Troonrede en miljoenennota POSITIEF GELUID OVER EUROPESE SAMENWERKING TEKORT OP DE BEGROTING '64 f 1628 MILJOEN Bórst HET WEER Birmingham: op rand van stad vol troepen een burgeroorlog Lonen moeten omhoog tot het Europees niveau Botertoeslag voor Engeland verhoogd Paarden van calèche met prinsessen sloegen op hol NVV en KAB eisen: Drs. Roemers: „Acht percent van de Metaal in '64 niet onredelijk" kijkenden 90 PULLOVER LANGE PANTALON a Baby en Kinderkleding Anegang 19 - HAARLEM SUÊDE DAMES- en HERENJASJES Nevelig weer UITGAVEN 12856mln INKOMSTEN 1K76 min. DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN DE STAAT EEN BRIL VAN K E I P DAT IS GOED GEZIEN California commentaar op het LAATSTE NIEUWS VENEZOLAANSE VIJFLING iSE*®-. Diep geschokt Werkgevers In de krant van heden: Het woord is aan 48e JAARGANG NUMMER 265 Kantoor: Lange Nieuwrtraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519, Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Ne? vr IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-I]MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 82 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijveu Damiate N V, Grote Houtstraat 9S, Haarlem .directie: P. Kostprijs- verhogende belastingen (omzehbeL accijns etcj 4430 Belastingen opinkomen, winsten vermogen 5946 Winsten etc v bedrijven Opbrengst van rente 190 Intoinstenv. Ned.-Duits financ ver- .uistengelder Domeinen 53 Diversen 599 Cijfers in miljoenen guldens In de Troonrede, waarmee de koningin hedenmiddag de nieuwe zitting der Staten- Generaal heeft geopend, zegt de regering onder meer: Het verlangen naar samenwerking is uitgangspunt voor het streven naar ver eniging van de vrije Europese landen. Binnenkort zal de Kamer een voorstel bereiken tot goedkeuring van het kern- stopverdrag. De regering streeft naar een evenwich tig programma voor hulpverlening aan ontwikkelingslanden binnen en buiten het koninkrijk. Nu de betrekkingen met Indonesië be langrijk zijn verbeterd hoopt de rege ring dat het handelsverkeer zich gelei delijk zal ontplooien. Het verdrag met België inzake de Schel - de-Rijnverbinding zal de Kamer wor den voorgelegd. In samenwerking met het bedrijfsleven zal een onderzoek worden ingesteld naar de economische ontwikkeling op „middellange" termijn. De regering vertrouwt erop dat het be drijfsleven de loonkostenstijging binnen aanvaardbare grenzen zal houden. Zij is bezorgd over verschijnselen die een ernstige inbreuk maken op een verantwoorde loonvorming. De regering zal een krachtig prijsbeleid in nauw verband met een verantwoord loonbeleid blijven voeren. Aan de bestrijding van de woningnood wordt de hoogste voorrang toegekend, zo nodig met overschrijding van de norm voor de toelaatbare uitgavenstij ging. Er komt een nota over verhoging van de bouwproduktie. De regering zal verdere maatregelen treffen ter verhoging van de verkeers veiligheid. Zij streeft naar verhoging van de renta biliteit van de landbouw. Structurele aanpassing zal noodzakelijk zijn. Na advies van de S.E.R. zal de regering voorstellen uitwerken om de A.O.W.- uitkering tot een sociaal minimum te verhogen. De regering zal voortgaan aan de ver- meuwing van het onderwijs en ook voor volwassenen doelbewust sport beoefening en alle andere vormen van actieve vrijetijdsbesteding bevorderen. Het produktschap voor zuivel heeft de toeslag op naar Engeland geexporteerde boter verhoogd van 10 tot 30 cent per kilo. Het wil daarmee bewerkstelligen dat Nederlandse boter op de Engelse markt tegen dezelfde prijzen als voorheen kan worden aangeboden, ook nu in Nederland de door de coöperatieve boterhandel be taalde af-fabriekprijs met 20 cent is ver hoogd. Advertentie Zuivere wollen Delana Noors dessin 7 jaar f 17.95 Helanca Dalana 7 jaar 13.75 's Is betaalbaar bij Telefoon 21413 Advertentie BARtÊuOrÏsStT" HAARLEM TEL 13439 LtlOSESIBAAT (BIJ KONtNGSPICIN) AMS'EBDAM TEL !1)W Verwachting tot morgenavond: Tijdelijk mist of laaghangende bewolking, vooral in de nacht en ochtend. Overdag ook enkele zonnige perioden met een klei ne kans op een onweersbui. Zwakke tot matige zuidelijke tot zuidwestelijke wind. Iets minder warm overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee De nieuwe minister van Financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, heeft hedenmiddag bij de Staten-Generaal zijn eerste Miljoenen nota ingediend. De belangrijkste punten daaruit zijn: Het tekort op de begroting 1964 wordt geschat op f 1380 miljoen bij een totaal aan rijksuitgaven van 1285,6 miljoen en 1147,6 miljoen aan inkomsten. Door enkele nog te nemen maatregelen zal het feitelijke tekort stijgen tot 1628 miljoen. De financieringsbehoefte van het rijk wordt op 1,7 miljard gesteld. Voor 1 miljard zal een beroep op de kapitaal markt worden gedaan. De grootste voorrang zal worden gege ven aan oplossing van de woningnood. Het woningbouwprogramma zal 90.000 woningen omvatten: 45.00 woningwet woningen, 25.000 premiewoningen en 20.000 ongesubsidieerde woningen. Voor de financiering is 925 miljoen in de begroting opgenomen. De Defensiebegroting sluit op 2340 miljoen tegen 2090 miljoen in 1963. Rekening is gehouden met het vervallen van de defensie van Nieuw-Guinea en van de Amerikaanse hulp. Voor de landbouw (melkprijsbeleid en cultuurtechnische werken) wordt 100 miljoen meer geraamd dan in 1963. Voor uitkeringen op grond van het Ne derlands-Duitse verdrag is 88 miljoen geraamd. De verhoging van de door het rijk aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te betalen pensioenpremie zal 75 mil joen vergen. Negen miljoen is geraamd voor finan ciële hulp via de É.E.G. aan Turkije. De paarden van de calèche, waarin de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet vanmiddag naar de Ridderzaal zouden rijden, zijn vlak na het vertrek van het koninklijk paleis in Den Haag op hol ge slagen. Zij zijn even later tegen een boom tot stilstand gekomen. Eén paard is gevallen en de berijder is er gedeelte lijk onder terecht gekomen. Prinses Bea trix is gestruikeld toen zij uit de tof staan gekomen koets stapte, maar zij heeft zich niet ernstig bezeerd. Het koelbloedige gedrag van de prinsessen, die onmiddel lijk terug liepen naar het paleis, ontlokte het publiek een hartelijk applaus. De prinsessen zijn daarna bij hun ouders in de gouden koets gestapt. De berijder van het gevallen paard heeft een knieblessure opgelopen. De calèche is. uit de stoet genomen. Manschappen van de staatstroepen van Alabama zijn de politie van Bir mingham te hulp gekonien bij het be waren van orde en rust in de stad die zondag wreed werd verstoord door een dynamietaanslag op een neger- kerk waarbij vier zondagschoolkin- deren om het even kwamen. Later werden nog twee negerkinderen bij een betoging gedood. De stedelijke politie is versterkt met tweehonderd man van de staatspolitie, die hier voor het stadhuis staat opgesteld. (Telefoto) De regering wil de extra stjjging van de belasting opbrengst als gevolg van het progressie-effect in 1964 nog laten doorwerken. De totale staatsschuld be draagt f 1883 miljoen. De buitenlandse schuld is te ruggelopen tot beneden 500 m'ljoen. Begrotingstekort1380 mi[|oen (incl.addit. posten wordt hétle- tort 1628miljoen) Onderw.ltolkshuisj Nation. Watereh SccZaken Alg. -Justitie Landbouw, Buiten! en i srhijld en verteer (feiksgez. bestuur politie visserij betrekk. 1297 •Justitie Politie 654 Landbouw visserij' 691 Diversen 497 Onderw. cuftuur 3064 Waterst. en verteer \folkshuis* 1185 scnuid .1143,5 BIRMINGHAM (AP, AFP en Reuter) De negers van Alabama gaan op mars naar het parlement van hun staat in Montgomery. Zij doen dit om te pro testeren tegen de bomaanslag in de Baptistenkerk in Birminghairi. Hierbij verloren vier negermeisjes het leven. Bij relletjes die op die aanslag volgden werden twee negerjongens doodge schoten. Negerleiders en blanken in de stad zijn van oordeel dat er van een burgeroorlog gesproken kan worden. Zij hebben presi dent Kennedy gevraagd de stad te laten bezetten door troepen van het Amerikaan se leger. De staatstroepen moeten dan, zo menen zij, onmiddellijk worden terug getrokken. 1100 man staatstroepen staan klaar om bij onlusten in te grijpen. Ook de bekende dr. Martin Luther King heeft dit verzoek ondertekend. Het zoeken naar de daders van de aan slag heeft kennelijk nog geen enkel resul taat opgeleverd. Men weet zelfs nog niet, Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Advertentie Sinds de geboorte van de beroemde Dionne-vijfling, in 1934 in Canada, was nog niet weer een vtjfling gebo ren. Maar nu is het dan zover. Me vrouw Elfren Prieto in Venezuela vond het niet meer dan billijk om, ook al is het wat laat, tegenover de vflf Dionne-meisjes vijf gezonde jongens te stellen. „Leuk!" zeggen we allemaal. Maar we denken toch ook wel: hoe houdt zo'n eenvoudige Venezolaanse huis vrouw al die magen in haar - tóch al kinderrijke - gezin gevuld? Enfin, in het zonnige Venezuela zal men daarvoor wel een oplossing vinden. En wat, als er in Nederland eens een viifling werd geboren? Dan H)kt ons de voeding beslist geen pro bleem. Voor de eerste jaren zijn er onze wereldvermaarde zuivelpro- dnkten. En daarna? Ach, kies maar uit onze rijk gevulde hoorn des over- vloeds. Eén lip kunnen wij de toe komstige Hollandse vüfling-moeder vast geven: als het gezonde knapen zijn zullen ze. nèt als hun vriendjes, dól zijn op California-soep! (Tussen haakjes: waarom zou u eigenliik wachten tot die viifling er is? Caiifornia soep is ook mi al het proberen waard!) of de ontploffing inderdaad veroorzaakt is door dynamiet. Be poliüe van Birmingham heeft twee blanke tieners gearresteerd. Zij hebben bekend van hun scooter af een dertien jarige negerjongen te hebben doodgescho ten. Inmiddels is bij een nieuwe schiet partij in de stad weer een neger, een ze ventienjarige jongen, door een blanke man in zijn arm geschoten. De jongen maakte deel uit van een groep demonstrerende ne gers. Talloze blanken en negers in Amerika hebben te kennen gegeven diep geschokt te zijn over de bomaanslag President Kennedy heeft officieel uiting gegeven aan zijn verontwaardiging en droefheid over de kindermoord. Hij sprak van „rassenwaanzin" die door de grote meerderheid van de Amerikanen wordt verafschuwd. De discussies in de Amerikaanse Senaat over het kernstopverdrag werden maandag herhaaldelijk onderbroken. Senatoren ga ven dan uiting aan hun ontdaanheid over de moorden in Birmingham. Democraten en Republikeinen waren eenstemmig in hun verontwaardiging. Een hunner sprak van „een grote misdaad tegen alle Ame^ rikanen". Hij drong aan op een spoedige behandeling van het wetsvoorstel dat ne gers dezelfde rechten moet garanderen als blanken. Intussen gaat de openstelling van tot dusver „blanke" scholen voor negerkinde ren door. Maandag konden deze kinderen in de rampstad Birmingham zonder inci denten de gemengde scholen bezoeken. Wel blijven in deze stad en in Tuskegee nog heel wat blanke leerlingen thuis. In Mobile echter is de toestand op de scholen rustig en normaal. In Farmville in de staat Virginië gingen negerkinderen maandag voor het eerst na vier jaar weer naar school. Hun scholen waren in 1959 door de autoriteiten gesloten om een uitspraak van het federale ge rechtshof te vermijden. Er waren daar heel wat negerkinderen van tien jaar dié nog nooit een school hadden kunnen be zoeken. „Er dient in de Sociaal Economische Raad een forse loonsverhoging aan de or de te worden gesteld zonder dat dit in het desbetreffende advies in 'n gedetailleerd percentage uitmondt." Dit zei gisteravond de voorzitter van het N.V.V. drs. D. Roe mers tijdens een spoedvergadering die in Amsterdam was belegd. Ook de KAB en het C.N.V. hebben zich gisteren in die zin uitgelaten. De verbondsraad van de KAB verklaarde dat er in 1964 een loonbeleid dient gevoerd te worden, dat is gebaseerd op de gedachte, dat het Nederlandse sala rispeil dient te worden opgetrokken tot een Europees peil. Het C.N.V., dat de vaststel ling van een percentage overigens niet»ge- heel afwijst meent dat (ter voorkoming van zwarte lonen e.d.) in de nieuwe C.A.O.'s de lonen noodzakelijkerwijs sterk zullen moeten worden opgetrokken. Van daag komen de hoofdbesturen van het N.V.V., de KAB en het C.N.V. bijeen. Het is hierbij niet onwaarschijnlijk dat men zal pogen tot een gemeenschappelijke ver klaring te komen. Het N.V.V. is van oordeel dat de rege ring de afgelopen jaren de mogelijkheden tot het optrekken van de lonen te veel heeft onderschat. Door het laag houden van de lonen waren de investeringsmo gelijkheden van de ondernemers zo groot, dat men maar fabrieken bouwde en ma chines kocht tot er tenslotte geen emplooi meer voor was. Het te lage loon- en prijs peil heeft het mogelijk gemaakt dat on ze produkten over het algemeen zo vlot naar het buitenland kunnen worden afge zet. Het feit dat vele Nederlanders in het buitenland gaan werken verscherpt, de schaarste aan arbeidskrachten. Omge keerd worden dure buitenlanders als Ita lianen, Spanjaarden en Turken in ons al zo dicht bevolkte land aangetrokken. Het N.V.V. meent dat de door het Cen traal Planbureau berekende ruimte telkens weer tot overspanning op de arbeidsmarkt heeft geleid. Het is beter zo meent de Bond onderhandelingen te voeren per be drijfstak dan te voren gebonden zijn aan een percentage dat daardoor een tevoren bepaalde beleidskeus wordt. Het N.V.V. achtte tenslotte de gevraagde 8 percent door de Metaal „niet onredelijk". Nederland is in vergelijking met het buitenland een land dat kunstmatig goed koop wordt gehouden door de lonen en salarissen al te zeer aan banden te leg gen. Dit zegt de Verbondsraad van het KAB in een gistermiddag uitgegeven com' muniqué. De berekeningen 'van het Cen traal Planbureau van eind 1962 leiden tot de veronderstelling dat in 1963 de lonen in de contracten met niet meer dan 1.2 per cent mogen stijgen. Men heeft toen met veel moeite gedaan kunnen krijgen dat dit percentage met l'/s percent kon wor den verhoogd. Gezien de situatie op de arbeidsmarkt en de feitelijk betaalde lo> nen werd de ruimte voor de stijging der lonen wederom te laag geschat, waardoor aldus de KAB de overspanning nog in de hand werd gewerkt. De metaalnijverheid heeft alle belan, bij een verdere en mogelijke ver betering van de arbeidsvoorwaarden in de CAO voor 1964. Maar het is noodzakelijk dat de huidige CAO in de nog resterende looptijd zowel door de werkgevers als de werknemers onverkort wordt nagekomen. Tot deze conclusie is gisteren het lande lijk bestuur van de contactgroep van Werkgevers in de, Metaalnijverheid geko men in een vergadering in Rotterdam. Volgens de contactgroep lijkt het aanne^ melijk dat de ontwikkeling van de conjunc tuur het mogelijk maakt om in de toe' komst tot een verdere verbetering van de arbeidsvoorwaarden te geraken en met name voor de metaal- en electrotech nische industrie' zal het noodzakelijk zijn dat deze inderdaad wordt gerealiseerd. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen ......2, 11 Troonrede 3 Miljoenennota4, 5, 6 Van Dag tot Dag5 Op de Praatstoel 5 Buitenlands nieuws 5 Uit stad en omgeving7 In de Vishal en op zee7 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Vauvenargues: Wij herkennen in anderen wat wij voor onzelf verbergen. Een Troonrede bevat, uit de aard der zaak, zelden of nooit opzienbarend nieuws. Van de eerste Troonrede, door onze vorstin uitgesproken sedert de formatie van het kabinet-Marijnen, was nog minder dan anders te verwachten dat men er versteld van zou staan. Want ten eerste is het nog maar anderhalve maand geleden dat de toen pas-benoemde minister-president zijn regeringsverklaring uitsprak, waarbij hij vrij uitvoerig inging op de belangrijkste aspecten van het program der nieuwe re gering. En ten tweede wees hij er toen op, dat zijn ministersploeg in grote lijnen de politiek van het kabinet-De Quay zou voortzetten, zodat ook al uit dien hoofde verrassingen in de Troonrede niet te ver wachten waren. Bij de conceptie van dit document kon men deze keer dus twee kanten uit: öf nog eens, en dan wellicht in wat plechtstatiger vorm, samenvatten wat de premier al in zijn regeringsverklaring had gezegd, öf eenvoudig aansluiten bij die regeringsver klaring door een nuchtere opsomming te geven van hetgeen, op grond van de toen uitgestippelde beleidslijn, in het komende parlementaire jaar in coneretb aan de orde zal zijn. Nu van deze twee methoden (ge lukkig!) de tweede gekozen is, spreekt het eigenlijk vanzelf dat de Troonrede van vandaag vrijwel gespeend is van princi piële verklaringen en dpor die droge op somming van programmapunten meer een „werkstuk" dan een „staatsstuk" is ge worden. Hetgeen overigens op zichzelf be paald niet afkeurenswaardig is. Wat in deze rede allereerst opvalt is, dat zij zo kernachtig opent met een zeer posi tief gestelde alinea over de Europese samenwerking. De zorgelijke toon van ver leden jaar, toen hieromtrent voornamelijk werd betoogd dat de uitvoering van de Europese verdragen „alle inspanning blijft vergen", heeft nu plaats gemaakt voor een veel krachtiger geluid. De opmerking omtrent het „open en democratische" ka rakter, de „verenigende en niet verdelende functie" van de Europese gemeenschap moge bij president De Gaulle een dove mans oor vinden en in ons eigen land het intrappen van een open deur zijn, toch is het belangrijk dat hier nog eens zo na drukkelijk wordt gepleit voor de integrale verwezenlijking van de inhoud der Euro pese verdragen. En belangrijk is het even eens, dat deze passage de ereplaats in de Troonrede heeft gekregen. Men kan dit beschouwen als een hoopgevend symptoom van de aandacht die de nieuwe regering aan de Europese politiek gaat besteden. Wellicht is dat mede hieraan te danken dat minister Luns, in plaats van zijn tijd en werkkracht te verspillen aan uitzicht loos geharrewar met Indonesië, zich voort aan met alle energie en met de steun van een speciale staatssecretaris op de Europese samenwerking zal kunnen concentreren. De ultra-korte passage over Benelux doet echter vrezen dat die vergrote aan dacht voor de Europese integratie wel eens ten koste van het verbond der Kleine Drie zou kunnen gaan. Want dat de regering de Benelux-samenwerking „van des te meer betekenis" vindt „nu de internationale be trekkingen zoveel hechter worden" is een volkomen nietszeggende frase. Nu Benelux al voor de zoveelste k'eer zo bijzonder summier in een Troonrede wordt vermeld, gaan we ons afvragen of de mogelijkheden van het Benelux-verdrag èn politiek, èn economisch, èn cultureel in Den Haag nog wel op hun juiste waarde worden ge schat. Op het moment dat deze Troonrede werd opgesteld, viel er uiteraard nog nietg te zeggen over de te verwachten afloop van het aangekondigde „nauwe overleg met het georganiseerde bedrijfsleven" over de kwestie van de loonvorming, die de laatste dagen wellicht ook voor de regering een ander karakter heeft aangenomen. Twee van de andere belangrijke binnenlandse kwesties, waarop de Troonrede de aan dacht vestigt, zijn logischerwijs de woningbouw en de landbouw. Logisch is het eveneens, dat die twee kwesties zeer hoge uitgaven vergen. Maar het doet wat wonderlijk aan dat de regering in verband daarmee al dadelijk moet verklaren, met die uitgaven haar eigen grondslagen voor het financiële beleid te ondermijnen. Wat zal er van „de norm, die voor de toelaat bare stijging van de uitgaven is aanvaard" terechtkomen in de volgende vier jaar, als de regering in de eerste zes weken van haar bestaan al heeft ingezien dat zij er zich op bepaalde punten niet aan zal kunnen houden? (Zie verder pagina 3)

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1