Vier negerkinderen bij aanslag j* op kerkgebouw omgekomen Nog twee kinderen gedood bij een protestdemonstratie HET WEER Nederlanders genoten van een prachtige zondag mU m Grote politiemacht snel op de been Nederlandse sleepboot assisteert Brit Nozemrel rondom aanrijding in Haarlem Zitting van Staten- Generaal gesloten Wederom actie bij Verschure sfee MORRIS before you (my! Enorme drukte op de wegen Staatspolitie Rassenslachting Zomerweer Zenuwslopend Gaudeamusprijzen te Bilthoven uitgereikt Gespannen In de krant van heden: Het woord is aan FALCON REGENJASSEN NU LEVERBAAR MAAK EEN PROEFRIT BIJ UW SIMCA DEALER Stralende prinsjesdag 48e JAARGANG NUMMER 264 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 16 SEPTEMBER 1963 Verschijnt dagelijks befc. zm- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93. Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der MMe Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef v. M&N i ■HM Een lid van de dienst Bescherming Burgerbevolking met een megafoon en een groepje brandweerlieden ba nen zich een weg door het puin van de ontploffing waardoor de Baptisten- kerk aan de 16de straat in Birming ham (Alabama) gisteren werd getrof fen. Bij de aanslag kwamen vier negerkinderen die de zondagsschool bezochten om het leven. Drieëntwin tig volwassen negers werden gewond. (Telefoto) Een neger knielt op straat in de glasscherven van de aanslag op de Baptistenkerk in Birmingham. (Telefoto) BIRMINGHAM (AP, AFP en Reuter) Rassenonlusten in Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama hebben zondag aan zes negerkinderen het leven gekost. Tenminste 23 mensen werden gewond. Enkelen hunner moeten in zieken huizen worden verpleegd. 'S Morgens vroeg werd de stad opgeschrikt dóór een ontploffing in een Baptisten- kerk. De ravage die door de explosie werd veroorzaakt was enorm. Een groep neger kinderen zat in de kelder van het kerkgebouw voor de zondagschool. Vier hunner, allen meisjes, werden door de explosie gedood. De kinderen varieerden in leeftijd van elf tot veertien jaar. Zij luisterden naar een preek over het onderwerp „de liefde die weet te vergeven". De explosie, die zoals later bleek werd veroorzaakt door vijftien staven dynamiet geplaatst In de kelder van de kerk brak de geestelijke les op wrede wijze af. Later op de dag werden bij relletjes nog twee negerjongens, kinderen van dertien en zestien jaar, neergeschoten. Onmiddellijk na de explosie was een gro te politiemacht op de been om de orde te handhaven. De negerbevolking van Bir mingham is hevig geschokt en ziedend van verontwaardiging. Wellicht zijn de ne gers in Amerika nooit zo getart als door deze mensonwaardige aanslag op een zon dagsschoolklas. De kerk, in het souterrain waarvan de kinderen de zondagsschool bezochten, was in mei j.l. het centrum van de negeractie in Birmingham. Vrijwel alle ruiten van deze kerk zijn vernield en er is zware schade aan het gebouw toegbracht. Gouverneur Wallace zond 300 leden van de staatspolitie naar de stad en hield 500 man van de nationale garde in reserve. Hij loofde onmiddellijk vijfduizend dol lar uit voor allen die inlichtingen kon-, den geven, zodat de daders van de bloe dige aanslag konden worden opgespoord. Oproerpolitie had na de ontploffing de grootste moeite opgewonden negers die in grote groepen naar het verwoeste kerkge bouw waren gestroomd in toom te houden. De politie werd bekogeld met stenen en stokken en moest af en toe waarschu wingsschoten lossen om zichzelf te be schermen. Politie en brandweer zijn uren bezig geweest om in het puin naar slachtoffers te zoeken. Er deden zich hartverscheuren de scènes voor. Ouders wilden hun kinde ren in het puin zoeken. Zij konden met grote moeite op een afstand worden ge houden van het zwaar beschadigde kerk gebouw, waarvan de gevel geheel kapot is. Binnen in het gebouw is vrijwel alles versplinterd en liggen hopen puin. De negerleider dr. Martin Luther King heeft president Kennedy gewaarschuwd, dat na de bomontploffing in Birmingham ,de ergste rassenslachtig die de natie ooit gezien heeft" zou kunnen plaatsvinden. In een telegram aan de Amerikaanse presi dent zegt de predikant, die in Atlanta woont, dat hij naar Birmingham gaat om de negers daar te smeken, niet to ge welddaden over te gaan ondanks „ver schrikkelijke provocaties". Dr. King meent evenwel, dat als de fe derale regering niet onmiddellijk maatre gelen neemt om een gevoel van vertrou wen in de overheid wat betreft de be scherming van levens en eigendommen te herstellen, ^ijn beroep op de negers vruch teloos zal zijn. Ds. King heeft ook een telegram ge stuurd aan gouverneur Wallace. Hij zegt daarin dat de handen van de gouverneur bevlekt zijn met het bloed van vier kleine kinderen en een aantal ernstig gewonden. De onbezonnen daden die begaan zijn hebben in Birmingham een sfeer gescha pen, die geleid heeft tot een toestand van voortdurend geweld en thans ook tot moord", aldus de negerleider. Drie belangrijke medewerkers van de minister van Justitie, Robert Kennedy, zijn naar Birmingham vertrokken. Het zijn de onder-minister van Justitie, Marshall, en Joseph Dolan, plaatsvervan- gend-onderminister, alsmede John Nolan, administratief medewerker van de minis ter. Bovendien is de hulp ingeroepen van bomdeskundigen. Vérder zullen FBI-agen- ten de plaatselijke autoriteiten bij hun onderzoek assisteren. President Kennedy zelf keerde zonder opgaaf van redenen vroeger van zijn weekendverlof terug dan op het programma stond. Verwachting tot morgenavond: Hier en daar ochtendmist. Overdag zonnig weer en onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot mdtige wind uit oostelijke richttingen. Volledige weerrapporten op pagina twee handelden epn menigte blanken twee ne gerpredikanten die het gebouw binnen wil den gaan. De politie heeft vijf verdachten onder vraagd. Dezen zijn allen weer vrijgelaten. Men vreest dat de wandaad het voor de voorstanders van geweldloze demonstraties bijzonder moeilijk zal maken hun actie door te zetten. De negerbevolking is het moe langer min of meer lijdelijk toe te zien en slechts vreedzaam te demonstreren, ter wijl blanke extremisten hun rasgenoten vermoorden. De sfeer in de getroffen stad is zenuw slopend, onwerkelijk. Niemand weet wat het volgende uur zal' brengen. Een volle dige opstand van de negerbevolking? Nieu we bloedige aanslagen? Grote groepen zwaar-bewapende politiemannen en leden van de nationale garde patrouilleren door de straten, waar het meestal onnatuurlijk rustig is. Het ziekenhuis van de universiteit wordt zwaar bewaakt. Ook zwermt de politie rond het neger-motel, waar dr. Martin Lu ther King zijn intrek zal nemen. Het stad huis lijkt op een belegerde vesting. Het wordt bewaakt door 150 mannen van de ctaat«5nnlitiP Dominee John H. Cross, de predikant van de verwoeste Baptistenkerk, heeft verteld dat er sedert ^pril van dit jaar zes keer Is gedreigd met een aanslag op zijn kerk. Enkel malen heeft men na zo'n telefonisch dreigement de kerk doorzocht. „Het was maar een kwestie van tijd. Wij verwachtten dat dit zou gebeuren.' aldus de uitgeputte predikant. Hij vertelde dat de gedode meisjes niet behoorden tot de honderden jonge negers die aan betogin gen hadden deelgenomen. Hij zei: „de vier doden kinderen moeten zeker drukken op het geweten van gouverneur Wallace." De Europa Cultuurprijs, tevens hoofd prijs van 1000,— van de Internationale Gaudeamus-muziekweek is uitgereikt aan de Zweed Arne Mellnas. De twee tweede prijzen van elk 500,— van het Prins Bernhard Fonds werden de heren Peter Schat uit Amsterdam en Louis Andriessen uit Rome toegekend. De aan moedigingsprijs van de AVRO, 250, groot, ging naar de Spanjaard Enrique Raxach, die in Bilthoven woont. De toestand in Birmingham is zeer ge spannen. Tussen negers en blanken zijn zondag schietpartijen uitgebroken. Hier bij werden nog twee negerjongens gedood. Het aantal slachtoffers kwam daardoor op zes, allen kinderen. Zondagavond braken op vele plaatsen branden uit. De ernstigste brand woed de in een bezemfabriek in de negerwijk van Birmingham, waarbij vijf brandweer ploegen in actie moesten komen. Negerleiders en in het bijzonder domi nee King, die inmiddels in Birmingham is aangekomen, hebben een beroep op de bevolking van Birmingham gedaan om zich rustig te houden. Ook de secretaris van de invloedrijke vereniging voor de bevordering van de belangen van de niet-blanken in de Ver enigde Staten heeft in een telegram aan president Kennedy strenge maatregelen geëist, omdat de negers -anders uit' wan hoop middelen te baat zouden kunnen ne men voor hun eigen verdediging. Ook elders in Alabama is het onrustig In de openbare leeszaal van Aniston mis- De Nederlandse sleepboot „Mississippi" van L, Smit en Co wordt morgen in Alexandrië verwacht met aan de tros de 854 ton metende Britse vrachtvaarder „Su- mur Mast", die zij zondagmorgen op twaalf mijl uit de Noordafrikaanse kust voor een stranding heeft behoed. Een dertigtal Haarlemse nozems heeft zondagmiddag omstreeks kwart over vijf getracht een 36-,jarige slager uit Haar lem te beletten een bromfietser tegen te houden totdat de politie zou arriveren. De bromfietser, een 25-jarige Haarlemse betonwerker, kwam met zijn voertuig op het Houtplein in Haarlem plotseling uit een voor het stoplicht wachtende file ge reden. Hij botste tegen de rechtervoor- zijde van de auto van de slager, die zich naast de file wilde opstellen. Omdat er een fikse deuk in de wagen zat maakte de slager de wens kenbaar dat de bromfietser zou wachten totdat de politie gearriveerd zou zijn. De beton werker voelde hier echter niets voor en probeerde zich uit de voeten te maken. De slager hield de man bij de achter zijde vpn de bromfiets tegen. De beton werker greep de slager vervolgens bij de keel. Inmiddels had een onbekend gebleven bejaarde heer partij gekozen voor de au tomobilist en zijn fiets dwars voor de brommer van de betonwerker geplaatst Deze had reeds de steun van een dertig tal nozems gekregen, die zich in de buurt van de bioscoop op het Houtplein ophiel den. De jongelui lieten de banden van de fiets leeglopen, bedreigden de slager en probeerden hem te dwingen de beton werker los te laten. Een tweede persoon die zich aan de kant van de slager wilde scharen door te verklaren dat hij wel als getuige te genover de politie wilde optreden werd door de bende zodanig bedreigd, dat hij wegvluchtte Toen de politie echter ar riveerde namen de nozems de benen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 11 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en op zeè4 Uit stad. en omgeving4, 5 Feuilleton 11 Radio en t.v7 Kunst 7 Prinsjesdag9 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Topsy10 Economisch nieuws10 Amsterdams Allerlei11 Sport 12, 13, 14, 15 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Baer-Oberdorf Daar zij geen doel hebben stellen velen zich met een richting tevreden: in het leven en speciaal in de kunst. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft gistermiddag ip opdracht van koningin de buitengewo ne zitting van de Staten-Generaal gesloten die na de verkiezingen in mei werd ge opend. De minister, gekleed in jaquet en hoge hoed, kwam daartoe met een koninklijke galaberliner naar het Binnenhof. Daar stonden een erewacht van twee detache menten rijkspolitie van elk dertig man als mede de muziekkapel van de rijkspolitie opgesteld. De uur- en weekloners van de n.v. Ver schure en Co's Scheepwerf en Machine fabriek te Amsterdam zetten hun donder dag begonnen actie ter ondersteuning van hun eis tot verhoging der lonen voort. Van ochtend zijn zjj wederom van 10 tot 11 uur in staking gegaan. Advertentie BArÏÏHST HAARLEM TEL 13439 LEKJSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Terwjjl ieder de zomer al had afgeschre ven is deze toch weer teruggekeerd. Het was gisteren een hoogtijdag voor ieder die misschien voor het laatst van een fijne uitgaansdag wilde genieten. De Ne derlandse stranden waren druk bevolkt, lange files auto's trokken naar bos en hei. In Zandvoort was de drukte groot, en het zeewater bleek nog opperbest geschikt om er een duik in te nemen. In IJmuiden openden vele strandwinkels de reeds gesloten deuren opnieuw. Ook de sluizen, het vissershavencomplex en de Hoogovens vormden voor tal van bezoekers een attractie. Een onverwachte attractie bood zondag middag het bergingsvaartuig „Help", dat uit de haveningang een twintig ton we gend ijzeren gevaarte boven water haalde. Honderden mensen volgden op de zuid- pier het knappe stukje werk van de „Help", die dit laatste deel van de onlangs gezonken lichtopstand naar de steiger bij de semafoor sleepte. Het verkeer door de Velsertunnel was uitzonderlijk intensief. Zondag telde men er ruim 37.500 auto's. Op het verkeersplein Oudenrijn te Utrecht was het drukker dan met Pasen of Pinksteren. De verkeersdienst van de Utrechtse gemeentepolitie schakelde twin tig man in om te posten. Op rijksweg 12 ontstonden files van zes tot zeven kilo meter lengte tussen Bunnik en Ouderijn. Op rijksweg 25 van Zeist over De Bilt naar Utrecht en de via de verkeersrotonde Berenkuil in Utrecht daarmee verbonden rijksweg 22 was het eveneens overdruk. In de plaatsen langs de kust had de poli tie handen vol werk om de enorme ver keersstroom in goede banen te houden. Op de Seheveningse boulevard kon alleen een richtingsverkeer worden toegestaan. De Seheveningse pier kreeg zondagmid dag om kwart over vier zijn vijfmiljoenste bezoeker. Het was de Haarlemse schoon heidsspecialiste Ingrid de Meijer, die in gezelschap was van haar verloofde, de heer Louis Thörig uit Haarlem. Zij kreeg geschenken en bloemen. Het aantal auto's dat zondag Zandvoort heeft bezocht, wordt door de politie op veertienduizend geschat. De spoorwegen hebben zondag tienduizend passagiers tus sen Amsterdam en Zandvoort vervoerd. Ongeveer vijfduizend Rotterdammers gin gen met de trein naar Hoek van Holland. Er was verder grote belangstelling voor duinwandelingen bij Castricum, waarheen de spoorwegen eveneens tal van passagiers vervoerden. Het mooie weer zal aanhouden en dat betekent dat de gouden koets op prinsjes dag zonovergoten en stralend door Den Haag zal rijden. Een sterk hogedrukgebied neemt wel, iets in betekenis af. maar het houdt voorlopig de depressies op een af stand. Het zal morgen een der mooiste derde dinsdagen in september sinds 1945 worden. Alleen prinsjesdag 1947 met 26 en 1961 met 28 graden Celsius zullen wel En zo kwam onverwacht de zomer terug. Terwijl de kalender reeds enkele dagen de herfstmaand aan geeft, werpt een vriendelijke zon zijn milde stralen naar beneden. Op de eerste dag van deze zomerse periode was iedereen nog wat wantrouwend, maar toen ook het weekeinde veel zonneschijn beloofde volgde een mas sale ren naar Zandvoort. De bad plaats bood weer een zomerse aanblik: duizenden fietsen en brom mers op de trottoirs en de boule vards vol auto's. De straalkachels zijn weer een poosje opgeborgen en te oordelen naar de vreugde van deze vijf Amsterdamse kantoor meisjes rriag dat nog wel even zo blijven. warmer blijven want men kan morgen een temperatuur verwachten tussen 20 en 22 graden, althans in Den Haag. Het was gisteren feitelijk in het geheel geen warme septemberdag, met 18 graden in het westen tot 21 graden in het zuiden. Medio september komen af en toe nog officiële zomerse dagen boven 25 graden Celsius voor. Op 19 september 1947 noteer de De Bilt nog 30 en Winterswijk 36 gra den Celsius. Daarop kan men dit jaar ech ter niet meer hopen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1