Gromyko stelt topconferentie in Moskou voor begin 1964 Verzoeningsgezinde rede voor de UNO-Assemblee HET WEER Planbureau studeert op gevolgen loonsverhoging „Ons leger zal zonodig Maleisië verdedigen" Acrobate tijdens voorstelling weggeslingerd O Om nooit te vergeten Paratyfus in Heerlen SER-cotnmissie niet verbaasd over stijging tot 12 percent Bouwfonds sticht een voorbeelddorp Militaire tehuizen in West-Duitsland Britse bedrijven worden niet genaast O.A.S.-muiterij in gevangenis van Fresnes gedempt éeë MORRIS "éeforeyou êuy! DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Voetsteun brak akdoeken FALCON TWEEDJASSEN Bewolkt „Meer verzoenend Zeven verpleegsters en één patiënt ziek Het woord is aan In de krant van heden: ASTA MOTEL - BEVERWIJK GEZELLIG DANSEN - LORD HOME VOOR TELEVISIE: Geen naasting HET IS ER WEER! Roomboterspeculaas Roomboterbrokkenspeeulaas Roomborstplaat in 3 smaken HAZENBERG Medeplichtige van aanslag op De Gaulle gepakt 48e JAARGANG NUMMER 268 VRIJDAG 20 SEPTEMBER 19C~ Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, ehei bezorging tot 7 u. 7519, Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant na 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Miie NEW YORK (Reuter en AFP) - De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, heeft donder dag in de UNO-Assemblee een uitge breide topconferentie voorgesteld ter be spreking van maatregelen die tot f^n verdere vermindering van de spanning in de wereld leiden. Aan deze topconfe rentie zouden staats- of regeringshoof den van de achttien leden-landen van de ontwapeningscommissie van de UNO moeten deelnemen. De conferentie zou moeten worden gehouden „in het eerste kwartaal of de eerste helft van 1964". Gromyko bood Moskou als plaats van samenkomst aan. Lid van de ontwapeningscommissie zijn Brazilië, Birma, Bulgarije, Canada, Ethio pië, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Mexico, Nigeria, Polen, Roemenië, de Sovjet-Unie, Tsjechoslowakije, de Ver enigde Arabische Republiek, de Verenig de Staten en Zweden. Gromyko verklaarde, dat de Sovjet-Unie bereid is ermee in te stemmen, dat be perkte hoeveelheden intercontinentale, an ti-raket- en anti-vliegtuigraketten ter be schikking moeten blijven van de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten op hun ei- Caroline Dcak. één van „de vijf Deto's", is gisteren tijdens een voorstelling van circus Belli in Den Helder bij een even- wicbtsnummer gevallen. De 34-jarige cir- cusartiste brak een sleutelbeen en kreeg een lichte hersenschudding. Haar echtgenoot hield met een motor fiets een staalconstructie in beweging, waaraan Caroline hoog boven de grond rondzweefde. Een steun waarop de linker voet van de acrobate rustte, schoot plotse ling los en tot ontsteltenis van het publiek werd Caroline buiten de piste geslingerd. Bij haar val raakte zij nog een stoel. In bewusteloze toestand werd zij naar het ziekenhuis Parkzicht gebracht, waar rönt genfoto's werden genomen. „De vijf Deto's" brengen hun nummer al vijf jaar. Zij zijn afkomstig van het staatscircus van Boedapest. Advertentie Advertentie BArST HAARISM TEL 13439 LElDSfSWAAl4i»li AMVtRDAM Tft. «373596 Verwachting tot morgenavond: Nevelig en bewolkt met enkele verspreid voorkomende opkla ringen en slechts hier en daar een bui. Matige tot zwakke wind tussen noordoost en oost. Ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee gen grondgebied tot de voltooiing van de derde fase van het ontwapeningsproces. Hiermee doet de Sovjet-Unie „een nieu we concessie", aldus Gromyko, waarmee het onderling vertrouwen tijdens het ont wapeningsproces zal worden gehandhaafd, „zelfs bij de meest wantrouwende houding van sceptici in het westen". De oplossing van de Cubaanse crisis en de ondertekening van het kemstopver- drag wijzen de weg naar een verdere vermindering van de internationale span ning en van het gevaar voor militaire conflicten, zo betoogde de Russische mi nister. Hij acht het noodzakelijk, dat men het niet meer tot situaties laat komen waarbij de spanning tot het kookpunt kan stijgen. Hij meent dat de gunstiger kan sen die door het kernstopverdrag zijn ge schapen, „volledig benut moeten worden voor de regeling van andere internationa le vraagstukken die rijp zijn voor een op lossing". Tot de maatregelen die zouden moeten worden ganomen behoren het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van het Warschaupact en het „Noordat- lantische blok," stappen om verrassings aanvallen te voorkomen en de sterkte van de buitenlandse troepen in Oost- en West- Duitsland te verminderen, inkrimping van de militaire begrotingen en de vorming van kernwapenvrije zones in verschillende de len van de wereld. Gromyko bepleitte voorts een overeenkomst tussen de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten over een ver bod „om voorwerpen in een baan om de aarde te brengen met kernwapens aan boord." Hij vindt ook, dat het voor de UNO een „erezaak" is alles in het werk te stel len om in 1965, wanneer de UNO twintig jaar bestaat, elke vorm van kolonialisme te hebben uitgebannen. De Russische regering doet een beroep op alle landen de onderlinge betrekkingen zodanig te ontwikkelen, dat verzekerd wordt „dat internationale geschillen gere geld worden aan de conferentietafel, niet op het slagveld, en dat een land geen ge weld kan gebruiken tegen een ander land omdat men het niet eens is met de daar geldende maatschappelijke orde." „Laten wij overgaan tot nauwere samenwerking. met inbegrip van de uitbreiding van eco nomische en handelsbetrekkingen die de krachtigste basis vormen voor de ontwik keling van de politidke betrekkingen tus sen de landen, en tot uitbreiding van cul turele uitwisselingen," aldus Gormijko. Na verklaard te hebben, dat de huidige zitting van de Assemblee in een gunstiger sfeer begint dan vorige zittingen, herhaal de hij de eisen voor een Duits vredesver drag. Dit deed hij vergezeld gaan van een felle aanval op West-Duitsland, dat volgens hem voor een groot deel verant woordelijk is voor de huidige spanning in Europa. Het Westberlijnse „bezettingsre gime" fungeert bovendien, aldus Gromyko als „kunstmest voor de politieke voedings bodem waarop in West-Duitsland het re- vanchisme en de militaristische denkbeel den die maar weinig verschillen van wat Hitler-Duitsland aan de vooravond van de tweede wereldoorlog bezielde, welig tie ren". Het hoofd van de Amerikaanse delega tie Adlai Stevenson verklaarde, dat de woorden van Gromyko over een vermin dering van de internationale spanning de Verenigde Staten zeer welkom zijn. Hij vond de toespraak „meer verzoenend" dan bij vorige gelegenheden het geval was. Dit wettigt volgens hem de hoop, dat tij dens de huidige zitting van de Assemblee wezenlijke vooruitgang kan worden ge boekt. De Brit Sir Patrick Dean liet zich in de zelfde zin uit, maar betreurde de „ongeluk kige aanval" op West-Duitsland. Onder het verplegend personeel van het St. Jozef Ziekenhuis in Heerlen zijn enke le gevallen van paratyfus ontdekt. Zeven verpleegsters zijn geïsoleerd. Ook een pa tiënt, die onlangs werd opgenomen, lijdt aan deze ziekte. De geneesheer-directeur van het ziekenhuis, heeft verklaard, dat er geen gevaar bestaat voor de patiënten, daar de zeven verpleegsters toevallig niet in aanraking zijn geweest met patiënten. Wat zijn de alternatieve gevolgen van loonstijgingen van 8, 10 of 12 percent, elk met twee dagen extra vakantie, voor de nationale economie? Deze vragen heeft deze week de S.E.R.-commissie ontwikkeling nationale economie voor gelegd aan het Centraal Planbureau. Deze commissie is begonnen met de voorbereiding van het halfjaarlijkse S.E.R.-rapport over de loonruimten. Er wordt op gerekend dat de analyses van het Centraal Planbureau gereed zijn, als volgende week donderdag de commissie weer bijeenkomt. Deze forse getallen zijn in de S.E.R.-commissie gevallen zonder dat iemand zich er verbaasd over toon de. Ook prof. De Wolff, die als voorzitter van het Centraal Planbureau in deze commissie zitting heeft, toonde zich niet gealarmeerd. Insiders wisten namelijk al lang dat er rekening moet worden gehouden met een forse beweging aan het loonfront. Ook mi nister Veldkamp is hiervan al sinds 12 september op de hoogte. In een informe le bespreking die de minister van sociale zaken op die datum heeft gehad met de twee voorzitters van de Stichting van den Arbeid (een namens de werkgevers en een namens de werknemers), heeft K.A.B.-voorzitter Middelhuis dr. Veldkamp al gevraagd hoe hij tegenover een loon kostenstijging van tien percent stond. De heer Middelhuis heeft de minister erop gewezen dat hij niet verrast moest zijn als de vakbeweging eisen van deze grootte op tafel zal leggen. Ook de werk gevers-voorzitter van de Stichting van den Arbeid, ir. Bölger, was van de werkne mersverlangens dus op de hoogte. Het Bouwfonds van Nederlandse Ge meenten gaat in Doorwerth aan de Ve- luwezoom een groot voorbeelddorp stich ten, dat de naam „Plan Internationaal" heeft gekregen. Zowel de door het Bouwfonds van Ne derlandse Gemeenten ontwikkelde woning typen als door soortgelijke bouwfondsen in hef buitenland ontworpen bouwtypen zullen er verrijzen. In totaal komen er ongeveer zeventig woningen: huizen en bungalows en een blokje flats. De huizen zullen worden be woond, maar zullen voor belangstellenden te bezichtigen zijn. Van alle zijden schijnt het besef door te dringen dat wil Nederland zijn ge organiseerd overleg redden de 4 per cent loonruimte van het Centraal Planbu reau veel te laag ligt. De kruik van het huidige loonbeleid is in het water van een oververhitte arbeidsmarkt namelijk al lang aan het scheuren. Zoals bekend, zijn met name N.V.V. en K.A.B. voorstander van een optrekken van het loon en prijs peil naar een meer Europees niveau. De ze wens hebben ze dit voorjaar ook in hun gezamenlijk actieprogramma neerge legd. Emerson: Goede manieren bestaan uit kleine opofferingen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen 2, 13 Op de Praatstoel3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3 Medische verzorging 5 Films 5 Uit stad en omgeving 5, 7 In de Vishal en op zee 7 Badio en t.v11 Uitgaan in Haarlem11 Kunst 11 Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's De koninklijke militaire bond „Pro Re- ge" en de Centrale van Katholieke Mili taire Tehuizen zullen in totaal zeven gro te militaire tehuizen bouwen op plaatsen in Westduitsland, waar Nederlandse troe pen plegen te oefenen. Daarnaast zullen nog enkele kleinere ontspanningsruimten worden ingericht. De financiering geschiedt met grote regerings steun. Ook het departement van Defensie is namelijk ten zeerste met deze tehuizen gediend. De Britse RAFen vliegtuigen van burgerluchtvaartmaatschappijen zijn begonnen met de evacuatie van vrou wen, kinderen en zakenlieden uit Indonesië. Zij worden overgevlogen naar Singapore. In Djakarta verblij ven zij in afwachting van hun ver trek in hotel „Indonesia". De foto laat zien, hoe een groep vrouwen enlan deren aankomt op de luchthaven Changi bij Singapore. Telefoto Advertentie achter het station Beverwijk ZATERDAGAVOND om 8 UUR weer in de Restaurant-bai van het motel, m.m.v het Zuidamerikaanse orkest HET THORNWOOD KWARTET. Geen entree Tafelreservering tel. 02510-4545* Het grootste pronkstuk van de Koninklijke Marine bij de Rotter damse vlootdagen is het vliegkamp schip Karei Doorman, dat men hier in Rotterdam ziet arriveren. Gisteren hebben de ministers De Jong, Marij- nen, Scholten, Witteveen, Van Aart- sen, Andriessen, mevrouw Schouwe- naar-Franssen en Emanuels in gezel schap van een aantal staatssecreta rissen een vaar- en oefentocht met dit schip op de Noordzee meegemaakt. LONDEN (AP, AFP en Reuter) De Britse strijdkrachten in het Verre Oosten zijn paraat. Zij zullen de nieuwe Federatie Maleisië helpen, als het geschil met Indonesië op een oorlog zou uitlopen. Dat vertelde de Britse minister van Buiten landse Zaken, Lord Home, donderdagavond in een vraaggesprek voor de televisie. Hij sprak daarbij de hoop uit dat Indonesië toch nog zou besluiten zich als een goede nabuur tegenover Maleisië te gedragen. De Australische regering heeft in het parlement verklaard dat zij Groot-Brit- tanië in het conflict de steun zal geven die dat land Australië ongetwijfeld zou geven onder soortgelijke omstandigheden. Aangenomen wordt dat Groot-Brittannië sterke land-, lucht- en zeestrijdkrachten in Zuid-oost-Azië heeft geconcentreerd. De strijdkrachten van Maleisië zijn gering Zij zijn echter zeer effectief en speciaal geoefend voor de strijd in de ondoordring bare jungle. Dat is belangrijk, omdat men aanneemt dat Indonesië zal proberen met guerrillastrijders de grensgebieden van de federatie te infiltreren, als het töt een strijd mocht komen. De Japanse premier, Hayato Ikeda, en Thailands minister van Buitenlandse Za ken, Thanat Khoman, hebben aangeboden in het conflict te bemiddelen. De Indonesische regering heeft in een nota de Britse regering haar verontschul digingen aangeboden voor de „ongerecht vaardige handelingen" die tegen Britse onderdanen zijn gepleegd. Zij geeft de ver zekering dat zij geen betogingen meer zal toestaan. Inmiddels is de evacuatie van ongeveer tweehonderd Britse staatsburgers vrij wel allen vrouwen en kinderen uit Dja karta begonnen. De meesten worden over gevlogen naar Singapore. De Indonesische regering heeft verze kerd dat geen Britse ondernemingen zul len worden overgenomen. President Soe- karno schijnt strenge orders gegeven te hebben aan alle gouverneurs en militai re commandanten te verhinderen dat de oliemaatschappijen door de vakbonden worden genaast. Het gaat hier om de Britse Shell, de Amerikaanse Stanvac en Caltex. De Indonesische vakbonden zouden eer der alle Britse ondernemingen met inbe grip van de rubber-, thee-, koffie- en palmolieplantages hebben overgenomen. Dit zou ook het geval zijn met dë Shell- installaties in Ladjoe in Zuid-Sumatra en Balikpapan in Oost-Bqrneo. Volgens de Britse ambassadeur in Djakarta blijft de Advertentie met amandelen situatie daar nog explosief, aldus onze correspondent in Londen. Er hebben be sprekingen plaatsgevonden tussen de In donesische regering en de Shell, waarvan de kantoren en huizen bij de relletjes schade opliepen. De aanval op woningen van Britten was zorgvuldig voorbereid. De oproerkraaiers gingen rond met een lijst met adressen. Ze wisten precies hoever ze konden gaan. Hun opdracht was klaarblijkelijk dat geen personen mochten worden aangevallen, vandaar dat het aantal Engelsen dat ver wondingen opliep, zeer gering is. Duncan Sandys, de Britse minister voor het Gemenebest, verklaarde vóór zijn te rugkeer uit Singapore, dat deze inciden ten slechts als tijdelijke fase moeten wor den beschouwd en dat Indonesië de fei ten zal moeten aanvaarden. De Federatie Maleisië bestaat en is opgericht in over eenstemming met de vrije wil van de be volkingen. (Van onze correspondent) PARIJS Gisteravond hebben een vijf tig voormalige leden van de geheime le- gerorganisatie die in de gevangenis van Fresnes bij Parijs zitten opgesloten, ge poogd uit te breken. De poging kon echter binnen het uur worden gesmoord. Binnen de gevangenis moet tussen be wakers en gevangenen vinnig zijn gevoch ten. De directeur achtte het echter over bodig de bijstand in te roepen van de twee eskadrons versterking die zich in al lerijl uit Parijs naar Fresnes hadden be geven. Het initiatief tot het oproer was uitge gaan van een vroegere Algerijnse ,zwart- voet", die een bewaker de sleutels ont nam waarmee hij de deuren van de cel len van zijn vijftig kameraden opende. (Reuter) De politie heeft de Hongaar Lajos Marton, voormalig lid van het Vreemdelingenlegioen, gearresteerd, Mar ton is bij verstek ter dood veroordeeld wegens medeplichtigheid aan een aanslag op generaal De Gaulle in augustus 1962. Marton is dertien dagen geleden aange houden en zal opnieuw terecht staan, zo als voorzien is in de Franse wet. De lei der van de aanslag, Jean Marie Bastien Thiry, is in maart terechtgesteld.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1