U.S. Steel reorganiseert Europese parlementariërs voor samenwerking met de Verenigde Staten - DE BEURS - Luchtvaartraad behandelt ongeluk Zestienhoven Omzetten moeten omhoog Export subsidie van 50% op aardappelen Handel met Sovjet blok uitbreiden Billiton gaat weer tinerts uit Indonesië smelten Hoogovens verlagen prijs dikke platen Vrachteninarkt vast door Russische graanaankopen Invoer steeg met 10, uitvoer met 8 pet West-Duitsland laat tijdslimiet vallen Reus gemaakt voor supersonische verkeerstoestellen Sovjet Unie koopt ook tarwe van Australië Nico ter Kuile gaat nauwer samen met Rigtersbleek Stijging orders in september verwacht West-Duitsland beperkt invoer van appelen Franse stad wil Gronings aardgas Kort economisch nieuws SCHEEPVAARTBERICHTEN DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1963 17 Zakenlui tot regering VS In augustus De kippenoorlog In Ver. Staten Conjunctuurtest Visuele problemen door lage landing Kort nieuws i NEW YORK (AP) De U.S. Steel Corporation heeft een verstrekkende in terne reorganisatie aangekondigd, die op 1 januari 1964 doorgevoerd zal worden. Roger M. Blough, president-commissaris van het concern, zei, dat hel voornaamste doel van de maatregelen is een opvoering van de omzetten, een verlaging van de kosten, een verbeterde service en een be tere kans om de te verwachten moorden de concurrentie het hoofd te bieden. De wijzigingen worden een voortzetting genoemd van de vereenvoudigings- en mo derniseringsmaatregelen voor de structuur der vennootschap. Met de uitvoering van dit programma werd in 1951 een begin gemaakt. In de afgelopen vijf jaar heeft U.S. Steel te kampen gehad met financiële moeilijkheden. Einde 1962, toen de netto winst daalde tot het laagste peil van de afgelopen tien jaar, moest het dividend verlaagd worden. De mijnen, de scheepvaart op de grote meren en de staalproduktiebedrijven zul len geconcentreerd worden in een bedrijfs eenheid „staalproduktie en verkoop". De ze geïntegreerde eenheid zal geleid wor den door de huidige hoofddirectie. De president-directeuren van de zeven Hoewel de Nederlandse regering van mening is dat de exportsubsidies van E.E.G.-landen op consumptie-aardappelen dienen te worden afgeschaft, zal minister Biesheuvel noodgedwongen een toeslag verlenen op Nederlandse consumptieaard- apnelen bij export naar niet-E.E.G.-landen 70 wordt van de zijde van het ministerie meegedeeld. Naar aanleiding van het desbetreffende verzoek van het produktschap voor aard appelen en van het landbouwschap heeft de minister zich bereid verklaard voor vijftig percent een rijksbijdrage uit gelden van het landbouw-egalisatiefonds te ver lenen in een toeslag van 3,70 per 100 kilo gram consumptieaardappelen bij export naar niet-E.E.G.-landen. Minister Biesheuvel heeft gemeend aan het verstrekken van een dergelijke toeslag te moeten medewerken, teneinde de expor teurs van Nederlandse consumptieaardap pelen in staat te stellen op voet van ge lijkheid met andere landen Frankrijk en België zijn eerder tot het verstrekken van toeslag overgegaan te concurreren in het belang van het behoud van onze traditionele afzetmarkten. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van handel, Hodges, heeft gisteravond gezegd, dat hij dacht dat het goed zou zijn om de handelspolitiek van de Verenigde Staten tegenover het Sov jetblok opnieuw te overwegen. Op een conferentie van zakenlieden over de uit breiding van de export, die op het witte huis werd gehouden, is besloten de re gering voor te stellen de handel met de Sovjet-Unie en Oost-Europa opnieuw te bezien. Hodges zei, dat de Amerikaanse rege ring het voorstel zeer ernstig zou over wegen, het gaat alleen om normale han del, onder geen voorwaarde zullen strate gische goederen onder de eventuele uit breiding van de handel mogen vallen, al dus de Amerikaanse bewindsman. LONDEN (Reuter) Volgens de heer Adnan van het Indonesische mijnbouw- directoraat zal Indonesisch tinerts weer in Arnhem gesmolten worden. In antwoord op een vraag van het Comtelburo deelde de heer Adnan mee, dat hij de reeds ge durende vrij lange tijd gevoerde onder handelingen met de Billiton maatschappij had afgesloten over het smelten van een deel van het Indonesische tinerts in het bedrijf van Billiton in Arnhem. Hij voeg de daaraan toe p het ogenblik geen nade re bijzonderheden te kunnen mededelen. Hoogovens hebben in aansluiting op recente prijsverlagingen van Belgische Staalproducenten besloten voor nieuwe béstelilngen de basisprijzen voor dikke en middeldikke platen scheepsplaten te ver lagen met de volgende bedragen: Middel- dikke en dikke platen in s.m.-kwaliteit met resp. 10 en 25 per ton. Idem in niet s.m.-kwaliteit met resp. 7.50 en 20 per ton. Scheepsplaten 25 per ton. Gemiddeld betekenf dit een prijsverla ging van circa 2 percent voor de middel- dikke platen en 5 a 6 percent voor de dikke en scheepsplaten. NEW YORK (AP) De vrachttarieven zijn overal in de wereld aangetrokken als gevolg van de Russische aankopen van Canadees graan. Naar makelaars in New York melden heeft Japan 11.75 dollar per ton betaald voor een zending graan uit Amerikaanse gulfhavens. Dit is een dollar meer dan vrijdag jongstleden en twee dol lar meer dan op 11 september voor soort- gel 'ike transporten werd bedongen. De tarieven van Amerikaanse gulfha vens naar Europa zijn sinds vrijdag met 75 dollarcent per ton gestegen en be- diragên thans 6,50 dollar per ton. Volgens Canadese mededelingen is het tarief voor het vervoer van graan naar Zwarte Zee havens sinds 11 september gestegen van 7.50 tot 8.50 dollar per ton. bedrijfsafdelingen, die geconsolideerd wor den, krijgen nieuwe verantwoordelijkhe den en titels. De desbetreffende bedrijfs afdelingen zijn American Steel and Wire, Columbia-Geneva, Michigan Limestone, Tennessee Coal and Iron, National Tube, Oliver Iron Mining en Pittsburgh Steam ship. De laatste jaren bewegen de omzetten van U.S. Steel zich om een niveau van rond 4 miljard dollar. De onderneming heeft ongeveer 200.000 werknemers en bij na 330,000 aandeelhouders. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistièk samengestelde voorlo pige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in augustus 1963 1.790 min (v.m. 1.884 min), terwijl voor een waarde van 1.366 min (v.m. 1.561 min) werd uitge voerd. De uitvoer bedroeg 76«/o van de invoer (v.m. 83»/o). In augustus 1963 is t.o.v. augustus 1962 de invoer gestegen met 10fl/o en de uitvoer met 8®/o, waardoor het dekkingspercentage terugviel van 78 tot 76. STRAATSBURG (ANP) Het debat tussen het Europese parlement en de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft een unanieme instem ming met het denkbeeld van een Euro pees-Amerikaanse samenwerking in een Atlantisch deelgenootschap opgeleverd. Deze slotsom kon de Belgische vice- voorzitter van de E.E.G.-commissie, Jean Reij, woensdag in Straatsburg opmaken aan het slot van de tiende jaarlijkse con ferentie der twee Europese parlementai re vergaderingen, die van het Europa van „de zes" en het Europa van „de zeven tien". BONN (DPA-Reuter) De Westduitse regering heeft haar oorspronkelijke com promis-voorstel tot beëindiging van de kip penoorlog tussen de Europese Economi sche Gemeenschap (E.E.G.) en de Ver enigde Staten gewijzigd. Een woordvoer der der regering deelde mee, dat voor de door de Westduitse regering voorgestelde verlaging van sluis- en heffingsprijs voor Amerikaanse haantjes van 11 pfennig per kg. niet meer de limiet tot 31 januari 1964 gesteld wordt, zoals oorspronkelijk in het Westduitse voorstel voor de komende on derhandelingen in Brussel. Door het afzien van een tijdslimiet wil men de onderhan delingen met de Verenigde Staten verge makkelijken. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft vandaag be kendgemaakt, dat na een studie van ont werpen van supersonische verkeersvlieg tuigen is gebleken, dat twee modellen „uit commercieel oogpunt veelbelovend" schijnen te zijn. De studie is uitgevoerd door twee van de drie vliegtuigfabrieken die belangstelling hebben voor de produk- tie van dergelijke vliegtuigen. De deskundigen van de Boeing Compa ny en de Lockheed California Company, die van 17 tot 19 september onder aus piciën van de NASA bijeen zijn geweest, spraken zich uit ten gunste van twee van de vier ontwerpen die hun waren voor gelegd: de SCAT-16 en de SCAT-17 (afkor ting van Supersonic Commercial Air Transport). Deze twee typen voor de lange af stand moeten voldoen aan vier voorwaar den, n.l. een snelheid van Mach-3 (3.230 km/uur) kunnen halen, 125 passagiers met hun bagage kunnen vervoeren, startbanen met een lengte van ten hoogste 2.850 me ter kunnen gebruiken en bruikbaar zijn voor afstanden tussen de 2.240 en 7.760 km. De typen SCAT 14 en 15, die ook de deskundigen zijn beoordeeld, worden minder veelbelovend geacht. Reij toonde zich optimistisch ten aan zien van de tariefonderhandelingen met de Verenigde Staten de zogenaamde Kennedy-ronde die de eerste belang rijke stap in de richting van het Atlan tisch deelgenootschap zal zijn. De onder handelingen moeten slagen, zo zei hij. De voorbereidende besprekingen verlopen tot op heden naar wens. Moeilijke pun ten blijven overigens het feit dat de Ame rikaanse tarieven voor bepaalde produk- ten hoge toppen vertonen en dat, aan de kant van de gemeenschap, de landbouw- produkten niet aan vaste tarieven, maar aan variabele heffingen onderworpen zijn. De „kippenoorlog", aldus Reij, behoeft niet meer te zijn dan een „lokaal con flict". „We moeten elkaar niet bedrei gen", aldus Reij, „doch gezamenlijk naar een redelijke oplossing streven". Ameri kaanse tegenmaatregelen op douanegebied, zoals die aangekondigd zijn, zouden voor de E.E.G. onaanvaardbaar zijn. Over de ontwikkeling in Europa ver klaarde Reij, dat er geen bezwaar be hoeft te zijn tegen hervatting van het overleg over een politieke unie op basis van de plannen van de Fransman Fou- chet, mits aan een aantal voorwaarden werd voldaan om het bestaan en de ver dere ontplooiing van de supranationale Europese gemeenschap te verzekeren. Die voorwaarden zijn: fusie van de Europese executieven en uitbreiding van hun be voegdheden, met name op monetair ge bied, directe verkiezing van het Europe se parlement en uitbreiding van de Euro pese parlementaire macht. Reij verwierp overigens een Europa van de vaderlan den (zoals De Gaulle wenst): dat Euro pa heeft ifi de afgelopen eeuwen reeds voldoende oorlogen opgeleverd. MELBOURNE (Reuter) De voorzit ter van de Australische tarweraad heeft bekendgemaakt dat Australië aan de Sov jet-Unie 58,5 miljoen busbeis tarwe zal verkopen tegen betaling in contanten. De Sovjet-Unie heeft een optie de bestelling te vergroten tot 64 miljoen bushels. Door dat deze transactie in Australische tarwe volgt op de reusachtige verkoop van 227,5 miljoen bushels Canadese tarwe, heeft de internationale tarwehandel de grootste stimulans sedert jaren gekregen. (Van onze correspondent) Nico ter Kuile en de n.v. Rigtersbleek gaan nauwer samenwerken. Ter Kuile zal als bekend met het 1300 man tellende per soneel uit Enschede naar Neede vertrek ken, waar een dochter is gevestigd. Een deel van de produktie wordt nu bij Rig tersbleek voortgezet. In totaal zullen naar Rigtersbleek 150 man overgaan. De industrie verwacht voor september een stijgende orderontvangst, maar de orderpositie zal dooreengenomen 'n daling te zien geven. Dit blijkt uit de maande lijkse Conjunctuurtest van het CBS over de maand augustus. De arbeidsbezetting heeft in augustus een dalende tendens vertoond, voor sep tember wordt geen wijziging van de arbeidersbezetting verwacht. De voorraden onverkocht produkt namen toe. Vergeleken met juli trad in de beoor deling van deze voorraden vrijwel geen verandering op. Het oordeel luidde bij 80 percent (juli 75 percent) der ondernemin gen normaal, bij 10 percent (onv.) te groot en bij 10 percent (15 percent) te klein. Met ingang van zaterdag zal de invoer van appelen in West-Duitsland opnieuw worden beperkt. Enige tijd gelèden werd reeds besloten de invoer van appelen van de kwaliteitsklasse II niet meer toe te staan en thans gaat de Westduitse grens ook dicht voor appelen van kwaliteitsklas se I„ echter met een uitzonderingsbepaling voor enkele rassen. De kamer van koophandel van Boulogne in Noord-Frankrijk heeft besloten de Fran se regering te verzoeken een pijplijn aan te mogen leggen, om mettertijd de hele kuststreek in staat te stellen Nederlands aardgas uit Groningen te kunnen betrek ken. Het is de eerste maal dat in een Franse stad de wens geopperd wordt aardgas uit Nederland te ontvangen. AKU EN SCHEEPVAARTWAARDEN VAST Grote belangstelling hebben gisteren de scheepvaartaandelen getrokken. Menig stuk verwisselde in deze hoek van eige naar tegen oplopende koersen. Zelfs ge durende de niet-officiële ochtendbeurs werd in de scheepvaartaandelen gehan deld. Alles is gebaseerd op de vaste vrachtenmarkt. De vrachttarieven waren in augustus vast, voor september wordt opnieuw een forse stijging verwacht. Rus land heeft een enorm graancontract met Canada afgesloten waar veel tonnage voor nodig is. De beurs is van mening dat de zeer vaste stemming op de vrachtenmarkt de aandelen van de scheepvaartmaat schappijen ten goede moet komen. Het publiek alsmede de beroeps-speculatie na men de stukken uit de markt. De aan delen verlieten de beurs op vrijwel het hoogste punt van de dag. Na de aarzeling van gisteren heeft de beurs de vast tendentie voor de olie-aan delen begin beurs verder voortgezet. Bij een opening op 175,50 bedroeg de koers winst zestig cent ten opzichte van de voorgaande slotprijs. Unilever kreeg op het niveau van 140.80, plus 20 cent be langstelling, waardoor de prijs kon oplo pen tot 141.70. Daarna werd weer 141.30 gedaan. Philips bleef ook op de achter grond. De stemming was prijshoudend zonder meer. Hoogovens eerder iets la ger. AKU opende vier punten hoger op 504. Dit fonds liep later uit tot 508. Dit als gevolg van de speculatieve vraag op bonusgeruchten. WALL STREET Wall Street heeft gisteren onder invloed van winstnemingen iets van haar terrein moeten prijsgeven. Gedurende de gehele beurstijd was de markt onregelmatig. Wel was begin beurs de industriesector opge wekt, maar een golf van verkopen bracht flinke verliezen. Du Pont verloor 3 dollar, US Steel lVs en IBM 5'/s dollar. De omzet beliep 5.03 miljoen shares tegen 4.96 mil joen shares dinsdag. De Dow Jones indices: industrie 737.86 2.27), spoorwegen 171.55 1.26) en open bare nutsbedrijven 142.50 0.31). „Hoewel er geen onderscheid te zien was tussen de landingsbaan en het overige ge deelte van het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam ten gevolge van de sneeuw was het geschikt voor een veilige landing" zei de directeur-generaal van de rijkslucht vaartdienst, de heer W. J. Kruys, gister middag voor de raad voor de luchtvaart. Deze behandelde het ongeluk op 28 de cember 1962 overkomen aan een vliegtuig van de British United Air Ferries. Dit toestel, een Corvair, vloog bij het binnenkomen tegen een dijk, verloor de rechter vleugel en kwam op de rug tot stilstand. De gezagvoerder, de Engelsman John Tootill, kwam om het leven. De drie an dere leden van de bemanning werden licht In haar jongste overzicht, van de conjuncturele situatie in de Europese Economische Gemeen schap (EEG) schrijft de EEG-commissie dat een aanhoudende expansie in de landen der gemeen schap valt te verwachten. Aanwijzingen voor de hause zijn niet alleen de verbeteringen van de wereldconjunctuur, maar ook de toenemingen van de handel tussen de leden-landen onderling. In juli is, aldus het C.B.S., voor 623 miljoen aan nieuwe levensverzekeringen gesloten, waar van 280,8 miljoen aan kapitaal-, 317,7 miljoen aan rente- en 24,5 miljoen aan volksverzekerin gen. Het totaal voor de eerste 7 maanden van 1963 kwam hierdoor op 4025 miljoen tegen 3767,9 miljoen in dezelfde periode van 1962. Ter vervulling van de vacatures, ontstaan door het ontslag van mr. F. J. F. M. van Thiel, heeft het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond mr. P. M. H. van Boven benoemd tot lid van de Sociaal-Economische Raad en tot diens plaats vervanger mr. drs. L. M. A. van Rooij. De Aluminium Matrix n.v. Holland in Amster dam zal op het industrieterrein in Lomm, ge meente Arcen, een fabriek vestigen voor de ver vaardiging van matrijzen voor aluminiumpro- fielen. Op 10 december zal Prins Bernhard op Aruba een aantal chemische fabrieken openen. gewond, de veertien passagiers bleven on gedeerd. De heer Kruys was van oordeel dat de dijk niet hinderlijk is voor een landing die op de baan is gericht, maar in dit geval zat het toestel te laag en heeft de gezagvoerder waarschijnlijk niet aan de dijk gedacht. De directeur-generaal was van oordeel dat bij een te lage nadering de verlichting en daardoor -de scheiding tussen baan en verlenging niet voldoende te zien is. Hij deelde mee dat de volledige baanverlen- ging, waarvoor twee jaar geleden al ver gunning is gegeven, nu binnen korte tijd moet worden voltooid. Verkeersleider G. S, F Roéleveld.,gaf op een 'Vraag van generaal J. L. Zegëfs toe; dat de dijk niet duidelijk te herkennen was door de sneeuw, ook al doordat de rood witte markeringsborden waren onderge sneeuwd. Commies F. A. van Reijsen van de Rijksluchtvaartdienst had proefvluchten gedaan na het ongeluk onder bijna gelijke omstandigheden als op 28 december. De markeringslichten waren goed te zien ge weest, de dijk echter niet. De „drempel" stak niet duidelijk af tegen de sneeuw. Volgens deze deskundige had de gezag voerder niet veel vaste punten om op aan te vliegen, ook al doordat de kleur van de landingsbaan ondanks het gestrooide zand niet voldoende afstak. De raad voor de luchtvaart zal op 30 oktober om twee uur uitspraak doen. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,04 10,14. Amerikaanse dollar 3,583.62, Canadese dollar 3,303,35, Franse frank (100) 73,35—73,85, Belgische frank ;100) 7,12'/i—7,17'/., Duitse mark (100) 90,30—90,80, Zweedse kroon (100) 68,80—69.80. Deense kroon (100) 51,7552,75, Noorse kroon (100) 49,85—5,85, Zwitserse frank (100) 83,35—83,85, Ita liaanse lire (10.000) 57.25—59,25, Oostenrijkse schil ling (100) 13,95—14.05, Portugese escudo (100) 12.50 —12.65, Spaanse peseta (100 grote coup.) 5,95—6,10. Acila 18 v. Rouen n. Rotterdam. Acmaea 18 te Curasao. Adara 17 100 m. z.w. Bermuda's n. Uew York. Adonis 17 16 m. /..o. Savannah n. Savannah. Adrastus 14 te Hongkong. Aegis 18 te Amsterdam. Agamemnon 18 v. Antwerpen n. IJmulden. Alamak 18 v. Djibouti n. Suez. Alphacca 19 te Akaba. Aludra 18 te Rotterdam. Amsteldiep 18 240 m. n. Shanghai n. Hsingkang. Amstelstad 18 1000 m. z.o. Tokio n. Nagóya. Amstelveen 18 v. Singapore n. Durban. Andijk 18 te Le Havre. Angolakust pass. 18 Las Palmas n. Dulnketken. Area 25 te Wellington verwacht. Archimedes 2 Ote Paita verwacht. Ares 19 te Trinidad. Aristoteles 18 te Hamburg. Arkeldijk pass. 18 Ouessant n. Rotterdam. Atvs 18 250 m. z.o. Madras n. Bombay. Averdijk 18 420 m. n.o. St. Helena n. Las Palmas. Batjan 18 te Port Said. Bawean 18 v. Bombay n. Aden. Bennekom 17 v. Bachaquero n. La Salinas. Bintang 18 te Ashtabula Blitar 19 te Aden. Bovenkerk pass. 19 Kreta n. Napels. Breda 17 v. Tampa n. Rotterdam. Bussum 18 te Curasao v. Montreal. Calamares 19 te Puerto Barrios. Caltex Amsterdam 18 13 m. n.n.o. Massawa naar Bahrein. Caltex Arnhem 18 150 m. z.z.o. Abu All n. Suez. Calt Eindhoven 18 135 m. w. Algiers n. Bahrein. Caltex Leiden 18 12 m. z.o. Sabang n. Bahrein. Caltex Madrid 19 te Port Said. Caltex Naples pass. 18 Malta n. Bahrein. Caltex Nederland 18 73 m. w. Djeddah n. Suez. Caltex Pernis jass. 18 Str. Ormoesz n. Bahrein. Caltex Rotterdam 18 20 m. o. Masira n. R'dam. Calt The Hague 18 200 m. z. Bahrein n. Abadan. Caltex Utrecht 19 te Bahrein verwacht. Camerounkust 18 96 m. z.o. K. Palmas n. Fr'town. Carrillo 18 te Balboa. Casamance pass. 18 Gran Canaria n. Dakar. Castor 19 te Santo Domingo. Celebes 18 te Suez. Ceres 18 v. Buena Ventura n. Guayaquil. Charis 17 v. Turks eiland n. La Guaira. Cinulia 16 te Curasao n. Cardon. Congokust 18 215 m. o.n.o. Finisterre n. Dakar. Crania 19 te Thameshaven verwacht. Dahomeykust 19 v. Pointe Noire n. Matadi. Daphnis 17 v. St. Vincent n. Grenada. Diemerdijk 18 v. Rotterdam te Antwerpen. Diogenes 18 v. Curasao n. Le Havre. Drente 18 270 m. n.o. L. Marques n. L. Marques. Eenhoorn 18 ten anker Tunisbaai n. Piraeus. Elizabeth Broere 19 te Suez verwacht. Eos 18 ten anker 40 m. n.w. Izmir n. Bremen. Esso Amsterdam 18 30 m. n.n.w. Perim n. Suez. Esso Den Haag 18 105 m. z.w. Ushant n Banias. Esso Rotterdam 18 80 m. n.o. Kuria Muria naar Kalundborg. Forest Town 18 95 m. w. Kreta n. Port Said. Gaasterdijk 18 v. Charleston n, Houston. Gaasterkerk 18 60 m. z.w. Lissab. n. Avonmouth, Gaasterland 18 22 m. z.z.o. Wight n. Tenerlfe. Ganymedes 18 v. Lissabon n. Bridgetown. Garoet 18 v. Beira n. Mtwara. Geertje Buisman 17 v. Swansea n. Dordrecht. Gulf Hansa 18 15 m. o. Masira n. Rotterdam. Gulf Holland. 18 135 m. w.n.w. P. Sudan n. Mena. Gulf Italian 18 200 m. n.n.w. Perim n. Suez Gulf Swede 18 400 m. z. Saigon n. Manilla. Hathor 18 te Puerto Barrios. Hecuba 17 v. Port au Prince n. Kingston. Helicon 18 te Beyrouth. Holendrecht 18 te Karachi. Houtman 19 te Sydney verwacht v. Melbourne. Isis 17 70 m. n.o. Curagao n. Tampa. Ittersum 18 1032 m. w. Ouessant n. Le Havre. Ivoorkust 18 loo m. n. Kp. Villano n. Freetown. Japara 19 te Chalna verwacht. Jason 17 1440 m. z.w. Fayal n. Amsterdam. Johannes Frans 18 v. San Nicolaas n. Cristobal. Kaap Hoorn 19 te Puerto Miranda. Kara 27 te Luanda verwacht. Karachi 14 te Timaru. Karimun 18 150 m. n.o. Fiji n. Noumea. Katelysia 22 te Los Angeles verwacht. Katendrecht 18 28 m. z. Catharinapt. n. Lissabon. Keerkring 18 te Penang verwacht. Kelletia 20 te Curasao verwacht. Kennemerland 18 v. Recife n. Rio de Janeiro Kermia 18 500 m. w.z w. Landsend n. Rotterdam. Kloosterdijk 19 te Vera Cruz. Koningswaard 18 te Amsterdam. Kopionella 18 ter hoogte Landsend. Koratia 24 te Kaapstad verwacht. Korovina 18 te Rotterdam n. Thameshaven. Kosicia 21 te Curagao verwacht. Krebsia 19 te Pladju. Kreeft 18 120 m. n.w. Kp. Blanc n. Pepel. Kryptos 23 te Thameshaven verwacht. Laertes 18 50 m. n n.o. Christmas eil. n. Bunbury. Laga 18 v. Nemours n. Antwerpen. Lelykerk 18 te Rastanura. Liberiakust 18 v. Tenia n. Lagos. Liberty Bell pass. 18 Vigobay n. Rotterdam. Loosdrecht 19 v. Kuwait n. Bandar Mashur. Maasdam 18 v. Rotterdam n. Southampton. Maashaven 18 75 m. z.w. Freetown n. L. Palmas. Maaslloyd 18 350 m. w. Horta n. New York. Marathon 18 te Amsterdam. Maron 17 v. Hamilton n. Montreal. Medon 17 v. Trinidad n. Paramaribo. Meerkerk 19 te Colombo. Meliskerk 18 v. Bahrein n. Port Sudan. Mentor 17 750 m. o.n.o. Point a Pitre (bestemm.). Merseylloyd 18 v. Rotterdam n. Lissabon. Minos 18 v. Kotka n. Amsterdam. Mississippilloyd 18 370 m. w.z.w. Fayal n. Tripolis. Montferland 18 90 m. n.o. Ouessant n. L. Palmas. Muiderkerk 18 v. Calcutta n. Rangoon. Munttoren 19 te Stanlow. Naess Tiger 18 30 m. n.w. Azoren n. Pto. La Cruz. Neder-Rijn 19 te Singapore verwacht. Neder-Waal 18 8 m. n.o. Kp. Palos n. Rotterdam. Nieuw Amsterdam 19 te Cobh. Nijkerk 18 te Melbourne. Oldekerk 18 te Hamburg v. Bremen. Ommenkerk 18 v. Port Said n. Genua. Ondina 18 300 m. z.o. Suez n. Mena. Ootmarsum 18 1120 m. z.w, Azoren n Barcelona. Oranjestad 18 v. Plymouth n. Amsterdam. Osiris 17 v. Fuikbaai n. Gent. Abida 20 te Abadan verwacht. Ouwerkerk 18 te Nacala. Overijsel 18 v. Hamburg n. Bremen. Pacaya 18 te Ilo v. Talcahuano. Pericles 18 te San Juan. Philidora 18 10 m. z.o. Kp. St. Vincent n. R'dam. Philine 24 te Rotterdam verwacht. Philippia 18 180 m. o.z.o. Malta n. Thameshaven. Polydorus 18 120 m. o. Malta n. Port Said. Prins Alexander 18 te Rouen. Prins Maurits 19 te Valencia. Prins Willem III 18 v. Rotterdam n. Canada. Radja 18 85 m. z.z.w. Ouess. n. Antwerpen. Rondo 18 v. Hamburg n. Bremen. Rossum 18 1080 m. z.w. Madeira n. Augusta. Rotterdam 18 te Southampton. Rotti pass. 18 Gibraltar n. Aarhus. Ruys 18 te Naha. Saloum 18 te Nantes. Sanana 18 100 m. o. Saigon n. Phnompenh. Scheldelloyd 18 te Bremerhaven v. Hamburg. Schielloyd 18 v. Colombo n. Djibouti. Sepia 18 250 m. z.w. Bombay n. Singapore. Sinon 17 54 m. z. Mona Passage n. Curasao. Sirrah 18 te Helsingborg. Skadi 19 te Poriici. Slamat 19 te Marseille. Sliedrecht 19 te Dairen. Soestdijk 18 te Rotterdam. Sophocles 18 v. Puerto Cabello n. Santa Marta. Stad Alkmaar verm. 19 v. Civ. Vecchia n. Genua. Stad Delft 18 10 m. w. Bornholm n. Lulea. Stad Gouda 18 250 m. z.z.o. Dakar n. IJmuiden. Stad Rotterdam 20 te IJmuiden verwacht. Stad Utrecht 18 120 m. z.w. Nice n. Savona. Steven pass. 18 Gibraltar n. Malta. Straat Chatham 18 te Port Harcourt. Straat Cook 18 te Singapore. Straat Johore 18 27 m. n. Timor n. Brisbane. Streefkerk pass. 18 Ouessant n. Antwerpen. Sumatra 18 v. Damman n. Khorelmufatta. Tahama 18 te Tripoli. Tamara 18 120 m. n.w. Djeddah n. Mena. Telamon 18 v. Hamburg n. Bremen. Tjiliwong 18 v. Port Piri n. Fremantle. Tjimenteng 19 te Beira verwacht. Tjitarum 19 te Kaapstad verwacht. Togokust 18 te Douala. Towa,l8 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Triton 19 te Kingston. Tweelingen 18 v. Rotterdam n. Narvik. Ulysses 18 50 m. n.o. Flores n. Curagao. Utrecht 18 ten anker Colombo. Van Linschoten 18 720 m. z.w. Ceylon n. Singap. Van Waerwijck 20 te Singapore verwacht. Vasum pass. 18 Algiers n. Le Havre. Viana 18 6 m. z.w. Gavdo eil. n. Mena. Videna 18 6 m. o.n.o. Ras Al Hadd n. Genua. Vivipara 18 300 m. w. Cocos eil. n. Geelong. Vlieland 18 v. Pernis n. Singapore. Waikelo 18 ten anker Venetië. Waingapoe 19 te Mombasa. Westertoren 18 20 m. n. Kp. St. Vine. n. R'dam. Willem Ruys 18 te Callao. Willemstad 18 v. Paramaribo n. Georgetown. Woltersum 18 350 m. n.n.w. Finist. n. Bermuda. Wonogiri 18 tè Southampton. Wonosari 19 te Penang. Wonosobo 18 te Amsterdam. Zaankerk 18 15 m. o. Sardinië n. Genua. Zafra pass. 18 Quoin eil. n. Gibraltar. Zaria 18 v. Tripoli n. Rotterdam. Zuiderkerk 18 v. Hamburg n. Bremen. KLEINE VAART Admiralijgracht 18 te Rauma. Anna Broere 18 te Shellhaven. Ardeas 17 30 m. n. St. Vincent n. Tanger. Audacia 18 op Thames n. IJmuiden. Berkelstroom 18 te Le Havre n. Rouen. Binnenhaven 18 25 m. .z Wight n. Kirkaldi. Bonafide 18 5 m. w. Bayonnë n. Santander. Cadans 17 10 m. w. Ristna n. Hamina. Coccinelle 18 20 m. z.w. Casquets n. Casablanca. Corrie Broere 20 te Grangemouth verwacht. Daje Böhmer 18 v. Barcelona n. Tarragona. Dintelborg 18 te Amsterdam. Elsa 17 te Delfzijl. Engelina Broere 18 v. Leningrad n. Hogenaes. Eyo S. 16 te Antwerpen. Flevo 17 v. Kopenhagen n. Aalborg. Frans Böhmer 18 5 m. z.w. Oporto n. Oran. Geeststroom 18 rede Yarmouth n. Maassluis. Heemskerk 17 v. Scarboro n. Mantyluoto. Heerengracht 18 te Kotka. Hoogvliet 18 in Duitse Bocht n. Amsterdam. Huybergen verm. 18 v. Sande. n. itidhamdock. Joost 17 v. Domsjö n. Zaandam. Keizersgracht 18 te Gotland n. Nantes. Labrador 18 te Startpoint n. Vlaardingen. Labotas 18 te Kopenhagen. Lauriergracht 18 te Mantyluoto. Leendert Broere 18 te Felixtowe. Leonidas 17 10 m. z.w. Finisterre n. Gibraltar. Lifana 18 v. Lowestoft n. Rotetrdam. Markab 18 te Hamina. Meidoorn 19 te Lissabon verwacht. Nero 16 te Bordeaux. Oranjeborg 18 50 m. z.w. Texel n. Londen. Patricia 18 in monding Theems n. Amsterdam. Rijsbergen 18 20 m. z.z.w. Texel n. Bilbao. Sheratan 18 60 m. n.o. Bornholm n. Kage. Sporonia 18 30 m. z. St. Vincent n. Casablanca. Steenbergen verm. 18 v. Antwerpen n. Nantes. Stella Maris 18 40 m. z. Ouessant n. Rotterdam. Stella Prima 18 120 m. w. Algiers n. Glasgow. Strabo 18 dwars Dover n. Amsterdam. Vanda 16 te Chatham. Vechtborg pass. 18 Kiel n. Utrecht. Wester-Eems 18 v. Toppila n. Munksund. Willy 18 te Dungeness n. Plymouth. Wilpo 17 v. Haukipudas n. Zaandam. IJsselborg pass. 18 Texel n. Rotterdam. Zevenbergen 21 te Cork verwacht. SLEEPVAART Cycloop 18 werkzaam te Port Brega, Friesland 18 werkzaam te Port Brega. Groningen 18 nog te Amsterdam. Hector 18 10 m. n. Terschelling bij wrak WR 47. Help 18 werkzaam te IJmuiden. Junior 18 werkzaam te Port Brega. Octopus IR nog te IJmuiden. Poolzee 16 v. Milfordhaven n. Liverpool. Schelde 17 v, Hoek van Holland n. Esbjerg Schouwenbank 17 v. Hoek v. Holl. n. Noordzee. Stentor 18 nog te Harlingen. Titan 18 gestationeerd Engels Kanaal. Utrecht 18 nog te IJmuiden. Willem Barendsz 18 te Colombo Zeeland 28/8 v. Brisbane. vorige Blotkoers VERHANDELDE FONDSEN 18 sept. 17 sept. Totaal 451 435 Hoger 184 (40,8°/») 151 (34,7 Lqger 165 (36,6V«) 186(42,8"/») Gelijk 102 (22,698 (22,5"/») AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Hoogovens Kon. Olie 173.50175.00 Philips f 152.00—154.00 Unilever 140.00140.50 Stemming lager. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tiidv A.K.U503—505 506'K Hoogovens 600 600 Kon Olie172.90—173.40 173.20 Philips 151.80—152.20 152.00 Unilever f 139.70—140.20 gl 140.20 Scheepv. Unie.. 143144 143 Niev. Goudriaan 124125 gl 125 A'da Rubber.... H.V.A A.K.U Deli Mij Hoogovens Philips Gem Bez. Unilever Dordtsche Petr. K Ned. Petr. Mij. Holl. Am. Lijn. K.L.M K.N.S.M Ned. Stoomv. Mij. Ommeren, Phs v. Scheepv. Un. Ned. Interunie Nefo Robeco Unitas Ver Bezit v. 1894 Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank.... Twentsche Bank. Albert Heijn Amstel Brouwerij Berkel's Patent Bols Bührm./Tetterode Fokker Ford Gelder Kon. Pap. Gist Spir.f. Kon. Van der Heem Heinekens Bier Hoogenbosch Sch. Indola Kon Zout-Ketjen Müller Nat. Bezit Ned. Kabelfabr.' Philips Pref Stokvis Thomassen Dr. Ver. Machinefabr. Wessanen Wilton Fijenoord Zwaner.berg-Org. Billiton Mij. II Aluminium Ltd... American Motors Anaconda Bethlehem Steel.. Cities Service.;-.. General Motors.. Kennecott Copper Republic Steel Shell Oil U.S. Steel 111 150 507 126,20 607 153,05 140,90 805 174,50 1337» 47,50 1617» 143 263'/» 1427» 202 114,50 233 500 140 393 369'/» 361'/» 326 652 435'/» 2647» 996 733 357 900 254 372 290 462 326 475 795 318 481 50.80 190V2 355 225 450 287 954 417 257» 19 7» 50 33Vj 66' 78'/» 767» 42'/» 457» 565f» Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Lang wachten bjj de pont. De heer Lankhorst, lid van de Tweede Kamer voor de P.S.P., heeft de minister van Verkeer en Waterstaat erop attent gemaakt, dat de rijkspont aan de Hemweg na middernacht met een geringere frequentie vaart, zodat bewoners van de Zaanstreek, die 's avonds in Amsterdam zijn geweest, bij terugkeer dikwijls zeer lang moeten wachten. Hij vraagt de normale overtochtfrequentie te handhaven tot één uur 's nachts. Oplichting. Twee jaar gevangenisstraf was de eis van de procureur-generaal bij het Haags gerechtshof in de zaak tegen een 59-jarige smid uit Rotterdam, die ervan verdacht wordt een Rotterdamse buffet juffrouw, met wie hij een relatie onder hield, voor ruim 25.000 te hebben opge licht. Academische raad. Aan mej. dr. A. dê Waal is op haar verzoek bij k.B. eervol ontslag verleend als lid van de academi sche raad. Voor het tijdvak tot en met 31 augustus 1963 is benoemd tot lid van de academische raad mej. dr. M. A. M. Klom- pé (Den Haag). Schoolmelk. De Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen heeft in een brief aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, de bewindsman dringend verzocht zijn be slissing inzake afschaffing van de subsidie op de schoolmelk in he' nieuwe begrotings jaar te herzien. Verkeerde knop De vrouw van een caféhouder in het Friese dorp Akkrum zou dinsdag met een vriendin heel vroeg naar Prinsjesdag in Den Haag vertrekken. Dé dames wilden eerst nog even een kópje koffie drinken en daarom werd in het cafébuffet een knop ingedrukt om de kof- fieautomaat in werking te stellen. Koffie kwam er echter niet, maar wel de brand weer. De dames hadden namelijk op de knop van de centrale brandmelding ge drukt, waardoor de brandsirene was gaan loeien. Of daarna door een druk op de goede knop de boze brandweermannen nog koffie hebben gekregen vermeldt de his torie niet Brandweer uit Montreal. Een dele gatie van de brandweer van Montreal brengt van 23 tot 25 september een bezoek aan Amsterdam. Dinsdagochtend 24 sep tember wordt de dgelegatie in uniform en met vaandel ontvangen ten stadhuize: des middags geven de Canadese spuitgasten bij de brandweerkazerne aan de Nieuwe Ach tergracht een demonstratie. Oranjehotel. De achttiende herden king van de stichting „Oranjehotel" zal op zaterdag 19 oktober geschieden. Spre kers zijn ds. Van den Bosch uit Breda en minister Toxopeus. 's Middags wordt de film „De overval" vertoond. Ornithophilia-1963. De 55ste tentoon stelling van de koninklijke Nederlandse vereniging Ornithophilia Euroshow Or nithophilia-1963 zal op 10, 11 en 12 ok tober worden gehouden in de Bemhard- hal in Utrecht.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 17