Paus Paulus kondigt hervorming aan van centraal kernbestuur Curie wordt uitgebreid meer internationaal en Twist in Brits kabinet over verkiezingsdatum Adenauer en De Gaulle blijven boezemvrienden WERELDNIEUWS J r~ Premier Siroky van T sjechoslowakije ontslagen Groeiende oppositie tegen Macmillan Leger des Heils kiest nieuwe opperbevelhebber Wapenarsenaal in Tirol gevonden Bandieten doden 21 mensen in Columbia Hotelbrand eist vier mensenlevens Einar Gerhardsen formateur van de Noorse regering McNamara naar Zuid-Vietnam Pugwash-congres bespreekt de Duitse kwestie Dr. Klaus volgt Gorbach op als partijleider <~Praatótoel Drinker sdroom MAANDAG 23 SEPTEMBER 1963 3 Minder privileges Nauwelaeris de Agé sportacademie Bloemendaalseweg 152, Overveen iel. 53256 (02500) Zij zullen hun ontmoetingen privé' voortzetten na het officiële afscheid in het weekeinde Zorg voor de toekomst Vinger in de pap Volgend jaar wellicht ook als kanselier Kort nieuws Ö/5 dz M. Mok de frisse pittig geurende „Italiaanse herenlijn" voor de sportieve man 1 I VATICAANSTAD (Reuter en AFP) - Paus Paulus VI heeft aangekondigd dat er in de Romeinse Curie, het centrale bestuur van de rooms-katholieke kerk, reorganisaties zullen worden uitgevoerd. Hij zei dit zaterdag in een toespraak tot de voltallige Curie op een bijzondere audiëntie. De reorganisatie zal met be leid worden uitgevoerd, aldus de paus, die de leden van de Curie zelf verzocht zich hiernaar te willen voegen, hen er aan herinnerend dat zij voor alles zijn helpers zijn. De paus zei dat de reorganisatie in de Curie nodig is om aan de behoeften van deze tijd tegemoet te komen en dat de Curie meer internationaal van samen stelling zou worden en beter berekend op het behandelen van kwesties van christelijke eenheid. Het werk van de Curie dient te worden vereenvoudigd en gedecentraliseerd, al dus de paus. De leden van de Curie die nen eerlijke critiek te aanvaarden. De Curie, aldus de paus, lijdt aan „een eer biedwaardige leeftijd en aan het niet aan gepast zijn van haar organen en gebrui ken aan de behoeften van de nieuwe tijd". Er bestaat behoefte aan vereenvoudiging, decentralisatie. De Curie moet worden vergroot en ingesteld op nieuwe functies. Kennelijk doelend op zijn plan de Curie uit meer nationaliteiten samen te stellen en het orgaan beter geschikt te maken om zaken betreffende de eenheid van de christenen te behandelen, zei de paus: „De Curie zal het niet erg vinden, bij voorbeeld, om te worden samengesteld met grote supernationale visie, noch ook om te worden opgevoed in een zorgvuldi ger oecumenische voorbereiding." De paus gaf ook te kennen dat de Curie enige privileges zal verliezen door te zegh gen: „De Curie zal niet treuren over we reldlijke voorrechten die tot andere tijden behoren of over uiterlijke vormen die niet langer geschikt zijn uitdrukking te geven aan hoge religieuze waarden Ook zal zij niet hangen aan functies die de bisschop pen nu plaatselijk beter zelf kunnen uit oefenen zonder de universele kerkorde te schaden. Noch zal aan economische doe len of voordelen worden' gedacht als zij op enig punt voorbehoud maakt of voor stelt bepaalde kwesties voor de verant woordelijkheid van de organen van de Heilige Stoel te laten." Het enig doel van de hervormingen, al dus de paus ,is weg te doen wat al aan het vergaan of overbodig is. De Curie moet nieuwe levenskracht worden gege ven en zij moet doeltreffend kürmeri wer ken. Advertentie U nil opgeven voor de nieuwe cursus per 1 oktober Damesgymnastiek en indoortraining Heren PRAAG (Reuter/AFP) Premier Vi- liam Siroky van Tsjechoslowakije is ver vangen door Jozef Lenart. De 61-jarige Siroky is ontslagen als premier en lid van het presidium van het centrale comité van de communistische partij, omdat hij zijn werk niet goed heeft gedaan. Hij had de door de partij uitgestippelde politieke lijn niet voldoende gevolgd Zeven ande re leden van de regering zijn eveneens ontslagen. Siroky, die tien jaar premier is geweest, heeft in de tweede wereldoorlog een be langrijke rol gespeeld in de Slowaakse verzetsbeweging. Hij werd later door de Gestapo gearresteerd. Siroky weigerde de namen te noemen van zijn aanhangers. De Duitsers zetten hem toen onder druk en dreigden hem te zullen ophangen. Siroky bleef echter zwijgen. Daarna werd hij veroordeld tot 14 jaar gevangenisstraf. In 1945 wist hij te ontsnappen en het Rode Leger te be reiken. Van 1950 tot 1953 was hij minis ter van Buitenlandse Zaken. Lenart, de nieuwe premier, is evenals zijn voorganger een Slowaak. Hij wordt) beschouwd als een deskundige op econo misch gebied. Men verwacht dat hij maat regelen zal nemen ter verbetering van de economische toestand in het land. Lenart zou goede betrekkingen onderhouden met de voornaamste theoretici van de Russi sche communistische partij. Hij heeft aan het partijcollege in- Moskou gestudeerd Tijdens de tweede wereldoorlog deed hij ondergronds werk voor de communisten. Hij heeft meegedaan aan de opstand van de Slowaken tegen het nazi-bewind. Het ontslag van Siroky wordt in politieke krin gen te Belgrado ,als een overwinning be schouwd voor de anti-stalinisten in de Tsjechoslowaakse communistische partij Het centrale comité van de partij heeft vier commissies in het leven geroepen een voor economische kwesties, een voor de landbouw, een voor de levensstandaard en een voor ideologische vraagstukken, Deze commissies moeten richtlijnen op stellen voor de regering. De hervormingen zullen -door de Curie zelf worden geformuleerd en afgekondigd. (De paus is verantwoordelijk voor alles wat officieel door de Curie wordt ver richt). De paus begon zijn toespraak tot de Cu rie met eraan te herinneren, dat hij ge durende meer dan dertig jaar in de Curie heeft gewerkt als prelaat van het Vati caanse staatssecretariaat. De critiek die op de Curie is uitgeoefend, dient met dankbaarheid te worden ont vangen en tot nederigheid en nadenken te stemmen. Rome behoeft zich niet te ver dedigen door doof te zijn voor voorstellen die in alle eerlijkheid worden gedaan, en te minder als zij komen van vrienden en broeders. De paus zei dat er zeker zal worden geantwoord op beschuldigingen aan het adres van de Curie, die „zo vaak ongegrond" zijn. Dit antwoord dient te worden gegeven „zonder tegenzin, zonder terug te slaan en zonder polemiek." Voorstellen ter modernisering van de structuur van de kerk zullen thans niet op verzet van de Curie stuiten. De Curie zal zelf vooraan gaan bij de hervormingen waaraan de kerk, voor zover zij een men selijke instellihg is die op deze aarde werkt, voortdurend behoefte heeft. Gelukkig, aldus de paus, kan het van daag niet meer gebeuren dat iemand als Sint Bernard (een op hervorming aandrin gende monnik uit de twaalfde eeuw) „zijn vurige bladzijden schrijft over de kerke lijke wereld van Rome. Nu is het pause lijke Rome heel anders, en, bij de gratie Gods, veel waardiger, verstandiger en heiliger." „Laat de Curie daarom geen bureaucra tie zijn, zoals sommigen ten onrechte heb ben gezegd, niet aanmatigend en apa thisch, wettisch en ritualistisch, een strijd toneel van verborgen ambities en doof an tagonisme, waarvan anderen haar be schuldigen. Laat zij een ware gemeen schap van geloof en barmhartigheid, van gebed en actie, van broeders ert zonen van de paus zijn, die alles doet om hem in een geest van samenwerking te helpen bij het vervullen van zijn plicht jegens de uni versele kerk en de gehele wereld," aldus de paus. (Van onze correspondent) LONDEN. Premier Macmillan staat thans opnieuw voor de moeiljjke beslissing of hjj in de komende weken zal aftreden om plaats te maken voor een ander of niet. De tjjd voor hem dringt, want de conservatieve spurt voor de algemene verkiezingen, waarvan het voordeligste tjjdstip altjjd door de regering binnen de vjjfjarige parle mentaire zittingsperiode welke voor dit kabinet in november 1964 afloopt kan worden bepaald, staat op het punt te beginnen, In het weekeinde werd bekend dat bet kabinet en de conservatieve fractie verdeeld zijn over het tijdstip van de al gemene verkiezingen. Er is een groep die het wil laten aan komen op vervroegde herfstverkiezingen, om nog te redden wat er te redden valt, voordat de Conservatieven verder afglij den. In dat geval zou Macmillan de teu gels vrijwel onmiddellijk moeten overge ven aan de negen jaar jongere Butler, die ondanks de bezwaren tegen hem, tenslotte een oude rot in het vak is. Deze groep speelt in de kaart van Labour, dat ver kiezingen wil en wel zo spoedig mogelijk. De andere oplossing, die door de meer derheid van de regering en de Conserva tieve Partij schijnt te worden gewenst, is spoedig aftreden van Macmillan en benoe ming van Maudling als diens opvolger. Die krijgt dan voldoende tijd om zich in te werken voor de dan in mei of juni 1964 te houden verkiezingen. Als econoom re kent Maudling op een verdere verbetering 'van de toestand, welke tFans, .wel enige lichtpunten vertoont, maar nog uiterst la- oiel is. Macmillan verlcèSrF ffiansfln een weinig benijdenswaardige positie. In het kabinet is hij vrijwel geïsoleerd. De wens dat hij behoort heen te gaan werd al meer d^n een jaar geleden in de Conservatieve Par tij geuit. Men meent dat Macmillan, die met een goort van gracieuze noncha lance over Engelands lot regeert, een blok aan het been is geworden voor de Tories, die vrezen dat zij onder hem de verkie zingen zullen verliezen. Macmillan moet thans echter de knoop doorhakken. Zoals altijd in het Britse re geringssysteem is het uitsluitend de pre mier, die geheel alleen de grote beslis singen moet nemen. LONDEN (Reuter) De 49 leden van de hoge raad van het Leger des Heils zijn in Londen bijeengekomen om een nieuwe generaal te kiezen. De kandidaat die de meeste kans maakt, is de 59-jarige Zweed Erik Eckberg. De huidige generaal van het leger, de Brit Wilfred Kitching, treedt af omdat hij de pensioengerechtigde leef tijd van zeventig jaar heeft bereikt. Om tot generaal gekozen te worden heeft een kandidaat een meerderheid van twee der de nodig van de in de hoge raad uitge brachte stemmen. Het Leger heeft rond vijf miljoen leden in 86 landen. BOLZANO (AP) Bij de jacht op ter roristen in Zuid Tirol heeft, de Italiaanse politie weer een grote hoeveelheid wapens en geneesmiddelen gevonden in een berg grot bij Bolzano. De voorraden materiaal leken voor een lange guerilla-oorlog bestemd te zijn. Het was de tweede wapenvondst in een grot in nog geen week. Woensdag vonden de veiligheidstroepen een grot met muni tie, die de schuilplaats was van George Klotz, een van de voornaamste terroris ten van Alto Adige. Volgens de politie kan de tweede grot een bolwerk zijn geweest van Luis Am- platz, de tweede terroristenleider van het gebied. IABGUE (AP) Bandieten hebben bij een overval op een boerenkolonie in Co lumbia elf volwassenen en tien kinderen vermoord. Ongeveer dertig bandieten over vielen zeven boerderijen. Zij doodden de bewoners met geweervuur en kapmessen. Vele slachtoffers werden onthoofd. De aan val gebeurde in de Andes. Manschappen van het leger zijn per he likopter naar het gehucht gebracht. Ver moed wordt, dat de bandieten onder lei ding staan van Columbia's meest gezoch te bandiet William Arangurea. Deze slachtingen zijn een uitwas van de oor log tussen de liberale en conservatieve partij van Colombia. Tussen 1948 en 1958 zijn irt deze oorlog 200.000 personen om het ieven gekomen. Sinds 1958 sneuvel den er nog 15.00G. LONDEN (Reuter) Een brand, die in de nacht van zaterdag op zondag in een Westlondens hotel heeft gewoed, heeft aan vier vrouwen het leven gekost. Zes perso nen liepen verwondingen op. De toestand van een hunner is ernstig. Drie vrouwen zijn in de vlammen omge komen. De vierde sprong uit een raam op de derde verdieping en verloor daarbij het leven. In het hotel bevonden zich ruim 150 gasten, onder wie een groep van der tig doofstommen, die een bezoek aan Lon den bracht. De doofstomme gasten werden door een buschauffeur gered. OSLO (AP) Einar Gerhardsen, voor zitter van de Noorse socialistische partij, heeft van koning Olav V opdracht gekre gen een kabinet te vormen, nadat de coa litieregering van vier partijen gisteravond laat in het Storting (parlement) een ne derlaag heeft geleden. Gerhardsen was de derde politicus die zaterdag door de koning werd ontvangen. De eerste bezoeker was de conservatieve premier John Lyng. die het ontslag van zijn kabinet kwam aanbieden. Daarna kwam de socialistische fractieleider Nils Hoensvald, die de weg vrijliet voor Ger hardsen. Het wordt de vierde na-oorlogse regering van Gerhardsen. Behalve de periode van 1951-1955 toen hij het premierschap over liet aan zijn partijgenoot Oscar Torp, is hij na de oorlog voortdurend premier ge weest tot vorige maand. Tijdens het pre mierschap van Torp was hij voorzitter van het Storting. De regering van Lyng de eerste niet- socialistische in 28 jaar viel doordat twe^ linkssocialisten de zijde van de 74 socialisten kozen bij de stemming over een motie waarin aan de socialistische lijst van eisen de voorkeur werd gegeven boven de regeringsverklaring van de regering Lyng. Een maand geleden waren het de zelfde twee linkssocialisten die de zijde van de 74 niet-socialisten kozen bij de stemming over een motie waarin de rege ring Gerhardsen werd verweten geen re kening te houden met het parlement. Verwacht wordt dat de minister van Bui tenlandse Zaken Halvard Lange in de nieu we regering van Gerhardsen zal terugke ren. Vandaag wordt in Noorwegen gestemd voor de nieuwe gemeenteraden. De be langstelling hiervoor is groot. Het wordt gezien als een kiezersoordeel over de snel le regeringswisseling. oti (Van onze correspondent) PARIJS Na Rome heeft dr. Aden auer het afgelopen weekeinde ook Parijs bezocht, een bezoek dat als zijn afscheid van de internationale politiek beschouwd mag worden. Dat de Westduitse bonds kanselier, die dit jaar 88 wordt en in ok tober eindelijk aftreedt, Londen, Washing ton en andere westelijke hoofdsteden in deze afscheidsronde niet had opgenomen, heeft voor Parijs de eer en de symboliek van het bezoek nog wat verhoogd. Het Franse staatshoofd, dat zeker bui tengewoon gevoelig is voor die exclusivi teit van Adenauers gebaar en voor de bedekt anti-Anglo-Amerikaanse strekking die hij er even zeker aan wenst toe te kennen, had die geste beantwoord met een lichte inbreuk op het protocol, dat hij niettemin in hoge ere pleegt te houden. Ofschoon alleen koningen en staatshoof den officieel recht hebben op een persoon lijke verwelkoming door de president der republiek bij hun eerste voet op Franse bodem, begaf generaal De Gaulle zich zaterdag en gisteren naar het vliegveld van Villacoublay om Adenauer, die als kanselier niettemin slechts op de rang van regeringschef kan bogen, te ontvan gen en uitgeleide te doen. In nostalgie van het afscheid tussen de beide bejaarde staatslieden, die elkaar in de afgelopen vijf jaar nu vijftienmaal hebben ontmoet, zal zich, zo mag men aannemen, ook wel weerspiegeld hebbem in de conclusies die ze uit hun analyse van de internationale en speciaal Europe se actualiteiten moesten trekken. De kroon op hun beider levenswerk, de verbroede ring tussen hun beide landen, het jonge Frans-Westduitse samenwerkingsverdrag, heeft al enkele zichtbare deuken opgelo pen, terwijl met de toenadering tussen Oost en West een wending is ingezet, die kanselier en generaal, hoewel op niet strikt overeenkomstige overwegingen, al evenzeer met zorg vervullen. Bovendien voelt het Franse staatshoofd zich nog al tijd niet gerust over de trouw waarmee Adenauers opvolger, professor Erhard, diens erfenis straks zal beheren. En ook moet De Gaulle zijn bezoeker nadere tekst en uitleg hebben gevraagd over een recente uitspraak van diens minister van Buitenlandse Zaken, waarbij Herr Schro der zijn voorkeur voor een „politiek van beweging" uitsprak. Als er, zeker in Eu ropa, dan toch iets bewogen moet wor den, dan is De Gaulle er liever zelf bij en wenst hij zich in elk geval het recht voor te behouden het tempo en de rich ting te bepalen. Al zal de oude kanselier zijn „zeer goe de vriend generaal De Gaulle", zoals hij hem graag noemt, geen waterdichte ga ranties hebben kunnen geven'voor de po litieke ontwikkeling van zijn land op lan gere termijn, hij heeft hem wel verzekerd dat zijn aftreden als kanselier daarom nog niet zijn afscheid van de actieve po litiek betekent. In zijn functie van voor zitter van de christen-democraten, de -.til -r machtige Westduitse regeringspartij, hoopt de kanselier ook als ambteloos burger achter de schermen toch een dikke vin ger in de pap te zullen kunnen houden en op die plaats en in die rol zal gene raal De Gaulle op zijn trouwe medewer king voor diens Europese en andere plan nen mogen blijven rekenen. Beide staats lieden hebben elkaar bij het vertrek trou wens beloofd dat ze hun periodieke ont- moetingem ofschoon ze dan een privéka- rakter zullen dragen, in de naaste toe komst wensen voort te zetten. Zomin er een agenda aan hun bespre kingen, zittend aan de haard en wan delend door het park van Rambouillet gehouden, ten grondslag lag. zomin zijn de eventuele slotsommen in een commu niqué vastgelegd. Het js echter wel op gevallen dat buiten de beide tolken en een der dochters van de kanselier, me vrouw Reiners, alleen de Franse minis ter van Voorlichting, Alain Peyrefitte, bij een deel van de gedachtenwisselingen aan wezig heeft mogen zijn. Het slotdiner, dat aan een besloten filmvoorstelling voor afging, werd echter ook bijgewoond door de Franse staatsminister Louis Joxe en door Couve de Murville, de huidige chef van de Quai d'Orsay. Met lichte nadruk is hun aanwezigheid door een woordvoer der op de Frans-Westduitse top echter in verband gebracht met hun vroegere functies van Frans ambassadeur in Bonn, waar ze eveneens warme vriendschaps banden met de oude kanselier gesloten moeten hebben. NEWPORT (AP) President Kennedy heeft de minister van Defensie Robert S. McNamara en generaal Maxwell Taylor opdracht gegeven naar Saigon te gaan om de militaire situatie in Zuid-Vietnam ter plaatse te bestuderen. Een kleine staf ver gezelt hen. Generaal Taylor is voorzitter van de ge zamenlijke chefs van staven. President Kennedy heeft meer dan eens verklaard het niet verstandig te achten de hulp aan Zuid-Vietnam af te snijden, maar ook heeft hij gezegd dat de regering van Diem het contact met de bevolking heeft verlo ren en de strijd tegen de guerrilla's niet kan winnen zonder wijzigingen in zijn pólitiek en zijn regering. McNamara en Taylor zullen waarschijn lijk vandaag vertrekken en een week in Zuid-Vietnam blijven. Hun bevindingen zullen een ledraad vormen voor de te volgen Amerikaanse politiek ten opzichte van Diem en Zuid-Vietnam. Kennedy nam het besluit tot de missie na overleg met ambassadeur Henry Cabot Lodge. Mevrouw Ngo Dinh Nhoe, de invloed rijke schoonzuster van president Diem, is op het ogenblik in Rome. Zij zei over de reis van McNamara en Taylor: „Alles wat ik weet heb ik in de dagbladen ge lezen. Ik ben blij dat zij naar Saigon gaan om te zien hoe de zaken daar behandeld worden. De jonge officieren van de Ameri kaanse militaire missie treden daar op als avonturiers. Zij weten niet wat er aan de hand is. Met hun onverantwoordelijke ge drag hebben zij de oudere officieren ge> dwongen een verwarde politiek te volgen.' BELGRADO (AP) De elfde Pugwash- coriferentie, die te Dubrovnik in aanwezig heid van tachtig geleerden uit 22 landen aan de gang is, wordt beheerst door het Duitse probleem. De zittingen worden achter gesloten deuren gehouden, maar uit mededelingen, buiten de vergaderzaal door deelnemers gemaakt, blijkt, dat de geleerden uit Oost en West diepgaande besprekingen voeren over de vraag hoe de spanning, die in het hart van Europa bestaat door de verde ling van Duitsland, verminderd kan wor den. Bij de behandeling van het onderwerp wordt uitgegaan van de mogelijkheid om of een kemvrije zone te vormen, of over te gaan tot een geleidelijke ontwapening en beperkte concessies van de regeringen te Bonn en Pankow Op de informele en onofficiële conferen tie zijn tekenen, dat zowel de West- als Oostduitse geleerden afwijken van het of ficiële standpunt hunner regeringen over het Duitse probleem. Oostduitse geleerden zouden er bij hun Westduitse collegae op aandringen een einde te maken aan de Hallstein-doctrine volgens welke de Westduitse regering de diplomatieke betrekkingen verbreekt met landen die de Oostduitse staat erkennen. Westduitse geleerden zouden te kennen hebben gegeven, dat de Oostduitse beper kingen op het reisverkeer met het Wes ten de grootste hinderpaal vormen op de weg naar een vermindering van de span ning. De Pugwash-conferentie is een van de zeldzame gelegenheden, waarbij intellec tuelen uit Oost- en West-Duitsland elkaar ontmoeten. Uil! West-Duitsland zijn de hoogleraren Eckart Heimendahl en Gerd Burkhard gekomen en uit Oost-Duitsland de hoogleraren Heinz Barwich en Max Steinbeck. Naar verluidt wordt ook over kernvrije zones gesproken. De westerse geleerden zijn ervoor een dergelijke zone ergens in Afrika of Latijns-Amerika te laten begin ne, maar niet in Europa. Verder is gesproken over de mogelijk heid om de spanning te verminderen door een geleidelijke ontwapening der conven tionele legers in Europa en in het bijzon der in Duitsland. (Van onze correspondent) WENEN Op de partijdag in Klagen- furt is de vroegere minister van Finan ciën, dr. Joseph Klaus, met grote meer derheid tot nieuwe voorzitter van de Oos tenrijkse Volkspartij gekozen. Hij kreeg ongeveer 63 percent van alle geldige stem mee heeft dr. Klaus als voorstander van de jongere hervormingsgroep in de. roomsi katholieke partij het pleit gewonnen tegen over de conservatieve vleugel. De secretaris van de partij, Withalm, die eveneens tot de jongere groep behoort, werd herkozen. Men verwacht dat dr. Klaus de eenheid in de Volkspartij zal her stellen en vooral dat hij zich tegenover de socialisten zal weten te handhaven. In be ginsel is hij een voorstander van de coa litie met de socialistische partij, maar hij zal grote moeilijkheden te overwinnen heb ben omdat de socialisten reeds vroeger zeer sterk tegen hem gekant waren toen hij minister van Financiën was. In het begin verwacht men van hem nog geen radicale maatregelen, maar het is wel zeker dat hij na verloop van tijd niet alleen oudere politici van zijn eigen partij, maar ook een aantal ministers zal ontslaan die allang hun ontslag hadden moeten nemen. Dit zal echter pas gebeu- reh wanneer dr. Klaus minister-president is geworden, welke functie Gorbach voor lopig nog vervult. Door de keuze van dr. Klaus bestaat de mogelijkheid dat niet al leen de Volkspartij, maar ook de algeme ne politiek van Oostenrijk weer een dui delijk omschreven plan gaat volgen. Redding. Een dertienjarige jongen in de Engelse plaats Hemington heeft een groot aandeel gehad in de redding van een gezin man, vrouw en baby uit een brandende kampeerwagen. Moedertaal Over het woord, al dan niet met een hoofdletter geschreven, zijn al vele boei ende en diepzinnige dingen gezegd. Men denke slechts aan de inzet van het Jo hannes-evangelie, waarin men overigens tot het einde toe de genialiteit bespeurt van een schrijver die zijn taal tot het uiterste wist te bezielen. Er zijn niet zo heel veel minder dan veertig jaren ver streken sedert ik op een zomerdag, met een zakbijbel gewapend, te Amsterdam in de Gooise stoomtram stapte en mij tij dens de lange tocht naar de groene dre ven voor het eerst geheel aan de taal van dat boek overgaf. Het is niet mijn bedoeling hier een litte raire, laat slaan een theologische uitwei ding te beginnen. Mijn gedachten zijn toe vallig, althans schijnbaar toevallig, terug gegaan naar die ontmoeting met een mee slepend geschrift, nu ik pas een gesprek heb gehad met een landgenöot die, een lang en nog steeds voortdurend verblijf in het buitenland ten spijt, de taal van zijn gastheren slechts gebrekkig spreekt. Heeft het geheimzinnige oerwoord, de bron van alle denken en spreken, iets te maken met het feit dat iemand geen afstand van zijn moedertaal kan doen? Me dunkt van wel. Want ofschoon ons niet louter verhevenheden over de lippen en uit de pen vloeien, willen wij in onze taal zoveel mogelijk van ons wezen leggen. Zo dra wij moeten „vertalen" is het directe contact verbroken met de werkelijkheid die wij in woorden willen vangen. Er gaat iets, of veel, verloren van de spanning die de taal tot een bezielde grootheid maakt. Mijn gesprekspartner was een man die zich niet wenste te behelpen met een taal instrument jiat hij niet beheerst. Zijn tem perament eist dat hij zich te allen tijde zo volledig en rechtstreeks mogelijk kan uiten. Met enig geduld zou hij zich de taal van zijn nieuwe land ongetwijfeld vrij spoe dig eigen hebben gemaakt, zozeer dat hij er zonder belemmering zijn levendig ge moed in had kunnen luchten. Over dat ge duld beschikt hij echter niet. In wezen er gert het hem dat niet de hele wereld Ne derlands spreekt. Ik mag wel bekennen dat ik voor deze man een zwak heb, al zou ik, iets geduldi ger, in zijn omstandigheden anders hebben gehandeld. Zijn ongeduld getuigt van in nerlijke warmte. Geboeid door het leven en in staat zijn indrukken van dit leven op boeiende wijze weer te geven, weigert hij ook maar een ogenblik die band tus sen indruk en uiting te verstoren. Ik weet niet of hij zich ooit met het mysterie van het oerwoord bezighoudt. Ver moedelijk niet. Hij is er te impulsief voor. Maar het heeft een speciale bekoring, in het ondiepzinnige iets van het diepzinnige weerspiegeld te zien, zoals in dit geval. Advertentie MILANO After shaves v.a. f3.95 Pre-shaves v.a. f 5.50 in atomizer f 7.50 Scheercrêmes f2.75 Haarcrêmes f2.95 Brillantines f4.75 Haar lotions v.a. f5.75 Talks v.a. f 2.95 ADIEM A'ÜAM J Dronken. Mevrouw Elizabeth Griffiths is in Londen tot tien shilling boete ver oordeeld, omdat zij dronken voor de rechtbank verscheen wegens een winkel diefstal. Hiervoor werd zij tot vijf pond veroordeeld. Buit. Acht gemaskerde mannen zijn het kantoor van de „Sunday Times" binnen gedrongen en er vandoor gegaan met rond 70.000 gulden. Het grootste deel van dit bedrag was loon voor employees in losse dienst. Guerilla. Communistisch China heeft be weerd dat communistische guerilla-strij- ders in Zuid-Vietnam in de eerste twee weken van september meer dan 1300 Amerikaanse en Zuidvietnamese solda ten gedood hebben. Botsing. Bij een frontale botsing tussen een vrachtauto en een locomotief! zijn in de Canadese plaats Havre st. Pierre zes mannen gedood en acht gewond. De droom van een drinker is werke lijkheid geworden voor de 82-jarige Harry Myatt in Engeland. Hij heeft voor de rest van zijn leven een bewijs gekregen dat hem in meer dan honderd cafés het recht geeft om gratis bier te drinken zoveel hij maar wil. Harry kreeg deze gunst uit waardering voor de zeventig jaar dienst bij een brouwe rij. Gewoonlijk drinkt hij zes glazen bier per cafébezoek. Tuinfeest. Maurice Chevalier heeft op zijn landgoed „La Louque" in de omgeving van Parijs een tuinfeest gegeven ter ge legenheid van zijn 75-ste verjaardag. Al le belangrijke mensen op het gebied van het Franse theater waren gekomen om de auteur en vertolker van „Ma pom- me", „Valentine" en talloze andere chansons nog vele jaren te wensen. Lopen. Een 65-jarige Rus is in Wolgastad aangekomen na ongeveer 20.000 kilome ter te hebben gelopen. De man loopt 48 kilometer per dag, begon zijn tocht vier jaar geleden in Omsk in Siberië en wil zo voortgaand een wandeling van in totaal bijna 40.000 kilometer door de Sovjet-Unie maken Vergif. In Merhtyr Tydfil in Zuid Wales, zijn ongeveer honderd katten en honden overleden! doordat zij vergiftigd vlees hadden gegeten. De dieren renden gil lend van pijn door de straten. Welk gif hun dood veroorzaakte is nog niet be kend. Amnestie. Radio-Bagdad heeft bekendge maakt, dat de Iraakse regering een amnestie heeft afgekondigd voor Wie „politiek-militaire misdaden die tus sen 14 juli 1958 en 8 februari j.l. onder het bewind van wijlen generaal Kassem zijn gepleegd Cholera. De Japanse regering heeft bevel gegeven voorzorgsmaatregelen te nèmèn om de verspreiding van cholera naar Japan van Zuid-Korea te voorkomen. Op Korea zijn zestien mensen aan de ziek te gestorven. 67 zijn er door aangetast.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3