„Loonsverhoging van 4 percent in '64 ronduit belachelijk" Algerijn steekt Haarlemmer in Parijs neer HET WEER Indonesië staat garant voor Britse levens éeë MORRIS "êefore you êuij! Zware betonnen paal verbrijzelt been van arbeider N.V.V.-voorzitter drs. Roemers Gedeputeerde Staten weigeren Haarlems begroting voor 1963 goed te keuren BOVAG schrapt de beruchte clausule Ook K.A.Bwil ruimtevan het Planbureau niet serieus nemen Finse dubbeldekker' valt in de smaak Geen torenflat in Veisen Ministers krijgen salarisverhoging van 15 percent Stakingen in het havengebied van Amsterdam Vertoog van Amerikaanse ambassadeur bij president Soekarno had succes DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Ongeluk bij Leidsevaart Chaplin wint proces over niet ondergane verjongingskuur Het woord is aan In de krant van heden: Garages aansprakelijk voor schade aan auto's Kort nieuws Zonnig SUÈDE NAPPA VESTEN 48e JAARGANG NUMMER 267 DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdrad, en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Simor^Koste^ Adj. Hoofdredacteur: Jot L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.Y., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BARTAS" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESIRAM (BIJ KONINGSPLEIN) AMS'ERDAM TEL Een zware betonnen paal heeft gisteren het been verbrijzeld van een arbeider op een bouwwerk bij de Leidsevaart in Haarlem. Het ongeluk gebeurde tijdens het afladen van 1500 kilo zware betonnen palen van 9 meter lengte van een vracht auto. Het slachtoffer, een 54-jarige voorman uit Hardinxveld, zat op de palen om de takel te bedienen, toen de takelinstallatie uit de rails schoot en de vracht naar be neden kwam. De man kreeg de palen op één van zijn benen, dat werd verbrijzeld. De neervallende takelinstallatie bezorgde hem bovendien een hoofdwond. De man werd naar het Elisabeth's Gasthuis ge bracht, waar men het been wist te be houden. Zijn toestand is bevredigend. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Het ongeluk gebeurde op het terrein van de voormalige boterfabriek, waar een schakelstation voor het G.E.B. wordt ge bouwd. Woensdag heeft koningin Juliana een bezoek gebracht aan de tentoon stelling „Frisiana" in de Friesland hal te Leeuwarden. De koningin maakte er onder meer kennis met bekende sportlieden uit de geschie denis van de Friese elfstedentocht. De koningin drukte de hand van Jeen van den Berg, winnaar van de mon ster-schaatstocht in 1954. Naast deze S. Kastelein, die in 1933 als eerste eindigde en daarnaast de schilder Cees Bantzinger, die de op de achter grond zichtbare schilderijen maakte over de barre tocht van dit jaar. (Van onze correspondent) De promotor van een verjongingskuur heeft in Nice van de rechter opdrécht ge kregen, op te houden met de versprei ding van een brochure waarin de naam De Marivaux: In deze wereld moet men soms te goed zijn om goed genoeg te wezen. Gedeputeerde State van Noord-Holland hebben geweigerd de ontwerpbegroting voor het dienstjaar 1963 van de gemeente Haarlem goed te keuren. Dezer dagen heb ben zij in een schrijven aan het college van burgemeester en wethouders van Haarlem medegedeeld, dat deze begroting eerst sluitend gemaakt dient te worden. Dit heeft de Haarlemse wethouder van fi nanciën, de heer W. F. Bakker, woensdag middag medegedêeld tijdens de raadsver gadering, waarin voorstellen aan de. orde waren om het begrotingstekort voor 1964 te verlichten. De ontwerp-begroting voor 1963 sloot mét een nadelig saldo van ongeveer vier miljoen gulden. Een bedrag van 1.200.000 kon in mindering gebracht worden op de ze bruto begroting in verband met uitga ven die in het begrotingsjaar door aller lei omstandigheden niet gedaan konden worden. Zodoende was er een netto tekort van 2.800.000. In het begeleidend schrijven doen G.S. enkele suggesties om het geraamde tekort te verminderen. Gewezen wordt onder meer op de extra winst uit het gemeente lijk Energie Bedrijf en de mogelijkheid van het heffen en verhogen van bepaalde belastingen, zoals bijvoorbeeld het verho gen van de straatbelasting. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen V2, 15 De Kleine Wereld 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 In de Vishal en op zee7 Topsy 8 Dagboek van een dialoog door W. L. Brugsma11 Kunst 13 Radio en t.v13 Fcuilletón 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers8 Dit nummer beslaat uit twintig pagina's Goed nieuws voor autobezitters: de beruchte „Bovag-elausule" is met ingang van vandaag opgeheven. Men kan in het vervolg zijn auto bij een Bovhg-garage in reparatie geven in de geruststellende zekerheid, dat men niet meer, zoals voor heen, aansprakelijk is voor eventuele schade die door het garagepersoneel aan de auto of aan derden (bijvoorbeeld tijdens een proefrit) wordt toegebracht. In een vergadering van het hoofdbestuur van de Bovag met de besturen van de af delingen is besloten tot afschaffing van de sinds 1932 bestaande clausule en tot op richting van een eigen verzekeringsmaat schappij, de n.v. Bovemij. Tot 5 oktober zullen alle Bovag-bedrijven als over gangsperiode gratis zijn verzekerd. Na 5 oktober zullen zij bij de Bovemij verze kerd 'kunnen worden. De premie zal ge middeld 1,5 percent van de loonsom be dragen en zal niet merkbaar zijn in de reparatietarieven. De bedrijven zijn niet verplicht zich te verzekeren, maar kun nen zich bij schadegevallen niet meer be roepen op vrijstelling van hun verant woordelijkheid. Advertentie PARIJS De 43-jarige Haarlemse vrachtwagenbestuurder Lambertus Smit heeft gisteren in Parijs ernstige verwon dingen opgelopen bij een steekpartij met een Algerijn. De Algerijn, Said Annane, werd door de heer Smit op heterdaad betrapt toen hij bezig was de cabine van de auto over hoop te halen, op zoek naar geld of andere zaken die van zijn gading zouden kunnen zijn. De toestand van chauffeur Smit werd vanmorgen ernstig, doch niet levensge vaarlijk geacht. DJAKARTA (Reuter, AFP en AP) - De Indonesische regering heeft ver klaard dat zij zich garant stelt voor de veiligheid van de Britse onderdanen in Indonesië. Deze verklaring kwam van het presidentiële paleis nadat de Ameri kaanse ambassadeur president Soekarno had verzocht de orde, die ernstig was verstoord door plunderen en brand schatten van het Britse ambassadege bouw alsmede woningen en auto's van Britse onderdanen, te laten herstellen. In de presidentiële verklaring wordt ge zegd dat de regering de onjuiste daden be treurt en verdere gewelddaden niet door de vingers zal zien. Zij zegt wel volledig begrip te kunnen opbrengen voor de laai ende woede van het volk tegen de daden van hen die de geest van inspiratie achter Maleisië vormen. Zij merkt op dat de ge weldpleging een antwoord was op de brandstichting van de Indonesische am bassade in Koeala Loempoer, de schending van de Indonesische vlag en de belediging van het Indonesische staatshoofd. Een dertigtal Malayaanse betogers heeft vanmorgen de woning van de teruggeroe pen Indonesische ambassadeur in Koeala Loempoer bezet. Zij staken een groot por tret van Soekarno in brand en lieten de politie weten dat zij het gebouw pas zui len verlaten als hun landgenoten veilig uit Djakarta zjjn teruggekeerd. In Djakarta hebben militaire patrouilles de orde hersteld en de bewaking en be scherming van de eigendommen van bui tenlanders op zich genomen. Op vele plaat sen in de stad liggen uitgebrande wrakken van "Britse auto's. Vliegtuigen van de Royal Air Force evacueren Britse vrouwen en kinderen ongeveer 150 personen naar Singapore. Ook vrouwen en kinderen van het Australische diplomatieke perso neel zouden worden geëvacueerd. Britse gezinnen brachten de afgelopen nacht door in hotels of bij Amerikaanse diplo maten. De Britse ambassadeur, die de toe stand in Djakarta „explosief" noemde, zocht met vijftig andere Britse mannen, vrouwen en kinderen een toevlucht in het hoofdkwartier van de motorpolitie. De am bassadeur was voor het dreigende gepeu pel uit zijn woning gevlucht. Hij stuurde vandaar een boodschap naar de Ameri kaanse ambassade, bestemd voor het Fo reign Oifice in Londen. Hij zou daarin hebben voorgesteld het ambassadeperso neel terug te roepen en de Britse belangen verder door de Amerikanen te laten be hartigen. Bij de aanval op de Britse ambassade zijn blijkens een mededeling van de poli tie ongeveer vijftig Indonesiërs gewond, voornamelijk door schrijfmachines, stoe len en ander meubilair dat uit de ramen werd geworpen. Enkel politiemannen had den verwondingen opgelopen door rond vliegende stenen en bij botsingen met be togers. Onder het ambassadepersoneel vie len vier gewonden: drie mannen en een jonge vrouw. Woensdagavond werd ook brand ge sticht in een blok huizen van de „Shell Oil Company" in Kemajoran. Leden van linkse vakbonden schijnen alle Britse on dernemingen onder de hoede van de vak bonden te hebben geplaatst, ondanks het ministeriële bevel zich te onthouden van bezetting van Britse bedrijven in Indo nesië. Groepen opgewonden jongeren, ge wapend met ijzeren staven, spaden en pe- troleumkannen doorkruisten Djakarta op zoek naar huizen en auto's van Britse di plomaten. Aan het begin van der vergade ring werd door wethouder R. Verbeek in antwoord op vragen van de heer Witte (K.V.P.) medegedeeld, dat de torenflat in Velsen niet zal worden gebouwd. De betrokken aannemer is namelijk niet van plan nog langer te wachten op de rijksgoedkeuring, welke na de inschrijving nog altijd is uitgebleven. Om dezelfde reden heeft hij ook in andere steden dergelijke opdrachten teruggegeven. Ook de goedkeuring van Gedepu teerde Staten op het raadsbesluit tot de bouw van 171 woningen is achteneenhalve maand uitgebleven. Dit is echter niet van invloed geweest op de bouw van deze woningen, om dat men hier inmiddels reeds tot de eerste verdieping is gevorderd. Het- college was namelijk maar zo vrij ge weest op de goedkeuring vooruit te lopen, zodat het sein tot de bouw reeds lang is gegeven. Ruimteonderzoek. Frankrijk gaat in 1964 ruim honderdtachtig miljoen gulden aan ruimteonderzoek uitgeven. De lancering met een Franse raket van een Franse kunstmaan is vastgesteld voor het jaar 1965. De eerste satelliet van Frankrijk gaat echter, voortgestuwd door een Amerikaanse scout-raket, binnen afzien bare tijd het luchtruim in. Tachtig mil joen franc van de begroting voor 1964 zal worden aangewend voor samenwer king bij het internationale ruimteonder zoek „Een loonsverhoging van vier percent in 1964 is rondweg belachelijk". Dit zei gisteren de voorzitter van het N.V.V. drs. D. Roemers na afloop van een ver gadering van het bestuur van de Stich ting van den Arbeid, waarop de loon politiek was besproken. Ook de K.A.B.- voorzitter wilde het percentage van vier percent, voorkomend in de verwach tingen van het Centraal Planbureau, niet au sérieux nemen. De heer Middelhuis meent dat een dergelijk laag percentage een schijn van kans maakt. Wel zei de eer Roemers nog dat het begrip voor het standpunt van de vakcentrales groeiènde is. In het summiere communiqué van de Stichting stond dat in de vergadering aan dacht was besteed aan de vraag welke maatregelen, die tot vermindering van de spanningen zouden kunnen leiden, in over weging kunnen worden genomen. Als uit- gagspunt waren hierbij genomen de grondslagen van het huidige loonbeleid en Uit de begrotingsstukken blijkt dat het jaarsalaris van een minister per 1 januari 1964 omhoog zal gaan met 15 percent, namelijk van 49.120 over 1963 tot 56.460 in 1964. de verantwoordelijkheid die het georgani seerd bedrijfsleven draagt voor de sociaal- economische ontwikkeling van ons land. De Stichting zal zo mogelijk al de volgen de week met de regering over de huidige situatie overleg plegen. Waarschijnlijk is dit woensdag of vrijdag. Inmiddels hebben de samenwerkende bonden van vervoerspersoneel gisteren na een vergadering in Utrecht een verklaring uitgegeven over de actuele loonpolitieke si tuatie. De bonden zijn het eens met de verklaringen van de vakcentrales over het loonpolitieke vraagstuk, in het bijzonder met de opvatting dat meer ruimte voor loonsverhogingen en grotere vrijheid voor de contractpartners moeten worden ver kregen. Voor de vervoersector moet echter worden voorkomen dat een relatieve ach terstand zal ontstaan. Zij gaan er daarbij van uit, dat eventuele verhogingen van de tarieven, binnen het kader van het door de vakcentrales verlangde soepele prijzen- beleid door de regering zullen worden mo gelijk gemaakt. De vier werkgeversverbonden ten slotte hebben hun leden gisteren opgewekt trouw te blijven aan het georganiseerd overleg. In een communiqué zeggen zij dat de hui dige situatie de individuele ondernemingen voor grote problemen stelt, maar zij me nen dat het georganiseerd overleg de ba sis dient te blijven van het loonbeleid. De Amsterdamse metaalbedrijven heb ben gisteren besloten het voorbeeld van de ADM om hogere lonen dan de toegesta ne te betalen niet te volgen. Eén der be stuursleden van de A'damse afdeling zei: De heer Thomson van de ADM heeft ge makkelijk praten, want hij heeft een scheepsreparatiebedrijf en dat kan zich op het gebied van de prijzen vrijer be wegen dan bijvoorbeeld een kantoormeu- In 1959 werd een minister gehonoreerd met t 36.085 per jaar. Dit werd 36.123 in 1960, 38.927 in 1961, 38.973 in 1962 en 49.120 in 1963. De salarissen der staatssecretarissen zijn van rond 30.000 in 1959 gestegen tot 40.378 in 1963. Volgend jaar gaat een staatssecretaris 46.500 verdienen. Uiteraard moet het parlement deze ver hogingen nog goedkeuren. De redenen van deze verhoging liggen in het feit dat steeds zwaardere eisen gesteld worden aan het ambt van minister en dat de honorering achterbleef bij die van topfunctionarissen in het bedrijfsleven.- Op verscheidene plaatsen hebben van morgen in de Amsterdamse haven de ar beiders het werk neergelegd. Stakingen kwamen voor op het terrein van de Maat schappij Nederland, hg het Amsterdam se Havenbedrijf én bij het Cargadoorsbe- drgf van de firma Scheuer in de Hout haven. De aanleiding om het werk stil te leggen vormde een pamflet, dat vanochtend was verspreid door het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (O.V.B.). In dit pamflet werden de havenarbeiders opge roepen het werk neer te leggen en zich naar een vergadering in „Bellevue" te be geven. In de Houthaven was het gister avond reeds bijzonder onrustig. De erkende vakorganisaties hebben zich geheel van de actie gedistantieerd. Andere bedrijven waarin gedeeltelijk ge staakt wordt zijn: de Kon. Hollandsche Lloyd, het Verenigd Cargadoorskantoor en de firma Müller en Co Er heeft zich een actiecomité gevormd, waarin verschei dene havenarbeiders zitting hebben ge nomen die ook vorige stakingen in Am sterdam hebben geleid. In Amsterdam hebben de circa 700 ar beiders van Verschure en Co vanmorgen wederom van 11 tot 12 uur het werk neergelegd. De arbeiders zijn van plan dit dagelijks-één-uur-staken voort te zetten tot hun eis tot verhoging der lonen is in gewilligd, desnoods tot 31 december. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. Dezelfde temperaturen als van- 1 dag of iets hogere Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie belenbedrijf, dat vaste prijzen voor zijn artikelen moet rekenen. Er bestond onder enkele werkgevers overigens de geneigd heid om onder dwang van stakingsacties en personeelsverloop bepaalde looneisen in te willigen. Met de stakingen in de metaal was het gisteren iets rustiger. Er kwamen ver scheidene korte acties voor. Bij de Tool- company in Arnhem, waar twee dagen was gestaakt is gisteren in principe over eenstemming bereikt om over 1962 alsnog een winstuitkering aan de arbeiders te doen. Het reglement zal daartoe worden gewijzigd. van filmkomiek Charles Chaplin wordt ge bruikt. De promotor, de 68-jarige Robert Wiard, moet ook alles doen wat in zijn vermogen ligt om reeds verspreide bro chures te achterhalen. Carlos Sosa-Rodriguez van Venezuela, de nieuwe president van de UNO- Assemble, tijdens het uitspreken van zijn rede bij de opening van de acht tiende zitting van de Assemblee in New York. Naast hem secretaris generaal Oe Thant van Birma. (Telefoto) nr-nm-innnnm- Advertentie Dansend om de brandende auto van de Britse ambassadeur in Djakarta schreeuwen uitgelaten Indonesische betogers verwensingen aan het adres van de Britten, wier ambassade gebouw zij gisteren hebben geplun derd en in brand gestoken. (Telefoto) Nieuwe gewoonte, goede gewoonte. Twee plakken van dat heerlijke krokante Finnbrod met boter besmeren. Hiertus sen beleg naar keuze: jonge of oude kaas, worst, tomaat met wat el of suiker, jam, hagelslag. Noem maar op! Heerlijke lichte en toch krachtige voe ding, die niet zwaar op de maag ligt. Finnbrod wordt bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk en ei (Finnbrod wit) of gist (Finnbrod bruin). Koop een pak! Ook uw levensmiddelen- bedrijf verkoopt kersvers Finnbrod. pak wit of bruin 80 ct.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1