In gesprek mr. B. W, met minister Biesheuvel „Landbouwbeleid geen zaak van geld alleen" Belangrijke debatten over de toekomst van Verenigd E uropa Indonesië schakelt Singapore uit als zijn handelscentrum De Beurs Fa. B. ENGELENBERG Nieuwe kraanbaan voor Vuil Afvoer LEI-publicatie over opbrengst tulpebollen Duurtetoeslag in Veendam voor 400 arbeiders Claimemissie Nat. Grondbezit Morgen compromis voorstel van EEG in kippenoorlog Anuga-beurs in Keulen geopend Europees congres voorgesteld over longkanker SCHEEPVAARTBERICHTEN „Frisiana" trok een kwart miljoen bezoekers Daggeld nu 1 (-V2) Decentralisatie Frankrijk wil met Algerijnen spreken over naastingen Mees1 Bouw verwacht bevredigend resultaat in 1963 Kort economisch nieuws MAANDAG 23 SEPTEMBER 1963 Beleid OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „FESTO" SCHUURMACHINES Boter Europa 86 deelnemers uit Nederland Nederlanders wensen Atlantisch samengaan en wijzen aparte Europese kernmacht van de hand Britse regering wil klare taal over naastingen F'ox-terrier i j „Het landbouwbeleid is niet alleen een zaak van geld. Wg moeten ook oog hebben vooi de geestelijke spanningen in de boerengezinnen. Deze spanningen worden niet alleen veroorzaakt door de zorg om het dagelijks bestaan, maar ook doordat veel boeren geestelijk geen raad weten met de talrijke vernieuwingen, die zich presen teren". Op deze wjjze brengt de minister van Landbouw, mr. B. W. Biesheuvel, onder woorden tegen welke achtergrond men zjjn beleid moet zien. Dat zijn uitgangs punt juist is, het kabinet is dit met hem eens. Het is hierom, dat de minister van Financiën, prof. dr. J. Witteveen, bereid was de rijksuitgaven voor 1964 hoger te laten oplopen dan eigenlijk gewenst is, daarbij critiek, ook uit zijn eigen partij, riskerend. De landbouw zelf heeft al jaren moeite gedaan bij de regering een open oog te wekken voor haar moeilijkheden. Er is, onder vorige kabinetten, steun ge komen. maar niet genoeg. De benoeming van mr. Biesheuvel tot minister heeft nieuwe verwachtingen gewekt. „Hij is één der onzen", zeiden de boeren tegen elkaar, en daarbij doelden ze erop, dat hij de landbouwproblemen van haver tot gort kent. Hij was toen al in zekere zin populair, Afkomstig uit een gereformeerd landbou wersgezin uit de Haarlemmermeer heeft hij zich, na zijn rechtenstudie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, voortdu rend beziggehouden met agrarische vraag stukken: van 1947 tot 1952 als secretaris van de afdeling buitenland van de toen malige stichting van de landbouw, van 1952 tot, 1959 als secretaris van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond en sinds 1959 als voorzitter van deze organisa tie. Daarnaast bekleedde hij functies in talrijke andere organisaties, was voorzitter van de I.F.A.P. (populair gezegd van de wereldboerenbond), en bovenal, sinds 1956, lid van de Tweede Kamer voor de A.R.- partij. In latere jaren combineerde hij dit lidmaatschap nog met dat van het Euro i parlement. In al deze funkties wist mr. Biesheuvel, ♦hans 43. zich populair te maken, zo po pulair, dat reeds bij zijn optreden als mi ■vster bijna iedereen, die over hem sprak, hem als Barend aanduidde, evenals in de dagelijkse gesprekken minister Marijnen met Victor en minister Luns met Joseph wordt aangeduid. Ergens weet mr. Bies heuvel dit ook wel, maar zo hij daarover al wil spreken, doet hij dat nuchter. Hij is zijn ministerschap als het ware met een schone lei begonnen en maakt zich geen illusies, dat hij als bewindsman po pulair zal zijn. Hoewel men dat uiteraard uit zijn mond niet zal horen, zal hij onge twijfeld ook wel hebben gedacht, dat voor velen van zijn voorgangers hier en colle ga's in het buitenland bepaald geen popu lariteit weggelegd is (geweest). Terug dus naar de schone lei, het be> leid, dat is aangekondigd en in het ko mende jaar zal worden verwezenlijkt. Het valt in drie elementen uiteen, zo vertelt minister Biesheuvel. In de eerste plaats is daar het beleid op langere termijn, de verbetering van de structuur van de Ne derlandse landbouw. „Hoewel dit beleid uitermate belangrijk is, spreekt het onze boerenstand niét zozeer aan", zegt dë "mT- nister. „Het werpt niet onmiddellijk vruch ten af. Pas de jonge generatie profiteert ervan". Met dit beleid op langere termijn hangt dat op kortere termijn nauw samen. Men zou onder dit tweede element van het landbouwbeleid de maatregelen kunnen samenvatten, die uit het door minister Marijnen gestichte ontwikkelings- en sa neringsfonds voor de landbouw worden bekostigd. Het derde aspect van het land bouwbeleid heeft een meer onmiddellijk effect. Het is gericht op de directe ver betering van de rentabiliteit van de land bouwbedrijven. De drie beleidselementen tezamen zullen zich het volgend jaar in de toenemende belangstelling van de over heid kunnen verheugen. Voor de verbe teringen op langere termijn (ruilverkave ling, wegenaanleg e.d.) is 164,6 min.op de begroting uitgetrokken. Dit is onge veer 24 miljoen gulden meer dan op de begroting voor dit jaar was aangevraagd. Voor het ontwikkelingsfonds zijn geen gel den aangevraagd —er is nog genoeg maar zodra het fonds meer middelen no dig heeft, zal mr. Biesheuvel daarvoor zorgen. Het uitvoerigst spreekt de minister over zijn maatregelen tot verbetering van de rentabiliteit. Deze maatregelen zijn gericht op het veehouderijbedrijf. De minister heeft 362 miljoen aangevraagd om de boeren een toeslag op de melkopbrengst te kunnen geven (vorig jaar 247 min.). Waarom dit bedrag en waarom juist deze maatregel? Mr. Biesheuvel beantwoordt deze vraag drieledig. Het is de wens van het bedrijfsleven, zegt hij. Daarnaast, zo laat hij weten, is de zuivelsector nog een van de weinige terreinen, waarvoor nog een nationaal beleid mogelijk is. Al een groot aantal sectoren van de landbouw valt onder Europese regelingen, die slechts be trekkelijk weinig mogelijkheid laten voor Advertentie Doelstraaf J? - Haarlem - Tel. 1J2SJ Binnenkort wordt door de N.V. Vuil Af voer Maatschappij (V.A.M.) te Wijster (ge meente Beilen) aanbesteed het bouwen van een nieuwe kraanbaan voor een por taalkraan met een nieuwe fabriek. Het miljoenenproject wordt aanbesteed door N.V. Ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey te Amersfoort. De capaciteit van het bedrijf zal door de tveuwe hal niet worden vergroot, maar de vervaardiging van compost zal veel mo derner geschieden, terwijl ook voor de ar beiders het werk veel aantrekkelijker zal worden. Het eindprodukt hoopt men door een modernere apparatuur aanmerkelijk te verbeteren. nationale steunmaatregelen. Ten slotte pro fiteren van deze ene maatregel met in de laatste plaats de bedrijven op de lichte gronden, waar altijd nog de helft van de in Nederland geproduceerde melk vandaan komt. Aanvullend aan deze melkprijsmaat regel heeft mr. Biesheuvel 4 min. uit getrokken voor de bescherming van de prijs van het rundvlees, die nauw verband houdt met de perspectieven voor de melk- produkjie. Het is op dit punt, dat mr. Biesheuvel de lijn van het gesprek even afbreekt om een nadere toelichting te geven op het peil van de boterprijs. Zulks, zo zegt hij, naar aanleiding van paniekverhalen, die in som mige kranten zijn verschenen. „Consument en landbouw moeten blij zijn, dat wij niet meer, zoals een jaar geleden, met enorme botervoorraden in de koelhuizen zitten. Er bestaat nu een normale spanning tussen vraag en aanbod op de botermarkt." Mr. Biesheuvel vindt dat verheugend. Bij de prijsontwikkeling van de boter lopen de belangen van boer en consument parallel, wanneer die normale spanning er is. De boer is er niet mee gediend, dat in tijden van schaarste de prijzen excessief oplopen. Het boterverbruik loopt dan im mers sterk terug. De consument moet zich niet verkijken op de bijzonder lage prijzen van een jaar geleden. Het streven is dus gericht op stabiele prijzen en een zo hoog mogelijke consumptie. Minister Biesheuvel meent, dat nu overeenstemming is bereikt over een prijs van 3,80 per kg, deze doelstelling voor de komende maanden is bereikt. Om de Nederlandse boterbehoefte geheel te dekken, zal in de komende maan den iets goedkopere Amerikaanse boter in gevoerd worden. Veel aandacht vergt de komende maan den het Europese landbouwbeleid. Minis ter Biesheuvel zal voorlopig iedere maand n week in Brussel moeten vertoeven. Nederland vervult momenteel het voorzit terschap in de E.E.G.-ministerraad. Be langrijke besluiten moeten worden geno men. Ligt daar niet het ultimatum van de Franse president de Gaulle, dat de Euro pese landbouwpolitiek voor het einde van het jaar een feit moet zijn, of de E.E.G. zal niet zijn? Het Landbouw-Economisch Instituut heeft een onderzoek naar de kwantitatieve opbrengsten van tulpenbollen in de zuide lijke bloembollenstreek en Breezand-Ju- lianadorp afgesloten. In het onderzoek zijn gegevens verwerkt uit de in totaal 610 waarnemingen, die 236 tulpenvariëteiten betreffen. Per variëteit zijn gedetailleerde cijfers over opplant, geoogste hoeveelhe den leverbaar en plantgoed opgenomen. Het verslag over het onderzoek kan wor den besteld bij het LEI voor de prijs van 3.50. Ook hierover praat mr. Biesheuvel uitermate nuchter. Zeker, hij is bereid constructief mee te werken. De nog nood zakelijke Europese verordeningen voor zuivel, rundvlees en rijst kunnen voor het eind van het jaar gereed zijn, maar of dat ook het geval zal zijn met de inge wikkelde financiële reglementen, die daar mee verband houden, is de vraag. Wij moeten die rustig kunnen bekijken, want er zijn enorme bedragen mee gemoeid. Het belangrijkste besluit, dat moet wor den genomen, heeft betrekking op de wederzijdse toenadering van de graanprij zen in de E.E.G.-landen. Hier wringt voor al de schoen voor De Gaulle Zal de prijs zodanig worden vastgesteld, dat Frank rijk overeenkomstig de wil van De Gaulle het graanland .van de E.E.G. wordt en dat niet E.E.G.-landen de toegang tot de E.E.G. wordt ontzegd? Het antwoord van mr. Biesheuvel is duidelijk. Nederland voert veel graan in van buiten de E.E.G. Het exporteert in belangrijke mate zijn veredelingsproduk ten naar landen buiten de E.E.G. Wan neer het Europees graanprijsniveau ex cessief hoog wordt opgevoerd, loopt onze concurrentiepositie gevaar. De prijs van de te exporteren veredelingsprodukten bijvoorbeeld varkensvlees, waarvan de prijs van de benodigde voedergranen een belangrijk bestanddeel uitmaakt, zou te hoog worden. Nederland verzet zich der halve tegen excessief hoge graanprijzen. Uit dit alles wordt duidelijk, dal minis ter Biesheuvel een periode voor zich heeft, die voor de Nederlandse landbouw uiter mate belangrijk is. Hem wacht veel werk, niet het minst door het vele overleg, dat een minister van landbouw met het georganiseerde bedrijfsleven heeft te voe ren. Dat hij juist in deze periode zijn tal rijke functies ter wille van het minister schap heeft opgegeven toont hem als een man, die niet geneigd is. moeilijkheden uit de weg te gaan. Van der Mark n.v. en de n.v. Marko te Veendam hebben de ruim 400 werknemers van deze beide bedrijven met ingang van de nu afgelopen week een duurtetoeslag gegeven Gehuwden en kostwinners krijgen 8 per week netto, ongehuwden en niet- kostwinners ouder dan 21 jaar 6. Jeug digen wordt 1 per week op deze 6 ge kort voor elk jaar dat zij jonger zijn dan 21, maar hun toeslag is minstens 2,50 per week netto. Deze regeling zal van kracht zijn tot 1 januari 1964. Nationaal Grondbezit gaat over tot een emissie van 2.200.009 aandelen A (waarop verplicht te "storten 23~pëfeéht) mèt claim recht: voor -aandeelhouders m' de -verhou ding van 1 op 6 De koers van uitgifte be draagt 250 percent. De uit te geven aan delen delen ten volle in de winst over het boekjaar 1964. Het prospectus zal begin oktober 1963 verschijnen. De raad van ministers van de E.E.G. zal morgen besluiten om de Verenigde Staten aan te bieden de invoerrechten op Ameri kaanse bevroren slachtkippen met 1.2 dol larcent per Engels pond (450 gram) te ver lagen. Maar tevens zal aan de Amerikaanse regering worden verzocht om af te zien van represailles en van het recht om later verder te onderhandelen over de invoer rechten op kippen. Amerikaanse autoriteiten hebben later verklaard dat het te verwachten aanbod niet voldoende is om tegenmaatregelen op tariefgebied af te wenden. (AP). (Van onze correspondent) BONN Zaterdag is in Keulen de Anu- ga, de Algemene genot- en levensmidde lententoonstelling, door de Westduitse mi nister van voedselvoorziening Schwarz ge opend. Op 117.000 m2 laten 2476 firma's uit 46 landen zien hoe men zich luilekker land kan voorstellen. Op de tentoonstelling, die tot 29 september geopend blijft, toont elk land welke het verhemelte strelende zaken het voortbrengt. De Russen presenteren kaviaar en krim-champagne, de Amerikanen, hoe kan het anders na de gebeurtenissen van de afgelopen weken, haantjes, Israël komt voor de dag met Spaanse pepers en to maten, die dagelijks weer vers uit het land van herkomst worden aangevoerd. Ook Nederland is sterk vertegenwoordigd. 86 firma's tonen wat er zoal in ons land aan heerlijkheden geproduceerd wordt: kaas, boter, eieren, gevogelte, vruchten, ingeblikt vlees en vis, poederkoffie, ge bak en andere zoetigheden en ook rijst tafelspecialiteiten. Anuga is van 21 tot 25 september al leen geopend voor vakmensen. Het grote publiek is welkom tussen 26 en 29 sep tember. STRAATSBURG Vele Europese afge vaardigden maakten dit weekeinde in Straatsburg niet de gebruikelijke uitstap jes naar het Zwarte Woud of de Vogezen, doch bogen zich over rapporten en con ceptredevoeringen voor het grote politieke en economische debat, waarmee de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa vandaag en morgen haar herfst- zitting gaat besluiten. Een hele reeks Gaullistische afgevaar digden, geprikkeld door ontwerpverslagen van de Nederlandse afgevaardigden ir. H. Vos en dr. C. L. Patijn, hebben zich la ten inschrijven voor dit debat, dat be heerst zal worden door het grote conflict tussen voorstanders van een onafhanke lijk, continentaal Europa en de aanhan gers van de Atlantische gedachte die uit gaat van nauwe Europees-Amerikaanse sa menwerking. De Franse staatssecretaris van Buiten landse Zaken, Habib Deloncle, woont het debat bij, evenals de Britse minister van Europese Zaken, Edward Heath, die de afgevaardigden een uiteenzetting zal ge ven over de ontwikkeling van de betrek kingen tussen west en oost. DJAKARTA (AFP. AP en Reuter). Indonesië heeft alle economische betrekkingen met de Federatie Maleisië verbroken. Tot nu toe liep ongeveer tachtig percent van de Indonesische handel over Singapore. De Amerikaanse regering zal haar hulpprogramma voor Indonesië herzien. Zij heeft de regering van Indonesië meegedeeld dat dê Verenigde Staten alleen in staat zijn andere regeringen te helpen, indien deze zich verstandig gedragen in inter nationale aangelegenheden. In Djakarta hebben zich de afgelopen 48 uur geen anti-Britse betogingen voorge daan. De evacuatie van Britse gezinnen is gestaakt. De maatregelen tegen Britse be drijven schijnen echter door te gaan. 32 cultuurondernemingen en 5 banken op Ja va zijn door plaatselijke autoriteiten over genomen. Men schat dat de „Britse furie" een schade van drie miljoen gulden aan Britse eigendommen heeft veroorzaakt. Dreigende taal is er volop. Het „Natio nale Front" een organisatie waarin po litieke partijen samenwerken heeft „een actiecomité om Maleisië te verpletteren" opgericht. Indonesische Dajaks op Borneo willen wapens hebben om Britse soldaten die de grens zouden overschrijden te ver drijven. In Koeala Loempoer is zondag weer tegen Indonesië gedemonstreerd. Tweeduizend studenten hingen er een por tret van president Soekarno op. Thailand zou pogingen doen te komen tot een topconferentie tussen de Philippij- nen^ Indonesië^ en Maleisië. Eerstgenoemd land .zou voor zulk een gesprek in oktöBer of november'1 voelen. De Britse regering zit Indonesië over de inbeslagneming van de Britse onderne mingen als een fox-terrier achter de hie len, aldus onze Londense correspondent. De Indonesische ambassadeur in Londen Moharr.ed Diah, moet dag in dag uit bij het departement van Buitenlandse Zaken in Londen op het matje verschijnen om re kening en verantwoording af te leggen. Zaterdag werd hem daar een dringende nota overhandigd waarin de Britse rege ring Indonesië opnieuw een aantal perti nente vragen heeft gesteld. Deze houden het verzoek in om thans definitief te wil len mededelen welke Britse firma's die zijn overgenomen, zullen worden terugge geven aan hun vroegere bedrijfsleiders. Verder werd om opheldering gevraagd wat precies bedoeld wordt met zogenaamde „beschermende bewaring" waaraan ver schillende Britse firma's zijn onderworpen. Ambassadeur Diah had na zijn bezoek van vrijdag te kennen gegeven dat de Brit se firma's niet zouden worden genationa liseerd. De Britse regering kwam echter tot de slotsom dat de door Diah die dag overhandigde nota een aantal dubbelzin nigheden bevat. Er was twijfel gerezen over het tijdstip van teruggave van de Britse firma's. Daarom vroeg dc Britse regering opnieuw om een prompt ant woord. Men maakt zich in Londen vooral be zorgd over een uitlating van luitenant-ge neraal Soedarmono, een van de belang rijkste woordvoerders van de Indonesische regering, die zaterdag verklaard heeft dat er „op het ogenblik" geen sprake van na tionalisatie is. Onder de Britse zakenlieden in Indonesië heerst weinig optimisme dat de „bescher mende bewaring" inderdaad betekent dat de ondernemingen in het belang van hun eigenaars worden beschermd en dat ze zonder onnodig uitstel zullen worden te ruggegeven. Men is vooral verstoord over het feit dat de woningen van de Britse employés zijn geplunderd cn vernield terwijl hun kantoren in tact werden gela ten kennelijk om te worden gebruikt door toekomstige leiders," wié öf dST oSE~mögen zijn. STRAATSBURG (ANP) Het probleem van de longkanker neemt zulke vormen aan, dat een Europese conferentie van des kundigen nodig is om internationale mid delen te beramen ter bestrijding van dit kwaad, zo heeft de Raadgevende Verga dering van de Raad van Europa verklaard De sociale commissie heeft een vergelij king gemaakt van nationale statistieken waaruit blijkt dat er in alle landen meer mannen dan vrouwen aan longkanker over lijden en dat het gevaar van deze ziekte groter is in de steden dan op het platte land. In tegenstelling tot de algemene op vatting schijnen uitlaatgassen in de steden geen oorzaak van longkanker te zijn, doch het verband tussen roken en de gevreesde ziekte is duidelijk, aldus de bevindingen van de sociale commissie. Aagtekerk 22 te East-London. Aalsum 21 te Punta Cardon v. Bucksport. Achilles 21 175 m. o.n.o. Flores n. Cristobal. Acila 23 v. Rotterdam n. Teesport. Acmaea 21 v. Puerto Miranda n. Curasao. Agamemnon 21 10 m. z.o. Beachyhd. n. Kingston. Alcor 22 te Genua v. Marseille. Algol 21 te Durban. Alphard 21 v. Chicago n. Detroit. Ammon 21 600 m. n.o. Bermuda n. Nassau. Ampenan 21 v. Singapore n. Colombo. Amstelmolen 22 te New York v. Cristobal. Amstelveen 21 240 m. n. Cocos eil. n. Durban. Amstelveld 21 v. Sasebo n. Australië. Andijk 22 te Rotterdam. Angolakust pass. 21 K. Finisterre n. Duinkerken. Area 21 800 m. o.n.o. Wellington n. Wellington. Archimedes 21 v. Guayaquil n. Manta. Aristoteles 21 te Bremen. Attls 21 120 m. n.o. K Hatteras n. Pt. Au Prince. Atys 22 te Bombay. Aldabi 20 v. Buenos Aires n. Rio de Janeiro. Alwaki 21 te Genua v. Port Said. Baarn 22 v. New Orleans n. Aruba. Banda 22 te New Orleans v. Port Arthur. Bali 21 v. Antwerpen, 22 te Hamburg. Batavia 21 te Singapore v. Bangkok. Beninkust pass. 22 Kp. Finisterre n. Antwerpen. Bennekom 23 te Port of Spain. Breda 20 500 m. w.n.w. Bermuda n. Rotterdam. Bussum 21 v. Punta Cardon n. Los Angeles. Caltex Eindhoven 21 v. Malta n. Bahrein. Caltex The Hague 21 v. Abadan n. Aden. Caltex Utrecht 21 v. Bahrein n. Djibouti. Camphuys 20 v. Durban n. Kaapstad. Cartago 21 1050 m n. Puerto Rico n. Cristobal. Casamance 21 te Dakar. Castor 24 te Port of Spain verwacht. Ceres 21 te Talara v. Guayaquil. Charis 22 v. Willemstad n. Cristobal. Cheetah 22 275 m. n.o. Recife n. Rio de Janeiro. Chiron 20 v. Moengo n. Amsterdam. Cradle of Liberty 23 te Willeipshaven. Crania 23 v. Purfleet n. Curagao. Dahomeykust 22 te I.objto v. Matadi. Diemerdijk pass. 21 Vlissingen n. Londen. Diogenes 21 780 m. n.o. Puerto Rico n. Le Havre. Doelwijk pass. 23 The Brothers n. Suez. Drente verm. 25 v. Lorenco Marques n. Durban. Echo 22 te Valparaiso. Esso Amsterdam 21 te Suez v. Bandar Mashur. Esso Den Haag 21 55 m. z.o. Malaga n. Banias. Forest Town 21 v. Suez n. Kuwait. Gaasterdijk 21 te Houston v. Charleston. Gaasterkérk 21 te Avonmouth v. Port Said. Gaasterland 22 te Teneriffe. Gabonkust 23 te Monrovia. Geeststar 22 te Preston. Giessenkerk 21 te Hamburg v. Bremen. Grebbedijk 22 v. Rotterdam n. Bremen. Groote Kerk 20 v. Brisbane n. Port Pirie. Gulf Hansa 21 119 m. n.w. Perim n. Rotterdam. Gulf Hollander pass. 21 Kuria Muria n. Mena Gulf Italian 21 v. Port Said n. Gibraltar. Hathor 21 te La Ceiba. Heemskerk 20 v. Gdansk n. Hamburg. Helicon 20 v. Beyrouth n: Limasol. Hermes 21 80 m n. Puerto Rico n. Tenerif Hilversum 21 180 m. o. Norfolk n. Le Havi; Hollands Diep 21 v, Vancouver n. Japan Hoogkerk 21 te Bremen n. Rotterdam. Irazu 21 ten anker Galveston. Isis 20 80 m. z.o. Keu West n. Houston. lttersum 21 te Le Havre v Savannah. Izalco 20 v. Antofagasta n. Valparaiso. Jason pass. 21 Azoren n. Amsterdam. Karachi 21 v. Dunedin n. Balboa. Karakorum 22 te Chalna v. Chittagong. Karimun 21 v. Noumea n. Whangarei. Kasimbar 22 te Penang. Katelysia 22 te Los Angeles v. Curasao. Katsedijk 21 25 m. z. Key West n. Le Havre. Keizerswaard 23 v. Alexandrië n. Middlesbrough. Kennemerland 21 te Rio de Janeiro v. Recife. Kerkedijk 20 v. New York n. Philadelphia. Kieldrecht 20 v. Marseille n. Genua. Kopionella 21 te Thameshaven v. Rotterdam. Korendijk 21 te Antwerpen. Korenia 21 53 m. w. Ouessant n. New Zeeland. Kosicia 21 te Curasao v. New York. Laga 21 25 z.w. Finisterre n. Antwerpen. Leiderkerk 23 te Aden. Liberiakust 21 ten anker rede Port Harcourt. Liberti Bell 21 te Rotterdam. Maashaven 23 te Las Palmas. Maaskerk 22 te Rotterdam. Mariekerk 21 te Rotterdam. Marnelloyd 21 800 m. o.z.o. Paramaribo n. Kaapst. Maron 21 te Montreal. Meliskerk pass. 21 Kuria Muria n. Port Sudan. Memnon 21 60 m. n. Hispanola n. Bremen. Mentor 22 v. Fort de France n. Guanta. Merseylloyd 21 v. Le Havre n. Lissabon. Merwede 22 te Sassandra v. Abidjan. Mississippilloyd 21 240 m. w. Gibraltar n. Tripoli. Munttoren 21 v. Stanlow n. Curacao. Musilloyd 23 v. Singapore te Manilla verwacht. Mylady 22 te Belfast. Naess Commander pass. 21 Ras Al Hadd n. Suez. Naess Lion 21 20 m. n.w. Pantellaria n. R'dam. Neder-Ebro 20 v. Beira n. Dar Es Salaam. Neder-Eems 21 46 m. z.w. Plymouth n. Duinkerk. Neder-Elbe 21 250 m. n. Cristobal n. N. Orleans. Neder-Waal 22 te Rotterdam. Neder-Weser 22 te Bangkok v. Singapore. Noordwijk 21 550 m. z. Kp. Race n. Hampt.roads. Ommenkerk 22 te Genua v. Port Said. Ondina 21 265 m. o.n.o. Aden n. Mena. Oranje Nassau 21 v. Southampton n. Barbados. Osiris 20 660 m. z.o. Bermuda n. Gent. Overijsel 22 te Antwerpen v. Vlissingen. Palamedes 21 v. Hamburg n. Bremen. Pericles 20 v. San Juan n. Ponce. P. G. Thulin 21 400 m. n.w. Pto. Rico n. Amuay. Philidora 21 te Rotterdam. Pieter S. 22 te Rotterdam. Prins Alexander 21 te Antwerpen v. Rouen. Prins Casimir 21 v. Hamilton n. Montreal. Prins Fred. Hendrik 21 v. Rotterdam n. Montreal. Prins Frederik Willem 23 te Glasgow. Prins Maurits 21 te Lissabon. Prins der Nederlanden 22 v. Aruba n Curacao. Pr. Will. IV 21 v. P. Hawkesbury n. Southhaven. Prinses Margriet 23 te Rotterdam. Prov.singel 21 900 m. n.o. P Rico n. Port Arthur. Pürmerend 21 550 m. o.z.o. Bermuda n. Landend. Radja 22 te Rotterdam. Randfontein 22 te East-London. Reza Shah the Great 21 175 m. z.w. Guatamala naar San Francisco. Roepat 21 te Singapore. Rondo 21 v. Bremen n. Antwerpen. Rijndam 21 v. Rotterdam n. Quebec. Rijnkerk 21 te Hongkong (voor sloop). Schielloyd 22 te Djibouti. Seinelloyd 22 te Tarawa. Seiooskerk 22 te Fremantle v. Melbourne Seven Seas 21 v. Rotterdam n. Quebec. Sigli 22 te Risdon v. Sydney. Sinon 21 te Maracaibo. Sirrah 23 v. Vlissingen n. Italië. Slamat 22 te Genua. Sloterdijk 21 260 m. o.n.o. Norfolk n. Le Havre. Socrates 21 v. Hamburg n. Antwerpen. Soestdijk 22 te Hamburg v. Rotterdam. Solon 22 te Santo Domingo v. Amsterdam. Sommelsdijk 22 v. Rotterdam n. Port Everglades. Stad Amsterdam 22 ten anker rede Sagunto. Stad Maastricht 21 v. Rotterdam n. Savona. Statendam 22 v. Hamilton n. Nassau. Steenwijk 21 180 m. z. S. Francisco n. Yokohama. Stentor 22 te Rotterdam. Steven 21 te Valetta v. Londen. Straat Clement 22 te Adelaide v. Melbourne. Straat Frazer 22 te Singapore v. Durban. Straat Madura 23 te Kaapstad. Straat Torres 21 v. Mtwara n. Mombasa. Streefkerk 22 te Rotterdam. Tacana 22 te Cristobal. Tamara 21 200 m. o. Aden n. Mena. Themis 21 te Kingston v. New York. Theron 21 1500 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Tjipanas 22 te Tema. Tjitarum 21 dwars East-London n. Durban. Togokust 21 te Lagos v. Douala. Towa 21 90 m. n.o. Salvador n. Hamburg. Utrecht verm. 21 v. Colombo n. Djibouti. Van Cloon 21 v. Brisbane n. Manilla. Van der Hagen 21 te Beautypoint v. Dunedin. Van Heemskerck 20 v. Walvisbaai n. Kaapstad. Van Linschoten 21 360 m. n. Noord-Sumatra naar Singapore. Vasum 22 te Le Havre. Videna 21 14 m. o.z.o. Aden n. Genua. Vitrea 21 190 m. z.o. Messina n. Mena. Vlieland 21 136 m. z. Finisterre n. Suez. W. A. Jones 21 100 m. z.o. St. Helena n. Ph.delph. Westertoren 22 te Rotterdam. Willem Ruys 21 te Balboa v. Callao. Witmarsum 21 te Galveston. Wonorato 21 te Alleppey. Wonosobo 22 v. Antwerpen n. Duinkerken. Zaria 21 15 m. n. Bizerta n. Rotterdam. Zuiderkerk 21 v. Hamburg n. Antwerpen. KLEINE VAART Ank T 20 te Sikea. Ardeas 20 40 m. w. Kp. Bougaroni n. Tanger. Bab T. 19 te Kotka. Brouwersgracht 21 te Antwerpen v. Rotterdam. Elsa pass. 20 Grangemouth. Flevo pass. 21 Elbe-2 v.t Aarhus n Amsterdam. Groningen pass. 21 ET-ö v. Ventspils n. Nazaire. Kaap Falga 20 te Rundvik. Marie Christine 19 v. Caen n. Par. Markab 21 20 m. n.o. Balilaren n. Genua. Mathilde 21 te Sunk n. Köping. Taras 21 20 m. n.n.w. Kp. Bougie n. Tessaloniki, Thaletas 21 100 m. z.z.w. Ouessant n. Lissabon SLEEPVAART Cycloop, Friesland en Junior 22 werkzaam Port Brega. Groningen 22 nog te Amsterdam. Hector 21 1 m. n. Terschelling bij WR 47. Help 22 werkzaam in IJmuiden. Octopus 21 10 m. n. Terschelling bij WR 47. Stentor 22 nog te Harlingen. Titan 22 gestationeerd in Engels Kanaal. Utrecht 22 nog in IJmuiden. Willem Barendsz 21 te Colombo. in De ..Frisiana" in Leeuwarden, die zater dagavond is gesloten, heeft alle records op tentoonstellingsgebied in Friesland gebro ken. 's Middags passeerde de 200.000ste bezoeker de loketten. Er zijn echter veel meer belangstellenden geweest, want bij de telling is niet het aantal bezoekers mee gerekend dat in het bezit was van door lopende kaarten. Een schatting over het werkelijke aantal bezoekers ligt tussen de 220.000 en de 250.000. Niet alleen in Fries land bestond grote belangstelling voor de ze expositie. Uit alle delen van het land kwamen velen naar Leeuwarden. Buitenlandse belangstelling kwam er vooral uit Duitsland, Denemarken en Frankrijk. Het tarief voor daggeld (call money) is vandaag met een half percent verlaagd en gebracht op één. Dit in verband met de ruimere geldmarkt door het wegvallen van het verplicht aan te houden kasreserveper- centage, dat vorige week werd verlaagd van drie op nul. Hierdoor hebben de ban ken meer armslag gekregen. Op 11 septem ber werd het tarief met een half percent verhoogd tot anderhalf percent. Ir. Vos en dr. Patijn openen het debat als rapporteurs van de economische en de politieke vergadering. Ir. Vos legt de nadruk op de noodzaak van Atlantisch sa mengaan en- het welslagen van de komen de tariefonderhandelingen met de Ver enigde Staten. Hij gelooft dat deze onder handelingen, ondanks wantrouwen in de Franse houding, zullen slagen. De Fran sen zullen geen nieuwe vertrouwenscrisis in de Europese gemeenschap riskeren die ditmaal zeker ook hun economische en politieke belangen ernstig zou schaden, al dus ir. Vos. Dr. Patijn wijst het plan voor een Euro pese kernmacht af. Men heeft slechts de keuze tussen deelneming aan de Ameri kaanse defensie met kernwapens en op NAVO-condities of onafhankelijke nationa le atoommachten, die waarschijnlijk on toereikend en zeker gevaarlijk zijn. Bo vendien bieden zij niet de mogelijkheid voor 'n constructieve bijdrage aan de in ternationale politieke ontwikkeling. De raadgevende vergadering heeft za terdag een aantal verslagen over vluchte lingenproblemen doorgewerkt en de eco nomische positie van Cyprus (een der jongste leden van de raad van Europa) besproken. De raadgevende vergadering heeft de hoge commissaris van de Verenigde Na ties voor de vluchtelingen alle hulp toe gezegd bij zijn pogingen de 6.800.000 dol lar bijeen te brengen, die hij nodig acht voor zijn werk dit jaar. Van dit bedrag was tot 1 augustus 4.000.000 dollaar door V.N.-regeringen toegezegd. De vergadering heeft haar leden opgeroepen bij hun re geringen aan te dringen op aanvullende bijdragen. Voorts is speciale aandacht gevraagd voor het vluchtelingenprobleem, waarmee Griekeland en Turkije kampen. De economische positie van Cyprus is voor de vergadering aanleiding geweest zich uit te spreken voor een deelneming van het eiland aan verschillende activi teiten van de OESO, de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling. De OESO zou in het kader van haar ontwikkelingshulp een diepgaande studie van Cyprus moeten maken. De Cy prioten zelf dienen bij hun economische vijfjarenplan vooral aandacht te schenken aan het gevaar dat de Griekse en de Turk se gemeenschap op het eiland zich als zelfstandige economische eenheden gaan ontwikkelen. In ons bericht over de begroting van Binnenlandse Zaken is zaterdag een fout geslopen. Minister Toxcpeus zal niet de „centralisatie", maar de „decentralisatie" bevorderen. BEAULIEU-SUR-MER (AP) Frank rijk heeft Algerije gewaarschuwd, dat zijn speciale betrekkingen met Frankrijk twij felachtig worden door de nationalisatie van Franse eigendommen. Jean de Broglie, de Franse staatssecre taris voor Algerijnse aangelegenheden, gaf deze waarschuwing in een rede voor een bijeenkomst van Gaullistische parlements leden. Hij sprak nadat Algerije een aantal hotels en andere eigendommen en de drie belangrijkste Franse dagbladen in Algerije had genationaliseerd. De Broglie zei, dat dergelijke handelin gen „zekere gevolgen kunnen hebben". „Het eerste is dat de koers die Algerije volgt, opheldering vereist met betrekking tot de toekomst die de Algerijnse regering voor ogen zweeft voor Franse burgers die in Algerije wonen, alsmede hun zaken en eigendommen. Het tweede is dat de voort schrijdende socialisatie van het land meer en meer de Franse rechten en belangen ondermijnt die door het Algerijnse volk plechtig gewaarborgd werden." „Deze toestand schept voor de Algerijn se regering duidelijk het vraagstuk van billijke schadevergoeding aan de betrok ken personen. De Franse regering be schouwt dezé kwestie van groot belang en verwacht er diepgaande besprekingen over te voeren met de Algerijnse regering". De Broglie voegde er aan toe „dat de samenwerking tussen de beide landen aan gepast zal moeten worden aan de nieuwe omstandigheden". De langdurige en strenge winter heeft in het eerste kwartaal vrij aanzienlijke verliezen in de verschillende afdeling ver oorzaakt, zo deelt de directie van Mees' Bouwmaterialen mee. Dankzij de grote omzetten in het voorjaar en de zomer is echter de ontstane achterstand in de onderscheiden handelsafdelingen, ten op zichte van voorgaande jaren, in de loop van het derde kwartaal ingelopen; bij de produktie-afdelingen is dit niet geheel het geval. De directie vertrouwt een bevre digend eindresultaat te mogen verwach ten. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U516Va519 gl 516 Hoogovens Kon. Olie168,80-169,10 gl 168,90 ex interim div. 1 2,60 Philips 153,10—153,50 153.60 Unilever 142,80—143,10 143,20 Scheepv. Unie.143'/i Nievelt 127'/i De Friesch-Groningsche Hypotheekbank n.v. heeft de koers van afgifte van de 4percent pandbrieven, serie Z gesteld op 100 percent. D» verplichte uitloting is 4 percent per jaar.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9