulgarije. VATICAANSTAD (Reuter) —Paus Pau- lus heeft het ontslag aanvaard van dr. Walsh, de fooms-katholieke bisschop van Aberdeen. De bisschop weigert een bevel van het Vaticaan om zijn huishoudster te ontslaan op te volgen. Volgens een be kendmaking in de „Osservatore Romano" het blad van het Vaticaan, is hij benoemd tot bisschop van Birta, een titulaire func tie. Als beheerder van het bisdom is de aartsbisschop van Edinburgh, aangesteld. Advertentie (Van onze correspondent) BRUSSEL België kan er zich sedert enige dagen op beroemen een belasting kantoor te bezitten waar de ambtenaren de telefoon niet mogen opnemen om een stadsgesprek te gaan voeren. Dat feno meen bestaat te Doornik. De belasting dienst mag wel worden opgebeld maar mag niet zelf bellen. Een en ander is het gevolg van de omstandigheid dat het bud get voor telefoongesprekken van de dienst is overschreden en dat er geen geld meer in kas is om eventuele toekomstige ge sprekken te betalen. De directie heeft daarom besloten dat geen gesprek meer mag worden aange vraagd. Zij is trouwens van oordeel dat de ambtenaren de eerste maanden van het jaar te veel particuliere gesprekken hebben gevoerd en dat deze het budget hebben uitgeput. De inwoners van Door nik zijn nu alleen bevreesd dat de amb tenaren nu zijn geen vrienden en verwan ten meer kunnen opbellen, zich uit ver veling misschien met aanslagen zullen gaan bezighouden. Bottled hy Raak PARIJS (Reuter) Naar aanleiding van enkele recente vliegtuigongelukken heeft de bond van Franse vliegers als zijn mening te kennen gegeven dat er in de burgerluchtvaart in Frankrijk vaak meer kan worden gedaan voor de veiligheid van luchtreizigers. Sommige maatschappijen, aldus de bond, gebruiken hun toestellen tot aan de grens van het veilige. Vele vliegtuigen hebben geen weerradar aan boord door middel waarvan men buien kan vermijden. De onderbouw van de Franse burgerluchtvaart is volgens de bond dikwijls onvoldoende voor een veilig vervoer van passagiers. nodigt de dames voor het bezichtigen van zijn Wij bieden u een zware kwaliteit Gen. Cronjéstraat 48 - Tel. 61790 BLOEMFONTEIN (AP) De minister van justitie, Vorster, heeft gezegd dat 27.250 blanke vrouwen in Zuid-Afrika aan gesloten zijn bij schietclubs waar zij on der leiding van politieofficieren instructie krijgen in revolverschieten. De minister verklaarde dit op het con gres van de Nationale Partij in Oranje Vrijstaat bij de behandeling van een voor stel om de ZuicTafrikaanse vrouwen te militariseren. Hij zei dat, ofschoon vrou wenbataljons niet gevormd konden wor den, de politie wel officieren beschikbaar stelt voor onderricht aan de leden van de vrouwelijke schietclubs. Hij deelde verder mee dat meisjes bo ven de zestien jaar tijdens een vijfdaags kamp dat in april onder auspiciën van de regering georganiseerd was, ook instruc tie in de wapenhandel hadden gekregen, De afdeling Transvaal van de Nationale Partij heeft zich de vorige week op haar congres met grote meerderheid van stem men uitgesproken voor het geven van een militaire opleiding aan de Zuidafrikaanse vrouwen. Advertentie Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 WASHINGTON (AFP) Tweeëntwintig democratische en republikeinse senatoren hebben bij de Senaat een resolutie inge diend, waarin de stopzetting van alle eco nomische en militaire hulp aan Zuid-Viet nam wordt geëist, zolang de regering van dat land baar „onderdrukkingspolitiek" te gen de boeddhisten voortzet. „Deze poli tiek betekent een belediging van het gewe ten van het Amerikaanse volk," aldus de resolutie. Ook secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft op een persconfe rentie scherpe woorden geuit tegen de re gering van Ngo Dinh Diem. Hij zei van mening te zijn dat de jtoe- stand in Zuid-Vietnam chaotisch is en dat de huidige regering van het land zich slechts met geweld weet te handhaven. Thant vertelde dat hij voortdurend con tact over Zuid Vietnam heeft gehad met de ambassadeur van Amerika bij de Ver enigde Naties, Adlai Stevenson. Op de ko mende zitting van de V.N. zal over de toe stand in dat land worden gedebatteerd. „Ik ben er zeker van, dat u het met mij eens zult zijn, dat de toestand in de repu bliek Vietnam van kwaad tot erger gaat. Ik kan vandaag niet enig ander land noe men, waar de toestand zo chaotisch is als in dat ongelukkige land." „Een van de grootste deugden van de democratie is de mogelijkheid om door constitutionele processen zonder een toe vlucht tot geweld te nemen van regering te veranderen. Dit is een kenmerk dat in de republiek Vietnam geheel ontbreekt," zei Thant. Hij noemde ook het aanwenden van overreding en vermijden van geweld in de behandeling van openbare aangelegen heden nog een deugd van de democratie, en verklaarde dat óók dit in Vietnam niet meer gebeurt. Thant zei dat hij niet officieel op de hoogte Is gesteld van enig voornemen van Vietnamese leiders onder wie mevrouw Ngo Dinh Nhoe en aartsbisschop Ngo Dinh Thoec om besprekingen met hem te voeren. Hij liet daarop volgen dat hij hen gaar ne zou ontvangen als zij om een ontmoe ting zouden verzoeken. ATHENE (Reuter) Premier Pipine- lis van Griekenland heeft gezegd dat Griekenland geen enkele buitenlandse be moeiing aanvaardt met zijn binnenlandse aangelegenheden. Hij zei dit in commen taar op een resolutie van de Socialistische Internationale in Amsterdam, waarin op de Griekse regering een broep wordt ge daan het volk „vrije algemene verkie zingen en volledige democratische vrijhe den" te garanderen. Vergissing Ook wij zijn weer van onze vakantie teruggekeerd. In ons hotel, waar tot mid dernacht gedanst werd, zweefde mijn dochter de eerste avond al spoedig weg met een heer van veertig en ik staarde dromerig naar de dansende paren. Na enige minuten verscheen er een jonge ling op mijn netvlies, die naarstig zijn jeugdpuistjes betastte en zenuwachtig lis pelde: „Mag ik deze hmmmm van U?" Ik glimlachte vertederd en dacht: „Ach, hij wil met me dansen, wat lief. Maar waar moet ik het in 's hemelsnaam met hem over hebben? U kent zo'n zoutloze conversatie wei: „Warm hè? In welke klas zit jij? Heb je een taak? Wat is het hier vol hè?" „Hoe kwam de jongen op het idee, om mij te dansen te vragen, het licht was zeker een beetje slecht." Nee, dank U, ik dans niet", had ik willen zeggen, maar ik antwoordde pein zend: „Tjaa", en dacht: Hij heeft mis schien een minderwaardigheidscomplex en hij is nerveus. Als ik weiger, zou hij het als een flater kunnen voelen en flaters zijn niet goed voor complexen. Bovendien heeft hij óók vakantie en waarom zou den we niet een beetje voorzichtig om springen met de ziel van een medemens? Ik heb eens ergens gelezen, dat naïvi teit voor de doorsnee mens de enige weg is tot een beetje geluk, omdat het ver trouwen in zich bergt. Nadat ik op deze wijze Lang gepeinsd had, werd het nu toch tijd, om eens iets te zeggen. Ik ontmoette de vragende ogen van de knaap en riep spontaan: „Ja, dat is goed" en stond resoluut op. Doch inplaats van, zoals ik verwacht had, op mij af te stor men, trok hij de lege stoel, die tegen over mij stond naar zich toe, terwijl hij hakkelde: „Nee, dat hoeft niet, bijft U zitten". Merkwaardig, zo dacht ik, eerst verstoort hij mijn zielerust door met me te willen dansen en als ik daar na een zelfoverwinning toe bereid ben, hoeft het ineens niet meer. ,Ik wil graag de stoel van u," stotterde de jongen. Ik voelde zowel me delijden met hem als een enorme opluch ting en flapte eruit: „O, ik dacht, dat je met me wilde dansen!" Zo van: Schat je, dat wist ik toch niet! De knaap geraakte hierdoor helaas in grote verwarring en het bloed steeg hem zichtbaar naar de kaken. Ik voelde hem denken: Moet ik dat mens nou een plezier doen? Ze vindt het misschien wat fijn om met fne te dansen. Maar dan denken mijn vrienden, dat ik geschift ben of te veel op heb. Toen pakte hij zonder iets te zeggen de stoel, stootte zijn been en ijlde naar een groepje jongelui, dat ons met interesse gadegeslagen had. Even later hoorde ik hun bulderend hoongelach. Ik zond hun een zacht, groot moederlijke glimlach toe en voelde me zeei oud. Marianne van Raait Advertentie Bliksem. Donderdagavond is door de blik sem getroffen vliegtuig van de Ameri kaanse marine neergestort op een spoor wegemplacement op Coney Island, bij New York. De vlieger, die het toestel tijdig kon verlaten, werd gewond. Hondenbeet. Volgens het blad „II Tempo" zijn in de eerste acht maanden van dit jaar in Rome 2.292 mensen door honden gebeten en daarna medisch behandeld. Mijnenveld. Drie Oostduitse jongens heb ben woensdag planken gelegd door een mijnenveld en zijn zo naar West-Duits- land ontkomen, zo is donderdag in Kro- nach bekend geworden. Advertentie Achtervolging. In Noorwegen worden drie mannen achtervolgd, die uit de staats gevangenis van Oslo zijn ontsnapt. Zij zijn gewapend met pistolen en machine geweren. Woensdag baanden zij zich al schietende een weg door een versperring die de politie had opgericht. Eén politie man werd daarbij gewond. Weerberichten. Over enige dagen zal bij Lannion in Engeland een meteorologisch station in gebruik genomen worden, waarin de gegevens van kunstmanen voor weerkundige doeleinden zullen wor den verwerkt. Begonnen zal worden met het registreren van de beelden van wol kenvelden, die de kunstmaan Tiros uit- seint. Bomaanslagen. In dé nacht van donder dag op vrijdag zijn in Caracas zeven bomaanslagen gepleegd. De politie ver moedt dat de extreem-linkse nationale Bevrijdingsbeweging er de hand in heeft. Daarbij werd één persoon gewond. Er werd geen belangrijke schade aange richt. Starten. Een 48-jarige automobilist in Newark probeerde van alles om zijn wa gen aan de gang te krijgen. Het lukte niet. Tenslotte gaf hij het op. Hij stapte uit en sloeg nijdig het portier dicht. De motor sloeg prompt aan. de wagen snel de weg en kwam 150 meter verder in het water terecht.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3