Eerste Distorama katholieke verkenners een groot succes Oud-redder D. de Koning begraven Aanmeldingsformulier Jaarlijkse samenkomst van verkenners district Beverwijk IJmond-heren blijven maar verliezen Watervliet buitte gekrakeel goed uit Duits koor maakte met optreden in Beverwijk een uitstekende indruk Receptie van zilveren KDO uit Beverwijk ti Havenbaas mishandeld Geslaagde wandeling Brussel-Rotterdam Bromfietser gewond in Heemskerk J. Plugboer erelid van „Rijk Uit" 2000 kinderen door Oostduitsers in gijzeling gehouden IJmuider Courant Ongelukken in het IJmond-verkeer Havenberichten Betaling abonnementsgeld per giro UIT DE ZAKENWERELD MAANDAG 23 SEPTEMBER 1963 5 AAN BOORDEN VAN ALKMAARDERMEER STOFZUIGERS Uitblinker Zwart de grote man in IJmuider-ploeg Zonder een bal te spelen brak Adrichem 'n enkel Margrietschool won fraaie Floralia-wisselbeker NIEUWS Kerkelijk nieuws i Het afgelopen weekeinde hebben de ka tholieke verkenners in het district Bever wijk voor de eerste keer een Distorama gehouden. Voor de ruim tweehonderd ver kenners werd het een reuze festijn, waar bij de verkenners het werken in groeps verband nu eens hadden uitgebreid tot dat in districtsverband. Hoogtepunt tijdens de zaterdagmiddag gehouden openingsplechtigheid was het aanbieden van het padvinders dankbaar heidsinsigne aan de burgemeester van Uit geest, de heer H. J. J. Aalders. Daarmee beloonde de vereniging de katholieke ver kenners de steeds van het gemeentebe stuur van Uitgeest ondervonden medewer king. Bij de opening waren, behalve de burgemeester ook de wethouders C. de Wildt en J. Krom aanwezig. Aan het Distorama, welk woord is sa mengesmolten uit de woorden district en panorama en dat aanduidt dat de bijeen komst een overzicht wil geven van de ac tiviteiten in het district, hebben 32 verken ners patrouilles en zeeverkenners-bakken uit het district deelgenomen. Dat zijn de verkenners, woonachtig in Beverwijk, IJmuiden Oost en West, Driehuis, Uitgeest, Castricum, Heemskerk en Limmen. Wegens een lustrumviering van de pad vinders in Uitgeest werd de eerste disto- rame in deze plaats gehouden. Maar bij Advertentie Electrolux, Excelsior. Erres, Holland Electro, Ruton, AEG, Philips enz. VERKOOP - REPARATIE Betaling in overleg VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 De heren van IJmond zullen zich moe ten gaan bezinnen op meer effectief spel, want opnieuw en nu voor de derde maal werd er verloren, deze keer van het op bezoek zijnde Utrechtse Atilla. Het tempo in de IJmond aanval bleef te laag en hier van kon Attila profiteren; 912. Een gehéêT. andere strijd leverden de IJmond-damesi die op bezoek waren bij het Haarlemse Concordia, Het werd na 12 mi nuten uitgedrukt in een treffer (10), wel ke stand tot de rust bleef. Na de hervatting zat er plotseling meer vaart in de IJmond- aanval. .Blok scoorde na 3 minuten (11). Maar Concordia kwam opnieuw terug (21). Onmiddellijk daarna had Slatman succes (22) en Dijk zorgde voor de IJ- mond-voorsprong (23). Wel probeerde Concordia nog terug te komen, wat dank zij voortreffelijk standhouden van doelver- dedigster De Graaf mislukte. Het was ten slotte IJmond, dat in de laatste fase met doelpunten van Van der Mey en Ligthart tot een 25 overwinning kwam. Op het Koningsveld heeft Watervliet voor de eerste klasse KNKB tegen het Amsterdamse Blauw Wit 2 de beide pun ten veroverd. De Watervlieters bereikten na vijf minuten al een voorsprong door een fraai afstandschot van De Roos (1-0), doch kort daarna kwam Blauw Wit 2 aan de gelijkmaker (1-1). In de volgende op stelling kregen de beide ploegen veel kan sen, maar allen Watervliet kon hiervan kort voor rust profiteren door invaller J. van Ladesteijn (2-1). Na de hervatting zagen de Amsterdam se gasten spoedig kans gelijk te komen (2-2). Na de derde vakwisseling wilde het bij Blauw Wit 2 niet bijster vlotten en dit was aanleiding van onderling mopperen in de Amsterdamse gelederen. Dit gekra keel kwam Watervliet ten goede. Me vrouw Meyer-Sanders benutte een kleine kans onder de paal met een fraai afge werkte treffer (3-2) en vervolgens schoot Van den Brink uit een doorloopbal raak (4-2). Nu herstelde Blauw Wit zich en bleek in staat om vlak voor het einde de stand toch nog iets in te lopen (4-3), ech ter niet voldoende om een gelijk spel te bereiken. Nadat IJmuiden door een fortuinlijk doelpunt, via een inzet in eigen doel, een voorsprong had genomen, slaagden De Geuzen erin hun openingsoffensief met een treffer te bekrachtigen (1-1). Uitblinker Zwart bepaalde de ruststand op 3-1 in het voordeel van IJmuiden. Na rust kwam De Geuzen op 3-2 door een defensiefout. Doch De Boer nam een voorzet van Zwart vol op de wreef: 4-2. In de achterhoede van IJmuiden excelleerden Vendel en Burger. Alvorens de wedstrijd IEV-Renova zon dagmiddag op Rooswijk zou beginnen wil le reserve-doelman Adrichem van IEV iver het hek springen om nog even een lalletje mee te trappen. Hij bleef met zijn "hoen achter het hek hangen en sloeg 'oorover in het veld. Het rechterbeen van ie ongelukkige speler werd door EHBO'ers en een Roode Kruisman gespalkt. Dokter Melchior achtte later overbrenging naar 't Roode Kruisziekenhuis noodzakelijk. Daar constateerde men een enkelbreuk. Adri chem is na behandeling naar zijn woning vervoerd. het jaarlijks terugkeren van dit verken nersfestijn zullen ook de troepen in de an dere plaatsen om beurten als gastheer op treden. Om vijf uur zaterdagmiddag verzamel den verkenners, leiders en genodigden zich op het terrein aan de oevers van het Alk- maardermeer rond de vlaggemasten. Hop man Frans Schreuder, die met de hoplie den Jan Leeuw en Kees Maas het initiatief nam en veel omvattend voorbereidend werk voor deze bijeenkomst heeft verricht, sprak een woord van welkom. Nadat ver volgens de districtsaalmoezenier A. Hoge- ma een gebed had gezegd, volgde het vlag- hijsen. De seniorverkenners Loet Steeman en Ton Oudenjans van de Wilfriedtroep hesen de Nederlandse driekleur; Simon Warmenhoven en Leo Lensen, senioren van de St. Jozefgroep, aan de beide zij- masten de vlaggen van de K.V. en van het district. Broederschap Na het laten horen van een taptoe door hoornblazer Van Goethem en het lezen van de verkennerswet door hopman Maas sprak de districtscommissaris der K.V. Bever wijk, hopman J. J. W. van Hattum. Spre ker wees op het nut van het samenzijn in districtsverband, een rustperiode in de ze jachtige tijd, die dient te staan in de geest van de broederschap van de verken ners. Hij verwelkomde het gemeentebe stuur van Uitgeest, de afgevaardigden van enkele plaatselijke jeugdverenigingen, als mede de hoplieden J. Alles uit Haarlem en W. Seignette uit Beverwijk, respectievelijk Diocesaan- en assistent diocsaan com missaris der K.V. Hopman Van Hattum speldde vervol gens op de rever van burgemeester Aal ders het dankbaarheidsinsigne en over handigde hem daarbij de gebruikelijke oorkonde, ondertekend door de Konink lijke Commissaris Prins Bernhard. Burgemeester Aalders wees op de plich ten, die elk mens heeft» ten aanzien van de medemens. De verkenners brengen dit volgens hun belofte wel speciaal in de praktijk. Zij spelen het spel van verken nen, leren daarbij de juiste karaktervor ming die afgestemd is op het spelelement. De burgemeester vergeleek ook het maat schappelijk leven als een spel met ande ren, waarbij men ook een goed verliezer moet zijn. Men leert elkaar waarderen en ontdekt de eigenschappen, nodig voor het persoonlijke leven. Overige activiteiten De zaterdagavond werd besteed aan een voetbalwedstrijd tussen de verkenners uit Beverwijk en die uit de andere plaatsen van het district. Voorts was er touwtrek ken en na deze sportieve ontspanning leid de hopman Maas een kampvuur. De jongens sliepen daarna als ossen in de patrouilletenten, die op de open vlakte langs het meer waren neergezet. Men heeft zijn nachtrust niet laten verstoren door het lawaai van het op de rijksweg langs razende verkeer. Jammer was het voorts, dat deze rustige verkennerssfeer dreigde verstoord te worden door een en kele oudere verkenner, die het blijkbaar niet zonder het lawaai van zijn draagbare radio kon stellen. Stunttocht Zondagmorgen droeg aalmoezenier Ho- gema de H. Mis op. Na de gebruikelijke opening van de dag met vlaghijsen en le zen van de verkennerswet hebben de jon gens de handen vol gehad om in ongeveer anderhalf uur een stunttocht te volbren gen. Zij kregen een twintigtal opdrachten in patrouilleverband te vervullen. Om en kele zaken te noemen: het inleveren van een krant van 31 augustus, de naam van de houder van een bepaald telefoonnummer in Beverwijk, een stempel halen op het spoorwegstation van Krommenie, een schets te maken van de voorzijde van het station van Uitgeest en andere zaken. Des middags kwamen ploegen van vier man, gekozen uit de deelnemende tien groepen, in actie bij de op het Alkmaar der meer gehouden roeiwedstrijden. Dat was het prachtige sluitstuk van het zeer geslaagde eerste Distorama van de katho lieke verkenners uit het district Bever wijk. De „Chorgemeinschaft Sangervereinigung Dortmund-Hörde 1928" was het afge lopen weekeinde de gast van de „Hoogoven Harmonie". Het hoogtepunt van het korte bezoek van het Duitse koor aan de IJmond is zonder twijfel het gecombineerde con cert geworden, dat beide verenigingen zaterdagavond In het Kennemer Theater te Beverwijk hebben gegeven. De zeer talrijke toehoorders op dit concert hebben kennis kunnen maken met een groot, karakteristiek mannenkoor, waarjp nq& .tle oude tradities voortleven van de sinds het begin van de negentiende eeuW gevormde liedertafelstijl, maar dan dp tradities, die ook in onze tijd aanvaardbaar, bleven en die niets te doen bleken te hebben met de sènïimehtaliteitsuitwassen, die de mannen koorzang zoveel kwaad gedaan hebben. HET KOOR, dat gevormd wordt door een flink aantal klankrijke mannenstem men in een bijzonder gunstige verhou ding van eerste en tweede tenoren, bari tons en bassen, vertolkte een omvangrijk programma van werken van geestelijk en wereldlijk karakter. Men hoorde ook in ons land bekend geworden composities als „Trösterin Musik" van Anton Bruckner en het „Sanctus" uit de „Deutsche Messe" van Franz Schubert en voorts koorwer ken van volksliedachtige aard. De uitvoeringen getuigden van een uit stekende voorbereiding, welke de dirigent K. H. Sadrinna in staat stelde zijn muzi kale intenties in de zang van zijn koor te verwerkelijken. De heer Sadrinna bracht geladenheid, spanning en gevoelige uit drukking in de koorvertolkingen door de zegging van het woord en door een rijke nuancering van de koorklank, die nu eens groots en machtig en glanzend als metaal was, dan weer verstilde tot innigheid. In deze grote verscheidenheid van klank werden- de vele facetten van bewogenheid van de gezongen muziek treffend weer spiegeld en zo werd deze mannenzang een indrukwekkende manifestatie. Toch leek mij dat in deze uiterste krachtsontwikke ling, in dit dynamische absolutisme, een gevaar merkbaar werd, namelijk een re- ele bedreiging van de stemorganen (voor al, wanneer na een excessieve geluidsex pansie zacht gezongen moest worden). Dan werd de stabiliteit van de klankvor ming opvallend op de proef gesteld. Dit gold vooral het programma-gedeelte van voor de pauze. Daarna heb ik genoten van de werkjes van de la Hale, Heuken, Zoll, Zöllner en van de twee drinkliederen, vooral om de klankbeheersing bij de voor dracht getoond. Het succes van het koor was groot en zonder een toegift lieten de toehoorders de zangers niet gaan. DE „HOOGOVEN Harmonie" had even eens een aandeel in het concert gekregen met de uitvoering van een bijzonder aan trekkelijke ouverture van de opera „Im presario in Augustie" van Cimarosa en de ouverture „Nabucco" van Verdi. Als gast- dirigent trad op de heer Lou Tervoort, die na een korte voorbereidingstijd een goede muzikale verstandhouding met het korps tot stand had kunnen brengen. Cimarosa's ouverture klonk gaaf en ver fijnd en muntte in de uitvoering uit door een pittige ritmiek en, behoudens enige on gelijkheid, kon ook de vertolking van „Na bucco" geslaagd genoemd worden. Knap was ook de begeleiding door het korps van de twee liederen van Solvejg uit „Peer Gynt" van Edward Grieg, welke liederen door de sopraan Maria Schipper- U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129228 ten name van de IJ muider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 8.post- abonnees f 8.50. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maandvoor~ zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Zondagmiddag heeft KDO in een der za len van Lommerlust ir. Beverwijk een druk bezochte receptie gehouden ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan. Wethouder A. J. Hermes heeft namens het gemeente bestuur KDO dank gebracht voor hetgeen deze vereniging heeft bijgedragen in het culturele leven m Beverwijk. Hij wees op de taak, die een toneelvereniging heeft, ook ten aanzien van haar leden. De direc teur van de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad, drs. A. C. de Kok prees de goede sfeer, die men altijd bij KDO aantreft. Verscheidene sprekers boden hun geluk wensen aan: de heer L. Bakker deed dit voor Advendo uit IJmuiden, de heer J. W. van der Meij als voorzitter van de sectie toneel der BSCR, de heer P. Steevens als voorzitter van de Rederijkerskamer Ken- nemerland, mej. Van Lub namens het amateur-toneel en mevrouw L. van Opzee- land namens Kunst na Arbeid. De voorzitter van KDO, de heer J. Vink, bedankte allen, die blijk van hun belang stelling hadden gegeven. De Margrietschool in Beverwijk is dit jaar winnaar van de wisselbeker voor het verzorgen van planten, georganiseerd door de vereniging Floralia. Dit wil echter geenszins zeggen dat de leerlingen van de andere scholen niet hun best hebben ge daan. Het verschil was vaak maar klein, zodat de jury bepaald geen gemakkelijke taak had. Het was dan ook een lust de mooie planten en bloemen te zfen. Een om standigheid die veel heeft gedaan tot het welslagen van déze jaarlijkse tentoonstel ling, was zeker de plaats waar ze gehou den is, namelijk het Hervorrnd vereni gingsgebouw aan de Schans. De Velsense politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 29-jarige parlevinker uit Amsterdam, die een IJmuidends haven- baae een stomp in het gezicht zou hebben gegeven tijdens een woordenwisseling op een Engels schip in de IJmuidense buiten haven. van Heijnsbergen zeer verdienstelijk wer den gezongen. Hartelijke woorden van dank en waarde ring werden er op dit concert door de voor zitters van beide verenigingen gesproken. De „Hoogovenharmonie" werd uitgenodigd tot een tegenbezoek aan Dortmund. Het was jammer, dat de sfeer op deze avond onrustig gemaakt werd door vele film- en foto-opnamen tijdens de uitvoeringen. Is het niet mogelijk om voortaan hiervoor enige tijd vóór de aanvang van het con cert te reserveren? P. Zwaanswijk Lieuwe Schol en Peter Mulder beiden van SUOMI in Velsen-Noord en H. G. Hekelaar en B. G. Hoogenstein, respectie velijk uit Haarlem (OD) en Heemstede, hebben dit weekeinde de 150 km lange wan deling van Brussel naar Rotterdam tot een goed einde gebracht. Er waren zeventig deelnemers, onder wie enkele dames. De grote wandeling werd onder zeer gunstige weersomstandigheden gemaakt. De twee Velsenaren behoorden tot de kopgroep, die zondagmiddag, na 27 uur en 23 minuten wandelen, in Rotterdam werd begroet door een enthousiaste menigte. Schol liep voor de twaalfde keer mee. Mulder voor de derde maal, Hekelaar voor de zesde keer en Hoogenstein voor het eerst. Er waren zeven uitvallers, onder wie de Amsterdammer M. J. Homma, de Zwitser P. Eggler uit Basel en twee Duitse mili tairen. Deze 23ste prestatietocht Brussel-Rot terdam werd begunstigd door bijna ideale weersomstandigheden. Zaterdagmiddag is op de Westerbe graafplaats in IJmuiden het stoffelijk overschot van Dirk de Koning ter aarde besteld. Hieraan ging een rouwdienst vooraf in de Ichthuskerk, waar ds. W. Diepersloot voor ging. De dienst werd geopend met het zingen van psalm 42, vers 3, waarna de predikant het eerste hoofdstuk van het boek Jona las, aan de hand waarvan ds. Diepersloot sprak. Na het gezang „Beveel gerust uw wegen" werd gebeden. Terwijl het orgel „Ik heb geloofd en daarom zing ik" speelde, werd de kist met het stoffe lijk overschot van de overledene de kerk uitgedragen. Aan het hoofd van de stoet ging een de legatie van het reddingswezen, gevormd door de vaste bemanningsleden en twee opstappers van de „Neeltje Jacoba" en drie oud-redders. Het vaandel van de Ver eniging van Oud-redders werd gedragen door de stuurman van de „Neeltje Jaco ba." De kist met het stoffelijk omhulsel van Dirk de Koning was bedekt met de vlag van de K.N.Z.H.R.M., waarop de onder scheidingen, die hij in zijn lange en eer volle loopbaan bij het reddingswezen had verworven. Aan het graf werd gesproken door ds. Diepersloot en mr. J. van Eerde. De heer van Eerde sprak als vertegenwoordiger van de directie, het hoofdbestuur, de plaatselijke commissie en de bemannin gen van de boten van de K.N.Z.H.R.M. Spreker memoreerde de hoge plichtsop vatting en trouw, die Dirk de Koning sier den. De taak van Dirk de Koning was in de machinekamer; hij zelf was, in figuur lijke zin, de motor van het schip. Dirk de Koning heeft onvermoeid altijd zijn beste krachten gegeven wanneer het om de redding van mensen ging; hij heeft een zeer belangrijk aandeel gehad in de red ding van totaal 102 mensenlevens, meestal onder zeer moeilijke omstandigheden. Ook Op het kruispunt Poelenburglaan - Zaal berglaan in Heemskerk gaf een brom fietser uit Heemskerk geen voorrang aan een personenauto die werd bestuurd door een inwoonster van Wijde Womer. Tenge volge van de hierdoor ontstane botsing liep de bromfietser een zware hersen schudding op. Per ambulance is hij naar het Roode Kruisziekenhuis in Beverwijk overgebracht. Voor de tweede maal in haar geschie denis is de IJmuider schaakclub Kijk Uit er toe overgegaan een ere-lid te noemen Deze eer is vrijdagavond op de najaars ledenvergadering de heer J. Plugboer ten deel gevallen. Plugboer is één der oudste leden van de vereniging zowel in leeftijd als in lidmaatschap. Bovendien heeft hij vele jaren op bekwame wijze de finan ciën van de vereniging beheerd. Het oud ste lid van Kijk Uit, de heer C. Abspoel werd uitgeroepen tot lid van verdienste over het seizoen 1962-1963 waarmee hij de voetsporen drukte van A. A. Verkooyen; Tj. de Jong en C. J. Gordijn die voor hem al eens tot lid van verdienste zijn uitge roepen. De onderscheidingen aan de heren Plug boer en Abspoel vormden de hoogtepunten van een levendige ledenvergadering waar op tevens de kampioenen uit de winter competitie 1962-'62 en de prijs-winnaars uit de zomercompetitie 1963 een passend geschenk ontvingen. Daar de heren J. Blok en F. J. Walda eerst deze week met hun beslissingstweekamp om de clubtitel zullen beginnen kon de beker aan de club kampioen nog niet worden uitgereikt. De 'oy'erige. bëjïefs 'gitjgen naar C:"J. Gordijn (gr. 1) tevens snelschaakkampioen; J. G. Bonienhal (gr., 2);, .Fr. van Mannen (gr. 3) en B. Slager (gr. 4). Prijswinnaars van de zomercompetitie werden: 1. R. van Zwie- ten; 2. G. Koomen; 3. J. Plugboer; 4. J. Beekhuis; 5. J. Vis. De nieuwe voorzitter J. van Zwieten wist de prijswinnaars met toepasselijke woorden te huldigen. De komende onderlinge competitie zal volgens het gebruikelijke schema worden gespeeld. Een voorstel om versterkte auto matische promotie c.q. degradatie door te voeren werd met slechts één stem ver schil verworpen. In de bondscompetitie zal Kijk Uit dit seizoen met vier teams spelen waarbij al le mogelijke inspanning zal worden ge troost het eerste tiental terug te brengen in de landelijke competitie. In dit verband was de mededeling van de terugkeer van Kijk Uits oud-eerste bordspeler K. Steijn een belangrijke morele injectie. Met de beide aanwinsten Steijn en drs. Schelhaas heeft Kijk Uit belangrijk aan kracht ge wonnen. BERLIJN (DPA) Ruim tweeduizend kinderen, wier ouders in de Bondsrepu bliek wonen, worden door de Oostduitse autoriteiten als gijzelaars vastgehouden. Dit heeft dr. Barzel, de Westduitse mi nister voor kwesties, die geheel Duits land betreffen, voor de Berlijnse radio zender Rias verklaard. Hij protesteerde heftig tegen de houding van de Oost duitse autoriteiten en wees erop, dat de ze autoriteiten cynisch reageren op de verzoeken en smeekbeden van de ouders in West-Duitsland om hun kinderen terug te krijgen. Zo hadden de Oostduitsers deze ouders geantwoord dat zij zich maar in Oost- Duitsland moesten vestigen. Soms had den zij de ouders geadviseerd dat zij er bij de Bondsregering op moesten aan dringen om onderhandelingen met Ulbricht aan te knopen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: jV wenst zich met injsns Vim a>y«^wsWa>'*^ïlil te abonneren op namens deze geredden en hun nabestaan den bracht de heer Van Eerde dank aan Dirk de Koning. De koningin, de reddingsmaatschappij en een aantal buitenlandse mogendheden hebben hun dankbaarheid getoond door de vele onderscheidingen, die Dirk de Koning gedurende zijn leven in ontvangst heeft mogen nemen. Na mr. Van Eerde voerden nog het woord de heren Ottens en Pieters, respec tievelijk namens de Vereniging van dra gers van reddingsmedailles en de Vereni ging van oud-redders. Ds. Diepersloot besloot de plechtigheid met de apostolische geloofsbelijdenis. De oudste zoon van de overledene dankte al len, die van hun medeleven blijk hadden gegeven. VAN DE IJMOND ft f 8.— per kwartaal of f 0.62 per week *1 Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Z(j, die zich met Ingang van 1 oktober 1963 per kwartaal abonneren, ontvangen de num mers tot en met 30 september 1963 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonneea, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. Wasautomaat Telstar De publieke wasserijen, wasautomaten genaamd, beginnen het leven van de huis vrouw steeds gemakkelijker te maken. De rompslomp van de wasdag hoeft tegen woordig nauwelijks inspanning meer te vergen. Men brengt de gezinswas naar een van deze volautomatische muntwasse- rijen, stopt alles in een machine en gaat rustig boodschappen doen of andere be zigheden verrichten. Na een uurtje is zes kilogram vuil wasgoed kraakhelder en droog. In de grote steden ziet men deze was- automatieken steeds meer verschijnen. Sinds zaterdag is ook IJmuiden zo'n mo derne inrichting ten dienste van de huis vrouw, vrijgezel of andere alleenstaande rijk. Aan de Pegasusstraat 54 heeft de heer H. Huyg zaterdagmiddag zijn was automaat Telstar ten doop gehouden. Tien blinkende volautomatisch wassende en drogende machines van Zweeds fabrikaat zijn er in een aantrekkelijk ingerichte ruimte van 218 vierkante meter onder gebracht. De machines, in werking tre dend na inworp van een munt, kunnen per keer zes kilogram wasgoed in een uur ver werken. In zijn openingswoord tot het grote aan tal belangstellenden, dat van deze IJmui dense noviteit kennis kwam nemen, wees de heer Huyg op de voordelen van deze mo derne manier van wassen en drogen. Ge brek aan was- en droogruimte thuis spe len nu geen rol meer. De vermoeienis sen van een wasdag zijn voor de huis vrouw verleden tijd. De heer Huyg dankte in het bijzonder de gemeentelijke dienst van openbare wer ken voor de medewerking die hij van die zijde mocht ontvangen. Verder architect Cinqualbré uit Haarlem en de aannemers Arends en Smit uit Santpoort en andere personen die tot de bouw en inrichting van het bedrijf hebben bijgedragen. Tenslotte sprak de heer Huyg de wens uit dat wasautomaat Telstar dusdanig bij het publiek in de smaak zal vallen dat het aantal machines spoedig verdubbeld zal moeten worden. Een dochter van de heer Huyg verrichtte vervolgens de officiële ope ning door een van de machines in wer king te steUen.^^ Vrijdagmorgen is een twintigjarige ver pleegster uit Castricum op de westelijke parallelweg van de rijksweg 9 in Velsen met haar bromfiets front aal in botsing ge komen met een personenauto. Zij is ter observatie opgenomen in het Antoniuszie- kenhuis in IJmuiden. Het ongeval ontstond doordat de verpleegster onder het rijden omlaag keek en slingerend over de weg reed. Op de Hoofdstraat in Santpoort reed een zestienjarige schilder met zijn bromfiets tegen de stoeprand. Hij kwam te vallen en brak het rechter bovenbeen. Hij is over gebracht naar het Antoniusziekenhuis. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Civer Af- ton van Pepel, erts voor IJmuiden; Eemstroom, Londen; Amstelland, Hamburg: Christiane Ol- dendorff, Klaipeda; Texelstroom, Huil; Draka, Londen, voor IJmuiden: Jan Kluwer, Mantyluo- to; Hoogland. Stettin, kolen voor IJmuiden; Hin de, Londen; Heiloo, Rotterdam; Rudolf Oetker, Constanza; Moray Firth 4, Southampton; Hoc Vinces, Londen; Mare Liberum, Dagenham; Aig- lon, Hul; Orwell Star, Huil; Globe, Plymouth, schroot voor IJmuiden; Jonna, Par; Bjorkaas, Rotterdam; Vettersoe, Gefle, erts voor IJmuiden; Tiira, Ala. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Botilla Russ van Kotka; Polytimi Andreadis, Baie Comeau; IJstroom, Grangemouth; Fiona, Hudiksvall, hout voor Zaandam; Minos, Kotka; Sleipner 1, Munk- sund; Runa, Corks: Joost, Mantyluoto: Mljet, Ploge; Louise Danielsen, Great Yarmouth, naar Zaandam; Vega, Oxelosund; Rex, Onega, hout voor Zaandam: Cortia, Gothenburg; Willemijn, Teignmouth; Amigo, Colchester, voor IJmuiden; Rodenbek, Bremen, voor IJmuiden; Grebbe- stroom, Le Havre; Hammaburg, Stansgate; Pru- dentia, Mantyluoto; Thea, Par; Janny, Duinker ken; Hontestroom, Portsmouth; Wiebold Böhmer, Hamburg; Helen, Le Treport; Annie G., Gustavs- borg, voor IJmuiden: Flevo, Aalborg; Harrogate, Goole; Christopher Oldendorff, Newport News; Neth. Coast, Grangemouth; Maria W., Londen: Labotas, Kopenhagen; Wasaland, Bragestadt, props voor Velsen; Bern, Barry; Leliegracht, Mantyluoto; Sanaga, Freetown. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Eastport naar Middlesborough; Lea, Oskarsham, walsma- teriaal van IJmuiden; Ubbergen, Klaipeda; Un- den. Karlstad; Steenkerk, Lissabon; Kotless, Klaipeda, walsmateriaal van IJmuiden; Neptun, Hamburg; Jannie Londen; Jean E., Londen; Audacia, Rochester, van IJmuiden; Wexford. Boston, stroop van Wormerveer; Magula, Troll- hattan, walsmateriaal van IJmuiden; Vinga, Ud- devalla; Mercurius H., Dagenham; Batavier 3, Rotterdam; Morgedal, Sicilië; Pacific Telstar, Le Havre; Blissworth, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Tyra Berends, Karlsham, walsmate riaal van IJmuiden; Trio, Blyth, van IJmuiden; Rijnstroom, Huil. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Zaanstroom naar Shoreham; Vliestroom, Londen; Rempang, Bremen; Muttersegen, Karlshamn: John Lyras, Rotterdam, van Zaandam. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Embla van Stockholm; John V., Londen: Baden, Halden: Beatrice, Norfolk; Bore 7, Kotka; Rorichmore. Mantyluoto. Maandag vertrok uit IJmuiden: Bjorkaas naar Malta. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Geref. Kerken Beroepen te Utrecht-N., S. v. Bekkum te Monster. Aangenomen naar Leeuwarden (vac. H. v. Benthem) dr. J. Rinzema te Aal ten. Bedankt voor Emmeloord (vac. J. Schouten) R. Ypma te Amersfoort; voor Haamstede W. B. v. d. Meulen te Sprang- Waalwijk. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Meppel M. Brandes te Daarlerveen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5