Aannemers in Noord-Holland bouwden al goedkope huizen IN DE VISHAL EN OP ZEE Na Kindervreugd nu Schulpen exit A.R.deBOER Belastingverhoging in Haarlem door begrotingstekort van zes miljoen Opleiding in fabriek Voetbaltraining in gemeente Velsen Gaan lelijke schuren eindelijk verdwijnen? Kort IJmondnieuws De heer Kuenen in Heemskerk begraven Geen KWF-boottocht in dit jaar Dank-je, jongens! Drie mensen verdronken Geen bewijs voor het ontstaan van kanker door virussen if PPi VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963 mkhuü ..V, HE - Bejaarden met vakantie EHBO-diploma's Berging van „Wieringen" onderbroken V oorwaarden Krachtige rem Belgisch schip op de Waal gezonken Bevolkingsonderzoek op tuberculose Skallclub op bezoek in IJmond A. Landman uit raad van Beverwijk Verkeersongevallen Heriot te IJmuiden binnengesleept v%. ^y^.-Aviwym'' ',72$ De gemeente Haarlem heeft een voor lopig tekort op de begroting van 1964 van zes miljoen gulden. Om deze zware last enigszins te verlichten hebben burgemees ter en wethouders aan de gemeenteraad voorgesteld een huisvuilbelasting in te voeren, de watertarieven te verhogen en enkele andere rechten te verzwaren. In het voorstel aan de raad wordt er van uitgegaan een huisvuilbelasting in te stellen van 2 per twee maanden. Hier voor mag men dan twee emmers in ge bruik hebben. Voor elke emmer meer zal men 3 extra dienen te betalen. Met de ze belasting hoopt de gemeente een be drag van ongeveer 500.000 bijeen te brengen. De watertarieven wil men verhogen van 8,40 tot 9,60 per jaar wat het vast rechttarief betreft en van dertig tot veer tig cent voor elke geleverde kubieke me ter. Op deze manier wil met het nade lig saldo van ongeveer 125.000 ombuigen in een batig saldo van ongeveer 500.000. Voorts zijn er nog voorstellen tot het verhogen van de begrafenisrechten met ongeveer dertig percent, het verhogen van de rechten van de ontsmettingsdienst met een gulden en het rechttrekken van en kele rechten van de reinigingsdienst. Dodelijke val De 76-jarige L'Hage uit Brouwershaven is bij oogstwerkzaam- heden van een met pakken erwtenstro ge laden wagen gevallen. Hij overleed enkele ogenblikken later. Langzaam maat zeker krijgt het via duct bij de Velsertunel vorm en ge stalte. Het wordt het begin van de rijksweg die van de Veiser tunnel naar de hoofdweg van Amsterdam naar 's-Gravenhage gaat lopen. In de kantine van Machinefabriek Ken- nemer n.v. te Beverwijk heeft de heer Witkamp diploma's uitgereikt aan jonge leerkrachten van de fabriek. Stond de Kennemer vorig jaar bovenaan met het landelijk gemiddelde, hij was er zeker van dat men er deze keer ook niet ver af zou zijn. In die tien jaar dat men les geeft is aan 98 leerlingen het diploma uitgereikt, of aan 80 percent van het totaal. Van deze 98 werken er nog 51 bij het bedrijf en 6 zijn in militaire dienst. Na het uitreiken van de diploma's bezichtigden de ouders van de geslaagden en de leerlingen de nieuwe school. De volgende jongens kre gen een diploma'. Algeme en uitgebreid theoretisch Beme- tel-diploma: G. Bos, A. M. F. Cornelissens, J. H. Jonkers, A. Scholten, A. Serpenti en D. J. Tichelaar. Algemeen Bemetel-diploma bankplaat- werken: C. P. H. Brouwer, P. A. C. Bruyns, Sx Th. Hoogeland, W. F. Hooge- land, J. M. C. de Jong, H. P. Putter, J. J. M. van Wetering en R. M. Wolterman. Algemeen Bemetel-diploma boogtassèn M v. 't Hoff en C. H. v. d. Zon. Getuigschrift (einddiploma) van de IJmondschool: G. C. Bos, A. M. P. Corne lissens, J. H. Jonkers, J. Kraayer, A. Roo- vers en A. Serpenti. Zaterdagmiddag om 2.00 uur vertrekt van de torenflat aan de Wijk aan Duiner- weg in Beverwijk een groep bejaarden voor een vakantieweek in het natuurvrien denhuis in Bennekom. Deze week is voorbereid door de sektie bejaardenzorg van de Alg Ver. voor Maatschappelijk werk „Humanitas". De leeftijd van de deelnemers varieert van 60-86 jaar. De verzoring der bejaar den geschiedt door een viertal vrijwillige medewerkers. Aangezien dit de eerste maal is dat een dergelijke tocht in Beverwijk wordt geor ganiseerd wordt aan dit vertrek een fees telijk tintje gegeven. Advertentie CONSTANT - verlovingsringen ALLE MODELLEN WAT FT' 17 LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 De voorzitter van de afdeling IJmuiden- Velsen van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer J. P. Weyburg, heeft gister middag het E.H.B.O.-diploma uitgereikt aan de dames A. Smit, E. de BruynVer- wer, S. d# Bruyn, K. J. Brouwer, A. E. W. C. T. CroonenborgVan Gent, J. Korstan- jeDe Tree, J. A. Koelewijn, P. Nowak en A. H. WoudaSmits en aan de heren M. Edens en K. van Nieuwkoop. De leerling verpleegsters van het Antonius Zieken huis, de dames A. S. M. Nieuwendijk, W. P. B. van den Boogaard, P. M. Eijs, C. J. M. van Hout, M. M. Karsten, M|. P. Kra mer, C. Miezenbeek, M. Th. Ransijn, A G. van Roon, T. M. van Roon, M. A. Stoop en C. A. A. de Wüdt ontvingen eveneens het diploma. De heer Weyburg wekte de geslaagden op de verworven kennis bij te houden. Dit kan het beste gebeuren door mee te wer ken aan de colonne van het Roode Kruis korps. Op woensdag 18 september .begint om 19.30 uur een nieuwe E.H.fi.O.-cursus, onder leiding van dr. H. Bel in het gebouw Slingermuur". De poging tot berging van de bij Ter- •hellirig gezonken kotter WR 47 „Wierin- en" is donderdag door het bergingsvaar- uir „Octopus" en de sleepboot „Nestor", beide uit IJmuiden, onderbroken, wegens de slechter geworden weersomstandig heden. (Vervolg van pagina I) Reeds eerder werd in Noord-Holland met de bcuw van goedkope huizen ge- experimenteerd. Zo werden er wonin gen neergezet in Abbekerk, Hoogwoud en Opmeer, tegen „warenhuisprijzen" van negenduizend negenhonderd en vijf en negentig gulden Deze huizen beantwoordden ook maar nèt aan de minimale eisen. Het is duidelijk dat voor een bouwprijs die veertig percent hoger ligt een| redelijk aanvaardbare woning kan worden gebouwd. Het is bekend dat de minister met de nieuwe maatregel uitsluitend de verborgen capaciteit, die dus niet in de grote steden bestaat, wil inschakelen. Daarom heeft hij een aantal voorwaarden gesteld voor de bouw van huizen waarvoor rijksgoedkeu ring direct zal worden verleend. Enkele voorwaarden zijn: dat de bouwsom niet boven de veertien mille mag komen, dat de bouwkosten niet ih de grondoverdracht mogen worden verwerkt, dat de kwaliteit van de woningen aan de géstelde eisen moet beantwoorden, dat de benodigde grond eigendom moet zijn van de aan vrager en dat de woningen slechts ge bouwd kunnen worden in die plaatsen waar de bouwcapaciteit van kleine aan nemers onbenut is of onbenut dreigt te raken. Voorts moet de aannemer in de ge meente waar de woning wordt gebouwd gevestigd zijn en moet die aannemer kun nen aantonen dat hij over voldoende ar beidskrachten beschikt. Nadat de bouw in de vrije sector enkele jaren geleden zo'n grote vlucht nam en dus een krachtige rem moest worden aan gezet omdat de woningwetbouw in het ge drang dreigde te komen, werden de klei nere aannemers in de kleine plaatsen van opdrachten verstoken. De Velsense amateurclubs, die op het verlichte trainingsveld van Schoonenberg trainen, hebben tijdens een onderhoud met de gemeentelijke sportambtenaren verruiming van de ingekrompen facilitei ten toegezegd gekregen. Door de creatie van Telstar ontstonden er in feite drie verenigingen uit VSV en Stormvogels, het geen gevolgen had bij het verlenen van trainingsmogelijkheden op het verlichte speelveld van het gemeentelijk sportpark. Door deze nieuwe maatregelen behoeft Stormvogels niet langer te trainen op het gerestaureerde VSV-complex in Driehuis. De blauwwitten zijn er VSV bijzonder dankbaar voor, dat Stormvogels de laat ste maanden gebruik mocht maken van hun velden, omdat er op Schoonenberg geen plaats voor hen was. Van kwart voor negen tot halfelf kan Stormvogels op de dinsdag- en donderdagavonden terecht op het trainingsveld van Schoonenberg. Door de nieuwe maatregel kunnen zij thans weer bij de woningbouw worden be trokken. Het spreekt vanzelf dat nu de belangstelling hiervoor in Noord-Holland zo groot is, dit een landelijke tendens zal zijn. Het zal dus mogelijk zijn voor een be drag van 14.000 (in kleinere gemeenten dan) huizen te bouwen met een ruime woonkamer, een keuken, een douchecel en twee of drie slaapkamers. Woning zoekenden met vijftienhonderd a tweedui zend gulden zullen hiervoor reeds in aan merking kunnen komen. Op donderdag, 19 september zal ten overstaan van notaris W. Boerlage te Vel sen de bekende autoverhuurinrichting an nex taxibedrijf van de heer A (Arie A. de Waard aan de Wijkerstraatweg 67 in Velsen-noord in openbare veiling worden gebracht. In deze veiling worden opgeno men een tiental personenauto's en het woonhuis met werkplaats, erf en grond ter grootte van 2,03 Are. i De veiling van deze woning en van het bedrijf geschiedt wegens de gevorderde leeftijd van de heer De Waard, die bo vendien geen opvolger heeft om zijn be drijf voort te zetten. Het te veilen pand ligt direct naast de openbare leezaal- en bibliotheek, geschei den door een flink stuk grond van enige meters breedte, waarop de heer De Waard al enige jaren geleden met de uit* breiding van zijn bedrijf enkele onaan trekkelijke schuren bouwde om zijn auto's te kunnen onderbrengen. Deze schuren nu zijn sedertdien een doorn geweest in het oog van de omwonenden, temeer aange zien deze schuren en voorts ook het huis het doortrekken van de Doelmanstraat steeds hebben verhinderd. De woning ligt op haar beurt weer direct naast het St. Jozefhuis aan de Banjaertstraat. Men hoopt nu vurig, dat met de ver koop van de auto's nu ook de schuren zullen verdwijnen, waardoor ongetwijfeld een beter straatbeeld wordt geschapen. De personeelsvereniging N.V. Bureau Wijsmuller houdt woensdag 18 septemher een ledenvergadering in hotel „Royal" aan de Kennemerlaan. Na het huishoude lijk gedeelte zal door de bekende zeefoto graaf Cees van der Meulen een reeks kleu rendia's worden vertoond van diverse ber gingswerkzaamheden, gevolgd door een serie over zijn reis met de „Hector" door het gebied van de Middellandse Zee. Ned. Chr. Vrouwenbond. De afdeling Velsen-Noord van de Ned. Chr. Vrouwen bond houdt maandag 16 september een le denvergadering in het wijkcentrum in Vel sen-Noord. Daarna bespreekt de schrijfster Foka van Loon op woensdag 18 september haar roman „De roos en de doorn" voor de leden van afdeling IJmuiden-West van deze bond in de Petrazaal aan de Spaar- nestraat. Onder grote belangstelling werd in Heemskerk het stoffelijk overschot van de heer Kuenen, die maandagavond tengevol ge van een verkeersongeval om het leven kwam, ter aarde besteld. Deputaties van Hoogovèns, de r.k. bouw vakarbeidersbond, „St. Joseph", de heer Wortel, districtsbestuurder van deze or ganisatie, de heer Rozing als vertegen woordiger van het N.K.V.-bestuur, het be stuur en vele leden van de r.k. Bejaar- denbond, alsmede pastoor M. C. van Stijn en de heer Galle volgden de met vele bloemstukken bedekte baar Eerder werd in de parochiekerk van de H. Maagd Maria de H. Mis van Requiem opgedragen door kapelaan Dijkmans, die ook de absoute en tergardebcstelling ver richtte. De heer Kuenen was bijna 40 jaar pen ningmeester van de afdeling Heemskerk van de r.k. bouwvakarbeidersbond ,,St. Jo seph" en ongeveer 15 jaar plaatselijk ver tegenwoordiger van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Bovendien heeft hij 25 jaar lang deel uitgemaakt van het St. Ni- colaascomité van de K.A.B.; daarnaast hanteerde hij ook de voorzittershamer bij de r.k. Bejaardenbond. Voor zijn vele verdiensten op sociaal ge bied werd de heer Kuenen in 1959 begif tigd met de pauselijke onderscheiding „Bene merenti". Het 516 ton metende binnenvaartschip „Saint Antoine" uit Luik, België, is gis termiddag op de Waal vlak voor de mon ding van het Amsterdam-Rijnkanaal ge zonken. De opvarenden, schipper De Meij en zijn echtgenote, konden door een in de nabijheid varende sleepboot in veilig heid worden gebracht. Het schip werd aangevaren door een duwconvooi, waar van één yan de bakken lek stootte. Dit vaartuig kon aan de grond worden gezet. Donderdag In IJmuiden werden donderdag in totaal aangevoerd 16.500 kisten vis, waar van 145 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 3 tongschar en schartong, 851 schol, 22 schar, 12 bot, 13260 haring, 998 makreel, 697 schelvis, 127 wijting, 160 kabeljauw en gul, 8 leng, 8 haai, 1 ham, 21 poon, 178 koolvis en 7 diversen. Prijzen per kilo, in guldens: Heilbot 4.60 3, grote tong 7.206.20, grootmiddel tong 5.704.90, kleinmiddel tong 6.506.10, kleine tong I 6.706.40. kleine tong II 6.40—6, tarbot I 4.40—3.20. Per 50 kilo: Tarbot III 150—148, tarbot IV 168—124, tongschar 100, grote schol 53, grootmiddel schol 47, kleinmiddel schol 40—36, kleinmiddel I 37—34, kleinmiddel II 37—13, schar 21—13, bot ll—9, verse haring 1211, makreel 4213.60, grote schelvis 5236, grootmiddel schelvis 56 36, kleinmiddel schelvis 4831, kleine schelvis I 5433, kleine schelvis II 348. wijting 40—17, grote gul 80—69, middel gul 70—67, kleine gul 5341, kleine haai 27— 21,ham 140, poontjes 188, kleine koolvis zwart 4632. Per 125 kilo: Grote kabeljauw 260110. grote koolvis zwart 10892, grote koolvis wit 174162, grote leng 94. In IJmuiden werden donderdag de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt. HD 79 f 9.540; KW 16 f 4.510; KW 26 2.590; KW 109 f 1.070; KW 51 11.700; KW 80 1.200. Aanvoer van vrijdag Vijfendertig vaartuigen hebben vrijdag morgen 9320 kisten vis in IJmuiden gelost, benevens 540 stuks gladde kabeljauw en tienduizend kilogram tong. De aanvoer be stond uit: 680 kisten schelvis, 120 wijting, 30 gul en kabeljauw. 7200 haring, 250 klei ne kistjes haring, 280 makreel, 550 schol, 10 tarbot, 160 varia. Prijzen van vrijdag Per kilogram, in guldens: tarbot 4.10 3.70, grote tong 7.506.80, grootmiddeltong 5.805.30, kleinmiddel tong 6.506.20, tong I 6.60—6.30, tong II 6.20—5.70, zalm 9.506, kreeft 10.50. Per 125 kilo: grote kabeljauw 128114, grote koolvis 114. Per tien stuks: grote kabeljauw 132—96, middel kabeljauw 8065. Per 50 kilo: grote schelvis 5752, mid del schelvis 5647, kleinmiddel schelvis 5647, schelvis I 57—47, schelvis II 38— 24, schelvis III 26—13, gul I 96—75, gul II 7263, gul III 55—36, grote schol 5548, middel schol 5548, kleinmiddel schol 51— 40, schol I 51—41, schol II 32—21, schol III 23—10, bot 13—11, haai 18, wijting gestript 3724, wijting dicht 25—18, haring 12.30— 11, makreel 39—25, kleine makreel 9, hake I 160—84, tarbot 210108, tongschar I 90. tongschar II 78. Besommingen van vrijdag In IJmuiden werden vrijdagmorgen de volgende besommingen, in guldens ge- In de periode van 30 september tot om streeks midden december 1963 zal in Vel sen opnieuw een bevolkingsonderzoek op t.b*p. worde» gehtazdcn. Het vorige ondfrrzoek had plaats in het najaar van 1960. In de komende weken zullen alle ingezetenen, die geboren zijn vóór 1 januari 1948. een oproep ontvan gen om een röntgenfoto van hun borstkas te laten maken. De kinderen, die op 1 januari 1963 nog geen 15 jaar waren, zullen niet voor het onderzoek worden opgeroepen, omdat bij hen via de scholen door mitide! van een tuberculine-reactie in een onderzoek wordt voorzien. Het onderzoek zal evenals in 1960 in een voor dit doel ingerichte auto plaats vin den. Het voordeel hiervan is, dat de gele genheid tot onderzoek dichter bij de bur gers kan worden gebracht. Verwacht mag worden, dat ook nu de deelname aan het onderzoek, dat in de loop der jaren zijn grote nut heeft bewezen, al gemeen zal zijn. Tijdens de vergadering van het bestuur van de afdeling Velsen-Noord van het Ko ningin Wilhelmina Fonds (KWF) voor de kankerbestrijding, die gisteravond is ge houden, heeft men moeten besluiten dit jaar geen boottocht te houden. De vrijwel onoverkomelijke technische moeilijkheden, die zich bij het voorbe reiden van een dergelijke boottocht hebben voorgedaan, doch bovendien ook de meer dan miserabele weersgesteldheid van de laatste maanden, die een verblijf aan boord van eenschip vooral bovendeks minder aahlokkelijk zouden maken,, hebben tot dit besluit geleid. Dank zij de offervaardigheid van de Velsen-noordse bevolking is de lijstcollecte in het noorde lijke deeL van de gemeente, aangevuld met een straatcollecte en met de drie bussen welke op de ponten mochten worden voor gehouden, opnieuw een succes geworden. In totaal bracht Velsen-Noord bijeen een bedrag van 1453,15. Een prachtig resul taat, waarop de heer H. Andrea en zijn 34 collectanten met voldoening kunnen zien. In arrenmoede is het bestuur van de speeltuinvereniging „Schulpen" in Velsen- noord er toe overgaan de eens zo mooie en ook door de toenmalige omwonenden zo gewaardeerde speeltuin „Schulpen" met de grond -gelijk te maken. Opgeofferd aan de vernielzucht van de jeugd, die de laatste jaren hand over hand toenam'; on begrijpelijk kon toenemen, want deze speeltuin, aan de Zeeuwstraat gelegen, is immers geheel omringd door woonhuizen. Van hieruit is geen medewerking geble ken om de speeltuin schadevrij te hou den. Voor het „Schulpen"-bestuur en met name voor de heer M. J. Marcus, voorzitter, die de ellende niet langer kon aanzien en ten slotte persoonlijk en radi caal een einde aan de ravage heeft ge maakt door zelf de nog resterende speel- werktuigen te slopen is dit alles een bittere pil. Er zijn heel wat vrije dagen opgeof ferd door de leden van het bestuur om de speeltuin gaande te kunnen houden. Het heeft niet mogen baten en zoals de speel tuin „Kindervreugd" aan de Doodweg zijn einde vond door de verregaande verniel zucht van de jeugd en het bestuur van deze speeltuin ook de moed niet meer kon op brengen om het vernielen tegen te gaan, is nu dus een tweede speelgelegenheid in Velsen-Noord hierdoor radicaal verloren Alleen de naam „Schulpen" blijft ver bonden aan de drumband „Schulpen-Meer weiden", die haar oorsprong vindt in het samengaan van deze beide speeltuinen waaraan jaarlijks grotfe bedragen ten kos te zijn gelegd. In het bijzonder van „Schulpen", welke tuin de laatste jaren wegens de ernstige vernielingen (afschei dingen werden zonder meer doorgeknipt, de fraaie glijbaan, waaraan vorig jaar nog ruim 1200 ten koste werd gelegd, enzo voort gesloopt) scheppen geld heeft ge kost om hem in stand te houden. Dat men dan de moed gaat opgeven, is niet ver wonderlijk. Nu is er een kale vlakte tussen de hui zen; twee stenen gebouwtjes, die als toe gangspoort fungeerden worden eveneens gesloopt. maakt: KW 122—13.200, KW 206—7880, KW 194—7840, KW 118—2590, IJM 154—6230, IJM 204—4000, IJM 66—5330. Op zee De vangsten waren wisselvallig: sommi ge schepen maakten donderdag dagvang sten van elf tot vijftien last, maar diverse haringvangers moesten genoegen nemen me,t enkele tientallen kantjqs. De gevangen haring zal als pekelharing aan de markt komen. De gekaakte haring brepgt onge veer vijftien gulden per kantje meer op dan steurharing. Scheveningen In Scheveningen werd vrijdag aange voerd: 2500 kisten haring, 10 varia, 500 schol en tweeduizend kilo tong. Haringvangsten KW 170-15, KW 95-4, KW 40-30, KW 141 - 45. Gemiddelde vangsten: Katwijk 20 Scheveningen 20 en Vlaardingen 7. Zoals we reeds hebben aangekondigd zal de skallclub Nederland de vereniging van directeuren van luchtvaartmaatschap- pi.ien\ scheepvaartmaatschappijen, VVV.'s, reis- en passagebureaus zaterdag 14 sep tember een bezoek brengen aan de IJmond. Zo zullen zij door het gemeentebestuur van Velsen worden ontvangen op het voorlich tingscentrum van de stichting Rijnmond en Noordzeekanaal bij semafoor in IJmuiden, waar uitvoerige, voorlichting over de werk zaamheden aan de IJmuider pieren en het Noordzeekanaal door deskundigen zal wor den gegeven. Omstreeks half zes zal het gezelschap een bezoek brengen aan Bever wijk en Wijk aan Zee. De heer A. Landman heeft wegens drukke werkzaamheden zijn ontslag inge diend als lid van de gemeenteraad van Beverwijk. Hij maakte sinds september 1962 als vertegenwoordiger van de P.S.P van de raad deel uit. Als zijn opvolger is aangewezen de heer N. F. H. Bolte die zich bereid verklaard heeft een eventuele be noeming te aanvaarden. Een 35-jarige chauffeur van een vork heftruck uit Haarlem raakte op het ter rein van de Kalkzandsteenfabriek bekneld tussen de truck en de met twee ton ste nen geladen aanhangwagen, nadat hij, achteruitrijdend remde, waarop zijn wa gen op het gladde wegdek doorschoot. De chauffeur is ernstig gewond opgenomen in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden. Een 42-jarige constructeur uit Haarlem is op de Rijksweg bij Santpoort met zijn auto over de kop geslagen. Hij kwam met de schrik vrij, maar zijn wagen werd to taal vernield. Het ongeval was het gevolg van het feit, dat de bestuurder de macht over het stuur kwijt raakte, toen hij een passerende kennis groette, en met een voorwiel in de westelijke rijbaan reed. Een 39-jarige incasseerder uit Haarlem kwam in de Rijnstraat van IJmuiden met zijn bromfiets tegen de achterzijde van een personenauto* die plotseling remde. De bromfietser, die over pijn in de borst kas klaagde, is door de Ongevallendiehst na eerste hulpverlening, naar zijn woning gebracht. Het Britse, 558 ton metende, motorschip „Heriot", dat een regelmatige dienst onderhoudt tussen Amsterdam en Leith, was in de afgelopen nacht nog slechts zes mijl van IJmuiden, toen zich een machine defect voordeed. Het schip moest blijven ronddrijven en sleepbootassistentie inroe pen. Wijsmullers „Simson" vertrok uit IJmuiden en heeft de „Heriot" vastge maakt. Vanmorgen omstreeks acht uur liep de sleep IJmuiden binnen. PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN Marijcke Visser uit Bergen heeft donder dagavond voor de leden van de afdeling Beverwijk van de Bond van Nederlandse Plattelandsvrouwen een lezing over edel smeedkunst gehouden, een materie die zij door haar professie volkomen beheerst. Spreekster sprak met veel waardering over de toenemende opdrachten aan kun stenaars door de overheid. De aanwezigen kregen fraaie voorbeel den van edelsmeedkunst te zien. Een en ander vond grote waardering bij de aan wezige plattelandsvrouwen. In een grintgat van de Maas bij Roer mond is de 33-jarige M. van Herten uit Horn verdronken. Hij was in een roeiboot samen met de 34-jarige T. Smeets uit Bee- sel, bezig de kabel van een baggermolen te verleggen. Door het straktrekken van de kabel is de roeiboot omgeslagen. Bei de mannen konden niet zwemmen. De heer Van Herten is verdronken, de heer Smeets kon zich aan de rand van de omgeslagen boot vastklemmen, waarna hij door zijn collega's op de baggermolen werd gered. De 17-jarige dochter van de schipper van het Nederlandse motorschip St. Rita is op de Westerschelde bij Walsoorden over boord geslagen en verdronken. In het Eindhovense Kanaal bij Geldrop is een 68-jarige gepensioneerde uit een te huis in Eindhoven verdronken. Zijn fiets werd langs het kanaal aangetroffen. Het internationale kankercongres in Am sterdam is gisteren gesloten. De Ameri kaanse kanker-onderzoeker prof. H. A. Kaplan was de laatste spreker. Hij gaf een samenvatting van het besprokene, waarin het kankerprobleem op grond van de 'jongste resultaijen van het biologisch onderzoek een specifiek biologisch pro bleem werd genoemd. Tevoren hadden de congressisten zich verdiept in het kankerverwekkende ver mogen van energie-rijke straling en van bepaalde virussen. Op het laatste onder werp viel de nadruk- hoewel samenhang is aangetoond bij dieren bestaan er ech ter geen bewijzen dat bij de mens virussen verantwoordelijk zouden zijn voor het ont staan van kanker.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7