Ruim f 18 miljoen meer voor maatschappelijk werk TRESLONG AGENDA Overhemden 19. 75 Kreymborg Kritiek op systeem van terbeschikkingstelling en bondig V moderne mensen moderne magen DE KLEINE KONING WIROMAR POLLE, PELLI EN PINGO Aantal Ambonezen in ons land sinds 1951 bijna verdubbeld Predikanten tegen de apartheid 2 stuks Tijdens rechtszitting in Groningen v. DUIVENB0QEN Dominee De Waal overleden Zes arrestaties voor overvallen in Den Haag Professor Droste overleden Zes doden in het verkeer Veel bewolking Amsterdamse dijken in behoorlijke staat Prinsessen bezoeken NAVO in Parijs Vormer slachtoffer van een „grap" Fa. B. J. VAN LIEMT VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 I Haarlem Aa-Be PLAIDS Zaalberg Velsen-lJ muiden Beverwijk Kerkelijk nieuws PYTHON de grote mode! - - - - (Van onze parlementaire redacteur) Het totaal van de op de begroting van Maatschappelijk Werk geraamde gelden overtreft dat van vorig jaar met ruim 18 miljoen wegens de salarismaatregelen voor het overheidspersoneel, door verbete ring van wettelijke uitkeringen en de uit bouw van het maatschappelijk werk. Voor gezinsverzorging en gezinshulp is f 5.470.000 meer uitgetrokken, voor verple ging van onvermogende geesteszieken f 1.631.000 meer. Door de verbetering van buitengewone pensioenen 1940-1945 en zee lieden-oorlogsslachtoffers overtreft het op deze begroting opgenomen bedrag dat van vorig jaar met ruim 7Vi miljoen. Als ge volg van de repatriëring uit Nieuw-Gui- nea is een bedrag van ruim 2'/j miljoen extra vermeld voor verzorging in contract pensions. Er is een nieuwe post van f 2.100.000 voor pensioenvervangende uit keringen per 1 januari 19S4 aan Ambo nezen die hun pensioenrechten in ons land niet gerealiseerd krijgen. Minister Schouwenaar is van plan aan de structurele vormgeving van het plaat selijk werk voor de woonwagenbevolking bijzondere aandacht te schenken. In het ontwerp voor een nieuwe woonwagenwet zal het accent worden gelegd op het stre ven naar aanpassing van degenen die niet beroepshalve in een woonwagen verblijven Voor het opvangen en de sociale integra tie van buitenlandse arbeidskrachten word 80.000 uitgetrokken (vorig jaar f 40.000). Voor de subsidiëring van de gezinsver zorging en -hulp is ruim 5 miljoen meer uitgetrokken dan vorig jaar 15.970.000 tegen 10.500.000). Voor subsidiëring van de Nederlandse Federatie voor de Bejaardenzorg en van dienstencentra is ƒ313.000 uitgetrokken Advertentie uitgebreide SPUSKAART onaKIPETEN ƒ6.50 bed. inb. y dagelijks DINER_en SOIREE- DANSANTE IHILLEGOM» JO res-.O2520.53H7 (vorig jaar 286.500). Uitgangspunt voor het beleid is de opvatting, dat de bejaar de zolang mogelijk op normale wijze deel moet blijven nemen aan de samenleving. Voor de zorg van gerepatrieerden is ruim 3 miljoen meer uitgetrokken dan in 1963 33.335.000 tegen 30.030.000). Ambonezen De 12.500 Ambonezen die in 1951 in ons land aankwamen, zijn thans door geboor teoverschot in aantal gestegen tot 23.500, De meeste Ambonezen leven nog bij el kaar in- 43 woonoorden (12.260 zielen) en 28 woonwijken (8.300 zielen). In hoeverre het herstel van de diploma tieke betrekkingen tussen ons land en In donesië de kansen op terugkeer van de Ambonezen naar Indonesië zullen vergro ten, valt nog niet te zeggen. Het beleid blijft gericht op aanpassing der Arhbone- zen aan het Nederlandse leven. In de be groting is voor de Ambonezenzorg ruim 10 miljoen geraamd. Minister Schouwenaar wil de Geldschie- terswet aanvullen met bepalingen ter be teugeling van kwalijke praktijken van ma lafide spaarkredietinstellingen. Twaalf hervormde predikanten In Rot terdam hebben een waarschuwing laten horen tegen de stichting Nederlands-Zuid- afrikaanse werkgemeenschap. Nu deze stichting, zo zeggen zij in een communiqué, partij heeft gekozen voor de apartheidspolitiek verklaren wij in ge meenschap met de generale synode van de Nederlandse hervormde kerk (herder lijk schrijven „Het rassenvraagstuk") en de wereldraad van kerken („Rassenschei-. ding is verraad aan Christus"), dat ook deze vorm van discriminatie in strijd, is met het evengelia van Jezus Chistus. „Wij zijn van mening, dat ware vrien den van Zuid-Afrika moeten waarschuwen tegen deze heilloze weg". De verklaring is getekend door de vol gende twaalf predikanten: A. M. Broek man, J. C. J. Dijkstra, H. Huting, G. Ju lius, F Oberman, G. W. Reitsema, G. de Ru, J. W. Schokking, J. W. van Swigchum, M. »J. C. Visser, H. W. Waardenburg en W. R. van der Zee. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Toneel groep „Theater" met „Luitenant Tenant" van Pierre Gripari. Regie: Ton Lensink, Zaterdag 20 u.: Toneelgroep Ensemble met „De opvolger' van Reinhard Rawalt. Re gie: Karl Guttmann. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Wederzijds", a.l. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „The king and I", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De schat in het Zilvermeer", 14 j. Zaterdag 23.30 u. „Blackboard jungle", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De laatste aanval", 14 j. Minerva, 20 u. en zaterdag ook 14 u.: „West side story", 14 j. Rembrandt, 14 en 20 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Gunslinger", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „D'r moet maar 'ns getrouwd worden", a.l. Monopole (Zandvoort), 20 u.: „De over val", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62». Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19e eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Etsen van Rembrandt. Tot 30 september. Vishal: Tentoonstelling collectie moderne kunst uit eigen bezit. Geopend dagelijks van 10-17 u. Zondag van 13-17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van tekeningen van Cor Hak. Tot en met 30 september. Dagelijks geopend van 10-17 en 20-24 u„ en zaterdag en zon dag tot 1 u. Dagelijks klassiek grammo- foonplatenconcert van 21-22 u.: Bach. Museum Huis van Looy: Tentoonstelling van cultuurhistorische diorama's. Geopend van 10-17 u. en op zon- en feestdagen van 13-17 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): H. F. Bootzaal: Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-22.30 u. Woonhuis Yan Looy: Geopend donder dags van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Teylers Museum (Spaame 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Bloemenheuvel (Bloemendaal): Tentoon stelling van werk van Julia Giesberts. Dagelijks van 10-17 u. en 's zondags van 14-17 u. Tot en met 22 september. DIVERSEN „Waagtaveerne", Damstraat/Spaarne: Iedere -vond (behalve maandag) van 20 u. af: Internationaal liederenrepertoire door Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer. Advertentie 190x145 100% WOL 29.75 en 43.75 Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 Advertentie Bel-O-Fast en/of tricot nylon, per stuk 11.90 per 2 stuks J.Z&QT GROTE MARKT 1-7 - HAARLEM Dr. M. Saan te Groningen, verbonden aan een psychopatenasiel in Groningen, is „niet overtuigd" van de goede resul taten van d^ psychotherapie, zoals die in fle daarvoor bestemde asiels wordt ge bruikt. Hy zei dit gisteren voor de recht bank te Groningen, toen hy als getuige- deskundige werd gehoord in de zaak tegen een 42-jarige monteur uit Groningen, die terecht stond wegens verduistering, omdat hy zijn verplichtingen, verbonden aan de aankoop op afbetaling van een bromfiets, niet was nagekomen. Dr. Saan keerde zich sterk tegen het ge volgde systeem van. terbeschikkingstelling van de regering. In een door anderen aan gewezen psychiater kan een patiënt in ge vangenschap veel te weinig een vertrou wensman zien. Hij is zich er te zeer van bewust dat de psychiater in belangrijke mate mede beslist over zijn vrijheid of ge vangenschap én zal hem dus gemakkelijk naar de mond praten. Wanneer een patiënt in zedelijk opzicht geen gevaar voor de maatschappij is kan hij beter in vrijheid de therapie onder gaan en in vrijheid zijn eigen psychia trische vertrouwensman kiezen, zo meent dr Saan. De officier van justitie, jhr. mr. A. H. S. van der Wijck, verklaarde dat ook hij geen groot voorstander is van terbeschik kingstelling". Hij eiste een gevangenisstraf van een jaar, waarvan vijf maanden voor- VRIJDAG 20 SEPTEMBER dr. City, 20 u.: „James Bond 007 contra No','. Stadsschouwburg Velsen, 20 u.: De Ne derlandse Comedie speelt „De schuchtere aan het hof" voor Velser kunstkring „Voor Allen*.'. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): van 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; bovenzaal „De Brulboei": 16 tot 18 en 19 tot 20.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.: filiaal Santpoort: 19 tot 21 u. R.-K. openbarel eeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30, 16 tot 17.30 jeugd en 19 tot 21 u.; filiaal Sant poort: 19 tot 21 u.; Jozefhuis, Velsen- Noord: 19 tot 21 u. ZATERDAG 21 SEPTEMBER City, 19 en 21.15 u.: „James Bond con tra dr. No". Stadsschouwburg, 20 u.: „De gekken trekken de kaart". Gebouw Snelliusstraat 1, 20 u.: Dans avond „Criterion". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder vrij dag. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u.; filiaal Santpoort: 10 tot 12 u. R.-K. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; Jozefhuis. Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u.: filiaal Santpoort: 10 tot 12 uur. Beverwijk, Kennemer theater, 20 u.: Concert Hoogoven Harmonie en mannen koor uit Dortmund-Hörde. „P.T. VRIJDAG 20 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u. 109 op nachtpatrouille". Luxor Theater, 19.30 u.: „West side sto ry". (Eérr voorstelling). W.B. Theater, 20 u.: „Het vechtras van Texas". ZATERDAG 21 SEPTEMBER Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: „P.T. 109 op nacht patrouille"; 23.30 u.: „Het lokkend moeras". W.B. Theater, 20 u.: „Het vechtras van Texas". Advertentie aluminium jaloezieën De beste service bij Ged. Oude Gracht 108-110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 18657 Vraagt prijsopgaaf In Amerika, waar hij nog op familiebe zoek was, is op 54-jarfge leeftijd plotseling overleden dominee J. de Waal, christelijk gereformeerd predikant te Klundert. Dominee de Waal was met burgemees ter mr. C. Verplanke van 's-Gravendeel afgevaardigd namens de christelijke gere formeerde kerken naar de gereformeerde oecumenische synode die vorige maand in Grand Rapids in Amerika is gehouden. waardelijk, proeftijd drie jaar, toezicht van de reclassering en behandeling door een psychiater. De raadsman, mr." Van Zaayen zette eveneens uitvoerig zijn bezwaren tegen de terbeschikkingstelling uiteen. „De meeste patiënten zijn er ontzettend bang voor en juist omdat er geen vrije dokterskeuze is heeft een psychiatrische behandeling dik wijls zo weinig zin." De vermoedelijke daders van de overval in het Haagse Bos op zaterdag 7 septem ber, waarbij een inwoner van Voorburg door een aantal jongens in het donker werd beroofd van zijn ringen, polshorloge, zijn gasaansteker en een cheque, zijn door de Haagse politie gevat. Zij zouden met nog anderen een bende hebben gevormd, die in de laatste maan den zeker vijftien overvallen in het Haag se Bos heeft gepleegd. Merkwaardigerwijs heeft de politie maar zeer weinig aan giften van overvallen gehad. De politie is de bende, die zes man om vat op het spoor gekomen doordat in een café de bewuste grsaansteker te koop werd aangeboden en de koper zich het be-1 richt van de overval herinnerde. Op 77-,jarige leeftijd is overleden prof.- dr. J. Droste, oud-hoogleraar in de Wis kunde aan de Leidse universiteit. Prof. Droste, die in Leiden studeerde en onder meer leerling was van Lorentz en later Ehrenfest, was één van de eer sten in den lande die indertijd de relati viteitstheorie van Einstein beheerste én zijn wetenschappelijke arbeid mede op de ze theorie baseerde. Hij onderhield nauwe persoonlijke rela ties mej Einstein, wiens assistent hij in 1914 zou zijn geworden wanneer de oor log niet was uitgebroken. Op de Lochemseweg in Warnsveld is in de nacht van woensdag op donderdag een ongeluk gebeurd, dat aan de 25-jarige heer A. Hanelt uit Nordhorn (Duitsland) het leven heeft gekost. De heer Hanelt was met een trekker met oplegger, geladen met bloembollen, van Hillegom op weg naar Bentheim. Door onopgehelderde oorzaak is de trekker te gen enkele bomen langs de weg gebotst, waarbij de heer Hanelt in de cabine be kneld raakte. Een kwartier voordat hij uit het wrak kon worden gehaald, overleed de bestuurder. Op de Purmerenderweg te Beemster is een echtpaar uit Amsterdam met de bromfiets geraakt door de aanhanger van een vrachtwagen. De 56-jarige mevrouw A. van SteltenGans uit ^.msterdam- Noord, die bij haar man achterop zat, werd zo ernstig gewond, dat zij ter plaatse is overleden.. Haar echtgenoot, de 61-jarige J. H. van Stelten, werd ernstig gewond in het stadsziekenhuis te Purmerend opge nomen. Bij een auto-ongeluk op het kruispunt De Drie Hoefijzers in, Zevenbergsehoek is de 24-jar,ige P. C. M.' Schenk uit Tilburg om het leven gekomen. Zijn 24-jarige ver loofde is zwaar gewond in een ziekenhuis te Breda opgenomen. Het verloofde paar zat in een klein? autobus, die op de krui sing werd aangereden door een vracht auto met aanhanger. Gisteravond is op de rijksweg te Heyen bij Bergen in Limburg een dodelijk onge luk gebeurd. De 55-jarige landbouwer P Koenen stak met zijn bromfiets onver wachts de rijksweg over, waarbij hij door een personenauto werd aangereden. Hij was op slag dood. Donderdag is in Ommen het zevenjarige meisje H. H. Schuttert uit Bestmen (ge meente Ommen) met haar fiets onder een aptobus gekomen. Zij was vrijwel op slag dood. Bij het viaduct boven Heigraaf te Wezep (gem. Oldebroek) is bij een aanrijd-ing tus sen twee bromfietsen de 25-jarige G. Wolff uit Het Loo (gëm. Oldebroek) zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Leerbroek B. Haverkamp te Groenekan. Geref. Kerken Aangenomen naar Winsum (Fr.) J. Geel, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Drijber, Elim fDr.), Meeden, Sellingen, Wijckel, Zwartewaal en voor Zweeloo. Aangenomen naar Bovensmilde J. Jon ker te Terzooi. Jubileumgeschenk. Artis heeft ter ge legenheid van het 125-jarig bestaan een collectie reptielen gekregen van de dieren tuin in San Diego. Hierbij zijn twee neus hoornleguanen, vier ratelslangen en' en kele niet giftige slangen. Van de dieren tuin in Bazel heeft Artis een paartje waldrappen gekregen, die in ons land he remiet-ibis of kaalkop-ibis worden ge noemd. Arrestatie. De Utrechtse politie heeft een negentien-jarige inwoner van de Westduitse plaats Höxter gearresteerd. De knaap wordt er van verdacht een reeks inbraken te hebben gepleegd in onder an dere Venlo, Eindhoven, Utrecht, Zaandam, Leiden, Alphen aan ae Rijn en Zwoile. Sedert midden juli van dit jaar was hij op het inbrekerspad. Brand. Een felle uitslaande brand heeft donderdagmiddag gewoed in de grote steenfabriek van de n.v. steenfabrieken G. Strating te Oude Pekeia, een van de groot ste van ons land en de modernste van Europa. Het ovengebouw en drie werk plaatsen gingen verloren. Baseulebrug. De uit 1925 daterende ophaalbrug over het Noordhollands kanaal in Amsterdam-Noord, die destijds de grootste ophaalbrug ter wereld was, zal worden gesloopt en vervangen door een grotere en bredere nieuwe basculebrug. Advertentie Deze royale tas, geïnspireerd op de slangenhuid, zeer mooi afgewerkt, in beige, bruin, groen, rood en zwart vanaf *3.5Ü Grote Houtstraat 125 Telefoon 20889 Haarlem Advertentie Werkt U iets te hard Last van Uw maag? Brandend maagzuur Neem Norac, handig doosje met veilige natuur- grijze tabletjes. Bij elke apotheker of drogist staat het op de toonbank. Het K.N.M.I. deelt mee: Het hogedrukgebied boven Scandinavië nam in de afgelopen 24 uur nog in bete kenis toe. De grens tussen de droge lucht, die in dit hogedrukgebied aanwezig is en de vochtige lucht in Zuid-Duitsland en Frankrijk, verplaatste zich echter niet ver der naar het zuiden maar kwam boven Duitsland weer iets naar het noorden. Daarvoor werd de lucht in ons land weer vochtiger, waardoor zich plaatselijk laag hangende bewolking vormde. Over onze oostelijke grens dreven bovendien wolken velden uit Duitsland binnen. De zachte en vochtige lucht uit het zuidoosten zal morgen verder terrein wirfnen, zodat bet ook morgen nevelig en over het algemeen bewolkt weer zal zijn. Op enkele plaat sen kan ook wat regen vallen. De resten van een storing die aan de Rivièra, in Noord- en Midden-Italië plaatselijk zware regens heeft veroorzaakt, zijn namelijk over de Alpen gekomen en bewegen zich nog langzaam naar het noorden. 22-23. En nu kom ik hier, om uw raad te vragen, zei de koning. Denkt u, dat u mij zou kunnen helpen? Doctor Mago keek peinzend voor zich uit. Het was wel een moeilijk geval. Na lang denken keek hij de kleine koning aan. Ik kan natuurlijk uw lengte niet ver anderen. Maar misschien weet ik er iets anders op. Ik kan een drank voor u sa menstellen, die u niet groter maakt, maar wel héél sterk. Sterker dan menige grote mani NEEM, MAAR HET IS NIET OM AAW TE HOREW, ER KOMEN VERSCHRIKKEENk£ klanken UIT i HET IS VEEL ER6ER, DAN IK DACHT -OH, MIJN TROMPET WAT IS ER, ZEEROB OH-OH SPEELT ZWAAR1? In het algemeen verkeren de waterke- rende dijken in Amsterdam in behoorlijke staat. Dit is een der belangrijkste conclu sies uit het nu verschenen rapport van de werkgroep, die belast was met het onder zoek van de waterkeringen in de gemeen te Amsterdam. Van de 43 voorstellen die de werkgroep heeft gedaan om de veiligheid tegen over stromingen te vergroten zijn er 26 reeds uitgevoerd of in voorbereiding. Met de uit voering van deze maatregelen zullen tus sen de drie en vijf miljoen gulden ge moeid zijn: binnen anderhalf a twee jaar kunnen zij voltooid zijn. De prinsessen Beatrix en Irene donderdag per vligtuig in Parijs aangeko men voor een bezoek aan het hoofdkwar tier van de NAVO en SHAPE (Supreme Headquarters Allied Powers in Europe). De heer D. Verseveld, een 44-jarige vormer van de n.v. Heycop te Utrecht, is het slachtoffer geworden van een min derwaardige daad van een 24-jarige „col lega". In één der afdelingen van het bedrijf staat een luchtcompressor, waaraan een aantal slangen hangt om het vuil weg te spuiten. Op deze slangen staat een druk van zeven tot acht atmosfeer. Een 24- jarige vormer heeft één der luchtslangen tegen het zitvlak van de heer Verseveld gedrukt. Met ernstige verwondingen moest deze worden opgenomen in het academisch ziekenhuis te Utrecht, waar hij is geope reerd. Zijn toestand is bedenkelijk. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. d Neerslag.' laatste 24 uur. .5u SB X geheel bew. n 16 zwaar bew. no 17 onbewolkt nno 18 zwaar bew. o 18 geheel bew no 18 geheel bew. no 18 onbewolkt no 19 mist no 17 14 zijn Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londert Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon wnw onbewolkt mist windst. 14 onbewolkt windst. 14 onbewolkt ono 17 zwaar bew. zzo 13 licht bew n 17 geheel bew. ono 17 mist ono 17 zwaar bew. no 19 geheel bew. n 20 mist windst. 19 zwaar bew. windst. 21 regen nw 21 geheel bew. ono 21 geheel bew. no 23 mist windst. 22 geheel bew. wnw 19 zwaar bew. ozo 21 zwaar bew. windst. 19 half bew. windst. 26 half bew. licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. w wzw zo nw 26 30 26 24 windst. 14 windst. 25 zwaar bew. zzo ■aS «s a s S 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 1 9 0 0 0 4 0 14 0 0 0 54 14 1 0 0 Zaterdag 21 september Zon op 6.22 uur, onder 18.43 uur. Maan op 9.56 uur, onder 20.26 uur. 26 sept. Maanstanden 1.39 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 20 september Hoog water 5.11 en 17.30 uur. Laag water 1.05 en 13.13 uur. Zaterdag 21 september Hoog water 5.43 en 17.58 uur. Laag water 1.38 en 13.43 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2