Circus „Belli" geeft vier voorstellingen in IJmuiden IJ 5 m Straalverkeersvliegtuig bij de landing doorgeschoten Nieuw academisch statuut is nu in werking getreden en bondig S. KORVER RASCH GAZELLE RIJWIELEN Paus Paulus VI ontving Adenauer Schip vervroegde tewaterlating Politiekogels voor halfbloed in Zuid-Afrika Verkeersongevallen in Velsen Angstig ogenblik op Schiphol „Avondster" te water gelaten Verenigde Staten wijzen hereniging van Vietnam af Europese rechten van de mens tien jaar M m 3 Zoekt u iets? Adverteert in dit blad Winkeliers, doet uw voordeel! Zelf halen - minder betalen! DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1963 h&'U Voordelige burgemeester Onbegrijpelijk TELEVISIE met UHF vanaf LAAT U ZICH VAKKUNDIG VOORLICHTEN 100% service 100% garantie KENNEMERLAAN 76 hoek Moerbergplantsoen - TEL. 5726 Betaling in overleg Wij kunnen u de allernieuwste types van de FIRATO leveren! VERF voor binnen en buiten. BEHANG meer dan 10.000 rol. KWASTEN HUYGENSSTRAAT 59 - TELEFOON 4209 MEERSTRAAT 83 - BEVERWIJK - TEL. (0 2510) 3739 Zoetwaren - Levensmiddelen LANGE NIEUWSTRAAT 773 - IJMUIDEN-OOST - TEL. 4988 Voor het eerst sinds lange tijd zullen de circusliefhebbers in Velsen weer in de gelegenheid worden gesteld enigszins aan hun trekken te komen, doordat het circus Belli zich heeft voorgenomen zijn grote vier masttent met een capaciteit voor ruim 2.200 bezoekers op het Marktplein in IJmuiden op te slaan. Maan dag 23 september vindt dan de feestelijke openingsvoorstelling plaats, nog gevolgd door drie voorstellingen op dinsdagavond, woensdagmiddag en woens dagavond. in ROME (Reuter) Diplomatieke waar nemers in Rome menen dat de audiëntie van de Westduitse bondskanselier van dinsdag bij de paus gezien kan worden als een poging van Paulus VI om de be trekkingen met Bonn te verbeteren voor dat Adenauer aftreedt. Door het hartelijke contact van paus Joannes met Poolse bis schoppen was in Bonn wantrouwen ont staan omdat men meende dat paus Joan nes meer voelde voor het Poolse dan voor het Westduitse standpunt inzake de Duit se oostgrens. Volgens dagbladen in Rome had Adenauer critiek op de encycliek „Pa- cem in terris", die in april verscheen. Burgemeester Janssens van de Bra bantse gemeente Aarle-Rixtel heeft het zo razend druk dat hij zelfs geen ge legenheid heeft om zijn persoonlijke declaraties in te dienen. Ieder jaar wordt hij er bij de behandeling van de begroting in de gemeenteraad op ge wezen, maar hij zegt er geen tijd voor te hebben. Op de gemeentebegroting staat ieder jaar 1.500 voor onkosten vergoeding van de burgemeester, maar al zeven jaar lang heeft de heer Jans sens niets gedeclareerd. „Ik heb wel onkosten gemaakt in al die jaren. Het zal wel zo'n 10.000 zijn die ik tegoed heb. Precies weet ik het ook niet", zegt de 'burgemeester. „Ik kan mijn privé- zaken niet laten voorgaan boven dienst aangelegenheden. Ik kan het niet op brengen om voor mezelf te werken als er nog zoveel te doen is voor anderen". Zoals bij elke andere circusonderneming hebben ook Harry Belli en zijn echtgeno te Elly Belli-Strassburger bekende na men in de circuswereld als directie ge tracht hun programma enige attractief- spectaculaire onderdelen mee te geven. Zij zijn hierin voor deze langdurige tournee ongetwijfeld uitstekend in geslaagd, want behalve Harry Belli zelf met zijn veelbe sproken en uniek dressurnummer, dat be staat uit het gezamenlijk optreden van een tijger met een paard, werden in dit pro gramma ook Adolphe Strassburger en zijn reuze olifanten opgenomen, naast de Alt- hoffs beren-revue en de Cimarro's uit Bue nos Aires, die als obelisk-artiesten een boeiend schouwspel op de strak gespan nen draad voor hun rekening nemen. Uiteraard ontbreken de traditionele cir cusnummers hier evenmin, zoals de steeds aantrekkelijke vrijheidsdressuur met de fraaie paarden door Elly Belli-Strassbur ger en Regina en Adolphe Strassburger, luchtacrobaten, jongleurs en andere ar tiesten. Daarnaast is de humor weer ruim vertegenwoordigd door het Dubsky-trio, drie amusante Deense clowns, gedresseer- Het bij de Dordtse scheepswerf „De Biesbosch" voor Zweedse rekening in aan bouw zijnde koelschip „Frigion", dat van middag om zes uur officieel te water zou worden gelaten, heeft dat plechtige mo ment niet afgewacht maar is op eigen ge legenheid de helling afgegleden. Het kreeg daartoe de kans door een breuk in de klink, waardoor het schip ging glijden. Groot was de consternatie bij het werf- personeel, maar er ontstond geen ramp. Aan de helling werd alleen enige schade aangericht en een employé werd getrof fen door een stuk hout, waardoor hij een lichte verwonding opliep. Een aan de andere kant van de Mer- wede passerend sleepschip liep door rond vliegend materiaal lichte schade op. Omdat men de „Frigion" moeilijk weer op de helling kan brengen zal de plechtig heid van vanmiddag nu beperkt blijven tot het dopen. JOHANNESBURG (AP) De 38-jarige Zuidafrikaanse politieke vluchteling Den nis Brutus, is bij het hoofdbureau van po litie in Johannesburg tweemaal* in de maagstreek getroffen door schoten van de politie, aldus meldt het blad „Rand Daily Mail." Brutus werd uit de Portugese kolonie Mozambique teruggevoerd naar Zuid-Afri ka, nadat hij daar door de Portugese vei ligheidspolitie was gearresteerd. De toestand van Brutus, die een half bloed is, schijnt ernstig te zijn. Politie agenten hielden in de operatiezaal de wacht, terwijl een spoedoperatie op hem werd verricht. Brutus was voorzitter van het Zuidafri kaanse niet-raciale comité voor de Olym pische Spelen. Hij vluchtte vijf weken ge leden naar het Britse protectoraat Swazi land, nadat hij een Zuidafrikaans rege ringsverbod op het deelnemen aan verga deringen had getrotseerd. De Zuidafrikaanse politie weigert com mentaar op de schietpartij te geven. Een der spectaculaire nummers van circus Belli: Harry Belli met zijn wereldberoemde tijger te paard. Foto R. Th. van Heyst Doordat het zonder voldoende uit te kij ken de weg overstak is woensdagmorgen een vijfjarig meisje, wonende aan het Plein 1945 in IJmuiden, op de Zeeweg bij de Willemsbeekweg in IJmuiden door een personenauto aangereden. Het kind werd door de voorbumper van de auto tegen het wegdek geslingerd. Een grote buil op het hoofd en schrammen in het gezicht waren de zichtbare gevolgen van deze bot sing. Nadat de ongevallendienst daartegen geen bezwaar had gemaakt is de kleine door haar vader naar huis gebracht. Vermoedelijk door een oneffenheid in het wegdek raakte een dertigjarige verpleeg ster uit Haarlem woensdagmorgen op de Hagelingerweg in Santpoort met haar bromfiets aan het slingeren. Bij. haar val liep zij een lichte hersenschudding op. Ook haar duopassagiere kwam onzacht in aanraking met de straatstenen maar haar letsel bleef beperkt tot ontvellingen aan een knie en een arm. De bromfietsberijd ster is naar het Antoniusziekenhüis is IJmuiden overgebracht. (Van onze redacteur in Amsterdam) Een straalverkeersvliegtuig van de Pan American World Airways is gisteren te ver achter de drempel van de slechts 2.550 meter lange 05-23-baan geland. De gezagvoerder liet de brullende motoren op volle kracht terugdraaien en blok keerde het landingsgestel, maar het was te laat: de acht banden schuurden gil lend over het beton tot de banden knal lend sprongen. Met een snelheid van tweehonderd kilo meter per uur schoot de DC-8 in het gras achter de landingsbaan. Na een spoor van driehonderd meter door de kieibodem te hebben geploegd kwam het honderdveer tigduizend kilo wegende gevaarte tot stil stand. Het landingsgestel zakte tot over de assen in de weke grond. Het Panam-toestel was het lijnvliegtuig Hamburg-New York, dat in Amsterdam zijn gebruikelijke tussenlanding maakte. Het kwam tegen twee uur boven Schip hol. De captain besloot te landen op de baan 05-23, die ternauwernood lang genoeg is om bij gunstige weersgesteldheid derge lijke straalvliegtuigen te ontvangen. Captain R. P. White zat te hoog boven de baan en toen hij merkte dat zijn uit loop in gevaar zou kunnen komen nam hij alle maatregelen, die mogelijk waren. Hij zette zijn toestel abrupt aan de grond, stelde onmiddellijk de straalomkeerders van de motoren in werking en remde krachtig op het hydraulische systeem. Deze maatregelen bleken niet voldoende. De captain paste daarop het paarde- middel toe: het emergency-system, de de noodreminstallatie, die op luchtdruk werkt. Na hiermee even voorzichtig te hebben bijgeremd, blokkeerde hij prompt alle acht wielen van het hoofdlandingsge stel, waarna de banden sprongen. Toen het vliegtuig van de baan op de weilanden belandde stootte de linker bui tenmotor tegen een paal waarop een zen dertje van het instrumenten-landingssys teem is gemonteerd. De paal staat nu scheef en de ommanteling van de motor is gedeukt en kreeg bovendien een kleine scheur. De stationsmanager van de Panam, de heer Leonard Johnson, zei niet te begrij pen waarom captain White, die wel vaker op Schiphol komt, juist de korte baan koos terwijl er speciaal voor de straal vliegtuigen twee lange banen zijn van 3300 meter lengte. In het toestel zaten vier man vliegend personeel, een steward, drie stewardessen en twintig passagiers van wie er twaalf naar New York zouden doorreizen. Zij konden een uur later met een vliegtuig van de K.L.M. hun reis vervolgen. Technische ploegen van de K.L.M. en de luchthaven Schiphol hebben gisteren en vannacht gezwoegd om de DC-8 op te vijzelen en te voorzien van nieuwe ban den. Voorts moest een driehonderd meter lange weg van houten balken worden aan gelegd om het toestel met tractoren naar de landingsbaan terug te kunnen slepen. In de speciaal voor DC-8-vliegtuigen in gerichte werkplaatsen van de K.L.M. zal het toestel grondig worden geïnspecteerd. De linker buitenmotor zal veiligheidshalve worden vervangen en voorts is het niet uitgesloten dat het landingsgestel moet worden gerevideerd. de varkens, een vrolijke ezel-komedie en een „echte" voetbalwedstrijd tussen hon den, geannonceerd als een ontmoeting van Nederland tegen Denemarken. Dit alles be- onder leiding van Frai^; Seuren, die er ongetwijfeld mede voor zal zorgen dat het „hooggeëerd publiek" een avond v; ouderwets circusgenoegen beleeft. Bij Koninklijk Besluit is de inwerking- Eén van de belangrijkste maatregelen, treding bepaald van het nieuwe aca-die reeds bij deze eerste fase van de her Woensdagmorgen om half twaalf is op de scheepswerf „De Rietpol" in Spaarndam de kotter „Avondster" 0.159 met een bok te water gelaten. Het schip zal in IJmuiden worden afgebouwd door de firma H. Zwart. De kotter, die voor de rederij Frans en Louis Maes uit Ostende gebouwd is, is 27.20 meter lang, 6.30 meter breed en hij heeft een holte van 3.40 meter. Er zal een 300 pk Bolnes motor in het schip worden geplaatst. demisch statuut, dat een uitvloeisel is van de wet op het wetenschappelijk onderwijs. Het academisch statuut bevat een rege ling van examens en promoties, geldend voor de openbare en de door de overheid erkende en gesubsidieerde bijzondere uni versiteiten en hogescholen. Met de totstandkoming is de eerste fase van de herziening van het oude statuut voltooid. Deze omvat de algemene bepa lingen betreffende het afleggen van de examens en dus van de diverse studie richtingen gegeven voor zover dit no dig was in verband met het feit, dat bij de wet op het wetenschappelijk onderwijs de examens in verenigde faculteiten zijn vervangen door die in interfaculteiten, terwijl naast de bestaande faculteiten bij amendement van de Tweede Kamer een nieuwe fëculteit der sociale wetenschap pen is ingesteld. ziening van het academisch statuut zijn genomen, is wel deze dat in die nieuwe faculteit behalve de studierichtingen van wetenschappen ook de psychologie en de opvoedkunde zijn ingedeeld, waarvan de examens volgens het oude statuut werden afgenomen door de verenigde faculteit der letteren en wijsbegeerte, der wis- en natuurkunde en-of der geneeskunde. De examenprogramma's, niet alleen van de genoemde, doch ook van de overi ge studierichtingen, zijn vooralsnog onge wijzigd overgenomen uit het oude statuut. De herziening van deze examenprogram ma's, die de eigenlijke kern van het aca demisch statuut vormen, zal voor zover nodig plaatsvinden in de tweede fase van de vernieuwing van dat statuut. Daarbij zal ook het vraagstuk van de bekorting van de studieduur nader onder ogen moe ten worden gezien. WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten zijn tegen elk voorstel dat de her eniging van communistisch Noord-Viet nam met Zuid-Vietnam beoogt. „Het lijkt niet in het belang van Zuid-Vietnam, van onszelf of de andere landen van de vrije wereld te overwegen door middel van on derhandelingen prijs te geven wat door de moed van het Vietnamese volk ten koste van zware verliezen en krachtsin spanningen tot stand gebracht is". Deze verklaring van het State Depart ment werd verstrekt in antwoord op vra gen over een bericht uit Saigon dat de Franse ambassadeur in Zuid-Vietnam bij zijn besprekingen met de hoogste Vietna mese functionarissen, onder wie president Ngo Dinh Diem en zijn broer Ngo Dinh Nhu, onderhandelingen over de hereniging had voorgesteld. STRAATSBURG (ANP) De Raad van Europa heeft woensdag het tienjarig be staan van de Europese Conventie ter be scherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden gevierd met de eerste steenlegging voor een eigen gebouw van het Europese hof voor rechten van de mens naast het Huis van Europa in Straatsburg, een academische zitting van de Raadgevende Vergadering en de benoeming van een Zwitserse (ze ventiende) rechter in het hof. Met de eerste steen, die in aanwezigheid van een groot aantal Europese autoritei ten werd gelegd, zijn munten uit de ze ventien lidstaten (voor Nederland een zil veren rijksdaalder) en een oorkonde op perkament aan het fundament van het nieuwe gebouw toevertrouwd. In de academische zitting werd gewezen op het grote belang van de Conventie als mijlpaal in de ontwikkeling van interna tionale rechtsnormen over internationale controle. Tegen antenne-chaos. Vóór de T.V.- uitzendingen via het tweede net zullen be ginnen, willen de Haagse woningbouwver enigingen ook op de oudere woningcom plexen centrale T.V.-antennes installeren. Hierdoor zullen de mastbossen van anten nes verdwijnen, worden de huurders ge spaard voor de wijzigingskosten van hun tegenwoordige antennes en ook wordt een betere ontvangst bereikt Uitvoering van deze plannen zal een geringe huurver hoging noodzakelijk maken. Indonesiër. Voor het eerst na het her stel van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië heeft zich aan de technische hogeschool in Delft een Indonesiër laten inschrijven. Het is de negentienjarige Kwie Tan. Prinses Beatrix. Maandag opent prin ses Beatrix een enkalon-fabriek te An trim bij Belfast. Tevens zal de prinses een muurschildering van Nederlandse kunste naars onthullen, die de nieuwe industriële banden tussen Nederland en Noord-Ierland voorstelt. rrrrrrrwrrrrrrlt, Enorm gesorteerd in Keuze uit 200 kleuren Uit voorraad leverbaar nu nog voor leverbaar. de oude prijs solide constructie lichte gang A sierlijke bouw reeds vanaf f 153.—

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9