Provincie bouwt bunker met kantoorgebouwen in Haarlem Bouwkosten worden geraamd op een en een kwart miljoen (H)OORAPPARATEN ƒ875.- Woninginrichting VERSPUY COR OLY COR OLY VELO PARKER BANKSTEL QUEEN ANN eetkamers - bergmeubels - slaapkamers A.R.deBOER NIEUW PAND IN HAARLEMS GRIFFIE TUIN Koster J. Huttinga ten grave gedragen Schepen, rederijen en werven Overdracht van de „Hurley Beacon" Medische verzorging tijdens het weekeinde Mosselzaadbanken 8 oktober open U kunt ƒ100.- verdienen Honda 769.- Magneet vanaf 539.- Sparta 498.- Uitspraken HAARLEIVBSE RECHTBANK WERELD VRIJDAG 2 0 SEPTEMBER 1963 7 Kosten Oud-katholiek kerkkoor zingt in IJmuiden Bij COR OLY Schiphol is geen openbare weg Dodelijke aanrijding AUDIUM PHILIPS SIEMENS Poging tot omkoping I Schilderijententoonstelling in Beverwijk CONSTANT - verlovingsringen Op de eerstkomende vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland zal het college van G.S. de Staten voorstellen akkoord te gaan met de bouw van een bunker bestemd voor de civiele verdediging met daarboven een kantoor gebouw van drie verdiepingen, in de tuin van de Provinciale Griffie aan de Paviljoenslaan in Haarlem. De kosten van het hele project worden geschat op 1.256.000. Het college van Gedeputeerde Staten verwacht dat het rijk in deze kosten zal bijdragen met een bedrag van ongeveer vijfhonderdduizend gulden. In de toelichting op het voorstel zeggen G.S. dat het met de ruimte in het Pro vinciehuis droevig gesteld is. De griffie, die thans meer dan tweehonderd ambtenaren telt, heeft zich genoodzaakt gezien een aantal afdelingen in andere panden onder te brengen. Met de uitbreiding van het griffie gebouw werden door vertraging in de door het rijk af te geven goedkeuring moeilijkheden ondervonden. Zo werd de afdeling gemeentefinanciën in het in mei 1962 aangekochte pand Dreef 30 gehuisvest. Ook de provinciale huisves ting dient echter over een betere en grote re ruimte te beschikken. Verder moet de provinciale accountantsdienst in een gro tere lokaliteit worden ondergebracht. Deze dienst dient namelijk uitbreiding te onder gaan, omdat de provincie Gelderland heeft verzocht van de Noordhollandse ge bruik te mogen maken. Bijzonder verheugend noemt het colle ge van G.S. het feit dat zich geheel on verwacht een afdoende oplossing voordeed om al deze moeilijkheden uit de weg te ruimen. Reeds lange tijd heeft de regering er hamelijk bij Noord-Holland op aange drongen dat begonnen zou worden met de bouw van een provinciaal centrum voor civiele verdediging (Noord-Holland is de enige provincie die daarmee nog geen be gin heeft gemaakt) Bij de onderhandelingen daarover met het Rijk is bereikt, dat op de in de griffietuin achter het archief te bouwen bunker een gebouw mag worden gesticht Advertentie door een RAP-BROMFIETS bij ons te kopen. Wij bieden de grootste sortering, de beste merken, de meest soepele service Komt eens praten bij BREESTR. 108 BEVERWIJK Velen hebben donderdag in de Gere formeerde kerk aan de Konigsweg de rouwdienst bijgewoond voor de heer J. Huttinga, in leven koster van dit kerkge bouw, die zondag was overleden op 69- jarige leeftijd. De eigen predikant, ds. A. C. van Nood, vertolkte in deze dienst de gevoelens van de kerkelijke colleges en tevens ook van de kerkelijke verenigingen bij het ver scheiden van de heer Huttinga, die zich heeft doen kennen als een zeer ijverig en dienstvaardig man, maar bovendien ook als een man van grote toewijding voor alles wat leeft en werkt in de Gere formeerde kerkelijke gemeente. De predi kant ging hierbij uit van Psalm 62 en het 'aatste deel van Romeinen 8 van vers 31 af. Tijdens het zingen van gezang 149 „Vas te rots van mijn behoud" werd het stof felijk overschot van de verscheiden kos ter uitgedragen, een aangrijpend moment. Evenals in het kerkgebouw, was er op de begraafplaats „Duinrust" te Beverwijk grote belangstelling voor het afscheid. Hierbij waren vertegenwoordigers van de kerkelijke colleges en van de Kennemer Uitvaart Vereeniging te Beverwijk, waar van de heer Huttinga vele jaren een trouw medewerker was. Ook hier sprak alleen ds. Van Nood een afscheidswoord, uitgaan de van Psalm 84; de predikant besloot met een dankgebed en de geloofsbelijdenis. Een zoon van de overledene dankte ten slotte de vele aanwezigen voor hun mede leven. van drie, verdiepingen, dat op harmoni sche wijze met de reeds bestaande panden tot één geheel kan worden verbonden. Dit pand, dat dus boven de civiele be- schermingsbunker zal worden gebouwd, zal voor geruime tijd in de behoefte voor zien. Tegen uitvoering in etappes bestaat geen bezwaar. De begane grondverdieping die tenminste tien kamers zal moeten be vatten, dient zo spoedig mogelijk gereed te komen om het pand Dreef 30 vrij te maken voor de accountantsdienst Ook voor andere doeleinden (kantine, eigen drukkerij) zal het nieuwe gebouw dienst kunnen doen. Het aannemingsbe drijf J. P. A Nelissen N.V., dat thans met de verbouw van de griffie bezig is, zal nu deze efficiënte mogelijkheid zich voordoet en nu de onderhandelingen met het Rijk zo gunstig verlopen zijn, waar schijnlijk reeds in december met de bouw van de bunker kunnen beginnen. De kosten van de drie verdiepingen worden geschat op 556.000. Deze zullen uiteraard hoger worden wanneer het pro ject in etappes zal worden uitgevoerd. De bunker, die in oorlogstijd dienst moet doen als overlegcentrum, ver bindingscentrum en informatie- en communicatiecentrum zal een afme ting van 14.40 bij 28 meter hebben. Het ondergrondse bouwwerk zal wor den uitgerust met een telexverbinding een noodstroomvoorziening, luchtver versingsinstallaties etc. De bunker zal plaats moeten kunnen bie den aan vijftig personen. Advertentie SPAARZAAMHEID IS WIJS BELEID ting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Naar wij vernemen zijn er plannen om in de oud-katholieke kerk te IJmuiden aan de Wilhelminakade op zondag, 29 septem ber het oud-katholieke kerkkoor „A.B.H. Verhey" van de kathedrale Utrechtse kerk te ontvangen. Dit kerkkoor zal op deze zondag zijn medewerking verlenen aan de liturgische zang en bovendien de misvie ring opluisteren met enige zangwerken. De bouwkosten van het ondergrondse deel worden geraamd op 580.000. Daar bij komen nog de noodzakelijke technische voorzieningen zodat de totale inrichtings- en bouwkosten worden begroot op 700.000 Professor ir. H T. Zwiers heeft een voorlopige schetstekening van het geheel ontworpen. Het college van G.S. baseert daarop zijn mening dat het een fraai ge heel wordt met de reeds bestaande ge bouwen. Advertentie BERINI - ZUNDAPP - AVAROS - RAP - SOLEX - PUCH - TYPHOON enz. enz. BREESTR. 108 - BEVERWIJK De vorige week is de nieuwe kotter Maarten Senior KW 125 in IJmuiden aan gekomen. Dit vaartuig is indertijd door de Rederij Kuyt besteld bij de N.V. Scheeps- bouwwerf De Dageraad te Woubrugge, ter vervanging van de logger Petronella KW 125, die begin juli 1961 uit de vaart werd genomen. Deze logger werd na enige tijd opgelegd te zijn geweest, verkocht aan H. J. van Leeuwen en is sinds januari 1962 in de vaart als Andries Willempje KW 199. De nieuwe KW 125, Maarten Senior genaamd, is nu in opdracht van de werf in Woubrugge gebouwd bij de Scheeps werf J. G. Broërken in Westerbroek. De werf van Van der Giessen-De Noord heeft gisteren de 12.900 tons dw metende vrachtvaarder „Hurley Beacon" overge dragen aan de opdrachtgeefster, de Britse rederij Crawford Shipping Co Ltd in Lon den. Dat gebeurde niet in Alblasserdam, waar het schip type: gesloten shelterdek is gebouwd, maar in Schiedam bij Wil- ton-Fijenoord, die de 7.760 pk sterke hoofd motor heeft geleverd. De „Hurley Beacon" is het laatste grote schip, dat volledig werd geconstrueerd op de werf in Alblasserdam, de oude werf „De Noord' 'die een fusie is aangegaan met Van der Giessen in Krimpen aan de IJsel. In de toekomst zullen alleen nog kleinere eenheden of casco's voor grote vracht schepen in Alblasserdam worden gebouwd. De relatie tussen „De Noord" en de Britse rederij bestaat al geruime tijd. De „Hurley Beacon" is namelijk het zevende schip, dat sinds 1952 door de werf in Al blasserdam is opgeleverd aan de Crawford Shipping Co of haar zustermaatschappij „The Medowsley Steamshipping Co Ltd". De ruimen zijn ingericht voor het laden van graan, maar er kunnen ook andere ladingen worden vervoerd. De dienstsnel- heid van de „Hurley Beacon" is vijftien mijl per uur. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 54-jarige chauffeur uit Amster dam vrijgesproken van de hem ten laste gelegde grove schuld aan een aanrijding op de luchthaven Schiphol. De chauffeur had geen voorrang gegeven aan een ste wardess, die met haar auto van rechts kwam en bij de botsing zo ernstig werd gewond, dat zij blijvend medisch onge schikt werd verklaard voor haar werk. Het wegennet van Schiphol valt echter niet onder het begrip „openbare weg", zo dat de voorrangsregel er geen rechts kracht heeft. Op basis hiervan had de verdediger, rnr. F W Goudsmit uit Amsterdam dan ook tot vrijspraak geconcludeerd De officier had t 150 boete geëist. Wegens schuld aan de dood van zijn vriend, werd een 21-jarige elektricien uit IJmuiden veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk gevangenisstraf en ontzeg ging uit de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar. Bij het uitrijden van de gevaarlijke zuidelijke uitrit van de Hoog ovens was de jongeman vorig jaar april met zijn bromfiets in aanrijding gekomen met een auto. Zijn vriend, die op de duo zat, overleed twee weken later in het ziekenhuis. De verdachte loopt nog stèeds op krukken ten gevolge van de aanrijding. Met dit laatste Advertentie ALLEENVERKOOP IN IJMUIDEN: ZWUNMKKT%Jr-«OUIHIBWIOHI IN IJMUIDEN GEVESTIGD KENNEMERLAAN 92 - TELEFOON 5072 IJMUIDEN Artsen: A. J. G. Wermenbol, Maas straat 15, tel. 6388; J. Noorda, M. K. Hof stedestraat 48, tel. 5652. Apotheek: Apotheek Ledeboer, Kenne- merlaan 80. Wijkverpleging voor IJmuiden en IJmui- den-Oost zuster C. Nap, Rembrandt- laan 5, IJmuiden, tel. 02550-6195; voor IJmuiden-Oost en Driehuis zuster G. Kolkman, Brederodestraat 2, Haarlem, tel. 02500-62044; voor Santpoort-Zuid en Santpoort-Noord zuster A. Bakker, Duin weg 51, Santpoort; voor Velsen-Noord en Velsen-Zuid zuster J. Markerink, Geel vinkstraat 27, Velsen-Noord, tel. 02510- 3936. Verloskundigen: Mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen no. 143, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Sassen, Rijnstraat 93; mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, telefoon 5259. Tandartsendicnst Velsen, Beverwijk en Heemskerk: H. Groen, Duinvlietstraat 36, tel. 02510-3947. SANTPOORT Arts: Ph. Haselager, Hoofdstraat 135, Santpoort-Dorp, tel. 8570. Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort- Zuid, tel. 8249. BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: dr. M. A. de Rui ter, Dr. Schuitstraat 44, tel. 3553; zondag van 9 tot 24 u.: dr. M. H. A. Melchior, Noorderwijkweg 1, tel. 3340. Tandartsendienst: Velsen-Beverwijk en Heemskerk: H. Groen, Duinvlietstraat 36, tel. 02510-3947, Velsen-Noord. Kraamverzorging: zuster N Stolberg, Geelvinckstraat 27b, Velsen-Noord, tel. 02510-3936. Wijkverpleging: zuster P. J. Luyting, Vlaanderenstraat 8, Beverwijk, tel. 4324. Advertentie en toch THUIS Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Ook voor het allerlaatste sportnieuws 100% SERVICE PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Telefoon 51tS feit hield de rechtbank rekening in haar vonnis. Wegens poging tot omkoping van de politie en rijden onder invloed, werd een 30-jarige Duitse constructiemonteur, werk zaam bij de Hoogovens, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en 9 maanden ontzegging uit de rijbevoegdheid. Nadat hij met zijn auto een kleine aan rijding had gemaakt in Beverwijk, had de Duitser de agent die hem op het poli tiebureau verhoorde, twee bankbiljetten van 25 gulden voorgehouden, kennelijk met de bedoeling dat de agent hem ip ruil voor het geld vrijuit zou laten gaan. De officier had vier maanden gevangenisstraf geëist. Advertentie Wij vragen uw speciale aandacht voor ons 3-zits bank 2 fauteuils in een fantastisch solide uit voering. Bekleed met een wollen moquette van uit stekende kwaliteit. Prima interieurvering en toch slechts Komt u ook eens rustig kijken naar onze kollektie INTEREST TAPIJTEN, kamerbreed, in elke gewenste kleur. PLEIN 1945 no. 2 - IJMUIDEN - TELEFOON 8089 Dinsdagmorgen 8 oktober zullen in de Zeeuwse stromen de mosselzaadbanken weer worden opengesteld. De mosselzaadbanken zijn die plaatsen in Grevelingen, Oosterschelde en Wester- schelde, waar het „mosselzaad", dat zijn de zeer jonge mosselen, gelegenheid krijgt zich vast te hechten, nadat het als larfjes in het water heeft gezweefd. De laatste jaren had de mosselzaadval in Zeeland weinig te betekenen. Nu echter hopen de kwekers op veel mosselzaad. Op enkele plaatsen heeft men het reeds gezien. Zij gronden hun hoop op het feit dat 1963 in allerlei opzichten voor de mosselen in Zeeland een bijzonder jaar blijkt te zijn. Het bijzondere van de Zeeuwse mossel teelt is dit 'aar in de eerste plaats de groei. Jaren aaneen waren er klachten, dat de mosselen op de Grevelingen niet meer wilden groeien, in 1963 blijkt nu dat op vele percelen een groei voorkomt, die men niet voor mogelijk had gehouden. Ook de hoeveelheid Zeeuwse mosselen, die nu het contingent Wadden-zeemosselen komt aanvullen, is zeer belangrijk en er is voor het komende seizoen niets anders nodig dan een grote export. Ook dit schijnt de goede kant op te gaan, want vergeleken bij vorig jaar is de export over de periode half juni-half september met twintig percent toegeno men. Maandag 23 september te half acht uur zal in het Verenigingsgebouw van de Her vormde Gemeente, Schans 12 te Beverwijk, een schilderijententoonstelling worden ge opend. De opening zal worden verricht door de heer J. J. Veltkamp, voorzitter van de commissie voor bedrijf son tspanning van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. De tentoongestelde schilderijen zijn naar het oordeel van een jury de beste van de 350 die in het voorjaar 1963 waren inge stuurd voor een door de Geïllustreerde Pers en acht grote Nederlandse bedrijven georganiseerde schilderwedstrijd voor ama teurs. De expositie omvat ca. 100 schilderstuk ken vervaardigd door personeelsleden van: Algemene Kunstzijde Unie N.V., Koninklij ke Luchtvaart Maatschappij N.V., Konink lijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken N.V., N.V. Nederlandse Spoor wegen, N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, Staatsbedrijf der P.T.T., Staatsmijnen in Limburg en Unilever N.V. Een groot aantal inzendingen van per soneelsleden van Hoogovens is in deze col lectie ondergebracht. De tentoonstelilng is voor het publiek gratis te bezichtigen van dinsdag 24 sep tember tot en met zaterdag 28 setpember, dagelijks van 14.00—17.00 uur en van 19.3022.00 uur, uitgezonderd woensdag avond. (Stadsschouwburg). Voor het eerst na enige maanden kunnen thans voor IJmuiden weer twee bioscoopprogramma's worden geannonceerd, hetgeen mogelijk werd door de officiële overdracht aan de gemeente Velsen van het voormalige Rex Jheater. Hierdoor zal dit gebouw, meer dan vroeger ooit het geval is geweest, geheel dienstbaar worden gemaakt aan het culturele leven van Velsen en omgeving, hetgeen zal geschieden onder de nieuwe benaming „Stadsschouwburg". Zoals bekend is de exploitatie hiervan toevertrouwd aan de heer F. A. van Opbergen, directeur van het City Theater, welke gelukkige zakelijke combinatie het mogelijk maakt de wekelijkse filmprogramma's voor beide theaters voortaan enigszins te coördineren. Aldus wordt voorkomen dat op dezelfde avonden films van ongeveer gelijke betekenis en strekking worden vertoond, terwijl het publiek tijdens de weekeinden de keuze wordt gelaten uit één avondvoorstelling in de Stadsschouwburg of twee in het City Theater. VOOR DE openingsvoorstel lingen in de Stadsschouwburg heeft de directie uitgezien naar een film, die buiten het kader van het normale valt, waarbij de keuze is gevallen op de nieuwste komedie van Danny Kaye „De gekken trekken de kaart". Inderdaad een uitzon derlijk knappe filmkomedie, welke onder regie van Tashlin tot stand is gekomen. Het is een hoogst amusante satire ge worden, waarin zelfs de klein ste figurantenrol tot in de per fectie werd bezet. "Het begin is al direct veelbelovend, wan neer Kaye aan het hannessen slaat met een reeks ingewik kelde machines, die hij later bij de traditionele achtervol ging met een welhaast geniaal vernuft ten eigen bate weet aan te wenden. Bovendien is het verhaal gelardeerd met talloze mo derne visuele grappen, waarbij Kaye in Telly Savalas een voortreffelijke assistente vond. Deze film, die zonder enig voorbe houd dus van harte kan worden aanbe volen, draait hier met uitzondering van dinsdagavond van vrijdag tot en met don derdag. Alleen laten zondagmiddag de on volprezen Stan Laurel en Oliver Hardy zich nog even van de vrolijke kant be kijken in de dolle klucht „Zet je zorgen opzij". (City) Het programma van dit thea ter wordt ingezet met een film van ge heel andere aard, namelijk de thriller „James Bond, geheim agent 007 contra dr. No". Het is de verfilming van een der bestsellers van Ian Fleming, waar James Bond in optreedt als geheim agent 007, die overal ter wereld waar zich po litieke spanningen dreigen voor te doen, zijn steentje aan de internationale veilig heid komt bijdragen. In dit verhaal krijgt de geheime agent de mysterieuze dr. No als tegenstander, die even buiten de kust van Jamaica op een eilandje een inter nationale bende misdadigers heeft geïn stalleerd. Hoe Bond nagenoeg in zijn eentje deze duivelse schurk overwint en hem met zijn gruwelijk laboratorium de lucht injaagt, laat de film van Terence Young ons uitvoerig zien. Evenals in het boek wordt door de regisseur daarbij, zij het in een enigszins gematigder vorm de formule sex-sensatie-sadisme vlot gehan- Audrey Hepburn en William Holden in de kostelijke filmkomedie Sabri na", waar donderdag in City een reprise van wordt gegeven. teerd, hetgeen de schrijver van deze Bond- serie al enige tijd in ruime mate de „s" van succes heeft geleverd. DE TRADITIONELE cowboy-film voor de zondagmiddag bestaat deze week uit „Een kogel gemerkt X", met Audy Mur phy in de hoofdrol, waarna donderdag avond een reprise volgt van de kostelijke filmkomedie „Sabrina" waar de populaire Audrey Hepburn haar vermaard geworden titelrol in vervult. Het gat in dit pro gramma wordt dan maandag tot en met woensdag gevuld met „Damon en Pythias" een historisch verhaal uit de romantische sector over de tiran Dionysius, die om streeks 400 voor Chr. over de stad Syra cuse regeerde. Welke roerige periode voor de Italiaanse producenten een welkome ge legenheid is geweest, aan hun serie kleu rige en sensationele spektakelstukken weer een nieuw succes toe te voegen. Beverwijk (L u x o r) Ook voor Beverwijk is een vertoningsduur van veertien dagen voor de beroemde „West side story" te kort ge bleken, zodat de directie hier voorlopig maar weer een week aan heeft toege voegd. i.i (Kennemer- t h-e a t e r) - In „Mis daad achter het voetlicht" (Stage Fright) kan men kennismaken met een der eer ste thrillers van de zo vermaard gewor den griezel-regisseur Alfred Hitchcock. Hoewel de hand van de meester hier ontegenzeglijk al in valt te herkennen, is het toch een film die nog niet de sfeer van mysterie en beklemming oproept, wel ke de latere werkstukken van de befaam de Engelsman zo zouden kenmerken. Ei genlijk komt de Hitchcock-stijl pas in de laatste vijf minuten, wanneer het verhaal zijn climax bereikt, even om de hoek kij ken. Maar dit slot is dan ook waarlijk het neusje van de zalm. Tevoren is het geheim van de moord op de echtgenoot van een actrice, een nogal weinig opwin dende en dus in het geheel geen klam makende geschiedenis. DE MINNAAR van de actrice (Richard Todd) probeert haar in een kwaad dag licht te stellen, waarin hij slechts gedeel telijk slaagt. Jane Wyman en Michael Wilding als respectievelijk het vriendinne tje van de moordenaar en een niet al te snuggere detective, ontmaskeren tenslotte na een met de nodige humor doorweven ontwikkeling de werkelijke dader. Hoe dit alles in zijn werk gaat moet men dinsdag en woensdag zelf maar eens gaan zien. Belangrijk is nog, dat Mariene Dietrich de rol van de „fatale vrouw" speelt en zingt op de manier, zoals deze van haar mag worden verwacht. De rest van het programma is eveneens geheel in het teken der sensatie geplaatst. Zoals de oorlogsfilm „PT 109 op nachtpa trouille" (van vrijdag tot en met maan dag) en „De schat der vuuraanbidders", met de stoere Johnny Weissmüller voor zondagmiddag. Voor de nachtvoorstelling van zaterdag lijkt ons dan tenslotte „Het lokkend moeras", met bekende namen als Silvana Mangano en Alida Valli voor dit genre eveneens een verstandige keuze. (W. B.-theater). Het programma van dit theater bestaat voor de komende da gen weer uit de gebruikelijke dosis roman tiek en sensatie. Vrijdag en zaterdag wordt immers begonnen met „Het vechtras van Texas", zondag en maandag gevolgd door „De rimboepatrouille", een keihard oor logsverhaal uit de Birmatijd. Zondagmid dag zorgen Tyrone Power en Linda Darnell dan nog voor enige aanvulling met liun film „Het teken van Zorro". Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Zuidmolukkers. Voor de president van de rechtbank in Den Haag dient op 30 sep tember het koort geding, dat de staat der Nederlanden heeft aangespannen in de kwestie van de Zuidmolukkers, die niet vóór de souvereiniteitsoverdracht van Nieuw Guinea naar Nederland zijn over gebracht.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7