Typografen van NRC-concern leggen het werk ook neer Staking in Amsterdam duurt nog voort Paus hervormt het centrale kerkbestuur HET WEER I' Kolendamp bedwelmde dertig mensen in windstil Nederland Eén vergiftigingsgevalhad een dodelijke afloop Adviezen voor veilig stoken Waardige herdenking van vermoorde negerkinderen ziet 't modern s Grafici solidair met ontslagen collega Pompidou gelooft aan een komplot tegen Frankrijk Boterhandelaar H. Buisman overleden Grote schilderijendiefstal tot klaarheid gebracht Predikant beschuldigt de politie van walgelijke wreedheden tegen negers Dr. Adenauer zegt „tot ziens" tegen generaal De Gaulle NYLON JACKETS ECHTPAAR OP WERELDREIS éeë MORRIS "éefore you 'êiuj! FALCON REGENJASSEN Vrij warm Samenzwering binnen en buiten de grenzen MAAK SIMCA Het woord is aan In de krant van heden: Ook in Haarlem Parijse huisschilder in arrest deze week voor heren: met AQ 75 Q I2EHEEJ Walgelijk I 48e JAARGANG NUMMER 2 70 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle aid. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELSE N-IJ MUID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 23 SEPTEMBER 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. U9288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. 14. C. van r Het grafisch personeel van de Nieuwe Rotterdamse Courant (NRC) heeft vanmorgen het werk neergelegd. Dit ge beurde omstreeks tien uur, waarna de stakende personeelsleden naar de kan tine van het gebouw aan de Witte de Withstraat gipgen om te vergaderen. Zaterdag had een delegatie bij de direc tie aangedrongen op een loonsverhoging per 1 oktober a.s. van aeht percent. Dit was door de directie afgewezen, waarna de delegatie met de eis kwam dat het loon op hetzelfde peil moest worden ge bracht als in dé Amsterdamse bedrijven. Van directiezijde deelde men daarop mee dat men dat wel in overweging wilde nemen. Tijdens de vergadering in de kantine vanmorgen echter bleek dat men het toch maar op de acht percent wilde houden. Tegen het middaguur ver lieten de ruim driehonderd man van de dagploeg het gebouw. Door de staking bij de NRC zal de Nieuwe Rotterdamse Courant vandaag niet kunnen verschijnen. Vrij zeker zou dit ook het ge val zijn met de Rotterdammer, het protestants-christelijke dagblad dat wordt gezet en gedrukt bij de NRC. Verder wor den getroffen de Zuid-Hollandse editie van Trouw en De Dordtenaar, welk laatstge noemd blad de Dordtse uitgave van het Algemeen Dagblad is. De gevolgen zullen echter ook bij de Nieuwe Haagse Courant en De Nieuwe Leidse merkbaar zijn. Deze kranten hebben weliswaar 'n eigen zetterij en drukkerij, maar zij ontvangen elke dag matrijzen van pagina's van het moeder bedrijf in Rotterdam, de Rotterdammer. Mogelijk zullen de lezers van Trouw van avond een noodeditie uit Amsterdam ont vangen. Het staat nog te bezien of het Algemeen Dagblad morgenochtend zal ver schijnen. De dagploeg grafisch personeel van de NRC zou met de avondploeg ver gaderen om te besluiten wat er verder moet gebeuren. Het technisch personeel van het dagblad De Telegraaf te Amsterdam, dat als bekend vrijdagmorgen in staking is gegaan voor een loonsverhoging van 25 percent, wil deze actie voortzetten tot het gestelde doel is bereikt. Vanmorgen is De Telegraaf voor de tweede maal niet verschenen, terwijl de gewoonlijk op de persen van dit bedrijf gedrukte Volkskrant die zaterdag de lezers heeft voorzien van een in Utrecht gedrukte nooduitgave vanmorgen even min kon uitkomen. De avondbladen Het Parool en Het Nieuws van de Dag, die vrijdag en zaterdag reeds uitbleven, zullen vandaag niet verschijnen. Hoewel de grafici van De Telegraaf de staking aan vankelijk zouden beperken tot zondag- Paus Paulus VI heeft in een bijzondere audiëntie voor het centrale bestuur van de rooms-katholieke kerk, de Romeinse Curie, aangekondigd, dat de Curie grondig hervormd zal worden. Uit de woorden van de paus kan men opmaken dat de macht van de Curie verminderd zal worden door meer gezag toe te kennen aan de bisschop pen (decentralisatie), dat de Curie uitge breid zal worden met leden van niet-Ita liaanse nationaliteit (internationalisatie), dat de Curie verjongd zal worden door de benoeming van jongere leden en dat de Curie bepaalde privileges en verouderde normen en vormen zal moeten opgeven. (Zie verder pagina 3)., Advertentie BARtÊÜÖrIsStT" HAARLEM IEL. 13439 l FIPÜF STRAAT (RIJ KONINGSPLEIN) AMS*FRDAM TF.I-. 2?3t>96 avond 12 uur heeft men in het ontslag, dat de directie van het bedrijf zaterdag aan één hunner heeft gegeven aanleiding gezien de staking voort te zetten. Zij eisen niet alleen dat de man weer in dienst wordt genomen, maar tevens dat er met onmiddellijke ingang 10 percent loonsverhoging wordt gegeven in afwach ting van de reeds geëiste 25 percent. De staking omvat het hele technische perso neel, dat circa 500 man omvat. De stakers hopen hun aktie via collectes bij de grafi ci van de andere Amsterdamse dagblad bedrijven te financieren. In het bedrijf van De Telegraaf worden behalve het ochtendblad van die naam en het avondblad het Nieuws van de Dag een aantal andere bladen geheel of gedeelte lijk vervaardigd. Het dagblad Het Parool wordt gezet bij het technisch bedrijf van het Algemeen Handelsblad doch gedrukt op de Telegraafpersen en heeft ondanks verwoede pogingen elders nog geen nood uitgave kunnen laten drukken. De Volks krant beschikt over een eigen zetterij en drukt eveneens bij De Telegraaf. Van nacht werd men te zeer overrompeld door de onverwachte voortzetting van de sta king, dat geen nooduitgave kon worden gemaakt. Het dagblad Trouw wordt gedeeltelijk gezet bij De Telegraaf en drukt op de per sen van het Algemeen Handelsblad, en heeft sinds vrijdag de omvang iets moe ten beperken. De verschijning van het weekblad Haagsche Post, dat geheel bij De Telegraaf wordt gemaakt, is eveneens in gevaar gekomen. Als niet vijor woens dag het werk wordt hervat^ zal dit blad deze week niet uitkomen. Tenslotte zijn de twee grote Amsterdamse huis- aan huis-advertentiebladen van De Telegraaf afhankelijk. De Echo wordt gezet zowel als gedrukt bij dit bedrijf. Wiering's Weekblad wordt hier alleen gedrukt. Bei de advertentiebladen verschijnen donder dags. Verwachting tot morgenavond: Vrij warm weer met verander lijke bewolking en enkele plaat selijke regen- of onweersbuien en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid oost en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) PARIJS Op een werkconferentie van de gaullistische partij in Beaulieu-sur-Mer in Zuid-Frankrijk, waarbij, naast de 234 U.N.R. parlementariërs, met negentien ministers ook de bijna voltallige regering aanwezig was, heeft premier Georges Pompidou gisteren in voor hem ongemeen felle bewoordingen een aanval op de „oude partijen" en de oppositie gedaan. Hij be schuldigde de oppositiepartijen ervan een komplot te willen smeden tegen zijn rege ring en de vijfde republiek, waarbij de aanstichters weinig kieskeurig zouden zijn in de keuze vaiuJuut. h&udlangers zowel binnen als buiten de Franse grenzen. In samenwerking met vroegere nazi's en aanhangers van de O.A.S. zouden die oude partijen, volgens Pompidou, een ein de willen maken aan het regime van ge neraal De Gaulle. Pompidou's toespeling op buitenlandse steun voor dit streven zal mogelijk in verband moeten worden ge bracht met het uitgesproken Amerikaanse verzet tegen een Franse kernmacht en met de reizen die de secretaris-generaal van de socialistische partij, Guy Mollet, binnenkort aan het hoofd van een deputa tie zowel aan Moskou als aan Washington hoopt te brengen. Pompidou had ook nog een schimpscheut aan het adres van de organisatoren van een massale politieke lunch, die vorige week op initiatief van de linkse partijen was gehouden. Men mag echter aannemen dat 't unanieme vertrouwen in en de una nieme steun voor zijn stabilisatieplan en zijn politiek in het algemeen, die de vol tallige regering jegens hem uitsprak en hem toezegde, voor de premier reden is het offensief van de oppositie, die hij van excessieve gewetenloosheid beticht, toch zonder al te grote angst tegemoet te zien De heer H. H. Buisman, firmant van de botergroothandel R. Buisman in Leeuwar den, is in de Valeriuskliniek in Amsterda, den, is in de Valeriuskliniek in Amsterdam op 59-jarige leeftijd plotseling overleden. Hij werd getroffen door een hartaanval. De heer Buisman deed onlangs van zich spreken door zijn besluit tot verhoging van de boterprijs, dat in zuivelkringen groot opzien baarde. Advertentie De 25-jarige Vlaardingse wethouders- zoon Bouke Walstra en zijn 24-jarige echtgenote Stijnie gaan een wereld reis van acht jaar maken. Zij willen een antwoord zoeken op de vraag hoe de Jodenuitroeiing heeft kunnen ge beuren en gaan daartoe een soort pelgrimstocht maken, waarbij zij een bezoek gaan brengen aan tal van concentratiekampen. Israël is het land, dat bij hen de meeste vra gen heeft opgeroepen. Zij zullen er lang blijven, maar gaan er per schip heen, omdat zij principieelweigeren een „Ariër-verklaring" te tekenen in de landen waar zij anders door zouden moeten rijden. Het is het plan van het jonge echtpaar om overal tussen de mensen te wonen en te werken. Mevrouw Walstra verwacht daarbij veel gemak van haar talenkennis (zij spreekt vijf talen vloeiend) en haar onderwijsakten,, haar man, die als stuurman heeft gevaren, rekent op verschillende relaties in het buitenland. Zaterdag- Otto Weiss: Zonder een zekere hoeveelheid men senkennis kan men wel een miljonair, maar geen bedelaar zijn. morgen is het jonge pchtjaar met een bestelauto, waarin men ook zal slapen, van de Amsterdamse Dam vertrokken. Het echtpaar werd uit geleide gedaan door Stijnie's leer lingen van het IVKO (individueel voortgezet en kunstzinnig onderwijs). Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2„ 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5 Feuilleton 7 Radio en t.v7 Kunst 7 T opsij 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10, 11, 12, 13 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's 1 In het afgelopen weekeinde zijn liefst dertig personen door kolendamp be dwelmd, in één geval met dodelijke af loop. Verschillende factoren moeten hierbij hebben samengewerkt: het was windstil weer en vaak werden de kachels het weekeinde voor het eerst aan gestoken. Wanneer een kachel namelijk voor de eerste maal wordt aangemaakt moet men hem hard door laten trekken tot de schoorsteen kurkdroog is. Anders kan de schoorsteen bij windstil weer niet trekken en komt er kolendamp in de woningen. In Veenendaal hebben zich zondag drie gevallen van kolendampvergiftiging voor gedaan waarvan één met dodelijke afloop. Het slachtoffer was de zeventigjarige me vrouw De Kleuver. Haar 71-jarige echt genoot is in zeer zorgwekkende toestand naar het streekziekenhuis in Bennekom overgebracht. Het echtpaar Van de Brink dat bij fa milie op bezoek was werd eveneens door kolendamp bedwelmd. Door het opengooi en van de ramen kon erger worden voor komen. Mevrouw Van de Brink was er het ergst aan toe en moest met een zie kenauto naar haar woning worden overge bracht. Het derde vergiftigingsgeval deed zich voor bij de familie Van de Hopen. Hier kregen vader, moeder en een dochtertje vergiftigingsverschijnselen. In Enschede hebben zich in de nacht van zaterdag op zondag negen gevallen van kolendampvergiftiging voorgedaan in vijf gezinnen. Zeven personen moesten ter ver pleging in een ziekenhuis worden opgeno men. Ook in Groningen zijn zaterdagavond mensen bewusteloos geraakt door kolen damp. Een echtpaar in de Padangstraat had bezoek van een bevriend echtpaar. De kachel was aangelegd en geleidelijk aan raakte het viertal bedwelmd. Een van de dames wist echter nog naar buiten te komen, en met enkele gillen de overburen te alarmeren alvorens bewusteloos te ra ken. De vier slachtoffers zijn voor onderzoek naar het academisch ziekenhuis gebracht. Acht personen zijn zondagmorgen in Nieuwendijk in de Brabantse gemeente Almkerk bewusteloos in een woning aan getroffen. Zij waren slachtoffer geworden van kolendampvergiftiging. Allen zijn ir een ziekenhuis opgenomen. Buren zagen zondagmorgen geen teke nen van leven bij de woning van het echt paar Heijstek aan de rijksweg in Nieu wendijk. Daar het echtpaar bejaard is ging men poolshoogte nemen en verschaf te men zich toegang tot de woning. Het bleek dat zes familieleden bij de bejaar den logeerden. Allen waren bewusteloos en werden naar het Sint Theresia-ziékenhuis in Raamsdonkveer overgebracht. Het echtpaar Hendriksen uit de buurt schap Leuvenheim (gemeente Brummen) is maandagmorgen door kolendampvergif tiging bewusteloos geraakt. Door snel me disch ingrijpen konden man en vrouw weer bij bewustzijn wórden gebracht. Ook in Haarlem hebben zich gevallen tn koolmonoxydcvergiftiging voorge daan. Drie personen uit het gezin aan de Haarlemse Kerkhofstraat 15 zijn zondag morgen in de Mariastichting opgenomen; een echtpaar, respectievelijk 31 en 34 jaar en hun zevenjarig zoontje. Zondagmorgen even na achten kwam een vriendinnetje van het zoontje bij de familie. Het jongetje zei dat hij had over gegeven en dat zijn puders ook niet goed waren. Zijn moeder wilde dat het meisje naar haar ouders die in dezelfde straat wonen en waar de twee andere kinderen van het echtpaar waren, ging om deze te waarschuwen. Ook het jongetje ging naar zijn grootouders bij wie hij op een bed in de tuin werd gelegd. De grootouders waarschuwden de politie en brandweer. De laatste constateerde een lek in de schoorsteen waardoor kolen damp in de kamer kwam. Assistentie van de Haarlemse brand weer werd zaterdagavond aan de Van Nesstraat 83 zwart in Haarlem ingeroe pen. Ook daar was koolmonoxyde ontstaan doch zonder nadelige gevolgen. De bewo ners is een stookverbod opgelegd. Het nascholingscentrum voor ver warming te Leiden adviseert naar aan leiding van de gevallen van kolendamp vergiftiging van de laatste dagen de haard of kachel enige tjjd zeer fel te stoken om een goede trek te bevorderen, desnoods met open ramen. Voorts raadt het centrum aan na te gaan of de juiste afmeting brandstof wordt gebruikt en of de eventuele aanpassing van een be paalde soort brandstof goed is geschied. Gewaarschuwd wordt tegen brandstof met een teveel aan „ondermaat" (brand stof met te kleine afmeting). Ook de bezitters van oliehaarden wordt geadviseerd de haard overdag eens enige tjjd in de hoogste stand te laten branden wanneer er voldoende wind is om het vocht uit de schoorsteen te verdreven. De politie heeft verscheiden kostbare schilderwerken drie Renoirs, een Clau de Monet en een Pissarro teruggevon den in een dienstbodekamer niet ver van de Champs Elysées. De bewoner van de kamer, de 30-jarige Joegoslaaf Nicolas Franusic, is gearresteerd. Hij heeft be kend de doeken te hebben weggenomen uit het huis van Carlos Aramayo, inder tijd Boliviaans ambassadeur te Parijs. De politie heeft behalve de schilderwer ken nog een grote verzameling andere goederen gevonden, blijkbaar afkomstig van diefstal. Een kleine vrachtauto was nodig om de buit weg te halen. Franu sic heeft als huisschilder gewerkt in het weelderige huis van Aramayo. De schil derijen werden in juli van het vorige jaar gestolen. De politie was op het spoor van de Joegoslaaf gekomen omdat andere be woners van het huis waar hij woont, hem niet vertrouwden en bij de politie aanga ven. Bij de buit bevonden zich acht belang rijke impressionistische werken vijf van Renoir, waarvan er een ruim 830.000 gul den waard is, een van Corot, een van Pis sarro en een van Monet. Advertentie gewatteerde aan twee kanten te dragen. capuchon ^57. 12 NEW YORK (AP, AFP, Reuter) In vele steden van Amerika zijn zondag de zes negerkinderen herdacht die een week tevoren in Birmingham werden vermoord. Al de herdenkingsbijeenkomsten verliepen rustig. In New York zelf namen 13.000 ne gers en blanken aan de plechtigheden deel. Velen droegen rouwbanden en had den kransen bij zich. Burgemeester Robert F. Wagner en se nator Jacob K. Javits woonden de pro test-vergadering bij. Op Foley Square zei James Farmer, directeur van het congres voor rassengelijkheid, tot de demonstran ten „Ik beschuldig het departement van Justitie en de president van de Verenigde Staten van laksheid. Zij delen de schuld met de krankzinnige die een week gele den vier negermeisjes doodde door een dynamietaanslag op een negerkerk te Bir mingham". In Birmingham heeft een predikant zon dag bij de begrafenis van een vermoor de negerjongen gezegd, dat de politie van de stad een walgelijke lijst van wreedhe den op haar naam heeft staan. De jon gen kwam om het leven, toen de politie vorige week zondag het vuur op een de monstrerende menigte opende. „Iedere zoon van een negermoeder is een mogelijke Johnny Robinson", aldus de predikant tot de vijfhonderd aanwezigen bij dé rouwdienst. Hij zei te hopen, dat de dood van de jongen iemand zou inspire ren iets aan de wreedheid van de politie te doen. Lijkschouwer J. O. Butler heeft medegedeeld, dat om een onderzoek door een Grand Jury gevraagd zal worden. Hij zei, dat het onderzoek aangetoond had, dat Robinson getroffen werd door een kogel uit de revolver van politie-agent Jack Parker. Volgens de politie gooide de jon gen met stenen naar de patrouille-auto van Parker. Dr. Adenauer heeft het afgelopen week einde officieel afscheid genomen van pre sident De Gaulle. De 87-jarige bondskan selier heeft voor zijn terugkeer naar Bonn laten weten dat hij de vriendschap met de Franse president door bezoeken zal blijven onderhouden. De ontmoetingen tussen de burger Adenauer en de Franse president zullen dan een privé-karakter dragen. (Zie het verslag van onze correspondent op pagina 3.)

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1