Schroder met moeilijke missie naar Washington meubeltentoonstel li nq binnenhuis Britse minister dringt aan op beslissing over Kanaaltunnel President Kennedy stuurt het leger niet naar Birmingham nai WERELDNIEUWS r ƒ138.- GROEN CO Van dag tot dag Smokkelauto door Belgische douane „lek" geschoten Frankrijk schaft benzine-coupons voor toeristen af Bonn's voorwaarde voor ontspanning: vooruitgang met de Duitse kwestie Grote hotels in Algiers genaast Keeler-rapport wordt helemaal gepubliceerd ^Praatótoel Hoe is het mogelijk. r VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 Overstromingen eisen in India honderd levens n DE SIGARET MET HET NIEUWE MICRONITE FILTER /té/-j4.'£t!£k./i#e Erhard een vraagteken Gevleugelde kunstmanen Aandelen van kanaaltunnelmaatschappij gestegen Geen nieuw boek van Djilas Commissie probeert spanningen te verminderen Geen bajonetten Op de Berry Zand Scholten 'n kijkje achter uw scherm Centrale verwarming Duiker oliebranders De sfeer die in de Algemene Vergade ring der V.N. geschapen is door de rede van de Russische minister van Buiten landse Zaken, Andrei Gromyko, verschilt aanmerkelijk van die, welke men bij vo rige gelegenheden moest constateren. De verzoenende toon terzijde latend (omdat de toon tenslotte voor een nauwkeurige in terpretatie van de bedoelingen niet maat gevend behoeft te zijn) constateert men in zijn formuleringen een tamelijk verreiken de tegemoetkomendheid in de richting van Se Verenigde Staten. Niét in de richting van de westelijke alliantie in het algemeen, aangezien de Sovjet-Unie nog steeds een duidelijke uitzondering voor haar welwil lendheid blijft maken voor West-Duits- land, dat zelfs in deze laatste rede van Gromyko onverbloemd wordt gebrand merkt als een stimulator van gevaarlijke spanningen. Men kan over deze achterdocht en be schuldiging ten opzichte van een der wes telijke bondgenoten oordelen zoals men wil, in ieder geval verduidelijkt deze nuch tere en construktieve rede van Gromyko het beeld, dat men zich achter de muren van het Kremlin vormt van de buitenwe reld: Wat de stabilisatie der Europese si tuatie betreft, blijft Duitsland in de Russi sche opvattingen de rol toebedeeld van de onbetrouwbare en op revanche beluste middenmoot, waarover Oost en West het met elkander eens moeten worden vooral eer er sprake kan zijn van een stabiele verhouding. Het beeld van de rest der wereld is voor de Russen blijkbaar heel wat minder on rustig en labiel; zodanig zelfs, dat Gro myko reeds uitgaat van een toestand waarin men kan beginnen door middel van commerciële en culturele contacten een „kalme" relatie te vestigen. De kwes- tie-China daargelaten, zien de Russen geen reden meer om zich ongerust te maken over politieke geschillen in wereldver- band. Het aanbod tot rationele ontwape ningsmaatregelen past in dat beeld. Het klinkt voor de buitenwereld heel prettig, dat volgens Gromyko de Sovjet- Unie haar hoop stelt op de conferentieta fel en niet op het slagveld, waar het om oplossing van geschillen gaat. Wat dat be treft vindt hij in het Westen meer mede standers dan bestrijders. Het is juist dit punt, waarin de politieke overtuiging van Kroesjtsjef zo navrant blijkt te verschil len van die zijner vroegere Chinese bond genoten. Dat hij op dit punt speciaal een breuk met China heeft aanvaard, zou een bevestiging kunnen zijn van de betrouw baarheid in de uitingen van deze ziens wijze. Hoe dan ook, de Algemene Vergadering die vandaag een ongetwijfeld ook zeer welwillend geluid van Kennedy zal verne men heeft een betere mogelijkheid tot constructief werk gekregen, waarbij de kans om werkelijke oplossingen voor sle pende geschillen voor te bereiden niet ge ring lijkt te zijn. BRUSSEL (ANP) - De Belgische dou ane is er donderdag opnieuw in geslaagd een gepantserde smokkelauto met Ne derlandse boter buiten gevecht te stellen. Evenals de vorige week bedroeg de buit vijf ton. De achtervolging door twee pa trouilleauto's van de Belgische douane speelde zich af tussen Meer en Rijkevor- sel pal ten zuiden van Breda in België. De smokkelaars gaven de strijd pas op, nadat hun benzinetank was lek gescho ten. Zij maakten zich uit de voeten. De vrachtauto had een zwaar gepant serde cabine voor de bestuurder. De ban den waren kogelvrij en achter op de laad bak was een hokje van staalplaten ge bouwd, waaruit door een opening in de vloer „kraaiepoten" konden worden uit gestrooid. Bij de achtervolging werden van ëen patrouillewagen alle banden door uit gestrooide kraaiepoten vernield. Door een spreekbuis kon contact worden onderhou den met de chauffeur. Een nieuwigheid was een stalen geraamte op de voorbum pers van de vrachtauto met stalen mes sen, blijkbaar bedoeld om over de weg gespannen kabels door te snijden. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse minister van Financiën, Giscard d'Estaing, heeft nieu we maatregelen aan zijn stabilisatieplan toegevoegd. Voor de buitenlanders is het van belang te weten, dat ze in het ver volg als toeristen in Frankrijk niet meer op speciale benzinecoupons hoeven te re kenen. Die bonnen, waardoor de dure Franse benzine voor de buitenlander ongeveer 30 centimes goedkoper werd, worden op 1 november afgeschaft. Met de baten, wel ke die afschaffing zou moeten opleveren, zullen, volgens de minister, de verliezen worden goedgemaakt die de schatkist krijgt te lijden door de verlaging van de algemene benzineprijs met 1 centime tot 97 centimes. Of die ministeriële bereke ning precies klopt, zullen de cijfers over het buitenlandse toerisme nog moeten uit wijzen, dat de laatste jaren door die ben zinebonnen juist een extra aansporing kreeg, een injectie die niet geheel over bodig leek. NEW DELHI (AFP) Bij overstromin gen tengevolge van zware moessonregens zijn in India de afgelopen dagen zeker honderd mensen verdronken. Alleen in New Delhi en omgeving moesten 6.000 mensen hun woningen verlaten. Er is veel vee omgekomen. Advertentie *CiuSlVB -K I N G-S I Z E- P. LORILLARD COMPANY, U.S.A. - FIRST WITH THE FINEST CIGARETTES - THROUGH LORILLARD RESEARCH Van onze correspondent) BONN De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Gerhard Schroder is gisteren voor een moeilijk bezoek aan de Verenigde Staten uit Bonn vertrokken. De minister heeft tot taak de Oost-Westbe- sprekingen over internationale ontspanning in een richting te stuwen, die voor de Duitse hereniging en de situatie in Berlijn gunstig, of tenminste niet ongunstig, is. Niemand in de Westduitse hoofdstad ont veinst zich dat dat een moeilijke taak is, die het uiterste van Schröders diploma tieke kwaliteiten zal vergen. Bij zijn ver trek herhaalde de minister zijn standpunt dat ontspanning op zichzelf nuttig is, want dat een bevriezing van de huidige status quo best eens ongemerkt tot een slechtere situatie zou kunnen leiden. Verder legde hij er de nadruk op dat goede betrekkin gen tussen Bonn en Washington van het allergrootste gewicht zijn voor de belan gen van West-Duitsland. Met deze beide opmerkingen liet Schro der nog eens blijken ten koste van alles te willen vermijden dat de hele wereld opnieuw de indruk krijgt dat Bonn roet in het ontspanningsmaal wil gooien. Daarbij komt dat Schroder positiever tegenover de Oost-West-ontspanning staat dan zijn huidige meester, bondskanselier Konrad Adenauer en diens naaste medewerkers, Von Brentano en Krone. Bij de bijeenkomst van vorige week in Cadenabbia in Adenauers vakantieoord in Italië is dat, naar men in Bonn kan horen, opnieuw gebleken. Schroder lijkt echter te hopen dat Adenauers opvolger profes sor Erhard, meer in zijn lijn gaat denken. Een hoop, waarbij vele waarnemers tot nu toe vraagtekens zetten. Het is bekend dat Erhard bij de besprekingen "over de Westduitse toetreding tot het kernstopak- koord in het kabinet een van degenen was, die er op stond dat Bonn garanties kreeg voor een niet-erkenning van Oost-Duits- land door het Westen. Schröders taak in Washington en New York, waar hij ontmoetingen zal hebben met Kennedy, Rusk en wellicht ook met Gromyko, zal vooral zijn elke eventuele ontspanningsmaatregel te verbinden met een stapje vooruit in de Duitse kwestie. Bijvoorbeeld: Bonn zou willen eisen dat elke overeenkomst over het uitwisselen tussen Oost en West van inspectie-posten in Europa gepaard gaat met een officiële erkenning van het zelfbeschikkingsrecht van het Duitse volk. Met andere woorden: als ontspanningsmaatregelen op militair terrein onontkoombaar zijn, wil Bonn pro beren er toch nog zoveel mogelijk politie ke munt uit te slaan. Dat neemt evenwel niet weg dat de hui dige Westduitse regeringsleider Adenauer tegen de uitwisseling van inspectie-posten is, evenals hij tegen een niet-aanvalsover- eenkomst van het pact van Warschau en de Noordatlantische Verdragsorganisatie is en tegen militaire uitdunning in de Mid- deneuropese zone. ALGIERS (AP) De drie voornaam ste hotels van Algiers zijn gisteren vol gens president Ben Bella's programma van staatseigendom van particuliere be drijven genationaliseerd. Het zijn de ho tels Saint George, Aletti en Albert the First. Aletti en Albert the First, beide gele gen in het centrum van de stad, zijn ei gendom van een syndicaat, dat ze on langs aangekocht heeft. Naar verluidt be horen ook Algerijnen tot dit syndicaat. Het luxueuze Saint George hotel, dat op een hoogte boven de stad midden in een tropische tuin is gelegen, was eigendom van een Franse groep, die eveneens het Grand Hotel te Oran bezit. Mr. Berger. Tot president van het hof van justitie van de Nederlandse Antillen is benoemd mr. W. J. M. Berger, sinds 27 februari 1961 vice-president van de arron dissementsrechtbank te Maastricht. Advertentie LONDEN (AP) De Britse regering zal volgende week het rapport van lord Denning over de zaak Christine Keeler- Profumo volledig openbaar maken. Dit besluit heeft premier Macmillan genomen na twee kabinetzittingen en een gesprek met Harold Wilson, leider van de oppo sitie. Wilson zou er op hebben aangedron gen het parlement dat thans op zomer reces is, terug te roepen, opdat het snel over het rapport kan debatteren. Mac millan zou Wilson hebben beloofd dit voor stel te willen overwegen. een grote collectie aparte modellen van binnen- en buitenlandse ontwerpers worden geëxposeerd op onze toonkamers 1e en 2e et. u bent welkom bij julianapark 58 - 60 - 62 - tel. 54530 - 57713 "Wt u«i pa Wish the ietcph'mc nu«8ü<T».~ „Laten we alleen de telefoon nummers publiceren" zegt premier Macmillan met de hand op het Den- ning-rapport. (Karikatuur van JON in de Londense Daily Mail). WASHINGTON (AFP) De Verenigde Staten zullen in december de eerste van zes gevleugelde kunstmanen van het type Asset lanceren. De gegevens, die verkregen worden met de Assets, zullen gebruikt worden voor het program Dynasoar, dat voorziet in de te rugkeer in glijvlucht naar de aarde van ruimtevaarders, in tegenstelling tot de ver ticale val van de Mercury-ruimtecabines. LONDEN (AP) De Britse minister van Transport, Ernest Marples, heeft aan gedrongen op een snelle beslissing over de bouw van een tunnel onder het Kanaal om Groot-Brittannië met Europa te ver binden. De minister sprak na de publika- tie van het rapport van Britse en Franse deskundigen die de bouw van een tunnel aanbevelen in plaats van een brug. De regering moet nu nagaan hoe plaat selijke en nationale belangen door een tun nel beïnvloed zullen worden, aldus Mar ples. „Dit rapport is een basis waarop wij een redelijke beslissing kunnen nemen. Wij zullen onze conclusies trekken en aan onze Franse collegae voorleggen, zo verklaarde hij. De aandelen in de kanaaltunnelmaat schappij stonden een uur na de publika- tie van het rapport op 43 shilling three pence, een netto winst van 1 shilling. De deskundigen zijn het eens over de volgen de hoofdpunten van het project: 1. Tus sen Westenhanger in Kent en Sangatte in Frankrijk, een afstand van ruim 51 kilo meter, moet een verbinding komen: 2. Er dienen twee afzonderlijke tunnels te ko men, elk met enkelspoor voor autotreinen, die 3600 auto's per uur zouden moeten vervoeren; 3. Van de totale lengte van de tunnel zou 37 km. onder het zee-opper vlak komen te liggen; 4. De bouw van de verbinding zou 1.4 miljard gulden en zes jaar tijd vergen; 5. Het tarief voor een auto met passagiers enkele reis zou 78 moeten bedragen. Voor een treinpas- sagier ƒ16 en voor een ton goederen ƒ21. Automobilisten zouden gemiddeld 65 mi nuten voor de overtocht nodig hebben met inbegrip van wachten, opladen en douane. Elke trein zou driehonderd auto's kunnen vervoeren. De treinen zouden continu kun nen rondrijden door middel van een lus aan de beide uiteinden van de tunnels. De reis Londen-Parijs via de tunnel zou slechts 4Vi uur duren vergeleken met 3Vs tot 4 uur per vliegtuig en bus naar de beide stadscentra NEW YORK (AP) De uitgever van de boeken van Milovan Djilas heeft het Britse persbericht als zou de in gevan genschap verkerende Joegoslavische schrijver een nieuw manuscript uit zijn land gesmokkeld hebben onjuist genoemd. De 52 jaar oude Djilas zit een gevan genisstraf van negen jaar uit voor het uit geven van zijn herinneringen aan Stalin. Advertentie een blauw kamgaren kostuum, een juweeltje van kwaliteit, pas vorm en afwerking, voor slechts Kom en Overtuig u zelf, dat dit bij ons wèl mogelijk is. Betere konfektie en herenmode Zijlstraat 71 (t.o. Twentse Bank) Haarlem WASHINGTON (AP-AFP en Reuter) President Kennedy stuurt geen troepen van het Amerikaanse leger naar Birming ham, de stad waar zondag zes negerkin deren zijn vermoord. Hij heeft een com missie benoemd die moet proberen de spanning in de rampstad te verminderen. Die commissie moet daartoe samenwer ken met de leiders van de blanke en de negerbevolking ter plaatse. De negers in de stad hebben absoluut geen vertrouwen in de politie. Zij geloven niet dat die de orde kan handhaven. Ze kere politie-ambtenaren zouden zelfs zeer bruut tegen de negers zijn opgetreden. Dat werd de president meegedeeld door een negerdelegatie die hij donderdagavond ont ving. De bekende dominee Martin Luther King leidde die delegatie. De president wees hun verzoek Amerikaanse troepen te sturen af. Hij acht het voldoende dat de Nationale Garde van Alabama onder ge zag van de Amerikaanse regering is ge steld. Ook op een verzoek over te gaan tot de vorming van een negermilitie ging hij niet in. De broer van de president, Robert Ken nedy minister van. Justitie, heeft voor de televisie gezegd dat het zenden van fe derale troepen niets oplost. „Met een bajonet neemt men de tegen stellingen tussen de rassen niet weg," zei hij. „Het antwoord op het vraagstuk ligt besloten in de plaatselijke gemeenschap en in de harten van de mensen. De negers hebben grieven, zij zijn tientallen jaren onrechtvaardig behandeld en willen nu ge hoord worden. Er zouden al vorderingen gemaakt worden als de blanke gemeen schap het zou kunnen opbrengen te ver klaren: wij zijn het er wel niet mee eens...., maar wij kunnen in ieder geval over jullie grieven praten." De Commissie van goede diensten be staat uit twee personen, namelijk Earl H. Blaik, voormalig voetbalcoach van het Amerikaanse leger en Kenneth C. Royall, die minister van oorlog is geweest. Zij zullen onmiddellijk beginnen contact te ma ken met vooraanstaande personen in Bir mingham. Volgende week brengen zij pre sident Kennedy verslag uit. Maandag ont vangt hij vijf blanke leiders uit de stad. Hierom is verzocht door de burgemeester, Albert Boutwell. De president heeft de verzekering gege ven dat de federale recherche en de plaat selijke autoriteiten alles doen om de moor denaars te vinden. Hij deed een beroep op de burgers van Birmingham mee te werken aan de „grootscheepse pogingen" om de voor de aanslag verantwoordelijke personen op te sporen. Ook vroeg hij die burgers de komende dagen zelfbeheersing en verantwoordelijkheidsgevoel te tonen. Tandarts Gisteren heb ik het erop gewaagd. On telbare malen had ik mijn drie-jaar-oude saneringskaart in de hand gehad, waarop in pietepeuterige lettertjes stond vermeld: „laatste controle 31 januari 1960". Dat zou geld kosten, want onze sociale ver zekering waarin het helen der tanden zo groots is opgenomen staat borg voor een kosteloze reparatie, mits men zich eenmaal in het halve jaar bij de tandarts vervoegt, om daar de ellende van het mens-zijn in de vorm van mond- kramp, hete spuiten, koude spuiten, tol lende boren en een slobbertje-onder-de- tong ostentatief voorgeschoteld te krijen. Dan buigt de tandarts zich over je heen en kijkt. Je durft je niet te bewegen want de nare gedachte als ie eens uit schiet houdt je als een mummie aan de stoel gekluisterd. De eerste minuten vallen nog wel mee, dat is meer de ob- servatietijd. Maar daarna weet je niet meer waar je je ogen op moet richten. Naar boven staar je in de doordringend- turende pupillen van de arts. Als ik dat te lang doe krijg ik altijd het idee dat zo'n man nerveus wordt. Dichtdoen is ook de oplossing niet, want ik zou voor geen geld van de wereld willen dat de tand arts zou denken: „Dat is ook een onver schillige, die doet even een tukje, terwijl ik zijn kiezen pregneer". Ik volg dus de gulden middenweg en dood de tijd met langdurige knipoogjes, waarvoor mijn arts echter ongevoelig bleek te zijn. Tot constructieve maatregelen kon ik hem deze eerste keer ook nog niet be wegen, want, zo zei hij, dit was slechts het spreekuur. Hij zou mijn gebit in gedeelten res taureren, „anders zou het een te pijnlij ke zaak worden." Ik sprak voorzichtig de hoop uit dat hij mij de rekening vol gens dezelfde methode zou toedienen, maar de man liet het bij een flauw glimlachje, hetgeen mij het ergste doet vrezen. Op zulke momenten zou je een prijsbeheer- sing willen instellen. In de wachtkamer had ik anderhalf uur gedood met het doorbladeren van enkele tientallen-jaren-oude Autokampioenen en vergeelde damesbladen. Aan de wand hingen primitieve prenten, die jongetjes met dikke konen voorstelden. Als blij moedige tekst stond eronder vermeld: „Dit is Jantje, die nooit zijn tanden poetst" en voor de gelaatsuitdrukking van het knaapje zou zelfs Landru op de vlucht geslagen zijn. Wachtkamers van tandart sen vind ik. ondingen. Zij zijn het voor portaal van het Inferno en kenmerken zich overal in den lande door dezelfde lugubere sfeer. Zo'n tandarts zou zijn wachtkamer wat vrolijker moeten maken. Met prentjes van vakanties aan zonnige stranden, met dif fuus, doch vrolijk licht en met een band recorder in de hoek, waaruit af en toe Max Tailleur de nieuwste mop zou ver tellen. Dan zou je tenminste lachend naar binnen gaan. En als je terug zou komen, zou je ook vrolijke gezichten- zien en kunnen den ken: „Ja nou lachen jullie nog, maar je komt óók aan de beurt!" Wanneet je.nu.in za'n. wachtlokaal komt is het (alsof jé een 'spiégel wordt voor gehouden: allemaal sombere en angsti ge gezichten van mensen, die het-, -nog voor de boeg hebben. Nee, zelfs dié lol gunnen ze je niet. Advertentie het nieuwste op gebied van radio en TV o.a. stereo-FM een TV-studio in vol bedrijf. •jjf educatief voorlichtingscentrum "Het Elektron". Geopend van 10.00-17.00 uur en van 19.00-22.30ugr. Zondags van 10.00-18..00 uur. Toegangsprijs f 2.-. nieuwe Amsterdam J Mafia. In haar strijd tegen de mafia heeft de Italiaanse politie in twee maanden zeshonderd personen gearresteerd. Drie honderd anderen hebben huisarrest ge kregen. De politie heeft 84 geweren, zes tig pistolen en-honderden bommen en explosieven, in beslag genomen, alsmede 192 rijbewijzen en 124 wapenvergunnin gen ingetrokken en nog 113 personen verboden wapens te dragen. Verbod. In Kenya is de invoer verboden van een bepaald merk fosfaathoudend insecten verdelgingsmiddel. Verscheide ne Afrikanen zijn omgekomen, omdat zij dit middel.in thee hadden gedronken. Opstand. Meer dan duizend boeren in Chi na zijn onlangs in opstand gekomen te gen de communisten te Toengan, een spoorwegknooppunt aan de grens van de provincies Hoenan en Kwangsd. Resten. Het Russische persbureau Tass meldt, dat de resten ontdekt zijn van het paleis van koning Vachtang Gorgassala, Advertentie BEOEMENDAAL TELEFOON 54855 Lijken. Op de zolder van een kerk in Bor- deax die sinds de Franse revolutie niet meer gebruikt wordt, is 'n vijftigtal lij ken gevonden. De lijken die door onge bluste kalk geconserveerd waren, zijn nog niet geïdentificeerd. De kerk staat in een achterbuurt welke tijdens de tweede wereldoorlog verboden gebied voor Duit se militairen was, nadat vele militairen verdwenen waren in de nauwe, donkere straten. Hun lijken zijn nooit gevonden. Burgers. Het „comité van burgers voor een vrij Cuba een organisatie van Amerikanen, die tegen het bewind van Fidel Castro is gericht, heeft bekendge maakt, dat een groot aantal Russen on langs uit Cuba is vertrokken. Ongeveer evenveel communisten zijn uit andere landen echter het eiland binnengeko men. Starten. De auto van een Amerikaan wei gerde te starten. De man stapte uit en smeet het portier met een smak dicht. Meteen sloeg de motor aan. De auto raasde langs de verblufte eigenaar, reed 150 meter over een steiger, over een barricade van 1.50 meter en plonste in het water. Knock-out. De voormalige wereldkampioen boksen in het halfzwaargewicht, Archie Moore, heeft zijn campagne om tot ge meenteraadslid gekozen te worden „op punten verloren". Hij kreeg 2.106 van de 15.728 uitgebrachte stemmen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3