Nederland helpt Mexicanen aan een modern oceaan-visserijproject bender mÊSSÊ Visserij-deskundigen uit IJmuiden naar Madrid IN DE VISHAL EN OP ZEE BROMFIETSEN OOR OLY SLIJTERIJ SWIER NYLON JACKS BOSSANOVA 6.75 Tienjarige lening groot f 27.5 miljoen Havenberichten Jonge poesjes in de vuilnisbak NUTSSPAARBANK VELSEN Sport in IJ mond Bij Hoogovens slaagden 161 leerlingen Verzending van zeepost Bromfietser rijdt tegen een paal Duits zangkoor bij Hoogovenharmonie Velsenaren wandelen Brussel-Rotterdam reeds v.a. ƒ50.- erard van Praag VRIJDAG 2 0 SEPTEMBER 1963 REGENJASSEN ÜjILjLJ Voor uw wijnen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier Oom Arie kon huis, erf en auto's niet kwijt WASMACHINES LOENDERSLOOT 23.75 HEMDEN blauw en rose ZATERDAG op onze VRÜJE MEUBEL- KDKDAG van 35 uur demonstratie TILTOR SOL vloerbedekking MARKTPLEIN (Van onze correspondent) Het doet een Nederlander in Mexico goed om de stevige vriendschapsbanden die Mexico en Nederland al zolang ver binden, telkens opnieuw uitgedrukt te zien in de een of andere vorm van samenwerking. In casu: een pracht pro ject waarvoor de Nederlandse handel- Maatschappij 27,5 miljoen gulden heeft verleend voor een termijn van tien jaar dat Mexico's visserijwezen ten goede zal komen. Eén van Mexico's vele rijkdommen na melijk zit in de twee oceanen waar het aan grenst met een paar duizend km. lange kustlijn. Van de visrijkdom wordt echter naar verhouding bij lange na niet genoeg geprofiteerd en met name aan Mexico's Pacific kust en de Golf van Mexico zou men nog heel wat goeie vis sershavens kunnen gebruiken. De bedoe ling van het project waarvoor Nederland en Mexico de handen hebben ingeengesla- gen is dan ook een enorme uitbreiding van het visserijwezen, iets dat niet alleen de export maar ook het binnenland ten goede zal komen. Want vreemd genoeg wordt er in het binnenland veel te weinig vis geconsumeerd, iets wat vooral te ma ken heeft met het tekort aan goede koel en vriesinstallaties aan de kusten. Dies zijn de koppen bij elkaar gestoken en het resultaat na degelijk onderzoek, waarvoor onder meer ook de directeur van het T.N.O. in IJmuiden, ir. Van Ma meren, naar Mexico is gekomen is, dat in het plaatsje Alvarado in de staat Vera Cruz een „pilot-project" wordt gelanceerd, ofwel de eerste onderneming in zijn soort waarbij een haven wordt gebouwd met een enorme koel- en vriesinstallatie. De laatste, die door Grasso's Koninklijke Ma chinefabrieken in Nederland wordt ge leverd voor 2 miljoen gulden, zal in de loop van deze en de volgende maand in Mexico aankomen waarna de montage be gint in november onder leiding van Gras so's chef in Mexico, ir. Otto Scheider. Wat de havenbouw betreft: deze wordt uitgevoerd door een Mexicaans-Nederland se firma: Ingenieros Y Puertos S.A., on der leiding van de Koninklijke Nederland se Mij van Havenwerken, waarvan in Mexico ir. G. Treep directeur is. Alvarado scheen een hoogst geschikt oord voor het project, gezien er niet al leen zout- maar ook zoetwatervis zit, dankzij de rivier Papalospan, plus een delta-meer. Voor plaatsing van de grote vries- en koelinstallatie is nodig dat er verdichting- werk wordt verricht. Er zal daarvoor een in Mexico nieuwe methode worden toege past, waarbij zand-pilaarfunderingen wor den gemaakt. De verdichtingswerkzaamheden worden door de Goudse firma Nederhorst uitge voerd, die in Mexico de naam "dra agtwair Cimentaciones Y Edificationes S.A. en welke onder leiding van ir. J. Woltman staat. Het is dus wel een zeer spectaculair en typisch Nederlands project, dat de re gering van president Lopez Mateos hier mee heeft ondernomen. In september 1964 zal het bedrijf in werking kunnen worden gesteld. Verwacht mag worden, dat dit door de president van Mexico zelf ge schiedt, en het is niet onwaarschijnlijk dat ook Z.K.H. Prins Bernhard de opening van het bedrijf mede zal voltrekken. Advertentie voor vader en zoon in Gabardine Egyptisch katoen Popeline met en zonder uitknoop- bare voering Eêafis heren jongens kleding Breestraat 17- 19 Beverwijk Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Patricia van Colchester; Luya, Porsgrunn; Stella H., Hel sinki; Vliestroom, Londen; Traviata, Imming- ham; Noorderlicht, Neath; Jean E., Londen; Wessrstein, Antwerpen; Brielle, Londen, voor IJmuiden; Trio, Rochester, schroot voor IJmui den: Fleth, Vasteras; Paldiski, Londen, voor IJmuiden; Vechtborg, Jacobstad; Rijnstroom, Hull; Strabo, Oporto; Audacia, Londen, schroot voor IJmuiden; Pioneer, Par; Someri, Klaipeda, coils voor IJmuiden; Malaya, Hamburg; Almora, Mohirana, slabs voor IJmuiden; Neptun, Las Palmas; Clytia, Thameshaven; Eastport. Par. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Büxtehude van Rotterdam: Cantick Head. Swansea: Spes, Swinemünde, kalk voor IJmuiden; Oranjestad, Plymouth: Hedwig Luensted, Antwerpen; Gunda, Karlskrona; Berkelstroom, Rouen, voor IJmui den; Deborah, Londen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Innstein naar Rotterdam; Oosterburgh, Rotterdam; Paja- la, Lulea, van IJmuiden; Chemietank I, Helsinki; Amigo, Colchester, kunstmest van IJmuiden; World Centurion. Hampton Roads; Barlby, Baie Comeau; Helena, Gdynia, van Spaarndam; Oran je Nassau, Cowesroad; Dintelborg, Wismar; Areas, Tripoli; Forel, Rochester, kunstmest van IJmui den; Havelland, Antwerpen; Dux, Hamburg, van Zaandam: World Chieftain, Hampton Roads, van IJmuiden; Clothilda M„ Bohus, zout van IJmui den; Faience, Rochester; Martha Ahrens. Ham burg; Herm, Kopenhagen; Andalien, Liverpool; swift, Harlingen; Ibis, Helsinki; Traviata, Da- genham; Johnny, Barcelona; Greymaster, Im- mlngham. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Bernard naar Frederikstad; Elshout, Duinkerken; Atlas, Gdy nia; Werner Meyburg, Dagenham; Hildegard Doerenkamp, New York; Brielle, Sandefjord, walsmateriaal van IJmuiden; Paldiski, Rostock, walsmateriaal van IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Er zullen ook vijf nieuwe vissersboten aan Alvarado worden geleverd, waarvan er twee uit Nederland komen. Een van deze twee boten zal van een Nederlandse bemanning voorzien zijn. Deze bemanning komt hier instructie in moderne visvangst methoden geven. Al zullen die moderne methoden ongetwijfeld minder vreugde aan het oog bezorgen, dan de oude metho den, die men nog in vele Mexicaanse vis sersplaatsjes kan zien, speciaal kort na zonsopgang en kort voor zonsondergang. Dan doemt er een schuitje op, met een man of acht en een enorm net. Tweehon derd meter uit de kust blijft het schuitje liggen en het net wordt nu naar twee kan ten tegelijk uitgeworpen, terwijl de man nen het aan de net-einde voorttrekken tot aan en op de kust. Aldus wordt de visbuit langzaam maar zeker naar de kust getrokken, hetgeen soms een zwaar karweitje is met véél vis. Als er toeristen bij de hand zijn, is er geen groter vreugde dan mee te trekken, en zich voor het harde werk dat spreekt vazelf een paar vissen toe te eigenen.. Intussen, met behulp van de nieuwe vis sersboten, nieuwe vangstmethoden en de nieuwe installaties in Alvarado, hoopt men, dat men daar dan 50 ton vis per dag kan gaan verwerken. Tot nu toe werd ter plaatse ongeveer drie tot vijf ton vis per dag gevangen. Van die verwachte ver tienvoudiging hopen diverse omliggende staten mee te profiteren en eindelijk eens naar hartelust vis te kunnen gaan eten. Dit, dank zij de oplossing van het conser veringsprobleem, dat het Mexicaanse vis serijwezen teveel remt. Moderne installaties De kolossale koel- en vriesinstallatie die zal worden geplaatst, heeft een machine kamer met 12 koel-compressoren met een totaal vermogen van 1.000 pk. Behalve een drooginrichting zullen er twee diep vries-tunnels voor vis zijn, waar gefile- vis-een paaruur-^üïa. éen TucJjt- circulatie van 37 graden onder nul wordt bloot gesteld. Daarna wordt de vis in pak- ketvorm in bakken zoet water gedoopt, zo dat er een ijsfilm achter blijft, die het vocht helpt vasthouden, en dan wordt al les- in een opslagruimte gedeponeerd. Be halve nog twee diepvrieskasten, waar dun nere vis als garnalen e.d. tussen beweeg bare platen van 36 graden onder nul wor den bevroren, zijn er koelcellen geprojec teerd waar vis voor de directe doorver koop wordt opgeslagen. Bovendien wordt het geheel nog van een volautomatische ijsfabriek voorzien, zodat er ijs wordt ge maakt voor de vissersboten en het vis- transport. In zekere zin wordt de ijsfabriek ook een besparing, want het ijs moest tot nu toe van locale markten worden gekocht, en met de steeds flucterende prijs aldaar zal 'n eigen ijs-producerende fabriek voor visserij en transport voordeliger worden. Dat het Nederland is, die deze grote in stallatie levert, hangt samen met het feit dat Mexico nog geen eigen koelindustrie Visvangst in Manzanillo, Mexico. heeft; wel natuurlijk voor huishoudelijk gebruik, maar niet voor industrieel ge bruik. Conservering is een van Mexico's groot ste problemen. Er zou zoveel meer toe voer van verse groenten en fruit, vis en vlees naar vergelegen en geïsoleerde stre ken in Mexico kunnen ontstaan, wanneer er meer koelhuizen en ijsfabrieken zouden zijn. Er wordt bijvoorbeeld veel van Mexico's vis direct naar de Verenigde Staten gevlogen, omdat Mexico zelf van wege het tekort aan mogelijkheid tot vis verwerking en waarvoor een koelindu strie nu eenmaal onontbeerlijk is die vis niet naar al die afgelegen plaatsen kan vervoeren. In een staat als Sonora komt het voor, dat door een tekort aan gekoelde opslag plaatsen soms honderdduizenden kilo's to maten verloren gaan. Tegen dergelijke verliezen zouden aan schaffingen van koelhuizen natuurlijk op wegen. Maar in Mexico zouden de door boeren gevormde coöperaties zo'n instal latie moeten financieren, en daartoe zijn zij niet in staat. Grasso levert inmiddels aan alle moge lijke industrieën en zaken in Mexico, zo als aan chemische en wasverwerkende in dustrieën, aan medische centra, aan wijn fabrieken en gemeenteslachthuizen, etcete ra. De firma werkt hier uitsluitend met een Mexicaans monteurkorps, en het pro ject van Alvarado zal natuurlijk ter plaat se aardig wat werk verschaffen. Ontwik kelt zich het project naar wens, dan zul len waarschijnlijk meer van dergelijke on dernemingen langs deze kust worden neergezet. Mexicaanse methode van vissen op het meer van Patzcuaro. Advertentie TERUGGEHAALDE EN INGERUILDE met en zonder garantie BREESTR. 108 - BEVERWIJK Personeel van de Utrechtse gemeente lijke reinigingsdienst heeft gisteren in een vuilnisbak, die op het punt stond geleegd te worden, vier jonge poesjes aangetrof fen. Van de pasgeboren dieren was er één dood. Bij een nader onderzoek bleek dat de eigenaar van de vuilnisbak tevens eige naar van de poesjes was. De man had, naar hij de politie meedeelde, de dieren eerst onder water gehouden, maar toen dit geen resultaat opleverde besloot hij de poesjes maar samen met het huisvuil op te ruimen. De man kreeg een proces-verbaal we gens dierenmishandeling. De dieren zijn naar het dierenasiel gebracht. Blijkens het verslag over het 47ste boek jaar van de Stichting Nutsspaarbank, ge vestigd in de gemeente Velsen, bedroeg de totale omzet in 1962 16.593.003,22. De welvaartstijging van de laatste jaren zette zich ook in het jaar 1962 voort. Het inleggerskapitaal steeg met 11,9'/» ten opzichte van het kapitaal per 31 de cember 1961. Het inleggerskapitaal werd gebracht op 14.625.527,94. De resultaten leverden de eerste drie kwartalen een overschot op en wel van de achtereenvol gende bedragen f 595.007, 81; 319.820,01 en 264.632,45. In het vierde kwartaal werd een tekort geboekt van 18.615,07. De bijgeschreven rente per 31 december 1962 bedroeg 392.938,22, zodat de ver meerdering van het inleggerskapitaal be droeg 1.553.783,42. De maatregelen, die door de regering en publiekrechtelijke organen zijn getroffen om de spaarzin te bevorderen, werden ook door de Nutsspaarbank uitgevoerd. Voor de Jeugdspaarwet werd in totaal geduren de de laatste vijf jaren 254.427,71 ge spaard, terwijl voor de andere gepremieer de spaarregelingen het spaartegoed 67.749,30 bedroeg. Door 1227 nieuwe spaarders werd een rekening geopend, terwijl aan 497 spaar ders hun spaartegoed werd uitbetaald of naar andere spaarbanken werd overge boekt. Per saldo een vermeerdering van 730 rekeningen. Het aantal boekjes in omloop bedroeg per 31 december 1962 10.949 stuks, waar onder begrepen 497 deelnemers aan de Jeugdspaarwet en 166 deelnemers aan de Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente x- v h VfrX «k - -f *r~™ overige gepremieerde spaarregelingen. Van andere spaarbanken werden 136 boekjes ontvangen tot een bedrag van 101.179,66, terwijl naar andere spaarban ken 128 boekjes werden overgeboekt met een tegoed van f 139.464,36. Wegens zijn vertrek naar Delft werd aan pastoor C. F. Nieuwenhuyzen ontheffing veerleend, onder dankbetuiging voor zijn werkzaamheden als lid van de raad van toezicht. In zijn vacature werd voorzien door de benoeming van pastoor J. C. M. Keman te IJmuiden, terwijl in een nog be staande vacature werd voorzien door de benoeming van mev. C. L. Klimp te Vel- sen-Noord. De samenstelling van de raad van toe zicht was per eind december 1962: mr. J. R. van Eerde, directeur Staatsvissersha- venbedrijf; J. C. M. Keman. pastoor Oud- Katholieke Kerk; mevr. C. L. Klimp, arts. Directeur van de Nutsspaarbank te Vel sen is de heer L. W. Boeree. De heer A. A. de Waard in Velsen-Noord bij velen beter bekend als „Oom Arie de Waard" zoals ook de vele schepelingen die met hun schip de loskaden van Van Gelders papierfabriek aandoen om hun la dingen te lossen hem kennen heeft van de openbare veiling van zijn woonhuis met garage en erf alsmede van zijn tien per sonenauto's, waarmede hij een taxibedrijf en verhuurinrichting onderhield, weinig plezier beleefd. Toen donderdagmiddag notaris W. Boer lage de veiling van de personenauto's in zette, bleek alras, dat er weliswaar voor de, overigens in goede staat verkerende, automobielen voldoende belangstelling was doch dat deze niet verder ging dan bie dingen, die varieerden van tweehonderd tot driehonderd gulden per auto. En de heer De Waard had nog wel een aantal van zijn auto's, alle Vauxhalls, van een nieuwe motor doen voorzien! Aldus liet de heer De Waard de notaris meedelen, dat de eigenaar de koop ophield. Op dezelfde wijze geschiedde dit met de woning aan de Wijkerstraatweg 67, waar bij de garage en het erf, ondanks oplopen de biedingen, niet verder kwam dan een bedrag van vierendertigduizend gulden. Aangezien ook bij deze verkoop een hoger - -bed-rag- was getaxeerd, -en de heer -De Waard het goed doortimmerde huis van kort voor de oorlog niet voor een derge lijke prijs van de hand wenste te doen, bleef het bij dit hoogste bod en werd ook het woonhuis voor de verkoop opgehouden. Het wachten is nu op een liefhebber voor huis en erf aan de Wijkerstraatweg, die hiervoor een hoger bedrag wil bieden. Uit IJmuiden vertrekken dezer dagen prof. dr. P. Korringa, directeur van het rijksinstituut voor visserij-onderzoek, en de biologen van het genoemd instituut L. K. Boerema, J. J. Zijlstra en J. F. de Veen naar Madrid, waar van 30 septem ber tot en met 9 oktober de jaarverga dering wordt gehouden van de internatio nale raad voor het onderzoek ter zee. Voorts zullen daar van Nederlandse zij de ook aanwezig zijn de directeur der vis serijen, ir. G. J. Lienesch, en prof. dr. P. Groen van het K.N.M.I. (als expert van de hydrografie). Meer dan honderdvijftig mannen van de wetenschap zullen in Madrid vraagstuk ken behandelen over sardien, makreel, zalm, kabeljauw, haring, schaaldieren, plankton, hydrografie, vistuig, statistieken en zo voort. Advertentie Miele, AEG. Edy. Siwa. Velo. DRU, Erres. Electrolux, Sema, Principal, reeds vanaf f 129.50 met tijdklok. Gemakkelijke beta ling en 100service. LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 De atletiekvereniging Suomi zal voor haar leden zaterdag en zondag de traditio nele meerkampen houden, die ditmaal plaats hebben op het gemmentelijk sport park Adrichem in Beverwijk. Zaterdag middag om drie uur wordt een begin ge maakt met de meerkampen. Er zal wor den gestreden door dames, meisjes A, B, C. en D, heren en jongens A, B, C. en D. Voorts ligt het in het voornemen een vijf kamp te houden voor heren-veteranen. Deelnemende leden van de ICES (Inter national Council for the Exploration of the Sea) zijn België, Denemarken, Finland, Frankrijk, West-Duitsland, IJsland, Ier land, Italië, Nederland, Noorwegen, Polen, Portugal, Spanje, Zweden, Groot-Brittan- nië en Sovjet-Rusland. In Madrid zullen onder meer ter tafel worden gebracht de diverse aspecten van de visstand, experimenten met het mer ken van vis, telling van pelagische vis- eieren en larven en waarnemingen met echo-apparaten. Het uitreiken van de diploma's aan de geslaagde jongens van het „Leerlingenstel sel" bij Hoogovens, begint zo langzamer hand een probleem te worden, wat de huis vesting" betreft: de groepen geslaagden worden steeds groter en zo ook het aantal ouders, verloofden enzovoort. Donderdag avond was het voor 161 geslaagden en hun familie weer een grote gebeurtenis. De heer J. J. M. de Reeper, het hoofd van het Leerlingenstelsel, zei in zijn slotwoord: „Door de leraren is gepoogd jullie een korporaalsopleiding te geven, aan jullie de taak om als officier te eindigen". Na de heer De Reeper, sprak de ad junct-directeur, de heer W. Bekker de aan wezigen toe. Namens de directie dankte hij de leraren voor hun vele werk, felici teerde de jongens met hun diploma, doch legde er de nadruk op, dat ze met dit diploma niet klaar zijn. De w etenschap zorgt steeds voor verbeteringen en het is noodzakelijk dat een goed werkman met de techniek van het bedrijf meegroeit. Namens alle leerlingen sprak de heer Hiemstra een woord van waardering en dank aan directie en leraren. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ss „Nieuw Amster dam" 22 sept. en ms „Pr. Margriet" 25 sept.; Argentinië: ms „Amstelland" 25 sept.; Australië: ms „Cap San Marco" 22 sept. en ms „Alnati" 25 sept.; Brits- Oost-Afrika: ms „Jean Laborde" 25 sept.; Canada ss „Carmania" 22 sept.; Chili: ts „Ludwigshafen" 22 sept. en ms „Aristote- les" 25 sept.; Ned. Antillen: ms „Socrates" 24 sept.; Nieuw-Zeeland: ms „Cornwall" 23 sept.; Suriname: ms „Oranjestad" 25 sept.; Republiek Zuid-Afrika en Zuid- west-Afrika: ms „Transvaal Castle" 22 sept. en ss „Overijsel" 25 sept. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Advertentie THANS WEER VOLOP VERKRIJGBAAR ruit bestikt, beide kanten draagbaar kl. st. per mt. Plein 1945 no. 48 Telefoon 7349 Kennemerlaan 100-106 - Telefoon 5501 Advertentie Plein 1945 no. 48 Telefoon 7349 Kennemerlaan 100 - 106 - Telefoon 5501 Donderdagmiddag is een 66-jarige ii Haarlem wonende bromfietser op de Ar sterdamseweg bij de brandweerkazerne ir Velsen-Zuid tegen een betonnen paal' gebotst en gevallen. Door de ongevallen- dienst is de man naar het Antoniuszie kenhuis overgebracht waar een hersen schudding werd geconstateerd. Zoals wij eerder gemeld hebben zal de Sanger Verein Dortmund-Hörde 1928 E. V de gast van de Hoogoven-harmonie zijri. Als datum is nu vastgesteld zaterdag 21 september. Om drie uur in de middag zal het Beverwijkse gemeentebestuur het koor op het stadhuis Scheybeek officieel verwelkomen. Zaterdagavond geven de Duitse gasten een concert in het Kenne- mer Theater. Advertentie Donderdag In IJmuiden werden donderdag aange voerd 7.350 kisten vis, waarvan 68 kisten tong en tarbot, 5.567 haring, 143 makreel, 570 schelvis, 260 wijting, 102 kabeljauw en gul, 5 poon en 31 diversen. Prijzen, in guldens, per kilogram: heil bot 4,704,20, grote tong 6,606,30, groot middel tong 4,804,65, kleinmiddel tong 5,504,60, kleine tong I 6,505,50, kleine tong II 4,604, tarbot I 3,603,10, zalm 7. Per 50 kilo: grote schol 4946. groot middel schol 4241, kleinmiddel schol 38, kleine schol I 44, kleine schol II 3013, schar 2621, verse haring 1311, makreel 6013, grote schelvis 50, grootmiddel schel vis 5638, kleinmiddel schelvis 4737, kleine schelvis I 4637, kleine schelvis II 30—23, wijting 29—8,40, grote gul 7159, middel gul 5447, kleine gul 5434, poon tjes 21—18. In IJmuiden werden donderdag de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 153—8.450, KW 132—10.460, KW 90— 6.580, IJM 73—6.350, SCH 153—6.800, SCH 261—7.200. Aanvoer van vrjjdag De aanvoer in IJmuiden bestond vrijdag morgen uit: 580 kisten schelvis, 180 radio, 30 gul en kabeljauw, 3.500 haring, 6.200 spanharing, 30 makreel, 1.150 schol, 20 tar bot, 220 varia, 540 stuks gladde kabeljauw en 24.000 kilogram tong. De aanvoer werd verzorgd door 68 vaartuigen. Prjjzen van vrijdag Per kilo: tarbot 3,103. heilbot 4,60 4,20, grote tong 6,205,70, grootmiddel tong 4,604,30. kleinmiddel tong 4,804,60, tong I 5,605.10, tong II 4,504, zalm 5,505. Per 125 kilo: grote kabeljauw 150, mid del kabeljauw 142, grote koolvis 138. Per tien stuks: grote kabeljauw 11894, middel kabeljauw 6345. Per stuk: kreeft 169. Per 50 kilogram: grote schelvis 42, mid del schelvis 5650, kleinmiddel schelvis 50, schelvis I 4843, schelvis II 3218, schel vis II 12,50—8. gul I 69—45, gul II 54—40, gul III 4331, grote schol 5448, middel schol 5447, kleinmiddel schol 4435, schol I 5035, schol II 5419, schol III 208, schar 2216, bot 8, wijting gestript 4017, wijting dicht 178, poon 17, haai 2819, tongschar 90, tarbot 15890; haring 14—11, makreel 70—42. Besommingen van vrijdag In IJmuiden werden vrijdagmorgen de volgende besommingen gemaakt: KW 180— f 8.800, KW 159 f 20.700, KW 17—f 2.170, KW 207—f 3.700, KW 199—f 2.100, KW 52— f 8.100, SCH 243—5.090, IJM 10—3.410. Op zee De haringvangsten waren donderdag zeer wisselvallig. Scheveningse trawlers hadden de beste resultaten, met dagvang sten van tien tot twaalf last, voor de schip pers van de Deining en Koraalbank om jaloers op te zijn, zoals ze verzuchtten. Grote ontstemming heerste er onder Hopelijk zulïen allen de tocht volbrengen Nederlandse vissers over het optreden van en gelijktijdig aankomen. Duitse trawlers, die weer eens meenden het recht van de sterkste te mogen laten gelden op de vrije zee. Twee Nederlandse schepen kregen grote moeilijkheden met de netten, doordat de Duitsers op brute wijze „doordrukten", zich in het geheel aan niets storend. Helaas hebben ook Neder landse schepen later op de dag niet zorg vuldig genoeg gevaren, waardoor de net ten van de VL 73 en VL 110 met elkaar verward raakten, waarbij de voorlijn van de VL 110 zelfs afknapte. Vele kostbare uren zijn besteed aan reparatie van de gehavende netten. Haringvangsten KW 22—15, KW 130—60, KW 37—30, KW 163—40, KW 170—50, KW 74—30, KW 40—20, KW 7—40, KW 141—5. Gemiddelde vangsten: Katwijk 32, Scheveningen 38 en Vlaardingen 42. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond vrijdagmorgen uit: 10 schelvis, 40 wijting, 10 gul en kabeljauw, 3.000 haring, 4.000 kisten haring buit ende markt, 500 schol en 3.000 kilogram tong. De heren L. Schol en P. J. Mulder, le den van de atletiekvereniging SUOMI in Velsen-Noord wandelen zaterdag en zon dag van Brussel naar Rotterdam. Zij doen namelijk mee aan de 23ste prestatietocht Brussel-Rotterdam waarvoor niet minder dan zesenzestig Nederlanders hebben in geschreven. Een tiental supporters zal de ze grote wandeling volgen; onder hen be vindt zich de heer J. J. Slinger uit Sant poort. Drie buitenlanders: een Zwitser, een Belg en een Duitser zullen de wande ling trachten uit te tippelen. Onder onze landgenoten-deelnemers zijn drie dames, van wie mejuffrouw J. van Zantvliet uit Bergen op Zoom deze tocht voor de vier de maal zal meelopen, mejuffrouw A. v. d. Broek uit Sprundel voor de tweede keer meegaat en de Rotterdamse dame E. van Eyk het voor de eerste maal zal wa gen. Overigens zijn de heren Schol en Mul der bepaald geen nieuwelingen, aangezien deze Velsenaren respectievelijk voor de twaalfde en derde keer de lange tocht meemaken. Zaterdagmiddag om een uur wordt in Brussel gestart; tegen tien uur 's avonds hoopt men Antwerpen te bereiken, waar na te ongeveer een uur 's nachts de grens bij Wuestwezel zal worden gepasseerd; aankomst te Breda zondagmorgen om vijf uur en te Zevenbergschehoek te ongeveer negen uur. De laatste van de rustpunten is Rijsoord. waar de wandelaars zondag middag te één uur denken te zijn om dan maar in één ruk door te gaan naar Rot terdam. In de Maasstad is de aankomst van de wandelaars te vier uur 's middags.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5