Minister wil een spoedige E.E.G.-visserij-integratie Schepen voor studenten Geen excessen bij groentijd in Utrecht, zegt prof. Freudenthal Een miljoen van het rijk voor proef met de verre visserij Haagse militair valt van dak Alphenaar Proef met verre visserij heeft nog niet tot een conclusie geleid D. Kodde uit de Tweede Kamer Personeelbespieders bij de P.T.T.? Pro Rege betaalt meer aan leiders tehuizen Utrechts plan: Wel incidentele gevallen van slaan Vier begrotingen worden voorbehandeld in kamercommissie Gebed in de kerker voor de negers in Amerika Met de arbeidsvoorwaarden wil de overheid zich niet bemoeien GRAMMOFOONPLATEN 't is lekker Verre visserij Subsidies Vragen van kamerlid Dit zijn de actieve mannen van vandaag - de kenners van kostuums, de vrienden van Terlenka. Hun kaartje is het bewijs van beste keus - een bewijs van constante onberispelijkheid in sterk, makkelijk Terlenka, èn... gekontroleerd Nader beraad over de uitspraak van Assen Ds. G. W. Nortier overleden RED BAND- ROOSENDAAL M| KUhttwf Met de integratie van de visserij in het verband van de E.E.G. is nog steeds geen vordering gemaakt. Het is echter duidelijk, aldus minister Biesheuvel in zijn toelichting op de visserijparagraaf van de Landbouwbegroting 1964, dat met het vor deren van de integratie op andere gebie den het achterblijven van de ontwikkeling van de visserij in dit opzicht steeds min der toelaatbaar wordt. Mede in verband met de nog steeds door Nederland voorge stane integratie in groter Europees ver band is de minister van oordeel, dat het van groot belang is dat de integratie van de visserij in de E.E.G. spoedig tot stand komt. Het verloop van de proef met de verre visserij in 1963 biedt nog geen voldoende basis voor een definitief oordeel over de vraag of deze vorm van visserij in abso lute zin dan wel relatief ten opzichte van Noordzeevisserij gunstige perspectieven kan bieden. Indien daarvoor van rederszij de belangstelling bestaat, is het wenselijk in 1964 de proef voort te zetten, waarbij meer dan in het eerste jaar aandacht zal worden besteed aan de continuïteit bij de ten uitvoerlegging van de proef. Tevens moet worden nagegaan welke maatregelen kunnen worden genomen ter stimulering van de afzet van roodbaars op de Neder landse markt. Het eindrapport van de Commissie Ont wikkeling Zeevisserij, dat in 1963 wordt verwacht, zal in belangrijke mate dienst baar kunnen zijn bij het beschouwen van de problematiek van de zeevisserij. De visserijcommissie van de organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling (O.E.S.O.) heeft een onderzoek ter hand genomen van de subsidies die le- denlanden in deze sector geven. Een rap port met aanbevelingen ten aanzien van de gedragslijn tegenover deze subsidies kan nog in 1963 worden verwacht. De perio dieke „confrontatieronden" van de visse- rijpolitiek, die in de commissie gehouden worden, zullen op breder basis kunnen be rusten en groter effect kunnen hebben door de deelneming van Japan. Met de bouw van een nieuw visserij- onderzoekingsvaartuig zal in 1964 worden begonnen. Ook wordt begonnen met de bouw van een nieuw inspectievaartuig voor de Waddenzee. Op laboratoriumschaal zal het kunstma tig verwateren van mosselen worden on derzocht. Voorbereidingen zullen worden getroffen voor de bouw van een instal latie, waarmee het kunstmatig verwate ren van mosselen op technische schaal experimenteel kan worden onderzocht. Het bezwaar dat aan het hoekwant op het IJsselmeer vrij veel ondermaanse..,aal wordt gevangen, welke na bevrijding me rendeels niet in leven blijft, doet de vraag rijzen of niet een maat op- de hoeken moet worden gesteld. Met uitvoerige prak tijkproeven wil men dit probleem bestu deren. Advertentie Er wordt naar gestreefd de verschillen de uitvoeringsregelingen van de nieuwe Visserijwet op een zodanig tijdstip te doen gereedkomen, dat de nieuwe wet nog in de loop van het nieuwe parlementaire jaar in werking zal kunnen treden. De voorschrif ten zullen sterk vereenvoudigd worden. De produktie van de Nederlandse visse rij in 1962 werd over het algemeen ge kenmerkt door een zeer geringe vangst van haringachtigen en een bijzonder goede platvisvangst, die zich sinds 1957 in een voortdurend stijgende lijn beweegt. De vangsten van haringachtigen vertoonden een golving met een dalend verloop. De Nederlandse conservenindustrie heeft de directe terugslag ondervonden van de zeer sterk aangetrokken prijzen voor ha ring en makreel. Een oplossing voor de daaruit voortvloeiende moeilijkheden voor de grondstoffenvoorziening van deze in dustrie zou gevonden kunnen worden in het afsluiten van vaste leveringscontracten met de aanvoerders. De minister hoopt dat betrokkenen elkaar op deze basis zullen kunnen vinden. Daarnaast zal de viscon- servenindustrie zelf dienen te onderzoeken welke mogelijkheden er binnen de sfeer van het bedrijfsbeleid liggen om te komen tot een zo groot mogelijke rationalisatie. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM De heer D. Kodde, lid van de Tweede Kamer voor de Staatkundig Gereformeer de Partij, heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld wegens ge zondheidsredenen ontslag te moeten ne men. Hij maakte sinds 1956 deel uit van de Tweede Kamer. De heer Kodde is 69 jaar. Na zijn schooljaren kwam hij in zijn geboorteplaats Zoutelande op de gemeen tesecretarie. In 1921 werd hij burgemees ter en secretaris van deze gemeente. Hij is lid van Provinciale Staten van Zeeland en vervult tal van functies in de Staat kundig Gereformeerde Partij. Het Tweede-Kamerlid de heer Lank- horst (P.S.P.) heeft de minister van Ver keer en Waterstaat gevraagd of het waar is dat bij de P.T.T. een instelling bestaat, genaamd „veiligheid in bedrijf", welke in stelling o.m. brandweer, ehbo- en sehiet- ploegen omvat. Voorts vraagt hij of 't juist is dat binnen het kader van deze „V.I.B." een nieuwe ploeg gevormd zal worden, die belast wordt met het verzamelen van in lichtingen over en het uitoefenen van con trole op het personeel van de P.T.T. „In dien dit zo is, wat is dan precies de taak van deze nieuwe ploeg, op welke wijze zal die taak worden uitgeoefend en welke consequenties zullen hieruit voor het per soneel en het personeelsbeleid voortvloei en?" vraagt de heer Lankhorst. Zodra de suppletoire begroting 1963 van het departement van Defensie is goedge keurd, zal de Koninklijke Nederlandse Mi litaire Bond Pro Rege de salarissen van de leiders der protestantse militaire te huizen zodanig verhogen (met terugwerken de kracht tot 1 januari), dat deze salaris sen dan aan redelijke eisen voldoen. Dit is gisteren meegedeeld door de voorzitter van de bond, kolonel b.d. G. Wielinga, op de algemene ledenvergadering van Pro Rege in Utrecht. Bij de rijksuniversiteit van Utrecht is men van plan behalve caravans voor huis vesting van studenten ook schepen in te schakelen. Deze schepen gedacht wordt aan twee stuks zouden elk tweehon derd studenten kunnen opnemen. Het is nog maar een vaag plan, zoals bleek uit mededelingen van prof. dr. H. Freudenthal, de rector-magnificus, maar in elk geval heeft men al schepen bezichtigd. Waar of ze komen te liggen? Men denkt bijvoorbeeld aan het Amsterdam-Rijnka naal of aan een gemeentelijke haven. De studentenhuisvesting is een moeilijk punt. Vandaar dat men ook, zoals bekend, een vijfhonderd caravans wil kopen om zo lang in een nieuw universiteitscentrum dat in aanbouw is, neer te zetten. Deze cara vans zullen meer dan f 3000,- per stuk gaan kosten. Bij elkaar dus zeker een uit gave van anderhalf miljoen gulden als men het aantal tot vijfhonderd kan be perken. In Groningen zijn reeds tien woonsche pen voor studenten in aanbouw, die elk plaats bieden aan vier personen. Wanneer deze proef slaagt, zullen nog twintig van dergelijke schepen worden aangeschaft. Advertentie PUBLIKATIE VAN A.K.U., ARNHEM in vele pr>i|sklassen HET IS ALLÉÉN TERLENKA MET HET TERLENKA ETIKET De vorig jaar begonnen proef om de begrotingsbehandeling door de Tweede Ka mer srreller te doen geschieden dan voor dien het geval was en wel door voorbe handeling in een openbare commissiever gadering, waarna met een korte behan deling in de Kamervergadering kan wor den volstaan, zal gedurende deze parle mentaire zitting worden voortgezet. Dit jaar zullen de begrotingen van Bin nenlandse Zaken, Sociale Zaken en Volks gezondheid, Volkshuisvesting en Bouwnij verheid en Buitenlandse Zaken op deze nieuwe manier worden behandeld. Dit heeft de voorzitter van de Tweede Ka mer, mr. Van Thiel, gisteren meegedeeld bij het begin der vergadering. Mr. van Thiel zei er naar te streven dat alle be grotingen vóór Kerstmis de Kamer hebben gepasseerd en als dat niet mogelijk is, dan toch vóór 1 februari 1964. De algemene politieke beraadslagingen zullen dit jaar op dinsdag 1 oktober, be ginnen, de algemene financiële beschou wingen op dinsdag 5 november. Tijdens de begrotingsbehandeling zullen de Kamer vergaderingen op de donderdagen om 11 uur 's morgens beginnen. Tot Kerstmis zal er bovendien 's avonds worden verga derd. In afwijking van het gebruik zal de Kamer ook op twee vrijdagen bijeenko men, namelijk op 13 en 20 december, voorafgaande aan het kerstreces, dat duurt van 20 december 1963 tot 21 januari 19P> De groentijd in Utrecht verloopt zon' der excessen. Dit heeft prof. dr. H. Freudenthal, rector magnificus van de rijksuniversiteit te Utrecht, gisteren mee gedeeld op een persconferentie. Er heb ben zich wel enkele ongevallen voor gedaan, maar die hebben geen aan leiding gegeven tot ingrijpen door de rector magnificus, omdat het zoals hij zei geen gevallen waren van kwade opzet. Bij het Utrechtse studentencorps zijn drie leden door de vereniging voor enkele weken geschorst. Zij hebben in afzonder lijke gevallen een groen een klap gegeven. Dat er mishandeld zou zijn is overdreven, aldus prof. Freudenthal. Het slaan is echter dit jaar voor het eerst verboden. De senaat van het U.S.C. heeft onmiddellijk inge grepen toen men van de klappen hoorde. Voor de rector magnificus was er, zoals hem bij onderzoek bleek, geen reden tot toepassing van het tuchtrecht. Het ging om „gewoon maar een klap, geen hersen schudding". Het bestuur van het U.S.C. zelf heeft de voorvallen direct gemeld en, aldus prof. Freudenthal, „ik weet dat ik op dat bestuur volkomen kan vertrouwen". Verder is er nog een ouderejaars wegens nalatigheid geschorst bij het U.S.C. omdat hij, weliswaar per ongeluk, een groen met eau de cologne in een oog had gespoten. Deze ouderejaars was bezig een aantal groenen een lekker luchtje te geven, toen één van hen omkeek en daardoor in zijn oog werd geraakt. Onmiddellijk heeft één van de „heren zeventien", het college van toezicht op het ontgroenen bij het U.S.C., toen hij zag dat de getroffen groen aan een oog wreef, ge vraagd wat er gebeurd was, daarop de groen naar een arts gezonden en het voor val gemeld. Volgens de rector magnificus is bij on derzoek niet gebleken dat hier sprake was van opzet. Bij de r.-k. studentenvereniging Col legium Studiosorum Veritas deden zich twee gevallen voor die hersenschuddingen tot gevolg hadden. Eén voorval werd vo rige week gepubliceerd en betrof een on gelukkige valpartij. Het andere geval heeft zich voorgedaan bij een barricade. Daarvan viel een stoel, die zijdelings op hoofd en rug van een groen terechtkwam. Dat er bij Veritas nog een groen gewond zou zijn door „prikken" in zijn buik met een bierglas, was de rector magnificus on bekend. Hij veronderstelde dat, indien dit zich zou hebben voorgedaan, hij dit ter stond zou hebben geweten. Prof. Freudenthal zei zelf een tegenstan der van ontgroenen te zijn. „U kunt be grijpen", zo deelde hij mee, „dat ik niets door de vingers zal zien en dat ik, als er een exces zou gebeuren, niet zachtzinnig zal zijn". Prof. mr. L. J. Hjjmans van den Bergh, secretaris van de academische senaat en de toekomstige rector magnificus voor het volgend cursusjaar, merkte nog op, dat de grens tussen de „beroemde corrigerende tik" en een harde klap gevaarlijk is. Er mag thans niets gebeuren dat niet door de beugel kan. Waarom prof. Freudenthal principieel tegen ontgroenen is? Hij zei: „Het is ouder wets, het is uit de tijd, het past niet meer in onze maatschappij. Ik zeg dit onaf hankelijk van het al dan niet gebeuren van excessen. Dat kaalknippen van groe nen vind ik ergerlijk", aldus de rector magnificus. Overigens kon hij zich voorstellen dat het voor menig ontgroener dit jaar, nu men voor het eerst het slaan heeft ver boden, moeilijk kan zijn. Die vorig jaar een klap heeft gekregen zal nu graag een klap (terug) geven. Dat men verder bij één der gezellig heidsverenigingen bij het binnenkomen de aspirant-leden heeft laten kikkeren, vond prof. Freudenthal niet van belang, omdat het maar een kwestie van enkele minuten is geweest. (Onder kikkeren verstaat men het op de hurken voorwaarts springen, waarbij de handen op de grond komen, welke bezigheid, afhankelijk van de fan tasie van de ouderejaars die laten kik keren, vergezeld kan gaan van „kwak- kwak"-geluiden). Slotconclusie van de rec tor magnificus: „Ik heb geen excessen in Utrecht verwacht en ik kan zeggen dat de toestand in Utrecht bijzonder goed is". De generale synode van de Gereformeer de Kerken in Nederland in Groningen verwacht dat zondag in de kerken zal worden gebeden voor de nood van de ne gers in amerika. Een verzoek hiertoe was ingediend door een aantal gemeenteleden in Amsterdam-Oost. De synode heeft uitvoerig van gedach ten gewisseld over de vraag, of het, ge zien het feit, dat thans over de bijbel hoofdstukken Genesis 2 en 3, zo geheel anders wordt geoordeeld dan voorheen geen aanbeveling verdient te overwegen of en in welk opzicht, de uitspraak van de bekende synode van Assen (1926), die wijlen dr. J. G. Geelkerken schorste, om dat hij naar haar gevoelens hier van de belijdenis afweek, nog bindend geacht moet worden. De vraag is opgeworpen door ds. Th. Delleman, studentenpredikant te Groningen. Gezien de tegengestelde me ningen over dit onderwerp verwees de sy node de zaak opnieuw terug tot nadere samenspreking. Voorts zal men zich met de andere ge reformeerde groeperingen beraden over het oprichten van een permanente gerefor meerde raad in Nederland, waarin gemeen schappelijk over principiële vraagstukken kan worden gesproken. Overal in het land wordt er stevig ontgroend. De foto geeft een tafereel uit Delft, waar ouderejaars de groe nen mee het water opgenomen heb ben. Zelf blijven ze er trouwens oolc niet droog bij. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp op grond waarvan het rijk een miljoen gulden beschikbaar stelt voor proefnemingen met de verre vis serij, goedgekeurd. liet bedrag geldt voor proeven, die dit jaar worden ge nomen. Het is de bedoeling dat de hele proefperiode drie jaar duurt. In verband daarmee zal na afloop van elk jaar wor den bezien of ook voor het volgende jaar een rijksbijdrage gerechtvaardigd is. Voor de uitvoering van de proef heeft de regering contact opgenomen met tien rederijen, die over trawlers beschikken, die op grond van technische overwegin gen voor deelneming aan het project in aanmerking komen. In juni hadden zeven reders met acht schepen positief gerea geerd op de geboden gelegenheid. Ieder schip moet gedurende de proefneming vijf reizen maken, waarvan drie aaneengeslo ten. Uitgegaan is van een gemiddelde reis- duur van twintig dagen. Als gevolg van de verre visserij zullen enkele nieuwe vis soorten, waaronder de roodbaars, in ons land worden geïntroduceerd. De enige spreker, dr. W. H. Vermooten (P.v.d.A.), juichte de steunverlening van harte toe. Toch had hij enkele bezwaren. De vroegere minister van Landbouw en Visserij, mr. Marijnen, is afgeweken van het advies, dat de commissie-Diepenhorst over de verre visserij heeft opgesteld. Ook achtte dr. Vermooten het onbegrijpelijk dat mr. Marijnen zich niet heeft ingela ten met de arbeidsvoorwaarden van de zeevarenden die ter verre visserij gaan. De bonden van zeevarenden hebben de voorgestelde arbeidsvoorwaarden afgewe zen, met als gevolg, dat, aldus de heer Vermooten, slechts twee trawlers tot nu toe ter verre visserij zijn gegaan. In zijn antwoord zijn eerste optre den als minister in de Kamer zei de bewindsman van Landbouw en Visserij, mr. Biesheuvel, er verheugd over te zijn, dat hij bij zijn eerste optreden meteen al over de visserij kon spreken. Hij wees dr. Vermooten erop, dat het advies-Die penhorst inderdaad niet naar de letter is toegepast, maar wel naar de geest. Hij had reeds nu de persoonlijke indruk, dat de reders de proef waarderen. Hij uitte waardering aan het adres van de reders en zeevarenden die tot nu toe aan de proef hebben deelgenomen. De minister wilde publikatie van het rapport-Diepenhorst nog in overweging ne men. Hij toonde zich hierover niet enthou siast. Over de positie van de werknemers zei mr. Biesheuvel, dat hij zich aansloot bij het standpunt van zijn voorganger dat de overheid zich niet dient te mengen in de arbeidsvoorwaarden. Als de verre visserij zich mocht ont wikkelen tot een permanent onderdeel vsn de Nederlandse visserij dan kan overwo gen worden of het nodig is tot een uni forme c.a.o. te komen. Dit is echter in de eerste plaats een zaak van de bonden. De minister zei te geloven dat de coöpe ratie, waarvan de verre visserij uitgaat, hiervoor een open oor heeft. Ten slotte toonde de minister zich een warm voorstander van internationale sa menwerking op het gebied van de visse rij. Het wetsontwerp werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De 21-jarige Haagse militair J. C. Plugge, die woonde in de Abraham Amptstraat en gelegerd was op de vliegbasis Huis ter Heide, is dinsdagavond, toen hg hielp bij een karwei in de Hadewichstraat te Den Haag, van een dak gevallen en tjjdens het vervoer naar het ziekenhuis aan zijn ver wondingen bezweken. De jongeman hielp een vriend met het ruimen van puin van- het dak van een huis. Dit puin was afkomstig van een schoorsteen. Men gebruikte voor het laten zakken van het puin een bok, die op het dak was geplaatst. De militair was op het ene einde van de bok gaan zitten om als tegenwicht te dienen. De last, die men wilde neerlaten was echter te zwaar voor hem, waardoor de balk als wip ging wer ken. Plugge werd van de balk op straat geslingerd na een val van ongeveer tien meter. In Doetinchem is op 75-jarige leeftijd overleden ds. C. W. Nortier, die van 1915 tot 1938 met zijn vrouw, mevrouw J. M. Nortier-Gunning, op Java werkte in dienst van de zending. Ds. Nortier was van 1927 tot 1938 do cent aan de 'theologische school in Ma- lang. Hij was ook zendingspredikant en voorzitter van de eerste synode van de in 1931 zelfstandig geworden Oost-Javaan- se Kerk. In 1938 moest hij wegens ziekte repatriëren. Na zijn pensionering in 1939 als zendingspredikant bleef hij in Oegst- geest tal van werkzaamheden voor de zending verrichten. Hij schreef de geschie denis der zending en was bovendien do cent aan de zendingshogeschool te Oegst- geest.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4