Gemeenteraad Velsen verleent „Telstar" opnieuw faciliteiten Geluidshinder in Velsen-N. nog niet weggepraat s 1 L I EEG bereidt zich voor op de Londense visserij conferentie Subsidie voor godsdienstonderwijs het gemeentelijk lyceum aan Dierenbescherming Kort IJmondnieuws Driemaal pech Standpunten nog niet bepaald Stichting Stedelijke Muziekschool met veel instemming begroet In de vishal en op zee Kort IJmondnieuws DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1963 7 „Floralia" van school jeugd in Heemskerk „Wie de schoen past, trekke hem aan' Fa. R. de Boer Juwelier - Horloger Opticien Kerkelijk nieuws JONGEJANS PLEIN 1945 no. 49 - TELEFOON 6018 RAAD VAN BEVERWIJK BESLUIT: Belofte ingelost Onontbeerlijk Onwettig Ondanks het feit dat de meerderheid van de Velsense gemeenteraad destijds besloot, door het verlenen van een voorschot a honderdduizend gulden het creëren van de nieuwe voetbalclub „Telstar" mogelijk te maken, bleken de raadsleden in de vergadering van woensdagavond nog lang niet te zijn uit- geplaat over de verdere, door het gemeentebestuur met deze vereniging te volgen gedragslijn. Dit was althans het geval met de fractieleden, die zich ook vroeger reeds tegen deze plannen hadden verklaard. De oorzaak dat zij opnieuw hun dikwijls principiële stellingen meenden te moeten betrekken was gelegen in het voorstel van B. en W., aan „Telstar" nogmaals enige faciliteiten te ver lenen in de vorm van een verlaagde huurprijs voor het hoofdterrein van het sportpark „Schoonenberg", welke overeenkomst dan niet voor vijf, doch voor tien jaar zou gelden. Zodra dit voorstel door de voorzitter, burgemeester mr. J. C. Bührmann aan de orde was gesteld, liet drs. Roessingh (P.v.d.A.) een positief geluid horen door als de mening van zijn fractie kenbaar te maken, dat de door het publiek voor „Tel star" betoonde belangstelling een dergelijk voorstel volkomen rechtvaardigde. Daarentegen kon mevrouw Hoek- Feenstra (P.S.P.) geen enkel argu ment voor huurverlaging aanvoeren, ter wijl ir. Va n der K o Ik (V VDniet verder wenste te gaan dan een jaarlijks contract. Een langere periode getuigde volgens spreker van weinig zakelijk in zicht, omdat onmogelijk kan worden voor speld hoe de situatie van het beroepsvoet bal zich over enige jaren zal hebben ont wikkeld. Immers, wanneer het de richting van een Europees competitieverband mocht uitgaan, dan zitten de gemeente en ..Telstar" over enige tijd onherroepelijk in het schip". De heer T ij s s e n (Prot.Chr.) kon evenmin veel waardering voor het voor stel opbrengen, omdat hij vreesde dat de vereniging voor de gemeente wel eens een „schip van bijleg" zou kunnen worden. Overigens verwonderde spreker zich er over, dat het college vroeger V.S.V. en „Stormvogels" niet te hulp is gekomen. Ook ditmaal vond „Telstar" weer een bijzonder knap en enthousiast verdediger in wethouder De Boer, die verklaarde zich niet aan de indruk te kunnen onttrek ken, dat de P.S.P.-, V.V.D.- en Prot.Chr.- fracties zich moeilijk bij het destijds door de meerderheid van de raad genomen be sluit kunnen neerleggen. Dat hun houding op deze manier als negatief moet worden beschouwd, meende spreker niet beter te kunnen aantonen dan door te stellen, dat wanneer hun opvattingen destijds in de raad de meerderheid hadden behaald, er thans in Velsen absoluut geen topvoetbal meer zou bestaan. In dit verband wilde de wethouder nu ook wel onthullen, waarom men vroeger V.S.V. en „Stormvogels" geen financiële hulp wilde verlenen. Men achtte de posi tie van deze verenigingen namelijk on houdbaar en het-onthouden van steun was een van de manieren om een fusie in de hand te werken. De sterk verhoogde pu blieke belangstelling in korte tijd wer den reeds twintigduizend bezoekers ge teld hebben het college volkomen in het gelijk gesteld en spreker was er dan ook stellig van overtuigd, dat er over enige jaren voor „Telstar" een grote rol bij het topvoetbal zal zijn weggelegd. Zelfs in Europees verband. Evenmin achtte de wethouder het juist, dat het huidige voetbal door de opposanten in het zakelijke vlak werd betrokken. Het is immers" een passieve vorm van recrea tie, die vele duizenden inwoners van Vel sen en omgeving een gezonde ontspanning biedt, waarvan de positieve waarde nim mer in cijfers kan worden uitgedrukt. Het kon nauwelijk worden verwacht, dat de tegenstanders zich door het betoog van de wethouder zouden laten overtuigen; in tegendeel, de discussie tussen wethouder De Boer en ir. Van der Kolk dreigde in tweede instantie zelfs tamelijk scherpe vormen aan te nemen. Zo nam laatstge noemde het de wethouder kwalijk dat zijn pogingen het geld van de gemeenschap een zo verantwoord mogelijke bestemming te geven, door de heer De Boer tot een ne gatief standpunt werden verklaard. Hij stemde dan ook tegen het voorstel, even als de andere leden van de reeds genoem de fracties. Opnieuw de geluidshinder Deze avond is ook de geluidshinder weer er sprake gekomen van lokomotieven die door een groot aantal inwoners van Vel gen-Noord door nachtelijke remproeven wordt ondervonden. De heer Schots man (V.V.D.) had zich persoonlijk van dit lawaai overtuigd en hij achtte de in gekomen klachten volkomen gerechtvaar digd. Ook meende spreker, dat door het bedjenend personeel ongetwijfeld minder onwil en laksheid zou kunnen worden be toond ten gerieve van de omwonenden. Hij werd in deze opvatting bijgevallen door de heer Lips (Prot.Chr.) die eveneens heeft geconstateerd dat het personeel zelfs Met het doel de schooljeugd meer lief de voor de levende natuur bij te brengen en hierdoor te bewerkstelligen, dat de plantsoenen in de toekomst meer door de jeugd zullen worden ontzien, organi seerde de interscholaire commissie in Heemskerk voor de derde maal een flo- ralia-tentoonstelling. Van de in totaal op de negen scholen, die Heemskerk momenteel telt, uitgege ven 1200 planten waren er voor deze ex positie ruim 1000 ingeleverd. Toen woensdagmiddag om half drie de ze tentoonstelling voor het publiek werd opengesteld, was de zaal van gebr. Dam. met medewerking van het onderwijzend personeel en vele ouders, herschapen in een sprookjestuin vol planten. De jury. bestaande uit de heren Van Velzen, Zwaan en Beumer, heeft geen gemakkelijke taak gehad, maar eensgezind hebben de leden de eerste schoolprijs toe gekend aan de J. S. Bachschool, terwijl de openbare lagere school „de Wiekslag" de tweede schoolprijs veroverde. De der de schoolprijs ging tenslotte naar de St. losef school. tijdens de schafttijd niet even de moeite wil nemen de machines stil te zetten. De heer W i 1 j o u w (P.v.d.A.) zelf een der omwonenden van het emplacement, verzekerde dat men in Velsen-Noord be reid is de konsekwenties te aanvaarden van het wonen in industriegebied, doch er zijn nu eenmaal grenzen. Het is hier waar lijk een onhoudbare toestand geworden, waar dringend maatregelen tegen dienen te worden getroffen. Vandaar dat spreker suggereerde de remproeven naar andere sectoren te verleggen, of het hinderlijk la waai door toepassing van een persdruklei- ding te elimineren. In antwoord op deze klachten kon wet houder Verbeek de raad mededelen, dat over dit alles door het college reeds contacten met de betrokken directies zijn opgenomen. Van beide zijden werd de re delijkheid erkend en men streeft inder daad naar een afdoende oplossing. Een voudig is deze echter niet, omdat bijvoor beeld verplaatsing van het materiaal on mogelijk is gebleken, wegens een bepaling van de N.S. welke verbiedt, met deze lo komotieven andere baanvakken te berij den. Ofschoon spreker heeft ondervonden dat de N.S. een log lichaam is dat moei lijk in beweging is te brengen, was hij er toch van overtuigd dat hier serieus aan een oplossing wordt gewerkt, waarbij on der meer het toepassen van compressors wordt overwogen. De wethouder vroeg de raad dan ook nog even om geduld en het nodige vertrouwen in de pogingen van het college, deze onderhandelingen tot een goed einde te brengen. Zonder verder commen taar werden beiden daarop vlot door de vergadering verleend. Bij het voorstel van het college om der tigduizend gulden te voteren voor de aan leg yan een speelterrein aan de Doodweg in Velsen-Noord, vestigde de heer W i 1- jouw er de aandacht op, dat de laat ste jaren in de gemeente reeds diverse speeltuinen grondig door de jeugd zijn ver nield, of wegens gebrek aan belangstelling door de betrokken besturen werden op geheven. Spreker vreesde door dit alles, dat een dergelijk groot krediet wel eens als weggegooid geld kon worden beschouw temeer omdat het terrein over enige ja ren waarschijnlijk toch voor industrie-uit breiding zal moeten dienen. Deze bedenking vormde voor wethou der De Boer een gerede aanleiding om even te wijzen op de evolutie, welke zich ook op het gebied van de speeltuin heeft voltrokken. Het is namelijk door de on dervinding bewezen, dat bij het afnemen van vrije speelruimte ook de belangstel ling van de jeugd voor de ouderwetse speeltuin verdwijnt. In plaats daarvan wor den wip, schommel en draaimolen gelei delijk vervangen door attributen van staal en beton, waar het kind zich op kan uit leven en waarbij wel „kop en benen", maar niet de speelattributen. kunnen wor den beschadigd. Het ligt nu in het voor nemen ook aan de Doodweg een derge lijk speelterrein in te richten, waarbij de wethouder zich nog geen zorgen maakte over de toekomst, wanneer deze plaats eventueel bij de industrie zal worden in gelijfd. Dan dient het betrokken bedrijf het materiaal immers te vergoeden, zo dat er geen sprake is van „weggegooid geld". Dank zij deze argumentatie werd het voorste] daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De afdeling Velsen en Omstreken van de Nederlandse Vereniging tot bescher ming van Dieren heeft in Park Velsèr- beek de resultaten van het jaar 1962 be sproken. Hiervoor was méér belangstel ling dan in de laatste jaren het geval was en de waarnemend voorzitter, de heer H. M. J. van de Wall noemde dit een gunstig teken. Het bestuur wil, om psy chologische redenen, de jaarlijks te hou den collecte laten houden omstreeks „Die rendag". In verband met de noodzakelijke verbouwing van het asiel in de gemeente is er heel wat geld nodig. Op 14 september is men in IJmuiden begonnen met een „Reddingsboei-actie". In IJmuiden is reeds een aardig resul taat geboekt, aldus mevrouw Hoogvliet. Het jaarverslag van de secretaris, de heer H. W. van Wageningen, werd goed gekeurd, zo ook het verslag van de pen ningmeester, de heer H. A. Hagedoorn. Het asiel hal over 1962 een tekort van 2500. Het ledental is dat jaar terugge lopen van 1200 tot 1171. Naar aanleiding van de verslagen vertelde de voorzitter enkele belevenissen in 't asiel. Tijdens de vakantie van de beheerder, de heer S. Dijk, brachten twee kinderen een poesje, dat met koperdraad vastgebonden was aan een boom in het duingebied. Door de goede zorgen van de assistente Thea en een dokter uit Haarlem wist men het dier in leven te houden. De vol gende dag kwamen de kinderen vragen, hoe het was met de poes en ze wisten ook reeds een goed tehuis voor het dier. Als ook grote mensen hun medewerking verleenden zoals deze twee kinderen de den, dan zouden heel wat lieve dieren niet nodeloos gekweld worden, zo stelde de voorzitter. Een dierenvriend uit New York heeft tien gulden geschonken. De bestuursver kiezing verliep vlot. De voorzitter, de heer J. P. Weyburg, werd herkozen; in de vakature van de heer R. Haak is nog niet voorzien. Mejuffrouw Schut heeft zich be schikbaar gesteld voor het contact met de pers. De avond werd besloten met het ver tonen van een tweetal films over het léven van de hond. Wethouder H. de Boer. enthousiast pleiter voor „Telstar". „Succulenta", de afdeling IJmond van de Nederlandse vereniging van liefhebbers van cactussen en vetplanten, houdt don derdag 26 september een propaganda- avond in het Cultureel Centrum. De heer H. Bonefaas uit Den Haag zal een serie kleurendia's vertonen, ter illustratie van zijn causerie over „Cactussen en vetplan ten, paradijselijke schoonheid". Het nieuwe cursusjaar van de Mater Amabilisschool-Velsen begint donderdag 19 september met een openingsavond in de Paterskerk aan de Willemsbeekweg, waar door pater-rector Theofridus een mis zal worden opgedragen. Vervolgens kun nen de nieuwe cursisten met elkaar ken nismaken, waarna de bijeenkomst met het vertonen van een gevarieerd filmpro gramma wordt besloten r Advertentie Dat is nogal begrijpelijk, want „een goede verstaander heeft een half woord nodig". Als u iets wilt aanschaffen of cadeau moet geven dan weet u dus waar u terecht kunt. Wij adviseren u des kundig en vrijblijvend. Kennemerlaan 60 IJmuiden Telefoon 4938 erlaan 60 umuiCLen leLejoon syja Driemaal pech kreeg een IJmuidens bromfietser woensdagmiddag op de Lange Nieuwstraat. Eerst botste hij tegen een rechtsaf slaande bestelauto op waardoor de vork van zijn voertuig afbrak. Daarna ontdekte de politie dat de bromfiets niet voorzien was van een goedgekeurde car burateur. De IJmuidenaar raakte zijn brommer kwijt en kreeg bovendien een proces verbaal op de koop toe. De Vel sense politie heeft de laatste tijd weer et telijke bromfietsen in beslag genomen om dat die niet aan de wettelijke eisen vol deden. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Arnemuiden J. G. Abbringh te IJsselmuiden. Beroepen te Leerdam (toez.) S. W. Ver- ploeg te Waspik te Nieuw-Stadskanaal J. Th. W. Quak te Mijnsheerenland te Bilthoven (wijkgemeente West) (toez.) W. Dijkstra te Donkerbroek te Akkrum (toez.) F. A. van Liere te Renesse te De Kaag (toez.) C. B. Roos, kand. te Dor drecht. Bedankt voor Kamerik, Putten (vac. G. H. Abma) en voor IJsselmuiden J. H. Cir kel te Huizen (N.H.) voor Zonnemaire (toez.) K. van der Sluijs. kand. te Amster dam voor Maastenbroek A. J. Mulder te Meteren en Est. Gcref. Gemeenten Bedankt voor Rotterdam-Zuid P. Blok te Dirksland. Chr. Geref. Gemeenten Tweetal te Gouderak H. van Kooten te Werkendam en H. J. Ch. Zwijnenburg, kand. te Gouderak. Geref. Kerken Beroepen te Beilen J. van Dalen te Uit hoorn. Aangenomen naar Meppel (vac. J. van Tuinen) K. Snoey te Maasdijk, die bedank te voor Oost en West-Souburg. (Van onze correspondent) Bij de E.E.G. te Brussel houden de vis serijdeskundigen uit de zes landen zich momenteel bezig met de voorbereidingen voor de door de Britse regering voor 3 december bijeen te roepen intrnationale visserijconferentie. Engeland heeft name lijk het visserijverdrag met Frankrijk vap 1839 en de visserijconventie voor de Noord zee van 1882 per 15 mei 1964 opgezegd. Het had daartoe volgens die ver-dragen volledig het recht. Komt men op de voor december bijeengeroepen conferentie niet tot overeenstemming, dan zal Londen in mei o.a. de vrjje hand hebben om de vis serszone voor de kust van 3 op 12 mijl te brengen. Advertentie DE WOLSPECIALIST brengt deze exclusieve Franse wol in de moderne kleuren ZOALS ..TE—VERWACHTEN.-WAS heeft de gemeenteraad van Beverwijk in zijn vergadering van woensdagavond uitvoerig van gedachten gewisseld over het voorstel van Burgemeester en Wet houders in het leerplan van het ge meentelijk lyceum op te nemen het fa cultatieve vak cultuurgeschiedenis (één lesuur per week en voorlopig alleen voor het vierde leerjaar) en om subsidierege lingen vast te stellen ten behoeve van het godsdienstonderwijs en van het vor mingsonderwijs op geestelijke grondslag. De discussies over deze punten namen bijna anderhalf uur in beslag voordat en dat was gezien de nogal uiteenlopen de standpunten van verscheidene frac ties min of meer verrassend de voor stellen van R. en W. met algemene stem- Mevrouw M. E. Schmolt-Heynes (P.v.d.A.) men werden goedgekeurd, nadat een voorstel van mevrouw M. E.Schmohl- H e ij n e s (P.v.d.A.) om godsdienst onderwijs voor alle klassen als verplicht vak in te voeren door haar was inge trokken omdat zij wel inzag dat een der gelijke maatregel niet te realiseren zou zijn. Het voorstel tot verstrekking van subsidie tot totaal 7.400 aan de Stich ting Stedelijke Muziekschool i.o. en om aan genoemde stichting een onderhand se geldlening te verstrekken tot maxi maal 8.000 kreeg eveneens de volle instemming van de raadsleden. De overige voorstellen gingen vlot onder de hamer van de voorzitter, loco-burge meester W. J. Vessies, door, die de met vakantie zijnde burgemeester Bruinsma verving. De vergadering was begonnen met het onderzoek van de geloofsbrieven van de heer N. F. H. Bolte (P.S.P.), die de plaats zal innemen van de heer A. Landman. Laatstgenoemde heeft wegens drukke werk zaamheden als raadslid ontslag genomen. Het subsidievoorstel ten behoeve van de Stichting Stedelijke Muziekschool werd door verschillende fracties van harte on dersteund. De heer D. Koger (Prot. Chr.) zei dat de nieuwe muziekschool een goede stap was tot het meer leefbaar maken van__de_„gemeente. Hij zwaaide het be stuur en de directeur van de Velser Mu ziekschool, de commissie van voorberei ding alsmede de wethouder van onderwijs, de heer A. J. Hermes veel lof toe voor D. Koger (Prot. Chr.) hun aandeel in de totstandkoming van de Stedelijke Muziekschool. Ook mevrouw M. E. Schmohl- H e i j n e s (P.v.d.A.) uitte haar grote waardering. Volgens haar zal de nieuwe muziekschool veel publiciteit nodig hebben wil zij in brede kring de nodige belang stelling genieten. Spreekster sprak de wens uit dat naast de scholen ook de muziek verenigingen profijt zullen trekken van de Stedelijke Muziekschool. Wethouder H e r m e s merkte op dat met de stichting van de Stedelijke Mu ziekschool een belofte was ingelost, name lijk een aanvulling te geven van de mu zikale vorming op de lagere school. Hij meende dat de mogelijkheden in de toe komst van de Stedelijke Muziekschool bij zonder gunstig zijn. Er kunnen aan de afde ling algemeen vormend muziekonderwijs nog tal van cursussen en afdelingen wor den toegevoegd, zodat de school tot een volwaardig muziekinstituut zal kunnen uit groeien. Door middel van folders en ad vertenties zal de aandacht van de bur gerij op de nieuwe muziekschool worden gevestigd. Wethouder Hermes vergat niet dank te brengen aan het bestuur en de directeur van de Velser Muziekschool voor hun medewerking en aan de commissie van voorbereiding voor haar degelijk rap port. Mevrouw S c h m o h 1-H e i j n e s open de het „godsdienstdebat" met voor op te stellen dat godsdienstonderwijs en vor mingsonderwijs op geestelijke grondslag los moeten worden gezien van cultuurge schiedenis. Namens haar fractie bepleitte zij het invoeren van onderwijs in bijbelse geschiedenis en cultuurgeschiedenis als imperatief (verplicht) leervak voor 'alle leerjaren op het gemeentelijk lyceum. Dit onderwijs achtte zij voor de geestelijke vorming van de leerlingen onontbeerlijk. Godsdienstonderwijs en vormingsonderwijs op geestelijke grondslag waren volgens haar niet voldoende. De heer Koger (Prot. Chr.) wees er op dat het godsdienstonderwijs aan het gemeentelijk lyceum gegeven zal worden door en onder verantwoording van de pro testants-christelijke kerken. Cultuurge schiedenis zal echter van het 4de leerjaar af onderwezen worden door een vakleraar. De subsidiëring van het godsdienstonder- vijs aan het gemeentelijk lyceum ^achtte htjtfnfet in strijd- met dg weï. De"próC christelijke fractie kon zich dan opk(.yp]lfe- dig achter, de raadsvoordracht stéllen. De heer Klomp (VVD )was van oor deel dat het voorstel van B. en W. een bevoorrechting inhield van het bijzonder onderwijs boven het openbaar onderwijs. Namens de fractie van de K.V.P. zei de heer J. de Weijer dat B. en W. deze moeilijke materie breed, objectief en met grote visie hadden benaderd. Godsdienst onderwijs en vormingsonderwijs op geeste lijke grondslag kunnen volgens spreker niet onder de noemer cultuurgeschiedenis worden gebracht. De K.V.P.-fractie is vu rig voorstander van de invoering van het vak cultuurgeschiedenis aan het gemeente lijk lyceum. Wethouder E. Gerritse met wethou der F. R. W. Kaebisch in het college van B. en W. de minderheidsgroep vormend ten aanzien van. het invoeren van het far cultatieve vak godsdienstonderwijs aan het gemeentelijk lyceum, deelde mee dat tot dusver slechts elf leerlingen aan dit gods dienstonderwijs deelnemen, wat hij een te leurstellend aantal noemde. Ook de pro testantse kerken hebben, zo zei de heer Gerritse, zich uitgesproken voor een ver plicht vak godsdienstonderwijs. W'ethouder H e r m e s legde er de na druk op dat godsdienstonderwijs ais ver plicht vak volgens de wet niet mogelijk is. Ook in de z.g. Mammoetwet is bepaald dat godsdienstonderwijs op scholen voQr v.h.m.o. alleen een facultatief vak mag zijn. De heer Hermes zag voorts niet in wel ke bezwaren er zouden kunnen bestaan te gen subsidiëring van' het godsdienstonder wijs aan het gemeentelijk gymnasium. De raad is indertijd toch ook met de subsi diëring van het godsdienstonderwijs bij het openbaar lager onderwijs akkoord ge gaan? De heer Landman (PSP) wilde de mogelijkheid scheppen dat leerlingen zo wel vormingsonderwijs op geestelijke gron slag als godsdienstonderwijs kunnen vol gen, maar wethouder Hermes meende dat dit het toch ai overbelaste leerplan nog meer zoverzwaren. Samenvattend stelde de wethouder dat het voorstel van B. en W. in feite beoogt dat tot en met het der de leerjaar bijbelonderwijs of vormings onderwijs op geestelijke grondslag zal wor den gegeven als facultatieve vakken en in de hogere klassen cultuurgeschiedenis als facultatief vak waarbij bijbelonderwijs óf wel vormingsonderwijs op geestelijke grond slag zal komen te vervallen. Zonder hoofdelijke stemming hechtte de raad hierna zijn goedkeuring aan het om streden voorstel van B. en W„ waardoor, dus de opneming van het facultatieve vak cultuurgeschiedenis en de subsidiëring van het godsdienstonderwijs aan het gemeen telijk lyceum in Beverwijk toch nog on beschadigd hun beslag kregen. GROENTEVEILING BEVERWIJK De noteringen op de groenteveiling- te Beverwijk waren woensdag: andijvie 12 36. bloemkool 2280. sla 1246, spinazie 1150, bospeen 1534, waspeen 1229. postelein 432, sperziebonen 56—160, snij bonen 45120, snijbonen kas 185220, pronkbonen 45—80, prei 12—36, tomaten 2372. De E.E.G.-vertegenwoordigers zijn het echter tot nu toe niet eens kunnen worden over het. al of niet deelnemen aan de con ferentie en over een mogelijke gemeen schappelijke houding, r.ankrijk wenst dat de E.E.G. eerst zijn gemeenschappelijke visserij-politiek bepaalt alvorens naar Lon den te gaan. Nederland, Duitsland en Bel gië zijn terecht van oordeel dat het uiter mate nuttig is wanneer men eerst de ver langens van de andere Noordzeelandên kent, alvorens men met elkaar binnen de E.E G. over een gemeenschappelijke vis serij politiek kan spreken. Ze wijzen er daarbij op dat slechts 30 percent van de visconsumptie binnen de E.E.G. door E.E.G.-landen zelf wordt gevist, terwijl Engeland, Noorwegen en. Denemarken bijna 40 percent van het visverbruik van de E.E.G leveren. De E.E.G.-commissie, zoals altijd be ducht voor eigen standje, schijnt meer te voelen voor het Franse standpunt. Ze geeft daarbij de theoretische overweging dat het volgens haar onjuist is bij het vast stellen van interne regelingen over vraag stukken van landbouw- en visserijpolitiek eerst met derde landen te onderhandelen. Mochten noch de deskundigen, noch de permanente vertegenwoordigers tot over eenstemming kunnen komen, dan neemt men aan dat de Europese commissie aan de ministerraad om een principiële be slissing zal vragen. Woensdag In IJmuiden werden woensdag in totaal aangevoerd 10.960 kisten, vis, waarvan 76 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 681 schol, 18 schar, 6 bot, 9.754 haring, 235 ms kreel, 53 schelvis, 100 wijting, 10 kabeljauw en gul, 14 haai, 3 koolvis en 9 diversen. Prijzen per kilo, in guldens: heilbot 4,60, grote tong 76,10, grootmiddel tong 5,20— 4,20, kleinmiddel tong 54.30, kleine tong I 5,70—5,30, kleine tong II 4,50—4,10, tarbot I 3,70—3,20. Per 125 kilo: grote kabeljauw 146, grote koolvis zwart 126. Per 50 kilo: grote schol 4439. grootmid del schol 4038, kleinmiddel schol 35, kleine schol I 3836, kleine schol II 3711, .5char._ £2—16, bot 17—11. verse haring 13,60—11, makreel 4720, kleine schelvis 42, kléine schelvis I 4742, kleine schelvis II 3'426, wijting 269,60, kleine gul 40, kleine haai 2819. In IJmuiden werden woensdag de vol gende besommingen in guldens gemaakt: HD 74 14.900; KW 87 7.100; WB 33- KW 190 3.300. Aanvoer van donderdag Zesentwintig vaartuigen hebben donder dagmorgen in IJmuiden aangevoerd 6430 kisten vis, 180 stuks gladde kabeljauw en drieduizend kilogram tong. Bij de aanvoer waren 480 kisten schelvis, 280 wijting. 30 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 2000 haring, 150 kleine kistjes haring, 90 makreel, 380 schol, 5 tarbot, 95 varia, 3000 spanharing. Prijzen van donderdag Per kilogram, in guldens; tarbot 3.60— 3.40, heilbot 4.704.20, grote tong 6.50— 6.20. grootmiddel tong 4.904.60, kleinmid del tong 5.204.60, tong I 6.30—5.60, tong II 4.50—4. Per tien stuks: grote kabeljauw 166 130, middel kabeljauw 9278. Per hoop: rog 59. Per 50 kilogram: grote schelvis 50, mid del schelvis 5638, kleinmiddel schelvis 47—37, schelvis I 46—36, schelvis II 3023, gul.I 71—59, gul II 62—50, gul III 54—35, grote schol 49—46, middel schol 42—39, kleinmiddel schol 42—38, schol een 4440, schol II 39—25, schol III 25—13, wijting gestript 30—23, wijting dicht 16—8.40, schar 26—21, poon 21—18, haai 36—8, ha ring 1311, grote makreel 55, makreel 4436, kleine makreel 31—20, tarbot 150 110, lever 6, tongschar 130. Besommingen van donderdag In IJmuiden werden donderdagmorgen de volgende besommingen, in guldens, ge maakt: KW 153—8450, KW 132—10.400, KW 90—6470, VL 73—6350, SCH 153—6800, SCH 261—7200. Scheveningen In Scheveningen bestond donderdagmor gen de aanvoer uit: 5 kisten schelvis, 15 wijting, 500 schol, 1200 kilogram tong, 4000 kisten haring. Haringvangsten KW 130—20, KW 170—2, KW 74—10, KW 405, KW 725, KW 163 geen vangst. Gemiddelde vangsten: Katwijk 10, Sche- .veningen 34 en Vlaardingen 22. Op zeë De haringvangsten zijn woensdag na de middag wel wat ruimer geworden. De IJM 25 Julie Strijff deed een trekje, dat drie manden makreel en 10 kantjes haring op leverde, de Oceaan 9 SCH 54 en de KW 144 Cornelis den Duik meldden elk een dag vangst van tien last. De KW 159 ving woensdag na drie uur 70 kantjes in een trekje, daarna 70 kantjes schone haring en vervolgens nog eens 25 kantjes. Schipper Glas besloot met 'deze vangst naar huis te varen. De Maria Ellen wordt in de loop van donderdag in IJmuiden verwacht. Met pensioen. Na 38 dienstjaren gaat de heer A. J. van Zijp uit Beverwijk, werk zaam bij de afdeling nieuwbouw van Hoogovens, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op vrijdag 28 september deze onderneming verlaten

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7