Niet alle vliegers gaan op. Gaat produktie vóór export? Aanmeldingsformulier Dirk de Koning overleden 'n Luidspreker Vrij kijken is prettiger Zelf kiezen is gemakkelijker Zelf kopen is voordeliger jteonci 3si jlcen op onze populaire vrije meubelkijkdag i IJmuider Courant Ongeval op onderlosser bij IJmuiden Liefdespaar in Polen nog bij elkaar Caravan valt onder kampeerbenodigdheden Ferdinands belevenissen Betaling abonnementsgeld per giro trekt wel de aandacht cV ■f-.-V ƒ575.- ZATERDAG 21 SEPTEMBER VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 9 Wat mag Springtij Zenuwcentrum Schema's Maatloon Loonopbouw Persoonlijk loon ©pVb" V NATUUUUUURLIJK MARKTPLEIN Moeilijkheden bij beloning groter dan mogelijkheden (Van een onzer redacteuren) 't IS VLIEGERTIJD, zeiden een paar economen plotseling tegen elkaar en in korte tijd is de hemel bezaaid geraakt met kakelbonte vliegers bij de gratie van het straffe conjunctuurbriesje. Werkgevers, koppelbazen en werknemers hebben met verbazende ijver heel wat vliegers opgelaten de laatste dagen en zelfs de regering is er niet aan ont komen. De ene vlieger is gesierd met een nog mooiere kreet dan de andere: zovel hoofden, zoveel (slag)zinnen. Waarom is nu opeens het gevecht tussen de zwaargewichten van de loon- en prijspolitiek zo spannend geworden. Men heeft toch lange tijd volstaan met het maken van schijnbewegingen? Waarom nu dan niet? tientje meer per week kan geven aan hon derd of duizend arbeiders. De laatste lood jes wegen het zwaarst en de ondernemer heeft voor de laatst-benodigde arbeider flink moeten betalen om zijn bedrijf mini maal bezet te houden. Zo'n vraag raakt vele kanten van ons sociaal-economisch leven. Er zijn twee groepen in Nederland, die de laatste da gen lijnrecht tegenover elkaar zijn komen te staan. De ene groep zegt: willen wij naar het buitenland blijven exporteren, dan moeten we zorgen, dat- wij niet in een lonen- en prijzenspiraal terecht komen. De andere partij zegt: voor we over ex port kunnen praten, voor we ook maar in staat zijn de prijs van onze produkten vast te stellen, zullen we eerst moeten produ ceren en daar hebben we niet alleen ka pitaal en grond, maar ook en vooraf mensen voor nodig. Hebben we die men sen niet dan kunnen onze machines niet draaien. In de bedrijven waar de bezetting bene den het noodzakelijke minimum dreigt te raken, is men eerder geneigd de stijging van de bedrijfslasten als een strop te be schouwen dan het onzekere risico, dat men door hogere prijzen een deel van de export aan concurrenten in het buitenland zou moeten laten. IN WELKE HOEK van de economische wereld speelt deze broedertwist zich af en welke omstandigheden spelen daarbij een rol? Houden wij de druk op de lonen en de spanning op de arbeidsmarkt in het achterhoofd, dan kan men zich afvragen: wat mag ik eigenlijk verdienen? Bij na dere beschouwing blijken dit interessante vragen te zijn. Vragen waarop vele Ne derlanders allang het antwoord niet meer weten. Dat is dan ook de belangrijkste re den waarom het velen ver en ver boven de burgermanspet gaat. Allereerst de omstandigheden in onze economie, die de grootte van de speelwei de voor de loon- en prijsspecialisten bepa len. Van iedere gulden, die wij als Ne derlanders uitgeven gaat de helft over de grens. Dat betekent, dat wij twee gulden opslag moeten hebben om een gulden rij ker te worden, aangenomen dat de prijzen gelijk blijven. Het is al lang bekend dat prijzen dat beslist niet doen: in ons land niet en in het buitenland ook niet. Daar onze handel sterk betrokken is bij de loon- en prijsbewegingen in het buitenland en met name met de spanningen op de Duitse markt en het gebied van de Benelux en de E.E.G. is het niet zo'n wonder, dat het water van de prijzen, dat snel steeg in de omringende landen, ook bij ons onder de deur door sijpelt. Voor grondstoffen, halffabrikaten en produkten uit de landen van de E.E.G. hebben wij de laatste jaren steeds meer moeten betalen en vroeg of laat gaan we dat ook merken. Al was het aleen maar, omdat er veel bouwvakar beiders naar Duitsland trekken om daar te profiteren van het hogere loonpeil en hier van het lagere prijspeil. NA DE WINTER die ons veel geld heeft gekost is de economische activiteit in ons land nog steeds als gevolg van onze concurrerende prijzen opgevouwen als een bloem en de spanning op de arbeids markt steeg tot ongekende hoogte. Deze spanning is een gevolg van twee oorzaken: gedaalde productiviteit per werknemer en onmogelijkheid bepaalde functies in het bedrijfsleven bezet te hou den. Soms kan men dit opvangen met een verdere mechanisering van het productie- porces, maar het is en blijft een keiharde rekensom: als tien arbeiders uit Spanje of Italië ook al betaalt men soms fantas tische bedragen bij de werving goedko per zijn dan een verdere automatisering van het productieproces dan komen er tien arbeiders uit Zuid Europa en geen machines. Is het omgekeerde waar, dan komen er machines en dan hebben we geen Italianen of Spanjaarden nodig. Nu is misschien in Nederland zo lang zamerhand de gedachte gegroeid, dat werkgevers die duizenden guldens kunnen betalen bij de werving van arbeiders in Italië, hun Nederlandse werknemers ook wel eens wat meer zouden kunnen beta len. Men moet echter niet uit het oog ver liezen, dat de buitenlandse werknemers een zeer kleine groep zijn in verhouding tot de anderen en dat honderd gulden per week méér voor tien arbeiders, nog niet hoeft te betekenen dat zo'n bedrijf ook een TOCH ZIJN ER misschien nog mensen, die heel benieuwd zijn te weten, wie uit maken wat zij mogen verdienen en hoe hun zwarte loon kan veranderen in wit loon. In Nederland vormen de drie grote vak centrales een stichting van de arbeid, wel ke sinds vorig jaar in overleg met de re gering moet uitmaken hoe hoog het loon peil mag stijgen voor onze exportpositie in gevaar komt. Is deze algemene lijn een maal vastgesteld, dan worden alle Collec tieve Arbeidsovereenkomsten, die werkge vers en werknemers in een bepaalde be drijfstak sluiten getoetst. Ligt zo'n C.A.O. op de snijtafel dan wordt de diagnose zo ongeveer als volgt gesteld: welke aandeel heeft de bedrijfs tak in het nationaal economisch leven? In hoeverre grijpen loon- en prijsstijgingen hier in elkaar? Met hoeveel percent is de productiviteit per arbeider in deze bedrijfstak toegeno men? Zijn de rekenmeesters van de stichting hierachter, dan wordt de mogelijke stij ging van de lonen vastgesteld en verzoekt men de minister van Sociale Zaken zijn goedkeuring te verlenen. Is dat eenmaal gebeurd dan heeft de minister de keus tus sen een paar mogelijkheden; hij kan de C.A.O. bindend verklaren voor alle bedrij ven in een bepaalde tak van bedrijvigheid, hij kan ook de C.A.O. niet algemeen bin dend verklaren. Zijn de normen van de C.A.O. eenmaal aanvaard en heeft de minister ze bindend verklaard, dan is het te veronderstellen dat er nog weinig meer te versieren valt. WIE DAT DENKT leeft misschien te veel met de gedachte, dat men alles in een schema kan passen. Dat is beslist niet het geval. We hebben na verloop van tijd de zwarte lonen gekregen, de koppel bazen zagen hun ster omhoog schieten bij de gratie van de huidige stand van zaken en veroordeling wegens betaling van zwar te lonen deed de neiging ontstaan de zwar te Ionen weer wit te maken. Een inge wikkelde aangelegenheid die echter vele voordelen heeft, mits goed toegepast. Met die toepassing valt het nog wel eens tegen, want men bewandelt de openstaan de wegen wel eens te nadrukkelijk „pour besoin de la cause" Daardoor zou men de mogelijkheden wel eens kunnen gaan beschouwen als middelen om de lonen op te drijven, maar in feite zijn zij bedoeld om de produktiviteit te vergroten. Een fabrikant, die al enige tijd zwart loon heeft betaald met een beroep op overmacht, maar er toch wel graag van af zou willen, stelt zich in zo'n geval in verbinding met het loontechnisch bureau van zijn werkgeversorganisatie of een or ganisatiebureau. Dit bureau stuurt dan haar deskundigen naar het bedrijf en dat wordt dan aan alle kanten gemeten: hoe is de organisatie opgezet? Welke werkmetho den past men toe en hoe zijn die te ver beteren? Is de functie-indeling praktisch hoe staat het met de produktiviteit? Hoe kan men de produktiviteit op een hoger peil brengen? Hoe stelt men de beloning vast? Welk tariefsysteem, als men al voor een tarief kiest, komt in aanmerking etc. KORTOM: DE ARBEIDER die eerst zwart loon kreeg, krijgt nu een duur loon naar maat. Zijn loon is aangepast aan de bijzondere aspecten van zijn spe ciale werk. Omdat er nog al gevoelige kanten aanzitten is het een zaak van wijs beleid de arbeiders er van te over tuigen dat het tarief niet bedoeld is om hen op tg jagen, maar in de eerste en volgende 'plaatsen bedoeld om de gang van zaken in en bedrijf zo goed en zo soepel mogelijk te laten verlopen. Het bedrijfsbeleid is al lang niet meer afgestemd op het maken van winst op korte termijn. De winst gemaakt door het zo scherp mogelijk berekenen van de kos ten is meer en meer een middel gewor den om het bestaan van een bedrijf voor langere tijd te garanderen. Een garantie, die de zekerheid van de arbeiders ten goede komt. Hoe positief zij hierover denken kon men beluisteren in de verontwaardiging toen de wagonfabriek van Beijnes plot seling werd opgedoekt. „Dat stemt niet meer overeen met de moderne doelstel lingen van een bedrijf", zeiden de vak bonden. Managers in spe wordt deze grondwet ook al ingehamerd. Het loon naar maat en naar de regels van de C.A.O. voor zover deze C.A.O. nog is afgestemd op de werkelijke arbeids verhoudingen in een bedrijf of bedrijfs tak, brengt nogal wat deskundigen op de been voor de zaak rond zit. WEER ZIET DE ONDERNEMER zich geplaatst voor een serie vragen, die hij als het goed is in nauw overleg met de werknemers zal proberen te be antwoorden. Meestal zal het loon naar maat zijn opgebouwd uit een basisloon per uur en een premie. Bij het vaststellen van die premie kan men uitgaan van een hele reeks van nor men: men kan afgaan op de ervaringen, het zg. ervaringstarief: (de praktijk heeft dan geleerd dat een bepaald tarief zelden wordt overschreden en dat men er meestal niet onder komt), ook kan men uitgaan van gemeten tarieven. In dit geval zijn aan de vaststelling van de prefnie uitge breide tijdstudies vooraf gegaan. Bij zo'n tijdstudie tracht men er achter te komen hoeveel tijd een arbeider nodig heeft zijn werk te doen bij toepassing van de juiste werkmethode. Beloning op grond van per soonlijke beoordeling, de zg. merit rating, heeft vele haken en ogen, maar als men het toezichthoudend personeel weet te' trainen in het verwerven van vertrouwen in de oprechtheid van hun oordeel kan ook op deze wijze veel bereikt worden. Als het niet mogelijk is om de werk zaamheden te rubriceren dan kan men een premie toekennen voor de wijze waarop de werknemer op de gang van zaken heeft toegezien en het proces regelmatig heeft laten verlopen. In volledig geautomatiseer de chemische bedrijven komt dit nog al eens voor. MET BEHULP VAN tarifiëring en clas sificatie van het werk is het mogelijk het werk dat om de een of andere oorzaak (vuil werk, verantwoordelijk werk etc.) bijzondere kanten heeft anders (en meest al zal dit hoger zijn) te belonen dan het werk waarbij geen bijzondere vaardighe den benodigd zijn. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op 8.per kwartaal of 0.62 per week *1 Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Zij, die zich met ingang van X oktober 1963 per kwartaal abonneren, ontvangen de num mers tot en met 30 september 1963 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. Op deze wijze kan men namelijk ook de vakbekwaamheid een belangrijke rol spelen bij de beloning. Ook door ervaring aangeleerde bekwaamheden kunnen op de ze wijze van loonbepaling tot hun recht komen. Bij dit alles moet men echter niet uit het oog verliezen, dat men van meet af aan de werknemers er van moet doordrin gen dat de metingen en berekeningen niet gedaan en gemaakt worden om hen op te jagen, maar dat deze maatregelen in het belang van het bedrijf en voor zover zij daarmee te maken hebben belang worden genomen. ook in hun U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129228 ten jiame van cte IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 8.post- abonnees 8.50. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Om tien uur vanmorgen is op de onder- losser Noordzee een dekknecht getroffen door een zware kluit modder die van de langszij liggende baggermolen Port Said, omlaag kwam. De baggermolen is tussen de IJmuider pieren aan hte werk. De dek knecht, afkomstig van Trinidad, werd tegen het dek van de onderlosser geslagen waarbij hij een diepe wond aan het hoofd opliep. De sleepboot Rapid van de Amster damse Ballastmaatschappij heeft hem aan de wal gebracht. In een ambulancewagen van de G.G. en G.D. is hij vervolgens naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden over gebracht. WARSCHAU (AP) De Amsterdamse zakenman Jacob de Ray en zijn Oostduit se. vriendin Christa Neffe, die in Polen veroordeeld zijn wegens een poging om het meisje naar het westen te smokkelen, zijn nog steeds bij elkaar. „Ik ben bang dat alles spoedig voorbij is. Wij hebben geen enkele hoop", zegt De Ray. Hij en Christa zijn vrijwel on afgebroken samen geweest sinds de recht bank te Warschau hen tot een jaar voor waardelijk veroordeelde wegens overtre ding van de Poolse grensvoorschriften en hen onmiddellijk op vrije Voeten stel de. Vandaag gaan zij opnieuw naar de militie om nieuwe Poolse visa te krijgen, die vermoedelijk slechts een verblijf van korte duur mogelijk zullen maken en hen zullen dwingen naar eigen land terug te keren. Door balk getroffen. Op het in aan bouw zijnde fabriekscomplex van Dow Chemical International te Terneuzen is de 42-jarige lasser M. C. van Dongen door een vallende stalen balk dodelijk getrof fen. Op de leeftijd van 67 jaar is in IJmui den overleden de heer Dirk de Koning, die tijdens zijn leven heef! behoord tot de befaamde bemanning van de „Neeltje Ja- coba" de reddingboot van de K.N.Z.H.R.M. Van.1940 tot 1956 was hij bij deze maat schappij in dienst als motordrijver, waar na de overledene deze functie wegens ge zondheidsredenen moest opgeven. Gedurende deze zestien jaar heeft Dirk de Koning met de „Neeltje Jacoba" on- geveer'vijfenzeventig tochten ondernomen, waarvan elf reddingtochten. Bij deze koe ne ondernemingen werden niet minder dan honderdtwee mensenlevens gered. De be langrijkste reddingen hiervan waren die van dertig opvarenden van de „Metamor fose" in 1950, negentien van de Lotte Skau in 1948 en negen van de Zandbergen. Ook tijdens de stormramp in 1953 smaakte Dirk de Koning het genoegen bij het bergen van diverse op drift geslagen lichters der tien personen het leven te redden. Ook heeft hij met zijn bemanning onder moei lijke omstandigheden in 1954 nog twee op varenden van een drijvende kraan gehaald. Op grond van deze heldenfeiten werden de overledene talrijke onderscheidingen toegekend, zoals in 1945 de kleine zilveren medaille, van de K.N.Z.H.R.M. voor zijn grote verdiensten in oorlogstijd. In 1948 werd hier de grote zilveren medaille aan toegevoegd voor zijn aandeel in de red ding van de opvarenden van de Metamor fose, waarvoor hij ook een onderscheiding van de Griekse regering ontving. In 1953 was het nogmaals de K.N.Z.H.R.M. die Dirk de Koning de grote bronzen draag- medaille verleende voor de tijdens de stormramp betoonde moed en ook was hij drager van een Franse onderscheiding. Tenslotte kwam Dirk de Koning in 1957 in aanmerking voor een koninklijke onder scheiding, namelijk de ere-medaille in zil ver, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot is vastgesteld op zaterdag 21 september des middags om half drie op de Westerbegraafplaats in IJmuiden, na dat om kwart voor twee in de Ichtuskerk de rouwdienst zal hebben plaatsgehad. De Alkmaarse rechtbank heeft de eis van de Egmondse caravankamphouder K. Blok afgewezen, die de burgemeester van Egmond-Binnen had gedagvaard en 18.000 had geëist wegens volgens hem onrechtmatig geïnde leges. Zijn raadsman, mr. I. E. Hes uit Den Haag, had aange voerd dat de gemeentelijke kampeerver- ordening, waarin niet over caravans ge sproken wordt, niet op het bedrijf van de heer Blok van toepassing was. Mr. B. J. Asscher, die de gemeente Egmond-Binnen vertegenwoordigde, had daarentegen be toogd dat waar in de verordening over parkeergelegenneden, kampeerbenodigd- heden en dergelijke wordt gesproken, daaronder ook de caravan is begrepen. Deze opvatting was ook de Alkmaarsa rechtbank toeggdaan. Zij heeft de eis van de heer Blok afgewezen. Deze zal deze beslissing in beroep gaan. tegen COPENMGIK Sast geen verkopers die u om de hals vliegen. zonder beïnvloeding; heerlijk ongestoord. Dit KLOEKE MODERNE BANKSTEL vindt u in onze Toonzalen reeds voor U vindt er echter ook BANKSTELLEN van 1650—, WAT 'N KEUS I

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9