GOLD Ruim 105 miljoen meer voor het lager onderwijs i Bedrijfsleven wenst kortere studieduur van academici Federatie Maleisië in conflict met de buurlanden kOSRAM O., K. enW.-begroting van 3 miljard Voor 1964 weer 90.000 woningen Meer geld voor de defensie Ruim ƒ360 min. voor de wegen Opbrengst kijkgeld geraamd op ruim 57,5 miljoen Positieve waardering van studentenhuwelijk Koninklijk paar in oktober naar Perzië en Thailand Negen miljoen voor hulp aan Turkije Prinses Beatrix kreeg gift voor Dousadj Ontploffing in huis in 's Heerenhoek* DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 6 DE WONINGNOOD IN ONS LAND VHMO LONEN EN PRUZEN morgen zijner: 5 grote glanzen<3e}sappige KRENTENBOLLEN van 65 voor... 55ct. Steeds meer buitenlanders in dienst Kunstsubsidies geschat op 19,3 miljoen Brief dan minister lampen Buitenlanders Gold Star kreeg met ere het stempel van kwaliteit Overtuig uzelf 25 stuks f 1.- Twee prinsessen naar Parijs Oproerige menigte dn Djakarta koelt essQ nntn moede op ambassade van Engeland Rotte eieren HET WONINGTEKORT 1945-1961 Op de rijksbegroting neemt de be groting van O., K. en w. de voornaamste ilaats in, op de gewone dienst is een iedrag van 2.920,5 miljoen uitgetrok ken en op de buitengewone dienst 143,6 min tezamen 3.064,1 min. Voor lager onderwijs is 1.211,6 min uitge trokken of 105,8 min meer dan in 1963. De belangrijkste uitgaven voor het L.O. hebben betrekking op: De uitgaven van ruim 132 min. voor salarissen van ruim 12.700 kleuterleid sters en de overige kosten voor het kleuteronderwijs aan ca. 436.000 kin deren. De salariskosten van de 54.000 leer krachten bij het gewoon en uitgebreid lager onderwijs (met 1.800.000 leerlin gen) die 671 min. belopen. De uitgaven van ruim f 66 min. voor de salarissen van de ruim 4.500 leerkrach ten bij het buitengewoon lager onder wijs (aantal leerlingen 63.000). Voorts is bijna 5 min. nodig voor bijzondere uitgaven in het belang van het onder wijs aan kinderen van ouders die een trekkend bestaan leiden. De uitkering aan gemeenten van 315 mnl. voor de vergoeding voor school gebouwen en de materiële kosten van het lager onderwijs. De subsidies van ruim 8 min. voor de vormingsinstituten voor leerplichtvrije jeugd. Ook ten aanzien van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs aan ca. 213.000 leerlingen, is in de begroting 1964 rekening gehouden met een stijging van de uitgaven met 38,3 min. tot 309,3 min. Dit bedrag is in hoofdzaak bestemd: voor de rijksscholen voor middelbaar onderwijs 27 min; voor de gemeentelijke scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs 70 min; voor de bijzondere scholen voor voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs 196 min; voor de han delsavondscholen 6 min en voor de avondlycea 3 min. Voor het nijverheidsonderwijs zet de stijging van de uitgaven zich voort met f 40 min tot 489,3 min. Dit bedrag is onder meer verdeeld over het lager en het middelbaar nijverheidsonderwijs voor jon gens (resp. ruim 240 min en bijna f 47 min.), het scheepvaart- en luchtvaartnij- verheidsonderwijs 14,5 min) en het nij verheidsonderwijs voor meisjes (ruim 161 min). Aan deze vormen van onder wijs nemen in het geheel ruim 500.000 leer lingen deel. Verder is 14,5 min bestemd voor de leerlingenstelsels. De kosten van het wetenschappelijk on derwijs zijn in de begroting 1964 op f 588,6 min gesteld, tegenover 485,4 min in 1963 Als gevolg van de geboortegolf en de ge stegen belangstelling voor het wetenschap pelijk onderwijs moet in de komende tien jaren een uitzonderlijk grote toeneming van het aantal studenten worden verwacht. Aan de technische Rijkshogeschool in En schede zullen in 1964 de eerste honderd tallen studenten worden toegelaten en de Vrije Universiteit te Amsterdam zal in 1964 een gedeelte van het nieuwe academische ziekenhuis in gebruik nemen. Lonen en kosten v. levensonderhoud (1954-100) Reële Ionen __^>Kosl-en van levens- onderhoud (incl loonbel. socverz) Het woningbouwbeleid 1964 omvat weer 90.000 woningen, maar geeft een ander beeli te zien voor de verdeling tussen ge> subsidieerde en ongesubsidieerde woningen dan het plan voor 1963. Het aantal wonin gen, dat in 1964 onder de subsidieregeling valt zal 70.000 bedragen- (65.000 in 1963) waarvan 45.000 woningwetwoningen. Voorts zullen 25.000 woningen in aanmer king komen voor de premie- en bijdrage regeling. De overige 20.000 woningen zullen zonder steun van de overheid worden ge- In de ontwerp-begroting is voor militaire uitgaven een bedrag van 2.330,3 min. op genomen. Hiervan is uitgetrokken voor algemene uitgaven 28,9 min, voor de landmacht 1.051 min, voor de luchtmacht 604 min, voor de marine 511,5 min. en voor militaire pensioenen en wachtgelden 114,2 min. De vermoedelijke uitkomsten voor 1963 I bedragen 2.250 miljoen. eb In 1964 zal de modernisering van de krijgsmacht worden?'voortgezet. Het ver kenningssquadron van de luchtmacht zal in het voorjaar 1964 door de vervanging van de verouderde „all weather" jagers door Starfighters op operationele stan daard zijn gebracht. In 1964 zal bovendien een begin worden gemaakt met de uitrus ting van de slagsquadrons van de tac tische luchtstrijdkrachten met Starfighters. De marine gaat voort met de aanbouw van 4 fregatten, 2 conventionele onderzee boten en één tank-voorraadschip. Voor aanleg, onderhoud en verbetering I van wegen is in 1964 een bedrag van f 363 min beschikbaar 233 min voor rijkswegen en f 130 min voor provincies en waterschappen). De volgende projec ten, waarvoor f 78 min is uitgetrokken, zullen worden uitgevoerd: De Coentunnel met aansluitende wegen, de Brienenoord brug bij Rotterdam, de toe gangswegen naar de in aanbouw zijnde brug over het Haringvliet, de weg Hoeve- laken-Zwolle-Meppel, weg 67 in Nrd-Bra- bant en Limburg, de brug te Wessem, de weg Kelpen-Maastricht-Belgische grens en de weg Elsloo-Heerlen-Duitse grens. In de begroting van het Zuiderzeefonds is een bedrag van f 13 min opgenomen voor de opbouw van oostelijk Flevoland, f 7 min voor dijkwerkzaamheden ten be hoeve van de toekomstige Markerwaard en ruim 26 min voor de bedijking van zuidelijk Flevoland. Advertentie De uitgaven voor de radio zijn ge raamd op f 39,9 min. Hiervoor is 32,3 min beschikbaar uit de luistergelden. Het aantal televisietoestellen zal vermoedelijk verder toenemen, zodat de opbrengst van de kijkgelden in 1964 aanzienlijk hoger zal liggen. Aangezien in 1963 de laatste aflos sing ad 4 min van door het rijk voor geschoten gelden plaatsvindt, is voor 1964 vrijwel het gehele bedrag aan kijkgel den ad f 57,5 min voor de verzorging van de televisie-uitzendingen beschikbaar. In kringen van het bedrijfsleven begint men er zich zorgen over te maken dat de studieduur van academici, zowel in de technische als in de maatschappijweten schappen, de neiging vertoont steeds lan ger te worden. In zijn orgaan „De Ne derlandse Industrie" heeft het Verbond van Nederlandsche Werkgevers een vraag gesprek gepubliceerd met mr. J. Meynen, president-directeur van de AKU, die in zijn hoedanigheid van voorzitter van de contactcommissie bedrijfsleven hoger onderwijs zich tot tolk van deze bezorgd heid heeft gemaakt. De studies van economen, juristen, so ciologen, ingenieurs enzovoorts duren te lang, althans wanneer men uitgaat van de behoeften van het bedrijfsleven. Hoe jon ger een man is, hoe meer hij vatbaar is voor de geest van het bedrijf waarin hij werkt. De ondernemers willen daarom behalve een totale verkorting van de werkelijke studieduur het instellen van beperkte stu dies, die toegespitst zijn op datgene wat het bedrijfsleven van "de academicus vraagt. Met die beperkte studies heeft mr. Meynen bijvoorbeeld het oog op het bac calaureaat. Voor het standpunt van het bedrijfsle ven is in de contact-commissie bedrijfsle ven hoger onderwijs reeds veel begrip ontmoet. Sommige hoogleraren zijn bereid gebleken te onderzoeken of een verkor ting van hun studieprogramma mogelijk zou zijn. Voor 1964 is voor subsidies op het gebied van de kunst f 19,3 min. ge raamd. Er is een groter bedrag uitge trokken voor prijzen, opdrachten, sti pendia en eregelden op letterkundig gebied. Ten behoeve van het museumwezen is de raming van de uitgaven verhoogd tot 12 miljoen (1963: 9,5 miljoen). Voor monumentenzorg en -restauratie IS 20,2 miljoen geraamd. De Oecumenische Contactcommissie voor Universiteitswerk, waarin alle uni- versiteits- en studentenpredikanten, als mede de rooms-katholieke studentenpas toors vertegenwoordigd zijn, hebben als gevolg van een gemeenschappelijk beraad dat zij gehad hebben over het studenten huwelijk, een brief aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ge schreven. De gemeenschappelijk en eensluidende conclusie van dit beraad is dat met inachtneming van bepaalde voorwaarden - het studentenhuwelijk van overheidswege positief dient te worden gewaardeerd, het geen tot uitdrukking moge komen zowel in het beleid inzake de studietoelagen als ook in dat der huisvesting. De brief is ondertekend door ds. M. A. Krop, namens de Oecumenische Contact commissie voor Universiteitswerk en door pater N. J. M. Vendrik namens de r.k. studentenpastoors. Advertentie Nu blijkt vaak, aldus mr. Meynen, dat die verkorting inderdaad mogelijk is, in dien men bereid blijkt het accent van de studie op de hoofdzaken te leggen. Wat de baccalaureaatsopleiding betreft merkt mr. Meynen op, dat deze studies niet voor vol worden aangezien. Hij be doelt daarmee dat we in Nederland een beetje titelziek zijn De titel verschaft een bepaalde status, welke de baccalaureaats opleiding nog ontbeert. Het gevolg daar- vah is dat er slechts een zeer matige be langstelling, ook bij de student en zijn ouders, voor bestaat. Mr. Meynen vindt dat jammer want het bedrijfsleven heeft aan jonge mensen met een dergelijke op leiding zeer grote behoefte. Deze jongelui hebben in vele opzichten zelfs kansen op vlugge promotie. Mr. Meynen deelt verder mede dat naar het oordeel van zijn commissie de studievrijheid in Nederland thans te groot is. Ook vindt zij dat de verenigingen vaak een te groot beslag leggen op de tijd van de student. Mocht het onmogelijk zjjn op de Neder landse universiteiten beperkte afgeronde studies te realiseren dan zal het bedrijfs leven wellicht in 't buitenland gaan trach ten te voorzien in zijn behoefte aan jonge lui met een dergelijke opleiding. Het bedrijfsleven neemt reeds in toene mende mate buitenlandse jongelui in dienst en een dergelijke tendens zou zich dan in de toekomst gaan versterken. In universitaire kring moet men zich realiseren dat men met die steeds lange re studie, hoezeer ook wetenschappelijk verantwoord, op de verkeerde weg is. „Wij vragen geen mensen, die alles we ten, wij vragen mensen, die genoeg we ten", aldus mr. Meynen. Advertentie GS 563 Prinses Beatrix en prinses Irene hebben het voornemen op donderdag 19 en vrij dag 20 september een oriënterend bezoek te brengen aan de hoofdkwartieren van de NAVO en de Shape in Parijs. KOEALA LOEMPOER (AFP, AP en Reuter) De federatie Maleisië één dag oud heeft de diplomatieke betrekkingen met haar nabuurlanden Indonesië en de Philippijnen verbroken. Dat nieuws komt na een dag van felle en onbeheerste demon straties tegen de federatie en Groot-Brittannië in Djakarta en enkele andere steden in Indonesië en rustiger protesten in Manilla. De Verenigde Staten hebben de nieuwe staat in Zuidoostazië automatisch erkend. Duizenden, deels jeugdige, inwoners van de Indonesische hoofdstad Djakarta trok ken naar de Britse ambassade om er hun woede te luchten over de stichting van de staat Maleisië. De betoging ontaardde weldra in een waar oproer. Talloze ruiten van het ambassadegebouw gelegen aan het Vriendschapsplein werden met ste nen en stokken kapotgegooid. Hekken wer den vernield en de muren van de witte re sidentie van Groot-Brittannië's hoogste vertegenwoordiger in Indonesië werden be smeurd. Dolle tonelen deden zich gisteren in Djakarta voor tijdens de demon straties voor de Britse ambassade tegen het totstandkomen van de Federatie Maleisië, die de Indonesi sche regering onwelgevallig is. Vijf duizend betogers namen het ambas sadegebouw onder handen met ste nen en koelden hun woede op de auto van de ambassadeur. Ze duw den de auto van het ambassadeter rein af de straat op, stampten haar in elkaar en staken er tenslotte de brand in. (Telefoto) bouwd. In 1964 zal ca. f 13 miljoen worden besteed aan krotopruiming en sanering van stadskernen. Voor de financiering van de woningwetbouw met voorschotten is voor 1964 925 miljoen in de begroting op genomen tegen f 650 miljoen in de ver moedelijke uitkomsten 1963. De voornaamste posten die op de gewone dien t in 1964 voor huursubsidies zijn uit getrokken zijn: 1) bijdragen in de exploitatiekosten van woningwetwoningen 142 miljoen; 2) premie- en bijdrageregeling gesub sidieerde woningbouw (particuliere) 73 miljoen; 3) kosten van woningverbetering en -splitsing 4,5 miljoen. E uitgaven ten behoeve van de Antillen en Suriname worden blijkens de Rijksbe groting in 1964 geraamd op 55,8 miljoen. Voor de internationale ontwikkelingsasso- ciatie is 19,3 miljoen uitgetrokken voor de overige hulp aan het buitenland 84,7 miljoen Onder dit laatste bedrag is 36,2 miljoen voor Nieuw-Guinea en ƒ9,2 mil joen voor de hulp aan Turkije in E.E.G.- verband. Het totaal der uitgaven voor de ontwikkelingslanden is geraamd op 221 miljoen. Voor de burgerluchtvaart is 24,7 miljoen uitgetrokken. Hierbij is niet ge rekend op eventueel aan de KLM te ver strekken geldleningen. Auto's van de ambassadeur en het per soneel van de ambassade, werden door de woedende menigte omvergeworpen en in brand gestoken Op deze wijze werden acht auto's een prooi van de vernielzucht Een groep leden van d,e linkse jeugdor- èanisatie slaagde er zelfs in door te drin gen in de werkkamer van de ambassadeur, Andrew Gilchrist. Temidden van stenen en glasscherven lazen zij hem een protestno' ta voor. Een kwartier na het begin van de on geregeldheden begon de politie met haar pogingen de demonstratie in de hand te krijgen. Zij gebruikte traangasgranaten en schoot met machinepistolen. Enig resul taat had dat niet. De betogers waren ver in de meerderheid en hielden daardoor het heft in handen. Later greep de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio zelf in. Hij woont vlak bij de ambassade van Groot-Brittannië. Hij ver zocht de betogers een einde aan hun on beheerste actie te maken en dreigde met strenge maatregelen. Na deze vermaning ging de menigte uiteen. Ook de ambassade van Maleisië in Dja karta heeft het moeten ontgelden. Beto gers bestookten het gebouw met stenen en rotte eieren. De politie slaagde er hier in te verhinderen dat de demonstranten het gebouw binnendrongen. In Medan op Sumatra vernielden pro testerende menigten de consulaten van Groot-Brittannië en Maleisië Vooral het gebouw van de Britse voorlichtingsdienst moest het daar ontgelden. De Britse con sul in deze stad heeft onderdak gekre gen bij zijn Amerikaanse collega. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, deelde de am bassadeur van Maleisië later mee dat er geen ambassade van de nieuwe federatie in Djakarta bestaat, omdat zijn land de federatie niet erkent. Verwacht wordt dat het personeel van de ambassade van Ma leisië naar huis zal gaan. De Britse am bassadeur in Indonesië Gilchrist heeft la ter meegedeeld dat hij dr. Soebandrio reeds drie dagen voor de relletjes had ge waarschuwd. Hij vroeg toen om voldoen de politiebescherming. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Indonesische ambassadeur in Londen ontboden in verband met de on geregeldheden. Intussen heeft in Koeala Loempoer een tegenbetoging plaats gevonden, waarbij schade is toegebracht aan het gebouw van de Indonesische ambassade De politie was er kennelijk op de hand van de be togers. Personeel van het vliegveld Kemajoran bij Djakarta weigert vliegtuigen van de BOAC. Quantas en de Malaysian Airways te bedienen. In verband daarmee hebben deze maatschappijen hun vluchten op de Indonesische hoofdstad gestaakt. In Teheran, de hoofdstad van Perzië, is het programma bekend gemaakt van het officiële bezoek dat koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix van 3 tot 14 oktober aan Perzië zullen brengen. Het vorstelijke gezelschap zal vergezeld wor den door minister Luns en door een aan- tgjj hoffunctionarissen. Op 3 oktober ontvangt het Perzische keizerlijks..achtpaan, zijn Nederlandse gas ten bij een diner in het keizerlijke pa leis. Op 4 oktober beantwoordt het Ne derlandse koninklijke gezelschap dit met een diner in het Marmeren' Paleis. O'p 5 oktober geeft de Perzische eerste minis ter een gala-avond in het paleis voor Bui tenlandse Zaken. De drie daaropvolgende dagen zal het Nederlandse gezelschap de steden Ispa han en Sjiraz en het zuiden van Perzië bezoeken. Op 9 oktober gaat koningin Ju liana naar het dorp Boin Zahra, dat door de aardbeving in september 1962 werd ver woest en dat met Nederlandse hulp werd herbouwd. Prinses Beatrix bezoekt die dag het dorp Dousadj op ongeveer 180 km ten zuidwesten van Teheran, dat door de „Actie Dousadj" bekendheid in Neder land heeft gekregen. De prinses is be schermvrouwe van de actie tot herstel van dit eveneens door de aardbeving verwoeste dorp. Prins Bernhard zal die dag aan een jachtpartij deelnemen. In de ochtend van 14 oktober vertrekt het koninklijk gezelschap uit Perzië naar Thailand ter beantwoording van het staatsbezoek dat koning Phoemibol en koningin Sirikit in oktober 1960 aan Ne derland hebben gebracht. Prinses Beatrix heeft gistermiddag op het terras van het Internationaal Cultu reel Centrum in het Vondelpark te Amster dam een bedrag van f 32.000 in ontvangst mogen nemen voor de bouw van een school in het Perzische dorp Dousadj, dat tijdens de aardbeving van het vorig jaar werd getroffen. De gift was afkomstig van het genoot schap'Nederland- Iran en van het Unes- co-comité Nederland. De schenking van 16.000 van 't genoot schap Nederland-Iran is onder andere bij eengebracht door de bezoekers van de ten toonstelling „Zevenduizend jaar Perzië", die enige tijd geleden in het Haagse ge meentemuseum werd gehouden. Het Unes- co-comité Nederland heeft een grote som geld voor de slachtoffers van de Perzi sche aardbeving verzameld met een actie op 150 Nederlandse scholen. De gift, die dit centrum gisteren aan de prinses over handigde, is slechts een deel van het to taal opgebracht bedrag. In de woning van de familie Tempe laar aan de Goesse straatweg te 's Hee- renhoek heeft zich een ontploffing voor gedaan waardoor de gehele zijwand van het huis werd weggeslagen. De woning stond onmiddellijk in lichter laaie en brandde geheel uit. De heer Tempelaar is in een ziekenhuis in Goes opgenomen. Zijn vrouw en zoontje wisten zich in veiligheid te stellen. Vermoed wordt dat de explosie is ver oorzaakt door het losschieten van een buta- gasslang in de keuken waar ook een pe troleumstel brandde.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6