Nachtelijke verkenningen in de ether Invloed van het wetenschappelijk onderzoek op het dagelijks leven in Amerika ZWITSERSE WIJNBOUW OP RETOUR Onie tuin- en Luisteraar heeft een ruime heus en hans op boeiende ontdekkingen ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1963 Erbij /- Steeds minder wijngaarden en werkkrachten DE GAULLE VERSTERKT POLITIEKE GREEP OP HET FRANSE RADIOBESTEL PAGINA U K 1h OP DE JAARLIJKSE persconfe rentieronde der Omroepverenigingen heeft de directeur van de NCRV een hem dierbaar stokpaardje bereden: het nachtprogramma. Voor een volk van nachtbrakers als wij zijn het is inderdaad opmerkelijk hoeveel ver lichte ramen men in Nederlandse steden en dorpen tot diep in de nacht aantreft is dat op zichzelf een rede lijke gedachte. Voor de oorlog bleven de Nederlandse zenders in verhou ding tot de overige Europese landen betrekkelijk lang wakker. België en Zwitserland maakten er destijds al om kwart over tien, half elf een eind aan. Zelfs nu nog behoren deze landen tot de vroege sluiters, al heeft de Vlaam se afdeling van de BRT enige tijd ge leden haar dagelijkse activiteit met een uur verlengd. Terloops zij opge merkt dat de meeste landen boven dien veel vroeger beginnen dan de Nederlandse omroep doet. Met de BBC heeft zich de merkwaardigheid voorgedaan dat zij vroeger is gaan eindigen dan voor de oorlog. De Home Service houdt er om half twaalf mee op, het Third programme om middernacht. Dat is voor een groot industrieel land eigenlijk zéér vreemd, maar het kan natuurlijk zijn dat de Britten de nachtelijke klandi zie met een royaal gebaar aan het Engelse programma van Radio- Luxemburg II laat, dat evenals het Franstalige Luxemburg I tot drie uur in de ether blijft. HET AANTAL radiostations dat tot één of twee uur uitzendt is legio. We noemen slechts Europe I, Radio Monte Carlo en een aantal middeneuropese zenders, zoals Praag, Warschau en Zagreb. De Joegoslavische omroep geeft in zijn programma meestal se rieuze muziek. Warschau (middengolf 200 en kortegolfbanden 31 en 42 meter) biedt tussen half één en twee uur 's nachts een melodieus concert onder de titel „Muziek, gemeenschappelijke taal der volken", dat tevens in het Frans wordt aangekondigd. Twee landen die zich vierentwintig uur per etmaal laten horen zijn Frank rijk en Italië. De zender Allouis, die met vijfhonderd kilowatt blaast, pau zeert slechts één uur per week (in de nacht van vrijdag op zaterdag) terwille van het onderhoud. In het eerste uur van de nacht biedt Paris-Inter (de of ficiële roepnaam van Allouis) een altijd interessant en actueel overzicht van het Franse theaterleven met reportages, interviews en nieuwtjes die betrekking hebben op toneelstukken, films, revue- en variétébedrijf en cabarets. Na kwart over één wordt de uitzending vooral ge richt op de behoefte aan ontspanning bij chauffeurs en nachtarbeiders. De gehele nacht door wordt, evenals over dag, elk uur een kort nieuwsbulletin verspreid. DOOR HET ZWIJGEN van de belen dende stations krijgt Rome (355 meter) evenals trouwens een groot aantal zenders in de Duitse landen de kans om zich 's nachts te laten gelden. De RAI (afkorting voor Italiaanse radio- omroep) zoekt het vooral in een mu zieksoort welke een dolce vita sugge reert met tussen drie en vier een licht- klassiek intermezzo. Dank zij het zwijgen van zovele zen ders kent het nachtelijk radioluister en nog de attractie van de jacht op veraf gelegen stations waarvan men de iden titeit wil vaststellen. Met de tegenwoor dige propagandistische spraakverwar ring is dat moeilijk genoeg. Zo luister den wij eens een uur naar een station dat wij voor Portugees versleten. Tot de volgende uitzending in het Engels ons duidelijk maakte dat wij al die tijd op het Roemeense Boekarest afgestemd waren geweest. Het identificeren van radiostations wordt trouwens een tijd rovend karwei nu het mode is zoveel mogelijk non-stop-muziek uit te zenden met zo weinig mogelijk aankondiging. Deze ontwikkeling is door de magne- tofoon in de hand gewerkt. RUSLAND KAN MEN natuurlijk ook dag en nacht ontvangen, via de voor het buitenland bestemde kortegolfzen- ders. Veel aardiger is het echter de Russische binnenlandse zenders te tra ceren. De beste gelegenheid bieden Kowno op 217 meter, Moskou op 1141 meter, Leningrad op 1271 meter en een zender in de cijftig-meterband. De eerstgenoemde twee stations worden waarschijnlijk door zenders in Oost- Duitsland gedoubleerd, vandaar dat men Moskou op 1141 meter zelfs over dag zeer duidelijk kan ontvangen. Het grote tijdsverschil geeft grappige con sequenties. Zo hoorden wij Kowno dat het centrale programma uit Mos kou uitzendt om half drie sluiten, maar een half uur later kwamen Mos kou, Leningrad en Lwow (321 meter) alweer met de klokken van het Krem lin in de ether: een nieuwe uitzen ding was begonnen, net als bij ons, met nieuwsberichten eerst en een opgewek te ochtendgymnastiek-mijnheer (met het onvermijdelijke pianogepingel) ver volgens. DERGELIJKE VERKENNINGEN in de ether zijn niet meer mogelijk wan neer alle zenders dag en nacht in be drijf zouden blijven. Het is ook de vraag of dat noodzakelijk is. Wie be hoefte heeft aan achtergrondmuziek heeft nu al keus uit een tiental pro gramma's en de deuntjes zijn in de he le wereld gelijk, zodat het weinig uit maakt of ze nu uit de ene of de andere studio komen. Het zou wel prachtig zijn als er nu ook eens een Nederlands „derde programma" kwam want daarin loopt ons land nu ver achter vergeleken bij alle buren maar dan moet dat ook op redelijke tijdstippen worden uitgezonden. Een nachtpro gramma zou de totstandkoming van een kwaliteitsprogramma naast de twee bestaande slechts kunnen vertragen. En tenslotte: Velen zullen de nachte lijke pauze in de geluidshinder terecht niet willen missen! J. H. Bartman IN DE VERENIGDE STATEN is de federale regering de grootste werk geefster voor de technisch en weten schappelijk geschoolden: zij heeft meer dan 165.000 geleerden, inge nieurs en technici in dienst. Op en kele uitzonderingen na werkt de door de regering aangestelde geleerde in de anonimiteit. Dat neemt niet weg dat hij belangrijke bijdragen levert aan onze wetenschappelijke kennis en aan de gezondheid en het welzijn van zijn volk. Toen onlangs, in een en quête aan de hoofden van research en ontwikkeling van de grote Ameri kaanse industrieën, werd gevraagd welke zij de tien belangrijkste resul taten op hun gebied van de jaren vijf tig achtten, vermeldden zij er zeven, waarin geleerden, bij de federale overheid in dienst, een vooraanstaan de rol hadden vervuld. Dit zijn de verovering van d§ ruimte, krachtwin ning uit kernsplitsing, „solid state electronica", elektronische rekenma chines, omzetting van zout in zoet water op commerciële basis, water stoffusie en het passagiersvervoer met straalvliegtuigen. Het vervroegen van bloembollen binnenshuis is een prettig werkje en geen wonder dat de huisvrouw dit veel doet. Er verongelukken ech ter nogal eens dure bol len omdat men ze te veel haast. Men bestelt de bloembollen dan te laat en tracht de ver loren tijd in te halen, door ze maar wat vroe ger in de warme kamer te zetten. Dat is hele maal verkeerd. Hyacin ten kan men heel goed op water vervroegen; er zijn de bekende glazen, en ook kweekt men ze veel op in de zogenaam de groeidozen. Het gaat prima, maar u moet goede kwaliteit bestel len; dat is de hoofdzaak. Bovendien, als men vroeg bloeiende hyacin ten wil hebben, zal men geprepareerde bollen m.oeten bestellen; dat zijn bollen die een spe ciale behandeling heb ben ondergaan, waar door ze zo vroeg kunnen bloeien. Die bollen zijn meestal wat duurder dan onbehandelde, doch het prijsverschil zijn ze dubbel en dwars waard. De bol moet op water gezet worden en dan zo dat de bodem juist en kele millimeters boven het water blijft; anderen bereiken betere resulta ten door de bol juist het water te laten raken; het kan allebei. U bent er trouwens niet door al leen geprepareerde bol len te bestellen, men zal ook gebruik moeten ma ken van vroeg bloeiende soorten; maar laat bloei ende bollen geeft men die behandeling meestal niet. Ze zullen voorlopig de donkere en koele kast in moeten; men moet opletten waneer er eens water bij gegoten móet worden; doe dat dan zonder de bol er af te halen. Pas als de bleke neuzen een lengte van zeven centimeter be reikt hebben en het glas vol met witte en dikke wortels zit, mag het glas in de warme kamer gezet worden. De uitgebloeide bloempjes van de Ster van Bethlehem zal men regelmatig moeten ver wijderen; als men die laat zitten, zullen er niet veel nieuwe bloemknop jes meer gevormd wor den; de plant heeft nu ook wekelijks een beetje kamerplantenmest no dig. Als uw gatenplant vol luchtwortels zit, moet men die rustig la ten doorgroeien; het is verkeerd ze af te snij den. Als men wil stek ken kan men de top uit de plant nemen; de luchtwortels zullen dan als potwortels dienst kunnen doen. Dan hebt u weer een jonge en sterke plant. G. Kromdijk GEVRAAGD NAAR de gebieden waar in de voor de Amerikaanse Regering werkzame geleerden in de toekomst 'n belangrijke rol zouden spelen noem den zij de bemande ruimtevlucht, de krachtwinning door middel van water stoffusie, thermo-elektriciteit, het kan- op instrumenten, die thans in gebruik is bij alle commerciële en militaire vlieg tuigen, de door atoomenergie aangedre ven onderzeeboot, het lange-afstands- waarschuwingssysteem voor geleide projectielen en het ook voor de mens onschadelijke miitvuurvaccine. keronderzoek en de synthese van de le vende stof. Bovenstaande opsomming is echter geenszins volledig. Van het vele, dat door de in overheidsdienst werkzame geleerden tot stand is gebracht, willen wij slechts vermelden de ontwikkeling van radar en sonar, de eerste geheel automatische rekenmachine, de landing De allereerste wetenschappelijke ac tiviteiten van de Amerikaanse Regering gaan terug tot 1807, toen de landmeet kundige dienst, Coast and Geodetic Survey werd ingesteld. Het zou even wel nog tot het begin van deze eeuw duren voordat er permanente weten schappelijke bureaus met een eigen programma als regeringsinstanties wor den opgericht. Thans bekleedt 11 van WANNEER REEDS GERUIME tijd de graanoogst van het land is en naar oud gebruik in menige streek de werkers gul zijn onthaald maken de wijnboeren zich elders gereed om hun oogst binnen te halen. De wijn oogst begint in landen als Zwitser land, Duitsland en Frankrijk al in september en bereikt in de daarop volgende maand zijn hoogtepunt. Het oogsten van de wijndruiven is eigen lijk op zichzelf al een feestelijke ge beurtenis. Reeds van oudsher. Ver moedelijk omdat het produkt dit op zichzelf al met zich brengt. Goed ge- iöftOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOCXOOOOOroaCOOOOOOOÖOOOOÓOOOOOOOOC CX^OUOCXjOOCOCOOOOOOOOOOOOOCOCOCOOOOOCOOOOCOOOOOé DE FRANSE MINISTER van Voor lichting, Alain Peyrefitte, heeft in Parijs bekendgemaakt, dat de Natio nale Staatsomroep aan een radicale reorganisatie zal worden onderwor pen. Van de vier Parijse radiostations zal er één worden opgeheven, terwijl de zendtijd van France III, dat de Franse prestigeprogramma s verzorgt, drastisch wordt ingekort. Tenslotte zullen de regionale radiostations wor den versterkt en uitgebreid. HET FRANSE radioplan steunt op vooral twee overwegingen. Allereerst het feit dat de commerciële omroepen van Luxemburg, Monte Carlo en Euro pa I, die in het Frans uitzenden met hun populaire programma's een steeds breder publiek blijken aan te trekken. Sinds 1950 is het gehoor der vier Franse radiostations van 53 tot 27 percent ge halveerd. France III mag nu nog maar op de belangstelling van 1 percent van het radio-auditorium rekenen. Radio- Luxemburg beslaat alleen al 43 percent van het Franse luisterpubliek en dé drie andere concurrende stations nemen de resterende 30 percent voor hun gezamenlijke rekening. Dat zijn de cijfers die een uitgebreid opinie-onder zoek onlangs heeft uitgewezen. HET ANDERE MOTIEF van de Franse regering is van politieke aard. Generaal De Gaulle acht het van be slissend belang voor zijn persoonlijke propaganda en zijn politiek op de na tionale omroep en televisie te allen "tij de te kunnen rekenen en daarom wordt de greep van de regering op die media dan ook voortdurend steviger gemaakt. Met het overgrote deel van de geschre ven landelijke en vooral provinciale pers staan de commerciële radio-sta tions in hun commentaren vaak toch al zeer critisch tegenover verschillende politieke initiatieven van het staats hoofd en voor De Gaulle is dat een re den temeer de nationale omroep en te levisie nu nog wat straffer te monopo liseren. Die poging tot politieke gelijk schakeling zal waarschijnlijk een da ling van het culturele peil der officiële radio-programma's met zich mee bren gen. Deze programma's moesten tot nu toe met de commerciële omroepen con curreren. De promotor van het reorga nisatie-plan heeft kort geleden dan ook al erkend dat men in de toekomst in de Franse ether moeilijk aan een zekere „vulgariteit" het höofd zal kunnen blijven bieden. V: Zes paarden trekken de wijnkoningin van Neuenburg (en haar praalwagen). vulde korven met vele zware trossen druiven wil toch zeggen, dat er weer wijn zal zijn, waarmede men zich het leven kan veraangenamen! De wijn boer zélf zal tevens en vermoedelijk wel in de eerste plaats denken aan hetgeen de geoogste druiven hem in contanten zullen opbrengen, want tenslotte kan ook hij van het plezier, dan wijn pleegt te schenken, niet leven. DE DUITSE RIJN- en Moezelwijnen zijn in ons land genoegzaam bekend. Men heeft de laatste tijd ook wel ge hoord, dat Luxemburg goede wijnen levert. Van de Zwitserse wijnen weet men in ons land weinig, al Iaat de sta tistiek zien, dat d'e invoer van wijnen uit dit hart van Europa stijgende is. Waar wijn wordt gemaakt uit ter plaat se groeiende druiven worden ook wijn feesten gevierd. Zwitserlands wijn boeren blijven daarbij zeker niet achter. Het bijwonen van die feesten is tevens een mooie gelegenheid om de Zwitserse wijnen te leren kennen. Er zijn nog verscheidene soorten. De be kendste zijn: Fendant, Döle, Aigle of St. Saphorin, Twanner, Hallauer, Bernecker en Maienfelder. Minder be kend zelfs in Zwitserland zijn Schweizerblut, St. Arbogast, Haslinger, Leutschemer, Kaiserspahn, Kompleter, Humagne, Rèze en Heida. Dit zijn wijnen voor echte „kenners", hetgeen nog niet wil zeggen, dat ze déérom ook beter zouden zijn dan de eerstgenoemde. OVERIGENS STAAT de Zwitserse wijnbouwerij er eigenlijk niet zo gun stig voor, want de totale oppervlakte wijngaard neemt voortdurend af, voor namelijk als een gevolg van gebrek aan werkkrachten. Ook de voortdurend zich uitbreidende steden vreten stukje voor stukje kostbaar en vruchtbaar wijn- gaardland weg. Juist bij de wijnbouw is dit wegvallen van hier een wijngaard en elders een andere wingerd-tuin funest, omdat één zelfde druivensoort geheel verschillen de wijnen levert naarmate zij onder andere omstandigheden groeit en haar vruchten er rijpen. Zo kon men enkele jaren geleden in de kelders van een oud kasteeltje in Wallis niet minder dan 18 soorten Fendant, 13 soorten Johan- nisberg en 9 soorten Dóle aantreffen, elk met een eigen aroma. OVER AROMA GESPROKEN: wan neer de druiven geoogst worden „smaakt de lucht naar wijn", zegt de Duitser. Daar is beslist iets van waar. Het oogsten van de druiven is beslist een feestelijk werk. Dat kan men de meisjes die helpen plukken, maar ook de mannen, die het zwaardere werk van sjouwen en dragen op zich hebben genomen,, aanzien. Er voor die oogst altijd veel belangstelling vanuit de nabij gelegen steden, vooral wanneer een mooie najaarszon het uitgaan aan trekkelijk maakt. Sommige plaatsen profiteren van die belangstelling alvast door de vreemde lingen wat te „bieden" in de vorm van een heel feestprogramma, waarbij de druiven natuurlijk in het middelpunt staan. Misschien zal er echter nóg meer gedacht worden aan 't eindprodukt Het wijnbouwersgebied ligt nogal verspreid over Zwitserland, want men kan de wijngaarden vinden in het wes ten in de Jura dus en ook in Oost- Zwitserland (in de buurt van Zürich). Niet minder bekend zijn de gebieden in het zuiden bij Lugano en om het Meer van Genève. De voornaamste „Winzerfeste" kan men meemaken om het Bieler-meer, in Neuenburg (met een groot bloemen corso), in Lugano het „Festa della vendemmia" met bloemen-, vruch ten- en klederdrachtenoptochten, in Lutry, het stadje aan het Meer van Genève en in Locarno. de federale ambtenaren een technische of wetenschappelijke functie. De kern van de in overheidsdienst werkzame geleerden wordt gevormd door 55.000 ingenieurs en technici, 21.000 fysici en 21.000 biologen. IN HET FISCALE JAAR dat op 30 juni 1960 eindigde heeft de regering ne gen miljard dollar of ruim 10 van de begroting, besteed aan research en ont wikkeling. Dit was tweemaal zoveel als in dezelfde tijd en voor hetzelfde doel werd besteed door de industrie, stich tingen, onderwijsinstellingen, enz. Wat valt nu voor de burgerbevolking van de militaire research te verwach ten? Ofschoon de uitgaven voor de de fensie hoofdzakelijk op de ontwikkeling van wapens is gericht, is in het verle den reeds duidelijk gebleken hoezeer deze ook voor de burgers van belang kan zijn. Navigatiesatellieten zullen eer lang aan schepen en vliegtuigen een uiterst nauwkeurig „vast punt" voor positiebepaling geven. Met behulp van weersatellieten zullen landbouw en ver voerswezen, beter dan tot dusver voor mogelijk werd gehouden, inzicht krij gen in de krachten, die de vorming van het weer bepalen. HET ECHOLOOD, dat door de Marine werd ontwikkeld om de plaats van vijandelijke onderzeeboten te bepalen, is thans vrij algemeen bij de vissers- en koopvaardijvloot in gebruik. De bij militaire research gevonden nieuwe ma terialen en procédés hebben in de bur gersector aanleiding gegeven tot vesti ging van nieuwe industrieën, waarbij vele duizenden een nieuwe werkkring hebben gevonden. Op grond hiervan en natuurlijk allereerst als verzekerings premie tegen agressie kunnen de defen sieuitgaven beschouwd worden als een van de beste beleggingen, die de be lastingbetaler voor zijn geld kan wen sen. Bij dit alles mogen wij niet voorbij gaan aan de enorme zegeningen, die de onderzoekingen op het gebied der geneeskunde hebben opgeleverd. Dit on derzoek wordt op steeds groter schaal voortgezet. Het oogstfeest te Lugano L i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15